KINDEREN Zie ze daar rondstappen mhun jeans van Mikimo. MUgLmao' Oud-ieeriing A. Westerveid (88) opende tentoonstelling van del ven H Lmaaswinkel NEEM GERUST UW MEE! M Meubelfabriek Oisterwijk Ivan Ingen exposeert in „De Drie Ringen" Opbrengst rommelmarkt weer hoger BOEKHANDEL waar kleren kiezen kinderwerk is Het oog gericht op de dominotheorie Herdenkingsconcert in Baarn 75 jaar St. Bonifaciusschool: Ook op Koninginnedag expositie massief eiken meubelen uit Oisterwijk. vrije toegang Heropening De Savornin Lohmanschöol Nieuwe boeken voordelig geprijsd Auto omver gegooid GEVALLEN TRONEN HET NIEUWE PAARDENBOEK De Ruyter Soestcr Courant van donderdag 29 april 1976 Foto Herman van Dam imvn: mtf>m <*>»i f.ffAJtttlAN. «-nu***». Foto Herman van Dam Loopt SOESTERBERGSESTRAAT 53 SOEST - TELEFOON 12419 Over kleren spreken kinderen tegen woordig een danig woordje mee. En waarom ook niet? Er is keus genoeg. Kleurrijk en fantasierijk, vooral bij Mikimo. Met koïiekties die geheel op de wensen van 't jonge volkje zijn afgestemd. Onder andere échte jeans: sterke spijkerbroeken van indigo, broek- en wikkelrokken, jurken en overgooiers. Verder: bijpassende sokken, riemen, bretels en kniestukken. Zie uw zoon of dochter lekker in jeans rondstappen. Toch even komen kijken. En staat u dein vooral ook stil bij de vriendelijke prijzen. BABY EN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16286 Een „dominotheorie" over Europa's ge leidelijk verval tot het communisme vvprdt nu door de Amerikaanse minister Kissinger met grote nadruk verkondigd. Nu moet erbij gezegd worden dat hij met zijn vermaan vooral zijn eigen burgers lastig valt die daardoor overtuigd mogen worden dat Kissinger en Ford pal staan tegen het communisme. Iets wat er bij het Amerikaanse publiek altijd vlot in gaat. Binnen het kader van Fords verkiezings campagne is er dus wel een redelijke functie voor zo'n theorie, al zullen de meeste Europese bondgenoten van de VS er minder door zijn gesticht dat voor hen een dominotheorie uit de motten- ballen is gehaald. Eertijds diende zo'n theorie als excuus voor het Amerikaanse ingrijpen in Viet nam - als daar één land communistisch werd zou de rest op de rij af mee tuime len. Wat Europa betreft zou de kans op com-, munisten in het Italiaanse kabinet ertoe leiden dat in meer Europese regeringen „satellieten van Moskou" aan de top van belangrijke departementen krijgen. Waarmee de hele defensie van de NATO tegen de Russen eigenlijk in duigen valt. Nu is het slechts een kwestie van tijd voor in Rome de communisten mee rege ren. Dat is niet zozeer omdat de Italia nen snakken hun staat om te vormen tot iets als Tsjechoslowakije of de DDR. Zij kijken alleen naar de prestaties van nu al meer dan dertig jaar regeren door kabinetten waarin de christen-democra ten de toon aangeven. Nu iets fraais hebben die er niet van ge maakt en geleidelijk aan is op provin ciaal en gemeentelijk niveau de CPI naar voren gekomen als een partij die in staat is bestuurders te leveren die niet corrupt zijn en die heel wat noodzake lijke hervormingen inderdaad tot stand brengen. Waarbij komt dat de Italiaanse communistische partij, nimmer een te slaafse volgster van de Moskouse lijn, haar eigen Italiaanse karakter steeds duidelijker toont. Tot en met uitspraken van partijleider Berlinguer dat voor hem Italië echt de NATO niet uithoeft omdat hij die liever niet te zwak ziet - tenslotte is het aan het machtsevenwicht tussen oost en west te danken dat er vrede heerst. Toch stelt zoiets Kissinger - en de meeste Amerikanen - niet zo erg gerust. Voor alle zekerheid zou een mede door com munisten geregeerd Italië bepaalde NATO-informatie niet krijgen opdat die niet tersluiks aan de Russen wordt door gegeven. Een strategische voorzichtig heid die te begrijpen valt, maar waar door men de NATO wel gaat opdelen in leden van de eerste en tweede klasse. Veel goeds kan dit het bondgenootschap niet doen. In andere westeuropese landen is de angst voor het samenwerken met de communisten niet zo groot. Frankrijk is een kandidaat hiervoor, bijvoorbeeld. Ongetwijfeld zouden de meeste partijen daar het heerlijk vinden als ze het zon der de communisten afkonden, maar als de kiezers daarover anders denken is daar niet veel tegen te doen. Op zijn best kan men proberen zo goed te werken dat de verleiding commu nistisch te stemmen kleiner wordt. Nu dat is in Italië waarschijnlijk voorlopig geen haalbare kaart meer. Pit weet Kissinger natuurlijk net zo goed. En hij zal ook wel beseffen dat hij niet alleen Italianen ergert door zich zo intens met de gang van zaken in Rome te bemoeien. In de eerste plaats past het ministers niet zich zozeer te mengen in zaken die zozeer tot de basis van de eigen democratie behoren. Maar in dit geval komt daarbij dat zulk soort uit latingen vanuit zo hoge Washingtonse bron eerder de gevreesde ontwikkeling bevorderen dan hem remmen. Zelfs als men ervan uitgaat dat het in de eerste plaats Kissingers werk is om de Ameri kaanse positie zo sterk mogelijk te ma ken ten opzichte van de USSR dan is het uit de mottenballen halen van de domi notheorie geen gelukkige greep: com munistische regeerders in Rome mogen de VS niet bekoren, als alle overigen zich ook ergeren aan hun grote vriend wordt de NATO er ook niet steviger op. KANTMAN J den blieklaan 36 aeaat «al. 13001 of 14660 MACHTIG EIKEN PUUE NATUUR Zaterdags geopend van 10-17 uur In aansluiting op de „stille tocht" op dinsdag 4 mei, zal in de Nicolaaskerk te Baarn een herdenkingsconcert worden gegeven door het Groot Nicolaaskoor onder leiding van Louis Mol. Met het Baarns begeleidingsensemble zullen so listen en koor werken uitvoeren van Heinrich Schütz. Kaarten zijn verkrijg baar ondermeer aan de ingang van de kerk. Het concert begint om 20.30 uur. 't Is toch gezellig om met uw kinderen uit eten te gaan? Dat kan. ir. In Soest. In een ongedwongen sfeer waar ze zich thuis voelenA^-vj H RESTAURANTS^ JTmMT'ïT? .BIRKSTRAAT 108 SOEST02155 -17224h-f De kledingafdeling van de Rommelmarkt, vóór dat de verkoop goed op gang kwam. De Rommelmarkt van de Stichting Jeugdzorg Soes* heeft ook dit jaar weer méér opgebracht dan de vijf voorgaande jaren. Voor het eerst kwam men boven de 13.000 gulden en dat was ruim 600 meer dan in 1975. Exact was de opbrengst nu 13.059 gulden. Zoals bekend wordt het bedrag besteed voor niet subsidiabele aktiviteiten van de Stichting. Ondanks de wat gure wind, was de be langstelling vooral in de beginuren weer enorm. De „markt" maakte door een be tere opstelling van de kramen, waardoor het middenterrein meer vrij bleef, een minder „rommelige" indruk. Uiteraard waren er weer veel bezoekers van buiten Soest, die al dergelijke gelegenheden „professioneel" afstropen. Rond half elf, waren de eerste vijfdui zend gulden al binnen. Opvallend was toen dat de meubelafdeling, met onder andere een forse partij boxen, minder liep. Ook voor schoenen bestond minder belangstelling evenals voor de kraam met huishoudelijke artikelen. Daaren tegen leek „boeken" goed te lopen en was het ook steeds druk in het „restau rant". Aan het eind van de