tiQF Wijkraad Soesterberg struikelt over straatnaam 50 jaar geleden in Soest s Stichting Telefonische Hulpdienst Gooi zoekt „helpers" Meningen van lezers maaswinkel Leden financiële commissie stellen aanschaf Kienzle-computer uit Adverteren om werk onder de aandacht te brengen maaswinkel Helft financiële commissie voor hockeyvelden in Kerckenlandt Het oog gericht op de goede slang 25 jaar in overheidsdienst: Tuinman M. J. de Beer gehuldigd Sekretariaat peuterspeelzalen Onderzoek aanleg riolering Bosstraat Eerst Philips-product bekijken Correctie programma activiteiten open bejaardenwerk Keistadfeesten in Amersfoort Soester inspraak Nestlé-gvoep Soest aktief ZIEKENAUTO tel. 12727 BRANDWEER tel. 13333 3 september 1926 Uw succes is onze Autorijschool M. LOS o O co Uw succes is onze HYPOTHEKEN 10-jarig meisje haalt typediploma Soester Courant van donderdag 2 september 1976 Opnieuw heeft het een beetje gerommeld op de Europese valutamarkten, waarbij het probleem ditmaal was dat de West- duitse mark dreigde uit te stijgen boven de befaamde „slang". Of - net welk uit gangspunt men kiest: gulden, Belgische frank en nog een paar muntsoorten liepen gevaar onder uit de slang weg te zakken. Die slang is een akkoord tussen een aantal Europese landen binnen en buiten de EEG om de wisselkoersen onderling slechts te laten variëren binnen nauwe grenzen. Dit kan af en toe beduiden dat men gezamenlijk maatregelen neemt om een muntsoort die over die grens heen dreigt te raken een handje te helpen. Wat betekent dat door grote aankopen of verkopen de centrale banken der aange sloten landen de koers op de wisselmark ten beïnvloeden. Een menigmaal zeer kostbare aangelegenheid - de Nederlandse Bank bijvoorbeeld heeft forsere voorraden D-marken op moeten ruimen in de huidige crisisperiode terwijl ze ook door maatregelen op rentegebied probeerde binnen de slang te blijven. In het verleden is dit sommige landen wel eens te duur geworden. Zo is bijvoorbeeld de Franse frank weer verdwenen uit dit selecte gezelschap. Natuurlijk is het werken met de slang tamelijk kunstmatig zoals dezer dagen uitgebreid is uitgelegd: onzin eigenlijk want de stand van de economie bepaalt wat een munt waard is en men kan proberen wat men wil maar uiteindelijk zal men toch niet onderuit komen aan het aanvaarden van deze waardebepaling door het vrije marktmechanisme. Maar dan stelt men het toch te simpel voor. Wat voor een munt betaald wordt is niet wat hij waard is maar wat men hem waard vindt en dat hoeft niet altijd hetzelfde te zijn. En wat men hem waard kan vinden, daarvoor bestaan allerlei beinvloedings- middelen waarbij het natuurlijk wel een voorwaarde is dat de kasreserves plus de economie de overtuiging schenken dat de club van de slang de inderdaad kunstma tige wisselkoersen te handhaven. Wat niet zomaar gebeurt maar om de de handel te bevorderen die zo gemakkelijker kan verlopen omdat ze geen rekening hoeft te houden met speciale voorzorgen bij de financiering, bij de kredieten enz. De landen die duur hun munt in de slang houden hebben daar echt wel goede reden voor. Meer hout snijdt een ander bezwaar dat tegen de slang wordt aangevoerd. Een dergelijke muntafspraak zou alleen goed kunnen werken als de deelnemende lan den ook een gemeenschappelijk beleid zouden voeren in de economie, zodat die zich niet van land tot land verschillend kan ontwikkelen. Daar zit iets in en op menige Europese top is dit ook erkend, helaas zonder dat er verder veel vordering gemaakt is om een gemeenschappelijke economische politiek tot stand te brengen. Om de slang echter af te schaffen omdat de omstandigheden niet helemaal ideaal ervoor zijn, dat zou erop neerkomen dat men zelfs het beetje economische samen