KIJK NU NAAR BEHANG VOOR STRAKS! 75,- Restanten behang tot 70% 2.25 Brandsma verf b.v. TYPISTE j WIELREN De kleine drie mibtte ubtte De fiets in de vakantie Foto behang zeer exclusief van f 150,- en f 185,- Coupons wandweefsel Neutraal slaapkamerbehang Zeer mooi licht effen behang Kollektie Hildesiabehang '76-'77 20 KORTING Winkelkoliektie 10% KORTING restanten kurk 50% korting Soesterbergsestraat 52 Telefoon 02155 -12563 Liechtenstein - San Marino Andorra Waarom juist fietsen? Wegens vakantie gesloten van 12 juli t/m 31 juli. Wegens vakantie is onze zaak gesloten. Vanaf zaterdag 10 juli t/m Saterdag 24 juli J. P. ROND vlees voor uw hond Spec. aanbieding nü per kg.Z25 PALLAND j NIEUW in onze collectie c sPDrthuis EbkarEiSEn lb.v. middenstandsdiploma 2-JARIGE OPLEIDING „INSPRING"- secretaresse Soester'Courant van donderdag 8 juli 1976 i I voor. per wand Slechts 1 per klant van 4.25voor van 9.50voor Alleen op voorraad t/m 31 juli '76 b.v. 7.95 Ingeklemd tussen Frankrijk en Spanje ligt in de Pyreneeën de republiek Andorra. Nog geen veertig kilometer van de Italiaanse plaats Rimini aan de Adriatische Zee kan men San Marino vinden, en wie heeft nog nooit gehoord van het vorstendom Liechtenstein, tussen Zwitserland en Oostenrijk? Wanneer we het overbekende Monaco met de hoofdstad Monte Carlo en de Vaticaan se stad buiten beschouwing laten, dan vormen Andorra, San Marino en Liechten stein de „kleine drie" van Europa. Geen politieke wereldmachten, maar wel toeris tische trekpleisters van de eerste orde. De „kleine drie" vormen merkwaardige staatjes in de grote landen legpuzzel, die we Europa noemen. Zó merkwaardig, dat het best de moeite loont om eens nader kennis te maken met deze drie onafhankelijke landjes. Wie van het Duitse Lindau en het Oosten rijkse Bregenz, twee plaatsen aan de Bodensee, afzakt naar het Zwitserse Chur komt onvermijdelijk door het vor stendom Liechtenstein. Aan de grens wordt men onmiddelijk herinnert aan het feit, dat men een vorstendom binnen gaat. Immers de breed waaiende blauw rode vlag heeft een kroon in de blauwe baan. Het symbool van het vorstelijk karakter van Liechtenstein, dat nog geen 160 vierkante kilometer groot is. Voor de veelgeplaagde Nederlandse belastingbetaler moet het een landje zijn om van te watertanden. Want door de vérgaande belastingfaciliteiten is de hoofdstad Vaduz de zetel van ontelbare niet-Liechtensteinse ondernemingen op financieel gebied. Maar stelt u zich niet al te veel voor van een dergelijke „zetel". Meestal bestaat die uit een klein kamertje in een indruk wekkend gebouw, waarvan de deurpost bezaaid is met naamplaten waarop al lerlei nog indrukwekkender firma namen staan. Het vorstendom Liechtenstein is lang berucht geweest om de „dump methoden" van postzegeluitgiften. Dit is nu wel - mede onder druk van het naburige Zwitserland - anders gewor den. Zwitserland zorgt nu voor de admi nistratie van het Liechtensteinse post wezen, dat echter nog steeds eigen post zegels heeft. Het tien kilometer lange spoorweg,,net" wordt geëxploiteerd door de Oosten rijkse Bondsspoorwegen. De Liechten steinse poststukken worden derhalve voor de Zwitserse posterijen verzonden en door de Oostenrijkse spoorwegen vervoerd. Vrijwel geen belasting en helemaal geen leger. Kan het idealer? In de beide wereldoorlogen is het vorstendom neu traal gebleven. Geen mens weet waarom zelfs de Duitsers het ontzagen. Operettestaat „Welkom op de aloude grond der vrij heid". Met deze groet worden elke zo mer de meer dan twee miljoen toeristen aan de grenzen van San Marino ver welkomd. Dit republiekje in Italië wordt door dit land aan