Bentickfonds 1350,- rijker m Optreden van Caroline van Hemert niet Apollo-mannenkoor in Oude Kerk op Hemelvaartsdag Marcel van Dam spreekt in Soest over volkshuisvesting 19W Provinciale Staten „Nieuwe" provincie Utrecht eventueel met het Gooi, zonder West-Betuwe Zomerfestival in openluchttheater: 2 juni optreden Joegoslavische dansgroep „Kolo" - Soestdijk Welfare verkoop bracht 3300 gulden op Bedreiging van onze onafhankelijkheid Herdenking staatsman Groen v. Prinsterer Aanloopkrediet voor wijkcentrum Soesterveen Donderdag 13 mei 1976 SOESTER Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest 54e jaargang no 39 COURANT Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 Foto Herman van Dam Het mannenkoor Apolio op historische Soester grond Het optreden van Caroline van Hemert met het Soester mannenkoor Apollo op don derdagavond 27 mei (Hemelvaartsdag) in de Oude Kerk, Torenstraat, belooft het absolute hoogtepunt te worden van de festivitieten rond het 70-jarig jubileum van de VW-Soest. Kosten noch moeite hebben de organisatoren gespaard om haar die avond in Soest te krijgen. Het concert begint die avond precies om 8.15 uur. Inmiddels is gebleken dat er grote belangstelling voor bestaat, niet alleen uit Soest maar ook ver daarbuiten. Reden voor de organisatiecommissie de toegangskaarten in voorverkoop te brengen. Vanaf heden zijn de kaarten a 8,50 ver krijgbaar op het VW-kantoor aan de Steenhoffstraat 9a en bij de leden van het mannenkoor Apollo. Mochten er nog plaatsbewijzen over blijven, dan worden deze op de avond van het concert vanaf 19.30 uur in het portaal van de Oude kerk verkocht. Tijdens het concert op Hemelvaartsdag worden onder meer werken van Schu- bert, Céasar Franck, Brahms en Men- delsohn ten gehore gebracht door koor en soliste. Dit alles onder bezielende lei ding van de heer G. van de Schepop, die alweer zo'n 20 jaar dirigent is van Apollo. Het concert met Caroline van Hemert wordt door het mannenkoor gezien als een hoogtepunt in hun ruim 50 jarig mu zikaal bestaan. Toch is het niet de eerste keer dat samen met solisten tijdens concerten wordt opgetreden. Bij de vie ring van hun 50-jarig jubileum in de Ma- riakerk te Soestdijk werd samen met de Shepherds een concert gegeven, terwijl Door G.S. van Utrecht wordt aan de leden van de provincieale staten voorgesteld eventueel accoord te gaan met een provincie „nieuwe stijl" die bestaat uit de stad Utrecht en omgeving, Eemland en 't Gooi. Men is van mening dat bij de vorming van zo'n provincie, recht wordt gedaan aan de maatschappelijke en bestuurlijke samen hang. De West-Betuwe valt daar buiten. G.S. is van mening dat een combinatie. Stad Utrecht en-omgeving (Sticht), Eemland en West-Betuwe, nauwelijks als een pro grammeerbare en de burger aansprekende eenheid kan worden beschouwd. Ook het samengaan van Sticht en West-Betuwe wordt afgewezen, omdat voor de door snee Betuwse burger, Utrecht niet sterk tot de verbeelding zal spreken. Met de vorming van een provincie nieuwe-stijl „Midden-Holland", waartoe het westelijk gebied van de provincie Utrecht grotendeels zal behoren, kan worden ingestemd. Indien een dergelijk provincie ontstaat, dan, zo zeggen Gede puteerde Staten, „verdient uitbreiding in noordelijke richting aanbeveling". In het voorstel aan de staten zeggen G.S. verder dat voor de West-Betuwe een combinatie met het gebied van de Drechtsteden en omstreken, een aan vaardbare indeling lijkt. G.S. is boos op de Minister omdat met het uitgebrachte advies van provinciale staten van Utrecht, vrijwel geen reke ning is gehouden. „Opmerkelijk is daar bij", zegt G.S. „dat daarentegen aan, al of niet uitgesproken, meningen van pre-gewesten of samenwerkingsorga nen, desgewenst een overwegende bete kenis is toegekend". Deze boosheid wordt geïllustreerd met