Het concept voor de raamstruktuur van het ontwikkelingsplan gereed Zomerfestival 1976 Eerste weekmarkt op de Weegbreestraat trok veel publiek Van der Huchtschool feestelijk door leerlingen in gebruik genomen Waarom moet deze woning verdwijnen? Zeven jaar Evangelie-gemeente „In de Ruimte" Vleesverkoop Geringe bevolkingstoename; nog 1900 woningen; doorgaand verkeer uit Soest en een nieuw centrum bij station Soest-Zuid Donderdag 10 juni 1976 54e 'aar9an9 no"43 SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 ■Foto Herman van Dami [Foto Herman van Dam Landschap Wat het landschap betreft is er in feite geen sprake van „keuze". Er moet ge streefd worden naar herstel en behoud van het landschap, wat niet wegneemt dat er gebieden zijn, waar bebouwing niet hoeft te worden uitgesloten. Dat betreft volgens het concept, Klein- Engendaal en Hees, „waar", aldus het concept, „enerzijds behoefte bestaat aan het sluiten van de ring" maar ander zijds en door hun ligging op een over gangszone en door hun corridorfunctie tussen Eng en Pijnenburg, een belang rijk geldend element in die ring vor men". De overgangszones van de Birkt, Pijnen burg en Wieksloterplas verdienen aan wijzing tot gebied met natuurhistorische waarde. Het Eemdal (vooral benoorden de spoorlijn) heeft betekenis als weide- vogelgebied. „Rust in het broedseizoen", zo staat in het concept, „en vochtige omstandigheden zijn noodzakelijk om De eerste weekmarkt die op de Weegbreestraat in het Soesterveen werd gehouden trok bijzonder veel publiek. Niet algemeen was het oordeel over deze plaats gunstig en met name werd bezwaar gemaakt door het publiek tegen de (te) nauwe door gang tussen de lange rij kramen. Omdat een markt duidelijk ook voor het publiek een ontmoetingsplaats is, blijft men er soms in een kring staan praten, daardoor anderen de mogelijkheid bijna ontnemend om verder boodschappen te doen. Moge lijk is dat euvel, als het zich blijft voordoen, te verhelpen, door ook de tweede rij kramen op of dichter tegen het trottoir aan te zetten. De burgemeester, mevrouw J. M. Cor- ver-Van Haaften, sprak in het bijzijn van onder andere de wethouders Van Stip hout, Plomp en Hoekstra, enige openings woorden. Zij veronderstelde dat Soest blij was dat de markt nu verplaatst was van het pleintje tegenover het gemeente huis, naar het Soesterveen. Zij en de ambtenaren zouden de markt echter wel missen, en zoals zij opmerkte, de koek kraam een belangrijke klant. Overigens veronderstelde zij dat deze verplaatsing niet de laatste in Soest zou zijn, omdat altijd nog gehoopt werd dat Soest een centrum zou krijgen, waar de markt dan bij zou thuishoren. De heer B. den Hollander voorzitter van de kring Midden Nederland van de Centrale vereniging voor Ambulante Handel repliceerde onmiddellijk met de opmerking dat hij hier graag de komen de 15 jaar zou markten en dan daarna weer een verplaatsing zou plaatsvinden, indien alle plannen goed waren uitge kristalliseerd. „Zij die geloven haasten niet", zo besloot de heer Den Hollander. In zijn gezelschap alsmede in dat van de heer E. Moffie, marktmeester A. La- mens en enkele gemeentelijke autoritei ten, maakte de buremeester een rond gang over de markt. Aan het slot van die rondgang kreeg zij uit handen van de heer Moffie een boeket bloemen aange boden. Ons artikel onder de kop „Waarom moet deze woning verdwijnen?" uit de krant van donderdag 3 juni, behoeft een kleine wijziging, die overigens aan de inhoud geen afbreuk doet. Wij schreven: „Het huis is gemeente eigendom, al vele jaren, maar kwam leeg toen de bewoner onlangs overleed". Dat was, is ons gebleken, niet correct. De laatste „bewoner" was een „bewoon ster", die in goede gezondheid het huisje verliet en thans woont in een bejaarden centrum in Soest. Gaarne herstellen wij deze vergissing, die op een verkeerde informatie berustte. De burgemeester tijdens haar openings toespraakje. Naast haar de heer B. den Hollander. Het a.s. weekend zijn er ter gelegen heid van „Zeven jaar Evangelie-gemeen te In de Ruimte" speciale aktiviteiten in het gebouwencomplex aan de Klein Engendaalweg. Zaterdagavond, om 19.30 uur, zal in de verbouwde kerkzaal een concert gege ven worden door Angkloeng- en Koe- lintangorkest „Nafiri Tuhan" uit Mod- jokerto in Indonesië. Zondagochtend om tien uur wordt in de kerkzaal een speciale dienst gehou den met als gastspreker Anne van der Bijl, zendingsleider en president van „Open Doors International". Zondagmiddag is er om 16 uur een ge- zinsdienst, waarin de voorganger H. H. ter Welle de prediking zal verzorgen. Zaterdagmorgen 9 uur, zal aan het slachthuisverkoop van vlees plaats vinden aan alle houders van groene kaarten. Het scholencomplex van de Van der Huchtstichting aan de Paulus Potterlaan is daags voor de Pinkstervakantie door de leerlingen van de kleuter- en van de basisschool feestelijk in gebruik geno men. Prettig voor hen was, dat het feest direct van start ging, zonder een lange rij sprekers. De kinderen van de zesde klas stelden het programma samen, dat vele aktiviteiten omvatte. Zo gingen er circa 240 ballonnen de lucht in, voorzien van de naam van de leerling, met het rijmpje: wees wijs - terug naar Van der Hucht - kans op een prijs". De hoofdleidster van de kleuterschool, me juffrouw J. E. Vos en het hoofd van de basisschool de heer J. F. Sprink, werden daarbij bedacht met een extra grote bal lon. Terwijl de kinderen zich daarna spoed den van het ene behendigheidsspel naar het andere, zorgden ouders voor de limo nade, de krentenbol, soep, worstjes en pannekoeken. In de school was er verder nog een pop penkastvoorstelling, verrichtte een goo chelaar wonderbaarlijke kunsten en werden korte filmpjes vertoond. Voor de muzikale opluistering zorgden 2 meis jesleden van de accordeonvereniging Animato. Het werd een geweldig feest, dat zo'n 4 uur in beslag nam. Honderden ballonnen gaan de lucht in ter viering van de in gebruikneming van de Van der Huchtscholen. de weidevogels te blijven aantrekken". Tenslotte wordt door het college van bur gemeester en wethouders met grote waardering gesproken over het vele en belangrijke werk dat verricht is door de inspraakgroepen. „Vele van hun gezichtspunten zijn in de concept-raamstruktuur terug te vinden en zuLlen verder bij de uitwerking van het ontwikkelingsplan en bij de daaruit voortvloeiende bestemmingsplannen worden geconcretiseerd. Ook de spon taan ontvangen reacties van groepen en individuele personen als ook de ant woorden op de vragenlijsten hebben bij gedragen tot deze concept-raamstruc- tuur.of zullen in de toekomst invloed op de ontwikkeling van Soest hebben", al dus het college van b. en w. In hun aanbeveling voor de raamstructuur van het ontwikkelings plan Soest 1976 stelt het college van burgemeester en wethouders op het standpunt dat Soest rond 1990 niet meer dan circa 46.000 (45.672) inwoners moet tellen. Het college wil niet verder gaan dan een minimale groei, met andere woorden: men wenst een toewijzings beleid ten aanzien van de huisvesting, dat uitsluitend een direkt noodzakelijke toename van de bevolking inhoudt. Dit houdt tevens in dat tot omstreeks 1980 voor de noodzakelijke woningbouw slechts in aanmerking komen, Overhees 3e en 4e fase, met als reserve gebieden Klein-Engendaal en Boerenstreek. Het betekent óók dat het college zich tot 