Gemeente vijvers ongeschikt als zwemwater Eem niet betrouwbaar als zwemwater Onderwijzer C. van Calck met pensioen J Borstbeeld onthuld van wijlen Generaal-majoor W. Versteegh Brandweer met succes in aktie tegen bosbranden Vermeende waterdief stond in zijn recht Politie in zwembroek grijpt jeugdige dieven in Soester Natuurbad Luchtmacht herdenkt gevallenen Welles, nietes na aanrijding Soester jongen stal 5 fietsen Ter inzage legging van nota De Waddenzee Ziekmakende politiek Betaling abonnementsgeld De Utrechtse waterkwaliteit in de zomer '76 Donderdag 8 juli 1976 54e jaargang no. 47 COURANT Verschijnt iedere donderdag ran Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 Postgiro 126156 SOESTER Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieV Zaterdagmiddag is in de tuin van het Officierscasino aan de Kampweg het monument onthuld ter nagedachtenis van Generaal-majoor W. C. J. Versteegh. Het monument, een borstbeeld, werd onthuld door mevrouw Versteegh- Marynen, in aanwezigheid van Prins Bernhard en tal van militairen en burgerautoritgten, alsmede oud-Soestcrbergre- unisten. Het borstbeeld, dat generaal Versteegh toont op 30-jarige leeftyd, werd ont worpen en vervaardigd door Marion Gobius, die reeds eerder beelden vervaardigde van de generaals Winkelman en Spoor. Het leek op waterdiefstal, waar een negentienjarige Soester mee bezig was, maar achteraf bleek, dat hij legaal te werk was gegaan. Het tegen hem opgemaakte pro cesverbaal ging dan ook niet door. Hij moest wel het water, dat hij al in zijn tank wagen had gepompt, laten terugstromen in de vijver waaruit hij het had opge pompt. Politiemannen, die zich al enkele dagen in zwemkleding onder de bezoekers van het Soester Natuurbad bevonden, hebben drie jongens uit Soest, in de leeftijd Nvan twaalf tot vijftien jaar ontmaskerd als de daders van de diefstallen van de laatste weken, gepleegd in het natuurbad. De jongens werden, zoals dat heet, „op heter daad betrapt". Zij hebben inmiddels bekend meer dan eens geld uit portemonnees te hebben gestolen, evenals zwemabonnementen. Namens de commissie Gedenkteken Ge- neraal-Majoor W. C. J. Versteegh hield luitenant-generaal buitendienst S. Mante een toespraak, waarin hij de waardering uitspraak, dat men in zo'n groten getale was opgekomen om de nagedachtenis aan een groot Nederlander te eren. Vervolgens gaf hij een overzicht van de levensloop van generaal-majoor Versteegh die zijn eerste vliegersopleiding in het buitenland zelf moest betalen. Twintig jaar lang zijn alle vliegers van de militaire luchtvaart door zijn handen gegaan. Hieronder waren de zeer bekende vliegers als: Plesman, Geijsendorfer, Sil- levis en vele anderen. Tenslotte zei de heer Mante, dat Willem Versteegh, de vader van de Nederlandse luchtvaart genoemd mag worden, de eer ste Nederlandse stuntvlieger en vliegin- structeur. de man. die voor het eerst ern stige zieken van de waddeneilanden haal de. de man die de eerste Nederlandse overlandvlucht maakte (van Soesterberg naar Scheveningen) en de man. die tater in het voormalig Nederlands Indië de bur ger en militaire luchtvaart zulke belang rijke diensten heeft bewezen. „Het is daarom, dat met toestemming van de verschillende militaire autoriteiten, als mede de medewerking van zijn vele vrien den en bewonderaars, hier in Soesterberg, de bakermat van de Nederlandse lucht vaart, het gedenkteken is opgericht". Hierna vond de onthulling van het borst beeld plaats door mevrouw Versteegh- Marijnen, die daartoe door prins Bern hard naar het borstbeeld begeleid werd. In haar dankwoord dankte mevrouw Ver steegh-Marijnen iedereen voor de moeite die zij genomen hadden om