„Hobby van de één kan het chagrijn van de ander zijn" Youth for Christ houdt zomeraktie Bestuur, ouders en leerlingen namen afscheid van Ivo-Mavo directeur Soester berg krijgt een borstbeeld van Generaal-Majoor W. C. J. Versteegh Onthulling op zaterdag 3 juli a.s. Betaling abonnementsgeld GEHANNES OM LONEN Verkeersmaatregel Wieksloterweg Burgemeester over bouw in Overhees Met pensioen: Na dreigement betalen Soesters nu de milieubelasting Donderdag 1 juli 1976 54e jaargang no. 46 SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 -Foto Herman van Dam Op 1 juli a.s. is 't moment weer aan gebroken, dat de betaling van 't abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1976 a 5,- moet plaats vinden. Nog liever zagen wij, dat die abon- nee's die nog niet 't gehele jaar vol deden, nu ineens het tweede half jaar a 10,- betaalden. Dat scheelt ons veel werk en 't is een prettig idee voor U, dat U voor geheel 1976 het abonnementsgeld voldaan heeft. Helaas moeten wij een aantal abonnee's verzoeken de achter stand van het le en 2e kwartaal in eens bij de betaling te voldoen. U kunt uw betaling voldoen aan ons kantoor. Van W'eedestraat 29 of op onze postgirorekening 126156 of op onze rekening bij de Ned. Midden- standsbank N.V. te Soest rek.nr. 68.43.10.805 of op onze rekening bij de Rabobank te Soest rekeningnr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Voor uw medewerking zeggen wij U hartelijkdank. ADM. SOESTER COURANT Na een korie opleving lopen de inves teringen in ons land weer terug en hebben weer hetzelfde (ie) lage peil van het laatste kwartaal van 1975 bereikt. Dat is alléén het geval in ons land. In de ons om ringende landen steeg het investerings- en produktiepeil. De ondernemers hebben dus kennelijk minder vertrouwen in de situatie in Nederland. Dal is er met de indiening van het wetsontwerp op de vermogensaanwasdeling (VAD) niet beter op geworden. De al geringe winstmoge lijkheden voor de ondernemingen /uilen daardoor nog slechter uitkomen, waar door de toekomstmogelijkheden in Neder land nog somberder worden. Ook bij be leggers vermindert het vertrouwen in het Nederlandse aandeel. Dit alles moet nadelig werken op de Nederlandse han delsbalans. op de waarde van de gulden en op de werkloosheid. Onafhankelijke deskundigen /ien dit in. waarschuwen er tegen, maar in linkse kring is men zo bezeten van de ideëen van maatschappijhervorming en van het lol van de modale werknemer, dat men er daar geen oor naar heeft en er /ich niets van aan wil trekken. De loononderhandelingen tussen vakbon den. werkgevers en regering zijn vast gelopen.En dat eigenlijk maar over een verschil van zes gulden netto per maand, voor de voor de gemiddelde werknemer. De FNV wilde persé vasthouden aan 55.- netto erbij, het CNV wilde volstaan met -4-4.-. de werkgevers boden./' 38.-. De l-NV-eis zou leiden tot o.3 procent extra prijs stijging. neerkomend op./' 9.- per maand, zodat dan restte./' 4b.- netto meer. terwijl de werkgevers eventueel wel lol 40,- wilden gaan, maar niet méér. Het is natuurlijk bedenkelijk dat het FNV om die zes gulden het overleg verbrak. Zeker in de/.e tijd. met de huidige econo mische vooruitzichten. Hogere lonen dan de arbeidsproductiviteit en dus de be- drijfsuitkomsten kunnen verdragen, heb ben altijd weer meer werkloosheid ten gevolge. Maar sinds voor werklozen een zo goede sociale voorziening bestaat, schij nen de vakbonden zich om hun lot minder te bekommerem. De heren blijken alleen in en met geld te rekenen en hebben daar door minder oog voor de sociale en psy chologische gevolgen van het werkloos zijn. Het kabinet heeft nu de mogelijkheid de loonstijging zelfstandig vast te stellen. Minister Boersma heeft echter zijn oor spronkelijke standpunt van 20.