Skoda zuinigheids lenterit '76 SPSEKERSJOP kledindf van m alle bekende ^e(^ticcDuineiiS^ "ÉT 1 Zonnige fijne merken u bij: De „Elzas" in Rest. De Korte Duinen VW-NIEUWS Onder de 250 deelnemers vertrokken er 54 in Soest DE ONTMOET DE KORTE DUINEN IN SOEST! Zwaardere eisen voor Het Witte Huis Wat in Soest mislukte in Vierhuizen (Gr.) realiteit P.S.P.-Manifestatie 'n Socialistisch antwoord op de krisis. foto heRman van öam Garage Alblas organiseerde voor Soest: I.N.N.-excursie naar het natuurreservaat „Voorne's Duin" Reewildtentoonstelling in Marechausseekazerne Vereniging van huisvrouwen op de fiets Voor duizenden guldens aan sierraden ontvreemd Deelname aan Cervix-onderzoek rond 88 procent GROOT FEEST RENÉ gepromoveerd winkeltje ZAAKJE Soester Courant van donderdag 13 mei 1976 VOOR UW: zowel In i ac. van lenneplAAn 13 UAcn - telefoon 021S4-17SS2 zaterdag 22 mei a.s., 10.30 uur tot 23.00 uur in de Gordijnhal, Rosariumplein, Krommenie. Met sprekers, muziek, kabaret, film enz. Inlichtingen en kaarten bij Hans v. d. Wetering, Van Goyenlaan 192, tel. 18135 Zaterdag was het de dag van de Skoda. Dat was duidelijk te zien bij de benzinepomp van onze plaatselijke Skoda-dealer Garage Alblas aan de Van Weedestraat, waar het vanaf 's morgens 8 uur een gezellige drukte was vanwege de startende deel nemers aan de Skoda Zuinigheids Lenterit 1976. Een rit, die speciaal was uitge schreven voor de grote familie van Skodabezitters. Voor deze toertocht, die zeer ongecompliceerd was opgezet (niet op tijd rijden, geen routebeschrijving) kon worden deelgenomen in drie Skoda klassen en er waren fraaie prijzen te winnen zoals een portable TV-toestel of een draagbare radio- cassettespeler. Deze door prachtig zomerweer zo begunstigde toertocht was gerea liseerd door acht regionale Skoda- dealers in Arnhem, Apeldoorn, Ede, Nijmegen, Soest, Utrecht, Wageningen en Zeist. Hierbij kwam het aan op zuinig rijden, scherpzinnigheid en fan tasie. De gezamenlijke dealers waren gastheren en zorgden dat het de deel nemers gedurende deze dag aan niets ontbrak. Zoals gezegd, de rit was zo ongecom pliceerd mogelijk gehouden en men kon zelf zijn starttijd bepalen en zijn eigen route van maximaal 150 kilometer uitstippelen. De controleposten waren de Skodadealers en men moest om zes uur 's avonds weer op het punt van uitgang terug zijn. Buiten de dealers vanwaar men vertrok, moest men nog drie willekeurige dea lers aandoen, alwaar men een stempel op de controlekaart kreeg. Bovendien werd men er gastvrij ontvangen. Allemaal hadden ze er wat van ge maakt. Men werd ontvangen in een keurig opgeruimd garagebedrijf. Het was er feestelijk versierd en in een gezellig zitje kreeg men er bij de een koffie aangeboden, bij de ander een heerlijk frisdrankje; men tracteerde op warme worst en kaas uit het vuistje. Bij één van de dealers stond voor de meerijdende kinderen een grabbelton klaar om gratis te grabbelen. Bij een an dere dealer mochten de kinderen ijs eten en paardrijden. Bij de dealer in Eden, Autobedrijf Van Laar, waar praktisch alle deelnemers langskwamen door de centrale ligging van Eden in het grote district, werden de dames niet alleen bedacht met een heerlijk flesje parfum, maar men was op deze snikhete dag ook speciaal in de weer voor de hondepassagiers, die de bakjes water zeer waardeerden. Ook Alblas in Soest had in zijn prachtige garagebedrijf een leuke ontvangstruim te ingericht en onthaalde de langs- komers uit andere plaatsen op de gebrui kelijke alcoholvrije drankjes, terwijl iedereen een mooie balpen kado kreeg. Bij de start ontving men een gedeelte van een wegenkaart en een opdracht. Deze opdracht hield in, dat men naast het bezoek aan de controleposten bij de dealers ook plaatsen moest bezoeken waarvan de plaatsnamen begonnen met de letters S, K, O, D en A. De route moest men dus naar eigen keu ze samenstellen aan de hand van de ontvangen wegenkaart. De tocht langs de Skoda-plaatsen en de dealerplaat sen moest men zo voordelig