alle kanten ingesloten. San Marino gaat er prat op de oudste soevereine staat van Europa te zijn. De geschiedenis daarvan gaat terug tot in de vierde eeuw. De legende luidt dat de Dalmatische steenhouwer Marino naar de stad kwam om aan de vesting muur mee te werken. Hij ontwikkelde zich tot de onbetwistbare leider van een groepje christenen, die voor de hevige vervolgingen waren gevlucht naar de bergTitano. Kort voor zijn dood droeg hij het leider schap over aan zijn volgelingen met de woorden „Ik laat u vrij van onverschil lig welke mens". Sindsdien heeft San Marino met trots het „Libertas" in zijn wapenspreuk opgenomen. Met zijn 61 vierkante kilometer is het kleiner dan Liechtenstein. Toch heeft het nog bijna twintig-duizend inwoners. Om de drie jaar trekken zij naar de stembus om hun „Grote Raad" te kie zen. Deze uit zestig man bestaande volksvertegenwoordiging kiest twee „Capitani-Regenti", die maar zes maan den regeren. Dan komen er weer twee andere aan de beurt.San Marino kent wel een leger. Alle mannen in de leeftijd van 16 tot 55 jaar zijn ingelijfd in de volksmilitie. Zestig daarvan vormen het parate leger en dragen de meest prachtige operette uniformen die maar denkbaar zijn. Wanneer dit parate leger door het land marcheert, zijn er meer fototoestellen op hen gericht dan kanonlopen. De ontelbare uitgiften van postzegels vormen voor de staat wel de belang rijkste bron van inkomsten. Een volstrekt unicum is, dat het kleine staatje al zestien eeuwen volkomen onaf hankelijk is. Met alle landen onderhoudt het „vriendschappelijke en broeder lijke betrekkingen". Zijn onafhankelijk heid en soevereiniteit wordt gegaran deerd door de Verenigde Naties. Die garantie had het vroeger ook al. Toen Napoleon in 1797 bij de verovering van Italië eerbiedig stil hield bij de gren zen van San Marino stuurde ,,1'Empe- reur" een gezant naar de regering. Ver bijsterd hoorde de wereldveroveraar wat het kleine San Marino antwoordde op zijn aanbod om het grondgebied van dit kleine staatje te vergroten. „Alleen door klein te blijven kan San Marino zijn vrijheid en soevereiniteit bewaren". Be schaamd droop de keizer af. Een erva ring rijker, maar een illusie armer. Smokkelnest in de Pyreneeën Wanneer de atmosferische toestanden gunstig zijn kan men al zoekend in de korte golfband van de radio een stem horen „lei Radio Andorra". Men heeft dan draadloos verbinding met een won derlijk stukje grond in de Pyreneeën, dat Andorra heet. Van de kleine drie heeft dit staatje tussen Frankrijk en Spanje het grootste grondgebied; 453 vierkante kilometer. Het staat bekend als een republiek van smokkelaars. Inderdaad maakt de be volking er geen geheim van, dat het aardig verdient aan de zonderlinge lig ging van hun grondgebied. In een Cata laans dialect proberen de stoppelbaar- dige mannen van Andorra te bewijzen dat de onafhankelijkheid van hun landje terug gaat tot de tijd van Karei de Grote. In werkelijkheid is hun zelfstandigheid van onbekende oorsprong, maar niette min stevig gegrondvest. Die zelfstandig heid is zeker voor een groot deel ,te danken aan de geïsoleerde' ligging'en aan de slechte bereikbaarheid van het grondgebied. De staatsinrichting van Andorra is hoogst merkwaardig. Het staat zowel onder Franse als onder Spaanse voogdij, maar toch is het geheel onafhankelijk in bestuur. Jaarlijks betalen de Adorreanen lachend enkele pesetas belasting aan de bisschop van het Spaanse stadje Urgel, die men „Viguier Episcopal" noemt en nog har der lachend ook nog enkele francs aan de „Viguier de France", die de Franse staatspresident vertegenwoordigt. - Ze zien het niet zozeer