Grote uitslaande brand legt veestal in de as 100 meter verder gelegen woonhuis gedeeltelijk uitgebrand W, Herdenking gevallenen Steekspel over prijscompensatie Dankzij brandweerkorpsen van Soest, Soesterberg en Baarn werd veel onheil voorkomen H.M. Koningin Juliana wordt 67 jaar Mr. Piet van Vollenhoven wordt 37 jaar A. H. F. Smit uit de gemeenteraad Geen foto van het Koninklijk gezin Donderdag 29 april 1976 54e jaargang no. 37 SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal t 5,00. Buiten Soest per kwartaal 110,-. UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 Een voor de toeschouwers bijzonder spectaculaire, maar voor de betrokkenen katastrofale brand heeft zondagmiddag de brandwe ren van Soest, Soesterberg en Baarn vele uren werk bezorgd. Ondanks de inzet van veel materieel en manschappen kon niet wor den voorkomen, dat een grote veestal achter de woning Lange Brink- weg 56 van de familie C. P. Hilhorst en de circa honderd meter verder gelegen woning Middelwijkstraat 5 van de familie H. de Lange goeddeels verloren gingen. Dankzij bijzonder snel en accu raat ingrijpen van de brandweerlieden werd voorkomen, dat ook de boerderij aan het Kerkpad Z.Z. 41, van de familie G. A. Hilhorst, in vlammen opging. Een begin van brand kon daar zó snel de kop worden ingedrukt, dat er nauwelijks van schade sprake was. In totaal werden voor de bestrijding van de branden 36 stralen inge zet: 14 van Soest, 12 van Soesterberg en 10 van Baarn. Van ongeveer 2 uur in de middag tot 5 uur waren 63 brandweerlieden met blus werkzaamheden bezig. Voor de regeling van het verkeer deden 17 man van de politie dienst, daarbij ingerekend de assistentie van twee man van het Baarnse politiecorps en twee man van de politie uit Amersfoort. Naar de oorzaak van deze voor Soest ongekend hevige brand wordt een onderzoek ingesteld. Vast staat inmiddels wel, dat het vuur niet is ontstaan door technische mankementen aan electriciteit of gas. De schade wordt voorlopig voorzichtig geraamd op een be drag tussen de 300.000 en.400.000 gulden. Personlijke ongelukken deden zich, buiten een enkel schrammetje, in het geheel niet voor. Ook al het op stal staande vee, in totaal 65 stuks, waaronder een stier, kon zonder ook maar een lichte ver wonding gered worden. Met enige overredingskracht" moest een hond uit één van de gevaarlopende panden gehouden worden, maar ook daarin slaagden de brandweerlieden. Dinsdag 4 mei worden in onze gemeente wederom twee herdenkingen van gevalle nen uit de tweede wereldoorlog gehouden, 's Middags om 14.30 uur vindt de herden king plaats bij het monument op de fusillade plaats op de vliegbasis Soesterberg. Hier werden op 19 november 1942 33 Nederlan ders gefusilleerd. Zij, die deze indrukwekkende herdenking willen bijwonen, worden om 14 uur verwacht bij het Hoofdgebouw op de vliegbasis. De wacht aan de poort zal iedereen naar de ver zamelplaats verwijzen. 's Avonds om 20 uur precies vindt de her denking bij het Monument bij Braamhage plaats. Het Soester Mannenkoor Apollo zal hierbij medewerking verlenen. Na de twee minuten stilte en het optreden van het koor, vindt de bloemlegging plaats, waarna défilé langs het monument. De commissie be last met de uitvoering van de herdenking dringt er bij de inwoners met klem op aan tijdig aanwezig te zijn bij het monument, zodat er om 20 uur absolute stilte heerst bij het monument. De houders van horecabedrijven en cafe taria's hebben van de burgemeester een schrijven gekregen waarin gewezen wordt op het karakter van de Nationale Herdenkings avond. In de brief wordt dan ook verzocht de richtlijnen, welke tot stand zijn gekomen na overleg tussen het Cometé Nationale Her denking en het Bedrijfschap Horeca, die avond op te volgen. De exploitatie van het bedrijf dient zodanig te geschieden gedurende 18 en 21 uur, dat hieraan elk vermakelijkheidsaspect ont breekt. Tevens dient gedurende die tijds periode de buitenverlichting, zoals neon en lichtbakken, gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan de officiële Nederlandse programma's. Daarnaast worden de burgers verzocht in verband met de herdenking