Een merkwaardig filmbedrijf Scotland Yard niet van criminele smetten vrij Wat zijn de rijkste landen? I I I Maak eens een natuurfilm U kunt niet alles weten! Autorijschool M. LOS Sex en porno sloop binnen bij onkreukbaar geacht politiekorps art» Uw succes is onze Uw succes is onze Soeslcr Courant van donderdag 22 juli 1976 Henk Otto met de 16 mm. perfotape-geluidsmachine. In ons land wordt procentueel het hoogste aantal bezitters en gebruikers van een smalfilm camera aangetroffen van alle EEG-landen. Enkele honderdduizenden mensen hebben die filmcamera als een belangrijk instrument om de beste momen ten In hun leven vast te leggen. Daarnaast zijn er enkele tienduizenden die de film camera gebruiken als een puur hobby-instrument. De filmliefhebberij viert hoogtij. Bij die „kleine 8 mm. film" is het ge luid de laatste jaren steeds belangrijker geworden. Geluid bij de film om de sfeer te versterken. De technische ontwikke lingen die hiermede gepaard gaan, vor men echter voor velen een struikelblok. Lang niet altijd is de fotohandelaar in staat om de daarbij opduikende proble men op passende wijze op te lossen. Het is dan ook niet toevallig dat er. juist in ons land. een man is die de ge wone amateur helpt bij al die knelpunten in zijn hobby. Henk Otto gevierd amateur nu helper van anderen! Henk Otto. eens lid van de Utrechtse Smalfilm Amateurs, was in de jaren zes tig een gevierd amateur. Menige prijs in landelijke wedstrijden sleepte hij in de wacht. Het geluid bij de film vormde in zijn rolprenten steeds een essentieel onderdeel. Henk Otto. werkzaam bij een electro- technisch bedrijf, gaf er de brui aan. Hij begon „voor zich zelf". Het was hem opgevallen dat erg veel smalfilmers tobden met de kleine en grotere proble men rond hun hobby. De toenemende invloed van de electronica daarin. Hij besloot om een bedrijf te starten dat juist op deze groep was gerichteen pu*egok. Gewoon thuis Henk woonde in een huis aan de Colenso in Soest, een gelukkig vrij ruime eens- gezinswoning, die echter gestadig leek te krimpen. Want het kleine bedrijfje, waar handige apparaatjes werden vervaar digd om het leven van de amateur te veraangenamen, slorpte wel de woon ruimte op. Henk zegt: „Ik moest alles van de grond af opbouwen, want er was nergens een voorbeeld. Wie gaat zich nu afhankelijk maken van de beoefenaars van die hobby smalfilmen?" Toch sloeg het vanaf het begin aan. Henk ontwierp een handig apparaatje om geluid van een bandrecorder „over te schrijven" op het randspoor van een 8 mm. film, de Stroboreg. Het bleek een sukses, een sukses dat zo groot was, dat het tot op dit moment gretig wordt ge bruikt en verkocht. Een zaak die uiteraard erg belangrijk werd, was het z.g. stripen van de 8 mm, films. Op de zijkant van de smalfilm wordt daarbij een dunne strook geluids band geplakt. Op die geluidsband kan dan, door gebruik te maken van een ge- luidsprojektor. passend en synchroon geluid bij de film worden opgenomen en later afgespeeld. Dit stripen moet zeer nauwkeurig gebeuren, daar slechte stripe de geluidskwaliteit sterk beïnvloed. Vanaf de aanvang van het bedrijf heeft Henk Otto hier veel aandacht aan be steed, de beste machines gekocht en een kwaliteitsprodukt afgeleverd. Dan ontstaat al gauw de beroemde mond tot mondreclame, die het bedrijf een stoot in de goede richting geeft. Henk werd daarnaast als een soort le vende vraagbaak gebruikt, een rol die hij tot op dit moment nog steeds met genoegen vervult ondanks de toenemen de drukte. Een nieuw bedrijfspand In 1972 was Henk Otto letterlijk uit de woning gegroeid, hoewel zejf niet be paald dik, was zijn bedrijf steeds belang rijker