Meubelfabriek Oisterwijk 50 jaar geleden I hypotheken in Soest Meningen van lezers IVN-mini-natuurcursus van start de Meubelmakers uit het zuiden des lands Slechts plaats voor de helft van de belangstellenden UW kan meer vrijwilligers gebruiken Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. wl 27 augustus 1926 De Parabel van de weigeraar Of is onzindelijk denken ook milieuvervuilend? VOOR AL UW SPORTEN H Lederwaren Giftshop Dat moet een INDUS horloge zijn! A. van der Weerd Zilveren priesterfeest pater J. Vaissier Antiekbeurs in Bunnik Zomerzon in Wintertijd Lissone-Lindeman/ mr Ruys Het oog gericht op gemeenschapsregels Socster Courant van donderdag 26 augustus 1976 Eetkamers, slaapkamers, woonkamers en vele kleinmeubelen. waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten. Geloogd Massief Eiken eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Exposities in toonzalen Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Udo. vlakbij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur. donderdagavond tot 21.30 uur. Utrecht, Hollantlaan 26 Kanaleneiland (bij afslag E36, (Jtrecht-Centrum/Nieuwegein) tel. 030-883762. Ma t/m za 9-18 uur. donderdagavond tot 21 uur. CF C y V rente vanaf 9%% Splitsing Van Weedestraat-Korte Brinkweg in de twintiger jaren, met het pand van de firma Metz middenin. Uit de raadszaal: In de raadszaal werd een opmerking gemaakt aan het adres van Gedeputeerde Sta ten. De verordening, regelende het beheer van het gasbedrijf was van G.S. terugontvangen met enkel redactionele opmerkingen, „waar aan B. en W. voorstellen te voor doen". Raadslid De Koning ergerde zich echter en zegt.te wenschen. dat B. en W. aan H.H. Gedeputeerde Staten de opmerking maakten, dat door dit college voortaan opmer kingen als „het is ons niet duide- delijk enz." achterwege lieten en eenvoudig hun wenschen t.z. van de redactie van de verordeningen kenbaar maakten". De voorzitter merkte op „dat het vechten tegen woorden zou worden, waarvan Z.E.A. niets verwacht". In de vergadering wordt besloten „de gashouder en verdere gebouw tjes voor het gasbedrijf te bouwen aan de Langen Brinkweg, in on- middelijke aansluiting aan de an dere terreinen en gebouwen der Gemeente, zoodat daarmee tevens eenheid wordt verkregen in deze takken van dienst. Het terrein is geschat op 5000,-, welk bedrag het grondbedrijf ten goede komt". Raadslid De Koning pleit dan voor „de vestigeng van de Show-room of gemeentelijke winkel, inplaats van aan den Brinkweg, te doen ge schieden aan een van de hoofdstra ten", omdat hij het wenselijk acht te dat de gemeente zelf „den verkoop van gasbenoodigdheden zal ter hand nemen en dat niet aan particulieren moet overlaten". Dat was evenwel niet de bedoeling van B. en W.; „hun plan is een toonkamer te hebben, waarin ver schillende modellen in voorraad zullen worden gehouden welke ge leverd kunnen worden door de particuliere handelaren". Onze verslaggever tekent daarbij aan: „Wij zouden willen adviseren, als het Gemeentebestuur daaraan toe is, eens in andere gemeenten te gaan zien, hoe deze dingen daar zijn ingericht en in geen geval zelf voor winkelier te gaan spelen. Dat is niet de taak van de overheid, maar behoort zeer speciaal tot de taak van de maatschappij zelf, in casu van den winkelstand. Wel zouden wij het zeer gewenscht achten, ter bevordering van het gasverbruik, om een huurkoop door tussenkomst van de Gemeente mogelijk te maken, zoals in ver schillende plaatsen geschiedt, maar dan steeds via den handelaar. Tot technisch ambtenaar