Opening UITTOCHT NAAR visseizoen Anderhalf miljoen Nederlanders vissen een of meer keer per jaar Tips voor Hengelaars bij opening visseizoen De hengelsport is een belangrijke vorm van vrijetijdsbe steding die in alle lagen van de bevolking wordt bedreven. Blijkens onderzoekingen vissen in ons land ongeveer an derhalf miljoen Nederlanders één of meer keer per jaar. Slechts 2,5% van de sportvissers bestaat uit vrouwen. zTV/i Had u veel moeite hem er uit te halen? TOENEMENDE BELANGSTELLING VOOR ZEE- EN KUSTVISSERIJ Soester Courant van vrijdag 28 mei 1976 DE WATERKANT Noordbeek in de provincie Limburg gelden de volgende bijzondere bepalingen van de gesloten tijd: voor de gewone en speciale hengel van 1 oktober tot en met 31 maart Het vissen met een gewone hengel geaasd met de worm of een nabootsing daarvan, alsmede het vissen met de peur is in dit gebied niet toegestaan. De gesloten tijd voor de speciale hengel ligt in de periode van 1 maart tot en met 30 juni. Dat is een halve maand eerder en een hele maand later dan de gewone hengel. Bij de opening van het visseizoen op, of één of meer dagen vóór 1 juni, breekt er weer een nieuwe periode aan van vissen en visserslatijn. Steeds meer liefhebbers van de hengelsport begeven zich regelmatig, vaak voor dag en dauw, naar hun „stekkie" om een argeloos visje te verschalken, dan wel alleen maar om hun zenuwen te kalme ren door eindeloos turen naar hun dobber. Niet voor niets zegt menig arts tegen zijn overspannen patiënt: man, ga vissenl Naar het zich laat aanzien, zal de belang stelling voor het sportvissen, om welke re denen dan ook, blijven toenemen. Er is al thans een sterke groei in de vraag naar kleine visakten. De houders van 'n kleine visakte vissen veel vaker dan de houders van een bijdragebewijs. Zij zijn degenen die weer en wind trotseren om hun belangstel ling voor karper en roofvis. Zij vissen ge middeld 43 keer per jaar. Overigens vissen zowel houders van een visakte als bezitters van een bijdragebewijs vaak op voorn en brasem. Meer dan de helft van de sportvissers vindt veel „beethebben" en het vangen van veel vis belangrijk. Niettemin zet tachtig procent de gevangen vis in het water terug. Veel sportvissers willen meer aandacht voor het beheer van het viswater en contro le op visdocumenten, aas en maten van de vis. Vrijwel alle sportvissers vinden rust er een natuurlijke omgeving belangrijk. Zwart rissen Een zwartvisser is iemand die vist zon der bijdragebewijs, akte of vergunning. Zij vissen in water waarin jaarlijks ten koste van grote bedragen door hengelsportver enigingen vis wordt gepoot, zonder dat zij lid van een hengel sportvereniging zijn of hun bijdrage tot verbetering van de vis stand hebben voldaan in de vorm van het zich aanschaffen van een bijdragebewijs of visakte. Jaarlijks vissen ongeveer vierhon derdduizend personen zonder het benodig de visdocument. Zwartvissers vissen ge middeld 11 keer per jaar. Niet zonder reden stelt daarom de wer kelijk sportieve bonafide hengelaar regel matige controle op de bepalingen van de Visserijwet op prijs. Bijdragebewijs, akte en vergunning Om werkelijk sportief aan de hengelsport te kunnen dèelnemen en om niet zelf te worden gevangen is het van belang met de voor de hengelsport geldende bepalingen bekend te zijn. Dat geldt voor de beginne ling, maar ook voor de meer ervaren henge laars kan het nuttig zijn de meest belangrij ke visserij-bepalingen nog weer eens onder ogen te zien. Voor het vissen in de binnenwateren heeft men nodig: a. Een bijdragebewijs: voor het vissen met één gewone hengel 4,-); b. Een kleine visakte: voor het vissen met ten hoogste twee gewone hengels, of een speciale hengel, of een peur 10,75); c. Een grote visakte: voor het vissen met alle geoorloofde vistuigen 32,-). Bij elk der te betalen bedragen komen legeskosten, die echter nimmer meer dan 1 mogen bedragen. Deze bescheiden zijn verkrijgbaar in elke gemeente in Neder land Personen beneden 15 jaar