Stoomtram club in Soest gevestigd Plan tot wederopbouw molen De Windhond dreigende opheffing Openbare Margrietschool Op hoek Molenstraat-Molenweg Ouders niet eens met leiding: Betaling abonnementsgeld CBS moet opnieuw rekenen Vleesverkoop Naar Begin juli was het moment weer aan gebroken, dat de betaling van 't abonnementsgeld voor. het derde kwartaal 1976 a 5,- moet plaats vinden. Nog liever zagen wij, dat die abon- nee's die nog niet 't gehele jaar vol deden, nu ineens het tweede half jaar a 10,- betaalden. Dat scheelt ons veel werk en 't is een prettig idee voor U, dat U voor geheel 1976 het abonnementsgeld voldaan heeft. Helaas moeten wij een aantal abonnee's verzoeken de achter stand van het le en 2e kwartaal in eens bij de betaling te voldoen. U kunt uw betaling voldoen aan ons kantoor. Van Weedestraat 29 of op onze postgirorekening 126156 of op onze rekening bij de Ned. Midden- standsbank N.V. te Soest rek.nr. 66.43.10.805 of op onze rekening bij de Rabobank te Soest rekeningnr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Vopr uw medewerking zeggen wij U fiartelijkdank. ADM. SOESTER COURANT De ministers zijn tenslotte toch maar met vakantie gegaan. Ze kwamen er nog niet uit, uit de bezuinigingsbespre kingen, al hadden ze gehoopt dit nog vóór de vakantie te kunnen afronden. Ze hadden in het kader van de één pro cent bezuiniging - op de normale jaar lijkse inflatiestijging - reeds de algeme ne richtlijnen daarvoor aanvaard, maar nu ging het nog om ieders preciese aan deel daarin. Dan gaan eigen en poli tieke aspiraties natuurlijk sterk mee spreken. De een voor de ander meent dan voor zijn departement toch niet ver der te kunnen gaan dan men reeds had toegezegd, ook al blijkt dan de totale éénprocentssom nog niet te zijn bereikt leder van de zestien meent dan dat de ander nog wel wat kan laten vallen En men vindt dat vooral defensie zich dan nog maar wat verder moet uit kleden en aftakelen. Als minister Vredeling nu akkoord had willen gaan met nog eens zo'n 230 miljoen op defensie te bezuinigen, dan waren ze er vrijwel uit geweest. Hadden ze de begrotingsbesprekingen kunnen afsluiten en wat dat betreft onbezorgd naar hun vakantiebestemming kunnen vertrekken. Maar Vredeling. die al drie jaar lang bijkans onverantwoordelijke offers had gebracht, zei ditmaal pertinent „neen". Daarin werd hij gesteund door de chris- tendemokratische ministers. En dat na dagen lang praten en hopen dat hel sluitstuk toch nog van die kant zou ko men. Het kwam niet. Men had ook nog een klein beetje gehoopt, dat dan mi nister Duisenberg misschien niet al te stringent aan de totale éénprocentsbe- zuiniging zou vasthouden. Dat hij terwil- le van een aantal halsstarrigheden uit eindelijk toch nog wel met iets minder genoegen zou nemen. Maar ook de mi nister van financiën zei neen. Toen zaten ze dus vast. Nog langer praten bleek op dit moment zinloos. De vakantiedatum stond vaster geno teerd dan de begrotingscijfers. Waarna er niets anders overbleef dan het Cen traal Bureau voor de Statistiek en het Centraal Planbureau te vragen nog maar eens aan het rekenen te gaan en dan te zien of ze niet wat gunstiger cij fers voor de economische ontwikkeling zouden kunnen vinden. Die kerels moe ten dan maar niet met vakantie. Als er nu wat gunstiger cijfers voor de naas te toekomst voorgetoverd kunnen wor- den, dan zouden daaruit misschien de nu nog ontbrekende miljoenen tevoor schijn kunnen komen. Ze moeten de zaak gewoon niet zo som ber inzien, 'n beetje meer optimisme over werkgelegenheid, handel en winst mogelijkheden tonen. Al blijkt dat dan volgend jaar niet helemaal te kloppen. Nou ja, dan is er een andere regering, dan moet die dat varkentje maar was sen, maar dan heeft dit kabinet de zaak tenminste naar beste weten geregeld. De operatie is ih politiek opzicht toch