Soest kiest voor onroerendgoedbelasting op basis van „oppervlakte" 50 jaar geleden in Soest 7 1 van de Gemeentehof ïl t J. LUSTENH0UWER Gemeenteraadsvergadering Huis aan de Noorderweg wordt ,,niet" afgebroken nw f R.K. Uitvaartverzorging „St. Barbara" voor Soest, Soestdijk en Soest-Zuid Begrafenissen - Crematies - Transporten Het oog gericht op Europa en een eigen zee Dat moet een INDUS horloge zijn! A. van der Weerd Zomerconcerten in de Oude Kerk i O- JKfe- ooester Courant van donderdag 24 juni 1976 In de voorlaatste vergadering vóór het zomerreces, in juli komt de raad niet bijeen en gisterenavond vond een extra vergadering plaats in verband met de raamstruktuur van het ontwikkelingsplan, wer den enige belangrijke beslissingen genomen. Dat was allereerst het besluit de onroerendgoed belasting te gaan berekenen met de oppervlakte van het onroerendgoed als basis. Er werd nog zeer langdurig over beraadslaagd en zelfs vroeg en kreeg de CDA-fractie een korte schorsing voor intern beraad. Het draaide op een stemming uit en toen bleek dat er vier leden waren, die met de berekening naar oppervlakte niet mee konden gaan. Zij wilden leiver uitgaan van de „waarde" van het goed. De raad besloot ook rente en aflossing te garanderen van een lening van 130.000 gulden, die aangegaan is door de pas opgerichte Stichting Ruitersportcentrum Eldorado. De lening zal in acht jaar moeten worden afgelost, omdat over 8 jaren het huurcontract voor de grond afloopt. Maar wat danal is dat meer de zorg van de Stichting, die mogelijk dan toch bij de gemeente aanklopt om een ander stekje. Verder hoorde de raad dat het huis op de hoek van de Noorderweg en de Ir. Menkolaan niet afgebroken zal worden. Er wordt al uitgekeken naar een huurder. Wethouder Ebbers beantwoordde de vragen van Jan Visser van Progressief Soest. Hij zei daarbij ondermeer, dat het niet onmogelijk zou geweest zijn het perceeltje na afbraak wéér bij de woningbouw te betrekken. En dat is nou zo'n antwoord, waarvan je zegt „waarom dan afbreken?" Of past wat er nu staat niet in de bungalow-omgeving? De burgemeester deed nog een duit in het zakje door te stellen dat men burgemeester en wethouders niet moest lastig vallen over dergelijke zaken. Zij voerden slechts uit wat de raad (in een bestemmings plan) had vastgelegd. Nou was afbraak vast op dit moment niet de bedoeling van de raad, maar nu leg gen b. en w. eigenlijk de (bestemmings)beslissing van de raad naast zich neer. Dat enige maande geleden genomen afbraakbesluit blijft een eigenaardige beslissing en zo als het nu heeft uitgepakt, een weinig doordachte beslissing. In ieder geval krijgt een Soester het huisje in een prachtige omgeving. De architect Beijen, die via rechtstreekse brieven aan de fracties, een poging deed de beroepschriften- commissie te omzeilen, slaagde daar niet in. Wel hoorde hij tot zijn tevredenheid, dat de burgemeester toegaf dat één van de weiger ingsgronden niet juist was. Het ging om het plan van de heer Brinkers zijn woning aan de Van lenneplaan uit te breiden. De gevraagde vergunning werd door b. en w. gewei gerd. Of dat terecht is zal nu pas in augustus besloten worden, na het binnenkomen van het advies van de beroepencommissie. Zichtbaar wond men zich ook op over de ontslagaanvragen van twee kleuterleidsters, die gelijktijdig vroegen om een nieuwe benoeming en dat allemaal om enig geldelijk gewin. Meerdere leden hadden het moeilijk met dit voorstel en een aantal voelde er ook niets voor de dames te herbenoemen. De meerderheid stapte over het probleem heen; óók de wethouder die het ook absurde situatie vond. Hij was met de raad blij dat na juli dergelijke verzoeken niet meer kunnen binnenkomen. Bij het laatste agendapunt, het voorstel een nieuwe ambulanceauto aan te schaffen, werd duidelijk dat de