geworden, zodat naar een grotere ruimte moest worden gezocht. Dat bleek te vinden. Aan de Soestse Steenhofstraat 67 werd een ruim pand gevonden dat aan de eisen voldeed. Dit pand, nog steeds in gebruik (hoewel ook nu al weer krap aan het worden) is ongericht met werkruimten, studio voor het inspreken van film6, ruimten voor de z.g. montagetafels (Steenbeck) en een ruimte voor de copieermachines. voorzien. Er is altijd studioruimte te kort in Hilversum. Studio Joop Geesink en Cinecentrum maken van de faciliteiten van dit bedrijf gebruik. Wanneer u op uw eigen TV-scherm een bepaald filmpje ziet, kan dit best op 8 mm. film zijn opgenomen. Deze 8 mm. film wordt dan bij Henk Otto's bedrijf „opgeblazen" tot een formaat van 16 mm. en kan dan normaal op de beeldbuis vertoond worden. Vooral bij het journaal maakt men meer» malen gebruik van toevallig opgenomen 8 mm. films, die op deze wijze als Illu stratie bij een bepaald gebeuren kunnen dienen. Mocht u ooit een felle brand als eerste met uw filmcamera verslaan, film dan bij voorkeur met een snelheid van 24 beelden per sekonde, uw film kan dan, na vergroten tot 16 mm., zonder meer op de beeldbuis gebracht worden. Zo is Henk Otto het oude ideaal de Het geheiligde begrip van Scotland Yard Is aan flarden gescheurd. De beroemde Londense politiemacht, door schrijvers van detectiveverhalen op een hoog voet- ituk geplaatst, is naar beneden getuimeld. Wat geen Brit ooit heeft kunnen denken is toch gebeurd. Scotland Yard is corrupt. Pornokoning James Humphreys infil treerde met succes in het politiekorps dat tot nu toe als onkreukbaar gold. Donker Soho had zich comfortabel genesteld in de strakke kamers van het solide gebouw vlak bij het Victoria Embankment. Twaalf hoge functionarissen van dit le gendarische politiekorps zijn beschul digd van het aannemen van steekpennin gen uit handen van de bazen uit Soho. Gevierde leiders van succesvolle vlie gende brigades zijn door hun eigen men sen gearresteerd. Zij gaven tips aan James Humphreys wanneer een razzia In de sexclubs van Soho op handen was. Ook werd in beslag genomen prikkel lectuur terug verkocht aan Humphreys, die door deze duistere praktijken én zijn connecties bij Scotland Yard tot de on gekroonde koning van de Londense on derwereld gerekend werd. Droomwereld stortte ineen De bom barstte in Nederland. Hum phreys verbleef in het Huis van Bewa ring te Amsterdam, wachtend op een uitwijzingsbevel. Op verzoek van de Londense politie was hij in ons land in de kraag gegrepen omdat hij verdacht werd van mishandeling van zijn vrouw, een ex-striptease danseres. Nauwelijks had de Londense porno koning voet op Britse bodem gezet of hij voelde het kille metaal van de hand boeien om zijn polsen. In het betongrijze gebouw van Scotland Yard hielden enkele hoge speurders hun adem in. Een droomwereld van geld en reisjes stortte in elkaar. Hun hoogste baas, Sir Robert Mark, had het spelletje door gekregen en de kranten kregen er lucht van. Voor de Engelsman een bijna niet te ver teren zaak. Het beeld van de alleen met een vergrootglas gewapende speurder die met een flinke dosis scherpzinnig heid de meest ingewikkelde misdaden in een handomdraai oplost en die niet omkoopbaar is, is verdwenen. De nazaten van Sherlock Holmes worden |nu achterdochtig bekeken. En dat ver- Henk levert nu een veelheid van hulp- apparatuur als b.v. mengpanelen voor het gelijktijdig inspelen van verschillen, de geluiden bij de film. Synchronisatie apparaten om een willekeurige band recorder gelijktijdig te laten draaien met een filmprojektor, versterkers enz. Bij hem worden miniatuurversterkers gebouwd in geluidsprojektoren, zodat die