Concertreis Nederl. Motet- en Madrigaalkoor Feesten rond 70 jaar VVV-Soest 50 jaar geleden in Soest Hondje weg, hondje terug? Goede prestaties van Soester atleetjes FOTO-KOPIEËN 90.000 werkloze jongeren Golf van kampioenen bij de LTC Soest in districtscompetitie Groot scholieren Softbal-tournooi in Niet opgehaalde „zakken van Max Gevonden voorwerpen De jeugdwerkloosheid is de laatste jaren uitgegroeid tot een van de ernstigste sociale problemen. Rond 90.000 jongeren (tot 23 jaar) in ons land zitten zonder werk. Het overgrote deel van deze jeug- fige werklozen bestaat uit meisjes. Deze jeugdige werklozen vormen beslist geen duidelijk af te bakenen sociale groep. Zij verschillen in opleiding en sociale achtergrond; zij zoeken zeer uiteenlopende banen. Slechts één ding hebben zij gemeen: zij hebben geen werkgever en toucheren geen inkomsten uit arbeid. Zij zijn derhalve aangewezen op een sociale uitkering en dat heeft weer tot gevolg, dat er omtrent deze jeugdige werklozen een negatieve beeld vorming ontstaat. ,,Zo jong, en dan al werkloos? Dan willen ze zeker niet wer ken!" Dat is de conclusie, die velen maar al te grif trekken. Zo op het eerste gezicht doet dit ver schijnsel nogal merkwaardig aan. Het is immers bekend, dat juist oudere werk nemers het eerst de dupe zijn van de teruglopende werkgelegenheid. Vooral werknemers van vijftig jaar of ouder, slagen er vaak niet in nog weer aan de slag te komen. Maar het afvoeren" van oudere werknemers leidt in de prak tijk maar zelden tot het aanstellen van meer jeugdige werkkrachten. Veel be drijven hebben een personeelsstop of krimpen in. Er zijn de afgelopen jaren bovendien tal van debrijfssluitingen ge weest. Kortom, het aantal openkomende arbeidsplaatsen is sterk teruggelopen en daar zijn de jongeren in het alge meen de dupe van. Vab de jeugdige werklozen wordt dik wijls verondersteld, dat zij onvoldoende bereidheid zouden tonen om werk aan te pakken. Dergelijke veronderstellin gen zijn echter meer gebaseerd op voor oordelen dan op redelijke gronden. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat ook de meeste jongeren hun werkloos heid negatief beleven en er allesbehalve mee in hun schik zijn. Vorig jaar verscheen een studie over de effekten van voortdurende werkloosheid, geschreven door A. L. J. van Buchem. Uit dit onderzoek bleek onder meer, dat de offerbereidheid van jongeren zon der werk veel groter is dan veelal wordt aangenomen. Het onderzoek van Van Buchem toonde onder meer aan, dat de helft van de ondervraagde jeugdige werklozen bereid was om direkt te verhuizen, wanneer hun dit een baan zou kunnen opleveren. Bijza 70 was bereid te pendelen en ongeveer 60 wilde zich best laten omscgolen, als daarmee een neiuw ar- beidsperspectief verworven zou kunnen worden. Rond 16 was zelfs bereid om onplezierig werk te doen. Deze con clusies sluiten bepaald niet aan bij de hier en daar heersende opvattingen, dat jeugdige werklozen hun situatie wel „best" vinden. Opvallend is, dat jeugdwerkloosheid meer onder meisjes dan onder jongens voorkomt. Het gaat hierbij vooral om meisjes, die weinig opleiding genoten hebben, hoewel zij daarvoor de capa citeiten wel gehad zouden hebben. Deze meisjes zijn het slachtoffer van een maatschappij, die van mening was, dat vrouwen toch wel trouwen en het der halve niet zo belangrijk was om ze beroepsgericht op te voeden. Bovendien zijn de kansen van vele meisjes op de arbeidsmarkt ook gering, omdat werk gevers op diverse arbeidsplaatsen liever mannen hebben. De veranderede opvat tingen over rol en positie van de vrouw in de samenleving blijken aan het be houdende bedrijfsleven nog goeddeels voorbij te gaan. KANTMAN Al enkele jaren is het bij het Nederl. Motet-en Madrigaalkoor traditie om een buiten- |Het koor opgesteld in de kapel van All landse reis te maken, waarbij dan de gelegenheid geboden wordt onderweg