middag werd geteld en dat leverde de volgende speci ficatie op: 1976 19 koffie en thee458 339 meubels1509 2183 elektrische artikelen954 1039 schilderijen549 5 schoenen339 477 huishoudelijke artikelen690 1057 kleding1414 1726 speelgoed625 4 toiletartikelen.'412 332 boeken1252 1146 antiek2097 2244 oma's tijd (net geen antiek) 1329 fietsen175 giften79 1 Rad van Avontuur.878 6 In totaal waren meer dan vijftig vrij willigers aktief; met de inzameling van de goederen startte men reeds begin maart. tafels TV-kasten slaapkamers ^bankstellen wandkasten dekenkisten Toonzalen: Utrecht, Hollantlaan 26 Kanaleneiland(bij afslag E36, Utrecht- Centrum 1 Nieuwegein), tel. 030-883762. Ma t m za 9-18 uur. Donderdag tot 21 uur. Amsterdam, Leidsckade 102 (naast Lido. vlakbij Leidseplein). tel. 020 - 233917. Ma t.'mza 9-18 uur. Donderdag tot 21 30 uui er nog geen streepje door U heen Dan loopt U ook niet met de mode mee. Daarom naar RENÉ voor streepkousen (jullie weten het wel) Vrijdagmiddag 14 mei a.s., om half drie 's middags, zal de vernieuwde en uitge breide De Savornin Lohmanschool, gelegen aan de Driehoeksweg in Soest-Zuid, officieel worden geopend. Aan deze officiële heropening is heel wat vooraf gegaan. Enkele klassen moesten elders worden gehuisvest, terwijl de overige klassen de overlast, die elke ver bouwing nu eenmaal met zich meebrengt, voor lief moesten némen. De sprekers en genodigden, waaronder de leden van de onderwijscommissie uit de gemeenteraad, ouders, leerkrach ten van andere scholen en de tentoon stellingscommissie, werden welkom ge heten door de heer H. Smits, voorzitter van de oudercommissie. Wethouder Plomp bracht de felicitaties van het gemeentebestuur over. Hij meende dat aan de naam van de school Bonifacius, wat betekent „man die het goede nastreeft", alle recht was gedaan. De school stond en staat als uitstekend aangeschreven. Als bewijs daarvan, zo vond de wethouder, kon vastgesteld wor den dat meerdere oud-leerlingen er als leerkracht terugkeerden. - Inspecteur Verburg sprak zijn bewonde ring uit voor de tentoonstelling, die een voortreffelijk beeld gaf van het onder wijs in de loop der jaren. „Meestal immers" aldus de heer Verburg, „wordt vernietigd wat niet meer gebruikt wordt". Ook hij wees op de goede naam van de school en complimenteerde het bestuur met het uitstekende schoolteam. Hij hoopte dat zij nog vele jaren op de zelfde voet zou blijven doorgaan. De heer Schimmel dook in een vrij lan ge speech terug in de geschiedenis van de school, die ook hij als leerling had bezocht. Hij wees daarbij op de sterke binding met de parochiekerk en het be sloten karakter van het onderwijs. „Té besloten", dacht de heer Schimmel nu, „maar", zo merkte hij op, „hét werd geaccepteerd door de ouders". Hij bracht daarom dank aan de toenmalige leiders en stelde de vraag of tegenwoordig niet té weinig waarheden werden aangeleerd om als steunpunten te dienen in het verdere leven. Naar zijn mening kon 'de vraag of le vensbeschouwelijk onderwijs en dus ook katholiek onderwijs, nog gewenst was, met een volmondig „ja" beantwoord worden. Men had een taak als nooit tevoren: dit ook al, omdat het openbaar onderwijs veel van haar „neutraal" karakter had verloren. Voorzichtigheid was daarom geboden n^et de opstelling van de overheid. Na geconstateerd te hebben dat het katholiek onderwijs springlevend was, bracht hij dank aan de plaatselijke overheid voor hun steeds bereidwillige medewerking het katholiek onderwijs in Soest mogelijk te maken. Dank bracht hij ook aan alle leerkrachten, die in de