- netto al laten varen. Door een combinatie van de voorgestelde brulobedragen en enkele premievcrlagingcn zou het nettobedrag eventueel kunnen uitkomen ergens tussen de 40 en 46 gulden. Maar de FNV wilde ook dat niet zonder meer aanvaarden. Het gaat weerzo goed. in de chemie vooral, /ei voorzitter Kok, dat er best wat meer loonruimte aanwezig is. Maar aan de vele andere bedrijfstakken waar het alles behalve goed gaat, denkt hij dan blijkbaar niet. Hij wil nu liever per bedrijfstak gaan onderhandelen. Doch bij de meesten zal hij zeker niet méér kunnen vangen, misschien zelfs minder dan waartoe de werkgeversorgani satiebij het loonoverleg bereid was. Want de door deze voorgestelde 38.- netto bestaat voor 24.- uit verlaging van de premies voor enkele sociale voorzienin gen. En die moeten landelijk vastgesteld worden. Dat kan niet per bedrijfstak geregeld worden. En als dat niet door gaat. blijft er dus helemaal weinig over om tot betere resultaten voor de vakbeweging te komen. Met dit gehannes om enkele guldens voor de gemiddelde werknemer, die het toch bepaald al niet slecht heeft - zoals volgens een enquête de meerderheid ook erkent - plus het vooruitzicht van vermogensaan wasdeling. grondpolitiek en investerings- toezicht, wordt de bereidheid van onder nemers om in Nederland meer of nieuwe werkgelegenheid te scheppen steeds gerin ger. Er zal zich daadoor een verarming voltrekken, die uiteraard het zwaarst op de gemiddelde en laagst betaalden gaat drukken. Maar politieke doeleinden schij nen belangrijker te zijn dan dat. ook al valt er weinig meer te delen en jaagt men geld. intellect en energie het land uit. Nog lijkt het of al die hervormingen bereikt kunnen worden, doch reeds in de naaste toekomst zal blijken hoezeer dit ons levenspeil bedreigt. Theorie die niet geënt is op de economische praktijk, moet onherroepelijk tot grote teleurstellingen leiden. Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben op verzoek van het college van burgemeester en wethouders van Soest besloten de Wieksloterweg W.Z. vanaf de Biltseweg (S3) tot de Dorresteinweg te sluiten voor voertuigen die met inbe grip van de lading een breedte van 2.20 meter te boven gaan. De reden van dit besluit is. dat het vrachtverkeer naar het Industrieterrein in Soest de weg in toenemende mate gebruikt als sluipweg. De geringe breed te van de weg laat intensief berijden door vrachtverkeer echter niet toe. Aanwonenden. hun bezoekers en ver zorgend verkeer zijn van deze sluiting vrijgesteld. Onder het eerstdaags door provinciale waterstaat te plaatsen ver keersbord zal een onderbord komen met opschrift .behalve bestemmingsver keer". Het gemeentebestuur zal eerst met het bestuur van de wijkvereniging Overhees praten over eventuele bouw van tuinhuisjes, duivenhokken en volières in de nieuwe wijk. Na dit gesprek zullen de bewoners geraadpleegd worden. Met dit voorstel van de burgemeester gingen gisteravond de leden van de commissie ruimtelijke ordening akkoord. Overigens zei de burgemeester: ,,De hobby van de één kan het chagrijn van de ander zijn". Zij zei ook al geconstateerd te hebben, dat er nu al clandestien is gebouwd. De heer K. de Wilde (PvdA) meende, dat de dienst bouw- en woningtoezicht daar achteraan moest. Drs. G. H. Oldenboom (CDA) was er voorstander van de clandestiene bouwsels onmiddellijk te laten afbreken. De burgemeester vond, dat de betrokkenen eerst een aanschrijving moeten krijgen en daarmee stemde de commissie in. De burgemeester zei, dat bij de situ ering van de wijk Overhees rekening is gehouden met vrije doorkijkjes. Zij vond, dat men voorzichtig moest zijn met het toestaan van bebouwing van erven met duivenhokken e.d. „om de visie, die ach ter deze wijk zit niet te schaden en te voorkomen, dat Overhees een onaan trekkelijke wijk