sfeer binnen de ambulancedienst ronduit slecht is. Indertijd tekenden een aantal personeels leden protest aan tegen de aan te schaffen nieuwe wagen. Het zou een onbestuurbaar ding worden, dachten zij. Hun bezwaar kwam onder de aandacht via een krantenartikel en dat werd door de leiding niet in dank afgenomen. Die leiding probeerde uit te zoeken, wie er „gepraat" had en dat gebeurde met niet al te frisse praktijken. Het personeel kon een lijst tekenen, waarmee zij verklaarden niet aan het inverview met de krantenman te hebben deelgenomen. Allen tekenden en de stand bleef gelijk. De leiding scheen toen te hebben doorgewroet en zelfs gedreigd te hebben met ontslag. De CDA-er Stam maakte in de raadsvergadering een einde aan de hetze, door te verzoeken een streep onder het gebeuren te zetten. Wethouder Van Stiphout wilde dat wel, maar zij liet niet na te ver klaren, dat haar gedachten toch uitgingen naar leden van het personeel „die niet altijd de instructie avonden bezoeken". Daar was immers openheid en daar konde steeds bezwaren worden kenbaar gemaakt. De sfeer zal nog wel even moeilijk blijven, al is er „officieel" een streep onder het gebeuren gezet. De vergadering werd bijgewoond door veel leden van het ruitersportcentrum Eldorado en door een aantal leerlingen van de Rinke Tolmanschool. Een gedeelte van de leerlingen nam deel aan de avond vierdaagse en zij zullen ongetwijfeld het meeste schik gehad hebben. Alleen weten zij niet hoe het in de raad toegaat. En dat kan een gemis zijn hoewel Ook de Soesterbergse Wijkraad ontbrak geheel en kennelijk vond men ook daar de sport belangrijker. „Henri M. J. Geubbels"; nu Drogisterij Kraal. 25 juni 1926 O Soestereng (jet volgende vers uit 1926): O, Soestereng wat zijt gij mooi. - Hoe kunt gij ons be koren. - Wat zijn uw akkers, wijd en zijd, - In een golvend veld her boren. - Het koren dat zoo'n schat vergaard. - Met aren bollen zwel lend. - Buigt, sierlijk rank in zacht geruisch - Een goede oogst voor spellend. O Soestereng wat zijt gij mooi - Hoe kunt gij ons bekoren. - Thans gaan de huizen en 't geboomt' - In golvende zee verloren. - Want duizentallen rechte stengels, - Met koppen fier naar boven. - Zij bui* gen rechts, zij buigen links, r Om den natuur te loven. A.K.B. Int. Anti-Mil.Ver. Hedenavond van 6 tot 8 uur zal op het terrein voor Pension „Engen- daal", Bosstraat 18, een openlucht meeting worden gehouden, uit gaande van bovengenoemde ver- eeniging. In het bondshuis van den Ned. Protestantenbond te Soester- berg zal den volgenden dag een landdag worden gehouden. Spre kers: A. L. Condstandse-J. Hamon over werkstaking - dienstweigering en cultuur. Vliegongeluk Woensdagmiddag kwam op het vliegterrein te Soesterberg bij het dalen een vliegtuig zoodanig met den grond in aanraking, dat het zeer ernstig werd vernield. De in zittenden bleven ongedeerd. Gevonden voorwerpen Drie rijwielbelastingmerken, schilderskiel, zak met haver, r.k. catechismusboekje, ijzeren staaf met ring, auto-lantaarn. Telefoon-aansluitingen S255 - ds. B. Alkema, Pred. Ger. Kerk, driehoeksweg 4; S254 - L. J. A. Kemper, Burg. Grothe- straat 34; S250 - L.E. Oldigs, Em- malaan 6; S252 - E. Egbers, Krui denier, Oude Utrechtseweg 5. Op bezoek De commissaris der Koningin in Utrecht en de burgemeester van Baarn en Eemnes en hun dames hebben maandagmiddag het noen maal gebruikt bij de Koningin- Moeder ten paleize Soestdijk. Baarns Lyceum Na verlengd examen zijn alsnog geslaagd voor diploma A de da mes R.A. F. Idenburg en G. van Rijnberk. Alle candidaten zijn ge slaagd. Uit de advertenties Steriliseren - Lucullus glazen. Toe stellen en onderdelen steeds voor radig bij S. van Leeuwen, Rade- makerstraat 12a. - Tel. 37 Soester berg. Handleiding kosteloos. Vrije kamer met pension: aange boden, voor tijdelijk of doorl. zeer billijk. Geen beroepspension. Kerkpad ZZ 28. Tuinman biedt zich aan voor on derhoud en aanleg van tuinen te gen veertig cent per uur. J. M. schoneveld, julianastraat 6c. N.V. L de Ruiter Co's brandstof- fenhandel. Nieuwstraat 14. telef. 