Weekmarkt vanaf 3 juni voortaan op de Weegbreestraat WD-werkgroep voorstander van centrum aan Parklaan-Klein Engendaalweg Rabo bank-Soest deelde prijzen uit van „Fiets veilig"-aktie Th. Peet, directeur Sportstichting, onderscheiden met ere-medaille Soest-Duitsland Openingsaktie met Mallorca-reis als hoofdprijs Ontwikkelingsplan Soest 1976: Plan Zuidereng niet uitvoeren „Soester Ondernemer" overtuigd dat nieuw winkelcentrum er komt Natuurbad had goede start mKÊtÊm t Foto Herman van Dam Vrijdag 28 mei 1976 54e jaargang no. 41 SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 damesconfectie, snijbloemen, schoenen en laarzen, keramiek, kinderkleding, cosmetica, lakens en slopen, wollen kleding en broeken, tropische en exo tische planten, ind. kleding, boeken en tijdschrifteh, potplanten. Enkele ar tikelen zullen in meerdere kramen aan geboden worden. Naar de mening van de heer Den Hol lander heeft Soest een markt, die eigenlijk om langere openingstijden vraagt. Hij is voorstander van de ope ningsuren van 10 tot 17 uur, zoals de meeste plaatsen van boven de 30.000 inwoners dat hebben. Het gedeelte van de Weegbreestraat waar de markt gehouden wordt. Op de achtergrond de Torenflat bij de Smitshof. Met ingang van a.s. donderdag 3 juni zal de Soester weekmarkt gehouden worden op de Weegbreestraat in het Smitsveen. De opening gaat van de kant van de stand houders gepaard met een aantrekkelijke aktie, waarbij geheel verzorgde vlieg reis voor twee personen naar het Spaanse eiland Mallorca de hoofdprijs is. Daarnaast zijn nog negenennegentig andere prijzen beschikbaar, waarvoor de deelnemers niets anders behoeven te doen dan de bon, die by elke aankoop voor een waarde van twee en een halve gulden wordt verstrekt, ingevuld met naam en adres in een bus te deponeren. Over veertien dagen vindt de trekking plaats. Over de verplaatsing van de weekmarkt heeft men lang gepraat. Reeds in 1971 kwam die vraag aan de orde tijdens een gemeenteraadsvergadering. Vanaf 1962 markt" men in Soest op het plein tje naast het postkantoor aan de Steen- hoffstraat. Die plaats heeft vanaf het begin nadelen gehad, zoals te weinig parkeerruimte, de superdrukke verkeersweg, de beperk te ruimte en, zoals de voorzitter van het district Midden Nederland van de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel, de heer B. den Hollander, zegt: ,,Er viel niets te beleven; er was te weinig recreatiefs mogelijk". In 1971 werd een commissie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van de marktkooplieden, de Kamer van Koophandel, politie, de consumenten, de wethouder en de voorlichtingsamb tenaar. Dat gesprek resulteerde in vier voor stellen, te weten: Talmalaan, Rubens laan, tussen Dalweg en Molenstraat, de Weegbreestraat en de Parklaan. De commissie uitte haar voorkeur voor de Weegbreestraat. Dat men uiteinde lijk toch bleef markten" op het plein tje bij het postkantoor, vond zijn oorzaak in de (gemeentelijke) plannen binnen niet al te lange tijd een geheel nieuw centrum te creëeren in de omgeving van de Parklaan. Met het oog op de te maken kosten voor de verplaatsing naar de Weegbreestraat, besloot men toen alles bij het oude te laten. Via een CDA-soos werd de verplaatsing van de markt weer aktueel gemaakt. Vorig jaar februari kwam men opnieuw bijeen en dat leidde er toe, dat novem ber vorig jaar de raad een krediet van 40.000 gulden beschikbaar stelde voor inrichting van het gedeelte Weeg breestraat, tussen de Smitsweg en de Varenstraat, als marktterrein. Voor dat bedrag werden de trottoirs verbreed, de lichtmasten verplaatst en de plant soenen opgeruimd. Op 3 juni a.s. is het nu zover, dat daar voortaan de markt gehouden zal worden. Het aantal kramen zal er flink uitgebreid worden. Er komen er 21 méér en het totaal