Feesten rond 70 jaar VVV-Soest „Open dag" Kon. Luchtmacht op Vliegbasis Soesterberg Waarom moet deze woning verdwijnen Eindelijk een Rijnakkoord Verkeersongeval met dodelijke afloop Caroline van Hemert zong in de Oude Kerk Bureau Voorlichting bood uitkomst Zaterdag 19 juni: In Soest weinig gevaar voor gas-explosies mmm Donderdag 3 juni 1976 54e Jaargang no. 42. SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal t 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 {Foto Herman van Dam| Foto Herman van Dam De Fransen gaan de vergiftende zout- lozing op de Rijn drastisch beperken. Dat is uiteindelyk een eerste resultaat van grote betekenis na een lange reeks van conferenties die de oeverstalen van het „Europees riool" al gcwyd hebben aan vervuilingsproblemen. De kalimynen van de Elzas zijn sinds lang bekend als de grote boosdoeners: de rivier was makkelijk dicht bij en als men daar het afval instort is men het met de minste moeite kwyl. Zelfs ten minste maar de steden en streken die verder stroomafwaarts uit de Rijn hun drinkwater moeten halen en water voor de bevloeiing van tuinderijen bijvoorbeeld zitten wel met het pro bleem. Een probleem, dat ook een absurde kostenverdeling inhoudt want het kost in totaal méér om allerwege de rommel uit het Rijnwater te halen, dan om het zout op zo'n manier af te voeren, dat niemand er last van heeft. Het enige probleem is, dat de kosten van een en ander in verschillende landen gemaakt moeten worden en tot dusverre huldigde Frankrijk het standpunt dat het eigen voordeel belangrijker was dan ander mans nadeel. Een geheel bevredigende oplossing die een echte Europese geest ademt, is dan ook niet tot stand gekomen. Frank rijk gaat dan wel in de loop van zes jaar de zoutlozingen halveren, maar de kos ten komen voor rekening van de anderen ook. De slachtoffers van de vervuiling mogen betalen en niet de vervuiler zelf. Bovendien is de Franse beperking van de zoutlozing vooreerst nog niet van dien aard, dat opeens de Ryn een stuk minder zout zal zijn en de waterleiding bedrijven stroomafwaarts in Duitsland en vooral Nederland hoeven hun zuive ringsinstallaties nog lang niet te n er- kopen voor oud roest. Belangrijker is, dat tenminste eindelijk eens een resul taat is bereikt. Niet alleen over de kalimijnen overigens. Er was al een voorlopig akkoord geslo ten waarin de Zwitsers en Duitsers hun industrie beperkingen oplegden bij het lozen van diverse schadelijke stof fen in de Rijn. Aanvankelijk wilden die twee landen op hun beloften terugkomen waarvoor ze dan aanvoerden, dat de eco nomische situatie wel daartoe dwong. Immers: de extra kosten voor zuivering van afvalwater maken, dat de Duitse en Zwitserse industrieën moeilijker kunnen concurreren tegen soortgelijke fabrie ken in landen waar men de hele milieu bescherming aan de laars lapt. Vandaar dat het grote succes van deze conferentie waarschijnlijk was, dat de andere delegaties de twee landen heb ben weten te overtuigen dat een derge lijke stap terug doen onverantwoord is. Milieubescherming is nodig, of de eco nomie nu floreert of niet. En de Duitse en Zwitserse industrieën zullen geen 'vergunning krijgen hun afvallozing uit te breiden. Voor de Rijn weer enigszins het pre dikaat „schoon" mag dragen zullen er nog wel wat jaren verlopen. En nog heel wat conferenties gehouden moeten worden. Temeer, omdat na de al beken de chemische problemen meer en meer ook van belang wordt, dat krachtcen trales - traditionele of nucleaire met hun koelwater de gemiddelde tem peratuur van het Rijnwater niet on verantwoord omhoog zullen jagen. Een temperatuurverhoging heeft namelijk akelige gevolgen voor het leven in de rivier en voor het zuurstofgehalte, kortom de factoren die nu de Ryn nog een zeker vermogen geven zichzelf te reinigen. Een naar energie snakkende industrie dicht bij de Ryn verlokt ook tot het stichten van steeds grotere krachtcentrales daar. Er wordt weliswaar heftig tegen geageerd maar er doet zich een met het zout vergelijk bare situatie voor: de narigheid van het warme Rijnwater laat zich pas stroom afwaarts voelen. De [mogelijke] slacht