Dichtbij fotograferen is een boeiende hobby 1 11 Jm Het (foto)negatief is zoek! Wat nu? de meest gefotografeerde vrouw van Nederland De waarheid van Rients Gratama Bernadette Moekotte Zelkleblok, het handige achtergrondje voor foto of poster Kodak intoduceert in de VS camera s en kleurenfilm voor direct-klaar foto s Maak de compositie voor u de knop indrukt Soester Courant van donderdag 5 augustus 1976 Een veel verbreid misverstand is, dat dichtbij fotograferen moeilijk zou zijn. Het tegendeel is waar. Ieder, die kan fotograferen, kan ook dichtbij-foto's maken, als hij tenminste beschikt over een kamera met een hulpmiddel, waarmee op korte afstand scherpe beelden gemaakt kunnen worden. komen, zelf6 tot een afstand van enkele centimeters en dan kan bijvoorbeeld een insekt beeldvullend op de foto. Zo'n in- sekt is na het maken van de afdruk vele malen vergroot te zien. waardoor men op de foto details kan zien, die met het blote oog niet zichtbaar zijn. Hier zijn we op het terrein van de macrofotografie terechtgekomen. Boeiend Hoe dichtbij? De meeste kamera's kunnen scherpe foto's maken van voorwerpen, die zich minstens op 1 a 1% meter van de kamera bevinden. Dat wil zeggen, dat onderwer pen die dichter bij de kamera zijn, on scherp worden afgebeeld. Wie bijvoor beeld een bloem wil fotograferen, zal dat met de meeste kamera's nooit beeld- vullend en tegelijk scherp kunnen doen. Voorzetlens nodig De eenvoudigste oplossing is: de kamera een „bril" op te zetten in de vorm van een voorzetlensje. Daarmee is het moge lijk, om - afhankelijk van de „sterkte" van de lens - de afstand terug te brengen tot ongeveer 30 cm en dat betekent, dat bijvoorbeeld een bloem of plant het beeld al geheel kan vullen. Voorzetlen- zen zijn er voor vele typen foto- en niet te vergeten filmkamera's. Nog twee mogelijkheden Kleinbeeldreflexkamera's met een ver wisselbaar lenzensysteem kunnen voor dichtbij-opnamen óók geschikt worden gemaakt met tussenringen of met een balgapparaat. Doordat hiermee de af stand tussen de lens en de gevoelige film wordt verlengd, kan men nóg dich terbij het te fotograferen onderwerp Op dit boeiende terrein moet men wel rekening houden met het feit, dat er op zo'n korte afstand ook maar een klein gedeelte scherp te stellen is. En dat er ook iets moet gebeuren met de belich ting, want foto's, die van erg dichtbij worden genomen, moeten wel langer worden belicht dan in normale gevallen. Maar dat hoeft geen belemmering te zijn om er gewoon eens mee te èxperimen- teren, want met de goede raad van een foto-adviseur en wat ervaring heeft men de enkele basisregels van de dichtbij, fotografie (en als onderdeel daarvan: de macrofotografie) snel onder de knie. En raakt men thuis in een nieuwe en interessante wereld, waarin met de foto camera boeiende ontdekkingstochten te maken zijn. In de serie Focus Elsevier pockets is op dit terrein overigens een interessant boekje verschenen van dr. W. Kruyt, getiteld: „Macrofotografie". Een tovérhazelaar, gefotografeerd vanaf ongeveer 30 centimeter. Dat is mogelijk met een eenvoudig voorzetlensje, dat voor vele typen kamera's verkrijgbaar is. In Enschede werkt en woont de meest gefotografeerde vrouw van Nederland. Met haar asblonde haar, groene ogen en een stralende lach zit de 25-jarige Bernadet te Moekotte gemiddeld drie uur per ochtend model voor de fotograaf van het Kwaliteits Laboratorium van de Polaroid SX-70 filmproduktie. jprw. Gedurende drie uur worden van haar, in altijd dezelfde kleding en houding, foto's gemaakt om ze op mogelijk kleur verschil te vergelijken. Een gedeelte blijft voor onderzoek in Nederland, een ander gedekte gaat naar Amerika om daar vergeleken te worden met foto's die in de fabrieken in Schotland en Amerika op dezelfde manier en onder dezelfde omstandig heden gemaakt worden. Om goed vergelijkbaar materiaal te krijgen, rijn de twee andere meisjes net als Bernadette blond, dragen dezelfde kleding, hebben een gave huid en be schikken natuurlijk over een betoveren de glimlach. Het lijkt bijna onvoorstelbaar om iedere dag zoveel uur achter elkaar precies dezelfde gezichtsuitdrukking te tonen. Dat dit voor Bernadette niet geldt, blijkt wel uit een blik op een honderdtal foto's waarbij geen