wordt nu 84 stuks van ieder vier meter. Ze zullen bezet worden door 72 kooplieden en drie standwerkers. De kramen komen aan de ene kant op het trottoir te staan en aan de andere kant op de rijbaan; het publiek loopt er tussendoor op de rijweg, 150 meter heen, 150 meter terug. Parkeergelegenheid is er in ruime mate in de direkte omgeving van de markt; ook fietsen kunnen daar geplaatst worden. Het is niet toegestaan de fietsen mee de markt op te nemen. Aanbod Soest heeft een zogenaamde gesaneerde markt; het aanbod is branchegewijs geregeld. Daarbij is de vrouwen-ad viescommissie ingeschakeld. Er komen viskramen, poelierswaren en eieren, zuivel, pata-frites, vleeswaren, aardap pelen, groente en fruit, kussens en schuimplatsic, huishoudelijke en luxe artikelen, vitrage en overgordijnen, japonnen en schorten, b.h.'s, truien en vesten, stoffen, Egyptische kleding, byoux, kousen en sokken, witgoed, koek, brood, chocolade en baket, stroopwa fels, noten en zuidvruchten, speel goed, natuurvoeding, garen en band, „ln totaal worden in Nederland 750 weekmarkten gehouden. Gezamenlijk beslaan de kramen een oppervlakte van 300.000 vierkante meter; dat is een win kelstraat van Amsterdam tot Brussel", aldus de heer Den Hollander. 16 van de nationale omzet in zuivel loopt via de markt; 22 van de vis- verkoop; 26 van de aardappelen, groente en fruit; 23 van de nationale omzet in bloemen en planten. De heer Den Hollander verwacht, dat door het nieuwe aanbod en betere opzet het aantal bezoekers aan de Soes ter markt wel met 50 tot 100 zal toe nemen. Ook de kwaliteit van de koop lieden zal naar zijn mening omhoog gaan. „Binnen een jaar zal bewezen zijn, dat er hier een geheel ander marktbeeld is ontstaan", aldus de heer Den Hollander. Aktie De openinsaktie heeft als eerste prijs, zoals gezegd, een geheel verzorgde vliegreis voor twee personen naar Mallorca. Het is een veertiendaagse reis, tot stand gebracht in overleg -met AMRO/Necker man De tweede prijs is een stereo radio combinatie en de derde prijs een draag bare t.v. Deze twee prijzen worden ge leverd door de firma Frans Bosman uit Soest. Verder zijn beschikbaar waarde bonnen, fruitmanden en bloemen; in totaal honderd prijzen. Ook is er een onderlinge wedstrijd voor de marktkooplieden. Zij worden door een jury, bestaande uit leden van de vrouwen-adviescommissie, beoor deeld op etalering van de goederen, op verzorging van de verkopers en op de wijze van bediening. Ook voor hen zijn prijzen beschikbaar; voor de winnaar een beker. De WD-werkgroep die zich afgelopen V* jaar heeft beziggehouden met het ontwik kelingsplan Soest, is tot de slotconclusie gekomen dat er in Soest behoefte bestaat aan een nieuw winkelcentrum. Zo'n centrum past naar de mening van de werkgroep in de stedelijke bebouwing van Soest, die na de oorlog van lintbebouwing omgebo gen werd in cirkelbebouwing. De werkgroep spreekt daarby haar voorkeur uit voor situering van dat centrum in de omgeving Parklaan-Klein Engendaal; dit met het oog op de bereikbaarheid vanuit de nieuwe wijken in het Soesterveen èn de hand having van het winkelcentrum Van Weedestraat als tweede hoofdwinkelcentrum van Soest. Nadrukkelijk werd gesteld, dat de Eng onbebouwd dient te blyven en het Zuiderengplan niet uitgevoerd moet worden. In het centrum aan de Parklaan, dat als basis een wykverzorgende fuktie moet hebben, kan ook plaats geboden worden aan winkels voor duurzame gebruiksgoede ren, een markt, een cultureel centrum, eigentydse horecavoorzieningen, gemeente huis en politiebureau, kleine kantoorgebouwen en eventueel schone nyverheid. Bovendien zou in het plan opgenomen kunnen worden bovenplaatselijke voorzie ningen als een sporthal, een overdekt zwembad, museum en alles wat de levendig heid van dat centrum bevordert. De