103. profitaart nog van onze lage zomerprijzen. Speciaal adres voor levering per kwamtum en per wa gon. Prijzen Albert Heijn - Iets nieuws, iets fijns. Radio-sprits p. half p. 34 cent. Neemt proef met dit heerlijke koekje. Rumbonen, angelina- boonen, pralines, flikjes - 29 cent per half pond. Het Zuivelhuis, Van Weedestraat 45: Ter kennismaking geven wij gedurende deze maand één pond prima volvette goudsche meikaas voor 0.85. Beleefd aanbevelend. B. Kraal, (voorh. Henri M. J. G. Geubbels), drogist: Kiespijn?? Eenige druppels op een watje in de holle kies, doen de pijn spoedig ophouden. Per Fleschje 20 cent. Ant. Beemer, Nieuwerhoek: Ham en rookvleesch 30 en 40 cent per ons. Laat vragen en bezorgen zon der prijsverhoging. Gebr. Steitner, Beetzlaan 42: le vert tegen zeer lage prijzen alle soorten stoelen, kasten crapeaux, buffetten, tafels, spiegels, thee- kasten enz. enz. Beleefd aanbe velend. N.Venn. Vuursche Houthandel: Soest, Utrechtsestraatweg 22. Alle soorten timmerhout, Paalhout, takkenbossen enz. tegen concur- reerende prijzen aangeboden. Brandhout vanaf 4,- per vaan af gehaald: bij 4 vaam a 5,- franco huis. Jb. Blokker, Veenhuizerstraat 36: Prachtig bevroren vleesch. tegen laagsten prijs, niet te overtreffen kwaliteit. Eigen vriesinrichting. Eler trisch bedrijf. Kolonieweg 10 - Soest - Telefoon 02155 - 12327 b.g.g. UITVAARTVERZORGING F. BRANDSEN Langegracht 39 Amersfoort - telefoon 03490 -17893 De Europese Gemeenschap wil ook een visserijzone van tweehonderd mijl uit de kust uitroepen, dat lekte - niet toevallig - uit na het einde van de conferentie over het zeerecht in New York. Een bijzonder voorzichtige manier van aankondigen was uiteraard geboden want het is nogal een moeizame procedure vaak om 'n EG-besluit tot stand te laten komen Bovendien is wel zeker dat niet alle lidstaten er zo gelukkig mee zullen zijn. Engeland bijvoorbeeld dat juist over hoop ligt met IJsland over zo'n visserij zone zou op die manier zijn eigen positie sterk ondergraven: het kan moeilijk nog IJsland kwalijk nemen wat het zelf - weliswaar in Europees verband - ook doet. Een ander aspect van de zaak is natuur lijk ook dat het afkondigen van zo'n voor anderen verboden zone best voor afgegaan kan worden door overleg met andere partijen over de nadelen die zij ervan ondervinden en hoe dit een beetje op te lossen. Tenslotte was de IJslandse zone bijzonder onaangenaam ook voor de Westduitse vissers die er plachten te komen, maar Borin heeft met Reykjavik een overeenkomst gesloten waarover de Duitse staatssecretaris Wischnewski zich onlangs zeer tevreden toonde. Wat voor de Britten doorslag kan geven is dat IJsland niet alleen door vis te vangen voor een groot deel van de natio nale inkomstem moet zorgen, maar vooral door de vis weer te verkopen. En de Europese Gemeenschap is daarbij een niet te verwaarlozen klant. Nu Lon den en Reykjavik, naar tal van keren gebleken is, niet best met elkaar kunnen praten, levert een gesprek tussen Brus sel en de IJslanders misschien meer op. Meer voor de Britten en meer voor de IJslanders die voorrechten op het gebied van invoerheffingen best zouden waar deren. Niet dat het bedekt aangeduide Europese initiatief om een tweehonderd- mijlszone in te stellen ingegeven is door de kwestie-IJsland. Met meer interesse kijken de Brusselse voormannen van Europa naar wat de VS doet. Daar is de wet om zo'n zone in te stellen al getekend door president Ford en op l maart volgend jaar kan de regeling ingaan. Tenzij voordien een breed-inter- nationale overeenkomst op dit