u ft FOTO STRIP. VER HAAL Werkgroep „Leefmilieu Soest" niet eens met voorontwerp streekplan 1 Aanvechtbaar, onvolledig en onbevredigend" FM/AM yirotrüteffl vande\ ven KORTING VOOR J. Stoorvogel, leraar Chr. Mavo, met pensioen Arehiteet G. Beijen opnieuw in verzet tegen weigering bouwvergunning Regionale samenwerking voor reereatiebasisplan Zomerfestival Openlucht theater BOEKEN fijn voor VADERDAG Boek van de maand' f 9,90 f 18,50 19,50 f 13,50 f 19,90 f 15,90 f 34,50 Verkeerslichten dag en nacht in bedrijf Concept-raamstructuur te koop Ambtelijke fout veroorzaakt financiële schade Grote belangstelling voor overdracht van het indianendorp T2JT2 Feestelijke heropening Prins Willem-Alexander- school Promenade-concert te Amersfoort design leam openluchttheater soest en aangrenzende hal 440 m2) jn kantoorruimte iaard, grote erkamer, toilet heruimte met tot de r (geïnd). erig uitzicht en. ers met groot euken, toilet, op de begane arage, in jffeerd en ceuken, toilet, mer. ner met an achterzijde met at c.v.-olie en rit hebben, ver het i en veel al, maar dit pand. 45 m2) met uken inclusief imachine, iz., toilet, amer met ner en veel f Soester Courant van donderdag 17 juni 1976 BETROUWBAAR GELD LENEN De werkgroep „leefmilieu Soest", die ruim een jaar geleden ontstond naar aan leiding van het ontwikkelingsplan Soest 1974, heeft een uitvoerige reactie gegeven op het voorontwerp Streekplan Utrecht-Oost van de provincie. Dat voorontwerp ram melt naar de mening van de werkgroep aan alle kanten en is op vele punten zeer aanvechtbaar. Met name gaat de groep in op de in het streekplan opgevoerde be volkingsprognoses; de daarmee samenhangende infrastructuur; de recreatie (o.a. het historisch „misverstand" de Wieksloterplas); natuur en landschap en de agra- tische functies. De groep zegt „zich tot haar spijt genoopt gevoeld fundamentele kritiek op het ontwerp uit te oefenen". Zij verzet zich ertegen dat nu reeds beleids uitspraken worden gedaan, „hoewel het feitenmateriaal waarop het plan dient te worden gebaseerd nog op tal van punten onjuist is en inhoudelijk nog veel te wensen overlaat". Er wordt voorwat betreft de stedelijke funkties van het voorontwerp (bevolking, woningbouw en werkgelegenheid) ge werkt met prognose-cijfers, die achter haald zijn en ook niet in overeenstem ming te brengen zijn met de geformeer de doelstellingen en evenmin met be leidsuitspraken van de kant van gedepu teerde Staten. Gedoeld wordt op de mogratiecijfers en op de doelstelling dat de woningvoor raad in het plangebied zoveel mogelijk ten goede moet komen aan de „eigen" behoefte „en niet mag leiden tot het aantrekken van vestigingsoverschotten uit andere delen van het land". Gesteld wordt daarbij door de werkgroep dat het cijfer van de bevolkingsgroei berust op een „door de Provinciale Planolo gische Dienst reeds achterhaald geachte prognose van het Centraal Bureau voor de Statistiek". Fundamenteel onlogisch wordt genoemd het feit dat de opstellers van het ont werp voor 40.000 economisch gebonde- nen van „elders" woongelegenheid in het plangebied willen „scheppen", ter wijl volgens de doelstellingennota het beleid, wat de werkgelegenheid betreft, „enkel gericht zal zijn op in het bebied aanwezig arbeidsaanbod' „Het lijkt erop", zo zegt de werkgroep, „dat de opstellers van het plan bij het bedrijfsleven een expansiebehoefte ver onderstellen, groter dan die waaraan de bevolking van het gebied zelf tegemoet kan komen". Wat de met de bevolkingsprognoses sa menhangende infrastructuur betreft wijst de werkgroep op het feitelijk ont breken van maatregelen ten gunste van het openbaar vervoer. Als voorbeeld daarvan wordt de voorgenomen verbre ding van de Birkstraat genoemd; „nood zakelijk volgens de planopstellers, om dat er geen directe autobusverbinding is tussen Soest en het industrieterrein Amersfoort". De planopstellers zeggen zelfs: „De af wikkeling van het busvervoer tussen de plaatsen zal belemmerd