Grote belangstelling bij begrafenis van oud-MAVO-directeur A. G. Hilhorst Openbare Margrietschool in Soest-Zuid nog slechts negen leerlingen Echtpaar uit Ommen in Soest dodelijk verongelukt Gildefeesten van het Groot Gaesbeeker- of St. Aechten Schuttersgilde van Soest" Sluiting te verwachten Prestatieloop Groot Gaesbeeker Gilde Gerestaureerd orgel Julianakerk in gebruik genomen Z ondapmidda aKoninpschieten Meer jongeren werkloos Rijverbod Wijkdienstencentrum Soesteiveen gaat vijf miljoen kosten Donderdag 26 augustus 1976 55e jaargang no. 2 SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 Foto Herman van Dam De geheel met belangstellenden gevulde Petrus en Pauluskerk tijdens de uitvaartdienst voor de heer A. G. Hilhorst. Onder zeer grote belangstelling is afgelopen zaterdag het stoffelijk overschot van de bij een verkeersongeluk om het leven gekomen oud-r.k. mavo-directeur, de heer A. G. Hilhorst, ter aarde besteld. In de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein werd de uitvaartdienst gehouden en droeg pastoor J. S. Buisman de H. Mis op voor de zielerust van de overledene. Het gemengd koor onder leiding van de heer G. v. d. Schepop verzorgde de gezangen. Onder talloze belangstellenden die deze I dienst bijwoonden bevonden zich de bur gemeester, mevrouw mr. J. M. Corver- Van Haaften, wethouder D. Hoekstra en de gemeentesecretaris de heer H. Borre- man. Verder veel oud-leerlingen, ouders van leerlingen, directie, personeel en le raren van de r.k. mavo, vertegenwoor digers van het schoolbestuur, deputaties van het bestuur van de S.O. Soest en van de karnavalsvereniging, schoolhoofden en oud-collega's. Vele bloemstukken dekten de baar. Na de kerkelijke plechtigheid vond de teraardebestelling plaats op de r.k. be graafplaats aan de Dalweg. De absoute werd verricht door pastoor Buisman. Een zoon van de overledene dankte voor het medeleven en de belangstelling. Zoals de stand van zaken nu is, is de openbare Margrietschool in de wijk Soest-Zuid tot sluiten gedoemd. Op de eerste dag van het nu pas begonnen schooljaar, werd de school bezocht door in totaal 13 leerlingen; vier van Nederlandse ouders en 9 kinde ren van Surinaamse ouders. De ouders van de vier Nederlandse kinderen hebben deze inmiddels ondergebracht op andere Soester scholen; voor de negen Surinaamse kinderen wordt een oplossing gezocht. Een en ander vertelde onderwijswethouder Plomp aan de leden van de onderwijscommissie waar de ontwikkelingen rond de Margrietschool werden besproken. Aanleiding hiervan was de brief van de WD-fractie aan het gemeentebestuur over de gang van zaken op de openbare school, die met de antwoorden van het college in de pers verschenen. Met ver ontwaardiging namen de leden van de onderwijscommissie daarvan kennis en die verontwaardiging uitten zij tijdens de juli-vergadering. Omdat bij deze ver gadering de beide WD-leden ontbraken, kwam de brief in de afgelopen maandag gehouden vergadering wederom aan de orde. Sprekend mede namens haar fractie genote mevrouw Oranje zette mevrouw Korthuis (van de WD) uiteen waarom men de moeilijkheden rond de Margriet school in de openbaarheid had gebracht. Zij betoogde dat de onrustig geworden ouders geen kennis konden nemen van de strategie van het schoolbestuur (het college van b. en w.omdat de lang lopende kwestie steeds achter gesloten deuren werd behandeld. Dat deed ook de onderwijscommissie, maar daar de oudercommissie in een brief aan alle ouders toch de weg van de openbaar heid had bewandeld, meende ook de WD-fractie 'de vragen in het openbaar te moeten stellen. De heren Visser (P.S.) en Goote (PvdA) alsook mevrouw Greefhorst van het CDA en haar fractiegenoot Smit betreurden desondanks de gang van zaken. Smit zei er nu wel enig begrip voor te kunnen opbrengen, maar Visser eiste een open lijke verklaring van de WD-ers dat zij de brief „betreurde". Dit had te maken met het voorstel van de