Enquete voor aanleggen kabeltelevisie in Soest Kroon vernietigt boorvergunnmg voor deze streek P.U.S.W.: „Utrecht loopt vol; woningbouwplannen Baarn/Soest voorbarig!" Eerste stap doortrekking Dal weg gezet Mevrouw Stevens nam afscheid van „Braamhage" Drinkwatervoorziening vooralsnogbelangrijker Herbestraten Julianalaan Geen voorrang; twee licht gewonden Ministers in gewetensnood Vijf Engelse padvin ders verdwaald Belangstelling lijkt voorlopig groot Wijkraad in meerderheid akkoord met plaatsing kunstwerk Onderzoek naar eigen muziekschool Gemeente stelt verhogingen enkele belastingen uit Donderdag 5 augustus 1976 54e jaargang no. 51 SOESTER S COURANT Abonnomont per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Foto Herman van Dam De onverhoedse aanval" zoals door de Soesters Koos, Van dor Werf en Zweers de beschikking van de Minister van Economische zaken van december 1974 werd ge noemd, is afgeslagen. De boorvergunning met de naam „Eemnes", waarbij aan een aantal maatschappijen verlof verleend werd proefboringen te verrichten naar bitu- ma, zoals aardolie en aardgas, is ingetrokken; de beschikking van de minister ver nietigd. Ook binnen de grenzen van de gemeente Soest zullen dergelijke aktiviteiten niet kunnen voorkomen. De aktie van de drie heren, die ook de Soester gemeente raad op het spoor zette, is met sukses bekroond. De Kroon greep in en „gelaste" bovendien „dat het door de klagers ten behoeve van de Staat gestorte recht wordt terugbetaald". Er waren meer klagers, in totaal 19. waaronder de gemeente Soest, G.S. van Noord Holland, de Bussumse waterlei ding Mij en de waterleiding Mij Midden Nederland. B. en W. van Amsterdam en het Gewest Gooi en Vechtstreek. Zij te kenden protest aan tegen de ministeriële beschikking waarbij vergunning verleend werd tot het verrichten van boringen aan de vennootschap naar het recht van de Staat Delaware, Verenigde Staten van Noord-Amerika, „Amoco" Netherlands Petroleum Company gevestigd te Wil- mington, Delware; aan de vennootschap naar het Duitse recht „Gelsenberg A.G.", gevestigd te Essen Bondsrepubliek Duitsland, en aan de besloten vennoot schap b.a. ..Exploratie- en Produktie- maatschappij „Dyas B.V." gevestigd te Utrecht. In de vergunning werden slechts kadastrale nummers vermeld, géén plaatsnamen. Daardoor was aanvanke lijk wat Soest betrof, het gemeentebe stuur ontgaan dat de vergunning ook het grondgebied van Soest insloot. De drie eerder genoemde heren waren van mening dat de drinkwaterbelangen, natuurbelangen en milieubelangen in ontoelaatbare mate geschaad zouden worden, danwel geschaad dreigden te worden. De gemeenteraad stond er aanvankelijk wat minder sceptisch tegenover. Op Pro gressief Soest na, waren de fracties van mening dat als er voor het algemeen belang offers gebracht moesten worden. Nadat om ruim tien uur de scheidende mevrouw Stevens werd binnengeleid door de directrice van het tehuis, mevr. Sluiter-Szper, werd zij toegesproken door de voorzitter van het bestuur, de heer J. Oudemans. Hij memoreerde dat mevrouw Stevens 17 jaar figuurlijk, en ook het laatste jaar letterlijk, in een „glazen huisje" gezeten had, waarbij zij haar werk steeds beheerst en rustig deed. Hij onderstreep te de grote waardering van het bestuur van een enveloppe met inhoud. Vervolgens werd het woord gevoerd door mevrouw Brems, één der bewoners van het centrum, die planten en bloemen aanbood. Een "A.B.C." werd voorge lezen door mej. Luyk, waarna mevrouw S. ten Bosch namens het afscheidscomité eveneens een