kunnen worden door het te verwachten aantal auto's". Bij de „recreatie" ontbreekt in het voor ontwerp de berekening van de huidige „capaciteit" en de berekening van de behoefte. De werkgroep protesteert te gen calculatieve operaties als het onge motiveerd halveren van de berekende capaciteit van de zwembaden, en dan vervolgens het constateren van een be hoefte van het dubbele van de gehalveer de capaciteit. Op dezelfde wijze worden ook land- en oeverrecreatietekorten be cijferd. Over de Wieksloterplas" bij Soest berust op een historisch misverstand: die plas bestaat niet en behoeft er ook niet te ko men, omdat de desbetreffende zandaf- graving ten behoeve van de Soester woningbouw niet is doorgegaan. De keuze van deze plaats voor een soort Hen- schotermeer zou niet ongelukkiger kun nen worden bepaald in verband met de verkeersverbindingen en de toch al over belaste natuurgebieden in de omstreken van Soest", aldus de werkgroep. Zij maakt ook ernstig bezwaar tegen de onderwaardering van de (Soester) Birkt en van het Soesterveen, welke ten onrech te afwijkt van maatstaven, welke vol gens de toelichting op het plan zou wor den aangehouden. Landschap Onvolledig en onbevredigend wordt de paragraaf „natuur en landschap" van het voorontwerp genoemd. De werkgroep acht het onverantwoord een streekplan te ontwikkelen voor aleer de resultaten van de reeds vergevorderde provinciale milieukartering, operationeel zijn. Het toegevoegde kaartenmateriaal is niet volledig volgens de werkgroep, die verder constateert dat kaarten betref fende flora en fauna geheel ontbreken. Opvallend noemt zij de geringe waarde ring voor de Eempolders als lanschap. „Kennelijk is enkel de verscheidenheid als maatstaf gebruikt (de Eempolders zijn „eentonig") met verwaarlozing van de openheid (als tegendeel van de geslo tenheid). Woningbouw Voor het geval er nog 3000 woningen ge bouwd moeten worden, dan dienen die volgens de werkgroep wel neergezet te worden in Hooglanderveen en niet in Soest. Men meent dat die keuze uit de beschrijving van het plan volgt. 1 Overigens wordt de noodzaak van die woningbouw betwijfeld. „Volstekt onza lig" wordt het plan genoemd de Birk straat te verdubbelen, terwijl het ook on- Walt Disney - Van Mickey Mouse tot Disneyland Een pracht boek dat de werkelijkheid toont van een fantastische wereld. Met meer dan 300 illustraties^ 4 O Cft veelal in kleur. NU# lu,3U JAN BRUSSE Tussen Brusse en Parijs Een nieuwe bundel Parijse verhalen Na 3 juli #22,50. JAMES McCLURE - De dove luistervink Het beste misdaadverhaal van dit jaar KLEINE ENCYCLOPEDIE 16000 trefwoorden - een Winkler Prins uitgave, pb MARTEN TOONDER Grondstoffelijke trillingen Nieuwe avonturen van Ollie B. Bommel JOHAN en DANNY CRUIJFF „Boem" Het levensverhaal van een voetbalfenomeen TIEN JAAR FARCE MAJEURE Uit het leven gegrepen HET HANDIGE JONGENSBOEK 1/1 00 Het allergekste vaderdagboek T l4|tM LANDSTROM- Het Schip Een schitterend boek ALISTAIR MACLEAN De Gouden poort Topspannendeavonturen- X 4"| Cfl romanT 1 rUU Voor iedere vader is er een boek bij BOEKHANDEL sSoesterbergsestraat 53 - Soest 65+? Dat kan.Even bewijzen dat u i-v- erbij iioori en u krijgt op al onze specialiteiten 10 korting. Natuurlijk alléén Xtste/*" in Soest! RESTAURANT] KrairtUHrtlll BIRKSTRAAT 108 SOEST. 02155 - 17224/jJl C begrijpelijk genoemd wordt dat het ver keer tussen Nijkerk en Baarn op de smal le polderweg teruggebracht moet worden met behulp van „verbreding" van het wegprofiel van de polderweg. De werk groep spreekt er tenslotte haar ongenoe gen over uit dat het provinciaal bestuur in beginsel reeds een beleidskeuze heèft gemaakt uit de zes alternatieven, zonder deugdelijke toetsing aan de doelstel lingen nota, (en zelfs op een aantal punten duidelijk in strijd daarmeeter wijl de methode om die keuze te maken nog ontwikkeld moet worden. Nteuweweg27 So telefoon 15459 In verband met de gevaarlijke verkeers situatie op het kruispunt