100.000 bezoekers ondanks regenweer Over maanden Prins Willem Alexanderschool Officieel heropend M'76 Toch naar meer inflatie Weinig verschil met openings ceremonie uit twintiger jaren Betaling abonnementsgeld Regen spelbreker bij Sehuif-es-in-dienst Open dagLuchtmacht: Vlekkeloze verkeersorganisatie Donderdag 24 juni 1976 54e jaargang no 45 SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Foto Herman van Dam 'Foto Herman van Dam ïFoto Herman van Dam? Een vrolijk lachende Prins Bernhard, die op dinsdag 29 juni zijn 65ste verjaardag zal vieren. Wij wensen de prins en de overige leden van het Koninklijk Huis een prettige dag toe. Op 1 juli a.s. is 't moment weer aan gebroken, dat de betaling van 't abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1976 a 5,- moet plaats vinden. Nog liever zagen wij, dat die abon- nee's die nog niet 't gehele jaar vol deden, nu ineens het tweede half jaar a 10,- betaalden. Dat scheelt ons veel werk en 't is een prettig idee voor U, dat U voor geheel 1976 het abonnementsgeld voldaan heeft. Helaas moeten wij een aantal abonnee's verzoeken de achter stand van het le en 2e kwartaal in eens bij de betaling te voldoen. U kunt uw betaling voldoen aan ons kantoor, Van Weedestraat 29 of op onze postgirorekening 126156 of op onze rekening bij de Ned. Midden- standsbank N.V. te Soest rek.nr. 68.43.10.805 of op onze rekening bij de Rabobank te Soest rekeningnr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Voor uw medewerking zeggen wij U hartelijkdank. ADM. SOESTER COURANT lijke bedrijven inschakelde. Zijn dank ging verder uit naar gemeentewerken, het eigen personeel en de heer Overhoff. Van hem merkte hij op: ,,Hij heeft de verbouwing glimlachend doorstaan en hij glimlacht nog steeds". Namens de ouders bood de voorzitter van de oudercommissie, de heer G. Hesse, gelukwensen aan. Hij sprak de wens uit dat de prachtige nieuwe school ook een symbool mocht zijn van de ver nieuwing. Een lans brak de heer Hesse voor het inschakelen van school en schoolplein bij wijkaktiviteiten. Hij ver zocht het gemeentebestuur te onderzoe ken hoe dat te verwezenlijken. De waardering van de ouders voor het personeel onderstreepte hij met het aan bieden van een bloemboeket aan ieder personeelslid: voor de hoofden van de nabuur-scholen had hij een boekenbon en voor de school, namens de kinderen, een envelop met inhoud. Het laatste woord was aan de heer Over hoff. Hij had het ongemak van de ver bouwing graag gedragen, omdat het ge bouw zo hard aan vernieuwing toe was. Dank bracht ook hij aan het gemeente bestuur, dat in Soest zo bijzonder veel voor het onderwijs deed. Dank ook aan de bouwers, waarbij hij met vreugde en plezier terugdacht aan de voor hem „risicoloze bouwvergaderingen"Dank verder aan de hoofden van de nabuur- scholen, die zijn personeel gedurende de verbouwing in hun team opnamen. Hij zegde toe alles in het werk te zullen stel len om de naam van de school „een goe de naam te doen zijn". Het kinderkoor zong daarna het speciale openingslied en met een rondleiding door het schoolge bouw werd de officiële opening besloten. Maandag vierden de kinderen feest met het afwerken van een groot aantal be hendigheidsspelletjes. Een tractatie werd daarbij niet vergeten. De politieke sfeer in en om het kabinet Den Uyl krijgt een steeds troebeler aanzicht. Na al het gedraai en de daar mee gepaard gaande spanningen over de mogelijke Zuid-Afrikaanse order voor het maken van reactorvaten, gevolgd door de innerlijke spanningen over de Bloemenhove-kliniek en de abortus wetgeving, kwam er een zwaar pakket van ideeën en voornemens der regering betreffende noodzakelijke bezuinigin gen, stimulering van de werkgelegen heid en rem op de stijging van de loon kosten. Voornemens die allemaal poli tiek heel moeilijk liggen, waaruit dan ook de spanningen in het kabinet zijn af te lezen en die straks in de Tweede Kamer tot felle debatten zullen leiden. Politiek het moeilijkst ligt ongetwijfeld de z.g. eenprocentsnota, het plan van de regering om de stijging van de collec tieve uitgaven van de overheid en van de sociale voorzieningen te beperken tot één procent per jaar. De ambtenaren moeten er een veer voor laten, de kinder bijslag wordt beperkt, het aantal bij- stand-trekkers verminderd en nog zo enkele maatregelen. De regering be cijfert dat dit tot 1980 een besparing