wordt". Zij vroeg zich af of het gemeentebestuur niet zou moe ten proberen de wijk schoon te houden, omdat anders de kans bestaat, dat bin nen twee jaar het hele doorzicht is weggebouwd zoals in oude wijken het geval is. ,,In een democratische opwelling", zoals hij het noemde, stelde de heer R. van Logtenstein (CDA) voor, onder de be woners een enquête te houden om hen zelf te laten beslissen hoe de wijk eruit moet zien. De belangrijkste vragen zou den zijns inziens moeten zijn: bent u zelf van plan iets te bouwen, en wat zou u er van vinden als uw buurman dit deed? De heer W. A. Blaauw (VVD) was er voorstander van voorzichtig te zijn met het toestaan van bouw in de wijk. An ders wordt het een puinhoop", vreesde hij. Hij meende, dat men later nog maar eens moest bekijken of er bouw moest worden toegestaan, als de begroeiing wat hoger is. De heer J. R. van Poppelen (CDA) schaarde zich achter deze visie. De heer K. de Wilde (PvdA) veronder stelde, dat welke oplossing het gemeen tebestuur ook zou kiezen, er altijd aan leiding zou zijn tot rumoer in de wijk. Hij vroeg zich af of men de mensen van bijvoorbeeld een volière afhoudt als men rekening moest houden met hobby's en stelde, dat duivenhokken en andere bouwsels in de oude wijken toch ook hun charme hebben. Hierop reageerde de burgemeester met de opmerking, dat de hobby van de één het chagrijn van de ander kan zijn. De heer De Wilde ontkende dit niet, maar vond, dat het gemeentebestuur zelf een positieve ontwikkeling aan de wijk moest geven. Wat er uiteindelijk ook beslist zal wor den, voorlopig kan er niets gebeuren in Overhees. En zelfs als iedereen in de wijk zou zeggen dat hij een duivenhok, een volière of een tuinhuisje wil. dan betekent dat nog niet het laatste woord, aldus de burgemeester. Meteen hartelijke handdruk neemt de wethouder van Onderwijs, drs. G. Plomp, afscheid van de heer P. I. Krijger als directeur van de Van der Hucht Ivo/Mavo Dr. Bol noemde de heer Krijger een be scheiden maar toch kleurrijke figuur, die zichzelf een „gewoon iemand" vond, maar dat toch op een bijzondere manier was. Hij had in de dertien jaren dat hij met de leiding van de school belast was, veel tot stand gebracht en de belang rijke periode in de groei van de school Met een volkomen onderwaardering voor de belangrijke bijdragen van de sprekers, nodigde de ceremoniemeester bij de afscheidsreceptie van de heer P. I. Krijger, directeur van de Van der Hucht Ivo-Mavo, de grote schare aanwezigen uit de scheidende funktionaris te gaan feliciteren met de woorden: „Dames en heren het officiële gedeelte is nu voorbijhet kan nu gezellig worden Deze eerlijke en in andere gevallen soms ook terechte opmerking werd gemaakt nadat „slechts" zes sprekers in doorgaans korte bewoordingen de heer en mevrouw Krijger veel lof toezwaaiden en dank brachten voor de vele aan de kinderen en de Soester gemeenschap bewezen diensten. Dat waren achtereenvolgens de voor zitter van het bestuur Stichting Van der Huchtscholen dr. E. Bol; onderwijswet houder drs. G. Plomp; drs. Ch. Kok, inspecteur van het voortgezet onderwijs; de heer J. Schol, directeur van de (inwonende) openbare mavo; de heer J. Brugman, oud-bestuurslid en de oud-administrateur van de school, de heer C. F. van Vliet. Onder de zeer vele belangstellenden bevonden zich het gemeenteraadslid mevrouw P. J. Oranje-Entink, de oud-voorzitster van de Stichting, mevrouw C. Jolles, de heer H. Ankoné namens het Soester hoofdenconvent; de heer J. ten Broeke, hoofd van de christelijke mavo, de heer J. Veraar van de afdeling onderwijs van de secre tarie en verder vele ouders, leerlingen en oud-leerlingen. meegemaakt van noodlokalen tot riant schoolgebouw. Met voldoening mocht hij daar op terugkijken en zich verzekerd weten van de grote dankbaarheid