enveloppe met inhoud aan bood. Mevrouw C. Jolles, oud-voorzitter, sprak een persoonlijk woord names alle „wer kers van het eerste uur", waarbij zij de prettige 18-jarige samenwerking belicht te. Mej. Burgerman dankte de scheidende mevrouw Stevens voor de bijzondere attenties waarvan zij de „werkers" in en aan het Slangenbosje voorzag. Namens het personeel sprak de heer Van Dril; ook hij bood een enveloppe met inhoud aan. Een lange en bijzonder geestige speech hield één van de bewo ners onder de schuilnaam „Azalea Mollis" en tenslotte sprak de directrice een dankwoord, waarbij zij wees op de voortreffelijke wijze waarop mevrouw Stevens haar gedurende haar inwerk- periode bijstond. Mavrouw Stevens zei in haar dankwoord nooit met tegenzin haar werk verricht te hebben. Zij vond het afscheid geen trieste zaak, temeer omdat zij „vlakbij" bleef wonen en hoopte binnen niet al te lange tijd een flat in het tehuis te kun- Soest geen bezwaar moest maken. De WD stond zelfs bijzonder positief tegen over exploratieboringen. Het CDA wilde selectief boren, mits er voldoende waar borgen waren. Uiteindelijk besloot men zich aan te slui ten bij de bezwaren die werden inge diend door het Waterbedrijf Midden Ne derland. Ook moest volgens de raad het weidevogelgebied ontzien worden. In het vernietigingsbesluit hebben vooral de drinkwaterbelangen zwaar gewogen. De Kroon stelt zich op het standpunt er niet van overtuigd te zijn dat „ca lamiteiten" kunnen worden uitgesloten. Daarbij wordt gewezen op de funeste invloed van olie op water.; een veront reiniging waardoor de drinkwatervoor ziening voor altijd verloren is. De ervaring telde mee „dat jaarlijks enige tientallen olie- en gasboringen uit de hand plegen te lopen" en als voor beeld wortdt aangehaald Sleen in 1965. Overigens wordt in het Koninklijk Be sluit wel gezegd dat opvattingen dat in geen enkel gebied van natuurweten schappelijke betekenis mag worden ge boord moet worden verworpen. Dit aan gezien de door klagers verdedigde waar de niet een zodanige betekenis toekomt, dat deze onder alle omstandigheden voor rang zou hebben boven de belangen wel ke gediend worden met het onderzoek in de bodem naar energie bronnen, zoals dit in de Wet opsporing delfstoffen is geregeld. Na bijna 20 jaar voor en in „Braam- hage" werkzaam geweest te zijn, nam mevrouw I. Stevens afscheid. Rechts de voorzitter van het bestuur, de heer J. Th. Oudemans. nen betrekken. Doordat haar dochter haar werkzaamheden mocht overnemen, zou zij ook op andere wijze met haar „levenswerk" op de hoogte blijven. Met een drukke receptie werd het af scheid besloten. In de extra-vergadering van de wijkraad gaf vice-voorzitter J. Veenendaal een korte toelichting op het plan tot plaat sing van het kunstwerk dat vervaardigd zal worden door de Soesterbergse kunste naar Hans Timmer. De heer E. de Jong van de subcommis sie aankoop kunstwerken vertelde dat het een abstract beeld zou kunnen wor den over energie, „met een ruimtelijke plaatsing en een maximale óf minimale herkenning". Het hoofd van de gemeen telijke plantsoenendienst, de heer A. van den Broek, noemde het Dorpsplein de beste plaats. De wijkraadsleden, de dames Van Dijk en Lensink en de heren Veenendaal. Van Rijthoven en Strengers konden zich Gewag wordt verder gemaakt dat de ver tegenwoordiger van de minister zich op het standpunt stelde dat de aanwijzing van de kwetsbare gebieden (door de mi nister) primair was geschied „om het natuurgenot te waarborgen en niet om deze gebieden voor calamiteiten te be