wordt, na geheime vergadering, benoemd, met zes stemmen en 5 stemmen blanco, de nummer twee van de voordracht, de heer Visser te Sneek. Door het bedanken van de heer Foeken als lid van de gascom- missie, moet in de vacature voor zien worden. Dat gaat niet eenvou dig want,uit stemmingen werd het wel duidelijk, dat de leden van den Raad weinig animo hadden zich een benoeming te laten welgeval len. Voor de gascommissie bedan ken achtereenvolgens de heeren, die bij diverse stemmingen een aantal stemmen op zich vereenig- den". Benoemd werd tenslotte in de commissie mevrouw Droste en onze verslaggever daarover: „Zon der iets te willen afdoen aan de geschiktheid van het raadslid, zijn wij van oordeel, dat B. en W. door het niet indienen van een voor dracht, het belang der Gemeente ten zeertse schaden en een goede gelegenheid hebben laten voorbij gaan om tegenover de verdienste lijke eerste commissie amande ho* norable te doen. Ongelijk erkennen vernedert niemand, integendeel". Er komen vervolgens enige vragen aan de orde om ontheffingen van de verschillende bepalingen van de bouwverordening. Een verzoek van een bewoner aan de Kruisweg om een erker buiten de rooilijn te mogen bouwen, wordt afgewezen. Raadslid Hilhorst acht het wenschelyk zoovel mogelijk tege moetkomend te zyn tegenover de inwoners. Een dergclyke onthef fing geeft geen bezwaren en de straat wordt er sierlijker door. Wy moeten het, zegt Hilhorst, van de belastingbetalers hebben; wanneer tegen een verzoek geen ernstige bezwaren zyn, behooren wü tege moetkomend te zijn". Het mocht niet baten. Wel gaat men accoord met de verbouwing van het pand van de heer Metz, op de hoek van de Van Weedestraat en Brinkweg. „Het is zeer in het belang van het verkeer en de verfraaiing der gemeente". Er was toch een probleem; gratis wordt de hoek grond afgestaan voor het perceel en toch verlangden B. en W. vergoeding voor de aanleg van een trottoir „tot een bedrag van ƒ378,-". Na veel heen en weer gepraat wordt een voorstel van de heer Hilhorst aangenomen „om den heer Metz 200,- te geven voor het afgestane gedeelte grond". Ook een uiterst merkwaardige zaak wordt behandeld. De heer De Koning vraagt in verband met een adres van VVV te Soesterberg inlichtingen over ,,de aktie tot afscheiding". B. en W. zijn van mening dat „de opgegeven redenen niet de werkelijke zijn. Niet de geografische ligging, noch de bete re verbinding met Zeist zijn de werkelijke drijfveren, alleen finan ciële belangen zijn de redenen. B. en W. hebben dit aangetoond uit. pamfletten en andere stukken, wel ke zij ter beschikking hadden, waarin uitsluitend wordt geageerd op grond van financieel-materialis tische overwegingen. Indien ver- keersbelangen den doorslag moes ten geven, zou Amersfoort moeten zijn gevraagd en niet Zeist. De afstand daarheen is het kortst; daar is echter de belasting nog hoger als in Soest". Tenslotte: Bij de rondvraag deelt wethouder van Elten mede, dat ZEA. het losse personeel van Pu blieke werken zal moeten ontslaan, omdat zijn geld op is, tenzij hem nog een bedrag van ongeveer 4 mille wordt toegestaan. Van Eltert ontvangt machtiging de menschenj voorlopig aan het werk te houden. Ook wordt nog de aandacht geves tigd „op het wegblijven van de geborduurde wapens van Soest voor de raadszetels. Het is nu al drie jaar geleden, dat zij zijn aangeboden". Uit de advertenties: TE KOOP; een paar podesuèse damesschoe nen, wegens te klein gekocht. JulianastraatSO, huize „Johanna". NET DUITSCH MEISJE zag zich per 1 October of later gaarne geplaatst als tweede meisje of meis je alleen. V.g.g.v. Br. fr. aan F. Poppinga te Emden, Auricher- strasse 16. SOCIËTEIT. Ter kennis van het publiek wordt gebracht, dat in het Café Billard „De Windhond", Mo- lenstr. een sociëteit is opgericht. De eerste bijeenkomst heeft plaats a.s. Woensdagavond te 8 uur. Zij, die nog wenschen toe te treden, worden verzocht zich alsdan op te geven. Wij zijn onafhankelijk, U kunt van een objectief advies verzekerd zijn. HYPOTHEEK - MAATWERK Van der Lans Assurantiën 02155-16267 VEENBESSTRAAT 162 SOEST Heerlijk ontspannen rijdt hij in zijn wagen op een provinciale weg door het open landschap. Ja, ontspannen, dat wel. Toch moet hij oppassen. Immers het open landschap is tevens een winterlandschap. De weg is dan ook behoorlijk opgevroren. Maar hij, een ervaren automobilist als hij is, kent het klappen van de zweep wel. Vandaar die ontspannenheid bij een gangetje van 60 km. Kijk daar rijdt hem een vrachtwagen van de firma waar hij ook werkt tegemoet. „Nog zo'n 300 meter, dan zal ik hem een lichtsignaal.gevenV, .denkt hij. Nog 200 meter, nog 100 meter. „Jakkes"! Wat gebeurt er nu? Mijn wagen gaat naar links schuiven! Rustig blijven. Niet remmen. Gas terugnemen en bijsturen. Maar wacht eens even. Wie is de schuld van dat schuiven. Ik niet. Ik heb voorzich tig gereden. Meer kan ik niet doen. Maar natuurlijk, de vorst is de schuldige. Ik weiger te corrigeren. Daarom: Stop de vorst, eerst moet het dooien. Pas daarna kan ik kijken of er nog correctie nodig is. Goh. dat is pas een heerlijk gevoel. Nog eens. Stop de vorst, eerst moet het dobien". We keren weer terug naar de werkelijk heid. Dat wil zeggen naar 't artikel van de Weigeringsaktie in deze courant van 19 augustus 1976. Daarin kan men, als men dat wil verbazingwekkende uitspraken aantref fen. Zoals: „De industrie vervuilt door en daar betalen wij niet voor". Dat is schijnbaar een ijzersterke uitspraak. Toch prik je daar zo doorheen. Wat is de denkfout? De „industrie" en „wij" zijn twee groe pen die niet van elkaar los te denken zijn. De industrie produceert niet voor de industrie, maar voor die „wij". Wil de Weigeringsaktie ontkomen aan onzindelijk denken dan dient de uitspraak veranderd te worden in: „De industrie, waarvan wij geen gebruik meer maken, vervuilt door en daar betalen wij niet voor". De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 15 tot 16 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting in Hotel van der Brink, Soesterbergse- straat 122 alhier. SPORTHUIS D. VAN VUGT NW. BAARNSTRAAT 39 - BAARN TELEFOON 02154 - 2490 Grootste sportzaak van 't Gooi Foto Herman van Dam In de Margrietschool aan de Bonifaciusstraat is de eerste mini-natuurcursus van IVN Eemland van start gegaan. Voor deze uit zes lesavonden, vijf excursies en één filmavond bestaande cursus schreven 160 belangstellenden in. Voor tachtig van hen zal op twee avonden les gegeven worden. De overige tachtig komen in een volgende serie lessen aan de beurt. Op de openingsavond werden de eerste veertig cursisten welkom geheten door de voorzitter van de afdeling, de heer H. Kampf. Hij stond stil bij de geweldige belangstelling voor de cursus en zette vervolgens het doel ervan uiteen. Kampf stelde daarbij vast dat de mens deel uit makend van de natuur, met die natuur leeft en eigenlijk zonder niet leven kan. Probeersels als de stedebouw van Parijs en Stockhoim en ook de Bijlmermeer waren niet de milieus waar de mens zich thuis voelde. Hij noemde het daarom paradoxaal dat eerst de mens zich zelf moest bescher men tegen de natuur, terwijl nu de na tuur in bescherming genomen moet wor den tegen de mens. Het feit dat er voor de mini-cursus zoveel belangstelling bestond vond hij daarom verheugend. „Hoewel deze cursus primair bedoeld is om uw kennis van de natuur te vergroten en niet om van u aktieve natuurbe schermers te maken, daar is de natuur- Vervelend echter dat zij de laatste uit spraak nooit kunnen waarmaken. In het betreffende artikel staan begrippen als: Shell, zoutzuur, fenol, kwik, arseni cum en KCN. Om de actualiteit van mijn wederwoord niet te verliezen, heb ik niet de tijd om een waslijst op te stellen waaruit op te maken zou zijn wat de Shell voor die „wij" doet, tegen betaling uiteraard, en voor welke processen de vrijkomende chemicaliën, hierboven ge noemd. nodig zijn geweest. Laten we afspreken dat dit het huiswerk wordt voor de Weigeringsaktie. Wie de grootste lijst maakt, krijgt het hoogste cijfer. Ben ik het dan helemaal oneens met het betreffende artikel? Nee, dat is niet waar. Met de eerste zin ben ik het eens: „Rond de milieubelasting be staan nogal wat misverstanden". Conclusie: Daar de leden van de Weige ringsaktie zonder uitzondering, de een meer dan de ander, gebruik maken van de produkten van die verfoeide industrie, dienen zij ogenblikkelijk de milieubelas ting te betalen. Onzindelijk denken werkt inderdaad milieuvervuilend. Als we alle maal weigeren te betalen en we blijven ook allemaal gebruik maken van de industri ële produkten, dan is dat funest. Maak van de Weigeringsaktie een Werk- actie met als taak het pressie uitoefenen tot en het toezicht houden op een versneld onderzoek naar: 1. Mogelijke alternatieve chemische processen, die de hoeveelheid giftige afvalstoffen reduceren; 2. Mogelij ke alternatieve eindprodukten, die milieu vriendelijker zijn; 3. Verbetering van zuiveringsinstallaties bij de bron, de fabriek dus. Het laatste punt maakt het eindprodukt natuurlijk wel duurder. Maar dat is mij het milieu wel waard. We komen dan echter plotseling in de economische politiek te zitten. Hoe kan Nederland duurdere eindpro- Tassen Riemen Portemonnee's Sleutelhangers Koffers Lederen onderzetters en nog veemeer leuke Naast de Oude Kerk. TORENSTRAAT5 SOEST TEL. 02155 - 13473 gidsencursus voor, ben ik toch ten zeer ste benieuwd naar uw motivatie om deze cursus te volgen. Ik zal uw ingeleverde briefjes dan ook met grote belangstel ling lezen", aldus voorzitter Kampf. Hij vond overigens dat de cursus niet tot taak had de deelnemers voor te schote len hoe zij zich in de natuur dienden te gedragen; „die tijd van het wijzende vingertje is voorbij. Pas als we weten wat we stukmaken, wat er de invloed van is als we ecologische relaties ver breken, dan weten we hoe we ons als mens hebben op te stellen in de porce- leinkast van moeder natuur", aldus de heer Kampf. De leus van het landelijk IVN, „dat je moet kennen om te kunnen kiezen" sloot daarbij goed aan en de heer Kampf stelde dat de organisatie niets opdrong, „maar een ieder begeleidt, die het horen wil op weg naar een stukje mon digheid." Er is een stuk optimisme voor nodig om te geloven in de mogelijkheid om de houding van de mens ten opzichte van de natuur te veranderen, om te geloven dat wij als mensen, als gasten op aarde, in staat zullen zijn om de consequenties van ons handelen te overzien en dat het uitzicht zal doorbreken dat wij allen, en niet alleen de fabrikant, verantwoorde lijk zijn voor de kwaliteit van het milieu van plant, dier en mens", zo besloot de heer Kampf zijn