al pijnlijk genoeg. De over enige maan den ontvlammende verkiezingsstrijd werpt zijn schaduwen uiteraard reeds ver vooruit. Nu moet men nog maar zo veel mogelijk vasthouden aan de uit een zeker welvaartspeil ontsproten politieke verlangens. Toch nog wat loonsverhoging, toch nog geen beperking van de sociale voor zieningen en geen verdere lastenver zwaringen. Dat maakt een goede indruk in de verkiezingsstrijd. Als die nu een maal maar weer gestreden is, dan zien we wel weer. Zeker, dan zal er wel sterker bezuinigd moeten worden, maar dan is er weer vier jaar tijd om het eigen straatje schoon te vegen en te trachten het vuil op andermans stoep te deponeren. Nu gaat het er om je niet te impo pulair te maken bij het gewone kie zersvolk. Het CBS zal wel uitkomst bieden. Al zullen de lasten er niet door verdwijnen, doch groeien. Donderdag 22 juli 1976 54e jaargang no. 49 Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 SOESTER COURANT Dezer dagen is Koninklijke goedkeuring verleend aan de in Soest gevestigde Stoomtramclub, vereniging van vrienden van de stoomtram Hoorn-Medemblik. De op het oog niet voor de hand liggende vëstigingsplaats is een gevolg van het feit, dat het initiatief tot oprichting van deze vriendenvereniging genomen is door onze plaatsgenoot Dr. P. Felix, die zich sedert een aantal jaren bijzonder inspant om deze museumtram te helpen opbouwen. Het betreft hier geen overheidsinstelling of openbare vervoersonderneming, maar een particulier initiatief van een groep belangstellenden, die zich hebben ingezet om „de stoomtram", dat historische ver voermiddel uit grootmoeders tijd, voor het publiek te laten herleven. Aanvankelijk werd gewerkt onder aus piciën van de Tramweg-Stichting, die op dit ogenblik ook een aanvang heeft gemaakt met het tot stand brengen van een electrische museumlijn, waarop antieke electrische stadstrams rijden. Die lijn kan men achter het voormalige Haarlemmermeerstation in Amsterdam vinden en er wordt voorlopig alle week enden voor publiek gereden. De Stoomtram Hoorn-Medemblik staat sedert enkele jaren op eigen benen. Van andere stoomtreintjes, die nog in ons land en ook elders in Europa wor den geëxploiteerd, onderscheidt ze zich, doordat hier een echt bedrijf wordt uit geoefend. Er rijdt niet zo maar een trein enkele malen per dag of week op en neer, maar er is gedurende het hele hoogseizoen een zeer intensieve dienst, waarbij steeds twee tot drie stoomlo comotieven tegelijk onderweg zijn. Dat brengt met zich mee, dat men onderweg op een wisselplaats of zijspoor moet wachten op de tegenliggers, want het betreft hier een enkelsporige lijn van circa 20 kilometer. Aan de eindpunten kan men getuige zijn van een uitgebreide onderhoudsbeurt, kolen en water in nemen, doorsmeren en dergelijke, als mede het nodige rangeerwerk. Anders dan bij de NS mag U alles van vrij dichtbij zien en de conducteurs en ma chinisten geven daarbij voorzover mo gelijk toelichting. Het personeel bestaat overigens voor het allergrootste deel uit vrijwilligers, die niet alleen 's zómers in diverse func ties op de stoomtram rijden, maar die in de wintermaanden op de zaterdagen en deels ook door de week in en om de werkplaats in Hoorn de handen uit de mouwen steken voor allerlei onder houdswerkzaamheden en voor het voort zetten van de restauratie van historische locs en rijtuigen. Zo heeft men o.a. een locomotief en een prachtig geres taureerd rijtuig van de voormalige Gooische Stoomtram, terwijl van de Gooische de laatste jaren nog enkele „bakken" in veiligheid zijn gebracht, die tot dan als noodwoningen in Hil versum hebben dienst gedaan. Die wa genbakken zijn dus de restanten die over blijven als men een rijtuig van de draai- stellen ontdoet en als een en ander ook nog eens dertig jaar min of meer aan weer en wind bloot staat. Toch is er