mogelijk kiezen, want het ging er om zo weinig mogelijk kilometers te rijden. Boven dien moest men vanuit de Skoda-plaat sen een bewijs meebrengen dat men er geweest was. Deze bewijzen dongen weer mee naar Reeds vroeg vormde zich b(j het ben zinestation van Alblas een file van Soester Skoda-ryders om te tanken en te starten voor de Lenterit '76. een prijs voor originaliteit en men bleek soms erg vindingrijk. Men maakte o.a. direkt-klaar-foto's, kocht trein kaartjes, vroeg om rekeningen in bloe menwinkels, restaurant, stempels in postkantoren enz. Een erg origineel bewijs kwam van een Soester deel neemster, die in Amerongen de hand tekening vroeg en kreeg van de poli ticus Hans Wiegel. Een andere Soester vroeg en kreeg bij de rijkspolitie een aangepast procesverbaal: „Heden verscheen voor mij enz.". Ook zagen wij een compleet Skoda-boorduurwerk met rondom een aantal bezoeksbewijzen. Voor elke kilometer beneden de 150 kreeg men een extra bonuspunt, terwijl voor elke kilometer boven de 150 een bonuspunt werd afgetrokken. Voor de Soester deelnemers waren de meest bezochte dealers die in Soest (uiteraard), Zeist, Wageningen en Ede, terwijl de meest bezochte „Skoda- plaatsen" waren Odijk, Doorn, Ame rongen, Resteren en Scherpenzeel (verplicht). Zij, 'die kozen voor o^a. Kootwijkerbroek en Otterloo kwamen boven de limiet van de 150 kilometers. Ten bewijze, dat de Skoda ook een erg zuinige benzinedrinker is, werd aan de start de tank gevuld en verzegeld. Bij terugkomst werd de tank weer gevuld en werd aan de hand van de verreden kilometers het benzineverbruik be rekend. Dit lag veelal tussen de 1 op 15Vi a 1 op 16. Men kreeg punten voor de dealer- stempels, voor het bezoek aan de Skoda- plaatsen, voor de minder gereden kilo meters dan 150, terwijl een zuinig ben zineverbruik ook extra punten opleverde. Aan de hand hiervan wordt in de komen de dagen de rangvolgorde opgesteld van de pl.m. 250 deelnemers, verdeeld over drie groepen. Garage Alblas had in deze rit, die als publiciteitsstunt was georganiseerd, 54 deelnemers uit Soest en omgeving. In ieder geval werd de band tussen de Skoda-rijders en de dealers weer eens verstevigd. Op zaterdagmiddag, 22 mei, om 3 uur, vindt in Restaurant De Hof te Rens- woude de prijsuitreiking plaats. Alle deelnemers ontvangen hier een herinne ring. Aangemoedigd door de grote belang stelling van het vorig jaar, organiseert de afd. „Eemland" van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, voor leden en belangstellenden, op zaterdag 29 mei, wederom een excursie naar dit mooie natuurgebied. In verband met de beperkte busruimte dienen leden en be langstellenden zich omgaand telefonisch op te geven bij de heren H. Kamf, scal- meyerpad 18, Soest (telef. 02155-17504) of H. Bosman, Zwaluwenweg 14, Soest (tel. 02155-14410), onder gelijktijdige storting van 15,- voor leden of 17,- voor niet- leden op postrekening 2575943 ten name van Instituut voor Natuurbeschermings educatie, Soest, waarna verdere bijzon derheden worden toegezonden. De 750 ha. duinterreinen liggen ten noor den en ten zuiden van Rockanje en zijn grotendeels eigendom van de Vereeni- ging tot behoud van Natuur monumen ten. Vooral in botanisch opzicht is het duinge bied zeer waardevol vanwege de unieke vege tatie, die in de kalkrijke niet ontwaterde duinen is ontstaan. De oudere duinformaties zijn begroeid met een dicht struweel van o.a. meidoorn, wegedoorn, duindoorn, liguster, vlier, hondsroos, egelantier, kardin'aalsmuts, gelderse roos en zuurbcs. In deze struwelen komen vele zeldzame planten voor als tong varen, glad parelzaad, duinsolomonszegel, donderkruid en orchideeënsoorten. De duin- plas, het quackjeawater, omgeven door dicht elzenboe met gele lissen, ligt in het zuidelijk deel. In hel noordwesten ligt het Breed Water, een jonge duinpias, en de grote vochtige duin valleien, de Groene punt en Schapenwei. Ook dit gedeelte is botanisch zeer interressant van wege de enorme verscheidenheid van zeldzame