te komen tot de verwezenlijking van het idee een stand beeld op te richten. Tevens dankte zij alle Het zwemmen in dit soort watergangen moet altijd kritisch worden beoordeeld. Ook al valt het op enkele punten mee met de verontreiniging door faecale coli- bacteriën, dan nog geldt het bezwaar dat heel wat watergangen door de aan wezige ratten de ziekte van Weil zouden kunnen veroorzaken. De hygiënische betrouwbaarheid van de volgende watergangen laat in elk geval te wensen over. zoals nu uit het onderzoek bleek: De Kromme Rijn. de Langbroekerwete ring, de Biltsche en Zeister Grift, de Vecht, de Leidse Rijn, de Hollandsche IJssel, de Benschopper-, de Lopiker- wetering en de Vlist, het Valleikanaal en deEem. Kleinere watergangen, zoals de polder sloten e.d. blijven hier buiten beschou wing. Betekent dat nu. dat vanuit hygiënisch oogpunt in de provincie Utrecht nergens het zwemmen in open water moet wor den toegelaten? Het ligt gelukkig gun stiger! Evenals in voorgaande zomers werd ook aandacht besteed aan het water in de belangstellenden voor hun aanwezigheid en hun komst naar Soesterberg. Na de onthulling vond een formatievlucht boven het officierscasino plaats van vijf piper cups, als herinnering aan het stunt team „De vijf vingers aan één hand", het eerste stuntteam van de koninklijke lucht macht, waarvan Generaal-Majoor Ver steegh de leider was. Nog later vond er de fly-~past plaats van een tot D-21 omgebouwde Harvard van de koninklijke luchtmacht. Deze Harvard is tot D-21 omgebouwd om als zodanig te functioneren bij de opnamen van de film „Soldaat van Oranje". Deze Harvard is hiertoe omgebouwd door de stichting vliegbelangen Gilze-Rijen, van welke stichting, de heer J. Verhoeven, die zich zeer intensief met het ombouwen van het vliegtuig heeft beziggehouden vertelde, dat de D-21 in de meidagen van 1940 voor verschillende plassen en de open zwem baden van het ,,natuurbad"-type. De Maarsseveense plassen: wel eens het allerbeste water uit de provincie ge noemd, bleken weer geheel betrouwbaar water te bevatten. In deze categorie kon den bij het onderzoek ook worden inge deeld de zweminrichtingen te Vinkeveen, te Nieuwcrsluis, De Kikker te Groene- kan, de Biltsche Duinen te Bilthoven en het zwembad De Meent te Breukelen. Maar ook de recreatiepiassen in het westen van de provincie waren niet verontreinigd. Daaronder vallen de plas sen De Eend, de Grutto en De Zwaan. De Vinkeveense plassen hadden in hy giënisch opzicht heel goed water.-Alleen bij de bebouwing (langs de Zuwe) was de kwaliteit wat matiger als gevolg van de verspreide lozingen van afvalwater uit de woonbebouwing. De Loosdrechtse Plassen hadden in door snee water van redelijk aanvaardbare kwaliteit (klasse 2). Met name in deze droge zomer is voor het op peil houden van de plassen nu en dan Vechtwater nodig, dat van minder gunstige invloed is op de bacteriologische hoedanigheid Mevrouw Versteegh, de weduwe van gene raal-majoor W. Versteegh, en prins Bern hard bekykt het borstbeeld van de gene raal dat zaterdagmiddag in de tuin van het officierscasino aan de Kampweg in Soesterberg werd onthuld. óns was. wat momenteel de Starfighter is. Echter de 36 toestellen, die in 1940 in het bezit waren van de koninklijke lucht macht zijn in de meidagen van 1940 allemaal neergehaald door Duitse jagers, zodat er na 14 mei 1940 om 17 uur geen exemplaren meer over waren. De heer J. Verhoeven, zelf Harvard-vlie- ger, heeft samen met een collega vorige week het vliegtuig dat tijden als museum stuk gestald heeft gestaan bij de koninklij ke luehtmacht, proef ge vlogen, en afgelo pen zaterdag is het vliegtuig dan voor het eerst aan het publiek