van 's avonds 6 uur tot zonsondergang de vlaggen half stok te hangen. Foto Herman van Dam Duidelijk is te zien dat het woonhuis van de boerderij Lange Brinkweg 56 geheel behouden kon worden. De aangebouwde stal ging verloren. Om precies twee minuten vóór twee, zondagmiddag, kwam via de directe ver binding met de politie, de eerste brand melding bij de brandweercentrale binnen. Het betrof de boerderij Lange Brinkweg 56, die ontdekt werd door de 9-jarige Antoon, zoon van de bewoners. Hij waar schuwde zijn moeder, die op haar beurt haar duttende man alarmeerde. Twee minuten later verliet de eerste brandweerwagen, een MLD, de kazerne en deze was weer twee minuten later op het terrein van de brand aanwezig. Van de brandweercentrale uit werd di rect daarop de regio gewaarschuwd, wat evenwel niet betekent, dat er om assi stentie gevraagd wordt. Om 14.09 uur wordt de brand ook medegedeeld aan de instanties PUEM en gasbedrijf. i Het vuur breidt zich uit en om 14.12 uur, dus veertien minuten na het eerste alarm, blijkt de boerderij Kerkpad Z.Z. 41 vlam gevat te hebben en kort daarop komt de onheilspellende mededeling, dat ook het dak van de woning Middel wijkstraat 5 in brand staat. Op het moment, dat de brand geconsta teerd werd in de boerderij aan het Kerk pad, wordt assistentie ingeroepen van Soesterberg en Baarn. Gelijktijdig vat de Soester brandweer de bestrijding aan van het vuur aan het Kerkpad. Uit een tussen de twee boerderijen gele gen hok worden enige brandende balen stro naar buiten gewerkt en de in deze stal staande stier naar buiten gebracht. Daar is men uiteraard in de beide andere stallen dan ook mee bezig. Kleine brandhaardjes op het dak van de boerderij aan het Kerkpad worden zowel van buiten als van binnen uit aange pakt en met groot sukses bestreden. Om 14.22 uur, dus tien minuten na het inroepen van de hulp, arriveert de eerste wagen van de Soesterbergse brandweer. De wagen wordt ingezet voor het behoud van het pand Middelwijkstraat 7, dat eveneens een rieten dak heeft. Uit dit pand halen hulpbiedende omstanders zoveel mogelijk inventaris. Twee minuten later arriveert de brand weer van Baarn, eveneens aan de Mid delwijkstraat. Zij belasten zich ook met de bestrijding van het vuur van nummer 5. Ook de tweede wagen van de Soester bergse brandweer wordt daarop ingezet en met vereende krachten weten zij te voorkomen, dat het hele pand verloren gaat. Dak en bovenetage branden echter uit en door het vele bluswater is de scha de op de begane grond niet onaanzien lijk. Een uur na de eerste melding, om 14.58 uur, wordt het sein „brand meester" gegeven; dat wil altijd zeggen, dat men het vuur onder controle heeft. Twee uur later is ook de laatste wagen in gerukt. Diezelfde avond nog kan het vee terug gebracht worden naar de stal van het pand aan het Kerkpad. Met het terug brengen van de inboedel, door vele hulp vaardige handen naar buiten gedragen, is men dan ook al weer bezig. Het woonhuis van de boerderij aan de Lange Brinkweg heeft geen schade op gelopen en ook daar kan men blijven wonen. Alleen het huis aan de Middel wijkstraat is onbewoonbaar geworden. Het pand Middelwijkstraat 7 liep even eens geen schade op. Wat de oorzaak van de brand geweest is, is niet bekend. Verzekeringen dekken de schade. De ongemeen felle wind op deze zonnige zondag heeft voor de uitbreiding ge zorgd, die echter toch ook betrekkelijk spel weer onder controle was. Omwo nenden namen trouwens zelf ook maat regelen en menige tuinslang fag gereed om waar nodig dienst te doen. De brand trok grote belangstelling en dat ondanks de t.v.-voetbalwedstrijd. Zonder die t.v.