werking dat echt bestaat en werkt in Europa zou opdoeken. Dat is het kind met het badwater wegspoelen. Het pro bleem van de huidige slang is dat de relaties tussen de diverse muntwaarden gebaseerd zijn op een momentopname van al geruime tijd geleden, die natuurlijk niet voor de eeuwigheid hoeft te gelden. Als de toestand van de economie in de diverse lidstaten te ver uiteenloopt is een opwaardering van bijvoorbeeld de mark of een devaluatie van andere munten onont koombaar. Die zou onder de huidige omstandigheden zelfs denkbaar zijn ge weest als de bij alle regeringen levende zorg om de inflatie te bestrijden geen voorrang had gehad. En ook dat weer is iets waarvan men niet mag aannemen dat het eeuwig zo zal zijn. Dit stuk onzeker heid blijft in de zekerheid van de slang verder ingebouwd die daardoor nog verre van ideaal is. Maar het is ondanks dat toch nog het beste wat de Europeanen hebben. KANTMAN. In een feestelijke bijeenkomst met het personeel van de plantsoenendienst heeft de heer M. J. de Beer (58) zijn 25-jarig dienstverband bij de gemeente Soest gevierd. De jubilaris, die vergezeld was van familieleden, werd in de zaal van de brandweer kazerne toegesproken door de wethouder van openbare werken, de heer D. Hoekstra; de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dussen; door het hoofd van de plantsoenendienst, de heer A. v. d. Broek; de hoofdopzichter Pureveen; zijn collega Kees Koest en zijn oud-collega de gepensioneerde heer J. de Bree. en het goede humeur waarmee hij zijn werkzaamheden verrichtte. Wethouder Hoekstra dankte hem daarvoor namens het gemeentebestuur. Hij zegde hem een cadeau toe, dat echter eerst overhan digd zal worden tijdens de gebruikelijke ontvangst door het college van burge meester en wethouders. De heer v. d. Dussen noemde De Beer een markante figuur, die soms vergele ken werd met Gen. De Gaulle. Hij bood hem een enveloppe met inhoud aan. Namens het personeel van de dienst overhandigde de heer A. v. d. Broek een tuinstoel. Hij noemde De Beer een goede, prettige en ijverig medewerker, die met opvallend veel plezier werkte en een behoorlijke steen had bijgedragen aan het mooie aanzien van Soest. Ook hoofdopzichter Pureveen had niets dan lof. Hij wenste De Beer nog vele goede jaren toe en bood een grote doos siga retten aan. Ten slotte spraken Kees Roest, als tij delijk collega, en de heer De Bree als oud-collega. De heer De Bree memoreer de de plezierige samenwerking en vooral de stiptheid waarmee de jubilaris werkte. Een broer van de heer De Beer dankte namens de familie voor de vriendelijke woorden en de geschenken. M. J. de Beer De Bree was voor deze gelegenheid uit zijn woonplaats Ede overgekomen. Ook andere gepensioneerden van de dienst woonden de feestelijke bijeenkomst bij. Alle sprekers roemden de voortreffelijke inzet van de jubilaris; de nauwgezetheid PIEDRO - BUNNIES RENATA KORREKTIESCHOENEN SPECIAAL SCHOENHANDEL Winkelpromenade Laanstraat 95 BAARIM-Tel. 02154-13387 Maandags gesloten Het sekretariaat van de stichting Peuter speelzalen Soest is ondergebracht bij mevrouw A. v. d. Berg, Vinkenweg 43, tel. 18661. Op dit moment wordt door de dienst gemeentewerken gewerkt aan het opstel len van een kostenopgave van de verschil lende mogelijkheden om de Bosstraat tussen de Nieuweweg en de Den Blieklaan van een straatriolering te voorzien. Na ontvangst van deze kostenopgave wil het college van burgemeester en wethouders de bewoners van dat gedeelte van de Bosstraat bijeen roepen om hun het een en ander voor te leggen. De nu drie jaren bestaande Stichting Telefonische Hulpdienst 'Gooi, één van de 25 in Nederland functionerende telefonische hulpdiensten, kan nieuwe helpers ge bruiken. Het moeten