planten; verschillende orchideeën (malaxis en sturmia), rondbladig wintergroen, bittcrling, parnassia, teer guigelheil, en vleeskleurige orchis. De herteend en vele andere eendensoorten, weidevogels en de houtsnip hebben hier hun broedgebied. De Natuurgidsen zullen het een en ander over de duinvorming, die hier Sn alle stadia is te zien, tijdens de excursie v tellen. A.s. zaterdag 15 en zondag 16 mei wordt in de garage van de Marechaussee kazerne aan de Amsterdamsestraat 13 te Baarn een reewildexpositie gehouden, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging, in samenwer king met de vereniging „Het Reewild" en de dienst faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij. Aan deze tentoonstelling nemen boven dien deel de kunstenares Tessie Roupe van der Voort met wild-stillevensBouti- que Classique uit Soest en de firma Dorhout-Mees uit Utrecht. De openingstijden zijn van 11 tot 18 uur en zondag van 12 tot 17 uur. Het gaat hierbij niet om een jachtten- toonstelling, al zullen de geweien van ln het afgelopen jachtseizoen bemachtig de reebokken worden geëxposeerd. De bedoeling daarvan is instructief, om de reewildjager, die ook een goed fauna- beheerder dient te zijn, te laten zien welke reebokken verwijderd dienen te worden om de reewildstand krachtig en gezond te houden. In het bijzonder wordt ook benadrukt, dat juist wild- en natuurbeheer bij de jagers voorop staat. De nauwe samen werking met andere natuurbeschermen- de organisaties, zoals het wereldnatuur- fonds, het staatsbosbeheer en de milieu club Otall uit Bilthoven, zijn daar een bevestiging van. Er is zondagmorgen gelegenheid vragen te stellen aan een forum, bestaande uit de heren ir. Westermann en ir. Eikel boom. ELZAS Gezellige bediening in originele klederdracht Speciale menu's van „uientaart" tot „Coqauvin" Aparte wijnkaart. (van 3 t/m 31 mei) gggfaffT»-" aua RESTAURANT- BIRKSTRAAT 108SOEST. 02155 -17224ft De leden van de afdeling Baarn-Soest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gaan op 26 mei „op veler verzoek" een fietstocht maken door de omgeving. De tocht gaat door het bos van Pijnenburg, langs de Lage Vuursche naar de Hollandse Rading. Daar wordt een kopje koffie gedronken en langs een andere weg wordt dan de thuisreis ge maakt. Om kwart vóór tien wordt vertrokken op de parkeerplaats tegenover Paleis Soest- dijk. Twee uur later hoopt men weer terug te zijn. A.s. vrijdag 14 mei wordt voor de leden van de vereniging, door de VW-direc- teur uit Amersfoort, de heer Laming, een lezing met kleurendia's gehouden over Amersfoort. Die lezing wordt in zaal Brandpunt te Baarn gehouden en begint om 14.15 uur. Aansluitend en ter afsluiting van het seizoen vindt op donderdag 17 juni een excursie met wandeltocht plaats naar Amersfoort, waar alle plaatsen bezocht zullen worden, die tijdens de dia-lezing van 14 mei ter sprake kwamen. Uit de woning van mevrouw Van der F.-L. in de flat aan het Park Vredehof, werd voor enige duizenden guldens aan sierraden we/genomen. De onbekende dader verschafte zich toegang door het forceren van de buitendeur. Schilderij-lijsten in Vierhuizen's water: Aquarium. geplaatst, waardoor details van het landschap nadrukkelijk aandacht krij gen. Het gebeuren kreeg de naam „lijst in lijst uit". Aan het begin van het dorp komt een reusachtige schilderijlijst te staan en daar zal de burgemeester van Ulrum de tentoonstelling openen. Lokale en regio nale pers (en ook een landelijk dagblad) besteedden reeds veel aandacht aan de tentoonstelling en de beide initiatief nemers, Wil Willemsen en Ton Pauw, hopen dat ook Soesters op Hemelvaarts dag de tocht naar Vierhuizen gaan ma ken. Bij voldoende deelname zullen een of meer bussen rijden. Aanmelden kan men zich daarvoor bij Ton Pauw, Spoor straat 5, Soest. De kosten voor de bus zijn veertien gulden per persoon. Museumtramlijn zijn vertrekpunt. Van 17 april t/m 26 september is er een regel matige dienst van 11.00-17.00 uur, op zaterdagen, zondagen en feestdagen