zijn voor het vissen met één gewone hengel vrijgesteld van het bezit van een bijdragebewijs. Wan neer zij echter vissen met vistuigen waar voor de kleine of de grote visakte is vereist, dan moeten ook zij in het bezit zijn van de daarvoor vereiste akte. In de kosten daar voor is de bijdrage tot verbetering van de visstand inbegrepen. Bijdragebewijs en ak ten zijn geldig van 1 juni tot en met 31 mei. Voor het vissen in de bevaar- en vlotbare wateren (wateren die regelmatig als ver keersweg te water worden gebruikt) is voor het vissen met één gewone hengel géén „vergunning" van de rechthebbende op het visrecht vereist. Toch zijn ook weer enkele van deze wateren in verband met de doel matige bevissing, niet vrij van vergunning, zoals het Lauwersmeer, het Amstelmeer, het Alkmaardermeer, de Rotte-meren, de Greveüngen en het Veerse meer. Waar men dus niet vrij mag vissen, heeft men 'n „vergunning" nodig van de recht hebbende op het visrecht. De mogelijkheid van het kunnen krijgen van zo'n vergunning bij een particulier is nauwelijks meer moge lijk. In de praktijk dient men daarvoor te zijn bij een hengelsportvereniging, of perso nen (zoals botenverhuurders) die namens een hengelsportvereniging tot de afgifte daarvan, in de vorm van dag-, week-, maand- of jaarvergunningen tegen variabe- le prijzen, zijn gemachtigd. Wie geen lid is van een hengelsportver eniging die aan leden alle mogelijke inlich tingen verstrekt, zal voor het verkrijgen van een vergunning ter plaatse moeten in formeren. De hengel De bij het vissen gebruikte hengel is be palend voor wat mag of wat niet mag, en voor de vereiste papieren. Onder „gewone" hengel wordt verstaan een hengel al of niet voorzien van een molen met maximaal 3 één-, twee- of drietandige haken geaasd met: a. brood, aardappel, deeg, kaas, granen, zaden en peulvruchten, fruit, slachtproduk- ten, zeepier, zager, mossel, putschelp, worm, steurkrab en garnaal; b. nabootsingen van de onder a. genoem de aassoorten (onder nabootsing wordt verstaan kunstaas); c. insecten en insectenlarven; d. nabootsingen van het onder c. gé- noemde aas voorzover niet groter dan 2Vi cm; Onder „speciale" hengel wordt ver staan elke hengel geaasd met ander dan door de minister aangewezen aas voor de gewone hengel. De speciale hengel wordt ook snoekhengel genoemd. Een WERPHENGEL kan - al naar ge lang het aas - zowel een gewone als een speciale hengel zijn. Hij heeft geen eigen wettelijke status. Tijd en wijze Er gelden gesloten tijden voor bepaalde vistuigen, visplaatsen, hengels en vissoor ten. Voor alle sportvissers gelden de vol gende gesloten vistijden: Van één uu» zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang voor het gebied van de Dinnenvisserij met uitzondering van een gedeelte van de Beneden-rivieren. Voor de rivieren van i apru tot en met 31 mei. Voor het IJsselmeer en de overige bin nenwateren van 16 maart tot en met 31 mei. Dit is in het algemeen de datum waar op men de wekker zet om in de vroege mor gen van de volgende dag tijdig present te zijn aan de waterkant. Voor de PEUR, waarmee op aal of paling gevist wordt, geldt geen gesloten tijd. Liefhebbers van snoeken moeten daarmee dus eerder ophouden en zich ook de maand juni beperken tot de gewone hengel. Op 1 juli (die tevens de openingsdatum is voor snoek) kunnen zij pas echt hun hengel en hun hart ophalen. Als uitzondering geldt dat in het zoge naamde Brielse Meercomplex het vissen met de speciale hengel reeds is toegestaan met de opening van het visseizoen op 1 juni (of zoveel eerder als door de minister bij uitzondering is toegestaan). Wie dus met het snoeken niet kan of wil wachten tot 1 juli, kan de moeite nemen daar naartoe te gaan, hetgeen dan ook velen doen. Voor de sportvistuigen gelden ook geen gesloten tijden voor de wateren op Walche ren, Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland, in het kanaal van Zuid- Beveland, in de haven van Goes, in het Veerse meer en in de