Indrukwekkende dodenherdenking in Soest, en op de vliegbasis Soesterberg Koninklijke onderscheiding plaatsgenoot P. Spermon Feestelijke opening speelzaal Van Arkel Instituut Drs. J. L. Menne opvolger raadslid Smit Oprichting van het CDA-Soest Als er geen CDA komt Eervolle uitnodiging leden Soester applaus Onverlichte containers op het trottoir Donderdag 13 mei in De Open Hof 17.000 gulden van Kinderpostzegelaktie was basis van de inrichting Donderdag 6 mei 1976 54e jaargang no 38 SOESTER 8 COURANT Foto Herman van Dam Foto Herman van Dam Foto Herman van Dam Abonnoment per kwartaal 1 5,00. Bulten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Het staat nog altijs niet vast of er ja of neen een christendemocratisch akkoord voor een gezamenlijke kandidatenlijst tot stand komt. Gezien alle feiten, uitlatingen en gestelde voorwaarden is de kans groot, dat het bestuur van de antirevolutionaire partij in het najaar toch geen gunstig advies aan zijn kiesvereni gingen en leden voor meedoen aan het ak koord zal uitbrengen. Hoewel dat vooruit zicht iedere dag kan veranderen, want de mannenbroeders zijn er onder elkaar be paald niet over eens. De leden zouden uit eindelijk ook nog wel eens anders kunnen beslissen dan bestuur of partijraad. Het gaat er maar om welke ..vleugel" het ten- slottezal winnen en wat men het zwaarst zal laten wegen. Wanneer de ARP mocht beslissen niet mee te gaan doen aan het CDA, dan is het zo goed als zeker, dat de KVP beslist zich op eigen houtje omvormt tot een voor ieder toegan kelijke christendemocratische partij, met het voor het CDA opgestelde politieke program ma. dus stoelend op het daarin vastgelegde evangelisch uitgangpunt. Of de CHU daar dan in mee zal gaan is op z'n minst twijfel achtig, doch niet uitgesloten. Het blijft de vraag in hoeverre de protestants-christe lijke kiezers aan zo'n christendemocratische volkspartij hun stem willen geven. Toch kon dat aantal toch wel eens vrij belangrijk zijn. want in de achterban van die partijen leeft al enige jaren de wens naar de grote eenheid. In talloze gemeenteraden en in bijna alle provinciale staten bestaat reeds de CDA- fraktie, voortgekomen uit één kandidaten lijst. En waarom zou men dit dan ten aanzien van het landsbestuur niet eveneens willen? Het zou inkonsekwent zijn de eenmaal be gonnen lijn daarvoor niet door te trekken. Temeer daar velen zich met het voor het CDA opgestelde politieke program ongetwijfeld kunnen verenigen. En dat program is mede vastgesteld door ARP-voormannen. o.a. prof. Goudzwaard. Daarmee zijn de kansen voor de eventuele C.D. Volkspartij vrij sterk komen te staan. Mocht het idee voor de vorming van deze partij worden doorge voerd - wanneer de ARP besluit niet aan het CDA mee te doen - dan zal dit zeker kun nen leiden tot een scheuring onder de pro testants-christelijke kiezers. We kunnen ons indenken, dat bij de verkiezingen de C.D. Volkspartij dan toch wel een aantal van ruim dertig zetels kan veroveren. Wanneer de CHU zou beslissen er in mee te gaan, loopt het tegen de veertig. Zo niet, dan ver werft de CHU er misschien nog vier (was zeven), De op eigen houtje opererende ARP (nu veertien zetels) kan dan hoogstens nog op zeven of acht zetels beslag leggen. Wat kan dan de invloed van de ARP nog zijn op de vorming van de nieuwe regering? In ieder geval beduidend minder dan bij de vorming van het huidige kabinet het geval was, dus zeker ook minder ministersposten (nu drie). Voor de vorming van een nieuwe regering zal dan de zoveel grotere C.D. Volkspartij uiteraard een veel belangrijker stepi in het kapittel hebben. Zonder haar zal in ieder geval geen regeringsmeerderheid tot stand kunnen komen. En het zal vooral die partij zijn die bepaalt, of er een regering van meer linkse of meer rechtse signatuur tot stand komt. Niet voor niets doet men er in progressieve kringen alles aan om de totstandkoming van het CDA te verhinderen. Dat is al begon nen bij de vorming van het huidige kabinet. Zoals het zich thans Iaat aanzien, mag worden aangenomen, dat de uitslag van