slotconclusie van de werkgroep werd maandagavond tijdens een liberale soos, die in hotel Van de Brink aan de Soesterbergsestraat werd gehouden, naar voren gebracht door de voorzitter In een brief aan het college van burgemeester en wethouders en aan de raadsleden, zegt het bestuur van de vereniging „De Soester Ondernemer" er van uit te gaan, dat het nieuwe winkelcentrum in de buurt van de Parklaan er komt. Met het niet vasthouden aan het oorspronkelijke Zuidcreng-plan gaan z(j accoord, mits er dan geen procedurekwesties ontstaan, waardoor de realisatie vertraagd wordt. Een en ander schrjjft de Soester Ondernemer met het oog op de naderende verga dering van de gemeenteraad op 23 juni a.s., die min of meer beslissiend zal zyn voor de toekomstige ontwikkeling van Soest. Dan wordt de zogenaamde „raamstruk- tuur" vastgesteld van het ontwikkelingsplan Soest 1976. De brief van de Ondernemer luidt als- volet: Gezien de datum van 23 juni 1976 heel snel naderbij komt, meenden wij u, misschien ten overvloede, op enkele zeer belangrijke punten te mogen wij zen. Dat het bestuur van de belangenvereni ging ,,De Soester Ondernemer" ervan uitgaat, dat u op bovengenoemde datum een gunstige beslissing zult nemen ten opzichte van het tweede winkel(wijk)cen- trum. Wij menen dan ook, dat er geen enkel bezwaar van uw kant daartegen zou kunnen zijn, gezien de positieve uit slagen van de werkgroepen. De plaats van dit centrum behoeft evenmin een punt van discussie te zijn volgens het rapport van werkgroep C (inspraakgroep werkgelegenheid/ werkvoorziening). Wel willen wij U erop wijzen, dat de ruimte mogelijkhe den moet bieden voor de toekomst. Wij menen, dat de omgeving van de Parklaan eunstig zou zijn, mits er geen procedurekwesties ontstaan, die de zaak vertragen. Dit laatste punt is zeer be langrijk, omdat na tien a vijftien jaar besluiteloosheid er wél haast bestaat bij de Soester ondernemer. De aantallen vierkante meters grond, die door hen reeds zijn gevraagd, moe ten u wel aanspreken". De brief besluit met de raadsleden veel wijsheid toe te wensen bij de besluit vorming. van de VVD-werkgroep. mr. E. M. Nik- kels. De heer Nikkels was van mening, dat het ontwikkelingsplan nu zo spoedig mogelijk tot stand moest komen om daarmede een eind te maken aan een bestuurlijke, periode van inefficiëncy. In Soest had het nooit ontbroken aan plannen, maar óók niet aan ijskasten, waarin de plannen verdwenen. Er was daarom sprake geweest van groeiende onevenwichtigheid, waardoor winkelvoorzieningen, verkeersmaatrege len en investeringen in de landbouw, geen gelijke tred hielden met de bevol kingstoename. De bestuurlijke impasse moest daarom spoedigst doorbroken worden, waar voor naar de mening van de heer Nikkels de vaststelling van de raamstruktuur op 23 juni a.s. een goede aanzet was. Aansluitend zou dan nog dit jaar het ontwikkelingsplan de raad moeten passeren. Door de gevolgde inspraakprocedure noemde hij het ontwikkelingsplan thans meer een plan „van" Soest dan „voor" Soest en hij sprak zijn be wondering uit voor het werk van de in- spraakgroepen. Voor de door de gemeente georgani seerde enquete haf d hij minder waar dering. Nikkels noemde het op deze manier houden van een onderzoek „weinig doelmatig en bijzonder gevaar lijk". Door de inbreng van de werk groepen daarentegen, zou het plan nu beter de mening van de bevolking dragen. Wel stelde hij vast, dat er weinig alternatieven op tafel gekomen waren. Nader Ingaand op enkele facetten van het plan vond hy dat de bestuur lijke voorzieningen geconcentreerd moesten worden by andere concentra ties. Dat samengaan zou vele aktivi- teiten in gang kunnen zetten. „Ook een dorp mag een hart hebben, zij het, dat het niet in het midden be hoeft te liggen", aldus de heer Nikkels. Het