gebied verwezenlijkt kan worden. En dat is waarover de grote zittingen van de zee- rechtconferentie gaan. Daar komen wel meer zaken aan de orde, zoals wie de minerale schatten op de bodem van de oceanen mag exploiteren, doorvaart- rechten doordat bij uitbreiding van de zones heel wat internationaal vaarwater ineens tot territoir van een land wordt - kortom tal van aspecten die echter alle maal zodanig in elkaar grijpen dat men wel moet werken aan een groot alles omvattend accoord. Nu is weer zo'n zitting afgewerkt en dé vergaderaars menen er nog zeker twee nodig te hebben. De volgende is weer in New York en zal begin augustus begin nen en pas achter in september eindigen. Dan komt er weer een begin 1977 plus een slotconferentie om alles keurig tot een pakket samen te voegen. Dat wil zeggen dat de conferentiereeks nog niet afgerond is als de VS al hun 200-mijlszone uitroepen op 1 maart. Maar nadat de conferentie is besloten moeten de nationale regeringen nog aan de gang zodat het al bijzonder optimis tisch is als men aanneemt dat die hun maatregelen begin 1978 kunnen laten ingaan. Dat is dan nog het snelste tempo dat de VS misschien hebben hopen te be vorderen door zelf hun wetgeving vast in orde te maken. Overigens wel degelijk na de landen geraadpleegd te hebben die te lijden krijgen van de maatregel - iets wat in het IJslandse geval achter wege bleefde grootste grief der Britten. Het Europese voornemen nu door lek kage in het nieuws te brengen is waar schijnlijk de Brusselse methode om de Europese landen ook maar niet langer te laten wachten op de uitkomst van een inderdaad moeilijke maar wel bijzonder langdurige conferentie. Zeker nu tal van landen zo hun problemen hebben met de visserij steekt er iets aantrekkelijks in wat meer zeegebied je eigendom te kunnen noemen. Ook al zwemt daardoor geen vis meer in de zee. KANTMAN HORLOGER JUWELIER OPTIEK SOESTERBERGSESTRAAT 26 TEL 12982 SOEST Zaterdag 26 juni is het 4e concert in de serie zomerconcerten in de Oude Kerk. Jan Jansen speelt orgelwerken van J. S. Bach, de Fantasie en Fuga in g; van M. Reger, de Fantasie over ..Wachet auf, ruft uns die Stimme"; en van W. A. Mozart de Fantasie in f. Het concert begint om 8.15 uur. De toegang is vrij. Na het onderzoek van de geloofsbrieven van de heer J. Menne en het rapport van de onderzoekcommissie met de conclusie, dat er geen bezwaar was tegen toelating van de heer Menne tot lid van de raad (hij volgt in september de CDA-er A. H. F. Smit op) werd even gediscussieerd over het feit, dat de notulen van de/ begrotings vergadering van december vorig jaar eerst nu gereed waren. Dat gaf problemen van de toen gedane toezeggingen en onder meer reeds ingeloste beloften. De raad meende zich hier en daar gepasseerd te mogen voelen. Bekeken wordt of de termijn van indiening bekort kan worden. Daarna stond men stil bij de 700.000 gulden reserve die de A-kring Utrecht van de Berscherming Bevolking in de loop der jaren gekweekt heeft. Wat gaat daarmee gebeuren op den duur? De burgemeester wist, dat het een reservering was voor een eventueel te bouwen magazijn. Overigens kreeg de gemeente Soest 55.000 gulden terug van eerder betaalde bijdra gen en gehoopt werd, dat er van de zeven ton nog meer terug zou komen. De 55.000 gulden zijn bij de saldi-reserve ge voegd. De motie van de gemeente Baarn over het voorontwerp streekplan Utrecht-Oost werd voor kennisgeving aangenomen. Vis ser was het daar niet mee eens omdat hij vond, dat ook de raad van Soest zich over dit voorontwerp diende uit te spreken. Meerdere gemeenten in het plangebied hadden dat gedaan. Zijn idee werd bestreden door de burge meester, die vaststelde, dat het vooront werp aan het gemeentebestuur gezonden was. Het gemeentebestuur was in dit geval het college. Dat had besloten