nog een kleine hoop, dat in de toe komst geld, tijd en hulpmiddelen ge vonden zullen worden om van deze vier rijtuigen - waarbij een motorwagen nog weer een aantal in de oorspron kelijke staat te herstellen. De Stoomtram Hoorn-Medemblijk is om zo te zeggen een kruising van eer toeristische attractie, waar zeer vele landgenoten en buitenlanders een heel gezellig en ook wel interessant dagje doorbrengen, maar tegelijk een ongesub sidieerd museum, dat zich er op mag beroemen reeds een aantal waardevolle stukken techniek voor het nageslacht gered te hebben, zoals twee rijtuigen van de Rotterdamsche Tramweg Mij., interessante koppel- en conducteurswa gens van de Friesche NTM, locomo tieven van de Westlandsche Stoomtram Mij. en van de Limburgsche Tramweg Mij., alsmede historische motorwa gens e.d. De Stoomtram Hoorn-Medemblik be schikt over vijf locomotieven, die er, dankzij een dagelijks intensief onder houd en in de winter verzorgde revi sies. niet alleen pico bello uitzien, maar die ook technisch in zeer goede staat zijn. Echter zijn het uiteraard oude lo comotieven van rond 50 tot meer dan 60 jaar oud. En dat brengt helaas mee, dat voor een aantal machines te ver wachten is, dat de ketels binnen afzien bare tijd vervangen moeten worden door nieuwbouw. Een dure investering van zo'n 50.000,- tot 100.000,- pér stuk, waarvoor men uit de opbrengst van 1 het reizigersvervoer geen middelen kan vrijmaken. Er bestaan plannen om de voormalige molen De Windhond, die gestaan heeft op de hoek Molenstraat-Molenweg, weer op te bouwen. Dankzij particulier initiatief zijn deze plannen van de grond gekomen, maar ze zijn nog zo vers, dat mededelingen hierover in dit stadium voorbarig worden geacht. Veel zal afhangen van de inmid dels aangeschreven particulieren, instanties en verenigingen. Als hun reactie positief is, zullen de plannen verder worden uitgewerkt. De korenmolen De Windhond is in 1938 afgebroken. Soest had toen nóg een molen, De Vlijt aan de Kerkstraat - op een terrein achter garage Van der Lee - die in 1952 werd gesloopt; hij verkeerde toen in een zeer vervallen staat. Wat De Windhond be- treft, bestaat de mogelijkheid dat de fundamenten ervan nog aanwezig zijn op het terrein op de hoek van de Molenstraat en de Molenweg, tegenover de lagere tech nische school. Dit zal te zijner tijd, als er wat meer bekend is over de mogelijkheden tot realisereng van de wederopbouw van de molen, onderzocht worden. De Windhond dateert uit de zeventiende eeuw. In het begin schijnt het een houten molen te zijn geweest, in de achttiende eeuw werd het een stenen molen. Hij is tot de eerste wereldoorlog in gebruik g weest als korenmolen. De oorlog van 1914-'18 maakte onverwachts een einde aan het molenaarsbedrijf op De Wind hond. Distributiemaatregelen op het verbruik van granen beperkte de laatste molenaar. Johannes Willem Smits (be ter bekend bij zijn roepnaam Hannes) in zijn bedrijfsvoering. Bovendien deed de molenaar om onbekende redenen afstand van het zogenaamde „regerings- graan", een gedeelte graan dat door de Om toch een reservefonds te vormen, waaruit de financiering van nieuwe ke tels te zijner tijd althans gedeeltelijk verzorgd zal kunnen worden, hebben en kele vrienden van de Hoornse stoomtram, waarbij onze plaatsgenoten P. Felix, M, Vogelaar en W. Artz, enkele maanden geleden besloten een Stoomtramclub op te richten. De leden worden niet al leen gezocht onder de typische stoom tramliefhebbers, maar ook onder de rei zigers, die na een leuke dag „uit met de stoomtram" vaal wel bereid blijken met een bedrag van 10,- per jaar bij te dragen tot het voortbestaan van dit waardevolle stuk industriële archeolo gie. Indien U ervoor voelt om dit unieke project te steunen, kunt u lid worden door een bedrag van tenminste 10,- over te maken op postgiro 35 72 200 van de