van het personeel, leerlingen en ouders. Dat uit het personeel zijn opvolger kwam was een bewijs dat hij zich door goed personeel wist te omringen. Zijn grote kwaliteit als leider was danook al jaren bekend, „en", zo zei de heer Bol, „in mijn tijd hebben zich nooit grote conflikten voorgedaan. Was er iets, dan ging het om het belang van de leerlin gen". Hij bracht de heer Krijger en zijn echt genote daarvoor hartelijk dank. Het cadeau van het bestuur, een complete hobbyset, werd al eerder aangeboden. Namens de Ivo (individueel voortgezet onderwijs) bood de heer Bol een boe- kenbon aan en hij wenste de scheidende direkteur een bijzonder rustige pen sioentijd toe. Wethouder Plomp noemde de heer Krij ger een man van de oude stempel, maar dan in de positieve zin; autoritair in de betekenis van een autoriteit op het ge bied van het onderwijs en conservatief in de zin van conserverend en behoud van goede zaken, zonder de flexibiliteit te verliezen. Het Ivo-onderwijs had in de heer Krijger een groot man gehad; hij had aan zijn leerlingen bijzonder veel meegegeven en daar was de gemeente Soest hem erg dankbaar voor. Een boe- kenbon onderstreepte deze dank. Ook inspekteur Kok noemde de heer Krijger een man die belangrijk had bijgedragen aan de goede naam van het Ivo-onderwijs; „U heeft uw toontje daar in meegeblazen; U was een prima schoolmeester". Hij bood hem een ver banddoos aan: „bij uw hobbyset! De heer J. Schol, direkteur van de open bare mavo en medegebruiker van het schoolgebouw, sprak mede namens de hoofden van de Soester scholen voor voortgezet onderwijs. Hij bracht dank voor de uitzonderlijk prettige samen werking in de afgelopen jaren. Zij had den elkaar zonder veel woorden altijd goed begrepen en hij, Schols, had er veel van geleerd. De heer Schols zei ook op goede samenwerking met de opvolger van de heer Krijger te rekenen. Hij bood een boekenbon aan namens het personeel van de openbare mavo en boeken namens het voortgezet onderwijs. Bloemen had de heer Schols voor me vrouw Krijger. Het oud-bestuurslid de heer J. Brug man haalde herinneringen op uit de be ginjaren van de samenwerking. Hij bood een cassetterecorder aan. De oud-admi nistrateur, de heer C. F. van Vliet me moreerde ook de prettige samenwerking. Naar zijn overtuiging had Krijger de school „groot" gemaakt en hij had de „prima docent" bijzonder gewaardeerd voor zijn liefde voor kinderen. De heer Van Vliet bood een kist sigaren aan. In zijn dankwoord vond de keer Krij ger, dat hij met dankbaarheid mocht terugzien op zijn jaren bij het onder wijs. Hij nam danook niet met weemoed en triestheid afscheid, maar met een feestelijk gevoel „omdat het mij gege ven is dit in goede gezondheid met mijn gezin mee te mogen maken". 46 jaar in totaal stond hij voor de klas, waarvan 36 jaar als hoofd en hij zei nog wel door te willen gaan. Aan de andere kant bracht hij er begrip voor op, dat er „opgehouden" moest worden. Dank bracht hij aan allen, die hem in de loop der jaren tot steun geweest waren; dank aan het gemeentebestuur van Soest en aan de vele leerkrachten waarmee hij mocht samenwerken. „Het is een feestelijke gedachte de school op deze manier achter te kunnen la ten", aldus besloot de heer krijger zijn dankwoord. Tot zijn opvolger werd, geheel in over leg met het personeel, benoemd de adjunkt-direkteur, de heer W. C. But- zelaar. De heer Butzelaar is sinds april 1968 aan de school verbonden als leraar Frans en sedert twee jaar in funktie als adjunkt-direkteur. Volgens het PSP-statenlid ir. R. T. Steinbuch hebben de weigeraars van de milieu belasting in Soest toch betaald, nadat het dreigement was geuit dat anders hun televisietoestel zou worden geveild. De betrokken deurwaarder had daarvoor al een ingevuld formulier meegebracht. Dit