voorbeelden. „Wel vermeld wordt het feit, dat het Samenwerkingsorgaan Eemland zich niet uitspreekt vóór een combinatie van Eemland met 't Sticht. Niet wordt opgemerkt dat dit orgaan zich ook niet uitspreekt voor een com binatie met 't Gooi. Noch de Kring Mid den-Utrecht, noch het Samenwerkings orgaan Eemland heeft, aldus de minis ter, zich voorstander getoond van de combinatie Sticht/Eemland". „Maar", zegt g.s. van Utrecht, „beide hebben zich er ook niet tegen uitgespro ken. In Utrecht is men van mening dat de relaties tussen Sticht en Eemland niet wordt onderkend of erkend, terwijl an derzijds de relatie Sticht en de West- Betuwe sterk wordt overtrokken. Niet ontkend wordt overigens dat enige Utrechtse gemeenten naast hun, veelal bestuurlijke, oriëntatie op Amersfoort, vooral maatschappelijk op 't Gooi (Hil versum) gericht zijn. Niet reëel noemt men echter de argumentatie (van de mi nister) dat Eemland, voor de afleiding van ruim te vergende aktlviteiten als woningbouw en de aanleg van nieuwe bedrijfsterreinen van 't Gooi, in de toe komst een toenemende functie zal heb ben. Van 't Gooi uit, zegt men, bestaat ter zake van de ruimtelijke aspecten, nog enige jaren geleden een concert met de gebroeders Brouwer, trompet, plaats vond. Het mannenkoor Apollo is dan ook niet meer weg te denken uit de Soester sa menleving. Regelmatig vinden optre dens plaats in rusthuizen, wordt meege daan aan openbare uitvoeringen zoals volkskerstzang en herdenkingsconcer ten (o.a. 4 mei bij het oorlogsmonument bij Braamhage). Verder wordt deelge nomen aan zalngconcoursen door heel het land. Bestond het aantal koorleden in de jaren vijftig uit ongeveer 30 man, nu schom melt de bezetting rond de „Er zit leven in Apollo", zoals voorzitter P. Lüschen het uit drukt. Zijn grote wens is het koor op 100 man te brengen. Jonge- mennen vanaf 18 jaar kunnen al lid wor den. Nauw met het mannenkoor verweven is organist/pianist Gert Muts uit Soest, die al jarenlang de vaste begeleider van het koor is. Aan hem heeft het koor dan ook veel te danken, in elk geval is er op He melvaartsdag in Soest voor de muziek liefhebbers een uitstekend concert te be luisteren. Hiervoor hoeft men nu eens niet naar een grote stad. Staatssecretaris Marcel van Dam zal op dinsdagavond 18 mei in Soest spreken over ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Hij doet dat op een openbare verga dering van de plaatselijke PvdA, naar aanleiding van het ontwerp-verkiezingspro- gramma van deze partij. De bijeenkomst vindt plaats om 8 uur in het Medisch Cen trum, Nieuwe weg 14. Het programma waarmee de PvdA in 1976 de verkiezingen ingaat, wordt eigen lijk pas vastgesteld op het partijcongres in januari a.s. Het ontwerp dat dezer da gen zoveel tongen en pennen van politici en journalisten in beroering heeft ge bracht, is eigenlijk niet meer dan een voorstel van het partijbestuur, waarop nog talloze amenderingen mogelijk zijn. De partij-afdelingen, die samen de basis van de PvdA vormen, zullen in ledenver gaderingen in juni deze amendementen opstellen, die dan tijdens het congres aan de orde komen. Voorafgaande aan deze ledenvergaderingen organisren de afdelingen in de regio Eemland een aantal openbare bijeenkomsten, waarop ministers, staatssecretarissen en kamer leden diverse onderdelen van het ont werp komen toelichten. Het is in dit kader, dat de afdeling Soest staatssecre taris Van Dam (een plaatsgenoot) heeft uitgenodigd. Enkele andere bijeenkomsten in deze reeks: 17 mei in Amersfoort (De Instee, Zuidsingel 45) staatssecretaris W. Meyer; 25 mei in Hoevelaken minister W. Duysenberg; 10 juni in Bunschoten premier J. den Uyl en 21 juni eveneens in Bunschoten fractieleider Ed. van Thijn. Op 2 juni a.s. zal in het kader van het Zomerfestival 1976 Soest de originele (Soester) Joegoslavische