offers zullen wellicht ook hiervoor in de portefeuille moeten tasten. In de Oude Kerk zong de alt Caroline van Hemert met het Soester Mannenkoor Apollo. Het werd een grandioos concert waarvoor de Oude Kerk ruim tevoren geheel was uitverkocht. Met haar prachtige stem wist de zangeres haar gehoor te boeien en één van die zeldzame avonden te geven, waarvoor men in Soest maar sporadisch terecht kan. In de vroege morgen van Hemelvaartsdag is de 19-jarige motorrijder W. J. Noorde man uit Amersfoort op de Birkstraat dodelijk verongelukt Hij kwam met zijn voertuig bij de uitrit van Centropa, tegenover Het Witte Huis, onder een truck met oplegger terecht, die op dat moment dwars op de weg stond. De motor rijder zag het te laat. Hij remde wel af, kwam echter te vallen en schoof onder de oplegger. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde even voor half één in de nacht. De uit Spakenburg af komstige chauffeur W. van de B. (36), verliet op dat moment het terrein van Centropa. Hij draaide zijn truck met oplegger, komende vanaf de uitrit, link- af de rijweg op en had met de trekker reeds de overzijde van de weg bereikt. Het onverlichtte gedeelte van de opleg ger stond dwars op de rijbaan toen de motorrijder naderde. De brandweer moest, voor het bergen van het slachtoffer, de truck optakelen. Het verkeer werd gedurende drie kwar tier omgeleid. Twee Amersfoortse jongens, die voor hun school een spreekbeurt in elkaar moesten zetten over het functioneren van een gemeentebestuur, hebben in Soest de gewenste inlichtingen verkre gen. Het met vijf man bezette bureau voor lichting van de stad Amersfoort had voor haar eigen inwoners geen tijd. Het gevaar bestaat nu natuurlijk, dat het bureau Soest binnenkort moet gaan uitbreiden om Amersfoorters van infor matie te voorzien. Mogelijk kan dat via het Samenwerkingsorgaan Eemland ge regeld worden, al zal daarvoor dan wel weer eerst een commissie in het leven geroepen moeten worden. Zaterdag 19 juni,van 's morgens negen tot 's middags vyf uur, houdt de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg een „Open Dag". Grote delen van de basis zijn dan voor het publiek toegankelijk en er zal naar hartelust gefotografeerd mogen en kunnen worden. Men verwacht meer dan honderdduizend belangstellenden en er zijn voor het zo vlot mogelijk laten verlopen van het verkeer een groot aantal maat regelen genomen. Vast staat wel by voorbaat, dat inwoners van Soest en Soesterberg en naaste omgeving het terrein van de aktiviteiten het dichtst kunnen benaderen met de fiets. Er zijn weliswaar grote parkeerterreinen ingericht voor in eerste in stantie zo', 20.000 voertuigen, maar de laatst komenden moeten een flinke wande ling maken omdat er dit jaar geen pendeldiensten zyn vanaf de parkeerplaatsen naar het terrein van de tentoonstelling en de demonstraties. Van 9 tot 14 uur is er continu een gevarieerd programma met zowel grond- als luchtaktiviteiten; van 14 tot 16 uur de grote vliegdemonstraties en aansluitend daar aan de start van een ballonvlucht door het echtpaar Boesman. Er wordt geen entree geheven, geen parkeergeld gevraagd en er zal, zo verzekerde men ons van luchtmachtzijde, niet gecollecteerd worden voor welk doel dan ook. Zelfs worden de programma's gratis verstrekt. Vliegshow Gedurende circa twee uren, van 14 tot Het is inmiddels vier jaar geleden, dat op Soesterberg een dergelijke Open Dag gehouden werd. Er waren toen ongeveer 80.000 bezoekers. Dit keer verwacht men er meer dan 100.000 en deze ver wachting is gebaseerd op het aantal bezoekers dat de Open Dag in Deelen trok. Dat waren er 200.000. Er zijn in overleg met de politiekorpsen van Soest en plaatsen uit de naaste om geving met de marechaussee te Soester berg en de rijkspolitie te Driebergen uitgebreide verkeersmaatregelen getrof- fèn. Die maatregelen betreffen in eerste instantie het bereiken van de parkeer plaatsen. Er zijn in principe drie par keerterreinen: op het terrein van de vliegbasis, op de Vlasakkers èn op de Leusderheide. Met borden wordt aan gegeven hoe deze parkeerterreinen te bereiken zyn. De parkeerplaats