de stembus ertoe zal leiden, dat de PvdA wederom de belangrijkste regeringspartner zal worden. Ook de eventuele C.D.Volkspartij zal meer ingesteld zijn op een samenwerking met de PvdA dan met de WD. Maar ze zal een vrij wel gelijkgerechtigde zijn wat betreft de bezetting van het aantal ministersposten. Uiteraard dus ook een sterkere invloed heb ben op het politieke beleid. Sterker dan nu KVP en ARP konden bewerkstelligen. Een christendemokratische volkspartij zou in wezen niets of weinig verschillen met een CDA als dit tot stand zou komen. Maar in dat geval zal de antirevolutionaire partij wel in politieke kracht en aanzien hebben verloren. En de aandrang om toch nog tot het CDA te komen, zal dan in volgende jaren zich zeker weer sterker laten gelden. En dan voor de verkiezingen van 1981 vrij wel zeker tot stand komen. De ontwikkeling gaat nu eenmaal in de richting van samen werken in grotere eenheden. Zo liggen de praktische mogelijkheden. Daar zal het idea lisme van Aantjes c.s. weinig aan toe of af kunnen doen. En je vraagt je dus af of het gespreid optreden van de christendemo- kraten echt wel zo zinvol is, want scheuring in de gelederen lijkt er nauwelijks door te voorkomen. En dat is toch niet wat de man nenbroeders beogen Leden van de toneelvereniging „Soester Applaus" zullen a.s. zaterdag in Amers foort de landelijke bijeenkomst van de „Junior-Kamer" opluisteren. De bijeen komst. die opgezet is als een Breughe- liaans feest, wordt bijgewoond door 250 a 300 leden van de Kamer. De leden van de Soester toneelveriniging beelden tijdens dit feest bepaalde typen uit, zoals een marskramer, een nar, een waarzegger en een monnik. Zij bewegen zich tussen de feestvierders en gedragen zich conform hun rol. Een tamelijk veel voorkomend euvel is het plaatsen van grote (vuil)contai ners op trottoirs. Deze obstakels worden er door een verhuurbedrijf, op verzoek van bewoners neergezet in verband met interne verbouwingen e.d. Een en ander is toegestaan, mits 's nachts de container deugdelijk verlicht is. De politie gaat er op toezien en heeft inmiddels een waarschuwing gegeven aan een bewoner van de P. C. Hooft- straat. De container stond er onver licht. De enige overlevende van de verzetsgroep die in 1942 door de Duitse bezetters werd terechtgesteld, de heer C. Lugthart uit Voorst, legt bloemen op de plaats waar zijn medestrijders het leven lieten. Aan de heer P. Spermon. wonende Aagje Dekenlaan 13, werd vorige week, bij gelegenheid van de verjaardag van H:M: de Koningin, een koniklijke on derscheiding uitgereikt. Hem werd tijdens een feestelijke bijeenkomst te zijnen huize de ^re-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op gespeld. De heer Spermon was 38 jaar lang in dienst bij de Nederlandse Spoorwegen. Daarvan was hij gedurende 20 jaar van 1940 tot 1960 als chef gestationeerd op het station Soestduinen. Na de auto matisering werd hij hoofdrangeerder op het emplacement te Amersfoort. De heer Spermon ging vorig jaar met pen sioen. ijn vele verdiensten voor de N.S. wer den tijden de bijeenkomst door de N.S.- rayonchef^ de heer Th. C. B, van der Hoeven, nog eens onder de aandacht ge bracht. Hij noemde hem een voorbeeld •voor anderen. Met veel inzet, enthou siasme en menselijkheid werd het werk verzet, en al was de heer Spermon met pensioen, men dacht nog steeds met grote dankbaarheid aan hem terug. De heer Van der Hoeven vond het daar om een grote eer de koninklijke onder scheiding te mogen opspelden. Hij bracht tevens de felicitaties over van de hoofd directie. Van de zesmans delegatie van de spoorwegen, die de uitreiking bijwoon den, voerden daarna ook de heer G. Oeben, groepschef-goederendienst het woord. Hij bracht de felicitaties over van de oud-collega's. Zij werden welkom geheten door de voor zitter van de interne werkgroep speelterrein van het instituut, de heer J. E. Blijdorp. De heer Blijdorp vertelde welke enorme aan zet het door de kinderpostzegelaktie geschon ken geldsbedrag geweest was. Na het gereed komen van de nieuwe school De Kwikstaart, stond