te creëren centrum moest direct mogelijkheden hebben om te bouwen, maar daarnaast ook ruimte geven voor uitbreidingen in een later stadium. De combinatie met het station Soest- Zuid, een verplaatst busstation en de aan te leggen Centrumweg, sprak de werkgroep aan. Het centrum diende ook een multi-functioneel karakter te hebben, met een sterke nadruk op de wandelende bezoeker; geschikt derhalve voor bezoek onder alle weersomstandig heden. Dat alles passend in de schaal grootte van Soest. Volgens de werkgroep moet de groei van Soest geheel afhankelijk gesteld worden van de planologische mogelijk heden. Nikkels somde als potentiële bouwterreinen op Overhees de fasen 1 tot en met 4, Klein Engendaal en de Koninginnelaan. Meer mogelijkheden zijn er naar de mening van de werk groep met. Wat het verkeer betreft wil de werk groep nadrukkelijk voorrang geven aan de wandelaar en de heer Nikkels toonde zich een voorstander van woonerven en woonstraten. De aanleg van de Cen trumweg was noodzakelijk. De Eng, nader door de heer Nikkels omschreven als het gebied tussen Dalweg en de spoorljjn Soest-Soest/ Zuid, diende in stand gehouden te wor den. Daar mocht niet gebouwd worden en ook het plan Zuidereng diende te verdwijnen. Voorstander was hy van het (onmiddellijk) afsluiten van de Molenweg en in het algemeen vond hy dat de auto „teruggedrongen" moest worden. Wat de financiële kant van de zaak betrof merkte de heer Nikkels op dik wijls het gevoel te hebben bezig te zijn geweest met een PvdA/PPR-plan; „Veel wensen zonder toetsing aan de financiële mogelijkheden". De werkgroep betreurde het zeer geen inzicht gehad te hebben in de financiële structuur van de gemeente en met name in het grondbezit. Verba zingwekkend vond hij, dat ook de ge meenteraadsleden dergelijke informatie onthouden werd. Ontstemd was men tenslotte ook, dat de eindrapporten van de vier inspraak- groepen. die bij de gemeente op 6 mei waren ingediend, nog steeds de raads leden niet bereikt hadden. De soos werd door circa dertig belang stellenden bijgewoond. De rondvraag leverde nauwelijks wat op. 21 in Soest wonende kinderen, die deelnamen aan de jeugdaktie „Fiets Veilig", zijn vorige week een middag de gast geweest van de Rabobank Soest. In de bovenzaal van het Medisch Centrum werden zij gastvrij onthaald, omdat zij de winnaars waren van de aan de aktie verbonden wedstrijd. De hoofdprijzen werden gewonnen, in de groep zes tot achtjarigen, door Birgit Haberland en in de groep negen tot twaalf jarigen, door Gerard Kraus. Beiden kregen een fiets. De adjunct-directeur van de Rabobank Soest, de heer W. Hilhorst, heette zijn gastjes, van wie velen vergezeld waren door hun ouders, welkom. Welkoms woorden had hij ook voor de juryleden, te weten mej. Tine Visser en de heren H. Kuiphof en B. van Os. Zij hadden zo vertelde de heer Hilhorst geen eenvou dige taak gehad om uit de 350 inzendin gen de beste en mooiste te selecteren. Dank bracht de heer Hilhorst ook aan de Soester rijwielhandelaren, die aan de aktie meewerkten en enpassant trachtte hij de kinderen ervan te overtuigen, welke voordelen sparen bij de Rabobank wel had. Daarna volgde met enige onderbrekin gen voor het aanbieden van consump ties, de prijsuitreiking. Ieder van de juryleden nam een gedeelte van deze prettige taak op zich. In de groep 6-8 jaar was de tweede prijs voor Qüirijn v. d. Hoogen; 3. Katja Derksen; 4. Annet Joustra; 5. Annette de Vries; 6. Ida Bezemer; 7. Kora San- chez; 8. Eric Derickx en 9. Erma de Vries. In de groep 9-12 jaar werd de tweede prijs gewonnen door Jeantine Joustra; 3. Annemiek Hazeihoff4. Petra Haber land; 5. Jacob Schepen; 6. Annet de Kiewet; 7, Ben van Vuuren; 8. Ingrid Versteeg; 9. Mare Rademaker; 10. Lin- da Roeloffsma; 11. Nathalie Beek en 12. Marja de