als een belasting, maar meer'als een soort „zwijggeld" voor hun smokkelactiviteiten. Misschien is Andorra wel de enige staat ter wereld waar een misdadiger mag kiezen door wie hij berecht wil worden. Door een Spaanse of door een Franse Baljuw. Gaat de verdachte niet accoord met één uitspraak dan moet hij een reis je naar het buitenland maken om in ho ger beroep te gaan. Wil hij een hoger beroep in het Spaans, dan gaat hij naar Urgel, waar de bisschop hem aan de tand voelt. Wil hij liever op Franse wijze berecht worden, dan moet hij naar Per- pignan, waar het hooggerechtshof van Andorra zetelt. Voor iemand die een hekel heeft aan overbodige ambtenarij is Andorra een ideale staat. Alle ministeries bevinden zich in één gebouw, de „Casa de la Vall". Maar de 14.000 inwoners kijken wel uit. Hun vrijheidszin is zo groot, dat ze zich weinig van wetten en reglementen aan trekken. Zodoende hebben de ambte naren van Andorra niet veel te doen, evenals de politie die graag een oogje dicht knijpt. Fiets en vakantie horen bij elkaar. Zeker in een land als Nederland waar door de vlakheid overal kan worden gefietst en waar bovendien een uitgebreid fietspadennet aanwezig is, in het bijzonder in de toeristisch aantrekkelijke gebieden. Ook naast algemeen erkende fietsgebieden zoals Drente, de Veluwe en Oost-Gelderland zijn er vele streken die het waard zijn om op de fiets te worden ontdekt, zoals het Groningse Westerwolde, het zuidwesten van de provincie Groningen, het Friese woudengebied, Salland, de Peel, Walcheren, het polderland tussen Utrecht en Rotterdam en het duingebied van Noord- en Zuid-Holland. Niet vergeten dat ook in de omgeving van de grote steden vaak zeer mooie fietstochten kunnen worden gemaakt. lichtingsboekje verschenen, waarin alle mogelijkheden uitvoerig worden gespro ken. Door overmaking van 4,20 op post girorekening nr234567 kan dit boekje bij de stichting: fiets! in Amsterdam wor den aangevraagd. Het alternatief voor de fiets meenemen, is een fiets huren. Dat is vrijwel overal in Nederland mo gelijk; bij de fietsenhandel, bij stations en bij speciale verhuurinrichtingen. Er zijn in Nederland ver over de duizend fietsverhuuradressen. Vooral in de be kende toeristengebieden is er een groot aanbod. Toch verdient het aanbeveling - zeker als u voor de gehele duur van de vakantie over huurfietsen wilt beschik ken - fietsen te laten reserveren. Hierbij ook opgeven wat voor soort fietsen u wilt hebben. Er zijn damesfietsen, herenfietsen, jeugdfietsen en tandems in de verhuur; ook kunnen in veel gevallen kinderzitjes en fietstassen worden mee- gehuurd. Goede raad voor fietstochten Wie echt van vakantiefietstochten wil genieten, moet daarvoor de nodige voorbereidingen treffen, zeker als het om grote of om dagen of weken durende tochten gaat. Niet alleen moeten dan kaarten worden gekocht en routes wor den uitgezet, ook de fiets zelf vraagt dan de nodige aandacht. Wat voor soort fiets kan het best worden gebruikt, welke bagage neemt men mee en hoe moet deze bagage op de fiets wor den verwerkt? Zo is er nog veel meer. Alle informatie en veel nuttige en vaak onmisbare tips hierover vindt u in het boekje „Goede raad voor fietstochten", dat door over making van 4,60 op postgirorekening nr. 234567 kan worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Wie een fietsvakantie heeft gehouden, zal daar prettige herinneringen aan be waren, vooral als zo'n vakantie goed is voorbereid. De praktijk heeft geleerd, dat velen het niet bij één keer laten. Zo'n fietsvakantie wordt herhaald. De moeite waard om er eens over na te denken. Het is bijna een overbodige