DE GLORIE EN DE DROOM Be j aarden- oorden kosten een miljard bijstand Elseviers groot rashondenboek Werkende vrouwen Brigitte Bardot Reddingsmes voor verkeersslachtoffers De glorie en de droom Fotografeer die kanjer *ers Met raad en daad William Manchester Dc Verenigde Staten van 1932 tot 1972 ht op sregels De Verenigde Staten van 1932 tot 1972 i Rome zullen ïr liggen nu de van plan is S en Engeland n. Maar het istratiemateri- i er nog zitten n de gemeen- groten van de ika afspraken en. Deze zes jen dergelijke jrikanten van goederen. Dat of grote sche- haven-empla- xportorders is de leverancier et verstrekt en g de order niet 3 prijs vraagt .ntrekkelijkste vil zeggen dat met hem te tje riskant zijn wel eens een .n de overwe- Isbelang is - erdienen - dat er land gaat. iling mis gaat er niet aan ;t de natie de eten een con- /aarvan uiter- kens een land zijn dan de lapanners en t, Fransen en er meer bij n grote zijn in nt elkaar niet ofweg één lijn >erkrediet na- ten de grote inere EG-lan- te maken. En ten onrechte 3t weer eens hen erin te :rdeel van de rukkelijk een aten maar de ssel bevoegd- >raak van het tischappen in ielse commis- roten hebben nden en dat doen niet zo n het verdrag :n vermanen /aling en als 3t ingaan kan spreken, gaat is niet België heeft afspraak der eging dat het ',s er een eind 3t uitvoerkre- n zich erbij nternationale worden, tot ■egeling eruit een regeling i is ook niet land al eens och nog eens tpeler te zijn percentueel o ernstig wat e groten niet de afspraak benauwder X dan naar nisch niet zo nschap is ze e de grote kan worden lok voor hen KANTMAN. donderdag 2 ikerk aan de en als nieuw erstrekt door Idtgrefe, tel. •esproken en ddagen, die de maand je Hotel aan om 2 uur. ijn daar van n de UW soek bij zie- van kinder- r in novem- organisatie secretaresse Poststraat Soester Courant van donderdag 26 augustus 1976 en wier algemene toestand niet van dien aard was, dat zij gedeeltelijk op kosten van de gemeenschap in een tehuis verzorgd zouden moeten worden. Vele eigenaars en directies van verzor gingstehuizen waren juist „tuk" op deze bejaarden, die geen al te grote offers vroegen van het personeelsbestand en vaak kregen zij dan ook voorrang boven degenen, die juist wel verzorging nodig hadden. Een en ander had tot gevolg, dat er voor werkelijk verzorgingsbehoef- tigen vaak geen plaatsje meer te vinden was. De meest absurde situaties deden zich voor. Zo herinneren wij ons een televisieuitzending van de Ombudsman, waarin aan een man van 83 werd ge vraagd waarom het hem niet lukte een plaats in een bejaardenhuis te vinden. Zijn komisch-tragische antwoord: ,,Ze vinden mij overal te oud". Het is dan ook wel heel duidelijk dat dit opname- en indicatiebeleid (voor zover men van „beleid" kan spreken) op de helling moet. Er zijn dan ook in 1972 enkele nieuwe bepalingen in de wet op genomen (Wet Bejaardenoorden) m.b.t. het opnamebeleid. Zo moet door B. en W. een commissie worden ingesteld die aan de bejaarde, die opneming wenst, en aan de leiding van het tehuis advies uit brengt. Terecht wordt in Economisch Statisti sche Berichten opgemerkt dat een posi tief advies niet tot opname verplicht. Het is in beginsel zelfs niet verboden be jaarden met een negatief advies te huis vesten, zij het dat Prov. Staten geduren de een bepaalde termijn (max. 10 jaar) een positief advies voor opname ver plicht kunnen stellen. Dit kan er dus toch weer toe leiden dat nog niet direct ver- zorgingsbehoeftigen worden opgnomen. O.i. laat de huidige wet nog teveel marge aan de bejaardenoorden. Het zal niet eenvoudig zijn om de uitgave ten behoeve van bejaarden in tehuizen terug te dringen. Met een effectief op namebeleid zou het