getoond. Aan het ombouwen van het vliegtuig heb ben vier man twee maanden lang gewerkt en over twee weken zal het vliegtuig weer omgebouwd worden, tot Thunderbold. Het toestel voert de registratie van 't toe stel van le luitenant Focquen v. Gaven, die hiermee boven Rotterdam en Gouda een respectabel aantal Duitse jagers heeft neergeschoten. van het plassenwater. Het zwemmen in de zogenaamde eerste plas (nabij de Oud-Loosdrechtse dijk) wordt nog steeds afgeraden, omdat de kwaliteit hier meer malen twijfelachtig/onvoldoende is. De toestand van het Eemmeer (tussen het Gooi en Nijkerk) was in de vooraf gaande twee jaren al danig verbeterd. Bij het onderzoek in mei en juni werd steeds een goede tot aanvaardbare kwa liteit vastgesteld, zodat van een verdere verbetering sprake zou kunnen zijn. Voor het Henschotermeer (bij Wouden berg) heeft de te lange droogte ook tot gevolg gehad dat het waterpeil weer „beneden peil" geraakt. Bij veel bezoek en in het bijzonder op zeer warme week einden is het water in esthetisch opzicht weinig aantrekkelijk. In hygiënische op zicht valt het met de betrouwbaarheid tot nu'toe bepaald mee: van de onlangs genomen 14 monsters kregen er 10 het predikaat goed en de overige 4 aan vaardbaar. Ten behoeve van de controle op de kwa liteit van het water in speelvijvers in de stad Utrecht werden in de laatste paar weken 35 monsters onderzocht. Eén van de vijvers bleek een extra verversing nodig te hebben op drukke dagen. De overige vijvers hadden allen een goede en in sommige gevallen matige maar aanvaardbare hoedanigheid. Vergele ken met de bevindingen in de vorige zomer mag worden gesteld dat de kwa liteit van het recreatiewater thans niet veel afwijkt van vorig jaar- In sommige gevallen (zoals voor het Eemmeer. de Vinkeveense plassen en de recreatie- plassen in west-Utrecht) was de kwali teit wat gunstiger. Omwonenden van de Van der Hucht- Ivo-Mavo school aan de Valeriaan straat waarschuwden de politie dat een man bezig was water uit de vijver bij de school in een tankwagen te pompen. De politie constateerde, dat het om een tank ging met een inhoud van tiendui zend liter. De chauffeur van de wagen had al duizend liter water uit de vijver opgepompt. Hij wilde dit gebruiken voor het besproeien van de weilanden en De jongens, twee broertjes en een vriend je, pasten verschillende trucs toe om in tassen te graaien, die door bezoekers op de speelweide werden achtergelaten. Als de eigenaars aan het zwemmen wa ren haalden de jongens spullen uit de tas, meestal portemonnees. Zij eigenden zich de inhoud toe. Het ging één keer om drie gulden en verder twee keer een bedrag van 45 gulden en een bedrag van honderd gulden. Het geld hebben de jongens intussen opgemaakt. Ze namen verder een transistorradio weg, terwijl één vaij de jongens uit het bad een horloge opdook, dat hij in zijn bezit hield. De eerste brand werd om tien over zes gemeld. Er zou op vier plaatsen brand woeden, maar achteraf bleek dit niet het geval te zijn. De met twee wagens uit gerukte brandweer bestreed het vuur (dat vrijwel zeker is aangestoken) met 2 stralen. Terwijl één van de wagens op de terug weg was naar de centrale, kwam een tweede brandmelding binnen. Een trein machinist had brand ontdekt aan het Berkenlaantje en meldde dit aan sein- kamerpersoneel van de spoorwegen. Dit alarmeerdp de Soester politie en brand weer. Het vuur woedde in een gebied jonge dennen, waardoor de vlammen soms hoog oplaaiden. De brandweer, die bij het blussingswerk waardevolle assi- hij zou hiervoor toestemming hebben gekregen. De politie zou dit controleren, maar gelaste de man in ieder geval het water in de vijver terug