Hervatting inspraakprocedure. Werkgroep leefmilieu Soest doet mee onder voorbehoud Morgen opent de burgemeester de „Manifestatie '76" Een CDA krijgt sterke positie Recordbloem in Zonnebloemwedstri j d „Bazar '76" in jeugdgebouw Emmakerk Hindu magiër Swami Singh op M'76 in Soest Huisvestings- onderzoek ook in Soesterberg Ruim 26.000 voor kankerbestrijding In november: Laatste nieuws rond Slangenbosje Toegangskaarten Manifestatie in voorverkoop goedkoper Spectaculaire show: Deel Talmalaan gesloten tijdens Manifestatie '76 Donderdag 16 september 1976 55e jaargang no. 5 Foto Herman van Dam SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Wat de politiek betreft staat Nederland een hete herfst te wachten, gevolgd door zeer koele winterse verhoudingen en een stormachtig voorjaar. Het valt te verwachten dat de in Troonrede en rijksbegroting aan te kondigen rege ringsplannen ditmaal tot extra felle de batten in het parlement zullen leiden. Met de nieuwe zittingsstrijd ingezet voor de volgend jaar mei te houden kamer verkiezing. Daarnaast zijn er wets ontwerpen ingediend die politiek heel moeilijk liggen - we denken o.a. aan de abortuskwestie, de vermogendaanwas- deling, de onderwijswetgeving, gevolgd door de te verwachten loononderhande lingen - die in de huidige regeringscoali tie tot grote spanningen zullen leiden. In de christendemocratische partijen valt reeds een tendens te bespeuren naar een sterker matigende invloed op de ideeën van de linkervleugel van de PvdA. Wat minister Boersma onlangs verkondigde ten aanzien van de uitvoe ring der sociale wetten door de bedrijfs verenigingen en vooral dat hij niet zou schromen om het ontwerp voor de ver- mogensaanwasdeling in te trekken wan neer zou blijken dat dit niet juist is opge zet, duidt al min of meer in richting. Dit is ook van belang met de te ver wachten totstandkoming van het CDA. Hoewel de onderlinge verhoudingen niet wezenlijk zijn veranderd - de CHU heeft haar critische houding ten aanzien van het kabinetsbeleid niet opgegeven - zal de ARP toch waarschijnlijk met de vor ming van één CDA-kandidatenlijst in stemmen. Bij de achterban is dat sa mengaan al zo ingeburgerd, dat de res terende moeilijkheden zeker overwon nen zullen worden. Dan is zeker de mogelijkheid aanwezig, dat dit CDA weer de grootste partij van het land wordt. Dat nu brengt conse quenties mee bij de vorming van een nieuw kabinet. Het CDA zal dan zeker geen genoegen behoeven te nemen met een minderheid in het aantal minister posten zoals thans het geval is. Wordt het de grootste partij dan is het gebrui kelijk dat daaruit ook de minister president voortkomt. Voor een voortzet ting van de samenwerking met de PvdA, waar in ieder geval de voormannen van de ARP nog op rekenen, komen de ver houdingen dan wel geheel anders te lig gen. Het zou ongetwijfeld leiden tot een grotere invloed van dit als middenpartij aan te merken CDA op het regerings beleid. Een invloed die men links alles behalve wenselijk acht. De PPR heeft nu al laten weten in dat geval beslist niet meer mee te doen. Ook in de PvdA, zeker bij de linkervleugel, wenst men geen coalitie aan te gaan die zou moeten lei den tot het doen van belangrijke conces sies op het eigen linkse verkiezings program. Maar het CDA zou voor zijn verkiezings propaganda zeker als leus stellen: ,,Zet meer christendemocraten naast Den Uyl". De grote vraag is dan echter of Den Uyl dat t.z.t. kan en wil accepteren, liever gezegd of zijn partij dat wil; hij zelf misschien nog wel. Dit alles gaat in de komende maanden doorklinken in de debatten van de Tweede Kamer. De WD, die juist haar verkiezingspro gramma heeft gepubliceerd, stuurt het er zoveel mogelijk op aan om toch weer regeringspartij te kunnen worden. Dat maakt de positie van het CDA. als dit tot stand is gekomen, des te sterker. Zonder de christen-democraten is geen nieuwe regering denkbaar, zoals de stembus on getwijfeld zal uitwijzen. Zal het met de VVD of met de PvdA zijn? En afgaande op de programma's, wensen en eisen van dit ogenblik, zal het voor de PvdA moeilijker zijn om met het CDA tot over eenstemming te komen over een ge zamenlijke regeringsbeleid dan voor de VVD. Uiteraard spreekt daarbij echter ook de voorliefde van de CDA-kopstukken en parlementariërs een woordje mee. Maar of hun mogelijke voorkeur voor een voortzetting van de samenwerking met de PvdA deze laatste tot voldoende con cessies kan brengen blijft zeer de vraag. Het is in ieder geval al opmerkelijk, dat Aantjes het VVD-programma niet als volkomen onaanvaardbaar van de hand heeft gewezen. En nu maar afwachten hoe men elkaar in de komende maanden nog gaat besloken en wat de uitwerking daarvan zal zijn op het kiezersvolk. Het door de gemeente in te stejien onder zoek naar de huisvestingssitu^ie van al leenstaanden, tweepersoons huishoudens en van personen ouder dan 65 jaar, zal ook in Soesterberg worden gehouden. Dit deelde mevrouw A. Greefhorst-Van Overdam maandagavond mee. tijdens de CDA-soos, die in Hotel v. d. Brink gehouden werd. Zij stelde daarmee het wijkraadslid de heer C. van Rijthoven gerust, die veronderstelde dat Soester berg in dit geval weer tot het ..achter gebleven gebied van Soest" zou gaan behoren. De kollekte in Soest van de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbe strijding heeft dit jaar 26.492, 27 opge bracht. Het organisatie-comité dankt allen, zowel kollektanten als gevers, die aan dit prachtige resultaat hebben mee gewerkt. Zaterdagavond 25-9 8.00 uur Springbokken 8.15 uur Prijsuitreiking wandkleden 8.30 uur Eemlander Blaaskapel 9.00 uur Springbokken, rad v. avontuur 9.45 uur Amerikaanse verkoop 10.00 uur Officiële sluiting De bewoners van Ir. Menkolaan en Insp. Schreuderlaan zijn voor morgenavond 19.30 uur uitgenodigd in de conversatie zaal van het bejaardencentrum Braam- hage. Daar zullen zij door het aktie- comité tot behoud van het Slangenbosje op de hoogte gesteld worden van de laatste ontwikkelingen en stand van za ken, rond de toekomst van het bosje. Gezien het verzoek a.s. de vlag uit te ste ken, is het duidelijk dat het geheel een voor hen zeer gunstige wending geno men heeft. In verband met de M'76 is van 17 tot en met 27 september een aantal verkeers maatregelen van kracht in de omgeving van het Manifestatieterrein op de hoek Talmalaan/Soester Engweg. Gedurende deze periode is de Talmalaan tussen de Albert Cuyplaan en de Soester- engweg voor alle verkeer gesloten, met uitzondering van de voetgangers in beide richtingen. Een parkeerverbod geldt voor de Soes- terengweg over een afstand van 200 meter langs de rechterzijde van deze weg vanaf de Talmalaan in de richting van de Molenstraat. Eveneens geldt een parkeerverbod voor de Verlengde Talmalaan over een af stand van 200 meter langs de rechter zijde van de weg vanaf de Soestereng- weg in de richting van de Beukenlaan. Verkeersborden, zoals genoemd in het Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens. zullen e.e.a. aangeven. De geweldige zonnebloem met een doorsnee van 46,9 cm. De Zonnebloemwedstrijd 1976 heeft een record opgeleverd in categorie „breedste bloem". Met 46,9 cm werd het in 1974 gevestigde record met 1,9 cm gebroken. Deze enorme bloem groeide aan een plant die staat in de tuin bij Evcrt Westerveld, Nieuwstraat 42. De tweede plaats wordt Ingenomen door de heer J. van Doorn. Ferd. Huycklaan 3 met een bloem van 43,9 cm. De hoogste plant staat op het moment bij de heer H. Stoel, Thorbeckestraat 19 en meet 4.87V6 meter. Het record is 5,22,3 meter en werd in 1972 gevestigd. Op de tweede plaats staat de nummer één van vorige week. de heer H. van Roomen, Nieuwstraat 40 met 4,80 meter. In de categorie „meeste bloemen aan één plant" is een melding binnen. Bij Evert Westerveld werden er 40 geteld. Het re cord werd vorig jaar gevestigd met 100 bloemen. Op vrijdag 5 en zaterdag 6 november a.s. zal er in het jeugdgebouw van de Emma kerk aan de Regentesselaan een bazar gehouden worden onder de naam: „Bazar ,76". De opbrengst is ten bate van het jeugdwerk. Het is niet de eerste bazar die de Her vormde Gemeente Soestdijk voor het jeugdwerk organiseert. Zo'n twaalf jaar geleden werd een bazar gehouden ten bate van het jeugdgebouw. De opbrenst was groots en in 1965 werd door aanne mer Van Breukelen het pand opgele verd. