WV-nieuws 50 jaar geleden in Soest r Grondeigendom Kinderen toti5)aar krijgen hun eigen kiesrecht IVMcimo' Coiffure ,,Si!vère" I Win. -si Is dit uw kind! bril-centrum Uitzendbureau „Dactylo" sinds 1 mei in Soest Opendag Luchtmacht a.s. zaterdag maaswinkel i HYPOTHEKEN I frri Het oog gericht op betutteling en onmacht waar kleren kiezen kinderwerk is Omzet PUEM in 1975 op alle fronten aanzienlijk toegenomen Schaap doodgebeten Kerkconcert op zaterdagmiddag in Utrechtse Domkerk Jazzconcert in de „Molensoos" Dieneke Smink exposeert in Laren [N.H.] Balletvereniging Laetitia uit Soesterberg op derde avond Zomerfestival 1976 :X 'psa* 18 juni 1926 Vernielingen bij vijver Overhees Drie bermbrandjes op dezelfde plaats Speedboat gestolen Soester Courant van donderdag 17 juni 1976 Voornamelijk onder druk van de werkge versbonden is de openingstijd voor win kels teruggebracht naar 52 uur en zullen in de toekomst detaillisten op zaterdag om 5 uur hun deuren moeten sluiten. Staatssecretaris Hazekamp heeft daarvoor nog zijn hoofd op het politieke blok moeten leggen anders waren in de toe komst de zaken voor de consumenten nog vroeger dicht gegaan. Wij betwijfelen ernstig of wij met dit beknotten van de vrije verkoop op de goede weg zijn voor de ontplooiing van een land waar men met j een overbevolking erop uit moet zijn alle I economische zeilen bij te zetten om de welvaart op peil te houden. Nu de beslissing over de winkelsluiting is I gevallen blijken er nog een aantal ver kooppunten te zijn, die men niet zo ge makkelijk onder het sluitingsnet kan vangen. Wij denken aan broodjeswinkels, café's en restaurants, cantines, kiosken in stations en ook benzinestations. Al dit soort bedrijven heeft in de loop der jaren een tik meegekregen van de branche-ver- vaging en voert dus een ruimer assorti- ment dan voorheen. I Men denke alleen maar eens aan de ont- i wikkeling van de verkoop in de benzine stations, waar men banden kan kopen, maar ook sherry. De motorolie staat er naast de camping-artikelen. Sluiten om zes uur? Ja zegt de directie van de economische controledienst, die daar- op toezicht uitoefent. Er zal nu scherper op worden toegezien dat ook hier de ver koop om zes uur en 's zaterdags om vijf uur stil ligt. Naar onze mening wordt hier gepleit voor een onhaalbare zaak. Men kan onmoge lijk eisen, dat er in een patatkraam na vijf uur 's zaterdags geen potten met augur ken of mosterd wordt verkocht. Het is eenvoudig niet te controleren en het zou ook als in strijd met het rechtsgevoel worden ervaren en zo hebben wij in Nederland weer een wet gemaakt, die op de bedilzucht is gericht en die niets te maken heeft met zoveel mogelijk positieve j dienstverlening aan de burger, die nu een maal ook als consument fungeert. Wij zouden de econimische controledienst graag zien functioneren voor andere za ken dan voor het leggen van zout op de staart van de winkelsluitingswet. Het valt bijna niet meer op, maar er dient nogeens de aandacht op te worden geves tigd, dat de europese conferentie van regeringsleiders volkomen mislukt is.De economische situatie in de wereld is bepaald nog niet rooskleurig. De opleving is een zaak van internationale aanpak. Men kan de werkgelegenheid niet meer in Nederland alleen zeker stellen, want men mag zich vrij bewegen over de gehele ge meenschappelijke Europese markt, al thans in naam. Alle feitelijke belemme ringen moeten dus worden geslecht. De vrije handel tussen EEG-lanen dient zoveel mogelijk te worden, bevorderd. In de praktijk sloven deskundigen zich uit om gaten te vinden in het eenheidsnet om zodoende importbeperkingen te kunnen doorvoeren. Men moet daar politieke doeleinden in het binnenland mee dienen. Eén der meest schrijnende problemen is dat der valuta. De sterk uiteenlopende waarden van de munten van de lidstaten in de EEG schept enorme problemen bij de ontwikkeling van een sterke Europese industrie, waarin zoveel mogelijk mensen werk kunnen vinden. Inplaats van maat regelen te nemen om tot één Europese munt te komen, trachten de onderschei den landen zoveel mogelijk orders binnen de eigen landsgrenzen te halen. De andere Europese landen moeten zich dan maar zien te behelpen. Het pleit voor de West-Duitsers dat zich het sterkst tegen de opvoering van de Europese comedie verzetten. Zo lopen de loon- en inflatieontwikkeling van alle lidstaten binnen de EEG sterk uiteen. Vanzelfsprekend is daar wel wat aan te doen. Men zou op Benelux-niveau met de monetaire en economische eenwording kunnen beginnen. Men zou ook tussen Nederland en West-Duitsland een vér strekkend verdrag kunnen sluiten. Waar men multilateraal faalt kan een bilateraal begin worden gemaakt. Dat zou ook het kapitaalverkeer tussen de landen versoe pelen. In de praktijk blijft men maar tegen elkaar mokken en verder maakt men fraaie buigingen met veel verklarin gen van goede wil. Wij zien in deze ontwikkeling de kiemen aanwezig voor nieuwe economische inzinkingen die de welvaart verder aantasten. Heeft ook we reldoorlog twee ons opnieuw niets ge leerd? KANTMAN Onze fotograaf maakte deze exclusieve foto. Gratis te verkrijgen in formaat 24 x 30 cm. SPECIAAL OPTIEK VAN WEEDESTRAAT 17 A SOEST - TEL. 02155 -17120 Officieel sinds 1 april, maar effectief sinds 1 mei j.1., is in Soest aan de Wiardi Beek- manstraat in de wijk Klaarwater, een kantoor gevestigd van het uitzendbureau Dactylo. Het is zo ongeveer het zestigste „filiaal" van dit in Zaandam gevestigde bureau, dat in Soest geleid wordt door mevrouw E. M. den Heijer-Blom. Het is ook het eerste uitzendbureau binnen de gemeentegrenzen en getuige de belangstelling die er, zowel van de kant van het Soester bedrijfsleven als van de parttimers, voor bestaat, zal mevrouw Den Heijer er handen vol werk aan krijgen. Mevrouw Den Heijer afkomstig uit Den Haag en als directie-secretaresse werk zaam geweest in Vlaardingen, heeft ook zelf ,,uitzendbureau"-ervaringen. Zij nam contact op met de Dactylo-organi- satie voor de vestiging van een kantoor in Soest en is bijzonder ingenomen met het feit, dat er positief op gereageerd werd. Mevrouw E. M. den Heijer-Blom Naar haar mening rijzen uitzendbureau's niet als paddestoelen uit de grond, maar breiden bestaande organisaties uit. Voor de leidsters is het prettig zich ge steund te weten door een grote organi satie. In feite bestaat het werk van me vrouw Den Heijer „slechts" uit het be middelen. De financiële afwikkeling, de betaling van de salarissen, loopt via het Zaandamse hoofdkantoor. De uitzend kracht wordt van daar per cheque be taald: cheques die bij ieder kantoor van de Amrobank verzilverd kunnen worden. voor modern dameskapsel Van Goyenlaan 90 - Soest Telefoon 02155 - 20220 Maandag gesloten. Wij hebben U al eens attent gemaakt op de mogelijkheid, wandelingen, fietstoch ten en stadsrondritten door Utrecht te maken. Van de WV Utrecht ontvingen wij nu een fijne folder voor deze zomer, waarin U alles over wandelen, fietsen, varen en de stadsrondritten kimt lezen. Deze folder kunt U gratis aan ons kan toor afhalen. Ze geeft U een groot aantal ideeën voor U zelf en uw gasten voor zomer 76. Eveneens gratis is de folder betreffende de open dag op de Vliegbasis Soester- berg. U vindt er een plattegrond op en een overzicht van wat U die dag te wach ten staat. Op deze open dag levert de Amerikaanse Luchtmacht een bijdrage ter gelegenheid van de Amerikaanse on afhankelijkheidsfeesten. Zaterdag, 19 juni 9-17 uur. In het Exposeum Zonnehof is van 13 juni 1976 t/m 8 augustus 1976 een tentoon stelling van Zweedse Vormgeving: 150 jaar Gustavberg porselein, aardewerk, plastic. Geopend dagelijks van 10-17 uur, dond. en vrijd. 10-21 uur en zondags 13-17 uur. In Wolvega is op 26 juni het P. Poot- festival van 12 uur 's middags tot 12 uur in de avond, met o.a. Alquin, Bintangs, Cuby blizzards, Slumberlandband. Maar niet alleen muziek, ook is er thea ter, films, pottenbakker, glasblazer, kunstschilder, houtsnijder, sigarenma ker, sieradenmaker, en dat allemaal voor 12,50. In Eerbeek, op de Veluwe is de heer Van Zadelhoff molenbaas in een olie molen. Wanneer U deze molen eens in werking wilt zien, kunt U bij de VVV aldaar kaartjes kopen (om in de kosten van de molenbaas tegemoet te komen - hij doet dit nml. geheel in zijn vrije tijd). Een bezienswaardigheid, zoals je ze niet veel meer tegenkomt. De Flevohof is jarig. Vijf jaar al. Leren en plezier hebben op 150 hectare. Er is ruimte genoeg om pret te maken, er is een lunapark, skelterbaan, indianendorp, vriendelijke pony's en 100 andere pret- dingen meer. Een combinatie voor leer gierige mensen, die plezier voor het hele gezin toe krijgen. In park Sonsbeek te Arnhem, kunt U zich t/m 19 juni in Wenen wanen. De Stich ting Festival Arnhem heeft voor een operettefestijn gezorgd, muziek, shows en demonstraties- allemaal in de ope rettesfeer. Op 19 juni treedt tevens een Noors muziekkorps op en daarna is er een bal, inderdaad in Weense sfeer. We blijven nog even op de Veluwe en maken U attent op Lumido. Prachtige verlichting in het park Berg en Bos en U kunt gondelvaren op de vijvers en de modelspoorbaan bezichtigingen. Het park is geopend van 20.00 uur-23.45 uur. Er is een Molentocht uitgezet in de West- Betuwe, lengte 125 km. Het vertrekpunt is het VVV kantoor in Tiel. Deze VVV heeft ons een aantal folders van deze tochten toegestuurd. U kunt ze gratis aan ons kantoor afhalen. In het Zeister slot kunt U momenteel werk van hedendaagse Nederlandse beeldhouwers bewonderen: Brons, hout en steen. Vanaf midden juni is iedere woensdag in Raalte weer Sallandse Bottermarkt, met oude ambachten en demonstraties, 's Woensdags 8.30 uur-12.30 uur. Dit waren weer enkele tips voor trips. Mocht U verdere ideeën willen, komt U dan eens even bij ons langs. H.I.S. Houdt mevrouw Den Heijer zich met Dactylo hoofdzakelijk bezig in de admi nistratieve sector, met „H.I.S." (Holland Industry Service) begeeft zij zich ook op het terrein van technische service. Via H.I.S. levert zij technische part timers: van de ongeschoolde eenvoudige arbeider tot de meest vakbekwame tech nicus. Voor selectie van dit aanbod, kan mevrouw Den Heijer „terugvallen" op technische assistentie van Dactylo- Utrecht. De financiële afwikkeling van H.I.S. is als bij Dactylo. Voor beiden geldt: geen zwarte lonen of dergelijke toestanden: alles regulair volgens cao-afspraken. Mevrouw Den Heijer is in de afgelopen maand ,,de boer op geweest": zij hééft zich gepresenteerd bij de Soester bedrij ven en de verzoeken om tijdelijke hulpen komen nu gestaag binnen. Naar haar mening werken uitzendbrueau's niet ar beidsmarkt-bedervend. Men doet een beroep op een uitzendbureau om een plotselinge leemte te overbruggen of een piek in het bedrijf op te vangen. Aan de andere kant zijn er uitzend krachten