dansgroep Kolo-Soestdijk optreden in het openluchttheater. Bij „Kolo" dansen zo'n 60 a 70 Soesters o.l.v. de Joegeslaaf Miodrag Despotovic. Hij is choreograaf en danspedagoog, die 18 jaar deel uitmaakte van het wereldbekende Nationaal Joegoslavisch Danstheater. „Kolo"-Soestdijk startte op 26 septem ber 1974 met 12 cursisten, in hoofdzaak afkomstig van de Balletvereniging Soest. Organisatorische problemen werden omzeild door de gehele cursus, compleet met cursisten en docent, onder te bren gen bij Artishock. Daar berust tot op heden de gehele administratie, al wordt er sinds het voorjaar 1975, in verband met de grote belangstelling, les gegeven in de gymnastiekzaal van de Maria- school. Men oefent daar in twee groepen; iedere donderdagavond van 19.30 tot 21.00 uur de beginners en van 21.00 tot 22.30 uur de gevorderden. Daarnaast werd reeds tweemaal een Joegoslavische avond georganiseerd, waar dit jaar (op 8 april) als eregast aanwezig waren de Joegoslavische con sul, de heer Radojcic; de ambassade- tolk en docent Servokroatsiche taal te Soest, de heer Jovan Pajcin en de heer Mulder namens de Vereniging Neder land-Joegoslavië. De cursusleider Miodrag Despotovic woont sinds 1966 met zijn vrouw Ivon Despotovic-Eschweiler in Nederland. Ivon kreeg na haar studies bij Scapino een beurs voor een speciale folkloris tische studie in Joegoslavië en zij heeft als enige buitenlander twee jaar bij „Kolo" gedanst. Zij en haar man zijn beiden aktief be trokken bij de lesgeving in Joegosla vische folkloristische dansen, nationale De verkoop van welfare artikelen, die onlangs in het bejaardencentrum Groot Engendaal werd gehouden, bracht 3300 gulden op. Door een naar zetfoutje ver meldden wij vorige week dat de op brengst 300 gulden was. Cursusleider Despotovic bij instructie van een Macedonische dans. dansen van andere landen en ballet; instructie aan folkloristische danslera- ren, choreografisch werk voor profes sionele en amateurgroepen als „Kolo" Belgrado, Scapino Ballet en het Interna tionaal Folkloristisch Danstheater. „Kolo"-Soestdijk wil haar aktlviteiten zo mogelijk uitbreiden met een donder dagmiddagcursus Joegoslavische dan sen voor kinderen. Daarvoor is in de eerste plaats een meer geschikte ruimte nodig met als belangrijkste eis, een goe de verende, houten vloer. Tijdens de eerste avond van het Zomer festival treden zij vóór de pauze op, direct na het koor „De Schellebellen". nauwelijks belangstelling voor Eem land, aangezien zowel voor de woning bouw als voor de vestiging van bedrij ven, Almere het alternatief voor de toekomst is. Wat de stadsgewesten Utrecht en Amersfoort betreft, is men van mening dat niet meer van een duidelijke af bakening kan worden gesproken. „Inte gendeel, de twee regio's liggen zo dicht bij elkaar dat hun invloedssferen elkaar raken en deels overlappen". Er wordt daarbij gewezen op de intensiever wor dende woon- en werkrelaties èn op het gemeenschappelijk aangewezen zijn op de Heuvelrug als recreatiegebied van grote importantie. Wat de combinatie Gooi-Eemland be treft wordt onderkend dat het samen gaan vooral gebaseerd is op het feit, dat beide afzonderlijk een te gering draag vlak zouden hebben. Resumerend komen gedeputeerde staten van Utrecht tot de volgende op stelling: „Ten einde naar beide richtin gen tot een oplossing te geraken, beplei ten wij thans voor het centrum van Nederland een provincie nieuwe stijl, die bestaat uit een combinatie van de voor gestelde nieuwe provincie Utrecht (zon der de West-Betuwe) met Eemland en met het Gooi, indien dat met Eemland moet samengaan. Naar onze mening de steden Utrecht, Hilversum en Amers foort in centraal Nederland een driehoek waarbinnen en waaromheen zich een gedifferentieerd woongebied bevindt, telkens van elkaar afgescheiden door antrekkelijke