1980 onthoudt van een uitspraak over toekomstige bestemmingen van gebieden rond de Stadhou derslaan, alsmede die in of grenzend aan het plan Landelijk Gebied, te weten tussen Lange Brinkweg en de spoorlijn Amers- foort-Baarn en Kort-End. Wat het verkeer betreft zegt het college dat het sluipverkeer door de wijk 't Hart geweerd moet worden door het nemen van verkeers maatregelen (éénrichtingsverkeer), waardoor de route naar het Industrieterrein via Biltseweg en Koningsweg wordt gestimuleerd. Mocht dat voor de wijk niet blijken te helpen, dan wil men achter de hand houden, de oplossing: doortrekking Wilhelminalaan tot Vrij- heidsweg, dan wel tot Dalweg. Voor de oplossing van de verkeersproblemen in Soest-Zuid (Ossen- damweg-Vondellaan) kiest het college voor de aanleg van de Cen trum weg (de verbinding van de Koningsweg met de Birkstraat). Eén lid van het college wil deze weg evenwel niet verder laten lopen dan tot de Kolonieweg. Een directe oplossing voor het verkeer over de Van Weedestraat (één van de twee winkelcentra in Soest) zit er niet in. Verkeers beperkende maatregelen kunnen eerst dan genomen worden als er een alternatieve route aanwezig is. Die zou er zijn met realisering van de Centrumweg (Biltseweg, Koningsweg, Centrumweg, Birk straat). Daana zou de Van Weedestraat „verkeersarm" gemaakt kunnen worden door invoering van éénrichtingsverkeer met ge bruikmaking van Korte- en Lange Brinkweg, waarbij ook aan alge hele afsluiting van de Van Weedestraat gedacht kan worden. Voor de werkgelegenheid in de gemeente stelt het college zich op het stndpunt, dat een „wervend werkgelegenheidsbeleid" onge wenst is. Voor verplaatsing van reeds in Soest gevestigde bedrijven moet evenwel 5 ha terrein gereserveerd worden; volgens het col lege langs de Koningsweg. Het college spreekt ten slotte haar voorkeur uit voor een nieuw centrum „tussen" (aan te leggen) Centrumweg en het spoor- emplacement Soest-Zuid. Dat vanwege het feit, dat de bebouwing van dit centrum direkt aansluit bij de bestaande bebouwing; een koppeling van het centrum aan busstation en busstation weer aan het N.S.-station eenvoudig kan worden gerealiseerd; er gecombi neerde parkeervoorzieningen kunnen worden getroffen voor trein reizigers èn voor bezoekers van het centrum; het centrum op die plaats de Eng minimaal beïnvloed en er een goede relatie met Soest-Zuid kan worden verkregen. In het Openluchttheater aan de Soesterbergsestraat werd vorige week door de burgemeester het Zomerfestival 1976 geopend. Zij deed dat met een lort speech-je waarin zij iets vertelde over de min of meer bewogen geschiedenis van het theater. Het kwam tot stand dankzij een initiatief van de VW en een belangen vereniging in Soest-Zuid. Dat was vlak voor de oorlog. In de zestiger jaren werd het zeer druk bespeeld, maar allengs zakte de belangstelling. En wel zodanig, dat de ooit gevormde stichting er'geen heil meer in zag en het theater in handen van de gemeente kwam. Het resulteerde dan nu, mede door inzet van de vereniging De Soester Gemeen schap in het Zomerfestival 1976. Zij hoopte dat de weergoden de initiatief nemers gunstig gezind zouden blijven en verklaaede het festival voor geopend. De eerste avond traden voor circa 400 belangstellenden op het Kinderkoor De Schellebellen, onder leiding van El len Lu stenhouwer; enkele klassen van de Balletvereniging Soest; de Joegosla vische Dansgroep Kolo en de Gospel- group The Messengers. De beide dansgroepen maakten vooral door hun uiterst verzorgde kleding een uitstekende indruk. Daarentegen bleek haar onze mening de gospelgroep een betere akoestiek nodig te hebben. Hun Deze „aanbeveling" maakt het slot