krachtiger geluid kunnen geven. Handige hulpstukken die hem opspelen van geluid op de film kwalitatief ver beteren en vereenvoudigen. De vakfilm geïnteresseerd Het kon tenslotte niet uitblijven dat ook de professionele film en Televisie ge ïnteresseerd werden. De mogelijkheid om een „grote film van bv. I6mm" van tekst te voorzien in de uitstekend geou- tileerde studio bleek in een behoefte te 8 mm. film - in feite trouw gebleven en heeft hij het de kans gegeven om voor „vol" te worden aangezien. Wat is er allemaal te vinden? Elke amateurfilmer die in de showroom rondloopt, voelt zich als een kind in een speelgoedwinkel. Apparaten om zelf de film te stripen, mengpanelen, kleine versterkers om de projektor wat meer volume te geven, synchronisatie-apparaten, speciale 8 mm. geluidsmontagetafels, een soort lui lekkerland. Henk loopt met de bezoeker rond en geeft duidelijk uitleg, een uitleg zonder dikke technische termen. Hij heeft kennelijk plezier in zijn werk. We mogen trots zijn dat we in ons land een dergelijk gespecialiseerd bedrijf heb- Complete montagesot voor beeld en geluid 8 mm. film. Montage van een geluidsmixer door de zoon. ben dat diensten verleend aan de gewone 8 mm. filmamateur. Wie zelf eens wat wil weten, kan gerust opbellen, telefoon 02155-18844. driet Sir Robert Mark ernstig, maar hij blijft in het rotte vlees snijden totdat die plek verdwenen is. Twee miljoen vingerafdrukken Dé hoofdcommissaris van de Londense Metropolitan Police, zoals Scotland Yard officieel heet, zetelt in een impo- sant gebouw. Het is vele verdiepingen hoog opgetrokken uit beton, staal en glas. Het enige frivole element wordt ge vormd door een draaiend driehoekig vlak waarop in metalen letters New Scotland Yard staat. Voor de rest is het complex van een griezelige strakheid zonder kraak of smaak. Bijna drieduizend mensen brengen hier hun dag zoek met allerlei taken en zaken zodals het bijhouden van het gigantische vingerafdrukken archief van meer dan twee miljoen stuks. De kaartenbakken herbergen gegevens en bijzonderheden van ruim drie miljoen mensen. Alle maal opgeborgen onder naam en even- tueel bijnaam- Die van hun eigen men sen zijn er nu aan toe gevoegd. Mammoet organisatie Waar wortelt die traditie van Scotland Yard eigenlijk in? De naam is afgeleid van een klein, nog steeds bestaand, straatje in het Londense Whitehall dis trict. Eens stond daar het paleis van de schotse koningen die er in het grijs verleden plachten te verblijven In dit gebouw vestigde kolonel De Veil in 1729 een particulier detective-bureau. Wat later fungeert De Veil als hoofd van de Londense politiemacht. De in 1892 opgerichte Metropolitan Police nam de naam van het straatje over. Zeventig jaar hebben de mannen met de typisch Engelse politiehelmen daar geresideerd alvorens ze naar een nieuw gebouw trokken dat de naam New Scotland Yard kreeg. In de praktijk wordt met Scotland Yard vooral het Criminal Investigation De partment - de recherche-afdeling van het korps bedoeld. Een mammoet-orga nisatie ter bestrijding van de misdaad, die nu in eigen gelederen binnen is ge. slopen. Het is ook een organisatie die beschikt over vele honderden opspo- ringsambtenaren, vrouwelijke agenten, paarden en Duitse herdershonden, snelle motorboten voor het controleren van de havens en radio-auto's die in voortdu rend contact staan met het. hoofdkwar tier van de Metropolitan Police. Naam te grabbel Scotland Yard brengt het criminele ge beuren op een zeer gedetailleerde ma nier in kaart. Op een van de verdiepin gen van het immense gebouw is een car totheek ingericht waarin elke misdaad nauwkeurig is omschreven en gecatalo- giserd. Inbraken