te pompen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de tankwagenchauffeur inderdaad toe stemming had om water uit de viiver te pompen. Een opzichter van de dienst gemeentewerken had deze toestemming verleend. Hoewel slechts sporadisch aangifte van diefstal werd gedaan, kreeg de politie de laatste tijd steeds meer klachten van zwembadbezoekers, die geld of voorwerpen misten. Vandaar dat de laat ste dagen scherp toezicht werd gehou den, wat uiteindelijk leidde tot de ont maskering van de dadertjes. Overigens constateerde de politie, dat zeer veel zwembadbezoekers erg noncha lant omgaan met de spullen die zij bij zich hebben. De politie, die de controle in het natuurbad blijvend zal uitoefenen, doet dan ook een beroep op de zwem mers om beter op hun eigendommen te letten. stentie kreeg van kampeerders en van de luchtmachtbrandweer, gebruikte zes stralen om het vuur te blussen. Één brandweerwagen werd ingezet om een pendeldienst voor wateraanvoer te onderhouden. De brand, die ook in dit geval vrijwel zeker is aangestoken, leg de 1.500 m2 natuurschoon in de as. Tegen twaalf uur kreeg de politie een melding dat het vuur was opgelaaid, maar bij controle bleek dit niet het geval te zijn. Om half vijf moest de brand weer er echter toch nog een keer aan te pas komen, omdat het vuur zich waar schijnlijk ondergronds had voortgezet. De brandweer slaagde er met behulp van 2 stralen in, te voorkomen dat de vlammen weer oplaaiden. Op de vliegbasis Soesterberg zijn dezet dagen tijdens de jaarlijkse herdenking de gevallenen van de koninklijke luchtmacht herdacht. Het is 63 jaar geleden dat de militaire luchtvaart in Nederland werd opgericht. De bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal M. G. Gesehiere. legde een krans aan de voet van het monument op de vliegbasis. Vele militaire en burger autoriteiten, alsmede nabestaanden van de overleden militairen en burgers van de koninklijke luchtmacht woonden de plechtigheid bij. Tegenstrijdige verklaringen legden giste ren de 64-jarige automobilist H. A. S. uit Baarn en de vijftienjarige scholier Nicky van E. aan de politie af. Beiden waren be trokken bij een aanrijding op de kruising Steenhoffstraat-Dalweg-Kerkplein. Vol gens S. was hij, rijdend op de hoofdweg, door geel licht gereden, de scholier, die op een bromfiets reed, beweerde dat het licht om over te steken voor hem op groen stond. Bij het ongeluk, dat om kwart voor twee gebeurde, brak de te jeugdige brom fietser z'n linkeronderbeen. Hij werd met de ambulance naar Zonnegloren ge bracht. De uit Soest aangehouden 18-jarige S. van T. heeft tegen de politie bekend in de af gelopen twee weken op verschillende plaatsen in de gemeente vijf fietsen te hebben gestolen. Hij liet deze telkens ach ter op plaatsen waar hij ze niet meer nodig had. Van de fietsen is er tot nu toe slechts een boven water gekomen. Van T. is de laatste weken vaker met de politie in aanraking geweest wegens fiets en brómfietsdiefstallen. Onlangs nam hij een racefiets weg bij station Soestdijk en bekende hij tevens twee fietsdiefstallen in Amersfoort. Woensdag werd hij aange houden op een gestolen bromfiets. Hij reed toen zonder helm en negeerde het stopteken van de politie die hem wilde aanhouden. Hij gooide de bromfiets van zich af en sloeg op de vlucht, maar kon even later toch worden staande gehouden. Tijdens verhoor heeft Van T. de diefstal van vijf fietsen toegegeven. Zowel bij afdeling I van de gemeente secretarie als bij de Openbare Biblio theek ligt tot 16 september a.s. ter inzage de door de regering uitgebrachte nota over de ontwikkeling van de Waddenzee. Een ieder heeft de gelegenheid zijn me ning te geven over de beleidsuitspraken die in de nota worden gedaan. De rege ring zal mede op basis van de inspraak resultaten haar plannen voor de Wad denzee opnieuw bezien en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal meedelen. vrouw A. van de Ree-Bezemer. Zij kreeg tuinstoelen en een broche aangeboden. De heer Van Calck verlaat de De Sa- vornin Lohmanschool, omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. 