te con- certeren. Was dit vorig jaar een reis naar Frankrijk met een bezoek aan de kathe draal van Chartres, dit jaar ging de reis naar Engeland waar in de kathedraal van St. Albans een concert werd gegeven. Het gezelschap, dat op donderdagavond met de nachtboot van Zeebrugge in Bel gië naar Dover in Engeland reisde, lo geerde in het All Saints Pastoral Center in Londen Colney, op korte afstand van St. Albans. Bij dit instituut bevond zich een prachtig grote kapel, die ter be schikking stond voor het houden van repetities. Ook werd er op zaterdag morgen door het koor medegewerkt aan een kerkdienst in deze kapel. Zondagmorgen vertrok het koor naar St. Albans voor het concert in de ka thedraal aldaar. Het werd een concert, Hierboven een opname van de prachtige grote kathedraal van St. Albans waarin 800 a 900 bezoekers hebben genoten van de prachtige koorzang van het Soester koor. dat in combinatie met een kerkdienst gegeven werd. Mede door de zeer goede akoustiek in deze inmens grote kerk werden de diver se delen van het programma door het Foto Herman van Dam De snelheid waarmede de schapen geschoren werden, verbaasde het talrijke publiek nog het meest. v r- jj- 7 jP- Foto Herman van Dam Saints Pastoral Center voor één van de diverse muzikale aktiviteiten van het concert-weekend. koor prachtig uitgevoerd. Door het koor werden onder leiding van dirigent Carel Laöut werken uitgevoerd van o.a. G. Verdi, J. Sweelinck en Palestrina. Naast alle muzikale aktiviteiten ging het koor ook op de toeristische toer naar de stad Londen met o.a. een bezoek aan het bekende regeringscentrum in het cen trum van de stad. VERMIST: 27 mei: reu poedel, zwart, grijze lange oren, grijze snor, 8 jr. middelslag, ge coupeerde staart, schuw; Middelman, Van Lenneplaan 73, tel. 15812. 20 mei: reu, bastaard Airedale terrier, bruin/zwart.ruigharig, lange staart, ge castreerd, 9 jr., ,,Bart", (Baarn, Kerk straat 24); Sleurink, Kapelweg 84, Amersfoort. 19 mei: teef, dwergpoedel, wit, 5 jr.; (Driebergen); Langelaar, Ringlaan 2, Baarn, tel. via 03438-6356. 29 mei: kater, rood/wit, kale rug, ge castreerd; Jacobs, Weegbreestraat 593, tel. 20265. 31 mei: Poes, grijs/cypers, vrij klein, gesteriliseerd, 7 jr., ..Paulien"; Van der Helm, Jacob Catslaan 1, tel. 15002. 23 mei: poes, cypers, halflangharig, l jr; Wiardi Beckmannstraat 64, tel. 11605. 24 mei: poes, zwart, witte plek op buik, Siameesachtig, gesteriliseerd, l jr; Schafer, Hobbemalaan 2, tel. 11202. GEVONDEN: 27 mei: teef, bastaard boxer, bruine donkere snuit, witte bef, middelgroot, lange staart, bruine halsband; Dierente huis, Klein Engeldaalweg, tel. 13583. NAGEKOMEN: vermist sinds maart 1976: teef bastaard tekkel, bruin, kortha- rig, gele halsband, l jr.; Van Capelle- veen, le Atjehstraat 4, Utrecht, tel. 030- Het afgelopen weekend werden de laatste poule-wedstrijden van de tenniscompetitie gespeeld. In de landelijke competitie (zondag) waren de resultaten van de LTC Soest niet slecht, maar kampioenschappen vielen er ook niet te vieren. Het vijfde team degradeerde naar de vijfde klasse, maar de zes overige teams wisten zich in hun klasse staande te houden. Vooral het zich handhaven in de Overgangsklasse B van het eerste team mag als een succes worden beschouwd. In de districscompetitie (zaterdag) wa ren de resultaten van de LTC Soest bij zonder goed. Met name de senioren competitie werd een groot succes. Alle 5 aan deze competitie deelnemende teams behaalden het afdelings-kampioenschap. Het A en B team in de 2e klasse, en C, D en E team in de derde klasse. Ook het eerste junioren-team kan het kampioen schap nauwelijks meer ontgaan. De laat ste en beslissende wedstrijd tegen Vecht lust uit Utrecht kon door de regen niet worden uitgespeeld maar de Soester jeugd staat er bijzonder gunstig voor. Zaterdag a.s. wordt de wedstrijd op het Van Lennep's Sportpark aan de Schriks- laan