verschil te zien is tussen de eerste en de laatste foto. Na het studiowerk worden er vaak 's middags nog buitenfoto's gemaakt, waarbij vrij geposeerd moet worden en de studiokleding, een rood fluwelen jasje en witte blouse, verwisseld worden voor door Bernadette zelf uitgezochte kleding. Over gebrek aan werk heeft dit foto model niet te klagen. Dag in dag uit rit ze voor de kamera en verlaat 's middags de fabriek met op haar gezicht nóg die stralende lach. Zoals Seth Gaaikema de domi neeszoon uit het Groninger Hoge- land blijft, Ivo de Wijs zijn Zeeuwse afkomst niet kan en zal verioodhenen en Henk Elsink Twentse accenten dtoor zijn pro gramma's zal blijven strooien, zo is Rients Gratama de Friese expo nent in het vaderlandse cabaret. Oók in zijn lp „Aldus naar waar heid ingevuld", waarin je in zijn eigen teksten vaak het Friese land blijft voelen. Er zijn sterke liedjes bij, zoals „Meisjeskamer" en het treffende „Kin" (over Bertus, die in de oor log een foute vader had' en die altijd trok met zijn kin). Sommige andere teksten zijn wat te veel geconstrueerd, zoals „Regen op het bloemkool-corso", maar Gratama brengt ze met overtuiging. Geen cabaretteksten op de plaat - alleen liedjes waarvan het Da- vids-achtige „Er waren geen corsa ges. ongetwijfeld nog vele jaren radioprogramma's als NAR zal halen Elke amateurfotograaf die wel eens foto's of posters heeft opgeplakt op karton ol spaanplaat weet hoe hij moet wroeten om de afbeelding strak en zonder bobbels op de ondergrond te krijgen. Het begon met het op maat snijden van het materiaal, dat daarna met verdunde hobbylijm werd ingesmeerd. Tot zover ging alles redelijk. Daarna waren de krach- termen niet van de lucht. De foto zat scheef. Trok je die los, dan zat het er dik in dat het materiaal scheurde.^ Lukte het wel om de zaak te fatsoeneren dan ent- stonden er bobbels, die zelfs met flinke spierkracht niet meer waren te verwijderen. Nieuwe, eenvoudig te bedienen, Kodak instant camera's en een Kodak instant prin film voor direct-klaar kleurenfoto's warden enlee tijd geleden door de Eas n Kodak Company, Rochester, U.S.A.. gepresenteerd. De nieuwe Kodak camera's leveren direct-klaar foto's met een hoge kleur Was het opplakken van een foto, meestal van redelijk papier, moeilijk, met een poster of affiche van dunner papier moest men wel van erg goede huize komen om de klus te klaren. Een paar handige meneren in Harder wijk vonden er wat op. Kortom het opplakken is nu een fluitje van een cent. Door het schutpapier ge deeltelijk los te trekken en de op te plak ken foto of poster geleidelijk daarop vast te drukken met een zachte doek, ontstaat een werkelijk puntgaaf werkstuk, dat past in elk interieur. Diverse materialen Zelklebloks worden in elke goed gesor teerde fotozaak verkocht. In een overzichtelijke display vindt u alle courante formaten. Afwijkende for maten kan uw fotograaf ook leveren. Het materiaal trekt praktisch niet krom. Ook zijn deze zelfklevende fotobloks ver krijgbaar in aluminium, karton en hard- plastic. Dit bedrijf - Zelklemat, Galvanistraat 10, Harderwijk - verzorgt ook het op plakken en monteren van grote foto's, bijvoorbeeld voor tentoonstellingen, luchtfotobedrijven, architecten en standbouwers. Een pasklare achtergrond met lijm en al De heren fabriceren zelfklevende foto bloks in alle formaten die overeenstem men met de afmetingen waarop foto's door de laboratoria worden afgedrukt. Op de voorzijde zit een handig schut papier met ruitjes, zodat men nu geen problemen meer heeft-met het afmeten. De fotobloks zijn keurig omrand en aan de achterzijde voorzien van boorgaten. Ophangen is dus ook geen probleem meer. Een bijgepakte gebruiksaanwij zing wijst u vanzelf de weg Het materiaal is geschikt voor alle soor ten kiekjes en voor de moderne posters. De rechthoekige kleurenfoto's hebben een beeldformaat van 6,7 x 9 cm en ko- men tot stand zonder dat er afval ont staat. Het beeld „ontwikkelt" zichzelf buiten de camera bij gewoon kunst- of daglicht. Het wordt zichtbaar na onge veer 1 minuut en is in pl.m. 8 minuten volledig klaar voor gebruik. Het aantrekkelijke „Satinluxe" opper vlak beschermt de foto tegen vlekken en vingerafdrukken. De nieuwe Kodak instant filmpacks be vatten beeldmateriaal voor 10 foto's en zullen in de U.S.A. 7,45 dollar gaan kos ten. De kleurkwaliteit van de Kodak in stant print film is het resultaat van een fundamentele doorbraak op het gebied van fötochemische prooédè's.- De voor deze film gekozen methode "werd gese lecteerd uit diverse wetenschappelijke benaderingen, onder studie bij Kodak in Rochester, Kodak Ltd. in Engeland en Kodak Pathé in Frankrijk. Voorlopig zullen begin mei in Canada en eind juni in de U.S.A. en Puerto Rico twee camera-modellen worden gele verd. De Kodak EK4 instant camera en de Kodak EK6 instant camera werden beide in de U.S.A ontworpen en gefa briceerd. De geadviseerde consumentenprijs is 53.50 dollar voor de EK4 en 69.50 dollar voor de EK6 camera. Kodak is voorzichtig over de introductie- datum van het Kodak direct-klaar pro gramma in Europa. „In elk geval niet in 1976 - verder zal het afhangen van de mogelijkheden om aan de vraag te voldoen", volgens de heer Fallon. Vele elementen tezamen maken het verschil tussen een gewone kiek en een goede foto. Eén van de meest belangrijke daarvan is de compositie. De compositie van een foto, of degene die hem bekijkt het zich bewust is of niet, bepaalt welk effect de foto op hem of haar heeft. De compositie bepaalt de mate van visuele belangstelling die in de foto is ondergebracht. Een goede compositie werkt bevredigend en zal gewoonlijk leiden tot de uitroep: ,,Ik vind hem mooi1 De compositietechnieken zijn niet inge wikkeld, wanneer men er eenmaal aan gewend is gaat men automatisch in com positie vormen denken. De omlijsting van het onderwerp bijv. door een poort of een boom benadrukt het. Zo'n omlijsting kan van alles zijn. van een grashalm tot een torenflat. Hij kan zowel scherp als onscherp worden afgebeeld. Ook door middel van kleur kan het onderwerp omlijst worden. In dat geval kunnen bloemen en bloesem bijzonder bijdragen een kreatieve foto te maken. De compositie wordt reeds in de zoeker van de camera gemaakt.Wanneer de camera de keuze laat tussen een liggend cn een slaand formaat, zoals de Kodak pocket Instamatic camera's, is het ver standig eerst de scène op beide manieren te bekijken alvorens een opname te maken. Probeer altijd de horizon boven of onder het midden van de foto te houden om te voorkomen dat de foto simpelweg in twee stukken gedeeld wordt. Plaats het onderwerp nooit precies in het midden van het beeld. Sterke composito rische lijnen moeten zoveel mogelijk naar het onderwerp leiden. De Chinese jonken roepen romantische gedachten op, evenals hel verlangen naar avontuur. In deze foto is het vooral de vrocgc-morgcn-stcinming die tol deze ge dachten bijdraagt. Bij het zoeken in oude albums komt u een foto tegen van „vroeger". Een foto, die u ook graag zou willen hebben. Maar de eigenaar wil hem liever niet afstaan en een negatief is er niet meer. Kun je van zo'n foto een nieuwe foto maken? Of is er tijdens een familiefeestje een direkt-klaar-foto gemaakt. Meestal is daarvan geen negatief beschikbaar. Hoe maak je van zo'n foto een extra afdruk? wenste grootte, afdrukken worden ge maakt. Een praktische oplossing, waar bij ook weer een negatief beschikbaar komt. Dat is de meest kostbare methode. Drie manieren Als er geen negatief van een foto be schikbaar is. zijn er drie mogelijkheden om toch een kopie te maken. De eerste is: een tussennegatief laten maken. Daarvan kunnen dan weer, in elke ge- Omkeerpapier De tweede manier werkt zonder nega tief. Dank zij de technische ontwikke ling, die nooit stil staat, wordt hierbij van uw foto-afdruk en nieuwe foto ge maakt op z.g. omkeerpapier. Hoe dat precies gaat, is in dit verband niet zo belangrijk. Maar het resultaat is wel, dat er (mits het formaat niet te groot is) vor enkele guldens een nieuwe foto kan worden gemaakt. In zwart/wit of in kleur. Terwijl u wacht De derde mogelijkheid is: een fotozaak binnenstappen en even wachten op de kopie van uw foto. Dat kan nog niet in alle fotozaken, want er is wel een aparte installatie voor nodig. Maar waar het mogelijk is, blijkt dat de belangstelling voor kopieën van oude foto's wel bijzon der groot is. Het gaat daarbij vaak om oude vergeelde familieportretten, schoolfoto's e.d.

Soester Courant | 1976 | | pagina 7