op de vliegbasis is te bereiken via de Van Weerden Poelmanweg, vanuit de rich ting Soest aan de linkerzijde van de weg en vanuit de richting Soesterberg aan de rechter zijde van de weg. Het is in ieder geval de parkeerplaats, die het dichtst bij het tentoonstellingsterrein ligt. De wandeling daarvandaan is het kortst. Dat houdt in, dat inwoners van Soest, die niet om negen uur voor de deur willen liggen, het best op de fiets kunnen gaan. Voor fietsers en bromfietsers is er een apart parkeer terrein óp de basis en maar enkele honderden meters van het tenyoonstel- lingsterrein. Die parkeerplaats is te bereiken via de weg „Soester Hoogt" [afslag op de Van Weerden Poelman- weg]. Er is dit jaar, voor belangstellenden die met auto's komen, geen busvervoer vanaf de parkeerplaatsen. NBM- nóch militair vervoer is daarvoor beschik baar. Wel zal de NBM extra busdiensten uitvoeren tot óp de vliegbasis Soester berg. Over aantallen en tyden is nog niets bekend. Voor de bezoekers vanaf het autopar keerterrein zal de genie over de Van Weerden Poelmanlaan een voetgangers brug slaan. Voorprogramma Het voorprogramma, dat al om negen uur begint, biedt de toeschouwers diverse demonstraties: zweefvliegen, brandweer, diensthonden, model vlieg tuigen, parasailing en helicopters. Sommige onderdelen, zoals het optreden van de brandweer, zyn zeer spectaculair. Het wordt een continushow met toe lichting. 16 uur, vindt de eigenlyke vliegshoi plaats.Bijna alle toestellen, die daaraan deelnemen, vertrekken van de vliegbasis Soesterberg. Voorgevlogen wordt o.m. een Spitfire, een Tigermoth en een Harvard, de F-27 „maritiem" [mèt uitrusting voor opsporing duikboten], de F-lll, de Saab-saffier en de Cesna- cytation. Verder zyn er helicopter- demonstraties en wordt het formatie- vliegen getoond, echter zonder stunten. Er is dit jaar geen deelname uit het buitenland. Het slot van de vliegshow is de start van de ballonvlucht door het echtpaar Boesman. Daar is één bijzonderheid aan verbonden. Aan de ballonvaarders kunnen gefrankeerde enveloppen wor den meegegeven, die worden afge stempeld op de plaats van de landing. Enveloppen en postzegels zijn ver krijgbaar bij het veldpostkantoor op de vliegbasis. Dit veldpostkantoor is voor deze gelegenheid speciaal in bedrijf. De tentoonstelling kent een binnen- en een buitengebeuren. Op het plat- form buiten staan opgesteld o.m. een Spitfire, een Phantom, de F-lll [het vliegtuig dat de vleugels in twee standen kan brengen], een Hercules transport toestel, de F-27 „maritiem", twee helicopters, de F-5 en een Piper-[super]- cup. Bovendien wordt er luchtdoelar tillerie met raketten getoond, dat eertyds by de basis zal worden opge steld. Voor het binnengebeuren zyn vyf han gars ingeruimd. In hangar 1: de Friend- ship met technische bijzonderheden; in hangar 2: het restaurant met informa tieve stands; in hangar 3: het permanen te luchtmachtmuseum; in hangar 4: helicopters en hangar 5 is geheel inge ruimd voor de Amerikanen. 200 Jaar U.S.A. Het 32e Tactical Fighter Squadron van de Amerikaanse Luchtmacht, dat sinds jaar en dag op de basis Soesterberg is gestationeerd, neemt aan de Open Dag deel met een „Open House" ter viering van de 200-jarige onafhan kelijkheid van Amerika. In hangar 5 is in een tiental stands bet Amerika van „gisteren, vandaag en morgen" uitgebeeld. In vele vormen wordt dat aan de orde gesteld, o.a. met dia's, schilderyen, padvinders- groepen met Indianen tenten, een vrouwenclub die een lappendeken maakt [de deken wordt op onafhan kelijkheidsdag 4 juli aan H.M. de Ko ningin aangeboden], met volksdansen, de geschiedenis van zwart Amerika, foto's van een maanlanding, vliegtuig modellen enz. Ook zal de F4E-Phantom tentoongesteld worden en verder zyn er typisch Ameri kaanse gerechten verkrijgbaar. Er is ook een muzikaal gedeelte, dat verzorgd wordt door de zes man sterke Galaxy- band uit West-Duitsland en een uit 38 leden bestaande teenager-band. Deze laatste groep treedt op tussen 10 en 11 uur; de volksdansgroep tussen 11 en 12.30 uur en de jazzband tussen 13 en 14 uur en tussen 16 en 17 uur. Recreatie Gedurende