het plan met de commissie ruimtelijke ordening te bespreken en dat was gebeurd. Alhoewel de heer K. de Wilde (PvdA) vrede had met de gang van zaken in dit geval, stelde hij toch voor bij twijfelgeval len de raad als het gemeentebestuur van Soest te beschouwen. Een brief van de Algemene Nederlandse Invalidenbond bracht een korte discussie op gang over parkeer faciliteiten voor gehandicapten en de onmogelijkheid van de gemeente daar direkt iets aan tc doen. Het is een zaak voor de minister, die het reglement verkeerstekens en verkeersre gels ervoor moet wijzigen. De raad vreesde dat dat allemaal lang zou gaan duren cn vroeg om snellere aktie. Bekeken wordt nu of via het samenwer kingsorgaan Eeniland de minister onder druk gezet kan worden. Blijft een beslis sing uit, dan zal Soest mogelijk zelf iets doen, ondanks de kans op vernietiging van zo'n besluit. Afbraak Voor het vragenhalfuurtje waren twee series vragen binnengekomen: van Jan Visser en van mevrouw Van Gelder [PvdAjVisser's vragen betroffen het huis aan de Noorderweg; mevrouw Van Gelder informeerde naar de personeelssituatie bij de gemeentelijke sociale dienst. Visser hoorde, dat er tien gegadigden zich gemeld hadden voor de woning aan de Noorderweg. Wethouder Ebbers vertelde hem ook. dat voor de inmiddels afgebro ken woning aan de Parklaan zich ook enkele kandidaten gemeld hadden; één vóór de sloop, twee erna en dan nog een paar telefonisch. De woning aan de Noorderweg blijft evenwel staan en daarmee verviel de beantwoording van de rest van Visser's vragen. Wel zei de wethouder, dat de gemeente meer huizen (zo'n 130 a 140) in bezit heeft, waar de mensen om niet of tegen een vergoeding in wonen. Die woningen werden indertijd aangekocht met hel oog op bestemmingsplannen en als die niet doorgingen, dan zou dat bezit afgesloten moeten worden. Gingen de plannen wél door, dan volgde onherroepe lijk afbraak. J. Visser Progressief Soest Met de gang van zaken voor het huis aan de Noorderweg was Visser blij, al be vreemde het hem wel, dat men ten gemeentehuize weer niet wist dat er een bordje op de woning preikte dat het huis verhuurd zou worden. De vragen van mevrouw Van Gelder werden beantwoord door wethouder me vrouw Van Stiphout. Daaruit bleek, dat de personeelssituatie bij de gemeentelijke sociale dienst was verbeterd, maar nog niet ideaal was. De binnendienst werd met drie krachten uitgebreid: de buitendienst met één. De sollicitatie voor de chef van de binnendienst liep nog, terwijl er voor de buitendienst nog twee vakatures wa ren. Aan de reorganisatie van de gehele dienst werd gewerkt, zoals ook aan de plannen de dienst onder te brengen bij de overkoepelende welzijnsdienst. Beroepschrift Accoord ging de raad met het voorstel tot het verdagen van beslissingen over twee beroepschriften. Dat betroffen bezwaren van de heer Brinkers inzake een hem geweigerde bouwvergunning en van mevr. Van Doesburg tegen voorschriften ver bonden aan de heer verleende kampeer- exploitatievergunning. Mevrouw Van Doesburg was niet op de hoogte gesteld, dat het in de raadsverga dering ging om een verdaging en zij was naar Soest gekomen. Dat verdroot me vrouw A. Greefhorst-Van Overdam CDA) die tegen deze gang van zaken bezwaar maakte. Mevrouw Greefhorst kreeg gelijk van de burgemeester: ..het was erg ver velend". zei de voorzitster. Langer stond men stil bij de vraag of er nu direkt een beslissing genomen moest wor den in hel geval van de heer Brinkers. Zijn archtitekt had de raad er schriftelijk op gewezen, dat de oorspronkelijke weige- ringsgronden niet deugden en dat langer uitstel een financiële strop voor de heer Brinkers zou betekenen. Mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) was hel eens met de conclusie dat de wei- geringsgronden niet juist waren, maar zij meende