De Eekhoorn, zoals het gebouwtje heette, leeg. De bestemming ervan was on duidelijk al wilde men er wel iets mee gaan doen. Aan het Nederlands comijé van de Kinder postzegelaktie werd om Financiële steun gevraagd om het gebouw in te richten als spelzaal. Toen het bedrag geschonken werd had ook het bestuur van de Stichting 's Hee- ren Loo een bijdrage geleverd, waardoor het gebouw verbouwd kon worden. De ver bouwing leverde een grote spelzaal op en daarnaast een ruime zitsoos met bar. Van het geld van de kinderpostzegelaktie werd de spelzaal geheel ingericht. De heer Blij dorp sprak de hoop uit, dat beide zalen aan hun doel zouden mogen beantwoorden. Namens het bestuur van de Stichting 's Hee- ren Loo dankte de penningmeester, de heer H. Sluis, alle goede gevers en allen die aan de realisatie van de zaal hadden meegewerkt. Hij merkte op heel erg ingenomen te zijn met het indertijd genomen initiatief door de dirckteur van het instituut, de heer J. Schoon hoven, door wiens aanpak het bestuur bij de plannen was betrokken Ook de heer Sluis sprak de wens uit dat het De Spelzaal bij het Van Arkel Instituut werd ook „officieel" in gebruik genomen, v.l.n.r. werkgroepvoorzitter J. Blijdorp; mevrouw G. Alting-Ambrosius van het kinderpostzegelcomité en de heer H. Sluis, penningmeester van 's Heeren- Loo. gebouw nog talloze jaren ontspanning zou geven aan de kinderen en het personeel. Mevrouw G. Alting-Ambrosius, van het Soester Kinderpostzegelcomité, zei verheugd te zijn dat het geld zo goed besteed was. „Wij zijn altijd blij als zoveel mogelijk van het in Soest via de aktie bijeengebrachte geld ook weer in Soest terecht komt", aldus mevrouw Alting. Dat was met de 17.000 gul den voor een groot deel gelukt. Zij wenste bestuur en direktie geluk met dit prachtige gebouw en sprak de wens uit, dat het comité Soest nog meermalen in de gelegenheid gesteld zou worden Soester instellingen te laten delen in de aktie-opbrensten. Namens de Rijkspostspaarbank bood de heer J. A. van Gennip spelmateriaal aan. De spaarbank telt onder haar spaarders veel leerlingen van het Van Arkelinstituut en de heer Van Gennip prees zich gelukkig nu ook eens wat terug te kunnen doen. Hij hoopte, dat de kinderen veel plezier aan zaal en spelmateriaal zouden beleven. Namens de oudervereniging bood tenslotte de heer J. W. Visser een envelop' met inhoud aan, voor de aanschaf van meer spellen. Op meerdere plaatsen in Soest werden dinsdag 4 mei de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Op de vliegbasis Soesterberg met groot militair eerbetoon; op de fusilladeplaats, op het terrein van de vliegbasis; in het Soester politiebureau en b(j het verzetsmonument in Braamhage. Bij het luchtmachtmonument op de vliegbasis legde de bevelhebber van de luchtmacht, Lt.Generaal M. G. Ge- schiere, een krans. De hoofd-Iucht- machtpredikant ds. R. C. A. van Voorst- vader sprak de herdenkingsrede, terwijl de hoofd-luchtmachtaalmoezenier H. G. Reuling voorging in gebed. De lucht machtkapel zorgde voor de muzikale om lijsting en speelde het Wilhelmus. De plechtigheid werd bijgewoond door de burgemeester van Soest, mevrouw nu-. J. M. Corver-Van Haaften. Mevrouw Corver ging ook aan het hoofd van de kleine stoet die 's middags op de fusilladeplaats de 33 Nederlanders herdacht, die daar op 19 november 1942 door de duitse bezetters werden terechtgesteld. Bij de ongeveer 40 be langstellenden, ondermeer ook de heer C. Lugthart uit Voorst, de enige over levende van de groep, die hier in 1942 hier de dood vond. Het gemeentebestuur werd verder verte genwoordigd door wethouder J. J. Eb- bers en het CDA-raadslid mevrouw A. Greefhorst-van Overdam. In de stoet liepen ook mee de commandant van de vliegbasis, de kolonel W. van Gastel, de plaatsvervangend commandant, de lt. kolonel J. A. Riel en de kapitein F. van Luijk van de voorlichting. De plaatse lijke politie werd vertegenwoordigd door de hoofdagent Kaspers. Bij het kleine monumentje hield de heer G. Pasman het dodenappèl, waarna twee minuten stilte in acht werd geno men. De heer