In groepsverband optredende knapen verstoren Gildefeest Toon Hilhorst nieuwe koning Groot Gaesbeeker Gilde Koninklijke onderscheiding voor gepensioneerde bedrijfsleider L. Postma Driekwart enquete-deelnemers wenst kabeltelevisie Enkele belhamels reeds gearresteerd Schok op waardige wijze verwerkt Prins Claus ziet Abraham Verhard wegennet van Soest 131.540 meterlang. Gemeente-kwekerij verzorgt tienduizenden plantjes Willem de Vries weer voor eigen orkest Donderdag 2 september 1976 55e jaargang no. 3 SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 'Foto Herman lerman van Dam Driekwart van de deelnemers aan de kabel-t.v.-enquete blijkt voorstander te zijn van de invoering van dit systeem van t.v.-ontvangst in Soest. Van het kwart dat niet direkt positief reageerde is wel een deel van plan „te zjjner tijd" op het kabelnet aan te sluiten. Deze reactie is ongeveer in overeenstemming met de verwachtingen, al zou een grotere retourzending van de enquetekaartjes een beter beeld geven. Als sluitingsdatum was 1 september opgegeven; gehoopt wordt, dat deze week een groot aantal kaartjes wordt ingezonden. Eind juli verzond de gemeente, bij de gas- rekening ingesloten, 8600 enquetekaar tjes. Daarvan kwamen er ruim 3300 retour. Van deze 3300 reageert 75 dat is circa 2500 inzenders positief, zonder voorbehoud. Geen kaartjes werden verzonden aan ,,groot"huizenbezitters als de Stichting Samenwerking Woningbouwcorporaties (SSW) en enkele particuliere maatschap pijen. Wat de SSW betreft gaat het dan over zo'n 3600 woningen, waarvan even wel een gedeelte reeds is aangesloten op een centraal antennesysteem. Het aanslui ten van dit systeem op de kabel is een vrij eenvoudige zaak, zodat het aantal voor standers (aan te sluiten woningen) aan zienlijk groter zal zijn dan de eerder genoemde 2500. Als de Soester gemeenteraad akkoord gaat met de invoering van het kabelnet, en waarom zou men er tegen zijn, dan zal reeds begin volgend jaar met de aanleg begonnen kunnen worden. Het eerst komt dan aan de beurt die wijk, waar de meeste positieve reakties van binnen kwamen en bijvoorbeeld de huidi ge ontvangst te wensen overlaat. Daarna komen geleidelijk alle wijken aan de beurt zodat over drie a vier jaar in geheel Soest kabel-ontvangst mogelijk zal zijn. Bij normale werkzaamheden kan reeds vol gend jaar augustus/september de eerste wijk van deze storingsvrije ontvangst profiteren. Geen groots feest meer in Soest tegenwoordig of een groep opgeschoten knapen probeert de festiviteiten te verstoren. Dat gebeurde o.m. vorig jaar bq de bevrijdingsfeesten; dat gebeurde dit weekend weer bq de feesten van het Groot Gaesbeecker Gilde. Van de in groepsverband opererende jongens zqn er inmiddels een aantal aangehouden en meerdere arrestaties kunnen verwacht worden. Na een aanvankelijk rustig begin op vrijdag- en ook zaterdagavond, werden plots in de nacht van zaterdag op zondag om 1.00 uur, veertien plastic bovenramen van de op de Ferninand Huycklaan ge plaatste feesttent ingeslagen en een deur ingetrapt. Omdat er vanuit de tent geen direkt kon- takt met de politie mogelijk was, duurde het ongeveer tien minuten voordat deze arriveerde. De politie moest n.1. gewaar schuwd worden vanuit een circa 400 meter verder gelegen woning. In die tussentijd verdwenen de met een busje aangevoerde knapen. Het was een alleszins georgani seerde aanval, die in de tent enige paniek teweegbracht. Nog dezelfde nacht slaagde de politie er in drie van de knapen aan te houden. Dat waren de 17-jarige E. E. en de 18-jarige J. van H. uit Soest en de 23-jarige A. W. S uit Amersfoort. E. en S. bekenden bij de rel aanwezig geweest te zijn. Van H. werd na verhoor