dat er andere weigeringsgronden waren. Naar haar mening ging het om verschillende interpretaties van de over gangsbepalingen. Mevrouw Korthuis ver zocht hel college daarom de aanvrager de juiste weigeringsgronden mee tc delen en hem tc verzoeken een nieuwe bouwaan- vraag in te dienen. Ook mevrouw P. Oranje-Eltink (VVD) dacht in die richting. Zij vond het maar jammer, dat de twee jaar geleden door mevrouw Korthuis al voorgestelde archi- tektcnwiukel niet van de grond was ge komen In-dal verband zei zij hel CDA- voorstel voor instelling voor een bouw- winkel toe te juichen. De heer K. de Wilde (PvdA) was het het het voorstel tot verdaging eens. al was het zijnsinziens jammer, dat de kwestie niet in juli afgehandeld kon worden. De vijl maanden die de aanvraag nu feitelijk on derweg was vond hij geen onoverkomelijke termijn. Jan Visser (PS) pleite voor direkte afhan deling en zo dacht ook de heer R. van Logtenstein (CDA) er min of meer over. Hij wilde een gesprek met de aanvrager en zodoende zoeken naar een voor hem beste oplossing. De burgemeester had begrip voor de pro blemen van de heer Brinkers. maar vond aan de andere kant. dat de door de raad ingestelde beroepencommissie nu niet ge passeerd kon worden. Zeker niet, nu er twijfels over de weigeringsgronden waren. Zij stelde voor om de beroepencommissie te verzoeken met spoed het advies uit te brengen en daarna direkt kontakt op te nemen met de aanvrager. oiiroereiidgoedbclasting Met achttien stemmen vóór en vier tégen, die van de CDA-ers Oldcnboom, Graaf horst en Van Poppeten en Jan Visser [PSj, besloot de raad voor de onroerendgoed belasting de grondslag oppervlakte te kie zen cn voor de invoering een krediet beschikbaar tc stellen van 960.000 gul den. De werkzaamheden worden uitbe steed aan de Stichting Kafi, de stichting voor kadastrale cn financiële admini stratie. Er ging aan dit besluit een uitgebreide discussie vooraf. Ir. M. A. van Ee (VVD) verklaarde namens zijn fraktie geheel achter de keuze van het college te staan. De fraktie is het ermee eens, dat de ob- jektie\e bepaling van de oppervlakte gekoppeld wordt aan een aantal door de raad vast te stellen subjektieve faktoren. Hij en ook later andere sprekers verzoch ten toch vooral de bevolking goed te informeren. De heer K. de Wilde (PvdA) noemde de beslissing „mogelijk een van de belang rijksten uit de hele raadsperiode". Hij was blij met de gedegen voorbereiding en vond het juist dat men zich zo lang had beziggehouden met de vraag hoe de belasting langs oblektieve en rechtvaardi ge maarstaven aan de inwoners kon wor den opgelegd. G. Stam (CDA) De heer De Wilde stelde nog wel enkele vragen, doe o.m. betrekking hadden op de rioolretributiëh en de motivering van de grondslag, zoals door het college gebracht. Hij was het daar overigens mee eens, omdat naar zijn mening de waarde maatstaf gebaseerd was op subjektievere gegevens. Problemen voorzag hij nog wel voorwat betreft de vrijstellingsbepalingen. Hij meende dat dat niet aan de Kafi overgelaten kon worden, maar dat dat politieke beslissingen waren van de raad. Een geheel andere mening was de heer Visser (PS) toegedaan. Hij pleitte voor de waardegrondslag, zoals ook Baarn dat gedaan had. Hij meende dat het ook goedkoper kon en noemde een bedrag van 375.000 gulden. Visser merkte ook op, dat 560 gemeenten gekozen hadden voor de grondslag waarde en 90 voor de grondslag oppervlakte. Hij citeerde de heer Booy uit Hilversum, die indertijd over deze zaak een inleiding hield voor de raadsleden. Booy zou volgens de heer Visser woorstander van waarde grondslag geweest zijn. Met dit citaat bracht Visser de heer De Wilde in het geweer. De Wilde sprak van „wel zeer eenzijdige citering" en colclu- deerde dat Booy het tegenovergestelde gezegd had indien men over