Constructiebedrijf Van Hengstum leverde 25 m. hoge stalen schoorsteen af Minister Pronk op sept. in Soest 14-jarig meisje vangt haaitje Margrietschool wordt opgeheven 24-jarige Utrechter slachtoffer van verkeerson geval te Soesterberg Bijdrage aan schoner milieu: Storm in een glas water", volgens commissaris Adema vrouwencafé in soest Achtste dode door het verkeer: Kerkenmanifestatie 1976-1977: Ook respect voor dit kabinet Rellen bij Schuttersfeest: Spreekbeurt CDA-kamerlid A. J. Hermes Foto Herman van Dam Donderdag 9 september 1976 55e jaargang no. 4 SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Het restant van de personenauto, waarmee in het weekend op de Amersfoortsestraat de vijf inzittenden veronge lukten. Een verkeersongeval dat in de nacht van zaterdag op zondag plaatsvond op de Amers foortsestraat te Soesterberg heeft het leven gekost aan de 24-jarige inwoner van Utrecht H. J. C. Veldhuizen. De vier andere inzittenden van de personenwagen werden naar het ziekenhuis De Lichtenberg gebracht; de bestuurder kon na een onderzoek naar huis, de drie anderen werden opgenomen met min of meer ernstige verwondingen. Het ongeluk gebeurde 's nachts om tien over twee, toen de personenauto reed in de richting Utrecht, een twee honderd meter voor de Van Weerden Poelman- weg. Daar begon de met hoge snelheid, 100 a 110 km p.u., rijdende wagen vol gens een verklaring van de bestuurder plotseling te slingeren. A. J. K. (22), de bestuurder, raakte de macht over het stuur kwijt en de wagen sloeg met de achterzijde tegen een lichtmast, schoot vervolgens de verhoogde middenberm over en kwam op de andere rijbaan tot stilstand. De gevolgen waren verschrikkelijk. Vier van de vijf inzittenden werden uit de wagen geslingerd en bleven gewond op het wegdek liggen. De 24-jarige Herman Veldhuizen was er het ergste aan toe. Hij bleek bij aankomst in het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort te zijn over leden. De bestuurder en de andere drie inzitten den, mej. M. W. (20) en de broers P. (22) en E. P. (21), allen uit Utrecht afkomstig werden met ziekenauto's van de GG en GD te Amersfoort en van de Luchtmacht naar het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg gebracht. K. mocht na een onderzoek naar huis; mej. W. is later op de dag naar een zie kenhuis te Utrecht, waar zij werkzaam is, gebracht. De beide broers P. verblij ven nog in De Lichtenberg. De auto werd door de politie voor een technisch onderzoek in beslag genomen. De brandweer van Soesterberg maakte het wegdek, waarop veel benzine en glas terecht was gekomen, schoon. In Soest zijn dit jaar nu acht slachtoffers gevallen ten gevolge van verkeersonge lukken. Een belangrijke bijdrage aan een schoner milieu in Nederland leverde vorige week het Soester constructiebedrijf C. J. van Hengstum en Zn. b.v. aan de Dorresteinweg. Vandaar werd een 25 meter lange stalen schoorsteen getransporteerd naar een nerts- "voederbedrijf in Veenendaal. De gigantische pijp met een doorsnee van 1,25 meter en een dikte variërend van 4 tot 10 milimeter werd vervoerd op een 23 meter lange wagen van het transportbedrijf Van Dijk uit De Meern. Het vijf ton wegende gevaarte werd door intern transport bijzonder secuur en in vrij korte tijd op de wagen gelegd. Via een door de politie opgegeven route, die de chauffeur van de wagen, de Utrechter H. v. d. Laken, langs Soester berg en Utrecht voerde, werd het trans port naar Veenendaal geregeld. In Veenendaal werd de schoorsteen met behulp van een zware kraan op de voet gezet en aan de zware ankers vastge maakt. Het bijzondere van deze door Van Hengstum geleverde pijpen is, dat er geen sprake is van „tuien". De con- stuctie is in samenwerking met TNO uitgewerkt. Hoe goed deze constructie is, werd bewezen tijdens de stormen van de laatste jaren. Een vijftigmeter hoge stalen pijp, geplaatst bij een bedrijf in Broek op Langdijk doorstond dit natuur geweld, waarbij zelfs een windstoot van windkracht 14 werd gemeten, feilloos. Met de vervaardiging van deze stalen pijpen neemt Van Henstum een vrij unieke plaats in Nederland in. Aan deze 25 meter lange kolos zijn drie man circa drie weken doende geweest. Het mate riaal dat gebruikt werd is „cortenstaal"; staal dat in zekere mate aanroest en dat in Soest ondermeer gebruikt werd voor het kunstwerk bij de sporthal „De Bunt" aan de Ossendamweg. In Veenendaal werd de pijp geplaatst op last van het gemeentebestuur om hin derlijke stanklucht van het nertsvoeder- bedrijf te voorkomen. De 25 meter lange stalen schoorsteen in de takels en gereed voor transport van het Constuctiebedrijf Van Hengstum aan de Dorresteinweg naar Veenendaal. De openbare lagere Margrietschool aan de Bonifaciusstraat wordt met ingang van 1 januari 1977 formeel opgeheven. Een daartoe strekkend voorstel wordt in de raads vergadering van 16 september a.s. behandeld. Het college zegt dat de school bij de aanvang van het nu lopende schooljaar door „ongeveer" 15 leerlingen bezocht werd. Gezien dit geringe aantal is de ouders in overweging gegeven voor hun kinderen een andere lagere school te kiezen en aan dat verzoek is gevolg gegeven. Thans staat de school leeg. Voorgesteld wordt ook het hoofd der school, de heer G. Tigchelaar, ingaande 1 januari 1977 eervol ontslag te geven „wegens opheffing van zijn betrekking" De heer Tichelaar kan binnen een maand beroep aantekenen bij het college van gedeputeerde staten van Utrecht. Dit college moet overigens het besluit tot opheffing van de school goedkeuren. Storm in een glas water", noemt commissaris Adema van de Soester politie de rellen rond het schuttersfeest van het Groot Gaesbeker Gilde, die vorige week nogal wat deining teweeg brachten. Weliswaar werd er aanzienlijke schade aangericht, maar een en ander was ook een gevolg van niet juist optreden van de kant van de organisatoren. togen daarvoor met hun auto naar het politiebureau, de moeilijkheden - de moeilijkheden latend. Volgens de politie ging daardoor heel wat tijd verloren. Het onderzoek wordt bovendien bemoei lijkt door het feit dat getuigen erg terughoudend zijn geworden uit angst voor represailles van de kant van de door hen als daders aan te wijzen jongelui. Andere getuigen verklaren niet helemaal helder gezien te hebben wat er precies gebeurd is en dan blijft er voor de politie niet veel meer over dan te spreken van ,,een storm in een glas water". Dit alles, en dus nog meer, heeft de leden van het kabinet Den Uyl onder zware druk gezet. Heeft meer werkkracht en werkuren gevergd dan men normaal kan achten. Neen, gemakkelijk heeft dit kabi net het bepaald niet gehad. En de moeilijkheden zijn nog niet van de baan. In de komende maanden zullen er nog diverse klippen oprijzen, waarop dit schip van staat toch nog kan stranden. Maar buiten de politieke beleidslijnen liggende problemen heeft deze regering over het algemeen met grote tact aangepakt en het tot een aanvaardbare oplossing gebracht. En gezien de omvang en de ernst van die problemen mogen we het kabinet de waardering daarvoor niet onthouden. Zijn politiek beleid roept begrijpelijk bij velen weerstand op, maar dat behoeft niets af te doen aan het respect dat we mogen hebben voor de tact, de werkkracht en toch ook voor de laveerkunst van deze regeerdersgroep, voor wie het politieke leven wel uitermate ongemakkelijk ver loopt. Het politie-onderzoek is nog niet afgeslo ten. Wel werden er tien verdachten gehoord en daarbij is ondermeer komen vast te staan, dat zaterdagavond, de eerste avond van de moeilijkheden, een aantal jongelui tegen betaling is toegelaten, terwijl aan een ander deel toegang werd geweigerd. Toen één van de toegelatenen, zondermeer en op een hardhandige wijze naar buiten werd gewerkt, kwamen de problemen. Er rukte van de kant van de jongelui versterking aan en zij richtten de vernie lingen aan. De twee bewakers bij de feesttent alarmeerden de politie, maar Uitgerekend op Prinsjesdag, de derde dinsdag in september, start minister J. Pronk van ontwikkelingssamenwerking de Kerkenmanifestatie Soest 1976-1977. Hij doet dat met een inleiding over het thema: „Bedreigd bestaan". Dit thema past geheel in het hoofdthema van de manifestatie: „Samen Onderweg". In het kader van de ker kenmanifestatie worden in de komende maanden, tot volgend jaar april, talrijke ak- tiviteiten gehouden. Op vrijdag 23 april wordt de balans opgemaakt tijdens de Ker- kendag. Aan de organisatie werken mee afgevaardigden van de Gereformeerde Kerk van Soest; de Hervormde Gemeente Soest; de Rooms-Katholieken; de