uitgespeeld. Het Soester team heeft uit de laatste 2 partijen nog maar één set nodig om ze ker te zijn van het kampioenschap. In de mid-week compititie (dames) was het Soest B dat met een kampioenschap (2e klasse) uit de bus kwam. Alle kampioenen mogen na de Pinksteren proberen via een of twee promotiewed strijden het behaalde kampioenschap te bekronen met een promotie. Tenslotte volgen hier nog de belangrijkste uitsla gen van het laatste competitie-weekend. Zondag: Bosheim I-Soest 16-2 Soest II-Bilthoven III3-5 Poppeye Goldstar Vl-Soest III4-4 Soest IV-Ouderijn II2-6 Groenvlietll-SoestV7-1 Soest Vl-Wilskracht VII5-3 Flehite IV-Soest VII5-3 Zaterdag (senioren) HLTC E-Soest A Soest B-Vechtlust C Soest C-De Eemelaar A De Uithof E-Soest D Soest E- VEP A Zaterdag (junioren) Soest A-Vechtlust Aafgebr. 't Spiegel B-Soest B Soest C-Vechtlust B Odijk A-Soest D Vechtlust E-Soest E Zaterdag (veteranen) Soest A-Shot Aafgebr. Onder niet al te gunstige weersomstandigheden, werd op 27 mei in Alphen aan de Rijn, de jaarlijks terugkerende 5-distriktenontmoeting gehouden voor de jeugd. Van het distrikt West I, waaronder Soest resorteert, waren uitverkoren Marcel Klarenbeek op het nummer 400 meter en Menno Lievers op het nummer 2000 meter steeple chase. Marcel Klarenbeek deed het bijzonder goed en werd eerste op deze afstand in de goeie tijd van 51 seconden ronden. Menno Lievers verbeterde het be staande clubrecord met maar liefst 20 seconden. Zijn tijd was 6.44.0 seconden. Voor parasailing bestond aanvankelijk veel belangstelling; later liep dat sterk terug. Een drietal jeugdige S.O. Soest-leden hebben op 29 mei met succes deelgeno men aan de regionale atletiekwedstrijd te Hilversum op 29 mei 1976. Op de 80 meter werd Ardi Brouwer derde in de finale met een tijd van 11.3 sec. (serie 2e eveneens in 11.3 sec.) en Winnifred Beers vijfde in de tijd van 11.6 sec. (serie eerste in 11.5 sec.). Op de 600 meter liet Ardi Brouwer even eens van zich spreken door deze afstand af te leggen in de tijd van 1.50.7 sec. (3e) en Juliette van Wildenburg eiste hier de vierde plaats voor zich op in de tijd van 1.52.2 sec. Bij het verspringen werd Winnifred Beers vierde met een goede sprong van 4,36 m. Juliette van Wildenburg werd 13e met een sprong van 3.85 meter. Tijdens de nationale A/B jeugdcompetitie in Vught, hebben de meisjes en jongens- ploeg van S.O. Soest, weer diverse club records scherper gesteld. Ondanks het feit dat bij de meisjes- en de jongensploeg, de 4x100 meter esta fette in het water viel door verkeerde wissels, verbeterde beide ploegen het puntenaantal en diverse clubrecords. Marcel Klarenbeek en Robert van 't Wout werden eerste, resp. op het num mer 400 meter en verspringen (52.0 sec. 6,42 meter). Menno Lievers liep de 3000 meter in 9.49.8 sec. en sprong 1,55 meter hoog. Marcel Klarenbeek wierp de discus 31,02 meter ver. Berry Ruyter wierp de speer 40.10 meter en kwam met kogelstoten tot 1 meter. Ronald van Dijk liep de 100 meter in 12 sec. rond en Rob Jansen de 800 meter in 2.07.2 sec. Bij de meisjes werd Arja Greefhorst eerste met discuswerpen (31.08 meter) VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917 en sprong 4,61 meter ver. Lenny Kievit liep de 400 meter in 63.5 sec. en wierp de speer 26,44 meter, Pauline Groen ko gelde 10,06 meter en sprong 1,60 meter hoog. Hanna Toussaint liep de 100 meter in 13.6 sec. en Brigitte van Kouwen liep een uitgekiende 800 meter in 2.32.3 sec. In het totaalklassement eindigde de meisjesploeg op de 2e plaats met 6133 punten. De jongensploeg eindigde op de derde plaats met 6138 punten. Op dinsdag 8 juni a.s. organiseert de honk- en softbalvereniging de Knicker bockers een groot scholieren softbaltour- nooi voor jongens en meisjes tot 16 jaar in Soest. Meer dan 24 scholierenteams van de R.K. MAVO, Christelijke MAVO en de Openbare MAVO zullen om het scholie