van 8,8 miljard zal opleveren. Het is zeer de vraag of dit bedrag gehaald zal wor den en bovendien of dit dan de stijging der collectieve lasten tot één procent inderdaad zal beperken. Oorspronkelijk werd gedacht aan een bezuiniging van 10 miljard, door KVP-fractieleider An- driessen ook in alle toonaarden als nood zakelijk geschetst, terwijl de VVD 17 a 18 miljard bezuiniging nodig achtte om tot de eenprocentsbeperking te komen. Met hangen en wurgen is het kabinet tot 8,8 miljard gekomen. Daarbij is dan o.a. de aanslag op de kinderbijslag. Wethouder Plomp sekuur fietsend om de ballonnen te raken. Ruim 54 jaar (4 april 1922) na de officiële van de toen geheten „openbare lagere school aan de Beetzlaan", is vrijdag j.1. dezelfde, sinds enige jaren naar Prins Willem Alexander vernoemde school, na een bijzonder ingrijpende verbouwing, heropend. De openingsceremonie werd verricht door onderwijs-wethouder Plomp, die op een, met'een prikinstallatie voorziene, kinderfiets gezeten een papieren „voordeur" stuk reed. Door de prik installatie sneuvelde enkele ballonnen. De Wethouder deed dat onder het toeziend oog en grote vreugde van de raadsleden de dames Oranje en Greefhorst en Jan Visser; van l.o.-inspecteur de heer J. Verburg, gemeente secretaris Borreman, enkele schoolhoofden, het personeel van de school en een ver tegenwoordiging van de ouders. Het woord werd daarna gevoerd door de wethouder; door de inspecteur; door de heer G. Hesse van de oudercommissie; door de heer Higler namens de bouwmij. Hibos en door het schoolhoofd, de heer L. Overhoff. Een koor van leerlingen zong daarna nog een openingslied. De met smart verwachte regen heeft zondag j.1. wél de Schuif-es-in-dienst van de gereformeerde kerken in het Openluchttheater geheel in de war ge stuurd. Het evenement, dat vorig jaar zo'n tweeduizend kerkganders trok,- moest althans wat de buitenlucht betrof, worden afgelast. Geheel in de geest van het thema van deze dag: „Maar 't feest gaat door!" werd de kerkdienst nu gehouden in de Julianakerk, die om half tien grotendeels gevuld was met be langstellenden. Voor hen werd een gedeelte van het georganiseerde programma afgewerkt met ondermeer het bijzonder enthousiast ontvangen muzikale optreden van de Christelijke „Oranje Harmonie" uit Hil versum. Zij kreeg na afloop van de dienst en na het spelen van een toegift, een bijzonder langdurig applaus. Dominee M. Wilschut hield de predi katie en met grote interesse werd de bij belvertelling van mevrouw J. Ross-de Vries over de „Bruiloft van Kanaan". Boeiend was het te horen hoe de vertel sters de kinderen bij het verhaal betrok en de vele prachtige reacties die zij de kinderen naar aanleiding van het verhaal wist te ontlokken. De Kollekte voor het vakantiecentrum „De Blije Werelt" te Lunteren bracht in de Julianakerk 1524,37 op. De openingstoespraak van wethouder Plomp bestond grotendeels uit het cite ren van een artikel uit de Soester Cou rant van 22 april 1922. Hij boeide er zijn gehoor geweldig mee, want niet elke dag is het mogelijk zo'n duidelijke verge lijking te maken met vroegere jaren. Toch bleek er wat de opening betrof, niet veel veranderd te zijn. Ook toen immers waren burgemeester en wethouder!s) (de burgemeester kwam nu wat later) aanwezig, alsmede de bouwer, het schoolpersoneel, hoofden van andere scholen en afgevaardigden van de bij zondere schoolbesturen. Ook toen werd gezegd dat men hoopte dat het personeel er prettig mocht werken, alleen werd daar toen aan toegevoegd „dat de open bare school tot in lengte van dagen vruchtdragend onderwijs moge geven en menschen moge kweeken, waarop de Maatschappij later met trots kan neer zien". Vooral dat „neerzien" gaf de no dige hilariteit. Ook toen zong een kinderkoor, zij het dat het repertoire „met een paar coupletten uit 'Mijn Nederland' van Richard, en uit 'De Reddingboot' van W. j. de Groot", wel erg verschilde met het liedje dat de kinderen nu ten gehore brachten op de wijs van „Dit is het einde". Ook toen werd iedereen, die aan de rea lisering van het schoolgebouw had mee gewerkt, bedankt en ook toen kon ge constateerd worden, dat „de gemeente met een zoodanige school voor den dag kon komen". Aansluitend op de realiteit noemde wet houder Plomp, het door minister van on derwijs Van Kemenade nagestreefde ef ficiënter gebruik van schoolgebouwen, in Soest al bereikt. De wethouder doelde daarbij op het onderdak dat de leer lingen van de P.W.A.