hoeden". In de overwegingen nam de Kroon ook op. dat het niet alleen zal gaan over exploratieboringen, maar over toekom stige exploitatie, al zou daar een af zonderlijke vergunning voor nodig zijn. Omdat er gebrek aan inzicht is in de ter zake (bij de vergunning) gehanteerde criteria, is toetsing van de ingebrachte bezwaren voor de Kroon niet mogelijk. De Kroon stelt daarom, dat er gehandeld is „in strijd met het in het rechtsbewust zijn levende beginsel van behoorlijk be stuur, dat vordert dat een beschikking met de daartoe vereiste zorgvuldigheid wordt voorbereid" en dat de beschikking derhalve niet kan worden gehandhaafd. Naar de mening van de drie protesteren de Soesters wil een en ander nu evenwel niet zeggen dat er in de toekomst geen proefboringen meer zullen kunnen plaatsvinden. „Er kan een nieuwe Be schikking komen; waakzaamheid blijft dan ook geboden", aldus de heren Roos, Van der Werf en Zweers. Tot de veel gestelde vragen, óók bij ons, behoort die over, gemaakte aansluitkos ten en verhuizing óf betrekken van een woning, waar geen keibel-tv aansluiting is. In het algemeen kan daarvan gezegd worden, dat men de kabel-tv aansluiting moet bekijken als een „telefoonaanslui ting"; de één heeft wel telefoon, de ander niet. Bij betrekken van een andere wo ning moet voor de „aansluiting" betaald worden als er door de vorige bewoner ook van kabel-tv gebruik gemaakt werd en „aanlegkosten" als dat niet het geval was. Wat in de „vorige" woning betaald werd, doet daar niets aan af. Wel is het zo, dat is belangrijk, dat het „tarief" gebonden is aan het perceel; met andere woorden besluit de huidige beworter bijvoorbeeld tot tarief 3 (of 2 of 1), 600 gulden en 2 gulden per maand, dan moet de nieuwe bewoner zich daar ook aanhouden. En dat ook weer onaf- Vanaf woensdag 4 augustus tot en met vrijdag 27 augustus wordt de Julianalaan, tussen Nassau laan en Prins Bernhard- laan, wegens herbestratingswerkzaamhe- den voor al het verkeer afgesloten. Op de kruising van de Prins Hendrik laan-Prins Bernhardlaan kreeg de auto mobiliste mevrouw D. Z. geen voorrang van de autobestuurder A. J. H. (43) uit Rotterdam. Beide voertugen werden zwaar beschadigd en de twee, bij hem in zittende, zoontjes van H. kregen hoofd wonden op door glassplinters. Zij wer den in het ziekenhuis Zonneglaoren ver bonden. met het plan verenigen. De heer Hag- meijer daarentegen vond het „verspil ling van geld en de abstractie maar niets". Er waren naar zijn mening in Soesterberg veel andere zaken die prio riteit hadden. De heer Wester noemde 50.000 gulden „een vermogen" en vond dat het gasbe drijf als het toch iets wilde geven, een bedrag had moeten beschikbaar stellen waar een brede laag van de bevolking van zou kunnen profiteren. In meerderheid ging de wijkraad echter akkoord met de plaatsing van het kunst werk op het Dorpsplein, echter moet dat dan gekoppeld worden aan de al lang in de pen zijnde „reconstructie van het plein". De eerste reële en vooral zichtbare stap voor de doortrekking van de Dalweg lijkt nu toch gezet te zijn. Begonnen is met de afbraak van de woning aan de Beukenlaan, die in het tracé van de aan te leggen weg ligt. Op dit terrein zul len nog meer gebouwen afgebroken moe ten worden. hankelijk van wat er in de „verlaten" woning betaald werd. Overigens is niemand „verplicht" kabel- tv in huis te halen, al zal t.z.t. (na jaren) wel via de bouwverordening geëist kun nen worden, dat de antenne van het dak moet. De Soester kabel voorziet in „levering" van 6 tv-stations en er is