Eind augustus Gildefeest Groot Gaesbeker Gilde Diamanten bruidspaar in Molenschot Gemeente dekt tekort Dorpshuis Soesterberg Ontwikkeling eist geduld Kanjer karper gevangen Openbare vergadering Wijkraad Soesterberg Teerdagen en Koningschieten: Super traag werkende overheid Provincie misbruikt opslagterrein Zomerconcert in Baarnse Pekingtuin Samenwerkings orgaan Eemland blijft vrijblijvend praatcollege Vliegaktiviteiten voor filmopnamen RAADSAGENDA TELT 36 PUNTEN Rietdekkers vakexamens in Soest Foto Herman van Dam [o Herman van Dam Foto Hermah van Dam Foto Herman van Dam Donderdag 12 augustus 1976 54e jaargang no. 52 SOESTER S COURANT Abonnement pot kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. v Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Wij Westenropeanen hebben ons in een aantal eeuwen zo ver ontwikkeld, dat wij menen in staat te zijn tot en dus ook recht te hebben op individuele vrijheid en gelijkheid met anderen. Weliswaar ont breekt er hier en daar nog wel iets aan de stand van de ontwikkeling, maar waar dit het geval is, zijn het juist en vooral die mensen die het hardst roepen om de vrijheid en gelijkheid voor ieder, speciaaal voor nog niet geheel daaraan toezijnde groepen en volkeren. Het is een eerlijk en heerlijk streven, geboren uit de huidige westerse bescha ving, die zich langzaam maar zeker daartoe heeft ontwikkeld. Drie a vier eeuwen geleden waren we nog niet zo ver. Toen hadden we ons zelf net ontworsteld aan de lijfeigenschap, begon nen we al te feodale regiems af te breken en op te ruimen en kregen ook de gewone burgers, de niet-adelijken, een ietsje meer invloed op het landsbestuur. Er kwamen, heel voorzichtig, meer moge lijkheden voor onderwijs, en dus ontwik keling, voor ook de gewone man en daarmede een langzame vermindering van het aantal anafabeten. Van en uit het een groeide het ander en zo zijn we eeuwen later tot een steeds verfijndere vorm van demokratie geko men, tot het gelijke rechten voor ieder, tot rechten van de mens". Vanuit West-Europa is de stoot daartoe gekomen en van lieverlede heeft zich dat uitgebreid tot andere'volkeren in andere werelddelen, die successievelijk met deze beschavingsvormen in aanraking kwamen Het heeft er ook toe geleid, dat we het idee van kolonisatie, ons eeuwen geleden als recht toegeëindigd, overboord hebben gegooid en ook die eens gekoloniseerde volkeren de heerlijkheden van de demo kratie, van de vrijheid van het individu, deelachtig wilden laten worden. En voort varend als de westerlingen nu eenmaal zijn, moest dat na die dekolonisatie dan ook zo gauw mogelijk, onmiddellijk van het ene stelsel in het andere. Gewoon vergetend dat wij er zelf eeuwen van langzaam voortgaande ontwikkeling voor nodig hebben gehad om tot ons stelsel van individuele vrijheid en zelfbestuur te komen. De bij die ontwikkeling - door allerlei oorzaken, w.o. ook eigen schuld - achter gebleven volkeren in Azië en in Afrika en in Zuid-Amerika, waren dus uiteraard geestelijk nog niet in staat tot een zelfbe stuur volgens westerse, demokratische opvattingen te komen. Hun ontwikkeling - geestelijk en economisch - was (en is) nog niet zo ver. Ze hebben nog tientallen jaren van verdere ontwikkeling nodig eer die landen op eigen (economische) benen kunnen staan, eer de burgers ervan in staat zijn zich naar vrije, demokratische principes te kunnen gedragen, hoezeer ook de reeds ontwikkelde landen hun best doen dit proces te versnellen. Helaas willen velen in het Westen die gang van zaken forceren. Dat is in menig opzicht reeds gebeurd en dat heeft ver schillende van die nog te ontwikkelen volkeren allesbehalve tot zegen gestrekt. Er