Evange lisch Lutherse Gemeente; de Nederlandse Protestanten Bond en de Doopsgezinde Gemeente. Het initiatief voor deze Kerkenmanifes tatie werd genomen door de Raad van Kerken Soest die als samenwerkend ge heel naar buiten wilde treden. Basis voor dit initiatief was het maandelijkse con tact van alle in Soest werkzame pastores dat bijzonder vruchtbaar werkt en met zeer hoge frequentie door alle pastores bezocht wordt. De geformeerde werkgroep van verte genwoordigers uit de kerken stelde als doel van de manifestatie: de geloofsbe- zinning te verrijken en de onderlinge band tussen de christenen van de ver schillende kerken in Soest te versterken. Het opgestelde programma, dat op dins dag 21 september als eerste het woord geeft aan minister Pronk, vermeldt voor de maanden oktober en november èn februari en maart discussieavonden. Die worden georganiseerd in het Soester- veen, in Soest-Zuid en in Soestdijk. Het gespreksthema voor oktober is: „Verliezen om te winnen"; op dinsdag 19 oktober in De Open Hof; op woensdag 20 oktober in De Rank en op donderdag 21 oktober in de Emmakerk. De Aan- vankstijd is steeds 20.00 uur. Het thema voor november is: „Een licht in het donker"; de gespreksavonden op dinsdag 16 november in De Open Hof; op woensdag 17 november in De Rank en op donderdag 18 november in de Emma kerk. De leiding van deze avonden berust bij toerbeurt bij één van de pastores uit de wijk. De discussieavonden in februari gaan over het thema „De weg met Christus (de weg van het Koninkrijk)" en worden ge houden op dinsdag 15, woensdag 16 en donderdag 17 februari. Het thema voor maart is „De weg met Christus (de weg van het lijden)"; de avonden zijn ge pland op dinsdag 15, woensdag 16 en don derdag 17 maart. De aktiviteiten in december staan geheel in het teken van Kerstmis en in concreto de kerstsamenzang en de kerst-in. In januari wordt ingehaakt op de „week van de eenheid". Als inleider heeft men aangezocht (en inmiddels toezegging ver kregen) kardinaal Willebrands, de aarts bisschop van Utrecht. Naar de mening van de organisatoren een bij uitstek geschikte inleider gezien zijn Romeinse functie voor de Eenheid der Kerken. De balans wordt opgemaakt tijdens de Kerkendag op vrijdag 23 april 1977. Gedacht en ook gehoopt wordt, dat daar voor de sporthal Beukendal beschikbaar zal zijn. Er is voor deze bijeenkomst veel ruimte gelaten voor „ontmoeting" en sa menzang. Daarnaast zal gesproken wor den over het thema: „De weg van de geeët". Alle thema's van alle discussieavonden worden in het weekend ervoor in alle kerkdiensten ingeleid. De theologische lijn van discussiepunten worden uitge werkt door de pastores ds. Alma, ds. Rin- zema en pastor Mali. Amnesty International Ook de afdeling Soest van Amnesty In ternational haakt in op deze manifesta tie. Vrede en samen op weg past geheel in de doelstelling van deze internationale organisatie. Nadrukkelijk zal de afdeling aanwezig zijn tijdens de inleiding van minister pronk op dinsdag 21 september. In De Open Hof zullen medewerkers een stand bemannen, waar geschriften en brochures en verder alle informatie over het werk van Amnesty verkrijgbaar zal zijn. Vissend met haar vader op de Waddenzee heeft de 14-jarige Hilda Van 't Klooster vermoedelijk afgelopen zondag wel de vangst van haar leven gedaan. Met een simpel snoekhengeltje, met een zeepier als aas, slaagde zij erin een 55 cm groot haaitje boven water te halen. Hilda bleek daarmee een voor de Waddenzee vrij unieke vangst gedaan te hebben, waarvoor bij de sport- en beroepsvisserij grote belangstelling bestond. De vangst ging mee naar Soest en werd in afwachting van mogelijke preparatie in het vriesvak van de ijskast opgebor gen. Van 't Klooster senior is een echte sportvisser, die bij toerbeurt zijn beide dochters meeneemt naar de visgronden. Carla van 12 jaar haalde ooit, ook met het snoekhengeltje, schollen van 50 en 60 cm naar boven. Met het haaitje heeft Hilda een steentje bijgedragen aan de „ongelooflijke vangsten van de Van 't Klooster's". Het haaitje kan volgens insiders ongeveer een meter lang worden; 't is een zout- watervis, die meer voor komt in de wa teren rond Ierland. Je hoeft geen bewonderaar of steunpilaar van de politiek van het kabinet Den Uyl te zijn om toch respect