uit van de concept-raamstruktuur, die dezer dagen is gereed gekomen en als discussiestuk dient voor de vergadering van 23 juni a.s. Het is de „neerslag" van de reacties uit de bevolking en van de inspraakgroepen en opgebouwd uit zes facetten: bevolking, woningbouw, ver keer, (winkel)voorzienlngen, werk gelegenheid en landschap. Deze raamstruktuur is er niet op ge richt zoveel mogelijk zaken vast te leg gen, maar op het nemen van die be slissingen, die nodig zijn om op korte termijn een verantwoordbeleid te kun nen voeren. In de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening van 14 juni a.s. (openbaar; in de zaal van de brandweer kazerne) zal het concept behandeld wor den. Bevolking Uitgaande van het minimummodel, neemt de bevolking tot en met 1990 toe met 5.518 inwoners (totaal 45.672). Het beleid zal dan gericht zijn op een zo ge ring mogelijke toename van de bevol king en beperkt blijven tot de natuurlijke groei en gecontroleerde vestigingen. Het maximum-model voorziet in een toe name met 7360 inwoners (totaal 47.464) en dan is voorzien in een evenredige op vang van de geplande bevolkingstoe name in de provincie Utrecht, Woningbouw Uitgaande van het minimum bevolkings model betekent het dat er tot en met 1990 2673 woningen moeten gebouwd moeten worden, waarvoor na 1981 nog 79 hectare grond nodig is. Van de 2673 zijn er op het moment 700 in aanbouw of worden voor 1981 in aanbouw genomen. Dat zijn er 50 in Overhees (sociaal ec. bouw); 80 Overhees (vrije sector); 400 Overhees 2e fase; 150 in Egghermonde (Soesterberg); 10 Mecklenburglaan (Lazarusberg) en nog eens 10 stuks in cidenteel. Het totaal aantal woningen komt dan in 1990 op 15.749. Gebouwd zal er worden in Overhees 3e en 4e fase. Bij het maximummodel zouden er 3578 woningen gebouwd moeten worden en daarvoor zou na 1981 nog 144 hectare grond nodig zijn. Verkeer Aan de toekomst van het verkeer wordt in het concept in verhouding de meeste aandacht besteed. Een en ander is ver duidelijkt met liefst elf kaarten. Het gaat daarbij om de oplossing van zgn. conflictsituaties Die conflictgebeden zijn: a. Laanstraat- Beukenlaan-Nieuwe weg (teveel verkeer op de smalle Beckeringhstraat/Laan- straat); b. sluipverkeer door de woon wijk 'tHart; c. Van Weedestraat (hinder voor winkelend publiek); d. Soester bergsestraat (idem, doch in mindere mate); e. gebied Ossendamweg (nega tieve invloed op het woonklimaat) en f. gebied Vondellaan (idem, doch in min dere mate). Bij het zoeken naar oplossingen is men prachtige zang ging wat verloren. De Schellebellen waren hartveroverend. Wel was het de eerste avond in het sfeervolle theater bar koud. De tweede avond traden op de vende laars van het Groot Gaesbeeker Gilde; de gymnastiekvereniging AGAVS uit Soesterberg met majorettes, drumband en jazzgymnastiek; de Soester Harmo nie PVO en de popgroep „Solitude". Woensdag 23 juni is de derde en laat ste festivaldag. Dan treden op de bal letgroep Soesterberg; de toneelvereni- ginh „Soester Applaus" en de muziek vereniging Odeon uit Soesterberg. De publieke belangstelling in het open luchttheater tijdens het optreden van het kinderkoor De Schellenbellen. uitgegaan van het streven dat een ver- keers- en vervoersstelsel dient te wor den tot stand gebracht „waarbij in be ginsel rekening gehouden wordt met de specifieke wensen van alle vervoers wijzen en verkeersdeelnemers". Gesteld wordt daarbij wel, dat andere vervoers wijzen dan de auto meer aandacht ver dienen dan vroeger en dat het daarom noodzakelijk is, naast verbetering voor verkeersafwikkeling voor het gemoto riseerd vervoer, ruimte te reserveren voor andere vervoerswijzen. De oplossingen voor