vrijwilligers zijn, die volkomen belangeloos, mee willen draaien in een rooster waardoor de telefoon van de hulpdienst dagelijks 24 uur bezet is. Het is niet direct een „simpel baantje" nog afgezien van het feit dat het niet „be taald"; eerder een zware job met vooral geestelijk zwaar werk, dat echter grote voldoening kan geven een medemens, die wanhopig, vertwijfeld of angstig is, te heb ben geholpen. Vanzelfsprekend worden aan de vrijwilligers „eisen" gesteld. jaar ruim 25.000 mensen hulp. Hoe nodig dit werk is, is daarmee wel bewezen. De overheid steunt financieel een erkenning In 1958 werd in Nederland de eerste telefonische hulpdienst opgericht. Bij de 25 diensten die er nu zijn, zoeken ieder m dan bliaklaan 35 soaat «al. 13991 of 14550 MACHTIG EIKEN PUIIB NATUUR Zaterdags geopend van 10-17 uur van het vrijwilligerswerk. Van de vrijwilligers wordt in de eerste plaats gevraagd te willen „luisteren". Dat is geen eenvoudige taak, heeft de praktijk in de loop der jaren geleerd. „Luisteren" valt enigszins te leren en daarvoor is voor de adspirant vrijwilli gers een trainingscursus ingesteld. De cursus werkt ook selecterend, overigens niet tot schande van de afvallers. Zij ervaren in alle oprechtheid dat „luiste ren" bijzonder zwaar kan zijn. Vandaar ook dat de hulpdienst continue vrijwilligers in opleiding wil hebben. Soms immers wordt het ook de geoefende helper te zwaar en wordt een rustperiode De administratie van de gemeentelijke afdeling comptabiliteit zal voorlopig nog niet via een computer worden verwerkt nu de leden van de financiële commissie be sloten, dat een nader onderzoek moet worden ingesteld naar een nieuw type com puter dat Philips binnenkort op de markt brengt. Na de discussie hierover in de raad die het voorstel aanhield om een Kienzle-computer te kopen, maar alvast wel de hiervoor benodigde 140.000 gulden beschikbaar stelde praatten de leden van de financiële commissie er nog eens een uur over. STEENHOFFSTRAAT 4T TELEFOON 02155-18252 Namens ir. A. M. van Ee (VVD) die af wezig was, zei zijn fractiegenoot W. A. Blaauw, dat de Kienzle een „goede, maar opgepoetste machine is, die nog maximaal vijf jaar meegaat. Het is de VW onder de computers". De Kienzle staat aan het eind van de lijn, de Philips aan het begin. De Phillps-computer heeft bovendien de mogelijkheid van meer dan één gebruiker, goedkopere programma's en is geruislozer, zo is voorspeld. En dan is er ook nog de regel, dat je niets ouds koopt als er nieuw op de markt is. De gemeenteraadsledén die zich voor dit onderwerp bijzonder interesseerden, bleken sinds de raadsvergadering druk vergaderd te hebben met verschillende deskundigen. Hetgeen de heer A. Weeda, chef afdeling comptabiliteit, de op merking ontlokte, „dat je niet zomaar moet afgaan op wat ze zeggen, want dat is allemaal even prachtig. Wij zijn bij het onderzoek naar de beste computer afgegaan op de verschillende types die al bij gemeenten in gebruik zijn, niet op wat nieuwe computers zouden gaan pres teren. Wij hebben geen risico willen nemen, u doet dit wel als u besluit tot de aankoop van een Philips-computer. Dan draagt u de afdeling comptabiliteit wél wat opaldus de heer Weeda. Hij erkende, teleurgesteld te zijn over het uitstel van de beslissing. Wethouder J. J. Ebbers (VVD) zegde niettemin een onderzoek toe naar de mogelijkheden van de Philips-computer. Net als gfote broer, de Soester gemeenteraad, weet ook de Wijkraad Soesterberg van wanten als het over straatnaamgeving gaat. Dat is een zaak waar iedereen zijn zegje over kan doen en dat dan ook doet. „Apollolaan" vond het dagelijks bestuur van de wijkraad een uitstekende naam voor het wijkje waar 192 woningen voor de Amerikanen van de Soesterbergse vliegbasis