's Avonds werd in een door het school bestuur belegde bijeenkomst officieel afscheid genomen van de heer Van Calck. Hei is een merkbaar feit. dat \crwhil/endc ministers van het kabinet Den L'yl met zich/elf. met hun innerlijke overtuiging worstelen en zich afvragen tot waar en hoelang ze dit nog kunnen volhouden. De politiek maakt hen tot mensen, die niet zichzelf kunnen zijn. De politieke om standigheden dwingen hen meermalen j.i te zeggen terwijl zij weten dat /ii volgens hun innerlijke overtuiging eigenlijk neen zouden moeten zeggen. Zij willen trouw blijven aan hun partij, die besloot dit kabinet te steunen en die geen winst /tct in voortijdige nieuwe verkiezingen. Doch volgens hun eigen geweten hadden ze tegen bepaalde besluiten van de meer derheid van he kabinet al lang ..neen" moeten zeggen. Ze hebben het niet ge daan. omdat dat altreden tot gevolg zou moeten hebbenen daarmee de val van het kabinet een feit zou worden. Waarschip! lijk menen ze. dat „het landsbelang" dit niet gedoogt en dat ze daaraan hun inner lijke. eerlijke overtuiging nvaar op moeten offeren. Hoe lang kan een mens die ittne - lijke worsteling volhouden? Hoe lang kan een mens zo blijven werken? Meewerken aaneen politieke ontwikkeling die hij niet als de meest juiste kan zien. niet als tic beste voor het land? Het zijn niet alleen de katholieke mints ters Van Agt en Lubbers. die deze innerlijke worsteling doormaken, ook Vre- deling. ook Duisenberg - om maar een paar van de linkerzijde te noemen - wor stelen met hun overtuiging in de zo ziek geworden politieke sfeer. Het zijn ook niet alleen de ministers die aan deze frustratie onderhevig zijn. Ook meerdere kamcrlc den. zowel van links als van rechts, voelen zich politiek in een hoek gedrukt die hun geweten geweld aandoet. Het is een situatie, die zich misschien wel meer heelt voorgedaan, doch nimmer z.o duidcliik aan het daglicht is getreden als in di huidige politieke omstandigheden het geval is. De angst voor politieke gevolgen regeert u Nederland. Men ervaart er uit hoezeer tli politiek de daarin meespelende mens i<> oneerlijkheid brengt. Oneerlijkheid'in di eerste plaats tegenover zichzelf, maat wellicht ook tegenover zijn collega's, zip naaste medewerkers en zijn kiezers Nte uit boos opzet, natuurlijk niet. maar omdat de omstandigheden hem ertoe dwingen, omdat hij anders waarden Itogu stelt dan zijn eigen geweten en overtut ging- We zouden alleen al uit de laatste maanden van het politieke gevuirm cttcln- ke voorbeelden kunnen aanhalen, waaruit het bo\ enstaande te concluderen v ahW te het parlementaire leven interesseert kent ze echter wel. Steeds vaker dringt zu lt <le vraag op: hoe lang kunnen deze mensen die strijd met hun innerlijke overtuiging, die frustraties volhouden? En automa tisch volgt dan: hoe komen ze eruit? Hoe zijn zij als deze spanning van hen alvalt? Kunnen ze dan weer mei zichzelf m het reine komen? Zich weer eerlpk gaan op stellen tegenover alle problemen die ook buiten de politiek zich voordoen? Vragen zij zichzelf dit weieens af? En kunnen zi| dan toch weer voor hun politieke overtut ging gaan strijden? Gezien wat zich de laatste maanden m kabinet en parlement afspeelde, dringt zich steeds sterker de