in fabrieken, in kanto ren, in particuliere huizen, in een be drijf. En ook onderverdeeld in welk soort bedrijf: juweliers, horeca-zaken, waren huizen enz. Uit de opgeprikte spelden op een grote kaart van Londen valt af te lezen dat zakkenrollerij het meest voorkomt op Piccadilly Circus, het plein dat in de wereld bekend staat als het veelkleurige knipogend middelpunt van de wereld. Door het nauwkeurig in kaart brengen van die zakkenrollerij is gebleken dat een „Pick-pocker" geen alleen opere rende man meer is, maar een trio waar van de een runner genoemd wordt en de ander catcher en pikker. Scotland Yard. De naam alleen al deed de misdadigerswereld van Londen be ven. Dat die naam te grabbel is gegooid door de eigen onkreukbaar geachte mensen is een trap tegen het zere been van de Engelsen. Wij mogen dan regelmatig klagen over hoge belastingen en dito sociale lasten en dikwijls van mening zijn dat wij meer zouden moeten verdienen, niettemin tonen de statistieken ieder jaar aan dat Nederland tot de rijkste landen ter wereld behoort. Wij mogen qua levensstandaard dan iets achter blijven bij landen als Zwitserland, Zweden, de Ver. Staten en in mindere mate West-Duitsland, wij liggen anderzijds duidelijk voor op sommige westerse landen, zoals Oostenrijk, Groot Brittannië, Ier land en Italië, terwijl we het ook best tegen de Belgen en Fransen kunnen opnemen. Het blad Economisch Statische Berich ten refereerde onlangs aan een publi catie van het Bureau voor de Statistiek der Europese Gemeenschap, waarin ge gevens zijn opgenomen over de wel vaartssituatie in de 9 EEG-landen en en kele andere landen zoals USA, Zwitser land, Oostenrijk, Zweden en Japan. Op grond van deze statische gegevens was het mogelijk een „rangorde van welvaart" samen te stellen. Uit die rang orde Kan worden afgeleid, hoe rijk de rijkste landen van de wereld zijn. Terecht wijst Economische Statische Berichten er echter op dat men deze rangorde critisch dient te interpreteren. Er zijn namelijk verschillende maatstaven om de welvaart van een bepaald land te meten. De eerste mogelijkheid is om het bruto binnelands prduct per hoofd van de be- volkingals „welvaartsmeter" te nemen. Dan blijkt dat Zwitserland, Zweden, Amerika en West-Duitsland de rijkste landen zijn. Niet Amerika gaat hifer dus aan de kop, maar de twee Europese sta ten Zwitserland en Zweden. Op de vijfde plaats, dus achter Ver. Staten en Duits land. komt Denemarken, gevolgd door Luxemburg, Noorwegen, Frankrijk en België. Op de tiende plaats komt Neder land. dat een kleine achterstand op Bel gië heeft, maar nog ruim voor ligt op no. li van deze wereldranglijst, t.w. Japan. Deze rij van 15 landen wordt ge sloten door Oostenrijk, Groot-Brittannië, Italië en Ierland. En het ls bijzonder triest om het eens zo machtige Verenigd Koninkrijk nu in de staartgroep te moe ten aantreffen. Tegen een dergelijke berekening op grond van het bruto binnenlands pro duct per hoofd van de bevolking kunnen echter bezwaren worden ingebracht. Zo kan men menen dat het onjuist is om ieder lid van de bevolking ongeacht zijn leeftijd even zwaar te laten meetellen. Niet alleen dragen ze lang niet allen tot de productie bij, maar bovendien tellen ze Ook niet even zwaar in de consumptie. Daarom is er veel voor te zeggen de to tale profuctie per huishouden te meten omdat in dat geval bovengenoemde be zwaren minder zwaar wegen. Per huishouden Dus publiceert Economisch Statistische Berichten ook een wereldranglijst op grond van het bruto binnenlands pro duct per huishouden. Dan blijken de Ver. Staten het rijkste land ter wereld te vormen, gevolgd zo waar door onze Beneluxpartner Luxem