gebouwd worden. De hele wijk één naam, zo redeneerde de voorzitter, sluit aan bij de Amerikaanse gewoonte van lange straten met huisnummers van 1 tot in de duizenden. „Nee", zei het CDA, „één naam voor een wijk is absurd. We leven uiteindelijk in Nederland". Toch wilde het CDA de Amerikanen wel tegemoetkomen met namen als Naasa-plan, Ruimtevaartdreef 'en de hofjes naar astronauten noemen. „Peytonplace" viel zelfs. Nog ruimer van opvatting was de CDA-er Koch. Hij wilde de namen van de maan- raketten vernoemd zien en daarbij óók de „Spoetnik" van de Russen. Maar dat was wel tegen het zere been van de WD-er Wester. Een onvoorwaardelijk veto. De heer Sluis van het CDA probeerde het toen met „Friendship" en hij kreeg de steun van de twee PvdA-leden. De heer J. Veenendaal (WD) lanceerde vervol gens „Ruimtevaartlaan" en de tribune somde op „Watergate" en „Lockheed". Uiteindelijk werd het „Apollo", zonder „laan". Mevrouw A. D. Slob-Van Gils van het CDA mag daarmee naar de straatnaamcommissie. Zij mag zich evenwel niet laten verleiden door andere voorstellen. Het wordt een zware dag voor haar, want de Soesterstraatnaamcommissie weet ook van wanten. De Wijkraad besloot in de toekomst te gaan adverteren om meer belangstelling te krijgen van de Soesterbergers voor hun werk. Aanleiding voor deze stap was de begroting voor het komend jaar. Daarop is een post van 500 gulden uit getrokken voor o.m. advertenties. Die post was dit jaar niet opgebruikt. „Wel", zo redeneerden men, „als er dan toch geld voor is, waarom het dan niet opgemaakt en de poging gewaagd. Je weet nooit". Er werd over gestemd en met negen tegen één stem, de heer J. Strengers van de VVD was tegen, werd het voorstel aangenomen. Als er volgende vergadering twintig man op de publieke tribune zit, moet naar een grotere zaal verhuisd worden en ligt de begroting in de war. In de war bleek ook de VVD-fractie te zijn, aithans volgens het CDA. De VVD vroeg met een brief van 8 juli 1.1. de af te breken boerderij „Ouders Vrucht" in de nieuwe wijk Steenberghe, te behouden. Of in ieder geval elders, bijvoorbeeld op het aangekochte landgoed Terrerode, te herbouwen. Het ging immers om één van de weinige echt Soesterbergse dingen, die er nog resteren van vroeger. Daar was in de gemeenteraadsvergadering van juni ook al, over gesproken met een positief resultaat en bovendien, zo wist juffr. Lensink van het CDA had zij het er in het begin van het jaar al over gehad. Het verschil bleek te zijn, dat het CDA toen sprak over „laten slaan" en de VVD nu over „herbouwen elders". Laten staan kon niet. vertelde voorzitter Pieren,want dan zou het hele bestemmingsplan op de helling moeten en dat betekende zo'n vier tot zes jaar uitstel voor de woningbouw. Juffrouw Lensink bleef het een rare brief vinden. Eensgezind was men over de kwestie postbezorging. Nu Soesterberg in de nieuwe postcode van de PTT als „zelf standige woonplaats" wordt aange merkt en een eigen codenummer krijgt (2753) moest volgens de leden daar héél Soesterberg onder vallen. Tot nu toe wordt de Kampdwarsweg via Zeist bediend en dat betekent voor de aanwonenden dat zij dikwijls slechts éénmaal per week post bezorgd krijgen. Die narigheid moet straks voorbij zijn, vond de Wijkraad. ingelast. De Hilversumse centrale, die een gebied bestrijkt van Weesp tot en met Amersfoort, heeft de post 24 uur per dag bezet; meestal met twee man. Iedere vrijwilliger doet 4 a 6 uur per week dienst, zij het dat de nachtdienst langer kan zijn. De vrijwilliger wordt ook na de negen maanden durende training, niet „los"- gelaten. Iedere 14 dagen zijn er gesprek ken met de staf en met collega's. Men wisselt ervaringen uit, met eerbiediging van de anonimiteit van de opbeller. Dat