Soesterbergse- straat/Vondellaan/Ossendamweg is be sloten de aanwezige verkeerslichten op dat kruispunt dag en nacht in bedrijf te houden. ïi ifiTTi^ Herman van Dam Op 1 augustus a.s. hoopt de heer J. Stoorvogel, leraar aan de Chr. Mavo-Soestdijk met pensioen te gaan. Vele oud-leerlingen zullen hem nog kennen als een leraar, die met onverwoestbaar enthousiasme biologie-lessen placht te geven. Biologie was en is nog steeds zijn lust en zijn leven. Op 1 juni j.1. was het 47 jaar geleden, dat de heer Stoorvogel zijn loopbaan bij het onderwijs begon. Onderwijzer te Heemstede en Aerdenhout, en daarna hoofd van een lagere school te Hasselt en Amersfoort. Op 1 jan. 1968 werd hij leraar aan de Chr. Mavo, alhier. Ook buiten schoolverband toont hij zijn liefde voor de natuur als natuurgids van hetl.V.N., afd. Eemland. Voor oud-leerlingen en belangstellenden is er gelegenheid om de heer Stoorvo gel de hand te drukken op een afscheids receptie, die gehouden wordt op donder dag 24 juni a.s. in gebouw „De Rank" aan de Soesterbergsestraat, 's avonds van 7.00-8.,00 uur. Vanaf woensdag 16 juni is bij de kas sier van het gemeentehuis voor éèn gulden de concept-raamstruktuur van het Ontwikkelingsplan Soest 1976 ver krijgbaar. In een brief aan de leden van de gemeenteraad tekent architect G. Bijen, die vorig jaar met sukses een door het college van burgemeester en wethouders geweigerde bouwvergunning aanvocht, protest aan tegen een geweigerde (bouw)vergunning aan de heer P. M. Brinkers. In zijn brief vraagt de heer Beijen de raadsleden van- 1 avond in de vergadering van de gemeenteraad niet akkoord te gaan met de voorge- 1 stelde verdaging van de beslissing, maar over te gaan tot het nemen van een direct besluit. Dit omdat de raad in de maand juli niet vergadert en de beslissing dan eerst in augustus genomen kan worden. Beijen stelt dat aanvrager Brinkers door dit uit- stel aanzienlijke schade lijdt, die hij schat op 10 van de bouwkosten. Hij stelt daarom in het vooruitzicht een schadeclaim, zo de gemeente vanavond toch de be slissing uitstelt. 25 maart 1.1. diende de heer P. M. Brin kers zijn verzoek om een vergunning voor het uitbreiden van zijn woonhuis aan de Van Lenneplaan, bij het college in. Op 5 mei werd hem bericht dat de ver gunning geweigerd was omdat zijn bouw plan afweek van het nieuwe in voorbe reiding zijnde bestemmingsplan Soest- Zuid. Die aafwijking betrof de uitbrei ding met drie meter, waardoor het pand op een totale lengte van elf meter zou komen, terwijl de diepte slechts tien me ter mag zijn. Bovendien moet de goot- hoogte volgens het nieuwe bestemmings plan 4,50 meter zijn, terwijl het woonhuis nu een goothoogte heeft van 4 meter. Het college concludeerde dat daardoor slechts het overgangsrecht toegepast kon worden en dat volgens dat over gangsrecht de uitbreiding (vergroting) van het woonhuis niet meer mag be dragen dan 15 <7c van het grondoppervlak van het bestaande bouwwerk. Volgens het college wordt het huis echter (volgens het bouwplan) met 35 r/f uitge breid en dat laatste vecht architect Beijen aan. Beijen stelt zich op het stand punt dat de 15 9F uitbreiding geldt voor het grondoppervlak van het „bestaande" bouwwerk ten tijde van de terinzage- legging van het ontwerpplan. „Uw college heeft de fout gemaakt bij de beoordeling van de houwaanvraag van de heer Brinkers te vergeten, dat er reeds een bestaande keuken van 3 bij 3,5 meter was, achter de door uw college genoemde bouwdiepte van acht meter", aldus de heer Beijen in zijn brief. Het woonhuis wordt naar zijn mening niet in achterwaartse richting met 3 meter uit gebreid, maar integendeel met 50 cm. verkleind. Het bestaande woonhuis heeft immers, zo meent Beijen. geen diepte van 8 meter, doch van 11,5 meter. Architect Beijen rekent de raadsleden voor dat de oppervlakte van de betref fende woning 54,90 m2 is en de uitbrei ding derhalve 8,235 m2 mag bedragen. De heer Brinkers vraagt een uitbreiding van 