penningmeester van de Stoomtram- club te Steenderen. Leden ontvangen tweemaal per jaar het blad „De Stoom tram". Overigens, u kunt tot en met 15 augus tus nog dagelijks driemaal op stoom uit Hoorn vertrekken en wel om 11.00, 13.00 en 15.10 uur en daarna nog alle zaterdagen en zondagen tot en met S oktober. Voor wie niet per stoomtram op en neer wil reizen is er een moge lijkheid na aankomst in Medemblik een boot te nemen naar Enkhuizen en van daar per trein weer naar Hoorn te reizen. Een voordelige mogelijkheid daarvoor heeft men met de NS-dagtocht 34. Wie per eigen auto naar Hoorn gaat kan in het station van de Nederlandse Spoorwegen in Hoorn ook nog zo'n dag tochtje Hoorn-Enkhuizen-Medemblik- Hoorn nemen, waarbij vele kinderen dan achter elkaar met drie voor hen vaak minder bekende middelen van ver voer kennis maken. Een handige gelegenheid de stoomtram en de boot te komen bekijken heeft men ook nog enkele weken met zomer- tocht 14 van het in Soest gevestigde Toeringcarbedri jf Tensen. Locomotief 30 van de Stoomtram Hoorn-Medemblik met daarach ter o.a. rijtuigen van de Gooi sche Stoomtram, de N.M.B. (Utrecht-Zeist), de Rotterdam sche Tramweg Mij. en een uit Friesland afkomstig goederen wagentje van de NTM. De complete dienstregeling van de Stoomtram Hoorn-Medemblik is bij de VW verkrijgbaar en ook kunt U op de NS-stations inlichtingen krijgen. regering aan iedere molenaar werd toe gewezen. Daarom werd het door Smits niet meer nodig geachte gedeelte toegewezen aan de molenaar van de toen nieuwe molen De Vlijt aan de Kerkstraat, J. B. Mul ders. Deze kocht de oude, niet meer in bedrijf zijnde en langzamerhand in verval geraakte molen De Windhond van Hannes Smits (naar zijn familie is de Smitsweg genoemd). Smits kans gezien de molen in die dure dabei te maken. De nieuwe eigenaar draaide een tijdje met twee molens, De Vlijt en De Wind hond, maar kon dit uiteindelijk niet bol werken. Hij zag zich genoodzaakt één van de molens stop te zetten. De keus viel op De Windhond, de oudste van de twee molens, wier wieken werden stil gezet. Mulders probeerde de molen te verkopen, waarbij hij zijn uiterste best deed deze voor Soest te behouden. Zijn pogingen liepen allemaal op niets uit. Het toenmalige gemeentebestuur van' Soest had geen enkele interesse voor het oude krachtwerktuig, een markant ge bouw op de historische Eng, én de pas opgerichte Vereniging De Hollandsche Molen had er geen geld voor, hoewel de prijs bijzonder laag was gesteld. Mulders, die de oude molen nog tot ongeveer 1924 exploiteerde, zag zich tenslotte genoodzaakt de molen te laten afbreken. Daarmee werd een lange periode afge sloten, een periode waarin De Windhond een belangrijke rol speelde in Soest. Niet in de laatste plaats door de molenaars familie Smits, die tot èèn der welgestel de en goed gesitueerde families in het dorp behoorden, die bij de Soester inge zetenen zeer in aanzien stonden. De molen zou al in 1737 in het bezit van de familie Smits zijn geweest. Niet alleen was ze eigenaar van de molen, maar bezat m in Soest ook veel landerijen, zowel bouwland in de omgeving van de molen (op de Eng), als wei- en hooi landen aan de Eem en in het Soester- veen. Nadat een aantal familieleden hem was voorgegaan, werd Hannes Smits in 1904 molenaar op De Windhond. Hij was het die in augustus 1911, 's morgens om acht uur, op de molen bezoek kreeg van ko ningin Wilhelmina met (toen nog) prin ses Juliana die hij mocht rondleiden in zijn bedrijf. Geruime tijd onderhield de vorstin zich met de molenaar en vertoef- dèn koningin en prinses met hun gevolg op de omloop van De Windhond, genie tend van het fraaie, wijdse uitzicht in al le richtingen. De molen had overigens al eerder ko ninklijk bezoek gehad, in oktober 1682 beklommen de gemalin van stad houder-koning Willem III, Princesse Maria van