waren er in het afgelopen jaar zo'n 4000; méér dan tien per dag! Veel van die gesprekken worden gevoerd tussen 11 en 2 uur 's nachts. Niet altijd gaat het dan om een crisis-situatie. Oplos singen zijn soms: doorverwijzingen naar instanties waarvan de opbeller niet op de hoogte was. Van de ruim 4000 telefoon tjes werden er op deze manier (doorver wijzing) circa 700 geholpen. Instanties waar naar doorverwezen wordt zijn on dermeer de rechtswinkels, het UW, kruisverenigingen, Gooische Stichting Jeugd en Gezin, het radio-pastoraat, de Monnikenberg, de Jeugdraad en bijvoor beeld de Stichting bejaardenwerk. In de opleidingstijd krijgen, de vrijwilligers daar volop informatie over. De vrijwilliger blijft uiteraard geheel anoniem, zoals ook de opbeller kan reke nen op geheimhouding. „Hilversum" beschikt thans over 40 helpers. Men kan er meer gebruiken. De adspirant vrijwilliger kan zich schrifte lijk of telefonisch aanmelden bij de staf van de hulpdienst; Hilversum postbus 1031 of telefoon 02150-15414 of 45555. Men krijgt een lijstje toegezonden waarop die eigenschappen vermeld staan, die nodig zijn om de taak te vervullen. Na een positieve reactie van de kandidaat-vrij williger volgt een persoonlijk gesprek met enkele stafleden en pas dan wordt er al dan niet overgegaan tot de trai ning van de adspirant-telefonist. De training bestaat o.m. uit gespreks techniek, de vele voorbeelden uit de er varing, het bezoek aan diverse instanties opdat men beter georiënteerd is in de so ciale kaart. In het afgelopen jaar wer den totaal 30 mensen opgeleid. Om de dienst 24 uur te laten functioneren zijn echter extra krachten nodig. De bejaarden sociëteit uitgaande van het Inter. Par. Char. Centrum die gehouden wordt op woensdagmiddag om 2 uur vindt niet plaats in het Ver. Gebouw St. Joseph maar in het gebouw aan de Parallelweg. 1 d«n blitklaan 36 toaat «al. 13991 of 14650 MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR Zaterdags geopend van 10-17 uur Braderiën en gezelligheidscentra door de gehele stad. DONDERDAG 2 september: Oude ambachten markt, De Hof. Bejaardenprogramma m.m.v. Judith Bosch, Martien Bijl, Ciska Peters, Henk Molenberg etc. Grote bonte avond m.m.v. Judith Bosch, Tobi Rix, Henk Molenberg, Martine Bijl etc. Sportgala in de Sporthal. Ontspanningsavond voor ouderen en al leenstaanden. Commedia groep Scavamuccia, Groen markt. Spuitbal. VRIJDAG 3 september: Porte Ouverte van Alliance Francaise, St. Aegtenkapel. Wina Bom, fotowedstrijd e.d. Grote Taptoe, De Hof. Alkmaars Jazz Orkest. Popconcert door „SPIN". Troubadour Dominique, met rare, vrolij ke Nederlandse liedjes, Groenmarkt. ZATERDAG 4 september: Majorettenkorpsen festival. Sporthal. Kcitrekoptocht. Binnenstad. Windy City Jazz Band, Groenmarkt. U zult zich ongetwijfeld nog de deining kunnen herinneren, die er vorig jaar in onze veelgeplaagde gemeenschap ont stond na de lancering van de plannen Zuidereng en Centrumweg. Overal ver-, schenen stickers en posters met het woord NEE. Bijna 4000 bezwaarschriften wer den bij de gemeenteraad ingediend en als het waar is dat achter elke ontevreden schrijver 10 zwijgers staan die het met het geschrevene eens zijn. dan wilde dat zeggen, dat de gehele bevolking van het dorp Soest tegen die plannen was. Het ge meentebestuur schrok zich dan ook dood bijkans en dacht een jaar lang na. Het resultaat van al dat nadenken kunnen wij thans lezen in het propagandablad van de gemeente Soest „Op 't Hoogt". Er is het afgelopen jaar een soort inspraak van de bevolking georganiseerd. Iedere burger kon meedoen met een enquete. Er kwamen voorlichtingsavonden en werk groepen. Beloofd werd, dat met de wensen van de bevolking rekening zou worden ge houden en dat met name de resterende onbebouwde delen van de Soester Eng verder gespaard zouden blijven. En Toen? Toen kwant de gemeenteraad en nam een besluit, d.w.z. zei ja op iets waar de gehele Soester bevolking NEE op had gezegd. De plannen werden ongewijzigd aangeno men. Er komt een Centrumweg, er wordt op de zuidhelling van de Soester Eng gebouwd, er komt op de zuidhelling een stadscentrum. De ambtenaren zijn al bezig met het doen van opmetingen en degenen, die beweren dat dit allemaal niet zo is, zijn waarschijnlijk te dom om goed te kunnen lezen. Hun vertrouwen in het gemeentebestuur zal op een schandelijke manier aan de kaak gesteld worden. Maar burgemeester en wethouders lachen in hun vuistje. Die domme Soesters toch, geloven in inspraak... Soest, 25 augustus 1976 Parklaan 47 Mr. H. H. Houtman Hoe nuttig en dringend gewenst een intensief onderzoek naar het gedrag van multinationals in ontwikkelingslanden kan zijn, heeft de Zwitserse Arbeitsgruppe Dritte Welt onlangs aangetoond in het proces dat door het voedingsconcern Nestlé Alimentana werd aangespannen tegen de Arbeidsgruppe. Weliswaar heeft de rechtbank in Bern Nestlé in het gelijk gesteld, maar dat betrof de enige overge bleven aanklacht van Nestlé op grond van de titel van de door de Arbeitsgruppe uitgegeven brochure „Nestlé doodt ba- bies". De drie overige door Nestlé inge diende aanklachten die betrekking had den op de inhoud van de brochure, werden ijlings ingetrokken, mede door de bekwaamheid van de door de Arbeits gruppe naar voren gebrachte getuige-des- kundigen hun pleidooi hielden. De rechter in Bern heeft Nestlé te verstaan gegeven haar agressieve reclame-campag nes in de ontwikkelingslanden te staken. Bovendien besliste de rechter dat beide partijen de kosten van het proces moesten delen. Door de uitspraak van de recht bank op 25 juni j.1. komen de verkoop methoden van babyvoedingsfabrikanten in de arme landen in een geheel ander daglicht te staan. Min of meer werd hierdoor de Arbeits gruppe de morele winnaar omdat de be lastende verklaringen in de brochure juist bleken. Of hiermee de kwestie ten einde is, staat nog te bezien. Nestlé verschuilt zich achter de op 1 december 1975, samen met acht andere babyvoedingsfabrikanten ge- proklameerde erekode, waarin zij erkent dat „borstvoeding van gezonde moeders het beste is voor normale zuigelingen", maar dit is natuurlijk mosterd na de maaltijd. Eerder moet deze maatregel gezien worden als een handige manoeuvre om de eigen belangen te beschermen. Meer effekt kan worden verwacht van een initiatiefvoorstel dat is aangenomen op het ISIS-congres van 3 juli j.1. in Bern waar vrouwenorganisaties uit verschillen de landen hebben gepleit om in het handvest van de Verenigde Naties een nieuw mensenrecht op te laten nemen, n.1. dat pasgeboren babies gedurende een half jaar recht hebben op de verzorging door één ouder. De uitspraak van de rechter is eveneens van belang gezien de resultaten die internationaal worden geboekt om de multi's aan de gedragsregels te onderwer pen. Het blijft echter noodzakelijk, on danks alle goedbedoelde internationale ,afspraken, het gedrag van de multi-natio- nale concerns te volgen en zeker op die plaatsen in de wereld waar zij onzichtbaar dreigen te worden. De Nestlé-groep Soest heeft haar solidari teit betuigd met de Arbeitsgruppe Dritte Welt. Zij is ernstig verontrust over de toe gepaste werkmethoden van de grote voe dingsconcerns in de derde wereld om hun afzetgebieden te vergroten onder de aller armsten. Met name het propageren van westerse flesvoeding aan zuigelingen in arme landen is, gezien de hygiënische omstandigheden, verwerpelijk. Om het zuigflesprobleem in de ontwikke lingslanden onder de aandacht te bren