d, e en f hangt nauw samen met de al dan niet realisering van de Centrumweg. Min of meer is daar ook a bij betrokken, omdat bij intensiever gebruik van de route Biltseweg-Konings- weg-Centrumweg, het verkeer over Laanstraat enz. zal afnemen. Wat het verkeer door het „winkelcen trum" Van Weedestraat betreft zal ook veel afhangen van de alternateve route via de Centrumweg. Overigens zal het „probleem" van het doorgaand verkeer door Soest steeds op nieuw aan de orde gesteld moeten wor den in contacten met rijk, provincie en nabuurgemeenten. Winkelvoorziening Alle inbreng in aanmerking nemend is inmiddels door de plaatselijke overheid afgestapt van het idee, dat Soest nood zakelijk „één" hoofdwinkelcentrum nodig had. In het concept is de hele situatie grondig geannaliseerd en dat leidde tot bovengenoemd inzicht. Wel moet er een tweede centrum komen, waarin naast winkels ook andere centra le voorzieningen plaats zullen moeten krijgen. Over de situering van dat cen trum, moet volgens het concept in de vergadering van 23 juni beslist worden. De omvang komt dan niet aan de orde daarvoor moet een bestemmingsplan worden opgesteld. Voor de situering van dat tweede cen trum komen in aanmerking: l. ten noor den van de Centrumweg, aan weers zijden van de Nieuweweg; 2. tussen Cen trumweg en N.S.-station Soest-Zuid; 3. omgeving Dalweg; 4. Overhees 2e fase en 5. het huidige centrum Soesterbergse straat, waarbij dan het busstation moet verplaatst worden. In het concept is een optel en aftrek som metje gemaakt waarbij vele criteria ge hanteerd werden: mogelijkheden tot vestiging van buurtwinkels, van wijk winkels, uitbreiding, vestiging van cen trale voorzieningen, afhandeling van verkeer, bereikbaarheid per auto, bus, trein en voor voetgangers (aan fietsers heeft men kennelijk niet gedacht', red.) de voedingsgebieden, de grondwerving, de vermindereing van de koopkracht af vloeiing (volgens de opstellers van het concept zou de Dalweg daar een slechte invloed op hebben) (waarop gabaseerd? red.); de mogelijkheden voor uitbrei ding, de parkeermogelijkheden en de invloed op de desbetreffende woon omgeving. Bij het opstellen van het plan is overi gens geen rekening gehouden met de mogelijkheid dat er een ontkoppeling zou plaats vinden van winkel- en andere voorzieningen (gemeenthuis, politie bureau, cultureelcentrum e.d. red.). In het concept wordt gesteld dat in dat geval het (bestaande) centrum Soest- Zuid zonder centrale voorzieningen een gunstiger beeld te zien geeft (en moge lijk ook voor de daar gevestigde midden stander een „goedkopere" oplossing! Want nergens wordt gesproken van de grondprijs in het nieuwe centrum. Red.) Bij de uitwerking in het ontwikkelings plan" moet naar de mening van raam- structuuroDstellers. aandacht besteed worden aan het te voeren beleid voor de overige vestigingen in Soest. Werkgelegenheid Uit de ingreng van bevolking en inspraakgroepen wordt geconcludeerd, dat het niet wenselijk is in Soest een wervend werkgelegenheidsbeleid te voe ren, maar wel dat voor Soester bedrij ven nog een 5 hectare moet worden gereserveerd, om voor hen verplaatsing en uitbreiding mogelijk te maken. Bij de keuze van de plaats voor die 5 h.a. zal rekening gehouden worden met goe de ontsluitingsmogelijkheden, zo moge lijk relatie hebbend met bestaande be drijfsvestigingen, geen aantasting van woonomgeving en geen aantasting van het landschap. Er worden een drietal locaties opgesomd: Lange Brinkweg; Stadhouderslaan en Koningsweg, bij het (bestaande) Industrieterrein. Voor deze laatste locatie wordt door het college een voorkeur uitgesproken.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1