die op deze manier een „vaste" baan zoeken en zo de mogelijkheid heb ben een bedrijf „uit te zoeken", waar het hen naar de zin is. Het is een typische, maar wel eigentijdse manier van sollici teren. Het gros van de uitzendkrachten werkt om in de maatschappelijke running te blijven en een gedeelte zeker ook om het financiële gewin. Een combinatie van beiden ligt voor velen wel het meest voor de hand. Via advertenties zal Dactylo-Soest part timers vragen zich te melden. Mevrouw Den Heijer en haar echtgenoot voelen zich opperbest thuis in Soest. Beiden zijn zij bijzonder atletiek-minded; hij is een 100-meter-loper: zij doet aan speerwerpen. Jaren terug genoot zij als Elly Blom grote bekendheid als eeuwige tweede bij de nationale jeugdkampioen schappen kogelstoten. Beiden zijn vol lof over >de atletiek- prestaties van de S.O. Soest jeugd: bei den zullen zich ook als lid bij deze Soes ter atletiekvéreniging aanmelden. Ook daardoor is hun verhuizing naar Soest, voor hen én voor sportief-Soest, prettig te noemen. Welzeker. Aangezien velen van onze kleine medemensen al verdraaid goed weten wat mooi staat en lekker zit en wat niet, krijgen ze bij M1K1MO het aktieve kiesrecht Daar kunnen ze spelenderwijs uit de voeten. Daar hangen die stoeisterke prachtkleren van Olly, Dombo, Louis London en Absorba voor groeigrage kinderen tot 15 jaar. Op kijk&keur-hoogte, zo voor 't kiezen. En meestal voor prijzen die 't moeder- en vaderschap ook nog weer even verlichten. BABY ËN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16286 Ondanks de teruggang in de industriële aktiviteiten en ondanks de stagnatie van de woningbouw is in 1975 de omzet van de PUEM aanzienlijk toegenomen. Die stijging betrof ondermeer het totaal aantal verbruikers, maar ook het bedrijfsresultaat, de stroominkoopkosten en de exploitatiekosten. De stijging was weliswaar vergele ken met andere jaren relatief lager, maar bedroeg bijvoorbeeld bij de afgeleverde „stroom" altijd nog bijna 7 en wat de exploitatiekosten betreft nog bijna 18 In het jaarverslag zegt de directie van de PUEM dat de onzekerheid rond de brandstofvoorziening1 van de elektrici teitscentrales, na het verstrijken van de gasleviringscontracten, is blijven be staan. Er wordt van directiezijde aan A.s. zaterdag wordt op de vliegbasis Soesterberg de Open Dag van de Koninklijke Luchtmacht«gehouden. Er zijn vele aktiviteiten, die reeds om 9 uur 's morgens star ten. De grotevliegshow begint 's middags om 2 uur én duurt tot circa 4 uur. In het kader van dit evenement is in gepast de viering van de 200-jarige onaf hankelijkheid van Amerika. Het perso neel van het 32e Tactical Fighter Sqau- dron van de Amerikaanse Luchtmacht, al vele jaren op Soesterberg gestatio neerd, heeft ter gelegenheid van deze 200ste onafhankelijkheids-dag in hangar 5 een expositie ingericht en er zullen vele demonstraties plaatsvinden. Er zijn uitgebreide verkeersmaatrege len getroffen en omdat er dit jaar vanaf de soms ver gelegen parkeerter reinen geen autobus-pendeldienst is, worden inwoners van Soest en directe omgeving aangeraden zoveel mogelijk per fiets naar de vliegbasis te gaan. Met de fiets kan men veel dichter bij het demonstratieterrein komen. Ook zal na afloop de thuisreis aanmerkelijk korter duren. STEENHOFFSTRAAT 47 TELEFOON 02155-18252 In het zandgat achter het Witte Huis aan de Birkstraat werd door een drietal loslo pende honden een schaap doodgebeten. Bovendien werden er twaalf gewond. De eigenaar van de dieren, de heer S. uit Hoogland deed aangifte bij de politie. 