7,65 m2. Beijen vraagt de raad in zijn totaliteit, „desnoods via het scheppen van een precedent, het beroepschrift direct te be handelen, opdat de heer Brinkers niet de dupe wordt van een ernstige ambtelijke fout, die onnodige vertraging oplevert en de betrokkene flinke financiële scha de toebrengt". Hij doelt daarbij op de maandelijkse bouwkostenstijging en de BTW verhogong per 1 oktober a.s. De Weegbreestraat heeft zijn WEEKMARKT wel aardig natuurlijk, maar wist u dat RENÉ dit elke dag heeft. (Alleen niet zo lang en tochtig, doch lekker klein, net als z'n winkel) Leraar J. Stoorvogel met zijn leerlingen. Soest zal, als de raad daar mee akkoord gaat, met ruim 3200 gulden bijdragen in de kosten welke gemaakt worden voor het opstellen van een regionaal recreatiebasis plan. Bijdragen in de totaal kosten die geraamd worden op 150.000 gulden worden ook verwacht van de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoevela ken, Leusden, Nijkerk en Woudenberg. Bovendien subsidieert het rijk (CRM) in beginsel onder bepaalde voorwaarde met 75 en de provincie met 12V2 De plannen voor een dergelijk plan da teren reeds uit 1967, toen op initiatief van het provinciaal bestuur .Utrecht en de recreatiegemeenschap Veluwe een re creatie studie verricht werd voor het ge bied van Vallei en Eemland. De belang rijkste drijfveer achter dit initiatief was de vrees dat het gebied anders zou wor den beschouwd als restgebied tussen het opdringende Westen en het te sparen Veluwemassief. Dc overdracht van het bij het kindertehuis De Nieuwe Weg aan de Kolonieweg gebouwde indianendorp heef! zondagmorgen enige honderden belangstellenden op de been gebracht. Na de dienst in de Wilhelminakerk trok men, voorafgegaan door als indiaantjes verklede kinderen naar het tehuis, waar de directie de gasten onthaalde op kotlie. Een woord van dank aan allen die mee hielpen het dorp te realiseren, werd gesproken door de heer Jansen, voorzitter van de stichting AGO-internaten. Een extra woord van dank had hij voor het bedrijf Almere, dat geheel belangeloos bij het tehuis een skelterbaan aanlegde. Een woord van dank ook aan de Soester Harmonie PVO voor hun muzikale bijdra ge destijds bij de organisatie van de grote bazar en aan de initiatiefnemers van de gereformeerde kerk in Soest-Zuid. Zij organiseerden in het kader van Dankdag de grote bazar met veel nevenaktiviteiten en brachten uiteindelijk meer dan 15.000 gulden bij elkaar. Het evenement vond vorig jaar op 1 november plaats. Het indianendorp werd gebouwd door aannemer Nic. van Hornsveld uit Soest. Ook de reeds aanwezige glijbaan onder ging een grote opknapbeurt en vormt nu met het indianendorp één geheel. Dat onderzoek resulteerde in een rap port dat begin 1969 gereed kwam, ge volgd door een nota in 1970. Thans stelt het samenwerkingsorgaan Eemland voor een basisrecreatieplan op te stellen waarvan de betekenis alsvolgt moet worden samengevat: a. het geeft een samenhangend beeld van de gewenste recreatieve ontwikkeling in het werkgebied van Eemland b. het is noodzakelijk toetsingsmiddel in verband met incidentele ontwikkelingen; c. het is een beleidsgrondslag zonder welke men niet in aanmerking komt voor rijkssubsidies d. het biedt nuttig houvast bij de uit werking van het streekplan ten aan zien van de facetten recreatie, natuur en landschap en e. het vormt ten aanzien van de genoem de facetten-een belangrijke bijdrage bij de totstandkoming c.q. herziening van bestemmingsplannen. De voorwaarden van de minister zijn dat de raden van de deelnemende gemeen ten instemmen met de intentieverklaring dat een onderzoek dat kan leiden tot een gemeenschappelijke recreatiebeharti- ging in Eemland aanbeveling verdient', dat de recreatiebehartiging in Eemland regionaal benaderd dient te worden en dat naar vermogen zal worden meege werkt aan de tot standkoming van een regeling waarbinnen de recreatiebehar tiging èn die van natuur en landschap in regionaal verband is gewaarborgd. 