gen, nodigt de Nestlé-groep de inwoners van Soest en omstreken, die ook belang stelling voor dit vraagstuk hebben, uit voor een filmavond. Op 23 september a.s. wordt in het kader van de Vredesweek, dat als thema draagt „Bedreigd Bestaan", in de Openbare Leeszaal aan de Alb. Cuyplaan, aanvang 20.00 uur, de film „Bottle Babies" vertoond. Deze film van mevr. Chris de Vreese, verbonden aan de afd. Tropische Hygiëne van het Koninklijk Instituut voor de Tropen, behandelt de gevolgen van de flesvoeding in Afrika. Na afloop van de film bestaat er gelegenheid tot napraten met mevr. De Vreese en Mevr. Tien Wennen-Van der Mey, arts in de tropi sche kinderverzorging, die jarenlang werkzaam is geweest in o.a. Nigeria. Nestlé-groep Soest. PI as weg 10a, Soest. B. DANIËLS. „Cafc Zwaan" [nu Restaurant 't Zwaantje] te Soesterberg in de twintiger jaren De afscheiding van Soesterberg: Ongetwijfeld is het de verdienste van den heer De Koning, deze zaak van de afscheiding van de gemeente Soest en samenvoeging met de gemeente Zeist, meer malen in den Raad ter sprake te hebben gebracht. Soms met den scherpen humor waarover dit raadslid beschikt, de zaak belich tend in haar minder ernstige, ja oppervlakkige opgewondenheid. De laatste maal evenwel met de ernstige waarschuwing aan het bestuur der gemeente, deze actie niet te onderschatten. Hadden wij vorige maal in ons raadsverslag reeds als onze meening de overtuiging uitge sproken hier te doen te hebben met een zeker soort agitatie, waarbij de massa door materieele leuzen voor het wagentje van enkelen werd gespannen, B. en W. toonden met de stukken aan, dat de officieel opgegeven redenen niet de werkelijke redenen waren en hebben met hun antwoord aan Gedeputeerde Staten een juist beeld gegeven van de minder idieele motieven, waaruit deze actie is gegroeid. De historie van eeuwen wordt om enkele mate riële voordeelen weggeworpen. Zoo is onzen tijd. Door en door materialistisch. Geld en nog eens geld lijkt wel den eenigen grond slag van 's menschen doen. En ook ons christen-volk schijnt geen hooger beginsel meer te kennen, al heeft het den mond vol vromen praat. Soest en Soesterberg hebben te veel menschen, die niets anders te doen hebben als kankeren. Is het niet over het een, dan over het ander. Wij geven Soesterbergs bloei VW ernstig in overweging den bloei van Soesterberg op een andere wijze te bevorderen. PROCESVERBAAL: Door de po litie te Soesterberg is procesver baal opgemaakt tegen T. v. d. B. uit Zeist, oude bekende van de po litie, die, dronken op een rijwiel zittende, zijn zoontje voorop mee voerende, twee a driemaal tegen den grond viel, waardoor beiden bloedige wonden bekwamen. Nog zoo iets: Door de politie te soesterberg is procesverbaal op gemaakt tegen een motorrijder die het rijwiel van den heer P„ hetwelk hij even tegen een paal had gezet, totaal in elkaar reed. Aangehouden: Door de politie te Soesterberg is aangehouden de landbouwer G. C. O. uit De Bilt, die zich, uitgevende voor deur waarder, beslag wilde leggen op het loon der huishoudster van den melkslijter B. alhier. BENOEMING AANGENOMEN: In aansluiting aan de in dit num mer voorkomende officiële ken nisgeving van de ontslagname als raadslid van den heer C. W. F. Rietveld, kan worden mede gedeeld, dat door den heer E. Legemaat zijn benoeming tot lid van den Raad is aangenomen. IJsco omver: Maandag pmstreeks 12 uur, kwam de ijsco-venter der firma Pot uit Amersfoort, met zijn karretje in botsing met een luxe auto. Het ijswagentje ging onder steboven, werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl de inhoud ver loren ging. De juist aankomende schooljeugd had een buitenkansje, velen werden gratis een 'ijsco machtig. De schade wordt onder ling