vrijgelaten. Hen wordt openlijke geweld pleging ten laste gelegd, terwijl er ook nog een mededeling ligt, dat zij bij het weg rijden een poging deden de bewaker van de stalling omver te rijden. Zondagavond deden zich opnieuw moei lijkheden voor. Toen de politie één van de daders van zaterdagavond, de 20-jarige Soester J. A., die zich in de tent ophield, wilde arresteren, pleegde hij verzet. Dat gaf opnieuw veel deining, maar de nu in wat grotere getale aanwezige politie, die, evenals de beide andere dagen, regelmatig surveilleerde, had de rebel spoedig over meesterd en afgevoerd. Daarbij werd gebruik gemaakt van de wagen van de mobiele eenheid (het blauwe busje). Inmiddels is in verband met deze rellen aangehouden de 17-jarige B. v. d. B. Hij werd in de nacht van zondag op maandag op de Korte Brinkweg opgepakt. Op het feestterrein werd ook de 22-jarige A. van E. gearresteerd. Hij voldeed niet aan een in verband met dé openbare orde gegeven bevel. Van E. had zich voor de ingang van het terrein opgesteld en belemmerde zo de toegang. Verzoeken om weg te gaan negeerde hij. Na enkele uren in het politiebureau te hebben doorge bracht werd hij heengezonden. Tenslotte kreeg de 21-jarige G. v. D. een procesverbaal in verband met het in bezit hebben van een imitatie-pistool. Vanwege de gelijkenis met een echt vuurwapen valt het bezit onder de vuurwapenwet. Van D. liep er mee op het feestterrein en ook dat bracht in het geheel van consternaties enige opwinding. Met het 231ste schot haalde zondagmiddag Toon (A. G.) Hilhorst, van de Peter van den Breemerweg 19, de papegaai naar beneden en mocht hij zich de nieuwe koning noemen van het Groot Gaesbeeker Gilde. Hij volgt Wim Hartman op, die nu is bij geschreven in het register van de oud-koningen en voortaan mee mag dingen naar de titel van kampioen van de oud-koningen. Deze titel werd dit jaar voor het eerst ver geven en gewonnen door de koning van 1967 Dorus (Th. A.) Kok. Het jaarlijkse en tegenwoordig drie daagse schuttersfeest van het Gilde be gon vrijdagavond met een feestelijke bijeenkomst van de leden in de voor deze gelegenheid aan de Ferd. Huycklaan ge plaatste tent. Daar huldigde ouderman W. Schimmel het regerende koningspaar Wim Hartman en Coby de Bruin. Muzikaal werd deze avond opgeluisterd door het Soester mannenkoor Apollo; de Soester Harmonie P.V.O. en het Gilde- korps. Gedanst werd er daarna o.l.v. het Rithme Trio en drive-in discotheek Hoki- Poki. De zaterdagse festiviteiten startten reeds om 9.30 uur met het afhalen van het koningspaar. Daarna volgde de trimloop, georganiseerd door de atletiekafdeling van de Sport Organisatie Soest, waar voor zo'n honderd deelnemers aan de startlijn kwamen. Zij werden allen be loond met een herinneringsvaantje. AGAVS, de gymnastiekvereniging uit Soesterberg, met rithmische groep, ma jorettes en drumband; de PVO majoret tes en puppyrettes; de drum- en show band van De Springbokken en het tam- Direct na het schot waarmee de papegaai naar beneden gehaald werd, ging de nieuwe koning van het Groot Gaesbeker Gilde op de schouders. Het was de eerste spontane huldiging, die later gevolgd werd door de officiële installatie. boer- en vendelkorps van het Gilde, ver zorgden het zaterdagmiddagprogramma. Grote belangstelling was er ook voor het schieten op de wip, op de schijf en het gelukschieten. De dag werd afgesloten met een feest avond voor heel Soest in de tent. Helaas leverde dat na 12 uur problemen op waar voor de politie ingeschakeld moest wor den om de rust en orde te herstellen. Zondagmorgen werd door de gildeleden de dienst bijgewoond in de R.K. Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein. Na huldiging van het koningspaar op het feestterrein ving om half 2 het Konings- schieten aan. Dat leverde bij het 32e schot de kop op van de papegaai, naar beneden gehaald door Rijk van Doorn. Bij het 90e schot werd de linker vleugel eraf geschoten door Gijs ten Haaf en bij het 108e schot de rechtervleugel door Piet van Schalkwijk. De staart sneuvelde bij het 118e schot, afgevuurd door Piet Ver haar. Tot het 231ste schot duurde het daarna voor de romp naar beneden kwam en de nieuwe koning, Toon Hilhorst be kend was. Dorus Kok werd kampioen van de oud koningen; Piet van den Heuvel behaalde het Soester kampioenschap 1976 bij het schieten op de wip, terwijl Johan Rade maker jr. bij het schieten op de wip kam pioen van het Gilde werd.Tweede werd Hans Hilhorst, derde Harry v. d. Zouwen. Op het grote feestterrein was voor de jeugd een kinderkennis ingericht met een tiental attracties en verder zorgde een draaiorgel voor de juiste stemming. De schuttersfeesten werden 's avonds De conclusies van de commissie Donner, die de betrokkenheid van Prins Bernhard bij de Lockheed-affaire onderzocht, heeft een schok door het Nederlandse volk doen gaan. We hadden niet verwacht dat de prins zich door zulke in de zakenwereld gebruikelijke manipulaties zou hebben laten verleiden tot het scheppen van de mogelijkheid er ook gebruik van te maken. We meenden dat een lid van ons koningshuis zijn zo doorachtige positie voldoende zou beseffen om alle soorten van dank en beloning, voor welke hulp aan zakelijke belangen dan ook, bij voorbaat van de hand te wijzen. We kunnen daarbij echter niet over het hoofd zien, dat de prins na de bevrijding met taken is belast, die hem in die wereld brachten van het zaken doen, waar men ervan uitgaat dat de ene dienst de andere waard is. Nederland heeft daar ook, zonder bezwaar te maken, van geprofi teerd. Prins Bernhard is, met groot succes, opgetreden als Nederland's zake lijk ambassadeur, als zodanig gesteund door de achtereenvolgende regeringen. In vele landen heeft hij zakelijke contacten voor onze industrie weten te verwerven, mede dankzij het feit dat hij de Prins der Nederlanden was. Het koningsschot van Toon Hilhorst afgesloten met de inhuldiging van het nieuwe koningspaar, de prijsuitreiking van de schietwedstrijden en tenslotte dansen o.l.v. het Safari Kwartet uit Arn hem de Soester discotheek Hoki-Poki. Op maandag 6 september hoopt prins Claus z'n 50e verjaardag te vieren Op de afscheidsreceptie voor zijn pensionering is de bedrijfsleider van het kompost en rioolwaterzuiveringsbedrijf Baarn/Soest, de heer L. Postma, onderscheiden met de gouden medaille van Oranje Nassau. Postma kreeg deze koninlijke onderschei ding voor zijn vele aan de gemeenschap bewezen diensten. Niet alleen was hij 18 De scheidende bedrijfsleider van het jaar in dienst van Baarn/Soest, maar daarvoor 22 jaar werkzaam bij Rijkswater- kompost- en rioolwaterzuiveringsbedrijf staat en toen ondermeer nauw betrokken bij de droogmaking van de Flevopolder. L. Postma met echtgenote. De afscheidsreceptie, die in het bedrijf aan de Maatweg gegeven werd, werd d^or talrijke gemeentelijke autoriteiten uit ;?»'rn en Soest bijgewoond. Onder hen de u. -gemeester van Soest, mevr. J. M. Corver-Van Haaften, wethouder J. Le Heux van Baarn, de oud-voorzitters van het Stichtingsbestuur van de twee bedrijven, mevrouw M. C. P. Walter-Van der Togt en de heer J. J. Ebbers, de oud-directeur van gemeentewerken de heer J. van Noesel, gemeenteraadsleden uit de beide gemeenten, diverse hoofden van dienst en het voltallige personeel. De huidige voorzitter van het bestuur, de wethouder D. Hoekstra, prees de inzet van zijn scheidende bedrijfsleider. ,,U