Grevelingen. Voor de Gèul, bovenstroom van de grens tussen de gemeente Valkenburg en Maars- sen en haar zijbeken, de Voerenbeek en de Afgezien wat omtrent de gesloten tiid mag zijn bepaald ten aanzien van vistuigen en visplaatsen, gelden voor de vissoorten de volgende tijden: voor snoek van 1 maart t/m 30 juni; voor baars van 16 maart t/m 31 mei; voor witvissoorten waaronder snoekbaars en karper van 1 april tot en met 31 mei. Geen gesloten vistijd geldt voor: aal of paling, zeelt, forel en bot. Terugzetten In gesloten tijd of ondermaats gevangen vis moet onmiddellijk in het zelfde water waarin ze zijn gevangen, worden terugge zet. Om de overlevingskansen van terugge zette vis te bevorderen, dient gevangen vis ter bescherming van de slijmlaag met natte handen te worden aangepakt. Om dezelfde redenen dient het verwijderen van de haak zo nodig met een hakensteker te gebeuren. Voor het in het water bewaren van vis. die men eventueel aan het eind van de visdag de vrijheid wil hergeven, is een ruim leefnet geboden. Gevangen vis die men voor de con sumptie mee naar huis wil nemen, kan men het beste direct doden. In elk geval niet martelen door hen op het droge te laten spartelen! Minimum vismaten Hierbij nog de maten van enkele meest in ons land voorkomende vissen, waaraan ze minimaal moeten voldoen om niet te moeten worden teruggezet. Voorn en serpeling 15 cm, bot 20 cm, baars 22 cm, forel, meun, schol en sneep, winde en zeelt 25 cm, aal of paling 28 cm, barbeel 30 cm, karper 35 cm, snoekbaars 42 cm, snoek 50 cm. Voor de brasem bestaat geen minimum maat. Voor het vissen met een speciale hengel mag men ten hoogste 30 daarvoor geschikte onder maatse vissen als aasvis behouden en in voorraad hebben. Verboden vang-middelen Het is verboden te vissen met de zetlijn of stek, de strik, de harpoen en een aantal dergelijke middelen waarmee de vis ver wond kan worden. Het gebruik van een schepnet is alleen toegestaan (en aanbevo len) om gevangen vis op te scheppen, over te zetten en te vervoeren. Het is verboden vis te bedwelmen, te verwonden of te doden door gebruik van vergiftige, bedwelmende en ontplofbare stoffen. Steeds meer visliefhebbers scheppen er genoegen in eens een dag aan strand of op zea aan boord van 'n echt vissers schip te gaan vissen. De genoegens en de vangst kunnen inderdaad groot z(jn, maar de ellende die men kan ervaren, wanneer men vatbaar is voor zeeziekte, eveneens. Daarom, bezint voor ge be gint. De zeevisserij is geheel vrij. Er zijn geen gesloten tijden voor de vistuigen en vis soorten. Enkele vissoorten zijn aan mini- mummaten gebonden. Voor de kustvisserij is een zogenaamd „consent" nodig (kosten f 2,plus leges), verkrijgbaar in elke gemeente in Neder land. Consenten worden slechts verstrekt aan Nederlanders, Nederlandse ingezete nen, Belgen en Luxemburgers. UITZONDERING: Geen consent is nodig (voor iemana; voor het vissen met ten hoog ste twee gewu.to hengels, één peur, één speciale hengel oi een »pieringpaternoster Voor wat betreft een vergunning van de rechthebbende op het visrecht geldt voor de kustwateren dat voor het vissen met ten hoogste twee gewone hengels nimmer een vergunning vereist is. Dat betreft ook de overige sportvistuigen voorzover het Rijks water betreft dat niet verhuurd is. Voor de sportvistuigen bestaan geen ge sloten tijden. Voor de vissoorten sleohts indien het zoetwatervissen betreft (bijv. bij de zeemondingen). Wel gelden enkele mini- mummaten. Schar 15 cm, bot 20, wijting 23, tong 24, schartong, schol en tongschar 25, schelvis 27, aal of paling en witje 28, griet, heek, kabeljauw en tarbot 30, zeeforel 40 cm. Wanneer en waar u ook vist, vist sportief. Dat wil zeggen: zorg voor de benodigde papieren, betreedt geen verboden oevers en dijken en houdt uw omgeving schoon. Tuur niet alleen naar uw dobber, maar kijk ook om u heen om van de natuur te geniete Wij wensen u veel visgenoegens en een.... Goede vangst!

Soester Courant | 1976 | | pagina 7