ruimte in voor méér stations, zodat, als dat technisch mogelijk is, ook meer uitzendingen ge leverd kunnen worden. Zover is het op dit moment echter nog niet. De afrekening vindt plaats via de gas- nota. dat wil in Soest zeggen, éénmaal per twee maanden. Geheel voor onze verantwoording menen wij te kunnen stellen, dat kijkers met een hogere leeftijd; kijkers met verhuis plannen en kijkers in huurhuizen het best in kunnen haken op tarief één. Dat tarief lijkt ons in de gegeven omstandigheden aanzienlijk voordeliger. Naar de mening van de Stichting komt deze ontwikkeling; bovendien in con flict met het, ook in de nota onderkende feit, dat allerlei delen van de provincie van landschappelijke en ecologische waarde zijn. Deze gebieden zouden be stemd dienen te worden tot bufferzone of landschapsparken. In haar bezwaren constateert de Stich ting dat een belangrijk deel van de ver stedelijkingsdruk gevormd door vesti- De plannen voor de doortrekking zijn al tamelijk oud, maar de rechter moest er aan te pas komen om koper gemeen te) en grondeigenaar (Van Asch) tot el kaar te brengen. Dat duurde jaren. De doortrekking zal vooral ten goede komen aan de bewoners van het Smits veen die een heel wat betere verbinding Wat de F.M. (radio) ontvangst betreft moet er rekening mee gehouden worden, dat in kanalen-techniek alleen de opge geven (in het foldertje) stations in stereo te ontvangen zijn. Alle andere „stations" kan men uiteraard „gewoon" ontvangen. De „centrale-antenne" komt (naar alle waarschijnlijkheid) niet op de water toren aan de Oranjelaan. Metingen heb ben uitgewezen dat dit hoogste punt van Drie van de vier commissieleden hadden moeite met het voorstel van b. en w.; men vond het „driftig meewerken aan de inflatie" en sprak van#een „ongelukkige timing". Dit met hpt*óog-op de aanzeg ging van de regering dat er ook voor de overheid beperkingèn gelden. Slechts de CDA-er Storimans wilde doorzetten, om dat reeds vorig jaar, mede op verzoek van gingsoverschotten uit Noord- en Zuid- Holland. Minister Gruijters heeft in dit verband gesproken van een „sluis-func- tie" van de provincie Utrecht. Volgens de PUSW vestigden er zich in de provincie in de jaren 1970 tot en met 1973 circa 17.500 personen uit de Hollan den en vertrokken er slechts 7.000 naar Gelderland en Noord-Brabant. 10.000 personen bleven derhalve in de „sluis" achter; met andere woorden, de provicie krijgen met oud-Soest. De verkeerspro blemen aan en over de Molenstraat en de Verlengde Talmalaan gaan tot het verleden behoren als de nieuwe weg gereed is. Dit ook al omdat het in de bedoeling ligt, de kruising Dalweg-Beu- kenlaan van een verkeerslicht-installatie te voorzien. Bovendien komt de weg ook ten goede aan hulpverleningsdiensten als ambu lance en brandweer. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk uitgevoerd worden in het kader van de werkloosheidbestrij- ding. Men hoopt er dit jaar ,nog mee te kunnen beginnen, alhoewel de aanbeste ding nog moet plaatsvinden. Soest minder goed beeld geeft. Metin gen (door de Kema) worden thans ver richt voor plaatsing van de antenne op een flat aan de Alb. Cuyplaan en dan de flat bij het bejaardencentrum Molen schot. Tot nu toe blijkt er voor tv-ontvangst via een kabel grote belangstelling te be staan. Van dé binnengekomen kaartjes antwoordt al 73% bevestigend. het ministerie, feitelijk al tot de verhoging besloten was. ..We kunnen toch geen rekening houden met een regering die van de hak op de tak springt", vond hij,"en nu om krantekoppen te