A. Reinsma uit Soester berg blies de „Last Post", waarna de burgemeester een bloemstuk bij het mo nument legde. Met een kort défilé van alle aanwezigen, waarvan verschillenden bloemen bij het monument legden, werd deze altijd indrukwekkende plechtigheid besloten. In het politiebureau werd in alle stilte een bloemstukje gelegd bij de plaquette die daar in de hal is aangebracht ter her innering aan de in een concentratie kamp omgekomen inspecteur van de Soester politie, de heer A. F. Schreuder. Braamhage De herdenking bij het monument aan de Inspecteur Schrenderlaan bij het Be jaardencentrum Braamhage, werd door enige honderden belangstellenden bij gewoond. Onder hen gemeenteraadsle den van de CDA- en de WD-fraktie. De heer A. Reinsma gaf opk hier het signaal voor de twee minuten stilte, waarna hij de „Last Post" blies. Het mannenkoor Apollo zong daarna een koraal en twee coupletten van het Wil helmus. Vervolgens legde de burgemeester namens de gemeente een bloemstuk bij het monument. Na haar volgden deputaties van het verzet en van het Oranje-comité, ieder met een bloemstuk. De plechtigheid werd besloten met een défilé langs het monument van alle be langstellenden. Kandidaat in de vacature ontstaan door het tussentijds bedanken van het raadslid de heer A. H. F. smit van de CDA-fractie, is drs. J. L. Menne. De heer menne is op het moment dat hij het raadslidmaatschap aanvaard (in de september-vergade ring) 40 jaar. Hij is gehuwd en woont sinds 1969 aan de Van Lenneplaan 70. Hij studeerde ecomomie aan de Hoge school te tilburg, en is thans als hoofd van de afdeling sanering en wijkverbe- tering (stadsvernieuwing) werkzaam bij de gemeente Utrecht. Daarvoor waa hij, óók bij de gemeente Utrecht, vier jaar werkzaam op de afdeling financiën en als zodanig nouw betrokken bij de ont wikkeling van het midden- en kleinbe drijf o.a. in het centrum Hoog-Catha- rijne. In Soest was de heer Menne gedurende vijf jaar lid van het R.K. Kerkbestuur van de parochie in Soest-Zuid. Hij is momenteel bestuurslid van de R.K. Stich ting voor Basis- en Kleuteronderwijs in Soest; voorzitter van de afdeling Soest van de KVP en lid van 'het provin ciaal kringbestuur van de KVP. Omdat het raadslidmaatschap volgens landelijke KVP-bepalingen, niet ver enigbaar is met een afdelingsbestuurs functie, zal de heer Menne het voor zitterschap van de afdeling Soest neer leggen. Aktief is de heer Menne betrokken ge weest bij de voorbereidende besprekin gen voor de tot standkoming van het CDA-Soest. De kandidatuur van de heer "Menne werd gesteld nadat achtereenvolgens de heren H. Strietman (AR), G. W. van Rossenberg (KVP) en K. Buwalda (CHU) zich niet beschikbaar stelden. De heren strietman en Buwalda stelden zich niet beschikbaar, conform de af spraken bij de samenstelling van de CD A-verkiezingslijst. De heer Van Rossenberg trok zijn kan didatuur in, na overleg met zijn (agra- drs. J. L. Menne rische) achterban. Daarbij gold de overweging dat de belangen van de agra riërs op het moment voldoende behar tigd worden in de CDA-fractie. Dit standpunt wordt in de fractie bij zonder gewaardeerd, omdat men in de heer Menne een kandidaat heeft, die, ge zien zijn werkkring, op bestuurlijk niveau geheel is ingespeeld. Overigens is de heer Menne bereid zich ook voor een volgende zittingsperiode van de raad beschikbaar te stellen. Nog tijdens de plechtigheid reed een automobilist, komende van de Ir. Men- kolaan, tussen de rijen herdenkenden door. De chauffeur miste helaas het fatsoen even te stoppen. Bij het verzetsmonument aan de Insp. SchreuderVaan, legde de burgemeester als eerste bloemen. Rechts het mannenkoor Apollo. Op 13 mei vindt in ,,De Open Hof' de oprichtingsvergadering plaats van het CDA-Soest. Om 19.30 uur begint de bijeenkomst voor de leden en om 20.30 uur volgt het openbare gedeelte van de vergadering. Het CDA-Soest wordt opgericht door de plaatselijke afdelingen van ARP, CHU en KVP. De leden van deze afdelingen zijn automatisch lid van het CDA-Soest. Men kan ook rechtstreeks lid worden van het