burg, terwijl Zwitserland en Noorwegen resp. de derde en vierde plaats bezetten. Pas op de vijfde plaats komt Zweden en daarna komen met overigens onderling minimale verschillen Duitsland, Japan. Denemarken en op de 9e plaats Neder land. België en Frankrijk blijven nu bij Welke natuurminnende amateurfilmer wordt niet af en toe door het verlangen be kropen zelf eens een natuurfilm te maken. We worden via de televisie vrijwel dagelijks met de mooiste en belangwekkendste natuurfilms geconfronteerd. Voor het maken van een goede natuurfilm is bet be slist niet noodzakelijk naar dezelfde exotische gebieden te reizen waar de televisie films werden opgenomen. Ook dicht bij huis zijn zeer interessante onderwerpen te vinden. De twee belangrijkste eigenschappen waarover die amateurfilmer dje de na tuur wil filmen moet beschikken zijn: a. een gedegen kennis van zijn onder werp (er zijn bibliotheken te over waar hij zijn kennis kan vermeerderen) en b. geduld en waarnemingsvermogen. Een goed onderwerp voor een natuur film is overal te vinden. Het meest voor de hand liggend is het dierenleven in bos en veld. Maar waarom niet eens het le ven in en om een boeresloot geprobeerd? De filmcamera's van tegenwoordig zijn zo universeel te gebruiken, van super- tele tot macro, dat eigenlijk geen onder werp onbereikbaar is voor de amateur- cinéast. Nog niet zo lang geleden was licht het grootste probleem voor de amateur. Zodra het aanwezige licht min der werd moést de amateur gebruik ma ken van zogenaamde filmzonnen. Maar ja, in de natuur zijn slechts zeer weinig stopkontakten voorhanden om deze zonnen aan te sluiten. Toch behoort dit probleem ook tot het verleden. De Kodak Ektachrome 160 super 8 film met zijn ge voeligheid van 23 DIN geeft de amateur de mogelijkheid ook onder zeer ongun stige lichtomstandigheden een goedbe- lichte film te maken. Wanneer de camera bovendien nog over XL eigenschappen beschikt kan de amateur doorgaan met filmen zo lang hij zijn onderwerp nog kan zien. Omdat het natuurfilmen zich voor het grootste gedeelte in het tele- en macro- bereik zal afspelen is het van groot belang de camera zo stil mogelijk te hou den. Hiervan kan het beste gebruik ge maakt worden van een stevig statief waarop een goedlopende panorama- kop is gemonteerd. Film is beweging. Daarom zal de came ra soepel en zonder schokken bewogen moeten kunnen worden, hetzij om een panorama te maken, hetzij om een on derwerp te volgen. Het panoramiseren met een filmcamera dient op ongeveer halve kijksnelheid te geschieden. Dus zouden we al kijkend een panorama in 3 seconden kunnen overzien, dan moeten we er met de filmcamera ongeveer 6 seconden over doen. Ook een „verticaal" panorama kan een effect geven. We beginnen bijvoorbeeld met de camera naar beneden gericht een veldbloem beeldvullend op te nemen en richten langzaam horizontaal terwijl te gelijkertijd de scherpte naar oneindig bijgeregeld wordt. Bovendien kunnen we in- of uitzoemen, al naar gelang het on derwerp dat we in de eindstand willen opnemen. Het is zonder meer moeilijk om op deze manier te filmen. Daarom is het ver standig om elke opname van te voren „droog" te oefenen, dus zonder dat de camera loopt. Welke opname-techniek de natuurfilmer ook gebruikt, één gedragscode is hem geboden. Hij dient het grootst mogelijk respect voor zijn onderwerp op te bren gen en niets in de natuur te verstoren. Hij dient io veel mogelijk ongezien en onopgemerkt te blijven en vooral niets te vernielen of aan te raken en uit de buurt van vogelnesten te blijven. Wan neer hij door allerlei omstandigheden meent niet aan deze voorwaarden te kunnen voldoen moet hij maar liever