voorkomen, er maar vanaf te zien". In meerderheid besloot de commissie echter „uit psychologische overwegingen" het voorstel niet te behandelen. loopt steeds voller. In de periode 1970- 1974 bedroeg dit overschot bijna 12.000 en voor elk van de perioden 1975-1979 en 1980 en 1984 zou dit volgens de verstede- lijkkingsnota circa 19.000 personen be dragen. Pas in de periode 1985-1989 zou de uitbouw weer terugvallen op ruim 10.000. Het standpunt van de PUSW is: deze overloop mag in de periode 1975-1979 niet hoger zijn dan in de periode 1970-1974 en dient voor de periode 1980-1990 gehal veerd te worden. Met het oog daarop houdt de Stichting een krachtig pleidooi voor een tijdige ontwikkeling van Almere (met raillijn). Met name verwacht men dat de bevol kingsdruk vanuit Noord-Holland belang rijk zal verminderen. Ook is men van mening, dat er, uitgaan de van de ontwikkelingen die in de ver- stedelijkingsnota wordt voorgestaan, minder woningen gebouwd behoeven te worden, dan de nota zelf noemt. Alles bij elkaar acht de Stichting het voorbarig de voorgestelde uitbreiding van Houten en Baarn/Soest (en even tueel in het gebied van Amersfoort) nu reeds in de structuurschets voor de verstedelijking vast te leggen. De pro vinciale staten dienen op grond van een zo goed mogelijk inzicht in de Cijfers tot een verantwoorde opstelling te komen ten behoeve van het bestuurlijk overleg, dat dit najaar tussen de ministers en de provincie zal plaatsvinden. Noodzakelijk wordt het geacht dat op korte termijn de aan de nota ten grond slag liggende cijfers uit de studierappor ten ter tafel komen. De politieke verte genwoordigers van de provinciale bevol king dienen mede op basis van dat ma teriaal tot hun provinciaal-politieke op stelling te komen. „Er mag geen sprake zijn van een sprong in het duister'aldus de PUSW. Waarom toch willen KVP en ARP het kabinet Den Uyl beslist in stand houden? Minstens twee KVP-ministers Van Agt en Lubbers hebben al enkele malen duidelijk laten blijken, dat zij het nauwelijks meer met hun geweten en hun verantwoordelijkheidsgevoel in overeenstemming kunnen brengen om akkoord te gaan met enkele door de meerderheid van het kabinet gewenste maatregelen. We herinneren aan de kwestie van de reactorvaten voor Zuid-Afrika, de nieuwe wet op de ondernemingsraden, de VAD en dan vooral ook de abortuskwestie. Maar ze blijven hun geweten geweld aandoen, omdat de partij het wenselijk acht dit kabinet zijn hele periode te laten uitdienen. Ook fractieleider Andriessen moet zich terwilie daarvan telkens in allerlei bochten wringen en met „be zwaard hart" dan toch maar bepaalde regeringsvoorstellen aanvaarden. Ook in de ARP-fractie, om van de achter ban nog maar te zwijgen, heeft menig lid grote moeite om fractieleider Aantjes. te blijven volgen in diens onvervaarde strijd tot instandhouding van het kabi net Den Uyl, ook al druist dit soms in tegen de geest van het eigen partijpro gramma. Zo'n openlijk aan den dag treden van ge wetensconflicten bij ministers en bij ka merleden die gedwongen zijn het kabinet te steunen, hebben we bij mijn weten nog nooit eerder en zeker niet zo openlijk en veelvuldig meegemaakt. De brief die minister Van Agt nu aan, de Tweede Kamer heeft gestuurd over zijn besluit om toch aan te blijven, ondanks' dat hij zich niet kan verenigen met het abortusbeleid van dit kabinet, toont aan in hoe grote gewetensnood deze minister zich voelt gedrongen. En al weet hij, dat hij door zijn aanblijven daarin niets ver betert, dat hij hoogstens een