recreatie- en natuurge bied, dat als een harmonieus geheel aan gewezen is om planologisch en anders zins vanuit één provinciaal bestuurlijk kader te worden beheerd". Bij deze combinatie komt het gehele gebied van de Loosdrechtse plassen bin nen één bestuurseenheid te liggen. Tenslotte wordt met het oog op de behar tiging van bestaande en toekomstige problemen ten aanzien van ruimtelijke ordening, recreatie, natuur en land schap, alsmede van drinkwatervoor ziening in het kwetsbare Heuvelrug- gebied, één bestuurlijk kader voorge staan. Afgewezen wordt derhalve een grens scheiding over de Heuvelrug tussen pro vincies nieuwe stijl en het verbreken van de samenhang tussen de stedelijke ge bieden van Utrecht en Amersfoort. De jaarlijkse voetbalwedstrijd tussen de plaatselijke medici en een elftal van de Soester politie heeft in totaal 1350 gulden opgebracht. Het bedrag gaat naar de stich ting Bentick Fonds voor gehandicapte sportbeoefenaren, die in Soest woonachtig zjjn. De wedstrijd eindigde onbeslist, maar de wisselbeker ging na het nemen van strafschoppen naar het politie-elftal. De vier- a vijfhonderd toeschouwers ('t kunnen er ook wel driehonderd ge weest zijn) brachten samen 1276 gulden aan entreegelden bij elkaar. Gastheer WZ, op wiens terrein het sportgebeu ren plaatsvond, maakte er 1350 gulden van. Vorig jaar was de opbrengst aan entree's 996 gulden, maar door een gift van VVZ èn van een onbekende zaken man, werd in totaal 2100 gulden in de kas van het Bentinck Fonds gestort. De voetbalwedstrijd zelt was een aar dige happening, waarbij vooral de inzet van de medici opviel. Daar stond tegen over de wat „matte" indruk die de poli- tiefunktionarissen achterlieten en dat voor een elftal, dat wekelijks met elkaar „opereert". Toch gaven zij de wed strijd niet kado, maar zij hadden geen antwoord op de verbetenheid waar mee de doktoren voor hun kansen streden. Het kan ook zijn, dat bij de politie „leiding" ontbrak, want nog een bri gadier, noch een adjudant, laat staan een inspecteur of commissaris waren in het elftal opgenomen. Kennelijk had de politie moeite met het „intelligente" spel van de tegenstander. Dat zij uiteindelijk via strafschoppen toch de overwinning in de wacht sleep ten, lag meer in het kder van „gebruik maken van het donker", want toen het zover was schemerde het al behoorlijk. Scheidsrechter Van Steendelaar viel op doorzijn „onopvallende" leiding. De „aftrap" van de wedstrijd ten bate van het Bentinckfonds werd verricht door wethouder Plomp. Foto Herman van Dam Terwijl men in het westen al meerdere jaren sterk op de defensie bezuinigt, gaat de sovjet-Unie onverdroten door zich steeds sterker te bewapenen. Vooral de vloot ondergaat een gigantische uit breiding met zowel boven- als onderwa terschepen en nuclaire bewapening. Visserij- en koopvaardijschepen zijn bo- vendien van apparatuur voorzien om verkenning te verrichten en de marine behulpzaam te kunnen zijn. Rusland is verder naarstig bezig met te trachten aan alle wereldzeeën steunpunten te ver krijgen, opdat de vlooteenheden ook ver van huis kunnen opereren. Een puur imperialistische politiek dus, die men alleen tracht te verbloemen door zich heftig uit te laten over westers en vooral Amerikaans imperialisme, al kan daar nauwelijks meer van gespro ken worden. Daarmee poogt moskou echter de pro gressieve krachten in de westerse lan den te activeren tot de roep om verla ging van de defensiekosten. En dat lukt prachtig. Vooral in de westerse landen blijft men ijverig bezig de eigen mili taire kracht te verzwakken. Zo ook in ons land. Voor de defensie niet meer dan drie procent van het nationaal in komen, wordt nu al gezegd. Dat Rusland in concreto er het tienvoudige aan be steedt, zegt blijkbaar niets. Men eist zelfs, dat Nederland over twee jaar uit