CDA-Soest, waardoor men dan tegelijkertijd lid is van het landelijk CDA. Het bestuur van het CDA-Soest bestaat uit leden, aangewezen door deze plaatselijke afdelin gen. Dit zijn voor de KVP mevrouw Walter en de hereti Van Rijthoven en Zwaanenburg; voor de ARP mevrouw Hulsbergen en de heren Bolhuis en Wymenga en voor de CHU de heren Buwalda, Gerritse en Koch. Namens de CDA-gemeenteraadsfraktie maakt de heer Van Logten- stein deel uit van het bestuur. De voorzitter zal op 13 mei uit het bestuur gekozen worden. De bestuursleden stellen daartoe de heer Buwalda kandidaat. Het Besluit tot oprichting van deze Soester afdeling van het landelijk CDA is het logisch gevolg van de feitelijke samenwerking tussen de drie christen-demokratische partijen in de Soester gemeenteraad. Deze samenwerking is zó goed, dat veel mensen zich verbaasd zullen afvragen of dat CDA- Soest er eigenlijk al lang niet was. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1970 hadden de ARP en CHU één lijst, de KVP deed mee met een eigen lijst. Er vonden wel gemeenschappelijke fraktievergaderin- gen plaats. In 1974 traden de drie partijen op met één lijst en een gezamenlijk CDA-gemeente programma. Op deze ene lijst werden negen mensen gekozen die in één fraktie samen werken. Het hebben van één CD A-lijst heeft Soest gemeen met 10 provincies en 400 gemeen ten. In de inleiding van het gemeentepro gramma staat dat de drie partijen de CDA- naam hebben gekozen om instemming te betonen met het zoeken naar eenheid van de drie christen-demokratische partijen op landelijk niveau. Nu scharen ARP, CHU en KVP in Soest zich dus ook officieel in de rangen van het landelijk CDA Ondanks alle problemen rond één landelijke CDA-lijst is het CDA ook op landelijk niveau een realiteit. Nog maar kort geleden is er een ontwerp gemaakt voor een program van uit gangspunten en een beleidsprogram van het CDA. Daarbij staan natuurlijk de Kamer verkiezingen van 1977 op de achtergrond. Het CDA-Soest stelt zich voor deze concept- programma's te bespreken. Op het CDA-congres in augustus 1975 stelde CDA-voorzitter Prof. Steenkamp, dat het CDA een groeimodel Is. Geleidelijk aan komt het CDA tot stand. Groei kan, vooral in de politiek, met horten en stoten gaan. Groei is afhankelijk van klimaatinvloeden. De afdelingen Soest van ARP, CHU en KVP willen met hun besluit thans een samen werking aan te gaan als officiële CDA-afde- ling laten zien, dat het Soester klimaat zodanig is, dat men vertrouwen kan hebben in de groei van het CDA. In het reglement voor het CDA-Soest wordt de zinsnede uit de inleiding van het gemeen teprogram herhaald dat het CDA-Soest het evangelie kiest als richtsnoer voor zijn poli tiek handelen. Het CDA-Soest wil streven naar een samenleving waarin de bijbelse gerechtigheid meer gestalte krijgt, de mens zijn vrijheid en verantwoordelijkheid beter kan beleven en waarin het welzijn van allen wordt gediend. Het CDA-Soest wil dat omzetten in prak tische gemeentepolitiek en het CDA-Soest wil er aan bijdragen dat dit ook in de lan delijke politiek vertaald wordt. Vergadering De vergadering van donderdag bestaat uit twee delen; een deel met de feitelijke oprichting van het CDA-Soest, met presenta- van het bestuur en de verkiezing van de voorzitter èn een openbaar deel met een inleiding door prof. dr. W. Albeda, lid van de Eerste Kamer. Het eerste deel van de vergadering begint om 19.30 uur en is uitsluitend toegankelijk voor de bij de drie partijen aangesloten leden; het tweede deel begint circa 20.30 uur. De 17.000 gulden, die het Van Arkel Instituut in 1974 van de Kinderpostzegelaktie ontving, zijn [en dat was uiteraard te verwachtenuitstekend besteed. Bij het Van Arkel Instituut werd het oude gymnastieklokaal en een ruimte waarin een schoolklas was ondergebracht, ongebouwd tot een prachtige speelruimte annex bar. Het geheel werd maandag j. I. in gebruik genomen in aanwezigheid van allen, die er in het afgelopen jaar op de een of andere manier nauwbjj betrokken waren.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1