nieuwe regeling van de abortuskwestie wat kan trachten te verschuiven, naar een vol gend kabinet, hij wil er dit kabinet niet om verlaten, omdat dit een regeringscri sis zou betekenen. Trouwens ook aan de andere zijde, bij de PvdA-, PPR- en D'66-ministers zijn er ook die tegen hun zin in maar akkoord gaan met beleidsbeslissingen, die zij' feitelijk niet verantwoord vinden. Vredeling ten aanzien van de kosten voor defensie, Gruyters ten aanzien van de woningbouw, Duisenberg ten aanzien van de noodzakelijke bezuinigingen, stuk voor stuk moeten ook zij het met hun inzichten en hun geweten op een akkoordje gooien om dit kabinet maar in stand te helpen houden, ook al weten zij dat in de komende jaren de moei lijkheden erdoor vergroot worden. Er zou geen alternatief zijn voor dit kabinet, zo luidt al enkele jaren de ver ontschuldiging. Het heterogene stel mi nisters wat we nu hebben, zou momen teel dus het enige zijn dat in staat is om de zaken van Nederland te regelen, althans voldoende steun in de Kamer te verkrijgen. Politiek gezien kan dat zo lijken, maar het is niet waar. Die gedachte spruit alleen voort uit de angst voor zetelver lies bij de KVP en ARP bij onverwachte verkiezingen en bij de linkse partijen voor een nieuw te duidelijk compromis ten aanzien van hun partijprogram als er op de huidige sterkte een nieuw kabi net gevormd moet worden. Om die mogelijke onaangename gevol gen te voorkomen moet dit kabinet dan maar zo lang mogelijk in stand gehou den worden. Moeten ministers en kamer leden hun geweten, en dus geestelijk wel zijn, daar maar aan opofferen, want de partij nietwaar, de partij is alles. Het be lang van de mens en van het land komt daarbij op de tweede plaats. Door hun houding in deze hebben alle aan het kabinet Den Uyl meewerkende, partijen toch bij talloze kiezers gezichts verlies geleden. Dat valt ook te conclu deren uit de tot nu toe gehouden enquêtes over het stemgedrag bij eventuele ver kiezingen op dat moment. Al die vijf partijen zouden stemmenverlies boeken, de PvdA zelfs in vrij sterke mate, al zou ze de grootste partij blijven. Te ver wonderen is dat niet. Het Nederlandse volk heeft in wezen toch een eerlijke aard, het houdt niet van met hun overtuiging sjacherende perso nen en politiek gedraai terwilie van een fictieve eenheid, die feitelijk niet bestaat, die niemand werkelijk voldoet, waar vele kiezers zich min of meer voor scha men en die men best vervangen zou willen zien, hoe eerder hoe liever. Het is dan ook zeer de vraag of het uit eindelijk wel zo verstandig is geweest om het kabinet Den Uyl coute que coute het einde van zijn zittingsperiode te la ten beleven. Maar de begrotingsbehan delingen moeten nog komen. Wie weet wat daar nog voor eerlijk gedrag uit voortkomt. Vijf padvinders van een engelse groep uit Poolsmith, die kampeerden te Austerlitz, zijn vrijdagavond rond het middernachte lijk uur door de Soester politie per auto bij hun kamp afgeleverd. Dat gebeurde nadat zij bij een kaartleesoefening het spoor geheel bijster raakten en na bijna twaalf uur zoeken uiteindelijk in Soest aanklopten bij restaurant Bosch en- Duin aan de Bosstraat. Daar werden de knapen, in leeftijd variërend tussen de 11 en 15 jaar, door de politie opgehaald en vervolgens met een auto teruggebracht naar Austerlitz. Met vreugde werden zij door de ongerust geworden leiding begroet. In de tot de laatste plaats bezette grote zaal van het bejaardencentrum Braamhage werd gisteren afscheid genomen van mevrouw I. Stevens, één der „werkers van het