deed alsof 't uw eigen bedrijf was; u was er van 's morgens vroeg tot 's avonds laat". De heer Hoekstra sprak van een „voor beeldige en kundige leiding van een uniek in Nederland". Uniek omdat slechts in twee gevallen zowel het kompost als de rioolwaterzuivering op één complex werden ondergebracht. Postma maakte van beide bedrijven de gehele opbouw mee en moest dus, zoals de wethouder zei „wel iets achterlaten". Daartoe behoorde ook de dienstfiets en omdat gemis op te vangen bood hij na mens het bestuur een nieuw rijwiel aan. i Dam In het jaarverslag van gemeentewerken over 1975 wordt het totale verharde wegennet van Soest op ruim 131 kilometer becijferd. Daarvan is ruim 99 kilometer binnen de bebouwde kom en 32 kilometer er buiten. Bovendien is er dan nog bijna 23 kilometer onverhard. Aan trottoirs „bezitten" we ruim 152 km.; aan fietspad ruim 40 km. zodat gemeentewerken te onderhouden heeft in totaal 345 kilometer weg. Dat is dan nog maar de „lengte". De oppervlakte is heel wat méér. en rond de 120 hectaren. Daarbij ondermeer 86.987 m2 parkeer- strook. De lengte van het riool onder het wegdek is 123.986 meter. Er werd in het verslag jaar nog 9406 meter gelegd. 11.766 percelen zijn nu op het riool aangesloten. Voor de echtgenote van de heer Polstma had de wethouder bloemen. Burgemeester Corver, ook sprekend na mens het Baarnse gemeentebestuur, roemde de inzet van de heer Postma voor de gemeenschap, „want wie in over heidsdienst werkt, werkt voor de ge- gemeenschap". Zijn vele verdiensten voor die gemeenschap werden gehono reerd met de koninklijke onderscheiding. De heer H. J. v. d. Dussen, directeur van de bedrijven, dankte de heer Postma voor de bijzonder prettige samenwer king. Hij had veel steun van zijn bedrijfs leider gehad; „eigenlijk was er nooit iets". Hij somde op wat het bedrijf onder Postma's leiding in de voorbije 18 jaar „op een nette manier" verwerkt had. Dat was 170.000 ton huisvuil ofwel 500.000 kubieke meter. „Was uw bedrijf er niet geweest, dan hadden Baarn en Soest schuilgegaan onder tweeeneenhalve me ter vuil". Wat de zuiverings installatie betrof werd 5 miljoen liter per jaar verwerkt ofwel 80.000 liter per jaar per inwoner. De verwerking gebeurde niet altijd reuk loos, maar in ieder geval wel geluidloos en eigelijk had de gemeenschap daar nooit iets van gemerkt. Ook dat behoorde tot de verdiensten van de heer Postma. De heer Van den Dussen vond daarom dat de bedrijfsleider hard genoeg ge werkt had om nu niets meer behoeven te doen, al zou dat moeilijk zijn. Hij bood hem een met bloemen opgemaakt oud vuilnisemmertje aan, dat ooit tussen het aangeboden huisvuil werd gevonden. Namens het personeel bood de heer Meijer een verrekijker aan en van vier onderaannemers kreeg de heer Postma een draagbare televisie. Postma dankte voor de Koninglijke on derscheiding en de vele vriendelijke woorden tot hem gesproken. Aansluitend volgde een zeer druk bezochte receptie. In 1975 werd 52.253 m2 straat van een nieuwe slijtlaag voorzien en verder 23.963 m2 herbestraat met klinkers; 23.105 m2 nieuwe tegels gelegd; 4.379 trottoirban den en 9.412 opsluitbanden gestold. Gemeentewerken plaatste 132 stuks ver keersborden en 85 straatnaamborden. Op 62 punten werden totaal 161 automatische verkeerstellingen gehouden. Er werden drie abri's (wachthuisjes voor de bus) geplaatst en één vervangen. In de gemeentekwekerij aan de Molen straat werden 2.500 ageratum, 5.200 begonia, 1.000 knolbegonia, 3.200 gerani um, 200 gazania, 150 heliotroop, 500 lobelia, 500 margrieten, 3.000 petunia. 