de NAVO moét treden als er dan nog geen overeenstemming met het War schaupact is bereikt over troepenver mindering in Europa. Alsof dat van de NAVO afhangt, alsof deze de al jaren durende onderhande lingen daarover niet tot een goed einde wil brengen. Integendeel, het Warschau pact wenst zijn belangrijk grotere troe penmacht niet zodanig te verminderen, dat die in wat meer gelijkmatigheid komt met die van de westelijke landen. Waarom niet? Welnu, daar ligt de vraag wat Rusland wil. Het antwoord kan niet anders zijn dan: macht en machts uitoefening. Want bedreigt wordt de Sovjet-Unie niet; zeker niet door het westen. Heeft de geschiedenis van de jaren 1933- 1940 ons dan niets geleerd? Heeft dan al het verzet, al het vechten tegen de Duit se overheersing geen les ingehouden voor de toekomst? Moeten we ons dan nu, dertig jaren later, wederom vrijwel weerloos opstellen tegenover de drei ging van weer een dictatoriale macht? Men kan dat niet opnieuw afdoen met de bewering, daarmede juist de vrede te bewaren en te dienen. De geschiedenis heeft anders geleerd. Tenzij men zich bewust bij voorbaat en zonder tegen stand wil onderwerpen. Zoals in de dertiger jaren de NSB ten aanzien van nazi-Dultsland voorstond en Mussert zei bij een Duitse aanval met gekruiste armen te zullen blijven staan. Wat we tot nu toe hoorden over het com munistische regime in b.v. Oost-Duits- land, begint, in samenhang met de eisen tot verlaging van de defensiekosten, angstig veel te lijken op een soortgelijke mentaliteit, nu t.a.v. de dreiging uit de Sovjet-Unie. Is de demokratle bij ons dan zo ziek, dat zij de moed en de wil tot in leven blijven, tot zich handhaven, al laat schie ten? Wil men daarom geen geld meer uitgeven voor zelfverdediging, maar zich liever onderwerpen aan de commu nistische dictatuur? Dat is de consequentie van het nog ver der bezuinigen op de defensielasten. Oorlog of onderwerping kan alleen voor komen worden indien een zeker even wicht in militaire kracht wordt bewaard. Zodra een der partijen teveel aftakelt, wordt de dreiging van de mogelijke te genstander uitgelokt en heviger. Men speelt een uiterst gevaarlijk politiek spel als men Nederland niet een volwaardig, zijn verplichtingen in acht nemend lid van de NAVO wil doen blijven. Onze onafhankelijkheid, ten aanzien van welk buitenland dan ook, wordt er direct door bedreigd. De herdenking van het feit dat op 19 mei 1876 de staatsman Groen van Prin sterer is overleden, zal een nationaal karakter dragen. Ook zij immers, die zich nóch op kerkelijk, nóch op politiek terrein tot zijn direkte volgelingen reke nen, zullen bereid zijn te erkennen, dat zijn invloed, zowel op godsdienstig als op staatkundig terrein van bijzondere betekenis is geweest. In Baarn zal in de Lutherkapel dr. G. Fafié zondag 16 mei a.s. een Groen van Prinstererdienst leiden. Deze dienst be gint om half elf. Een herhaling van deze dienst vindt plaats op zondag 23 mei a.s., eveneens om half elf, in de Evan gelisch Lutherse Kerk aan de Lange- straat 61 te Amersfoort. In tegenstelling tot de leden van de commissie financiën, kunnen de leden van de commissie maatschappelijk werk zich wel verenigen met het be schikbaar stellen van een aanloopkre diet van dertigduizend gulden voor het wijkdienstencentrum Soesterveen. Het geld werd gevraagd om de architecten- kosten te dekken. Niet geheel tevreden waren de leden van de commissie over het late tijdstip waarop zij door wethouder mevrouw Van Stiphout werden ingelicht. Omdat voor half mei de exploitatie-opzet en het eisenprogram moeten worden in gediend bij het ministerie van CRM om in aanmerking te komen voor de 75% rijkssubsidie, ging men akkoord. De totale bouwkosten van het centrum worden geraamd op vier k vif miljoen gulden. MM ii

Soester Courant | 1976 | | pagina 1