wel mogelijk moeten zijn om de opname van niet echt ver- zorgingsbehoeftigen terug te dringen, maar met echte verzorgingsbehoeftigen krijgt men de tehuizen ook wel vol. Sociaal gezien is dat een verbetering, die de moeite waard is om gerealiseerd te worden, maar men beperkt er de uit gaven niet mee. BRUINE AANSLAG. - Sinds wij een nor- tonpomp in gebruik hebben, zien wij een bruine aanslag op het vaatwerk en ook met de was zijn er kleurproblemen. Hoe lossen wij dat op? Antwoord: De oorzaak schuilt in het ijzergehalte van het water, dat door de nieuwe pomp omhoog komt. Nu is een uiterst gering ijzerpercentage niet scha delijk, maar uw water bevat klaarblijke lijk teveel ijzer en dat kan onsmakelijk zijn, als u dat water zonder meer als drinkwater gebruikt. Tegen de aanslag op de vaat kunt u een eenvoudig middel toepassen. Als u bij de drogist een paar ons citroenzuur haalt (die in brokjes wordt geleverd) kunt u het ijzer met een twee-procentsoplossing verwijderen. Verstandiger is het, een ontijzerings- installatie te laten aanbrengen, waarin het water van de nortonpomp ontijzerd wordt. Dat kost wel geld, maar het is beter. SLAAPKAMERVISSEN. - Wij hoorden van iemand, dat het ongezond is om een aquarium op de slaapkamer te zetten. Onze zoon heeft zijn vissen op zijn zit- slaapkamer. Moeten ze daar dan weg? Antwoord: Wij vinden een zit-slaap- kamer ook geen goede plaats voor een aquarium. Vooral omdat de tempera tuur daar teveel wisselt. Uw zoon slaapt met open ramen en dan wordt het 's nachts soms ijskoud. Als het regent en het raam wordt gesloten, loopt de tem peratuur tien tot twaalf graden op. Zo is het ook met daglicht en kunstlicht, dat wisselt teveel. Nu bclioi.lt een sportvisser er ook niet nog e*. iis de fotografie als hobby op na te houdeu.om dal plaatje te kunnen maken. Hei fotogr.iicrcn is tegenwoordig zo een voudig dat er geen enkele technische kennis voor vereist is om toch een goede foto ti maken. VtNu.il de mmi of pocket camera's zoals hip ooi beeld de Kodak Instamatic S 30 e.imei.i /i|n bij het sportvissen bij/onder handie vanwege hun geringe gewicht, klime omvang en eenvoudige bediening. Waniiev i de visser een kanjer boven water licili giliaald gnipt hij naar /.ijn camera en maakt er een foto van. Voor de vissers du de voorkeur geven aan de /.eer vroege uk ii ol aan een miezerig regentje, kortom aan foiogrnlisch ge/ien slechte lichtom standigheden. is er ook geen probleem, /.il a iicn een flitslampjc op de eamerea. De loin die tle/e handeling oplevert zal luim spraakverwarringen zeker voorko men en ook degenen die hel visserslatijn iiui machtig /i|ii /uilen bij hol zien van de foto beempen waar hel verhaal over gaat. Een Zwitserse uitvinder is op de gedachte gekomen een hulpmiddel te ontwikkelen dat de veiligheid van autogordels verhoogt. Niet zo'n overbodige luxe, want het gebeurt helaas dat automobilisten het leven verliezen doordat zij zich niet tijdig kunnen bevrijden uit de „riemen". Volgens de Verkeerspolitie kan een botsing tot gevolg hebben dat het deblokkeren van de gordel moilijk of onmogelijk is. Dit is aan het licht gekomen bij onderzoeken van uitgebrande en te water geraakte auto's. Uit een ander onderzoek is gebleken, dat niet minder dan 70 van alle weggebruikers min of meer uitgesproken angst koestert bij een aanrijding de gevangene te worden van de eigen „veiligheidsriemen". Het probleem klemt temeer daar nabe staanden van verkeersslachtoffers in enige landen (o.m. V.S., Frankrijk) processen hebben aangespannen tegen de staat, omdat men meent over bewij zen te beschikken dat juist de auto gordels in die gevallen voor de inzitten den fataal zijn geweest. Dit verklaart waarom internationaal op hoog niveau wordt gespeurd naar manieren om de gordel in noodgevallen snel te ver breken. De Zwitserse vinding, onthaald als „het eerste en allerbeste redmiddel voor ge vallen waarin de gordel niet meer nor maal kan worden ontgrendeld", is even vernuftig als simpel. Het bestaat uit een sleutelvormige handgreep die met be hulp van een kleine montageclip wordt bevestigd aan het portier of het dash board, binnen direct handbereik van de bestuurder of passagier. De handgreep heeft een ingebouwd roestvrijstalen mesje. Plaatst men de greep in een hoek van ongeveer 45 graden op de (gespan nen) autogordel, dan snijdt het mesje de gordel gemakkelijk en feilloos door: de automobilist kan zich zo in één bewe ging bevrijden. Dit is belangrijk omdat niet zelden één van beide handen of pol sen bij een ongeval zodanig gewond raakt dat de automobilist de ontgrende- ling niet meer normaal kan bedienen. In West-Duitsland heeft het apparaatje al dadelijk na de introductie een storm achtige vraag doen ontstaan naar dit veiligheidsartikel. Ook In Nederland is het zeer gunstig ontvangen. Naast de Verkeerspolitie hebben ook woord voerders van brandweer organisaties zich positief uitgelaten. Men gelooft dat het zal leiden tot een intensiever gebruik van de autogordels, alleen reeds op psychologische gronden. Het Zwitserse veiligheidsmesje wordt in Nederland geïmporteerd door de Han delsonderneming Hawesta te Maarssen (inl.tel. 03465-7930). Dit bedrijf heeft ook de verl^poprechten verworven voor de meeste andere Westeuropeese lan den met inbegrip van Skandinavië. Iedere echte hondenliefhebber (kynofiel) zal het toejuichen als er een goed verzorgd en interessant boek over honden verschijnt. Bij Elsevier is nu het Groot Rashonden boek verschenen en dat bevat uiteraard niet alleen de geldende, door de Fédération Cynologique Internationale erkende standaard voor 308 rassen, maar ook de ont staansgeschiedenis van de hond zoals we die nu kennen krijgt uitgebreid aandacht. Hoe weinigen weten nog iets van het oorspronkelijke werk, waardoor vrijwel alle rassen een zekere selectie hebben ondergaan en „ras" geworden zijn. Steeds opnieuw worden we getroffen door de nauwe relatie die er bestaat tussen mens en hond. We hoeven alleen maar te denken aan de grote rol die de hond speelt in de literatuur en in de film. Lassie en Rintintin zijn voor velen nog onuitwis bare begrippen. De zeer gevarieerde aanleg van de hond, waardoor hij zich aanpast aan verande rende omstandigheden, onderscheidt hem van alle andere huisdieren en heeft hem een verspreidingsgebied opgele verd dat vrijwel onbegrensd is. De beschrijving van alle 308 rassen be gint met een korte geschiedenis van het ras, daarna worden algemene ken merken beschreven. Verder worden bij ieder ras de stanaardeisen vermeld. Aan de hand van deze eisen kan iedereen vaststellen of de eigen hond aan de stan daard voldoet, te meer omdat ook de ge bruikelijke fouten en diskwalificerende fouten zijn vermeld. Alle rassen zijn ingedeeld in categorieën: herdershonden, waak- en verdedigings honden, jachthonden, gezelschapshon den en windhonden. Elseviers Groot Rashondenboek bevat meer dan 600 afbeeldingen in kleuren. De bewerking van dit prachtige stan daardwerk was in handen van mevr. A. Gondrexon-Ives Browne, vermaard in ternationaal keurmeester. Verschenen bij Elsevier Nederland. Gebonden 392 blz. Prijs 79,50. Een jaar of tien geleden was de gedachte sterk verbreid, dat men bejaarde mensen geen groter plezier kon doen dan ze een mooie ouwe dag in een verzorgingstehuis aan te bieden. Nieuwgebouwde bejaardentehuizen rezen dan ook als paddestoelen uit de grond. Was er eind 1969 voor rond 7,5 van de totale Nederlandse bejaarden bevolking plaats in een bejaardenoord, nu is dat reeds rond de 10 Geen wonder dat de uitgaven krachtens de Algemene Bijstandswet voor de ver- zorging van bejaarden in bejaardenoorden zeer sterk zijn gestegen en sinds 1969 zelfs zijn vervijfvoudigd'. (Van 200 miljoen naar ruim 1 miljard per jaar). Het is echter duidelijk dat de overheid, die in de komende jaren op de collectieve voor zieningen zal moeten bezuinigen, ook deze uitgaven niet ongemoeid zal kunnen laten. In Economische Statistische Berichten releveert drs. P. H. Laman kortgeleden dat een alleenstaande bejaarde in Am sterdam in 1969 nog voor een bedrag van 6500.- per jaar in het goedkoopste ver zorgingstehuis terecht kon. Dit bedrag is nu opgelopen tot ongeveer 17.000,-. Deze gigantische stijging van de ver zorgingstarieven is voor de uilgaven ontwikkeling uiteraard van kardinale betekenis geweest, veel meer nog dan de toename van het aantal verzorgings plaatsen. Een groot deel van de bejaar den kan immers de totale verzorgings- prijs bij lange na niet betalen en doet een beroep op de Algemene Bijstandswet. De stijging van de verzorgingsprijs leid de derhalve tot een sterke verhoging van de bijstandsuitgaven. De vraag is nu op welke wijze op deze uitgaven kan worden bezuinigd, zonder dat deze bezuinigingen leiden tot een kwalitatieve achteruitgang van de be jaardenzorg in ons land. In de eerste plaats heeft de overheid de mogelijkheid om de bouw van bejaar denoorden aan banden te leggen en ze heeft van die mogelijkheid ook gebruik gemaakt. Vanaf 1 augustus 1974 mag geen be jaardenoord meer gebouwd worden dan na verklaring van „geen bezwaar" door de provincie. Belangrijker is nog het streven om tot een strenger indicatie- en opnamebeleid te komen. Juist aan een doeltreffend opnamebeleid heeft het de afgelopen jaren sterk ont broken. In de praktijk was het zo dat een niet gering deel van de beschikbare plaatsen in de verzorgingstehuizen werd ingenomen door bejaarden, die niet zel den zichzelf nog best konden verzorgen Dit jaar viert Amerika het tweehonderd-jarig bestaan. Dat grandioze feest zal niet alleen in Amerika, maar ook hier uitbundig gevierd worden. Er zal ongetwijfeld een stroom van boeken verschijnen over Amerika. Maar zonder twijfel zal het pas ver schenen boek van William Manchester een van de allerbelangrijkste blijken te zijn. William Manchester (geboren in 1922) begon op zijn tiende jaar kranten te lezen en dat is dan óok het jaar waarmee zijn boek „De Glorie en de Droom" be gint, de geschiedenis van de Verenigde Staten van 1932 tot 1972. Manchester werd wereldberoemd door zijn inmid dels klassiek geworden boek „De dood van een President" dat hij in opdracht van Jacqueline Kennedy schreef. Man chester kunnen we rustig de zorgvuldig ste historicus van Amerika noemen, want hij verricht eerst jaren onderzoek voor dat hij zijn boeken gaat schrijven. Het boek De Glorie en de Droom kostte hem zes jaar aan research. 1932, het jaar waarmee William Man chester zijn geschiedschrijving van veertig jaar Amerika laat beginnen, was een van de somberste jaren die de Vere nigde Staten ooit hebben meegemaakt. President Hoover, in 1929 gekozen als voorstander van een ongeremde econo mie, bleek niet opgewassen te zijn tegen de catastrofale gevolgen van de econo mische wereldcrisis. Zijn opvolger Franklin D. Roosevelt pakte met zijn „New Deal", een politiek van sociale en economische maatregelen, de proble men met kracht en visie aan. Onder zijn bewind kwam een einde aan het heilloze isolationisme en begonnen de Verenigde Staten zich militair te ver sterken. Na de Tweede Wereldoorlog is 't Amerikaanse Mrshall-plan geweest, dat zestien geteisterde Europese landen tussen 1948 en 1952 weer op de been hielp. Vier belangrijke gebeurtenissen in die veertig jaar geschiedenis hebben vol gens de auteur in sterke mate het ge zicht van de Verenigde Staten bepaald: het drama Pearl Harbor in 1941, de dood van president Roosevelt in 1945, de presidentsverkiezingen van 1948 en de moord op president Kennedy in 1963. William Manchester heeft met zijn om vangrijk boek De Glorie en de Droom een opmerkelijke prestatie geleverd. Zijn geschiedschrijving is geen dorre op somming van feiten geworden, maar een groot en boeiend verhaal waarin alle facetten van het gebeuren tussen 1932 en 1972 in de Verenigde Staten helder en met grote betrokkenheid worden be licht. Tijdens die tocht door het ver leden staat Manchester steeds stil bij de klemmende vraag wat men nu van de geschiedenis geleerd heeft. Het boek besluit met de eerste ambtsperiode van Richard Nixon, president van het mach tigste, maar ook meest verdeelde land ter wereld. Brigitte Bardot werd op 28 september 1934 te Parijs geboren. Op achttien-ja rige leeftijd had zij al carrière gemaakt als fotomodel. Het was Mare Allégret die haar in de filmwereld introduceerde en haar in con tact bracht met zijn assistent, de voor malige Paris-Match journalist Roger Vadim. Onder regie van Vadim maakte Brigitte Bardot haar eerste grote film. De mythe Bardot was geschapen en nu twintig jaar later haalt Bardot nog regel matig de voorpagina's van de kranten. Het mag toch wel bijzonder genoemd worden dat het sex-idool uit de vijftiger jaren nog niet is bijgezet in de stoffige nostalgiakast, maar dat zij nog steeds een stralende persoonlijkheid is. Brigitte Bardot is reeds lang bevriend met de beroemde schrijfster Franpoise Sagan, dus lag het voor de hand dat vroeg of laat Fran?oise iets over Brigitte zou schrijven. Fran?oise Sagan heeft nu de tekst geschreven van een prachtig fotoboek over Bardot. De foto's zijn van een andere vriend van Brigitte, de be kende Franse fotograaf Ghislain Dussart. Het is een verzameling buitengewoon fraaie opnamen waarin het fenomeen Bardot zich manifesteert zoals we haar altijd hebbe willen zien. De foto's zijn ge maakt over een periode van tien jaar, maar gezien de schier „eeuwige" schoon heid van Bardot zouden ze ook best in 10 dagen gemaakt kunnen zijn. Voor de geïnteresseerde fotograaf is ach ter in het hoek een overzicht opgenomen van de opnametechnische gegevens. Het jaar van de vrouw ligt achter ons en in hoeverre de talloze activiteiten in 1975 het emancipatieproces bevorderd zullen hebben, zal pas in de komende jaren blijken. Er van uitgaande dat ook het aandeel van de vrouw in de totale beroeps bevolking een graadmeter is om de emancipatie van de vrouw te meten, neemt Nederland nog steeds een bescheiden plaats in. Ongeveer 25 van de totale Nederlandse beroepsbevolking bestaat uit vrouwen en dit percentage ligt aanzien lijk lager dan in West-Duitsland (37), Ver. Staten (38), Frankrijk (35), Denemarken (41), Zweden (38) en Groot-Brittanië (36). Merendeel werkende vrouwen in dienstsector In het blad Economische Statische Be richten, uitgave van de stichting het Nederlands Economisch Instituut, ver strekt de econoom drs. A. M. Tabak een aantal belanghebbende cijfers over de beroepsarbeid van de Nederlandse vrouw. Sinds 1960 is het aandeel van de vrouw in de totale beroepsbevolking van ons land gestegen van 19 tot 25 in 1971. Deze stijging is volledig veroorzaakt door de toeneming van het aantal wer kende, gehuwde vrouwen. In 1960 be droeg het aantal gehuwde, werkende vrouwen in ons land circa 165.000, nu ligt het rond de half miljoen. Een groot deel van de gehuwde vrouwen werkt echter part-time, nl. circa 50 tegen slechts 30 in 1960. In weerwil van het toenemende aantal werkende, gehuwde vrouwen is het deel nemingspercentage van de Nederlandse vrouw (gehuwd en ongehuwd samen) nog altijd vrij laag in vergelijking tot de meeste andere westerse landen. Vooral in Denemarken, de Ver. Staten, Duits land, Zweden en Engeland zijn de vrou wen economisch „actiever" als bij ons. In welke arbeidssectoren is het vrouwe lijke aandeel naar verhouding het grootst? Het blijkt dat verreweg het grootste deel van de werkzame vrouwen emplooi vindt in de dienstensector. Dat geldt voor alle westerse landen, maar dan toch weer in het bijzonder voor Nederland, waar 79 van de werkende vrouwen in de dienstensector werkzaam is. In Duitsland is dat percentage slechts 56 en in Italië nog geen 50 In deze lan den werken veel meer vrouwen in de industrie. Vrouwelijke zelfstandigen Het is een bekend feit, dat het aandeel van de zelfstandigen in de beroepsbe volking daalt, een ontwikkeling, die reeds geruime tijd aan de gang is. In Economisch Statistische Berichten werd nagegaan of het aandeel van de vrouwelijke zelfstandigen in de beroeps bevolking minder snel is gedaald dan dat van de manlijke zelfstandigen of omge keerd. Uit de statistieken blijkt dat in Nederland het aandeel van de manlijke zelfstandigen in de totale beroepsbevol king veel sneller terugloopt dan het aan deel van de vrouwelijke zelfstandigen. In België, Duitsland en Denemarken is dat net andersom, daar loopt het aandeel van de vrouwelijke zelfstandigen sneller terug dan dat van de manlijke zelfstan digen. Een heel opmerkelijke uitzonderingspo sitie neemt Italië in daar is het aantal vrouwelijke zelfstandigen de afgelopen vijftien jaar fors gestegen. Regionale verschillen In Nederland bestaan er overigens wal. betreft het aandeel van de vrouwelijke beroepsbevolking in de totale beroeps bevolking duidelijke regionale verschil len. In sommige provincies, Friesland voorop, is de mate van deelneming aan het arbeidsproces door vrouwen aan merkelijk laag, in andere provincies, vooral Noord-Holland, is die deelneming naar verhouding erg hoog. De Sociale Maandstatistiek van de C.B.S., april 1975, geeft enige belang rijke uitkomsten over deze materie. Deelneming van ongehuwde vrouwen aan het arbeidsproces is het hoogst in de provincies Noord- en Zuid—Holland en Utrecht, terwijl ook Noord-Brabant iets boven het landelijk gemiddelde blijft. Deelneming van ongehuwde vrou wen aan het arbeidsproces is eveneens ook het grootst in de 2 Hollandse pro vincies en Utrecht, maar ook de pro vincie Limburg scoort hier hoge cijfers, waarbij Noord-Brabant trouwens maar weinig achterblijft. Het aandeel van de vrouwelijke beroepsbevolking (gehuwd en ongehuwd) is het geringst in de pro- vincie Friesland, maar ook Drenthe, Groningen, Gelderland, Overijssel en Zeeland blijven beneden het landelijk gemiddelde. Volgens Economisch Statische Berich ten bestaat er een sterke samenhang tussen urbanisatiegraad en deelne mingspercentage van vrouwen aan het arbeidsproces. In gebieden waar de ver stedelijking sterk is, is de deelneming van de vrouw aan de beroepsarbeid relatief groot; in landelijke gebieden is die deelneming relatief laag. Vanaf de eerste juni is het visserslatjjn weer een veel gebezigde taal geworden. Het motilt|ke van dc/e taal is dal nicl ingewijden nooit precies welen hoe ze het moeten hcgiijpen. I m h /ouden de sprekers hiervan de taalbarrière op eenvoudige wijze kunnen doorbreken door gebruik te maken van het aloude gezegde: „Ecu plaatje zegt mei i dan ilui/iuil woorden". Hel incisl handige plaatje dal de vissers zouden kunncu gebruiken is een foto.

Soester Courant | 1976 | | pagina 11