geregeld. Uitspraak van de Kroon: Het beroep bij de Kroon van de be sturen der Chr. en Kath. Scholen, tegen Burg. en Weth. van Soest is door de Kroon in het voordeel van genoemde besturen beslist. UIT DE ADVERTENTIES: COUPEUSE biedt zich aan, voor het maken van mantels, japonnen, blouses, enz.; ook genegen aan huis te komen naaien. Tevens kniples. Van Lenneplaan 7b, Soest. PLAATSING aangeboden voor nette commesaal. Br. franco on der no. 496 bureau van dit blad. GEVRAAGD heldere werkster, Donderdags en Vrijdags van 9 tot 3 uur. Kerkstraat 57. TE HUUR een huis aan de Emma- laan 7, huurprijs 550,- per jaar. Te bevr. Heuvelweg 1, Soestdijk. INBOEDEL-VEILING in de Rembrandtzaal te Soestdijk, wegens vertrek en sterfgeval 2 gedeeltelijke nette inboedels. Volgende advertentie breeder om schreven. Nette goederen kunnen bijgebracht worden. In de raadsvergadering van de maand september zal ongetwijfeld het voorstel aan de orde komen 80.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een.vierde hockeyveld bij het complex aan de Schrikslaan. De leden van de commissies ruimte lijke ordening en van financiën zijn het daar over eens, zoals zij het er blijkbaar ook over eens zijn dat het geld pas besteed mag worden als duidelijk is waar en wanneer een geheel nieuwe hockey-accomodatie gerealiseerd kan worden. Vooral wat de plaats betreft lopen de meningen wel zeer uiteen en staan zij eigenlijk, wat de twee commissies be treft, bijna lijnrecht tegenover elkaar. Gaf men in de commissie R.O. (met een meerderheidje de voorkeur aan de volgorde 1. Ferd. Huycklaan; 2. Ko- ningsweg/Dorresteinweg en 3. Kercken landt, de financiële experts uit de ge meenteraad draaiden de zaak om. Kerckenlandt kreeg hun voorkeur omdat het hockeycomplex zou moeten worden aangelegd op grond, die al in gemeente lijk bezit is. De leden van de financiële commissie, waarin overigens de heren K. de Wilde (PvdA), J. Visser (P.S.) en ir. M. A. van Ee (VVD) ontbraken, schaarden zich daarbij achter het standpunt van de CDA-er Storimans. Storimans nam de opvatting van zijn fractiegenoot Oldenboom in de finan ciële commissie over, die ook de voor keur voor Kerckenlandt uitsprak. De leden van de financiële commissie deden dat uit financieel oogpunt; geen grond meer aankopen, maar het complex in passen in de grond die al in bezit is. Ook de heren W. Blaauw (VVD) en A. Smit (CDA) waren het daarmee eens. Voor de heer Blaauw betekende het ook conser vering van de Eng, zodat er nooit meer huizen gebouwd kunnen worden, een argument dat overigens ook reeds in de commissie R.O. geklonken had. 01 03 O O tH Van Lenneplaan 47 Telefoon 1 66 21 Tot 1 december heeft het gemeentebe stuur de tijd om te onderzoeken waar de hockeyvelden aangelegd moeten wor den. Tot zo lang mag het krediet niet gebruikt worden. Dat mag eerst als dan gebleken is, dat geen van de drie ge noemde plaatsen acceptabel gevonden wordt. Voor de hockeyclub derhalve, wat de huidige onhoudbare situatie betreft, geen soelaas. rente vanaf 9y<% Wij zijn onafhankelijk, U kunt van een objectief advies verzekerd zijn. HYPOTHEEK MAATWERK Van der Lans Assurantiën 02155-16267 De 10-jarige Yvonne Kielliger, wonende aan het ChoristenDad 20, slaagde voor het praktijkdiploma machineschrijven „vol-- gens het tienvingersysteem blind". Zij voldeed met 195 aanslagen per minuut aan de examenvoorwaarden van de internatio nale Scheideggerorganisatie. De geëxamineerde vakken waren „brief met envelop"; „rekening"; „briefkaart" en „staatwerk"; de behaalde cijfers „prak tische toepassing indelingsregels" 9 „vaardigheid" 8V2 en „accuratesse" 8. De opleiding nam 14 lessen in beslag met evenwel een aanzienlijke hoeveelheid huis werk.

Soester Courant | 1976 | | pagina 7