Ritprijs 1,- retour, kinderen 0,50 Keer terug in de tijd, maak een rit per historische electrische tram. Op 15 mei wordt in het Cultureel Cen trum De Speeldoos te Baarn, Rem- brandtlaan 35, in samenwerking met de V.U. Baarn weer poppentheater gege ven. Vanaf 4 jaar kunnen de kinderen naar „De reizende Koet" komen kijken Toegangsprijs 2,-. Natuur-, kinder- en doe het zelfwandelin- gen worden op zondag 26 mei as. ge organiseerd door de Stichting Gooisch Natuurreservaat en het Inst. v Natuur beschermingseducatie. Beginpunt: dag camping „De Zwarte Berg" te Hilver sum. Aanvangstijden: 11.00 uur en 14.00 uur. Voor de „doe-het-zelf-wandelingen" doorlopend vertrek tussen 11.00 en 14.30 uur. Van midden mei tot en met midden oktober worden vanuit Apeldoorn van maandag tot en met zaterdag weer avondtochten naar de wildtoren van Hoog Buurlo gemaakt. Deze tochten staan zijn onder leiding van een jacht opziener. Van midden mei tot midden september vinden de natuurtochten door het Veluwse Kroondomein per bus plaats. Verdere inlichtingen hierover kunt u krijgen bij de Apeldoornse VW, tel. 055-212249, waar u tevens kunt boeken voor de bustochten. Vanaf midden mei staan de koolzaad velden in bloei in Groningen en Fries land. U kunt de eindeloze gele velen ook dicter bij huis bewonderen, t.w. in de Noordoostpolder. De tentoonstelling van Ivan Ingen in de Galerie De Drie Ringen is tot 20 mei iedere middag van 1 tot 5 geopend, ook zondags, maandags gesloten. Er blijkt veel belangstelling te bestaan voor het concert van Apollo in de Oude kerk, waaraan Caroline van Hemert haar medewerking verleent. U kunt voor kaarten naar het VVV-kantoor. BRUlÖSRepORtAQe filmRepoRt.\qe kinóeRseme stuöio-, pees- en BeöRIjfsfOCOQRAfie De beheerder van het pension Het Witte Huis heeft van de gemeente een serie eisen opgelegd gekregen, die betrekking hebben op het maximum aantal bewoners, een zo optimaal mogelijke maatschappelijke begeleiding, verbetering van de hygiënische situatie en dan met name van warm en koud stromend water en bad- en wasgelegen heid. Voldoet hij niet aan deze eisen, waarin de vergoeding is geregeld voor de op vang van rijksgenoten, zal ernstig overwogen worden het nu nog landelijk opvang centrum te sluiten. Een en ander deelde wethouder me vrouw Van Stiphout mee in de vergade ring van de commissie maatschappelijk werk. Met de door de gemeente gestelde eisen is het Centraal Bureau Uitvoering Vestigingsbeleid Rijksgenoten akkoord gegaan. Van de eigenaar van het pension, de heer Van Kampen, was het antwoord nog niet bekend. Vandaag, donderdag 13 mei vindt er een bespreking plaats tussen Van Kampen, B. en W. van Soest en van Baarn en het Centraal Bureau. Het ligt overigens in de bedoeling van Het Witte Huis een regionaal opvang centrum te maken. Verder zullen voor taan niet meer dan vier alleenstaanden of gezinnen van maximaal vier personen in de op het terrein staande huisjes mogen wonen. Ook mogen er niet meer dan twee rijksgenoten op één kamer in het hoofdgebouw gevestigd worden. In het pension verblijven momenteel nog 130 rijksgenoten. Aan het cervix-onderzoek dat in de maand maart gehouden werd hebben 2252 dames deelgenomen. In totaal werden er 3074 dames opgeroepen, zodat de opkomst rond de 88 procent ligt. Van de 3074 opgeroepenen meldden 305 dames dat zij reeds op andere wijze aan een soortgelijk onderzoek deelnamen. 24 van de opgeroepenen waren inmiddels uit de gemeente vertrokken en 28 dames deelde mee regelmatig onder medische kontrole te zijn. 46 dames gaven op om andere reden niet aan het onderzoek te willen deelnemen en 37 dames zonder opgaaf van reden meldden niet te zullen komen. Daar staat tegenover dat 71 da mes verzochten om op de lijst voor het onderzoek geplaatst te worden. 