ren-kampioenschap van Soest strijden. Vanaf 9 uur wordt er op vijf velden aan de Bosstraat gespeeld. De finale zal om ca. 15.00 uur plaatsvinden. Spelers en speelsters en ook niet actief deelnemende scholieren, de makers vai), de leukste foto's stelt de Knickerbockers een groot aantal prijzen beschikbaar. Ook zullen de scholieren aan veel neven activiteiten kunnen deelnemen. Organisator in inspirator van dit tour- nooi Frans van Halen: ,,De pinksterva kantie is nog de enige vakantie waarin geen scholierensportactiviteiten staan gepland. Wij hopen er dan ook een jaar lijks terugkerend evenement van te ma ken. Het winnen staat niet zozeer voorop, maar wij vinden het prettig dat de Soester Scholieren te weten komen dat er in Soest een sport bedreven kan wor den, die zowel in competitieverband als recreatief gespeeld kan worden. Wij hebben gelukkig alleen maar positieve reacties van de Soester docenten in de Lichamelijke Opvoeding gekregen. Ook van de zijde van de honkbal en softbal bond krijgen we alleen maar sympa thieke reacties. Zo ontvingen wij van Martin Bremer, de ex-secretaris van de bond, een gift van 100 gulden ter bestrij ding van de onkosten". Enkele grote Soester bedrijven verlenen op grote schaal hun medewerking aan dit tournooi op de „derde" Pinksterdag. Drukkerij Smit in i. Het voorterrein i9 nu bebouwd. Links nu het Nassau- plantsoen evenzijde. 4 juni 1926 Uit de Raadszaal: Het wil ons voorkomen, dat het houden van avondvergaderingen door de Ge meenteraad werkelijk een licht zijde heeft. Om half acht begon nen, stonden wij even tien uur buiten. En toch was een zeer belangrijke agenda afgedaan, (na de notulen) De heer De Koning wees op de wenschelijk- heid het salaris van den burge meester, die op het minimum is benoemd, wijl hij te voren niet in deze functie werkzaam was, te brengen op het maximum aan dit ambt verbonden, waarom hij de Raad voorstelde te besluiten bij H.H. Gedeputeerde Staten een daartoe stekkend voorstel te doen. De voorzitter verzocht in de consi derans van het voorstel alsnog op te nemen, dat hiertoe reeds besloten was vóór de benoeming van den tegenwoordigen functio naris. Met algemene stemmen werd het voorstel aangenomen. Wijl dit onderwerp niet geschikt is voor publieke bespreking, vol gen wij het voorbeeld van den Raad, die zonder eenige discussie het voorstel goedkeurde. Alleen verheugen wij ons, dat met zoo grote eenstemmigheid dit besluit is genomen. Wij vertrouwen, dat het belang der Gemeente er mee gediend zal zijn. (In diezelfde vergadering een dis cussie over de bouw van vier winkelhuizen aan de Van Weede- straat voor het perceel van den heerG. J. Smit). „Hiervoor was echter noodig een nieuwen weg aan te leggen langs dit perceel om een doorgaande verbinding tot stand te brengen naar de Nassaulaan, waardoor het bestaande huis aan dien weg uitgang zou hebben' B. en W. stelden voor de weg aan te leggen, zover dat mogelijk was „in de hoop dat eigenaren later bereid zullen blijken alsnog over de brug te komen". (Uit de discussie) „De heer Foeken wijst op de inkonsekwen- tie van dit voorstel, waardoor een huis, dat nu aan de Van Weede- straat staat, aan een slob komt te liggen, terwijl B. en W. zich uit spreken, dat aan deze slob geen huizen mogen worden geplaatst. Het voorstel van B. en W. werd met 3 tegen 10 stemmen verwor pen. In die vergadering werd besloten de tramremise af te breken („een groote verbetering voor het ver keer door de Torenstraat"). Lang stond men stil bij „de gasvoor- ziening van Soest". De gemeente Amersfoort wordt groot-leveran cier en Soest gaat distribueren „Voor het eerste jaar is gerekend en door Soest gegarandeerd een minimum-verbruik van 300.000 kub. meters gas, daarna elk jaar opklimmend met 50 kub. meters. In de begroting is de prijs aan gehouden op ongeveer 6 ct. per kub. meter in den gashouder, waardoor het mogelijk zal zijn