welkomstwoord. Opvallend was overigens deze eerste avond de grote deelname van de zijde van de dames. dukten aan het buitenland kwijt, als dit buitenland geen uit Weigeringsakties ont stane Werkakties heeft. U ziet op deze leest geschoeid krijgt zo'n Werkaktie een internationaaal tintje. Dat maakt het werken moeilijk, maar wel boeiend. Bedenk echter dat werken tijdro vender is dan weigeren. v.L. HORLOGER JUWELIER OPTIEK SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST Aandachtige cursisten op de eerste mini cursus natuurkennis van IVN Eemland. In het weekend van 4 en 5 september zal pater J. Vaissier, zoals wij vorige week reeds meedeelden, zijn zilveren priester feest vieren. De kerkelijke viering vindt plaats op zondag 5 september tijdens de Hoogmis van 9.30 uur in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus aan het kerkplein. Medewerking verleent het gemengd koor onder leiding van dirigent organist de heer G. v. d. Schepop. Tijdens deze dienst en in de zaterdagavonddienst van 19.00 uur en van zondag 8.00 en 11.30 uur wordt gecollecteerd voor een geschenk aan de jubilaris. De totale opbrengst is door hem bestemd voor de missie van zijn vriend, pater A. Rutten, op Java. Zondagmiddag wordt pater Vaissier een receptie aangeboden van 15 tot 17 uur in restaurant Darthuizen aan de Prins Hen driklaan. Zondag 29 augustus wordt er weer een antiekbeurs gehouden in het Postiljonmo- tel te Bunnik. Aanvang 10.30 uur, sluiting 17.00 uur. De eerste winterprogramma's zijn uit. Gaarne zenden wij U deze gratis toe. Steenhoffstraat 9A - Tel. 14905 en 16571 Officieel KLM-agent voor Soest en om geving. In Bonn, Parijs, Londen en Rome zullen er geen ministers van wakker liggen nu de EG-commissie in Brussel van plan is Duitsland. Frankrijk, Italië en Engeland voor de rechter te slepen. Maar het verschijnsel is wel aardig illustratiemateri aal om te tonen welke gaten er nog zitten in de samenwerking binnen de gemeen schap. Het gaat erom dat de vier groten van de EG met Japan en Amerika afspraken maken over exportkredieten. Deze zes hadden alle reden voor een dergelijke afspraak want ze zijn fabrikanten van grote en kostbare kapitaalgoederen. Dat kunnen kerncentrales zijn of grote sche pen, complete fabrieken of haven-empla cementen. Bij dergelijke exportorders is het een goed gebruik dat de leverancier aan de klant een zeker krediet verstrekt en vaak gaat bij een inschrijving de order niet naar degene die de laagste prijs vraagt maar naar degene die de aantrekkelijkste kredieten kan bieden, wat wil zeggen dat de betaling het soepelst met hem te regelen valt. Nu kan dat wel eens een beetje riskant zijn en regeringen willen daarom wel eens een handje helpen op grond van de overwe ging dat het in het landsbelang is - werkgelegenheid, deviezen verdienen - dat de order niet naar een ander land gaat. Als er dan iets met de betaling mis gaat hoeft het leverende bedrijf er niet aan failliet te gaan maar draagt de natie de strop via de schatkist. Helaas zijn dergelijke kredieten een con currentiemiddel geworden waarvan uiter aard het eind zoek is als telkens een land nog weer wat soepeler wil zijn dan de andere. Vandaar dat de Japanners en Amerikanen met de Britten, Fransen en Duitsers (de Italianen zijn er meer bij omdat ze nu eenmaal ook een grote zijn in de EG) afspraken op dit punt elkaar niet arm te concurreren maar grofweg één lijn te trekken. Nu is het uitvoerkrediet na tuurlijk niet iets wat alleen de grote landen raakt - de meeste kleinere EG-Ian- den hebben er evenzeer