zijn feodale en dictatoriale stelsels in die landen ontstann, waarin corruptie en machtsmisbruik van enkelen, plus onder drukking van onderdanen tot de gebrui ken zijn gaan behoren, terwijl het de burgers economisch minder goed gaat dan in de kolonisatietijd. Maar de westerse progessieve demokraten willen zich daar niet aan storen. Voor hen blijft vrijheid der volkeren en zelfbestuur - naar welk systeem dan ook - het voor naamste doel en het bereiken daarvan willen zij liefst zelf nog meemaken, met voorbijzien van de lange ontwikkelings gang die daarvoor nodig is. Het ware te wensen, dat de „zendelingen" van de Westerse demokratische ideologie eens tot een beter historisch inzicht kwamen, eens leerden inzien dat individu ele en nationale vrijheid een zo duur goed is, dat alleen een reeds vrij ontwikkeld volk zich die weelde kan permiteren. En dat zonder die ontwikkeling het strijden voor die zelfstandigheid op dit moment alleen maar kan leiden tot onderdrukking en grotere armoede en minder geluk. We zullen nu maar geen namen noemen van Afrikaanse en Aziatische landen waar dit proces zich afspeelt, omdat wij zo'n haast hadden om die volken toch maar tot zogenaamde zelfstandigheid te brengen, ja te dwingen. Deze voorbeelden zouden onze democra tische voorvechters echter tot voorzichtig heid moeten dringen, om daar waar de strijd nog gaande is, de geweldadigheid te helpen intomen inplaats van die aan te wakkeren en eerst de verdere ontwikke ling van die volkeren te stimuleren eer zij de zelfstandigheid ervoor afdwingen. Het moet toch in de eerste plaats gaan om het geluk van de mensen en niet om de eer van de politiek I Donderdag 26 augustus, aanvang 20 uur wordt m de zaal van het Dorpshuis aan het Dorpsplein te Soesterberg een op^ ware ve/S?dertaB gehouden vanP de Wijkraad. Tijdens deze vergadering «Tl het nieuw benoemde lid, mevrouw staUeerd^°etZler (PVdA> De agenda vermeldt verder behande- ingekomen stukken en vaststelling van de begroting van riê wijkraad voor het jaar 1977. Vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag 29 augustus worden op een terrein aan de Ferd. Huycklaan de jaarlijkse feesten gehouden van het Groot Gaesbeeker Gilde. Hoogte punt wordt zondag 29 augustus het Koningschieten, dat in de namiddag rond 14.30 uur aanvangt. Als bijzonderheid is er bovendien deze middag de oud-koningskamp; een schietwedstrijd waaraan alle oud-koningin vanaf 1960 deelnemen en waarvan de inzet een wisselprijs is. De festiviteiten worden vrijdagavond ge opend met het afhalen van „koning" W. Hartman en zijn „koningin", waarna In de tent op het feestterrein een avond wordt georganiseerd, die alleen toegan kelijk is voor de leden en genodigden. Naar alle waarschijnlijkheid werken daaraan mee het mannenkoor Apollo; 4 februari van dit jaar nam het college van burgemeester en wethouders het be sluit, nadat vorig jaar september de Wijkraad Soesterberg een verzoek daar toe had ingediend, de verkeerslicht installatie op de Rademakerstraat tij dens bepaalde uren in te schakelen. Op 21 juni bericht het college de wijk raad, dat de dienst van gemeentewerken, naar aanleiding van „ons" besluit heeft laten weten inmiddels opdracht te heb ben gegeven om de verkeerslichtinstal latie in gebruik te doen stellen. Een soort gelijk bericht gaat dan ook uit van het gemeentelijk voorlichtings bureau. Begin augustus werkt de installatie nog steeds niet, „omdat", zo zegt bureau voorlichting, „er „enige" vertraging is in verband met een technische controle, die door derden moet worden uitge voerd". Traag; trager; traagst! de Soester Harmonie PVO; de Soester Boerendansgroep en het eigen korps