8 internationale huizen onder één dak de sede leren zitmeubelen op wereldniveau, Zwitserse perfectie. WK international totaal woonprogramma van klasse. behr het beste en meest uitgebreide woonwanden-programma in europa. B. Et B. italia moderne zitmeubelen van beroemde architecten. interiit meubelen voor directiekamers en kantoren alsmede voor het moderne woongebeuren. brunati een verfijnd zitmeubel-programma uit italië, in stof en leer. herman miller project- en zitmeubelen van o.a. architect Charles Eames. artemide italiaanse kunststof meubelen en extravagante lampen. Morgen, vrijdag 18 juni, 's middags om 15.30 uur, wordt de gemoderniseerde en uitgebreide openbare Prins WilJom- Alexanderschool aan de Beelzlaan offi cieel heropend. Onder meer zal de wet- houder van onderwijs, drs. O. A. W. G. A. Plomp, het woprd voeren. Na liet oilï- ciële gedeelte bestaat er voor «le ge nodigden gelegenheid de school te bezichtigen. Morgenavond, vrijdag 18 juni zal in de Amersfoortse sporthal „Koppel" een promenade-concert gegeven worden ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. Kaarten voor dit concert zijn te ver krijgen bij de kantoren van de Rabo bank. Aan dit concert werken mee het Utrechts Symfonie-orkest; het trio Louis van Dijk en de cabaretiers Gerard Cox en Frans Halsema. De avond begint om 20.15 uur. Iangestraat79 telefoon-, 02150 hilversum -4 90 60 kom ook!!! Het programma voor woensdag 23 juni ziet er als volgt uit: 20.00 uur Opening van de avond door de heer Ir. E. J. Holtrop, voorzit ter van de „Soester Gemeen schap". 20.10 uur Optreden van Balletvereniging „Laetitia" uit Soesterberg. ar tistieke leiding Mevr. C. Lazet en Mevr. H. Erasmus. 20.40 uur Toneelvereniging „Soester Ap plaus" met de eenakter: „Boot- mansmaat" regie: de Heer Daan Lazonder. 21.45 uur Pauze 22.00 uur Concert door muziekvereniging „Odeon" uit Soesterberg, o.l.v. de Heer Gerard Smit. 23.00 uur 'sluiting. Indien het regent verschuift het pro gramma naar donderdag 24 juni. Voor 50 cent is een programma-boekje ver krijgbaar in het Openluchttheater. Toegangsprijs 2,- per persoon. Par keergelegenheid bij Zonnegloren. De deelnemende verenigingen rekenen op Uw komst. U komt tocht ook? praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Laat ik het maar eerlijk bekennen: hoe graag ik ook de fotokamera hanteer, zodra er een baby in de zoeker komt, heb ik moeilijkheden. Zo'n plaatje als hierboven bijvoorbeeld ma£ dan wel een lekker knulletje laten zien, de foto zeifis, met permissie, een mislukking. Zo'n kind ligt er maarte liggen en alle stralende lachjes nemen niet weg, dat het een erg stijf prentje is. Neen, babies fotograferen is niet mijn sterkste kant. Tot erop een goeie dag een vriend langs kwam, die in mijn ogen erg ver is in de fotografie. Ik liet hem wat van mijn fotowerk zien en vertelde hem van mijn probleem. Eigenlijk wel een beetje met de bedoeling pm nu eens van hem te horen, hoe het wèl zou kunnen. Mijn plannetje lukte, want ik kreeg al gauw een stukje theorie over Het Fotograferen Van Babies. Erg kleine kinderen - zei hij - zijn liggend niet leuk. Dan zijn ze stijf en het gezichtje is niet expressief. Babies kun je het beste bij het fotograferen rechtop houden. En hij voegde de daad bij de raad door samen met mij naar de buren te gaan en daar een paar foto's te maken van dezelfde baby, die ik ook had gefotografeerd. En al tijdens het fotograferen zag ik, dat-ie gelijk had. Op de tweede foto klom de kleine op een bank naar boven. Net toen hij triomfantelijk boven de bank uitkeek- werd deze foto gemaakt. De achtergrond is een lichte muur. dus baby staat er kontrastrijk op. Die derde foto behoeft helemaal geen toelichting. Zo'n stralend kind op de arm van zijn vader.dat is wel even anders dan die laag-bij-de-grondse opname van mij. Zo leert een mens elke dag wat als-ie toegeeft, dat hij graag wat op wil steken.

Soester Courant | 1976 | | pagina 3