-uitzending was het aantal Vele landgenoten zullen weer op koninginnedag de vorstin die dan 67 jaar wordt - hun eerbied en liefde tonen door het schenken van vele cadeau's en het deelnemen aan het défilé. Wij hopen dat de koningin en ook prins Bernard in goede gemoedsrust deze dag mogen vieren en hopelijk met een ouderwets Oranje-zonnetje. Omdat de verjaardag van Mr. Pieter van Vollenhoven samenvalt met die van de koningin verloopt deze altijd enigszins onopvallend. Wij willen in ons blad echter ook de echtgenoot van prinses Margriet hartelijk geluk wensen met zijn 37ste verjaardag. Foto Herman van Dam Het volop brandende dak van het pand Middelwijkstraat 5, met op de voorgrond behulpzame handen, die de inventaris redden. kijkers echter ongetwijfeld veel groter geweest. De politie zorgde voor verkeersomlei- dingen, die overigens begrijpelijk door gebrek aan mankracht niet altijd even effektief werkte. „Kenners" van de omgeving konden per auto tamelijk dicht bij de brand komen, maar het blus- singswerk is er niet door gehinderd. Van hun belangstelling gaven ook blijk de burgemeester van Soest en de loco burgemeester van Baarn. Tijdens de nablussing werd de brandweer van Soesterberg weggeroepen voor een dreigend uitziende bosbrand aan het Zeister Spoor. Daar ging een halve hec tare bos verloren, maar met assistentie van de brandweer uit Leusden en met inzet van totaal negen stralen, wist men toch te voorkomen dat loodsen met ben- zine-opslag door het vuur bereikt wer den. Ook de Baarnse brandweer moest zon dag nog in touw komen. Dat was om in een woonwagenkamp te Baarn een wrak ke woonwagen, die vermoedelijk in brand was gestoken, te blussen. Over het algemeen waren zowel po litie- als brandweerleiding bijzonder te vreden over de gang van zaken in deze noodsituatie. Tevredenheidsbetuigingen aan de assisterende korpsen van Baarn en Soesterberg, alsook aan de politie chefs van Baarn en Amersfoort gingen uit. De heer A. H. F. Smit, lid van de CDA-gemeenteraadsfractie, heeft officieel zijn ontslagaanvraag ingediend. Om gezondheidsredenen moet hij zijn taak neerleggen en hij verzoekt hem het ontslag per 20 augustus te willen verlenen. In zijn ontslagaanvraag zegt de heer Smit, dat zijn gezondheid hem niet toe staat zich volledig in te zetten voor het raadslidmaatschap en dat ondanks dat hij zich vorig jaar reeds terugtrok uit het verenigingsleven. Op „halve kracht" aanblijven vindt hij onverant woord en niet in het belang van de ge meente. De heer Smit werd als KVP-er in 1970 in de raad gekozen, min of meer als vertegenwoordiger van de plaatselijke middenstand. Hij maakte deel uit van diverse raadscommissies. Bij de raadsverkiezingen in 1974 werd hij op de CDA-lijst als 2e KVP-er op de vierde plaats gezet. In september van dat jaar begon hij aan zijn twee de raadsperiode, die nu, na twee jaar, wordt afgesloten. Vorig jaar 28 oktober legde de heer Smit het voorzitterschap neer van de vereniging De Soester Ondernemer. Hij was daarvan de mede-oprichter en eerste voorzitter. Voordien was hij jarenlang voorzitter van de Winkeliersvereniging en van de Sowi-beurzen en alles bij elkaar was de heer Smit 25 jaar in dienst van de plaatselijke middenstand. De Kamer yan Koophandel bood hem er uit erkentelijkheid de legpenning van de Kamer voor aan. Over de opvolging van de heer Smit heeft de CDA-fractie dezer dagen be raadslaagd. Volgens de kieslijst is de heer H. Strietman kandidaat. Hij komt uit de AR-kring, maar bij het A. H. F. Smit samenstellen van de lijst hebben de drie partijen, AR, CHU en KVP, de afspraak gemaakt, dat aftredenden door oorspronkeli j kpartij genoten opgevolgd zullen worden. Met het oog daarop is de heer G. W. van Rossenberg kandi daat en na hem, zoals Van Rossenberg de benoeming niet aanvaard, de heer drs. L. J. Menne. Volgende week donderdag zal in onze krant een foto van het koninklijk gezin tijdens de huldiging in de paleistuin ontbreken. Dat is voor ons althans een geval van over macht, want voor het eerst in al die jaren heeft de R.V.D onze fotograaf, zonder op gaaf van redenen, een toe gangskaart tot de paleistuin geweigerd. Men verwijst ons naar de grote persbureau's, maar toevallig wonen wij vlak bij het paleis en kunnen wij, zo als alle andere jaren, best zelf voor onze foto's zorgen. Wij weten niet wat de reden is, maar de R.V.D.