kwam ter sprake in de vergadering van gedeputeerde staten van Utrecht, waarin gedeputeerde dr. B. Hofman onder meer verklaarde, dat boedelbe- slag één van de mogelijkheden van de provincie blijft om de weigeraars van de milieubelasting te dwingen het ver schuldigde bedrag van de heffing te be talen. In antwoord op vragen van de PSP-er Steinbuch zei dr. Hofman, ook het mid del van beslaglegging op onroerend goed niet uit te sluiten, hoewel de provincie hiertoe nog niet is overgegaan. Hij zei overigens niet te weten wanneer een dergelijke dwangmaatregel zou worden toegepast. Tot nu toe beperken de maatregelen van de provincie zich al leen tot giro- en loonbeslag. Wat de opmerking van Steinbuch over de maatregelen tegen de weigeraars in Soest betreft, zei dr. Hofman hiervan niets te weten. Hij vertelde dat de for mulieren, die door de deurwaarder in Soest aan de weigeraars zouden zijn gepresenteerd, in 1973 bij de invoering van de verontreinigingsheffing wel zijn gedrukt, maar hij had er geen idee van of ze ook daadwerkelijk werden gebruikt. Het CDA-statenlid ir. Van Wijnbergen vond dit punt belangrijk genoeg om de gedeputeerde uit te nodigen daarop in een volgende vergadering van de milieu commissie uitvoeriger terug te komen. Dit werd hem toegezegd. Enthousiaste jongeren bespreken in groepsverband de vele facetten van deze tijd Op 3 juli a.s. zal voor het Officiers-Casino van de Vliegbasis Soesterberg de onthulling plaatsvinden van een monument ter nagedachtenis van Generaal- Majoor W. C. J. Versteegh. Het monument, een borstbeeld, zal worden onthuld door mevrouw Versteegh-Marijnen, in aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard en tal van militaire en burgerlijke autoriteiten, alsmede Oud-Soesterberg reünisten. De plechtigheid, die georganiseerd wordt door het „Comité gedenkteken Gen.- Maj. Versteegh", zal worden opgeluisterd door de Kapel van de Kon. Lucht macht. Na de onthulling zal een formatie van vijf oude vliegtuigen overvliegen als groet en herinnering aan het befaamde formatieteam „De Vijf Vingers aan één hand" uit de jaren twintig, waarvan Versteegh deel uitmaakte als formatieleider. Het borstbeeld, dat Generaal Versteegh toont op circa 30-jarige leeftijd, werd ontworpen en vervaardigd door Marion Gobius, die reeds eerder beelden vervaar digde van o.a. Generaal Spoor en Generaal Winkelman. Generaal Versteegh, beter bekend als Willem Versteegh of „de baas van de vliegschool", is vorig jaar op 6 februari op 88-jarige leeftijd overleden. Hij was één van de eerste en grootste pioniers van de Nederlandse luchtvaart, oprichter Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het bedrijf gemilitariseerd en vinden we Versteegh terug als overste. Hij slaagde erin het grootste deel van de verkeers- vloot naar Australië te doen uitwijken. De gehele oorlog bleef hij in functie, later nog als commandant van het 19e Squadron (59 jaar oud!) en realiseerde in Australië en in Amerika de basis plannen voor de onmiddellijke hervatting van het luchtverkeer na de bevrijding. In 1947 werd hem eervol ontslag verleend en werd hij benoemd tot onderdirecteur van de KLM. Deze functie heeft hij tot zijn 65ste jaar vervuld. Daarna trad hij nog vijf jaar op als voorzitter van „De Raad van Advies inzake Lucht vaartongevallen bij de KLu". Gelijk met deze benoeming in 1953 werd hij bevorderd tot generaal-majoor titulair. Na een lang en zeer actief leven is deze bouwmeester van de Nederlandse militaire en ook civiele vliegerij op 6 februari 1975 op 88-jarige leeftijd heen gegaan. en commandant van de vooroorlogse vliegschool van Soesterberg en o.a. direkteur van de KNILM:- Levensbeschrijving Reeds vroeg ging het hart van Willem Versteegh uit naar de militaire dienst. Op 18 september 1905 werd hij ingeschre