voldoende tijd beschikte. Welaan; zó was het in Soest!. Overigens had Visser ook twijfels over de vrijstellingsmogelijkheden. ..Gezien de militante en religieuze achtergronden van deze gemeenteraad", aldus Visser, „loopt Soest het grote risico, ondanks misschien het advies van de ambtenaren, dat deze gemeenteraad kerken (dat is niet zo erg) en militaire terreinen (dat is veel erger) vrij te stellen van belasting. De laatsten betalen nu al geen straatbelasting; in dat geval moeten de modale burgers het totaalbedrag alleen opbrengen". Later merkte wethouder Ebbers op hele maal niet van zins te zijn, militaire ter reinen vrij te stellen. Bij het CDA lag de zaak veel moeilijker. Duidelijk verschilde men van mening, zo merkte de heer P. Storimans op. Men had veel informatie opgc vraagd maar de ver warring werd er slechts groter door. Storimans stelde voor eerst nog wat proefberekeningen op te stellen en dan gebaseerd op beide grondslagen. Hij drong aan nu al te zoeken naar oplos singen om onbillijkheden weg te nemen. Wethouder Ebbers beantwoordde de sprekers. Hij overtuigde het CDA niet, met name niet de heerG. Oldenboom. die voor waarde-grondslag bleef. Er volgde een korte schorsing en daarna verklaarde de heer J. van Poppelen (CDA) zich niet met het voorstel te kunnen verenigen, omdat naar zijn mening in den lande de belangstelling voor oppervlakte-grondslag afnam. Ook het instituut voor midden- en kleinbedrijf, het landbouwschap, de kring Midden-Utrechten Hoogland waren.voor standers van de waarde-grondslag. al had Amersfoort gekozen voor oppervlakte- basis. Naar de mening van de heer Van Pop pelen was er bij het voorstel onvoldoende documentatie en werd een verkeerde be slissing genomen. Hy was tegen en daar sloot mevrouw Greefhorst [CDA] bij aan. De hoofdelijke stemming leverde het resultaat op, dat met 18 tegen 4 stemmen het college-voorstel werd aangenomen. Ainbulancc-wagen Tenslotte ging de raad akkoord met het bcschikbaarstellen van een krediet van 69.000 gulden voor de aanschaf van een nieuwe ambulance-wagen. De heer G. Stam [CDA] liet noteren, dat hy, ondanks een andere mening van de chef van de werplaats, toch voorstander was van een wagen met stuurbekrachtiging. Hij wees verder op de problemen, die er bij deze dienst ontstaan waren naar aanleiding van liet krantenbericht. Dat de hem onbekende en ook de leiding onbe kende geïnterviewden bang waren voor de gevolgen, ging hem te ver. Hij verzocht een streep onder het gebeuren te zetten. De heer W. Blaauw (VVD), eertijds in de financiële commissie nogal sceptisch over het voorstel, zei zich nu. na nadere informatie, geheel met de verlening van het krediet te kunnen verenigen. Hij ver zocht wel voor de toekomst dc nodige informatie direkt bij het voorstel te geven. Dat laatste was geen probleem voor wet houder mevrouw Van Stiphout, al moest het haar van het hart dat de „funktionele commissie", in dit geval de commissie Wethouder mevrouw M. van Stiphout-Croonenberg maatschappelijk werk, wél over de infor matie beschikt had. „Hadden de finan ciële experts zich niet daarnaar te rich ten?". vroeg zei. Blaauw was het daar niet mee eens: het werk in de financiële commissie had dan geen zin. Wat de stuurbekrachtiging betreft, kreeg de heer Stam van de wethouder de toe zegging dat de ambulancedienst met hem over deze zaak nog een gesprek zou heb ben. En wat de onrust bij het personeel betrof, zette mevrouw Van Stiphout een streep onder de kwestie. Zij wist niet wie de „praters" geweest waren: vond dat ook niet belangrijk, maar merkte wel op. dat het personeel via de instructie-avonden volop gelegenheid had tol inspraak. Als daar geen gebruik van gemaakt werd. dan werd hel toch wel een vreemde zaak. dat dan naar de krant „gegrepen" werd.

Soester Courant | 1976 | | pagina 5