aan de ingezetenen te leveren te gen een gemiddelden prijs van 0.13. De kosten van oprichting van den gashouder zijn voor reke ning van Soest en blijft haar eigen dom". De rondvraag: „De heer v. d. Breemer verzoekt bordjes te plaat sen „verboden voor ruiters" op de wandelpaden aangelegd in de bosschen bij Soestduinen. Zij wor den vernield". Br&amhage: Naar wij vernemen zal er, evenals vorige jaren, we derom gelegenheid zijn tot het ontvangen van wandelkaarten voor „Braamhage", welke kaar ten moeten worden aangevraagd bij Malson Ruljssenaars. Burg. Grothestraat 11, Soestdijk. Op ge noemd buitengoed zullen ook in deze zomer, steeds des donder dagsavonds wederom concerten worden gegeven. Brand: Zondagavond omstreeks half tien, brak brand uit in de woning van J. M. aan de Klaarwa- terweg alhier. Reeds sloeg de vlam door het met riet bedekte dak, toen de politie en burgers de brand ontdekten. Met vereende krachten begon men nu met em mers water het vuur te bestrijden en het gelukte het huisje te be houden. De vrijwillige brandweer, die, zooals steeds, vlug ter plaatse was, behoefde geen water te ge ven. Het huis was wel, doch de in boedel niet verzekerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Uit de advertenties: Te koop so- liede afbraak van de voormalige tramremise te Soest, w.o. straat- en metselstenen, kruispannen, balken, planken, deuren, kozijnen, latten, ramen etc. Dagelijks op het werk. C. de Bruin, Talmalaan 5, Soestdijk. Radio: Te koop, compleet drie- lamps toestel, in eiken kast met luidspreker en toebehooren, voor elk aannemelijk bod; werkt schit terend. Postweg 8d, Soesterberg. Beste Roodstar: per H.L. (70 K.G. 3.75. Franco thuis. Dorus de Zoete, Veenhuizerstraat 56, Soest dijk. Garage Madjoe, Stationsweg 6; Twee-persoons Citroën aanmer kelijk verlaagd, 1450,-. Uw overhemden, Boorden enz. worden goedkoper en even mooi gestreken in Baarn, als ergens an ders omdat wij geen tussen perso nen behoeven te betalen. Nieuwe Amerik. Strijkinrichting „Dubbel Blank", Baarn. Meubelfabriek, Beetzlaan 42 levert tegen zeer zeer lage prijzen alle stoelen, crapeaux enz. Beleefd aanbevelend Gebr. Steitner. Prijzen: roestvrije drukknoopen, per dozijn 4 ct., reuzen knotten breikatoen 17 ct., mooi zwaar fla nel 35 cent per el, meisjes stroo- hoeden van 39 tot 140 cent, Reuzen theedoeken 25 cent, vitrage dub bel breed 19 cent, Michelin buitenband 3,-, binnen banden vanaf 0,97%, spatlap- pen met veer 0.22%, spaken met nippel 0,01%, hamer met steel 0,25, kettingen vanaf 1.25. Goedkoop en goed wordt zelden ontmoet. Alleen bij deze slaolie is dit het geval. Kleur, smaak en geur precies als bij de beste Delf- sche goudmerk, per hele flesch 0.85. Het Zuivelhuis, Van Weede- straat 45. Prima ontbijtkoek, merk Zaansche Molen", per stuk 25 ct, per 2 stuks, 45 cent, per 3 stuks 60 cent. AlbertHeijn, F. C. Kuijperstraat l. De tramremise in 1926. Nu het koningin Emma-monument met plantsoen. 99 Indien er onverhoopt in een enkele straat of laan „zakken van Max" zijn blijven staan, dan kunnen deze nog afgegeven worden bij het kantoor van Gemeente werken aan de Lange Brinkweg. Dat kan alleen op werkdagen en dan tot en met 8 juni (dinsdag na Pinksteren) van 08.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Tel. 13241. Men moet beslist niet naar het gemeentehuis bellen. Vorig jaar zijn er in Soest nogal wat zakken blijven staan. De navolgende voorwerpen werden bij de politie als gevonden aangegeven kinderportemonnee, diverse honden, he renhorloge, ringetje, portemonnee met inhoud, herenfiets. c(amesjas. transistor radio, hondepenning, driewieler, kinder fietsje, dameshorloge, ring met sleutels, motorhandschoen en zak met veevoeder Betreffende deze voorwerpen kunnen op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlichtingen worden verkregen aan het politiebureau.

Soester Courant | 1976 | | pagina 11