ven als cadet bij de KMA en op 25 juli 1908 werd hij benoemd tot tweede lui tenant van het wapen der Infanterie. Hoewel zijn belangstelling voornamelijk uitging naar de luchtvaart, waren de mogelijkheden in Nederland - zeker voor de militaire luchtvaart - toen nog te gering. Versteegh zou nooit de luchtmachtman zijn geworden als hij daar niet zelf een oplossing voor had gevonden. Hij ging in 1911 naar Oostenrijk en leerde daar vliegen op een Etrich „Taube", een toestel dat inderdaad meer op een duif dan op een vliegtuig leek. Toen lag de weg voor hem open, daar men in Nederland juist was begonnen met de plannen een Militaire Luchtvaart afdeling op te richten. De promotor hier van was Generaal Snijders. Maar het is wel aan het enthousiasme en de des kundigheid van Willem Versteegh te danken, dat dit in 1913 kon gebeuren. De start was uitermate primitief; de eerste drie officieren-vlieger - van wie Versteegh er één was - beschikten aan vankelijk niet eens over een vliegtuig! Het eerste exemplaar werd gehuurd: de „Brik" van Marinus van Meel. Versteegh groeide in de militaire lucht vaartafdeling uit tot een groot man, een man van „many firsts". De grootste bekendheid kreeg hij als vliegerinstruc teur en later als eerste commandant van de opgerichte vliegschool op Soester berg. In deze functie leidde hij vele enthousiastelingen voor het nieuwe wa pen op tot kundige vliegers. Mannen, die ons land over de gehele wereld beroemd zouden maken, hebben bij Versteegh hun vliegopleiding gehad: Geysendorffer, Scholte, Van Weerden Poelman, Plesman, Van Veenendaal, Sil- levis, Koppen, om er maar enkelen te noemen. Zestien jaar lang zijn alle vliegers die het avontuur bij de mili taire luchtvaart zochten door de handen van „de baas" gegaan. „De Vijf Vingers" Ook het stunt- en formatievliegen heeft veel aan Willem Versteegh te danken gehad. De voor die tijd sensationele demonstraties van het team „De Vijf Vingers Aan Eén Hand", waarvan hij de leider was (en dat verder bestond uit Van Weerden Poelman, Jongbloed, Bakkenes en Van der Griendt), wekten bewondering en won vele prijzen in bin nen- en buitenland. Het gehiem van zijn succes? Bij zijn tachtigste verjaardag zij hij in een vraaggesprek: Ik heb nooit geschuwd het voorbeeld te geven. Ook wanneer het niet plezierig was of riskant. En daardoor krijg je vaklui, want de men sen willen je altijd verbeteren". Dat was het bezielende geheim van de „School van Versteegh". In 1935 werd hem een belangrijke func tie aangeboden bij de in Nederlands- Indië opgerichte KNILM. Tussen 24 en 31 juli organiseert het comité Baarn van Youth for Christ een zomer aktie in de Pekingtuin in Baarn. Het comité, gevormd door enthousiaste jongeren van verschillende kerken, wil zo een vervolg geven op de geslaagde aktie met het kleintheater „Op Vrije Voeten" dat in maart onder meer optrad in verschillende Baarnse scholen. In de programma's van Youth for Christ staat het evangelie centraal. Men wil jonge mensen op een eigentijdse manier in aanraking brengen met de boodschap van de Bijbel. In de Pekingtuin wordt een grote tent neergezet, die plaats zal bieden aan meer dan honderd jongeren. Aan de pro gramma's in de koffiebar werken onder andere mee de solisten Ida Koelstra en Wisse Hettinga, die zichzelf op de gitaar begeleiden en verschillende muziekgroe pen waaronder het uit zes personen be staande Apocalypsos. De gehele aktie staat onder leiding van Jacques Roeleveld uit Baarn, full-time medewerker van Youth for Christ-Neder- land. Behalve in Baarn worden er deze zomer in twintig plaatsen in Nederland derge lijke koffiebars georganiseerd. De aktie in Baarn wordt mede mogelijk gemaakt dankzij enkele giften van verschillende Baarnse kerkgenootschappen. >fr

Soester Courant | 1976 | | pagina 1