311 da mes bleven zonder meer weg en dat bracht het totaal aantal dat aan het on derzoek deelnam op 2252. Evenals dit jaar was ook in 1975 het op komstpercentage 88; in 1974 was dat 87%. Wat twee jaar geleden in Soest geprobeerd werd, een tentoonstelling van het land schap, en door de Soester-jeugd onmiddelijk vernield werd, belooft in het Groningse Vierhuizen te slagen. Daar wordt namelijk op Hemelvaartsdag een soortgelijke tentoonstelling gehouden waaraan de gehele bevolking van het dorp meewerkt. De kans van slagen is daardoor optimaal. De expositie maakt onderdeel uit van een groot aantal aküvitelten, die op dezelfde dag zuilen plaatsvinden: schapenscheren, spinnen, kijkdozen, werkende molen, muziek in de kerk, schelpen verzameling, dia's, oude landbouwwerktuigen en titelspel. STEENHOFFSTRAAT 66 - SOEST - TELEFOON 02155 -10880 (Waar een bruingebrande Japie hangt) Vierhuizen, gemeente Ulrum dicht bij de Laurenszee hield jaarlijks koolzaad wandeltochten. Er bestond in de wijde omtrek grote belangstelling voor. Men is er dit jaar van afgestapt en men werd door de uit Soest afkomstige kunstena-, res Wil Willemsen op het idee gebracht een „landschaptentoonstelling te orga niseren. In feite is het idee van een der gelijke expositie in Vierhuizen geboren. Dat was al vier jaar geleden, toen de Soester Ton Pauw daar een weekend doorbracht. De uitwerking van het idee vond in Soest plaats, met de bekende afloop; de jeugd maakte met de in het landschap ge plaatste lijsten korte metten. Alles werd vernield. In Vierhuizen, een „vlek" met ongeveer tweehonderd inwoners, is de aanpak anders. Daar sluit men de toegangs wegen tot het dorp af en is iedereen in geschakeld. Er zijn zo'n zeventig lijsten in de natuur De „Elzas-maand" in Restaurant De Korte Duinen aan de Birkstraat trekt enorme belangstelling. Het blijkt, dat de Elzas, mogelijk als vakantieland, in Soest grotere bekendheid geniet dan verwacht mocht worden. Ook de „diensters" in Elzasser-kledij doen het bijzonder goed en daarnaast is er de keuken met de onovertroffen en vermaarde Elzasser gerechten. Wat bij voorbeeld te denken van een uientaart, de beroemde Elzasser zuurkool en wijnen als „Sylvaner", „Gewtirztraminor" of „Riesling" en Kronenbourg bier. En dat alles met het originele Franse stokbrood. Voor allen, die de Elzas kennen èn voor allen die er nog nooit waren, is een ritje naar en eep bezoek een De Korte Duinen een belevenis. Voor de Beethovencyclus op resp. 25 mei, 3 en 10 juni a.s. door het Utrechts Symfonie Orkest kunt u in de voorver koop nog abonnementen bestellen. De abonnementen voor de 3 concerten kosten 17,50. Reductie-abonnementen voor reeds-abonnementhouders 14,-. Losse kaarten 7,50, C.J.P.-houders 4,25. Aan ons kantoor tussen 11 en 3 uur. Tot 16 mei wordt in het Artishockgebouw de „Kursistenyentoonstelling" gehou den. Dit is een overzichtstentoonstelling van werk van kursisten. Dagelijks in het gebouw Steenhoffstraat 46. Naast het boekje Fietsen in omgeving Utrecht en Amersfoort hebben wij nu ook ontvangen Fietsen in Gooi en Vecht streek. Dit zijn weer elf routebeschrij vingen met kaartjes en toeristische informatie uit de serie „Ontdek Neder land op de fiets". Ze kosten 5,50 per stuk. Wanneer u een verwoed autorijder bent kunt u deelnemen aan de 7e Ned. Auto- vierdaagse te Doetinchem op 26,27, 28 en 29 mei a.s. Het doel is, de deelnemers te laten kennismaken, via geplande toeris tische routes, met de Achterhoek, Twen te en het Duitse grensgebied (groene kaart en pasBent u niet in het bezit van deze documenten, dan kunt u een alter natieve route nemen. Het programma, met een opsomming van nog enkele sportieve autotochten in 1976, kunt u bij ons komen afhalen. Tussen 15 juni en 25 augustus a.s. zal de Rederij Heymen te Arnhem weer de bootdienst Arnhem-Utrecht v.v. organi seren. Iedere dinsdag vaart de boot van Arnhem naar Utrecht en iedere woensdag Utrecht-Arnhem. Boekingen, ook voor andere, door deze rederij georganiseerde boottochten, kunt u bij het VW Utrecht doen. Achter het voormalig Haarlemmer meerstation te Amsterdam, waar vroe ger de treinen richting Uithoorn en Aalsmeer vertrokken, heeft nu de a.s. zaterdag van naar

Soester Courant | 1976 | | pagina 3