wethouder om de kwestie Margriet school verder in beslotenheid te behan delen. Hij wilde daar de mening van de commissieleden over horen. De dames Greefhorst en Korthuis en ook de heren Smit, Goote en Visser konden zich ermee verenigen, zij het dat Visser er zijn voorwaarde aan stelde. Men wilde dat doen omdat de persoon van het schoolhoofd er bij in het geding zou ko men. Een enigszins andere mening verkondig de mevrouw P. Oranje-Entink (WD), die de openbaarheid niet schuwde, om dat naar haar mening het ging over ,,een school" en niet over „personeel". Zij vond het daarom onbegrijpelijk dat vertegenwoordigers van partijen, die openbaarheid in hun vaandel voerden, nu plots voor beslotenheid waren. Deze opmerking werd door de heren Visser (P.S.) en Goote (PvdA) niet ge accepteerd; zij betoogden dat het wel degelijk om het schoolhoofd ging. Ove rigens vond de heer Goote dat vooral een antwoord gegeven moest worden op de vraag of het gemeentebestuur alles gedaan had om de school te behouden. In zijn antwoord nam wethouder Plomp allereerst de stelling over van mevrouw Korthuis dat niet de fractie, maar de oudercommissie de gang van zaken in de openbaarheid had gebracht. Verder was hij van mening dat niet de wethouder, noch het college alleen het beleid bepaal den, maar dat allerlei factoren, zoals de inspraak en adviezen van onderwijscom missie, schoolraad en oudercommissie daar van invloed op waren. De heer Plomp meende deze eigen verantwoorde lijkheid voor de wethouder, uit de vraag van de heer Goote te mogen opmaken. Hij verzette zich daartegen, maar hoor de van de heer Goote, dat de vraag aan iemand gesteld moest worden en dat de wethoder toch de meest aangewezen persoon daarvoor was. Goote vroeg om een schriftelijk overzicht van de gang van zaken gedurende de laatste twee jaren en hij kreeg dat, mede tot voldoening van de andere commissie leden toegezegd. Nadat de wethouder verklaard had nog niet te beschikken over de corresponden tie van het Abop, de vakbond van het on derwijzend personeel, met de voorzitter van de school en de inspecteur van het lager onderwijs (een briefwisseling die wel beschikbaar zal komen, maar aldus wethouder Plomp „de gemeente neemt geen genoegen met een copie van een copie), zette hij de huidige stand van zaken op de Margrietschool uiteen. De opheffingsprocedure is in werking gezet; de twee leerkrachten zijn op wachtgeld gesteld en er is overleg gaan de om de negen Surinaamse kinderen elders in Soest onder te brengen. De wethouder verklaarde dat het ge meentebestuur uitermate betreurt dat in de wijk Soest-Zuid nu geen openbaar on derwijs meer gegeven wordt. Omdat men van mening is dat een en ander niet een gevolg is van te weinig aanbod (van kinderen) maar van moeilijkheden tus sen ouders en schoolleiding, wordt onder zocht of daar een oplossing voor te vin den is. Met veel waardering sprak de heer Plomp in dit verband over alle pogingen die de oudercommissies in het nabije verleden deden om de sluiting van de school te voorkomen. In beslotenheid werd daarna vergaderd over de positie van het schoolhoofd. A.s. zondagmiddag 29 augustus in de dienst van 17 uur, wordt in de Juliana kerk het geheel gerestaureerde kerk orgel in gebruik genomen. Gert Muts bespeelt het orgel en zal vóór de aanvang van de zondagmiddag- dienst ten gehore brengen het „Praelu- dium Es dur" van Johan Seb. Bach. Tijdens de dienst speelt hij het „Choral I" van Cesar Franck en samen met de trompettist J. Bergmeier de „Marche gay" van J. B. Lully en de „Sonate detta del Nero" van Girolamo Fantini. In de feestelijke dienst is verder veel ruimte gelaten voor samenzang. De ingebruikneming is min of meer de kroon op het werk dat uitgevoerd werd onder de bezielende leiding van de heer G. Kok. Hij begeleidde de restaura tie die werd opgedragen aan de Kampen- se orgelbouwer André Fonteyn. Het één register tellende orgeltje werd in 1954 