te kunnen opbrengen voor de wijze waarop deze regering zich door de talloze moeilijkheden heenslaat en zich handhaaft. Zelden zal een kabinet zich in zijn vieijarige zittingsperiode met zovele en uiteenlopende moeilijkheden geconfronteerd hebben gezien als de heer Den Uyl en de zijnen overkomt. Dat begon al in het eerste jaar, 1973, met de oliecrisis. Een onze economie sterk aan grijpende gebeurtenis, waar niet op was gerekend. Fraaie plannen werden erdoor in de war gestuurd, vooruitzichten sterk vertroebeld. Er ontstond in het nog zo jonge kabinet dan ook enige paniek door. De hals over kop in het leven geroepen benzinedistrubutie bleek een farce en al spoedig overbodig. Maar de sterk ver hoogde olieprijzen betekenden een ge duchte aanslag op onze economische belangen en waren dan ook de inzet van een snel stijgende werkloosheid. De uit werking van het oorspronkelijke rege ringsprogramma werd er danig door belemmerd. Dat vergde een aanpassen en schipperen met politieke beleidslijnen, waardoor grote spanningen ontstonden. Maar het kabinet laveerde zich toch door de moeilijkheden heen, zij het bepaald niet tot het volle genoegen van de coalitiepartners. Het kabinet draaide zichzelf in verder gaande moeilijkheden door de tering niet naar de - door de oliecrisis zo verslechter de - nering te durven zetten. Het moest toch de sociale verbeteringen volgens de programmalijnen doorzetten, ook andere voorzieningen door laten gaan, al kon onze economie dat toen nauwelijks meer opbrengen. Het gevolg is, dat het kabinet zich in steeds grotere financiële moeilijk heden heeft gewerkt en met tekorten werkt die de inflatie bevorderen inplaats van deze af te remmen, zoals de bedoeling is geweest. Doch zonder het doorzetten van dit beleid zou dit kabinet het waar schijnlijk niet hebben gehouden, hadden de linkse partijen hun steun eraan niet voortgezet. Naast al die economische, sociale en fi nanciële perikelen is deze regering boven dien overstroomd met calamiteiten en problemen, die het uiterste van bedacht zaamheid vergden, verschillende minis ters en vooral de minister-president han den vol extra werk bezorgden en die meerdere malen grote spanningen in het volk en in de politieke kringen teweeg brachten. We denken aan de bezetting door terroristen van de Franse ambassade in Den Haag, de terreuracties van de Zuid-Molukkers (driemaal), de moeilijk heden met en door de nog altijd niet opgeloste abortuskwestie en het daardoor dreigende aftreden van minister Van Agt. De ingrijpende kwestie van ja of nee maken van reactorvaten voor Rijn-Schel de-Verolme voor Zuid-Afrika, de beper king van de visvangst op tong en schol, de waterovervloed in het vorige jaar, de droogte van deze zomer, de uiterst enerve rende zaak van Lockheed en Prins Bern- hard, nu zo juist weer de kaping van het KLM-vliegtuig uit Malaga. Bij deze op somming zien we waarschijnlijk nog wel wat over het hoofd, omdat er zoveel gebeurde, de tijd zo snel gaat, waardoor alleen enkele hoofdpunten in het geheu gen blijven hangen. Het tweede kamerlid A:J: Hermes van het CDA zal op donderdag 30 september a.s. in Soest een spreekbeurt houden over het onderwerp wettelijke regeling van de schoolbegeleidingsdienst". De lezing is georganiseerd door de Stich ting Katholiek Onderwijs te Soest;wordt gehouden in zaal 5 van het gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat en be gint on 20.00 uur. Iedereen is welkom. Hilda Van 't Klooster met haar haaitje, gevangen in de Waddenzee. Alle vrouwen zijn welkom op de eerste bijeenkomst van het „vrouwencafé", woens dagavond 15 september a.s. vanaf 8 uur, in het Artishockgebouw Steenhoffstraat 46, Soest, en als het lukt 'een of twee avonden in de maand. vrouwen om met elkaar in kontakt te komen, er heerst op dit soort bijeen komsten vaak een openheid, en die open heid maakt het gemakkelijk mensen te benaderen die je niet kent - dat is ten minste de algemene ervaring - doordat er geen mannen bij zijn. In het vrouwencafé kunnen vrouwen met elkaar praten, of naar muziek luisteren en een drankje drinken. De vrouwen zullen zelf moeten beslissen hoe de verdere inhoud van de avonden van het vrouwencafé ingevuld wordt. Het lijkt een unieke gelegenheid voor t

Soester Courant | 1976 | | pagina 1