-school gedurende praktisch het gehele schoolseizoen dat de verbouwing duurde, gevonden had den bij de Maria- de St. Theresia- en de Groen van Prinstererschool. Naar de be treffende schoolhoofden en besturen ging zijn dank dan ook heel.speciaal uit. Inspecteur Verburg sprak zijn bewonde ring uit voor de wijze waarop de school verbouwd en uitgebreid werd. Dankbaar was hij dat het Soester gemeentebestuur óók aandacht had voor de oude scholen in de gemeente. Tenslotte prees hij het onderwijzend personeel voor de wijze waarop zij zich door de moeilijke ver bouwingsperiode heen sloegen. Namens de bouwmij. Hibos feliciteerde de heer G. Higler met de ingebruik neming van de school. Hij was dankbaar dat het gemeentebestuur ook plaatse- Bovendien worden de bezuinigingsvoor stellen gekoppeld aan socialistische wensen voor maatschappelijke hervor mingen, zoals de herziening van de wet op de ondernemingsraden - ook al een hangpunt voor het kabinet - de VAD (vermogens aanwasdeling), de grond prijzen, de huurprijzen en nog zo wat. Om de pil nog meer te vergulden, is er ook een nota - van de minister Lubbers - over stimulering van de werkgelegen heid ter tafel gebracht. In de komende vier a vijf jaar wordt daar zo'n vijf miljard voor ter beschikking gesteld, speciaal om de investeringen te stimu leren en daarmee hopelijk ook de werk gelegenheid. Een gewoon mens vraagt zich dan natuurlijk af hoe dat nu moge lijk is: zoveel miljarden moeten bezui nigen en dan toch nogeens enige miljar den extra gaan uitgeven. Dat kan dan ook alleen door de tekorten op de rijks begrotingen flink te vergroten. Die tekorten kunnen niet gefinancierd wor den door het sluiten van leningen, want daar zouden buitenlandse inschrijvingen bij nodig zijn en in het buitenland be gint men zeer huiverig te staan tegen over het huidige Nederlandse beleg gingsklimaat. Er zal minister Duisen- berg dan niets anders overblijven dan de bankbiljettenpers wat meer te laten draaien. Dat betekent dan weer een toe neming van de inflatie, van de waarde vermindering van de gulden. En de toe neming van de inflatie sluit weer grotere kans op werkloosheid in. De Tiger Moth tijdens de vliegdemonstratie op de Open Dag Ondanks triest regenweer heeft de „Open Dag" van de Luchtmacht naar schatting 100.000 bezoekers getrokken. Nergens leverde de aanvoer, en later de afvoer, pro blemen op; bijna nooit hoefde men in file's te staan, zo soepel was alles geregeld. De 100.000 bezoekers verschoten kilometers film en dat op plaatsen waar anders een opgeborgen kamera nauwelijks getolereerd wordt (persfotografen kunnen daar ster ke verhalen over vertellen)aten kilometers „warme worst"; dronken sloten koffie en frisdranken; aten bergen chips en lieten een onbeschrijfelijke rommel achter, die een uren en uren durende schoonmaakaktie vergden. Zo'n „Open Dag" blijft een evenement, dat, ondanks bijvoorbaat tot mislukking ge doemde protestakties zoals van de PSP-Utrecht, altijd duizenden mensen op de been zal brengen. Was het mooi weer geweest, dan had Soesterberg zeker 50% meer bezoekers te verwerken gekregen. Er was voor de immer geïnteresseerden veel te zien: de buitententoonstelling met bijdragen van de Koninklijke Lucht macht, de United States Air Force, de Royal Air Force, de Belgische Lucht macht, de Westduitse Luchtmacht en de Fokker Fabriek; de luchtverdedigings middelen: de brandweervoertuigen en de binnenexposities in liefst vijf hangars. Een groter trekker was ook de verkeers- tuin van de politie uit Dordrecht, die het aanbod van deelnemertjes nauwelijks kon verwerken en dat ondanks de ge staag vallende regen. Door die regen werd met het officiële pro gramma wel geïmproviseerd: zo traden de majorettes en drumband van „Jong Beatrix" uit Hilversum pas 's middags op en ging bijvoorbeeld de Spitfire aan zienlijk vroeger de lucht in dan gepland was. De vliegdemonstratie behoorde het hoog tepunt te zijn, maar tijdens de show waren nog duizenden rustig aan het rondneuzen in de hangars. Overigens zal menigeen zich afvragen waarom de vliegtuigen na drie of vier keer overvlie gen niet verdwijnen, nu er toch niet „gestunt" mag worden: het rekt zo'n de monstratie nodeloos, tenzij het organisa torisch anders niet te verwerken is. Leuk waren de demonstraties met de oude „kistjes" als de Tiger Moth en de Spitfire; zoals ook de demonstraties met zweefvliegtuigen aansloegen. De ballon vaart was een goede afsluiting van deze dag. In de hangars trokken alle stands de belangstelling, al zal de verkoop van stickers en dergelijke zaken ongekend hoog geweest zijn. In hangar vijf was de tentoonstelling geheel afgestemd op het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. Het was uiteraard typisch Amerikaans van opzet-met een grote barbecue-toe- stand; indianenbivak, schilderijen expo sitie; volksdansen en folkssongs en in klederdracht aan een grote deken bor durende dames. De deken is voor Konin gin Juliana bestemd en wordt aangebo den in het kader van de 200 jaar onaf- hankeli j kheids viering. Druk had het ook, het personeel van de medische dienst, maar dan niet met ongevallen maar met de opvang van zoekgeraakte kinderen. Ging het vier jaar geleden om enkele tientallen, waar van er toen overigens enkele tot 's avonds zeven uur moesten wachten, nu was het een onafgebroken aanvoer van verloren lopende kindertjes. Voor ruim 500 gehandicapten werd vrijdag „proef" gedraaid; de organisa toren hebben de invaliden een prettige dag bezorgd met als leuk extraatje het vertrek van een Fokker-Friendship met Prins Bernhard aan de stuurknuppel. Bij dit alles is er dan ook nog de nota - van minister Boersma - over beperking van de loonkosten, om de stijging daar van niet boven de 9 procent per jaar te laten komen. Ook dat is op zichzelf eigenlijk al niet voldoende om de werk gelegenheid fiks te stimuleren. Hetgeen men dan echter hoopt te bereiken door die inspuiting met 5 miljard. Uit al die nota's blijkt hoe moeilijk en politiek gevaarlijk de zaken liggen. En het is niet deze regering die er de ge volgen van het sterkst te dragen krijgt, doch de volgende. Dit kbinet schuift de moeilijkheden zoveel mogelijk voor zich uit, voor hen die na hen komen. Dat maakt de politieke afwikkeling van al die controversiële punten nog moeilij ker. Alle aan het huidige beleid deel nemende partijen zien met enige angst de komende verkiezingen tegemoet en willen nog pogen hun aanzien bij de kiezers zoveel mogelijk te redden. Dat speelt bij de aanstaande debatten een grote rol. En nu maar zien in hoeveel kronkels zich ministers en fractieleiders gaan wringen om hun gezicht te be waren. Het platform met de „buitententoonstelling"; op de voorgrond een gedeelte van de typische helicopter voor container-vervoer. Nog ruim twee maanden en de tentoonstelling M'76 opent haar poorten op de Eng. Van vrijdag 17 september tot en met zaterdag 25 september vindt op het terrein Talmalaan/Soesterengweg weer de twee-jaarlijkse Manifestatie plaats onder het motto: „Wonen, Leven en Werken in Soest". Ontbrak twee jaar geleden een mode show op de tentoonstelling, dit jaar zal de firma Van Eijden uit Soesterberg. o.a. in samenwerking met Van Dam Schoenen op de le zaterdag, dinsdag, donderdag en 2e zaterdag een modeshow houden. Het tijdstip van de show - van 21.15 tot 22.00 uur sluitingstijd- is zodanig geko zen, dat de andere standhouders niet plotseling een tekort aan belangstelling krijgen. De WISO gaat straks voor elke volle WISO-zegelkaart een entreebewijs voor de Manifestatie plus een ijstaart ver strekken. In samenwerking met de afdeling Soest van de Veilig Verkeer Nederland zal tijdens de Manifestatieweek een aantal bejaardentehuizen in Soest en Soester berg worden bezocht voor een gezellige ochtend of middag, waarbij Veilig Ver keer een film gaat vertonen en een (ver- keers)kwis zal leiden waarbij vanzelf sprekend prijzen mee te verdienen zijn. Tijdens de M'74 werd een wedstrijd ge houden in Wie de mooiste pop kon maken. De organisatoren denken deze wedstrijd voor de komende M'76 uit te breiden tot alles wat onder „Huisvlijt" valt. Nadere bijzonderheden hierover zullen zo spoe dig mogelijk worden bekend gemaakt. Dit jaar komt er bij de entree geen groen- partij. Er is nu gekozen voor een houten omheinig, waarop schilderingen kunnen worden aangebracht. Getracht zal worden de Soester en Soes- terbergse scholen hierbij te interesseren, waardoor er een wedstrijd-element in gebracht kan worden. Bijvoorbeeld zou elke school een bepaald deel van Soest kunnen schilderen op de schutting. Voor de scholen zijn er dan prijzen te verdienen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1