1 dan blieklaan 36 soaat tal. 13991 of 14550 MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR Zaterdags geopend van 10-17 uur Het programma van de kerkmuziek in de Domkerk op zaterdag 19 juni a.s. om 3.30 uur ziet er als volgt uit: Concert voor 2 hoorns en orkest van A. Rossetti en Concert voor clavecimbel en orkest van G. Martini. Het geheel staat onder leiding van Maar ten Kooy. De toegang is vrij. Zaterdagavond 19 juni, treedt in de Mo lensoos aan de Molenstraat op de Alme lose groep Novane, bekend van diverse radiouitzendingen. De muziek die Novane speelt wordt beïnvloed door groepen als Santana Wishbone Assh en The Allman Brothers. De avond begint om 20.30 uur. Zaterdagavond 26 juni a.s., de laatste openingsavond van dit seizoen, treedt in de soos op de groep Pan-Cake. Woensdag a.s. 23 juni is er een filmavond. De bekende kunstenares Dieneke Smink uit Soest exposeert van 15 juni tot 15 juli poppen en wandkledt.. in de expositieruimte btf het VVV-kantoor aan de Klaaskampen la te Laren N.H. De expositie is dagelijks te bezichtigen van 9 tot 17 uur; op woensdagmiddag is de expositie na 13 uur gesloten en op zaterdag is deze geopend van 10 tot 14 uur. De toegang is gratis. Dieneke Smink is lid van de Baarnse Kunstenaarsvereniging en docente bij Artishock en de Volksuniversiteit Baarn. Haar poppen en wandkleden getuigen van een grote liefde voor mensen, dieren en natuur. Zij is met name geboeid door menselijke relaties, die zij probeert te vangen in haar duidelijk figuratieve kunst. Zij werkt met veel verschillende materialen en kleuren. Eerder exposeerde zij in Baarn. Soest, Ouwehands Dieren park en Uffelte. De Balletvereniging Laetitia is twaalf jaar geleden opgericht en is na een aanvanke lijke achteruitgang van het aantal leden toch weer tot grote bloei gekomen. Dit is voornamelijk te danken aan de bezielende leiding van mevrouw G. Lazet en haar dochter mevrouw H. Erasmus. Het aantal leden is zelfs dusdanig toege nomen dat het bestuur van Laetitia zich genoodzaakt ziet na de zomervakantie de lesuren uit te breiden. De aktiviteiten van de vereniging bestaan voornamelijk uit „op verzoek" optreden in ziekenhuizen en bejaardencentra, waar het optreden van de vereniging veel patiënten en gezonde bejaarden een on vergetelijke middag heeft bezorgd. De jaarlijkse uitvoering wordt gegeven in „De Sterrenberg". Enkele groepen hebben deelgenomen aan de jubileumuitvoering van „De Spring- bokken" in Soest. De opening van de avond op 23 juni in het Openluchttheater waar ook de allerklein ste leden zullen optreden, biedt een zeer gevarieerd geheel, waarbij de Zwanendans niet ontbreekt. Alle jeugdige inwoners van Soesterberg, die geïnteresseerd zijn in deze tak van sportbeoefening, kunnen zich voor-inlich tingen wenden tot mevrouw Hagmeijer, Luitenant Koppcnlaan 22, Soesterberg, tel. 1705 en mevrouw Heinsman, Ples- manslraat 88. Soesterberg. tel. 2521. toegevoegd: „Het moment hiervan (het einde van de gaslevering) is inmiddels weer een jaar dichterbij gekomen". Geconstateerd wordt door de directie dat steeds vaker in de discussies wordt aangevoerd „dat de landelijke cijfers van afzet en belasting lager uitvallen dan oorspronkelijk werd aangenomen en dat daarom een standpuntbepaling over de toekomstige elektriciteitsvoorzienin gen gemakkelijk een paar jaar kan worden uitgesteld" Naar de mening van de PUEM wordt daarbij uit het oog verloren, dat de voorgaande drie winters abnormaal zacht zijn geweest en dat er onvoldoende rekening wordt gehouden met de in vloed van de teruggang in de indu striëlebedrijvigheid. Jaarcijfers In het verslagjaar steeg ten opzichte