Engeland, in gezelschap van Constatijn Heygens. de secretaris of geheimschrijver van de koning, de molen. Meer dan 250 jaar was De Wind hond in het bezit van de familie Smits. en het beroep van molenaar ging over van vader op zoon. Totdat in 1917 Han nes Smits geen andere mogelijkheid meer zag dan de molen te verkopen. Elf jaar later bestond De Windhond niet meer en verloor Soest een markant plekje, waarvan het er sindsdien zoveel heeft verloren. Als het particulier initiatief tot weder opbouw van de molen enthousiaste reacties losweekt en zowel particulieren als instanties en verenigingen (finan ciële) steun verlenen, bestaat de kans dat Soest één van die plekjes terugkrijgt. Op de hoek van de Molenstraat en de Molenweg, waar eens de molen De Wind hond stond. Misschien dat hij er over een paar jaar weer staat. aanleiding van vragen van de WD-raadsfraktie, die betrekking hebben op de samenwerkingsproblemen van de oudercommissie en de leiding van de openbare Margrietschool in de wijk Soest-Zuid, zeggen burgemeester en weihouders dat als een school door minder dan gemiddeld 75 leerlingen wordt bezocht, tot opheffing dient te worden besloten. Afgaande op de aantallen, die op dit ogenblik bekend zijn, zal de Margrietschool aan het begin van het schooljaar door ongeveer 30 tot 50 kinderen bezocht worden, ook al omdat voor het eerste leerjaar slechts enige leerlingen aange meld zijn. De WD-fraktie vestigde de aandacht op de problemen en informeerde bij het col lege of het bekend was dat „nu al twee oudercommissies in ruim één jaar het vertrouwen in de leiding van de Margriet school hadden opgezegd. „Heeft U", zo vroeg de fraktie, „in een zo gewichtige zaak de oudercommissie om nadere schriftelijke argumentatie gevraagd?". Zij meent dat het voortbestaan van het openbaar onderwijs in Soest-Zuid in gevaar komt als op de eerst volgende teldatum (16 oktober) het aantal leerlingen onvoldoende zal blijken te zijn. B. en W. zeggen daarvan, dat als op 16 oktober de school door minder dan 64 leer lingen wordt bezocht, het gemiddeld aantal leerlingen over 1976 minder dan 75 zal bedragen. Op de teldata 16 januari en 16 april waren de aantallen respectievelijk 81 en 80. „Gelet op het aantal kinderen dat deze school ingaande het nieuwe schooljaar (30 tot 50 leerlingen) blijft bezoeken, alsmede de omstandigheid dat de ouders geen ver trouwen meer in de Margrietschool hebben, komen ons", aldus het college, „in de ge geven situatie opheffing van de school als een logische consequentie voor". In het antwoord aan de fraktie zegt het college overigens dat de wethouder van onderwijs op 9 juni jJ. nog een gesprek met de oudercommissie had. De ouder commissie stelde toen, dat samenwerking met het hoofd van de openbare Margriet school in feite niet mogelijk was. De dag daarop, op 10 juni, deelde de commissie schriftelijk mee „dat het tot haar spijt niet mogelijk is gebleken een eenheid te vormen tussen oudercommissie, het hoofd en het overige personeel van de Margriet school. Tenzij er een andere leiding zou komen, zien wij voortzetting van de school alS weinig zinvol", aldus de oudercommis sie. Het college van b. en w, zegt ook niet in het bezit te zijn van de briefwisse ling van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel over de situatie in de Margrietschool. Wel is het college geble ken (in gesprekken met de inspecteur van het onderwijs), dat deze correspon dentie bestaat. Met het oog daarop is aan de Algemene Bond gevraagd het ge meentebestuur in het bezit te stellen van de gevoerde correspondentie. Als dit bin nenkomt zal bekeken worden of bijeen roeping van de gemeentelijke onderwijs commissie noodzakelijk is. Zaterdagmorgen negen uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan alle houders van groene kaarten. f

Soester Courant | 1976 | | pagina 1