Boer. De beide prijs winnaars met fiets en hun tekening Om in de prijzen te vallen moesten de kinderen vijf verkeersvragen beantwoor den en bovendien een vrije tekening ma ken die betrekking had op het verkeer De aktie werd landelijk door de Rabo- banken gevoerd; de twee prijswinnaars dingen nog mee naar de landelijke hoofd prijzen. Door het zomerse weer heeft het Soester Natuurbad een uitstekende start gehad. Tot en met j.l. zondag 23 mei werden 32890 bezoekers verwerkt. Vorig jaar werd het bad in dezelfde periode door circa 12.000 zwemmers bezocht. Voor een vergelijkbaar resultaat moet men terug tot 1971. Zy vond het erg belangrijk, dat vooral jonge mensen elkaar leren kennen. De sport is daarby een voornaam hulpmid del. De burgemeester herinnerde er aan, dat de heer Peet zich byna 25 jaar geleden al beeft ingezet voor een sportuitwisseling tussen de beide ge meenten. Hy heeft een niet onbelang rijk aandeel gehad in de aanzet tot en de verdere uitbouw van de kontakten op sportgebied tussen Soest en Soest. o.U deed dat in een tyd [1953], dat de verzoening tussen beide volken nog niet aan de orde van de dag was", aldus mevrouw Kipper. Zy was dank baar dat de heer Peet zich niettemin bad ingespannen voor een contact tussen beide gemeenten cn daarvoor bad het stadsbestuur besloten hem de ere-medaille van de stad aan te bieden. In zyn dankwoord herinnerde de heer Peet aan het eerste contact tussen inwoners van beide gemeenten. Dit kwam tot stand dankzy een brief van een leraar in het Duitse Soest aan het gemeentebestuur van Soest om met de jongeren in beide gemeenten tot een sportuitwisseling te komen. „Het was toen niet eenvoudig, zeven jaar na de oorlog. Daarom denk ik met respekt terug aan de toenmalige bur gemeester, baron Bentinck, die er toen al van overtuigd was, dat de uit gestoken hand aangenomen moest worden". Dat h(| erby betrokken raakte, noemde de heer Peet een logisch gevolg van zyn werk ten behoeve van de sport in Soest. „Ik vind deze onderscheiding teveel eer voor myn werk, maar ik ben er dankbaar voor dat ik hem heb gekregen. Ik zou deze onderscheiding graag zien als een uiting van dank aan allen, die zicb in de loop der jaren hebben ingespannen voor dit sport gebeuren", zo besloot de heer Peet. Stadtdirektor Holtgrewe hing vervol gens de Soester gasten de medaille met lint om als herinnering aan de sportuitwisseling 1976. Voor de dames in het Soester gezelschap, mevrouw C. Felix-Schut van de sportstichting, en mevrouw Peet, waren er bloemen. Burgemeester mevrouw Kipper over handigde loco-burgemeester Ebbers een wandbord voor haar Soester collega. ZO betreurde het, mevrouw Corver nog steeds niet te hebben leren kennen. Loco Ebbers dankte tenslotte allen, die hadden meegewerkt aan de orga nisatie van de sportuitwisseling, waar van hy de overtuiging had dat het een sportieve ontmoeting was geworden, die ertoe had bijgedragen dat de con tacten tussen beide gemeenten opnieuw verstevigd waren. De direkteur van de Soester Sportstichting, de heer Th. M. Peet, is zaterdag in het Duitse Soest door burgemeester mevrouw Ingrid Kipper onderscheiden met de ere-medaille van de Stadt Soest en de daarby behorende oorkonde. De heer Peet kreeg de onderscheiding voor zy'n verdiensten op het terrein van de sportuitwisseling tussen beide gelyknamige plaatsen tydens de in het afgelopen weekend in Duitsland gehouden sportontmoeting. bi haar toespraak, voorafgaande aan het door het stadsbestuur aan de offi ciële Nederlandse vertegenwoordigers aangeboden diner, zei mevrouw Kipper onder de indruk te zyn van de vriend- De heer Th. M. Peet neemt de Duitse onderscheiding in ontvangst. schap, die velen uit de gelyknamige gemeenten met elkaar gesloten hebben.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1