1.000 verbena, 5.000 salvia, 11.000 tage- tes, 7.500 violen en 2.000 „diversen" tot wasdom gebracht. Voor de Soesterbergse floraliavereniging werden 750 kamerplan ten opgekweekt; de Soester floraliavereni ging nam iets meer af, omdat de belang stelling van de Soester scholen onder het minimum daalde. Tijdens de herfstmaanden werden 6.500 narcissen, 12.000 tulpen, 5.000 crocus- sen, 750 hyacinten, 5000 blauwe druifjes 5.500 anemonen, 5.000 scilla, 1.000 sneeuwklokjes, 2.000 winteraconieten en 300 sieruien geplant. Met tevredenheid wordt geconstateerd dat de aangebrachte bodembedekkende plan ten goed resultaat opleveren. Zoals in Colenso waar het vanouds dorre bladeren- dek op de grond nu begroeid wordt door bijvoorbeeld de gele dovenetel. Er wordt veel andacht geschonken aan het onderhoud van de kinderspeelplaatsen en ook de trimbaan wordt wekelijks nage zien. „Helaas", zo zegt het rapport, werden weer regelmatig vernielingen ge constateerd. Eenmaal zo in die wereld van het „zaken doen" terecht gekomen, kan geen mens aan de besmetting ervan ontkomen. De fout is allereerst, dat.de prins, al of niet naar eigen verlangen, taken op zich heeft genomen, die voor een lid van ons Koninklijk Huis als uitermate précair en gevaarlijk moeten worden aangemerkt. In zulke situaties kan onbewust de afweging van belangen verduisterd worden de oor spronkelijke positie niet meer zuiver worden gezien. De periode van 's prinsen zakelijke en militaire bemoeiingen heeft te lang geduurd. Kan dit menselijk aspect een zekere ver ontschuldiging inhouden, dat neemt niet weg, dat het te betreuren blijft dat de prins zijn positie als echtgenoot van de koningin niet duidelijker heeft doorzien en door zijn ingaan op Lockheed's verlei dingen de waardigheid van zichzelf en van het koningschap in de waagschaal heeft gesteld. Koningin Juliana heeft de waar digheid van het koningschap in stand weten te houden door wat haar werk en positie betreft aan het gebeuren geen consequenties te verbinden. Hoezeer ook geplaagd door eigen moei lijkheden, Oranje laat Nederland niet in de steek. Het vertrouwen van het Neder landse volk daarin is ongeschokt geble ven, zoals inmiddels ook uit enquêtes is gebleken. De prins heeft openlijk zijn spijt over zijn gedragingen geuit en zijn in dit verband genoemde functies neergelegd. De regering heeft deze onverkwikkelijke zaak op waardige wijze aan Kamer en volk voorgelegd. Rapport en conclusies zijn volledig in de openbaarheid gebracht. Dit toonde aan, dat ook de regering ervan overtuigd was, dat een volwassen demo cratie als de onze een schok als door het rapport van de Commissie Donner veroor zaakt, eveneens op waardige wijze weet op te vangen. Menselijke fouten zijn, in welk werk dan ook, onontkoombaar. Als wij van dit besef maar doordrongen willen blijven, ook het eigen falen niet ontkennen, dan schept dit de basis om met ons Koninklijk Huis, in al zijn geledingen, het democratisch wel zijn van Nederland en zijn volk gezamen lijk te blijven dienen. Die instelling, van ieder, is voor de toekomst van ons land van uitermate groot belang. De Soester Orkest Vereniging, dit in het afgelopen seizoen onder bekwame leiding van gastdirigent Herbert Slegers speel de, gaat het nieuwe seizoen weer in met de eigen dirigent Willem de Vries. Op het program staan werken van Ra- meau, Handel, Schubert en Pleyel. Met het kenmerkende enthousiasme van de leden heeft de eerste repetitie reeds plaatsgevonden. Het eerstvolgende concert zal eTncTno-. vember plaatsvinden, waarvoor hobo solist Bas Prinsen is aangetrokken. Ondanks het feit, dat het orkest groeit, blijven nieuwe leden van harte welkom, zowel strijkers als koperblazers. Voor inlichtingen en aanmelding telefoon se cretariaat 02159-42242. f

Soester Courant | 1976 | | pagina 1