de dag is er ook nog een recreatief gedeelte dat bestaat uit het optreden van majorettes, tamboers en trompetters van de verniging „Jong Beatrix" uit Hilversum en een optre den van de Koninklijke Luchtmacht kapel. „Jong Beatrix" treedt buiten op tussen 10 en 11 uur; de Luchtmacht kapel tussen 12 en 13 uur. Verder is er voor jonge bezoekers een verkeerstuin en voor volwassenen een reactie-test. Gehandicapten Voor gehandicapten is de tentoonstel ling vrijdag 18 juni te bezichtigen, 's middags tussen 14 en 17 uur. Het tentoonstellingsterrein is voor hen be reikbaar via de hoofdingang van de basis aan de Paltzerbaan. In Soest bestaat nauwelijks gevaar voor gas-explosies, waardoor huizen min of meer ernstig beschadigd worden en er slachtoffers vallen. Dit delen burgemeester en wethouders aan de CDA-gemeenteraadsfraktie mee in antwoord op schrif telijke vragen. Het buizennet wordt iedere twee jaar op lekkages gekontroleerd en af en toe worden proefstukken uit de leiding gehaald voor kontrole op haarscheurtjes. T v, buigzaamheid verloor, terwijl ook de ?ttat^^(1?iSmheaihêidai weerstand tegen stootbelasting zeer dat het gasbedrijf in 1956 op bescheiden Van het ontstaan van haar schaal begonnen is hard-pvc als grond- sttrk affam- van het ontstaan van naar- stof voor buizen te gebruiken. Dat is scheurtjes, waardoor het gas zou weg- hetzeifde materiaal dat gebruikt wordt !?°™en'™"cnf15rfe^pï voor transnnrt van water De broosheid en de hardheid waren de De proef El 1956 leerde.' dat het mate- euve's' the vooral in gebieden waar riaal bij veroudering een deel van haar grondverzakkingen mogelijk zijn, pro- J 6 blemen kunnen veroorzaken. In Soest is Niet alleen „bejaarden" zongen vrijdagavond mee in de bejaardenkoren. Opnieuw staat er een zo op het oog goede woning op de nominatie om te verdwijnen. Deze keer niet een huis aan de Parklaan, waar het bestemmimgsplan Zuidereng en mogelijk in de naaste toekomst een „ander" plan, de afbraak noodzakelijk maakt, maar een woning op de hoek van de Noorderweg en de Ir. Menkolaan. daar echter ook weer geen sprake van, omdat de hard-pvc buizen gelegd wer den in terrein met een goede grond slag. In totaal werd 2462 meter gelegd, dat regelmatig gekontroleerd wordt. Reeds lang worden deze buizen echter niet meer geleverd, omdat omstreeks 1960 zogenaamd slagvast hard pvc-ma- teriaal op de markt gebracht werd. Door een menging toe te passen van 80 hard pvc en 20 gechloreerd PE, nam de weerstand tegen spanningscorrosie toe, waardoor de buis zijn oorspron kelijke eigenschappen behoud. De hard-pvc buizen zijn overigens nooit in of onder woningen gebruikt. Ze ligt op de rand van het gebied dat grote bekendheid kreeg als „Slangen bosje" en dat de publiciteit haalde door fervente tegenstand van omwonenden om rond het bosje bungalows te bouwen. Bij navraag bij de gemeente blijkt even wel dat de woning waar het hier om gaat, niet het veld moet ruimen omdat op dezelfde plaats een bungalow moet verrijzen. Het huis is gemeente eigen dom, al vele jaren, maar kwam leeg toen de bewoner onlangs overleed. Er meld den zich vele gegadigden, die ook toe zegden het huis te zullen opknappen. Edoch het college van burgemeester en wethouders besloot anders; zo'n ander halve maand geleden werd het vonnis geveld. Waarom? Waarom eens te meer, nu nog onlangs gebleken is dat G.S. het krediet voor het bouwrijpmaken van het terrein voor de bungalowbouw niet goedkeurden. En dat had weer te maken met het beroep dat aangetekend werd bij de Kroon. De be slissing kan jaren op zich laten wachten en zolang kan er niets gebeuren. Moet nu op voorhand het huis, waar zoveel belangstelling voor is, weg? En waarom moet het eigenlijk weg? Omdat de opknapkosten te hoog worden, zegt de gemeentelijke voorlichtingsambtenaar. Maar als er nu Soesters dat willen doen Voor eigen rekening, als ze er dan maar mogen wonen, want het is een pracht van een plaatsje. Ondanks alle inspraak en openheid, blij ven de wegen van het bestuur soms ondoorgrondelijk óf springt er een politieke partij op via het vragenhalf- uurtje?

Soester Courant | 1976 | | pagina 1