mee te maken. En daar ontstond dus niet ten onrechte boosheid dat de groten het weer eens bekonkeld hadden zonder hen erin te kennen. Het gaat hier om een onderdeel van de handelspolitiek en dat is uitdrukkelijk een terrein waarop niet de lidstaten maar de Europese Commissie in Brussel bevoegd heden heeft. Aldus een uitspraak van het Hof van Justitie der gemeenschappen in Luxemburg waarop de Brusselse commis sie zich beroept. De vier groten hebben dus het EG-verdrag geschonden en dat mag niet. Nu is wat de commissie kan doen niet zo erg veel. Volgens de regels van het verdrag kan ze betrokken lidstaten vermanen terug te keren van hun dwaling en als vermaande landen daarop niet ingaan kan het Hof in Luxemburg recht spreken. De zaak waarom het hier gaat is niet daarvoor belangrijk genoeg. België heeft bijvoorbeeld heel nuchter de afspraak der zes overgenomen in de overweging dat het voor allen een goed ding is als er een eind komt aan de concurrentie met uitvoerkre- dieten. En hoe meer landen zich erbij aansluiten hoe hechter de internationale regels van dit handelsspel worden, tot ieders voordeel. Niet hoe de regeling eruit ziet is belangrijk maar dat er een regeling is. Dat de groten die sloten is ook niet onlogisch - als een kleiner land al eens bezwijkt voor de verleiding toch nog eens een order te winnen door soepeler te zijn dan de groten dan is zo'n percentueel klein lek in de afspraak niet zo ernstig wat het wel zou zijn als een van de groten niet meedeed - degenen die de afspraak maakten kijken daarom ook benauwder naar wat Oost-Europa doet dan naar Brussel. Maar als de zaak dan economisch niet zo belangrijk is, voor de gemeenschap is ze wel interessant als hiermee de grote EG-staten duidelijk gemaakt kan worden dat de gemeenschapsregels ook voor hen gelden. KANTMAN. De afdeling Soest van de Unie van Vrouwelyk Vrijwilligers begint op donderdag 2 september weer met de sociëteit voot ouderen in de zaal naast de Emmakerk aan de Regentesselaan. Zowel degenen die in vorige seizoenen de soos bezochten als nieuw geïnteresseerden zyn vanaf 2 uur hartelijk welkom. De leidster van het sociëteitswerk, zuster A. J. van Lennep, nodigt niet alleen ouderen uit om wat gezelligheid te vinden, zij hoopt ook dat autobezitters zich willen melden om voor vervoer van huis naar de soos en omgekeerd van die bezoekers te zorgen, voor wie wandelen of bussen, bezwaarlijk is. Voor inlichtingen is zuster Van Lennep telefonisch bereikbaar onder nummer 16132. De bekende bloemen- en fruitdienst in het ziekenhuis Zonnegloren, waar UVV-sters drie ochtenden per week de helpende hand bieden bij het schoonmaken van fruit voor de patiënten en het verzorgen van de bloemen, heeft ook tijdens de vakantie normaal doorgedraaid. Voor deze vrijwillige dienst, die bij toerbeurt wordt gedaan, kan de UW nog enkele dames inschakelen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de leidster mevrouw J. L. Holdtgrefe, tel. 14217. De werkzaamheden worden besproken en ingedeeld op de kontaktmiddagen, die elke tweede maandag van de maand worden gehouden in het Oranje Hotel aan de Burgem. Grothestraat, om 2 uur. Dames die interesse hebben zijn daar van harte welkom. Verdere werkzaamheden van de UW zijn: vrienschappelijk huisbezoek bij zie ken en eenzamen en verkoop van kinder postzegels op het postkantoor in novem ber en december. Algefïiene informatie over de organisatie wordt graag verstrekt door de secretaresse mevrouw M. S. Alma, Joh. Poststraat 332, tel. 13729.

Soester Courant | 1976 | | pagina 10