loop der jaren aan de school werk zaam geweest waren en hij besloot met een variatie op het gebed, dat pastoor Steenhoff indertijd opstelde voor het einde van de schooldag. De heer Peters feliciteerde namens het bestuur en de personeel van de r.k. mavo. Hij noemde de Bonifaciusschool een goed „toeleveringsbedrijf" voor de mavo en zei nog graag bij een volgend jubileum eens terug te komen. Dan Het hoofd van de jubilerende St. Bonifaciusschool, de heer P. Smeets, had zich geen betere officiële" persoonlijkheid kunnen bedenken voor de opening van de ten toonstelling dan hij nu had met de 88-jarige heer A. Westerveid. Westerveid was niet alleen de oudste nog in leven zijnde leerling van de school, maar hij had ook 75 jaar geleden de opening van de school meegemaakt. Met een druk op de knop zette de bejaarde heer Westerveid de. tijdelijk uit de gevel verwijderde eerste steen" in de schijnwerpers en verklaarde hij de bij zonder interessante expositie voor geopend. Daaraan gingen overigens de gebruikelijke toespraken vooraf van al degenen van wie men bij zo'n gelegenheid een woordje mag verwachten. Dat waren in dit geval onderwijswethouder Plomp, de inspecteur van het lager onderwijs de heer J. Ver burg; de voorzitter van de stichting R.K. Schoolbestuur, de heer W. Schimmel en de heer W. Peters van de stichting voor R.K. Voortgezet Onderwijs. Een dankwoord werd tenslotte gesproken door het hoofd van de school. De jongste leerling van de St. Bonifacius school, Jeanette van den Breemer, en de oudst in leven zijnde leerling van de zelfde school, de heer A. Westerveid. Door deze ingrijpende verbouwing, die ruim een half jaar heeft geduurd, vol doet het schoolgebouw weer aan alle in deze tijd te stellen eisen, mede door de door architectenbureau H. Beekman en door het aannemersbedrijf T. Spelt naar volle tevredenheid uitgevoerde plannen. In een prachtige gemeenschapsruimte is gelegenheid voor alle vormen van handenarbeid en het volgen van school- televisielessen. Ook het documentatie centrum heeft in deze ruimte een plaats gevonden. Alle lokalen kregen akoestische pla fonds en ondergingen een grondige op knapbeurt, waarbij vooral vermeld dient te worden de uitbreiding van het eerste klaslokaal tot een grotere speelleer- ruimte. Diverse aktiviteiten zijn nu in dit lokaal mogelijk. Oudercommissie en personeel van de De Savornin Lohmanschool hebben zich lang beziggehouden met de vraag op welke wijze de opening gevierd zal wor den. Vrijdag 14 mei a.s. is het de be doeling de openingsplechtigheden tot een kijk- en doespel voor alle leerlin gen van de school te maken. Alle ge nodigden zullen namelijk goed zichtbaar voor alle kinderen de weg naar de ver nieuwde school vrijmaken. Hoe dit zal gebeuren blijft nog geheim. Na deze opening kunnen alle leerlingen van de school aan een groot opdrach- tenspel deelnemen, terwijl de genodig den o.a. de gelegenheid krijgen de school te bezichtigen. Op de avond van dezelfde dag staan de deuren van de school van 7 tot 8 uur open voor de ouders van de leerlingen, oud-leerlingen en andere belangstellenden. evenwel niet als „buur" meer zoals nu; dit met het oog op de nieuwbouw- plannen voor de mavo. De heer Smeets tenslotte („ik sta liever voor een klas met 200 kinderen, dan voor 75 genodigden!") dankte allen die meewerkten aan het inrichten van de tentoonstelling. Vervolgens opende de heer Westerveid de alleraardigste expositie. Hij kreeg daarbij bloemen aangeboden door de jongste leerling, de 6-jarige Jeanette van den Breemer. In d& twee dagen dat de tentoonstel ling geopend was, kwamen meer dan duizend oud-leerlingen en leerlingen hun „hart ophalen". De oude, mettwee- zits banken ingerichte klas deed het bijzonder goed. Maar ook de véle oude foto's, rapporten en het leer- en speel materiaal uit de voorbije tijd trokken grote belangstelling. Ook de burgemeester gaf Blijk van haar belangstelling. Maandag j.1, was er feest voor de hui dige leerlingen; 's morgens een feest- markt en 's middags een bijna twee uur durend „festival" in het verenigings gebouw. Nabij het kruispunt Van Weedestraat- Stadhouderslaan werd, vermoedelijk door baldadige jeugd, de geparkeerde auto van de heer A. G. K. uit De Bilt, omver gegooid. Het experimentele en ludieke karakter van zijn werk plaatst hem tussen een soort super-surrealisme en magisch rea lisme. In een inleiding van de kunste naar zelf bij de opening van deze ten toonstelling, verklaarde hij zich nog het meest gelukkig te voelen met een omschrijving eens door de kunstcriticus Kruis van Dagblad Trouw gebruikt; deze noemde het werk van Van Ingen „absurdisme". Wie het werk van deze intelligente kunstenaar, die de #werke- lijkheid relativeert door haar in het absurde te trekken, wil zien, kan daar voor terecht iedere middag van l tot 5 uur, behalve 's maandags, Kerkstraat UB, achter de Oude Kerk. Een hartveroverend kijk- en leesboek voor ieder die van paarden houdt. Alle foto's in kleurendruk! Voordeelprijs f 14,90 (na 30-6-76 f 28,50) Verdwenen vorstenhuizen Een boeiend verslag in woord en beeld van de eens zo stralende vorstenhuizen Meer dan 300 illustraties. Voordeelprijs f 17,50 (na 30-5-76/ 27.50) Opnieuw is in de galerij aan de Kerkstraat werk van een belangrijk Nederlands kunstenaar te zien: Ivan Ingen exposeert tot 20 mei een keuze van ongeveer 50 aquarellen uit zijn omvangrijk oeuvre, dat niet aUeen in ons land bekendheid ge niet, doch ook in Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Italië in veel vooraanstaande galerijen is te zien. Jan van Ingen, in 1918 in Soerabaja ge boren, ontving een opleiding aan de Haagse Akademie voor beeldende kunst, waar hij een akte tekenen MO, A en B behaalde. Een loopbaan als zelfstandig kunstenaar durfde hij niet aan. Van 1945 tot 1968 gaf hij privé-tekenlessen, doceerde aan de volksuniversiteiten van Amsterdam, Utrecht en Bussum, werkte als illustrator voor verschillende uitgeverijen, schreef kunstgeschiedenis verbonden aan het' Baarnsch Lyceum, waardoor hij in onze omgeving bij oud-leerlingen een grote bekendheid heeft. In 1968 startte Van Ingen als vrij kun stenaar. Aanvankelijk nog onder invloed van de pop-art, waarvan op de tentoon stelling in ;De Drie Ringen" twee voor een aantal boeken op teken-didactisch gebied en was als leraar tekenen en 7976 De Ruyterjaar en de Engelse oorlogen in de Gouden Eeuw. Een historische terugblik, met prachtige platen van de beroemde zeeschilder Van de Velde. Voordeelprijs f 22,50 (na 30-6-76/ 27,50) Ivan Ingen: „Ziend' oor" beelden aanwezig zijn, ontwikkelde hij een aquareltechniek, waaruit een zeer eigentijdse geest ademt. Vaak wil men een kunstenaar in een bepaald hokje plaatsen. Men wil hem vergelijken met andere kunstenaars of kunststromingen. Hoewel enige invloed van Escher aan geëxposeerde werken als buikorgel, staand oor en vreemd blokje niet kan worden ontzegd en heb ben de „slappe horloges" van Dali mis schien model getaan voor het op de ten toonstelling aanwezige werkje „horloge in opstand", toch is Van Ingen's werk moeilijk in een hokje te vangen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 3