van 1974 de ingekochte kWh van 1.544.091.000 naar 1.646.364.000; de maximale belas ting van 287.000 naar 304.000; de afge leverde kWh van 1.459.172.000 naar 1.555.831.000. Het aantal kleinverbruikers nam toe van 199.654 tot 207.088; het aantal grootver bruikers van 1376 tot 1418; het totaal aantal verbruikers van 201.030 tot 208.506. Het jaar 1975 eindigde met een positief bedrijfsresultaat, groot 3.439.000 gulden (in 1974 negatief ƒ2.598.000,-). De stroomopbrengst was 156.533.000,- '74 109.818.000); de stroominkoopkosten waren 103.218.000 gulden ('74 69.512.000)de exploitatiekosten 78.669.000 gulden ('74 66.860.000) en de overige opbrengsten 21.461.000 gulden 17.375.000). Kalkarheffing Wat de 3 Kalkarheffing betreft wordt in het jaarverslag vermeld, dat in augus tus 1975 de minister van Economische Zaken een beroep heeft gedaan op die Kalkarweigeraars, die eveneens weiger den hun bijdrage te storten op de reke ning van het speciaal voor energie onderzoek ingestelde fonds. Uiteindelijk reageerden circa 120 weigeraars daar nog niet op. De personeelssterkte bedroeg 715; 5 méér dan in 1974. Er zijn evenwel nog 10 openstaande vakatures. Het ziekteverzuim bedroeg in het ver slagjaar 6,8 een aanzienlijke ver betering ten opzichte van 1974, toen dit 8,2 bedroeg. Er werd 69 kilometer tele-communicatie- kabel gelegd (75 km in '74), waardoor de totale lengte thans 2245 km bedraagt. Het aantal aansluitingen op dit net is 3206; het aantal centrales 9. Het aantal kabelbeschadigingen be droeg 433, en steeg ten opzichte van 1974 met 13,4 Voorts vond in 37 ge vallen beschadiging plaats van het bo vengrondse laagspanningsnet als gevolg van aanrijdingen. Bovendien werden 6 laagspanningsverdeelkasten en 287 straatverlichtingsmasten aangereden. In 101 gevallen waren de daders on bekend, zodat de kosten niet op hen konden worden verhaald. Het verslag vermeldt ook nog: „Te Soest is een aanvang gemaakt met de bouw van een 50/10 kV-schakelstation aan De Zoom. Dit station zal begin 1976 aangesloten worden op het kV-net en provisorisch in bedrijf gesteld worden met een 50/10 kV-transformator van 20 MVA." Deze verslaggeving is wat onnauw keurig. Het station is in aanbouw aan het eind van de Bosstraat, nabij de Wiek- sloterweg O.Z. Vorige week is men be gonnen met het „proefdraaien" van de inmiddels geplaatst^ transformator. rente vanaf 8 Wij zijn onafhankelijk, U kunt van een objectief advies verzekerd zijn. HYPOTHEEK MAATWERK Van der Lans Assurantiën 02155-16267 Hotel-Restaurant „Eemland", dat vroeger stond naast de Amrobank aan de Van Weedestraat. .Uit de Raadszaal: „Door de welwil lende medewerking van de heer Burgemeester, kwam de Raad Dinsdagavond weder in avondver gadering bijeen, vele leden hier door aan zich verplichtend" Op de agenda preikte: ,,de aan bieding der likwidatie-rekening van het voormalig trambedrijf met het besluit tot wijziging van de begro ting 1926". Het gaf de heer De Koning „aanlei ding terug te komen op de bespre kingen in de vergadering v^n 21 October 1924. Dit is een dier onver kwikkelijke vergaderingen ge weest, waarin scherpe discussies het gewone menu vormden' Men ging uiteindelijk akkoord met de likwidatierekening: „Er is een totaal nadeelig slot van 13.982,33, welk bedrag in drie jaren uit de ge wone middelen zal worden gedekt". Door den heer Besselsen wordt er evenwel aan herinnerd „dat het in 1924 niet ging over de likwidatie als zodanig, maar over het ongewen- schte der likwidatie en het behoud van het bedrijf". Onder de hamer door ging het voor stel „de vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer der inkom stenbelasting 1926-1927. Voorge steld wordt evenals vorig jaar de facto te stellen op 1.9. Geen ver hooging of vermindering alzoo". In die vergadering werd ook beslo ten tot „instelling van een commis sie van bijstand, hare samenstel ling en werkkring en tweede eene regelende het beheer van het gas bedrijf". Met grote waardering wordt ge sproken „over de voortvarendheid van B. en W. om deze zo belangrijke zaak te bespoedigen". Niettemin acht een Van de sprekers het onge wenst de verordening nu reeds te behandelen. Men ging toch door eri heel lang duurde het voor dat de commissie van drie leden was benoemd. Er moesten negen stemmingen worden gehouden „voor zulk een belang rijke zaak was het geen verheffend schouwspel". Gekozen werden de heren Besselen, v. d. Breemer en Foeken. Als voorzitter werd door b. en w. benoemd de heer Van Elten. „Wij bewonderden de onverstoor bare goedmoedigheid van den voorzitter (burgemeester)zijn ge duld was om jaloersch te worden". Geen afzonderlijk rijwielpad. De burgemeester maakt bekend dat het grintpad ten Z.W. van den Rijksstraatweg Amersfbort-Baarn, vanaf de grens Kerkstraat-Birk- straat naar Baarn, niet als afzon derlijk rijwielpad is te beschouwen, zoodat over dat gedeelte, evenals over de andere wegen in de be bouwde kom, door alle rij- en voer tuigen, zoomede rijwielen, rechts van den weg gehouden moet wor den. Zonnegloren. De Ver. „Zonnegloren" tot op richting enz. van sanatoria voor lijders aan t.b.c., houdt 'n leden vergadering op maandag 28 juni a.s. des middags één uur te Soest- dijk in de Rembrandtzaal. Na de ledenvergadering zal om drie uur op 't terrein van ^Zonnegloren de eerste steen van het Sanatorium worden gelegd door den oud-voor zitter, Minister Prof. J. R. Slote- maker de Bruine. In plaats van Prof. Slotemaker dc Bruine, is tot voorzitter gekozen Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baarn. Heropend. Deze week heeft de heer L. van Vugt het Hotel Eemland wederom heropend. Nadat het geheel eenige dagen gesloten was geweest staat de zaak thans wederom in de oude fleur en het gezellig terras noodigt als weleer tot eenig toeven. Gevonden voorwerpen. Eenige witte schorten, twee Rozen- kranzen, zakspiegeltje, rijwielbe- lastingmerk. Uit de advertenties. Burger juffrouw, 6 jaar in een be trekking geweest, van zeer goede get. voorz., zoekt plaatsing in de huish. in klein gezin. Br. lett. E.B. aan Van de Ven's Boekh. Feest- en Concertgeb. „De Vier sprong": Iedere zaterdag Feest- avond met schitterend strijkje, van 7-10 uur. Zondag 29 en 27 juni ont spanningsclub „Ons Genoegen" eveneens met schitterend strijkje. Entree 35 cent. Joh. Kinderdijk, Birktstraat 1. Beschaafde Dame, rn.1., wenscht de bestiering van kl. huish. op zich te nemen voor vast of tijd., ook gen. toezicht te houden op pers., verz. van huisdieren of planten. Groot sal. niet vereischt. Prijzen. Vette gestoomde makreel, per pond 55 cent; fijne rolmops, gekruid per stuk 10 cent; Nieuwe Holl. Maatjes haring, gefileerd, per stuk 8 cent; Valencia pinda's 50 cent per pond; bloemkool per stuk 12 cent; West- landsche tomaten per pond 40 cent. „Wij keren gedurende juni en juli alle kledingstukken vakkundig te gen extra verlaagde prijzen; colb.- costuum 14,-, Heeren overjas 9,-, pantalon 3,-. J. Kattouw, Vinkenweg27, Soestdijk. Zomercollectie; dames en heeren- kleéding naar maat. Colbert cos- tuums vanaf 38,-. J. de Rooij, Kleermakerij, Soesterbergsestraat 11. De regering vindt dat een aantal parti culieren speculatiewinst maakt wanneer de gemeenten uitbreidingsplannen ma ken en daarvoor grond moeten aankopen. Ten einde dit soort winsten aan de ge meenschap te brengen is er een wets ontwerp gemaakt dat de gemeenten in De jeugd van Overhees heeft weer eens gemeend de in een kastje bij de plaatse lijk twee meter diepe vijver aange brachte reddingsgordel te moeten laten verdwijnen. De gemeente heeft die reddingsgordel er niet voor niets ge plaatst. Toch heeft de jeugd gedacht dat het beter is de zaak maar te ver nielen door de ruit kapot te slaan, de reddingsgordel ergens in de struiken te gooien en het 30 meter lange touw maar mee naar huis te nemen. Waarom kun nen de ouders hun kroost niet instrueren dat die reddingsgordel er niet voor de lol hangt. Binnen vierentwintig uur is er drie maal een bermbrandje geweest langs de spoor lijn tussen de station Soest-Zuid en Soest, ter hoogte van de sloperij De Ridder aan de Soesterbergsestraat. De eerste maal bluste personeel van De Ridder het vuur. voordat de brandweer arriveerde. De beide andere keren trad de brandweer handelend op. Er ging onge veer 300 vierkante meter ruigte verloren. Naar de oorzaak van het ontstaan van het vuur wordt een onderzoek ingesteld. Aan vankelijk dacht men aan een weggewor pen sigaret. M. V. deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn speedboat met buite- boordmotor. Het vaartuig had hij in de Eem liggen bij de Grote Melm. De boot is van het merk Dolfina en heeft het nummer GA 818. een aantal gevallen een voorkeursrecht geeft bij aankoop van gronden en panden. Het is duidelijk dat door deze gang van zaken niet alleen speculanten worden getroffen maar ook een aantal bonafide huis- en grondeigenaren. Zij zouden bij uitbreidingsplannen gedwongen zijn om grond en opstallen tegen gebruikswaarde aan de gemeenschap af te staan. Wat ge bruikswaarde is zou ook nog nader bij de wet geregeld moeten worden. Het is wel handig om hierbij de speculanten als de boosdoeners te gebruiken maar in feite gaat het om een stuk verdere uitholling van het eigendomsrecht. Van meet af aan is gesteld dat hier een bron van onrechtvaardigheid en tegengestelde op vattingen wordt geschapen. Niet alleen hebben grond- en huiseigena ren ernstige bezwaren tegen de rege- ringsopzet maar ook de Raad voor de Volkshuisvesting heeft zich aan de kant van de critici geschaard. Zo zal het voorkeursrecht in werking treden een week nadat het in de Staatscourant is gepubliceerd. In die week kan er nog allerlei geldige aan- en verkoop plaats vinden. Dat betekent dat de geharde handelaren zo nog veel grond en onroerend goed in handen kunnen krijgen. Argeloze eige naren worden dan de dupe van zo'n regeling. Het is bovendien een naïeve opvatting dat reeds lang voor de komst van het bestemmingsplan de plannen niet zou den uitlekken. Het is voorts te verwach ten dat ook het begrip gebruikswaarde een ruime .bron van inkomsten gaat opleveren voor juristen accountants, die als „deskundigen" worden ingeschakeld. Het wordt een bron van kwalijk riekende praktijken. Wij hopen dat de regering bij nader inzien ook naar deze mening gaat overhellen en haar plannen gaat wijzigen. Ondanks de overbevolking van ons grondgebied moet de eigendom het meest volstrekte beschikkingsrecht blijven ga randeren. Zo men dat niet wil erkennen moet men de particuliere eigendom van grond geheel afschaffen. Maar ook dat betekent het spelen met diep ingewor telde rechten van de burger. Wij geven er de voorkeur aan de particuliere eigen dom van onroerend goed te blijven be schermen. Daar wordt al voldoende aan gerukt met onteigeningsprocedures.

Soester Courant | 1976 | | pagina 9