vraag waarom juist fietsen zo bij de vakantie past. Fietsen is immers gezond en ont spannend en op de fiets komt men langs wegen en in gebieden, die men anders links laat liggen of die met andere ver voermiddelen moeilijk of in het geheel niet zijn. te bereiken. Een fietstocht in gezinsverband is zeker aan te bevelen, omdat iedereen op deze manier actief is en er bijvoorbeeld geen problemen zijn om de kinderen bezig te houden. Op de fiets zijn ze bezig. Meenemen of huren Neem daarom de fiets mee als u met vakantie gaat. Dat meenemen kan op verschillende manieren gebeuren. U kunt op de fiets naar uw vakantiebestem ming rijden. Dat is een mooi begin van de vakantie. Wie over goede fietstassen beschikt - en er is een uitgebreide keuze aan fietstassen - kan heel wat bagage zelf meenemen, maar als dat te veel is en u wilt uw vakantie graag op de fiets beginnen, dan is het vooruitzenden van de bagage natuurlijk geen probleem. Ook de fiets kan vooruit worden gezon den bijvoorbeeld via een bodedienst, waardoor een fiets letterlijk in iedere plaats van Nederland kan worden af geleverd. Ook per trein kunnen fietsen worden verzonden, zij het dan dat de mogelijkheden beperkt zijn. In het zomerseizoen rijden tussen een vijf tigtal stations speciale fietsenwagons. Informatie hierover vindt u in het spoor boekje en kunt u ook bij de spoorweg stations krijgen. Wie met eigen auto met vakantie gaat, kan de fiets op of aan de auto meenemen door gebruik te maken van een dak bagagerek of een speciaal fietsenrek, dat aan deachterzijde van dé auto wordt bevestigd en waaraan twee tot drie fietsen kunnen worden gehangen. Over de verschillende wijzen van fiets- vervoer is in de serie Fietsotheek onder de titel ..Neem de fiets mee!" een voor- Onze opdrachtgever in Soest, een dynamisch internationaal kantoor zoekt voor ca. 8 weken een accurate invalster voor bovenstaande funktie. Enige ervaring en type-vaardigheid zijn natuurlijk noodzakelijk. Hebt U goede referenties, kunt U snel aan de slag? Wilt u 35 a 40 uur per week werken, bel dan eens en vraagt U naar mevr. E. M. van Wayenburg-Veth. Zij zal U graag alle inlichtingen over deze en andere tijdelijke vacatures verschaffen. UITZENDORGANISATIE F. Eliaslaan 26, Baarn, tel. 02164-16300 SLA GERIJ J. DEN BLANKEN Nieuwstraat23 Interieurverzorging Laanstraat 37 - Soest - Telefoon 02155-13284 Pens-boekmaag p.p1.35 Schone pens p.p1.35 Pens, grof gesneden p. kg.2.45 Pens, ongesneden p.kg2.75 Donatin, 2% kg5.45 Nieuwstraat 21 - Baarn cnpcr shirts ■broeken ■schoenen en -handschoeneni I I I SOESTERBERGSESTRAAT 3 TEL. 02155 12749 J FIL. KONINGINNELAAN 32, TEL. 02155-12650 JEANS JACKETS De Baarnse Middenstandsavond school van de stichting C.M.O., met subsidie van het Ministerie van O.enW., geeft een Schoolgeld f 130,- per jaar. Aanmelding voor de nieuwe cursus bij: K. Teeling, Prof. Drionlaan 8, Baarn. Tel. 02154-14549. F. C. van Tuinen, Buntweg 25, Soest. Tel. 02155-14286. Ten behoeve van onze opdrachtgevers in Soest, Baarn en omgeving zoeken wij regelmatig geroutineerde secretaresses, die af en toe enkele uren, dagen, weken of maanden kunnen inspringen. Een soortstand by" dus. Wij stellen uiteraard hoge eisen aan steno en typevaardigheid in Nederlands en/of moderne talen. Organisatietalent strekt tot aanbeveling. Om slagvaardig te kunnen handelen is telefonische bereikbaarheid gewenst. Indien U over goede referenties be schikt, belt u dan eens en vraag naar mevrouw E. M. van Wayenburg-Veth. Zij zal u graag alle inlichtingen ver schaffen. UITZENDORGANISATIE F. Eliaslaan 26, Bsarn, tel. 02154-18800

Soester Courant | 1976 | | pagina 6