eerste uur". Bij de gasnota's van het gemeentelijk gasbedrijf over de afgelopen periode is dit keer een foldertje met enqueteformuliertje gevoegd om te weten te komen hoe men in Soest denkt over de aanleg van kabeltelevisie. Het foldertje vertelt iets over de mogelijkheden in Soest van de kabeltelevisie en op het formuliertje worden drie vragen gesteld, ,die bij beantwoording aangeven of kabel-tv in Soest rendabel op te zetten is. Invullen van het vragenformuliertje be tekent evenwel niet dat men zich tot iets verplicht heeft. Voor eind augustus wil men graag de kaart ingevuld terug hebben. Dat staat niet op het formuliertje noch in het foldertje. Foto Herman van Dam Op de WD ers Hagmeijer en Wester na gaan de leden van de Wijkraad Soesterberg akkoord met de plaatsing van een kunstwerk in Soesterberg. Dit kunstwerk ter waarde van 50.000 gulden, is een geschenk van het gemeentelijk gasbedrijf ter gele genheid van het vijftig jarig bestaan, dat volgend jaar gevierd wordt. De beide tegenstemmers zeiden niet te willen meedoen aan „een verkwisting van gemeen schapsgeld". Op voorstel van Jan Visser van Progressief Soest^ zal een onderzoek Ingesteld worden naar de mogelijkheid in Soest een muziekschool te stichten. Visser lanceerde zijn plan in de vergadering van de financiële commissie naar aanleiding van het verzoek van de Amersfoortse Muziekschool ruim 23.000 gulden b\j te betalen over het jaar 1975. Aanvankelijk werd de Soester bijdrage geraamd op 170.280 gulden, maar het is 193.527 gulden geworden. Rekening hou dend met wat een muziekschool voor de Soester kinderen moet bieden, meent Jan Visser dat een door hem gevraagd onder zoek alleszins de moeite waard kan zijn. Dit temeer, omdat praktisch alleen Amersfoort cn Soest de Amersfoortse muziekschool, die als „regionaal" is bedoeld, financieel te runnen. De CDA-er Storimans wil ook geïnfor meerd worden waarom andere plaatsen in de regio niet mee betalen. Hij noemde daarbij Baam en Leusden en de heer K. de Wilde stelde voor het onderzoek vooral „zakelijk" te doen verrichten, met uitslui ting van alle emotionaliteiten. Op voorstel van de heer Van Ee (VVD) zal de Soester culturele commissie een dia loog met het bestuur van de Amersfoortse Muziekschool op gang brengen, ondanks dat de voorzitter van de culturele commis sie tevens secretaresse is van het betuur van de muziekschool. De Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijnsbevordering (P.U.S.W.) heeft bij de inspraak op de Verstedelijkingsnota van de minister, ernstige bezwaren geuit tegen het voorgestelde beleid voor de provinvie Utrecht. In de nota wordt uitgegaan van het voortzetten van de huidige ontwikkeling en dat betekent dat de sterke ver stedelijking van de provincie Utrecht zal voortgaan. Zowel uit maatschappelijke overwegingen, als ter wille van het behoud van het milieu acht de PUSW dit onge wenst. Het betekent voor de kleinere en grotere bouwplaatsen veelal verlies van het eigenen, „opblazen" van bestaande centra, achterblijven van voorzieningen en eenzijdige bevolkingssamenstelling in de nieuwere woongebieden. Op aandringen van de leden van de financiële commissie zullen de marktgelden, de rechten voor het zickenvervocr en het tarief voor het verwijderen en bewaren van voertuigen, voorlopig niet verhoogd worden. In januari volgend jaar gaan deze belastingen automatisch omhoog in het kader van de 7% [rijks] regeling, en zal dan ook bekeken worden of extra verhoging nodig is.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1