van zijn opnamen afzien. O» S-l Van Lenneplaan 47 Telefoon 1 66 21 i-S ons land achter, terwijl Oostenrijk, Groot Brittanië, Ierland en Italië de vier „armste" landen blijven. Het blijkt uit de cijfers dat landen als Oostenrijk en Groot-Brittanië twee keer minder rijk zijn dan „toppers" als de Ver. Sta ten en Zwitserland. Werkende bevolking Maar ook de maatstaf „bruto binnen lands product per huishouden" is voor bestrijding vatbaar. Men zou de produc tie ook kunnen zien als het resultaat van de in de productie ingezette arbeid. We tellen dan alleen degenen mee die wer kelijk aan de productie hebben deelgeno men, dus de zogenaamde werkende be volking. Economisch Statistische Berichten pu bliceerde derhalve een wereldranglijst met het bruto binnenlands product per hoofd van de werkende bevolking als maatstaf. En met deze berekening klimt Nederland zowaar op naar een plaats onder de vier rijkste landen ter wereld, pal achter de Ver. Staten, Zwitserland en Duitsland en met een heel kleine voor sprong op Zweden. De oorzaak van deze Nederlandse stijging is uiteraard de ge ringe omvang van de totale Nederlandse beroepsbevolking die rond 35 van de totale bevolking bedraagt, (vergelijk Zwedén 48,8 en Duitsland 42,5 Uit bovengaande blijkt dat men niet zo eenvoudig kan zeggen welk land het rijkste ter wereld is, aangezien het maar de vraag is welke maatstaven je aan legt. Dat blijkt uit de positie van Neder land, dat een „koploper" is als je het bruto nationale product per hoofd van de werkende bevolking als maatstaf neemt, en slechts als „middenmoter" fungeert, als je het bruto product per hoofd van de totale bevolking als criterium neemt. Er zijn nogal wat mensen die hun oude kolenkit nooit hebben weggedaan toen ze op andere brandstof overgingen. Als die mensen de kolenkit een leuk kwastje verf geven, hebben ze een fijne paraplu - standaard. Natuurlijk wel een kleurtje geven dat het in de gang of hal goed doet. Uw lichaam ontspant zich het beste bij 20°/C. Benut de lange winteravonden voor uw slaap. 8 uur slaap heeft een vol wassene nodig, maar meer ook niet. Wol en katoen nemen allebei goed vocht op. Voor de kleertjes die de baby binnen draagt is katoen erg geschikt. Worden de kleren ook buiten gedragen, dan is wol toch het beste materiaal. Laat uw metalen gieter nooit op een droogje staan. Hij gaat dan roesten. Zet uw gieter altijd gevuld met water weg, dan zult u van roestvorming beslist geen last hebben. Nooit iets oppersen waar al vlekken in zitten, het is later veel moeilijker ze er weer uit te krijgen. Kledingstukken een paar uur, het liefst buiten laten luchten, voordat ze in de kast worden weggehangen. Blervlekken verwijdert u met lauw wa ter met daarin een scheutje spiritus. Met schoon water goed naspoelen. Schakelarmbanden van goud en ook an dere sieraden moeten van tijd tot tijd een goede beurt hebben in een sop van goed schuimende zeep. Ze blijven dan mooi en er vindt geen extra slijtage plaats van scherpe schoonmaakmidde len. Afvoergassen van b.v. gevelkachels kun nen een lastig te verwijderen aanslag geven op ruiten. Een eenvoudig huis middeltje is „behandeling" met een door gesneden aardappel. Ais U de theepot niet regelmatig ge bruikt. kan het zijn dat de pot een beetje muf ruikt, wanneer U eens een kopje thee wilt zetten. En goede tip: spoel hem dan tevoren om met twee lepels poedersuiker. Er zijn stoofperen die van nature de eigenschappen bezitten prachtig rood te koken. Andere blijven hardnekkig blank. Om die ook een kleurtje mee te geven moet u er een scheutje azijn bij doen. Ge garandeerd dat ze dan gaan blozen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 11