-houding komt ons hoogst onbillijk en zeker willekeurig voor. Het zit met de vaststelling van de lonen nog niet zo erg lekker.Ter bespreking van de kos tenstijgingen, van de inflatie en daarmee van de werkloosheid, mogen de loonkosten niet meer beduidend stijgen. Daar is eigenlijk iedereen het wel mee eens. Maar prijsstij gingen willen de vakbonden in ieder geval voor de z.g. modale werknemer, dat is iemand die bruto 24.500,- verdient, toch wel grotendeels gecompenseerd zien. Wie daarboven verdient mag van de vakbonden gerust achteruit gaan in zijn besteedbaar inkomen. Dat is dan om de nivellering van inkomens nog weer beter tot uitvoering te brengen. Maar voor de compensatie vasthou dend aan dat punt van de „modale" werk nemer, brengt dat toch een stijging van de loomkosten met zich mee, die ongeveer twee procent uitgaat boven wat de regering zich voor 1976 als uiterste mogelijkheid had ge steld. Daarom wil de regering het instandhouden van de koopkracht beperken tot de werk nemers die niet meer dan 20.000,- verdie nen. Die krijgen dan dus het officieel vastge stelde percentage van de prijsstijgingen per 1 juli volledig in hun loon gecompenseerd. De meer verdienenden krijgen slechts een gedeeltelijke compensatie. Daardoor zal het voor de wat hoger gesalarieerdcn, door mid del van de belastingen, zelfs neerkomen op een achteruitgang van het besteedbaar in komen. De standpunten van regering en vakbewe ging wijken dus nogal ietwat uiteen. En juist deze regering kan zich natuurlijk moei lijk een werkelijk conlict met de vakbeweging veroorloven. Dat zou in de PvdA tot grote moeilijkheden kunnen leiden. Daarom heeft de regering met enige spoed een wetsont werp voor de Vermogens Aanwas Deling (VAD) opgesteld, een wens waar de vakbon den al enige jaren over zeuren. Van de extra winsten van bedrijven moet dan 15 aan werknemers ten goede komen. Notabene zelfs met terugwerkende kracht over 1975. En dat is een tijd waarin het voor het meren deel der bedrijven toch al zo slecht gaat en de investeringen sterk achterblijven. Wat nu extra winst is, is ook nog niet zo dui delijk en zal voor het ene bedrijf toch verschillend liggen in verband met research en ontplooiingsmogelijkheden. En van die 15 zouden de werknemers van het betref fende bedrijf dan een deeltje krijgen, in welke vorm is nog niet bekend; het overige deel moet in een fonds worden gestort dat onder beheer komt van de vakbeweging. Ook weer moeilijk, want er zijn momenteel twee vak centrales, het F.N.V. (NVV en NKV) en het CNV. Betekent dit dus ook een dwang voor het CNV om zich te associëren met het FNV? Het wetsontwerp is nog in onderzoek bij de Raad van State en daardoor nog niet in zijn uitwerking bekend. Maar gezien de loonon derhandelingen heeft de regering zich ge haast om duidelijk te maken, dat er aan die wens van de vakbeweging, dat zoethouder tje, tegemoet gekomen wordt en het wets ontwerp nog in deze zittingsperiode in het parlement ter behandeling komt. En nu maar hopen, dat de vakbonden hier door verzoend zullen raken met een tot die 20.000-grens gaande volledige compensatie van de prijsstijgingen. Een nuchter mens denkt dan: waarom zouden die lager gesala- rieerden ook niet een klein(er) stapje terug kunnen gaan om ook hun steentje bij te dra gen tot vermindering van werkloosheid en in flatie. Maar zover schijnt de solidariteit van het arbeidende volk niet te mogen gaan. En juist een niet verdere verhoging van b.v. de jeugdlonen zou de werkloosheid onder de jongeren sterk kunnen afremmen. Van de dit jaar van school komende jongeren zullen er minstens 50.000 geen werk kunnen vinden en direct de WW ingaan. Dat daar de hoge minimum jeugdlonen sterk debet aan zijn mag wel als vaststaand worden aangenomen. Zo staat ons dan weer een akelig aandoend steekspel te wachten tussen de regering, vakbeweging en werkgevers. De laatsten houden zich momenteel erg koest ten aanzien van deze compensatieregeling, kennelijk om nu nog maar geen olie op het vuur te gooien en eerst maar eens af te wachten hoe de strijd tussen de beide andere partners verloopt. Maar de werkgeversorganisaties zijn bepaald ook minder toeschietelijk ge worden, het water staat hen immers tot de lippen, waarom zij waarschijnlijk niet tot grote concessies bereid en in staat zullen blijken. En dat alles reeds in de schaduwen van de aanstaande verkiezingen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1