uitgebreid en later nog eens voorzien van een front. De pijpen van dit front, in de loop der jaren behoorlijk kromgetrokken, zijn nu gerestaureerd. Daarbij dient men zich te bedenken dat de grote pijpen zo'n 40 tot 60 kilogram per stuk wegen. In totaal heeft het orgel circa 2.000 pijpen die met elkaar twee klavieren en pedaal vormen. De restauratie nam vele maanden in beslag. De jaarlijkse Gildefeesten van het vele eeuwen bestaande „Groot Gaesbeeker- of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest", dit jaar te houden op morgen vrijdag 27 augustus, zaterdag 28 augustus en zondag 29 augustus, kenmerken zich door vele uit zonderlijke aktiviteiten en een groot aantal deelnemers. Wat dit laatste betreft presenteren zich de Gymnastiekvereniging AGAVS uit Soes- terberg, het Soester mannenkoor Apollo, de drum- en showband van de gymnastiek vereniging „De Springbokken", de afdeüng atletiek van de Sport Organisatie Soest en uiteraard de Soester Harmonie PVO. Het wordt een zeer gevarieerd programma voor de gehele bevolking van Soest met als hoogtepunt ongetwijfeld het Koningschieten op zondagmiddag. Alle aktiviteiten zijn geconcentreerd op het feestterrein aan de Ferd. Hijcklaan. Vrijdagavond beginnen de schutters feesten met het afhalen van de „rege rende" koning aan de Birkstraat, bij ga rage Tensen, om 19.30 uur. Aansluitend start de feestavond in de tent op de Ferd. Huijcklaan, die alleen toegankelijk is voor de leden en genodigden. Medewer king verlenen het Gildekorps, het man nenkoor Apollo, PVO, het Rithme Trio en de Drive-in Discotheek Hoki-Poki. Zaterdagmorgen wordt het koningspaar reeds om 9.30 uur afgehaald van zijn woning. Een uur later start de Cross- en Trimloop, georganiseerd door de S.O. Soest. Aan deze prestatieloop kan ieder een deelnemen. Het middagprogramma bestaat uit een muziek- en vendelshow waaraan mee werken de gymnastiekvereniging AGAVS met drumband en majorettenafdeling; de muziekvereniging PVO met majoret tes en puppyrettes; de drumband en showband van de Springbokken; het tambour- en vendelkorps van het Groot Gaesbeeker Gilde en de rithmische groep van AGAVS. Rond 15.00 uur treden de korpsen gezamenlijk op. Gelijktijdig, aanvang 14.00 uur, zijn er diverse schietwedstrijden: a. het schieten op de wip om het kam pioenschap van Soest 1976 b. gelukschieten op een blokje op de paal en e. schieten op de schijf. „C" staat ook open voor jeugdigen. Voor ouderen draait bovendien het „Rad van Avontuur" en voor de jeugd is er een tekenwedstrijd. Het avondprogramma, dat om 20 uur be gint, is voor iedereen toegankelijk tegen betaling van entree. In de feesttent kan gedanst worden op muziek van het Rithme Trio en van de Drive-in disco theek Hoki poky Zondagmorgen aanvang 9.30 uur, vindt in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus aan 't Kerkplein een eucharistieviering plaats met gilde eer. Om 13.00 uur huldi ging van het koningspaar op het feester rein en om 13.30 aanvang van het Parijs en Koningschieten op de papegaai door de leden van het Gilde. Tegelijk wordt er er ook geschoten op de wip om het kam pioenschap 1976 en is er schijfschieten. Voor de jeugd wordt de tradititonele kin derkennis georganiseerd en er is een volksdansdemonstratie door kinderen van de St. Theresiaschool onder leiding van mevrouw Te Hasseloo. Rond 16.00 uur wordt het koningschot verwacht en dan is de nieuwe koning bekend. Onmiddellijk daarna begint een nieuw onderdeel van de gildefeesten; het Oud-Koningskampen. Daaraan kun nen deelnemen de na-oorlogse koningen W. Th. Kok (Helmus) van 1960 en 1968; P. v. d. Hengel (Piet) 1962; A. Hagen (Arie) 1963; H. van Doorn (Henk) 1964 en 1969; C. A. C. van Doorn (Kees) 1965; G. Hilhorst (Gijs) 1966; Th. A. Kok (Dorus) 1967; A. v. d. Dijssel (Bert) 1970; P. J. F. van Schalkwijk (Piet) 1971; J. C. Hartman (Jan) 1972; W. A. v. d. Breemer (Fried) 1973; H. van der Zouwen (Harry) 1974 en W. A. G. Hart man (Wim) 1975. De koning uit 1961, P. Brouwer, is overleden. Helmus Kok, schutterskoning uit 1960 en 1968 De oud-koningen kampen om de wissel- prijs, beschikbaar gesteld door Gijs Hil horst. Het zal een jaarlijks terugkerend evenement worden. 's Avonds om 19.30 uur wordt de nieuwe koning afgehaald van zijn woning. Hij wordt in de feesttent, na het aftreden van de koning van vorig jaar, ingehul digd. Daarna vindt de prijsuitreiking plaats (staart, vleugels en kop enz.) en de gildefeesten worden besloten met een dansfeest o.l.v. het Safari-Kwartet uit Arnhem en de discotheek Hoki-Poki. Niet-leden betalen voor deze avond weer entree. De komende gildefeesten kenmerken zich dit jaar door enige sportieve elementen. Buiten de diverse aktiviteiten op het gebied van het schieten wordt dit jaar op zaterdagmorgen 27 augustus een z.g. prestatieloop gehouden, waarvan de organisatie in handen is van de afd. atletiek van de S.O. Soest. Aan deze prestatieloop, waarvan de lengte ongeveer 3000 meter is, kan en mag iedereen deelnemen. Er is geen wedstrijd aan verbonden, zodat de organisatoren hopen op een groot aantal sportieve mensen van 8 tot 80 jaar. Elke deelnemer ontvangt na afloop een herinneringsvaantje uit handen van het schutterskoningspaar. Vanaf half 10 kan men inschrijven in de feesttent aan de Ferd. Huijcklaan tegen de prijs van 1 gulden per persoon. Na afloop van deze prestatieloop is er op het feestterrein een demonstratie rithmische gymnastiek, door AGAVS uit Soesterberg. Er moest door de Nederlandse Bank van alles aan worden gedaan om te voorkomen dat de gulden zou devalueren. Dit dan speciaal ten opzichte van de (West) Duitse Mark, die internationaal zich een steeds sterkere positie verweft. In de Duitse Bondsrepubliek is het percentage van de inflatiestijging dan ook beduidend minder dan in ons land, er heerst daar een betrouwbaar klimaat voor het doen van investeringen, met het gevolg dat de werkloosheid afneemt, terwijl die in Ne derland een stijgende tendens blijft verto nen. De socialistisch-liberale regering in Bonn weet dus kennelijk een betere economische situatie te scheppen dan waartoe de regering in Den Haag in staat blijkt te zijn. Voor de Nederlandse jongeren is de kans op werkgelegenheid sterk gedaald sinds minister Boersma, op aandrang van de vanbeweging, een voor en door het be drijfsleven te hoog geacht minimum jeugdloon instelde. Het kostenverhogend effect daarvan, gevoegd bij de mindere vakbekwaamheid die de schoolverlaters - zowel op technisch als op administratief gebied - tonen, weerhoudt vele onderne mers ervan om deze onervaren krachten op de thans voorgeschreven condities in dienst te nemen. Hun opleiding in het bedrijf vergt veel meer inspanning, die de ondernemer zich nauwelijks kan veroorlo ven. Hij is dan meer gebaat met al wat oudere en ervarener krachten, die dan nog wel iets duurder zijn doch in ieder geval de gang van zaken niet remmen, vlotter en secuurder werken en voor het bedrijf hun kosten wel waard zijn. Het is niet bepaald zo'n goede ingeving geweest, die vaststelling van dat minimum jeugdloon. Het leek misschien erg fraai, er zou een vermeende discriminatie en „pro fiteren van" door weggewerkt worden. De jongeren zouden er zich zelfbewuster door gaan opstellen, er misschien zelfs wel leergieriger door worden en door een en ander voor ieder bedrijf waardevoller worden. Nou vergeet het maar. De lust voor het volgen van het verplichte voortge zet onderwijs, twee dagen van de werk week, is bij velen allesbehalve groot. En voor het bedrijfsleven betekent deze verplichting een extra last en inspanning, die vele ondernemers er niet nog eens bij kunnen en willen nemen. We weten niet of er wel eens uitgerekend is welk effect de instelling van het minimum jeugdloon op de prijsvaststel ling heeft gehad in vergelijking met de situatie daarvóór. Dat het prijsverhogend heeft gewerkt kan echter zeker worden aangenomen. Waarmede dus ook de inflatiespiraal weer gediend werd. De praktijk wijst nu, dat men met dat miinmum jeugdloon tienduizenden jonge ren bepaald geen waardevolle dienst heeft bewezen. In de toch al over het algemeen inzakkende werkgelegenheid in Neder land kwamen zij erdoor in een uiterst zwakke positie te staan. En vooral de jongeren, nóg meer dan voor ouderen, heeft het werkloos zijn een funeste invloed op hun geestelijke gesteldheid. De jeugd criminaliteit neemt dan ook onrustbarend toe. Talloze jongeren krijgen het gevoel van: nodig en nuttig ben ik kennelijk niet, dus rotzooi ik maar wat aan. Geld krijgen ze toch, dankzij de werkloosheidsvoorzie ning, waardoor het verantwoordelijk heidsgevoel voor de maatschappij en eigen positie daarin sterk afneemt. Waartoe dit op den duur kan leioden is voor iedere weldenkende burger duidelijk Hoeveel die stijgende jeugdwerkloosheid zich al een jaar geleden manifesteerde is men nu in Den Haag toch wel geschrok ken van de deze zomer aan het licht gekomen cijfers daarvan, die uiteraard ieder jaar zullen toenemen als de conjunc tuur niet sterk verbetert. Natuurlijk wordt de zaak dan niet bij de kern en bij de basis aangepakt, neen, de welmenende minister Boersma bedenkt een steunplan om jon geren aan het werk te krijgen. Er worden uit de toch al zo krappe rijksmiddelen weer enige miljoenen subsidie gegeven aan die ondernemers die een jongere in dienst nemen. Daarmee wordt de werkgelegenheid op zich natuurlijk niet verbeterd, maar het zou daardoor voor een ondernemer voor deliger kunnen worden om zo'n onervaren jongere in dienst te nemen, misschien zelfs enkele. Maar dan zal dat in vele gevallen wel gaan ten koste van een oudere, ervarener en dus duurdere kracht Daar trekt niemand, behalve de betrok kene natuurlijk, zich iets van aan, want dan gaat die man in de WW of wat vroeger in de WAO, en die moet dus maar niet mopperen. Op de Amersfoortsestraat te Soesterberg kreeg de 25-jarige Amsterdammer T.M. een rijverbod opgelegd. De blaasproeven wezen een teveel aan alcoholgebruik uit. Zijn naast hem zittende echtgenote nam het stuur over, zodat de reis toch vervolgd kon worden. Een verkeersongeval maandagmiddag op de Birkstraat heeft het leven gekost aan een echtpaar uit Ommen. Zij botsten door onbekende oorzaak met hun auto tegen een boom. De auto werd totaal vernield. Mevrouw P. Prins-Dop (69), die naast haar echtgenoot in de wagen zat, bleek bij aankomst in het ziekenhuis Zonnegloren reeds te zijn overleden. De heer Prins (74) overleed enkele uren later. Het ongeluk gebeurde in de bocht bij het Lange Huus. Het echtpaar kwam uit de richting Amersfoort en was op weg naar Soest voor een familie-bezoek. Door on verklaarbare oorzaak kwam het voer tuig in de rechter berm terecht, schoot vervolgens weer de rijbaan op om via het linker weggedeelte tenslotte rechts tegen een langs de weg staande boom tot stilstand te komen. Aanvankelijk werd een brandmelding doorgegeven, zodat eerst nadat de brand weer gearriveerd was, de ziekenauto werd gewaarschuwd. Dat gaf enige ver klaarbare vertraging. Met deze twee slachtoffers is het aantal doden in Soest in dit jaar, tengevolge van verkeersongevallen, op zeven ge komen. Naast het aanloopkrediet van 30.000 gulden voor de bouw van het dienstencen trum Soesterveen, dat de raad reeds goedkeurde, zijn de ledn van de commis sie openbare werken akkoord gegaan met verhoging van dit krediet voor de architec- tenkosten. Het wijkdienstencentrum gaat vijf miljoen gulden kosten deelde wethouder Hoekstra de commissieleden mee. De CRM-subsi- die voor het project is voor 95% rond. Het honorarium van de architekt is becijferd voor circa 79.000 gulden, voor wat betreft het gedeelte tot en met het schetsplan. Als het plan aanbestedings- klaar wordt gemaakt, zou het bedrag op# 181.000 gulden komen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1