van het Gilde. De avond wordt besloten met dansen onder leiding van Het Rithme Trio uit Amersfoort en de mobile drive- in discotheek „Hoki-Poki". Zaterdagj/28 augustus zijn er vanaf half tien 's morgens, diverse aktiviteiten ge organiseerd op het feestterrein. Er is een tekenwedstrijd voor de jeugd; een cross- en trimloop; een show van AGAVS uit Soesterberg en van PVO uit Soest en verder een optreden van het Gilde tamboer- en trompetterkorps en van de vendelzwaaiers. Ook zijn er diverse schietwedstrijden zoals schijfschieten, gelukschieten en kampioenschieten. 's Avonds wordt er in de feesttent ge danst onder leiding van Het Rithme Trio uit Amersfoort en de drive-in dis cotheek „Hoki-Poki". Iedereen is dan welkomde entreeprijs twee en een halve gulden. De zondag staat in het teken van het Koningschieten. De dag begint met een Gilde-mis in de Petrus en Pauluskerk. Na het afhalen van de „regerende" ko ning start het Koningschieten om onge veer 13.30 uur op het feestterrein aan de Ferd. Huycklaan. Gedurende de middag vinden volksdans- demonstraties plaats en worden kinder spelen georganiseerd, 's Avonds is er wederom dansen en ook de „huldiging" van de nieuwe koning en prijsuitreiking. Koningschieten Met een zogenoemde „fundatiebrief" werd op 3 juni 1560 door het Groot Gaes beeker Gilde besloten om eens per jaar door het schieten op de vogel of pape gaai de gildekoning voor het komend jaar te kiezen. Dat besluit wordt ook nu nog geëerbiedigd. Oorspronkelijk moest dat koningschie ten op Pinkstermaandag plaatsvinden: „en dan daarna, op Pinksteren Maandag, daarna mit malkander eendrachtelijken een Papegay schijeten. na ouder ge woonten, en niemand en sal naden Papegay schijten, eerdat den koning geschooten heeft, opt verbeuren een goe den goud ghuldstuk achtentwintigh bra- bantse stuver, of ander payment der Waarden daarvoor, Ook de kerkgang stond erin beschreven: „Zoo sullen die gemeen ghild bruders den konlnk Eerlikken ter kerken gaan, paer unt paer mit haar bussen, en boe- chen, ende dan in de Kerk komende soo sellten zij ook eerlikken gaan gemeene offeren na ouder Usatijen over een tonne biers van twaalf brabantsche stuij- ver, en voorts na den mis uyt is, zoo sullen de gemeen ghilds bruderen den konink Eerlikken brengen in de herberge daarmen téren sult; en de aldaar in de herberge mit malkander Ootmoedeliken Eerlikken eeten, en drinken, alé> dat be tamelijke is". Tot het gild kunnen toetreden alle man nelijke personen, Soester van geboorte, minstens 19 jaar oud en rooms-katholiek. Voor inlichtingen wende men zich tot de Ouderman van het Gilde, de heer W. Schimmel, Steenhof f straat 73 of de heer P. Hom, [Eikenlaan 83. De agenda voor de gemeenteraadsver gadering van volgende week donderdag 19 augustus, telt liefst 36 punten. Dat is ongetwijfeld een gevolg van het feit dat de raadsleden in juli rust gegund werd en er geen vergadering werd uit geschreven. Gezien de lengte van de agenda is de vraag of volgend jaar deze juli-vakantie gehandhaafd blijft. Vast staat inmiddels wel, dat als het a.s. donderdag te laat gaat worden (en ooit besloot de raad eens dat niet later dan tot half elf vergadert zou worden), dat dan vrijdagmiddag om 16.30 uur ver- dér gegaan wordt. De Soester raad kennende is er alle re den voor om te verwachten dat het zover komt. Immers punt 2. „ingekomen stukken", telt zeventien brieven, waar onder enkele waarover men heel lang van gedachten kan wisselen.Aan de an dere kant is het ook weer zo, dat praktisch alles in openbare commissie vergaderin gen al „gezegd" is en mogelijk wil geen van de raadsleden „in herhaling" treden. In dat geval redden we het op donderdag. Het heeft er alles schijn van dat de provincie het opslagterrein aan de Post weg te Soesterberg laat misbruiken. Ge constateerd is dat er ondermeer huis houdelijk afval wordt gestort, tot over last van de omwonenden. Bij brief van 22 augustus 1973 deelde gedeputeerde staten van Utrecht, zeer »tot ongenoegen van de gemeente Soest, mee dat het terrein „gereserveerd" werd voor opslag van bouwmaterialen, autowrakken, caravans e.d. De gemeente wilde het terrein „aankleden" met be planting, maar daar kon niets van komen. Door de Wijkraad Soesterberg daarop attent gemaakt, hebben burgemeester en wethouders, g.s. gewezen op het on juiste gebruik, dat in overleg met de provincie moet gaan, omdat het terrein met een hekwerk afgesloten is en de chauffeurs van de aanleverende wagens over een sleutel beschikken. Soest doet nu nogeens de suggestie om het terrein maar te beplanten. De heer J. de Bes met z(jn karper van 86 cm. Deze week slaagde de heer 3. de Bes van de Julianalaan er in een karper van liefst 84 cm de baas te worden. De heer De Bes, een echte sportvisser, haalde de pracht vis uit een bekend viswatertfe in deze omgeving; het „zandgat" aan de rijksweg Amsterdam- Amersfoort, onder Baarn. Het was de tweede keer deze week dat zo'n kanjer gevangen werd. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor een bedrag van 35.500 gulden beschikbaar te stellen voor het dekken nadelige exploitatiesaldi van de Stich ting Dorpshuis Soesterberg. Deze tekorten zijn ontrstaan in de jaren 1969 t/m 1975. Het Dorpshuis ontvangt jaarlijks van de gemeente subsidie in rente en aflossin gen van leningen en verder een bijdrage in de administratiekosten, terwijl de kos ten van accountantscontrole geheel voor rekening van de gemeente komen. Deze subsidie is niet voldoende gebleken om tot een sluitende exploitatie te komen. In 1972 resteerde een tekort van 12.563 gulden; in 1973 van 13.714 gulden; in 1974 van 16.924 en in 1975 van 10.035 gulden. Voor het nu lopende jaar wordt het tekort geraamd op 8.290 gulden en voor 1977 op 5.806 gulden. Het bestuur van de stichting verwacht in 1978 een sluitende exploitatie te verkrijgen. Het college tekent bij het voorstel aan, dat in verkelijking met diverse andere gesubsidiëerde instellingen, de gemeen telijke bijdrage aan het dorpshuis, in de afgelopen jaren bescheiden geweest zijn; in 1972 9.565 gulden; in 1973 13.559 gulden; in 1974 16.216 gulden; in 1975 16.807 gul den. Voor dit jaar is de gemeentelijke bijdrage 14.015 gulden en voor 1977,14.408 gulden. Één en ander is een gevolg van het feit dat het rijk 80% terugbe taalt van de totale gemeentelijke sub sidie. A.s. zondag 15 augustus worden in het kader Van de zomerconcerten in de Baarnse Pekingtuin uitgevoerd de Klavierconcerten nrs. 1 en 3 van Peter Iljitsch Tschaikowsky en operafrag menten van Gioacchino Rossini. De klavierkonzerten worden uitgevoerd door de pianist Werner Haas en het Orchester der Oper Monte Carlo, onder leiding van Eliahu Inbal. Van Rossini voert het Orchestre des Concert Lamoureux onder leiding van Roberto Benzi uit Wilhelm Teil; die Italienerin in Algier; de seidene Leiter; der Barbier von Sevilla, die diebische Elster en Aschenbrödel. De Pekingtuinconcerten worden in de maand augustus georganiseerd door de Stichting Pekingtuin; de VVV Baarns Bloei en Phonogram. De aanvang is steeds 14.30 uur. Uit een voorstel van het Soester college van burgemeester en wethouders aan de raad blijkt dat het Samenwerkingsorgaan Eemland in meerderheid een vrijblijvend praatcollege wil blijven. Soest stond en staat een regeling voor, die mogelijkheden geeft bepaalde zaken dwingend voor te schrijven. Blijkens het 'voorstel van b. en w. wordt de Soester opvatting slechts door één gemeente ge steund. Vier andere gemeenten hebben moeilijkheden met een dergelijke be- stuursoverdracht, terwijl twee gemeenten, liefst élke verzwaring van de bestaande regeling zonder meer afwijzen. In het Samenwerkingsorgaan „vergade ren" samen Amersfoort, Baarn, Eemnes, Hoevelaken, Leusden, Nijkerk, Soest en Spakenburg. Dat „vergaderen" kost iede re gemeente ieder jaar een lieve duit, maar zolang er „gepraat" wordt, wordt er ten minste niet gevochten, zal wel tot onze geruststelling aangevoerd worden. Tot en met 13 augustus kunnen in ver band met filmopnamen voor ,,A Bridge too far", bijzondere vliegaktiviteiten plaatsvinden boven het militair oefen terrein „De Vlasakkers". Voor deze filmopnamen worden 4 Harvar-ds inge zet, die de rol overnemen van de in het najaar van 1944 tijdens de slag om Arnhem in gebruik zijnde jachtbommen werper P 47 Thunderbolt. De Harvards, éénmotorige propeller vliegtuigen, zijn van 1946 tot 1968 bij de Koninklijke Luchtmacht in gebruik ge weest, voornamelijk als lesvliegtuig. Twee van deze toestellen zijn eigendom van de „Stichting Vliegsport Gilze- Rijen", de beide andere van de Koninklijke Luchtmacht (het één in be heer bij het Luchtmachtmuseum, het ander bij de Luchtmacht Electronische en Technische School). De Harvards zijn voor deze gelegen heid uiterlijk zoveel mogelijk aangepast aan de vorm van een Thunderbolt; zij dragen dan het Amerikaans nationali teitsteken, maar worden gevlogen door Nederlandse vliegers. Een rietdekker tijdens het maken van een „pröefwerk". In het bedrjjf van de Soester rietdekker B. v. d. Pol aan de Eemstraat zjjn deze week weer de jaarlijkse vakexamens afgenomen. Dit examen bestaat uit een prac- tisch en theoretisch gedeelte met daarbij handelskennis. De belangstelling voor het rietdekkersvak is stijgend. Waren er vorig jaar 16 examenkandidaten, dit jaar kwamen 23 rietdekker-leerlingen naar Soest voor hun vakdiploma. Z\j kwamen uit heel Nederland, vanuit de kop van Groningen tot uit het zuiden van het land. De heer v. d. Pol verleent jaarlijks gastvrijheid aan de examencommissie. De examens duren dit jaar drie dagen. In het bejaarden centrum Molenschot aan de Albert Cuyplaan vierde het echt paar Oedekerk-IJzerman, dinsdag j.1. hun 60-jarig huwelijksfeest. Daarvoor bestond niet alleen bij de bewoners van het bejaardencentrum grote belangstel ling maar er was onder de talloze geluk wensen een telegram van het Koninklijk Huis, een bloemstuk van gemeentebe stuur van Soest, terwijl de burgemeester in gezelschap van de voorlichtingsamb tenaar B. van Os. persoonlijk haar ge lukwensen kwam aanbieden. Met bestuur en directie, personeel en alle bewoners van Molenschot werd kof- fiegedronken, waarbij vele geschenken werden aangeboden. Na deze gezamen lijke feestviering werd de dag verder in besloten familiekring doorgebracht. De heer Oedekerk, in 1889 in Amsterdam geboren en zijn vrouw, in 1888 in Nieuwe- ramstel geboren, trouwden in 1916 te Bussum. Daar werden de eerste jaren van het huwelijk doorgebracht, maar la ter keerden zij terug naar Amsterdam. Het echtpaar Oedekerk in gesprek met burgemeester mr. J. M. Corver-Van Haaften. Het diamantenbruidspaar Oedekerk- IJzerman. De heer Oedekerk was bouwkundige van beroep. Beiden zijn nog zeer vitaal en be steden veel tijd aan hun hobby's. Wande len, schilderen maar ook biljarten zijn bezigheden waar de heer Oudkerk zijn dagen mee vult. Het echtpaar, dat van de oprichting af in Molenschot woont, heeft twee doch ters, 5 kleinkinderen en 4 achterkleinkin deren. f

Soester Courant | 1976 | | pagina 1