overtuiging op: d< politiek maakt de mensen ziek. in icdet geval geestelijk ziek. Hun eerlijkheid Itplt er onder. Men hoort het uit de praapes voor radio en t.v. van de minister-prest dent, men hoort of leest het uit de versla gen van de kamerdebatten, men bemerkt het pit de compromissen die gesloten worden enz. En zou dit dan allemaal moeten gebeuren terwille van het landsbc lang? Zou dat belang niet veel beter gediend worden met eerlijkheid, met durven uitkomen en doorzetten van eigen overtuiging, met geen angst te tonen voor de (politieke) gevolgen daarvan? Maar daar is innerlijke kracht voor nodig kracht, die zich niet laat aantasten door het virus van politieke macht, doch alleen het oog gevestigd houdt op het nationale welzijn. Op 1 juli a.s. is 't moment weer aan gebroken, dat de betaling van 't abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1916 a 5,- moet plaats vinden. Nog liever zagen wij, dat die abon- nee's die nog niet 't gehele jaar vol deden, nu ineens het tweede half jaar 10,- betaalden. Dat scheelt ons veel werk en 't is jeen prettig idee voor U, dat U voor geheel 1976 het abonnementsgeld voldaan heeft. Helaas moeten wij een aantal abonnee's verzoeken de achter stand van het le en 2e kwartaal in eens bij de betaling te voldoen. U kunt uw betaling voldoen aan ons kantoor, Van Weedestraat 29 of op onze postgirorekening 126156 of op onze rekening bij de Ned. Midden- standsbank N.V. te Soest rek.nr. 68.43.10.805 of op onze rekening bij de Rabobank te Soest rekeningnr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Voor uw medewerking zeggen wij U hartelijkdank. ADM. SOESTER COURANT Centrilab uit Soest heeft, op verzoek van het gemeentebestuur de kwaliteit van het water van de vijvers in het Soesterveen onder zocht en kwam daarbij tot de conclusie, dat de kwaliteit zó is ach teruit gegaan, dat er niet in gezwommen kan worden. Het gemeentebestuur waarschuwt danook iedereen en adviseert niet in de vijvers te zwemmen. Het huidige weertype maakt de toestand steeds slechter. De aanhoudende hoge buitentemperaturen betekenen voor velen een uitnodiging om te gaan zwemmen. Het aantal mensen dat daarbij van het oppervlaktewater ge bruik wil maken schijnt, blijkens de vele gevraagde inlichtingen, iedere zomer te stijgen. In mei en juni heeft het laboratorium van de provinciale waterstaat van Utrecht op vrij grote schaal aandacht besteed aan de hygiënische betrouwbaar heid van hét oppervlaktewater. Ook al zijn er intussen zuiveringsinrichtingen in bedrijf, dat geeft geen garantie dat het gewone oppervlaktewater in kanalen, rivieren en polderwatergangen nu voor recratie in het water dus voor zwemmen - geschikt geworden is. Foto Herman van Dam Vrijdag namen de leerlingen van de De Savornin Lohmanschool feestelijk af scheid van hun onderwijzer, de heer C. van Calck. Door een erehaag van zingende school kinderen werd de heer Van Calck ont vangen op het schoolplein waar voor hem een feestelijk programma werd afgewerkt. Toneelstukjes, Uedjes en spelletjes waren speciaal voor hem ge maakt. Natuurlijk vormde het aanbieden van de tuinmeubelen als afscheidsgeschenk door de schoolkinderen, mede namens de ou ders. het hoogtepunt. Ook werd door de schoolkinderen afscheid genomen van hun onderwijzeres, me- u De brandweer heeft zich zaterdag zeer moeten inspannen om te voorkomen dat zowel aan de Zandlaan als aan het Berkenlaantje twee bosbranden een groter gebied zouden bereiken. Aan de Zandlaan, achter Het Witte Huis, kon de schade tot 150 vierkante meter beperkt blijven, aan het Berkenlaantje ging 1.500 vierkante meter verloren.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1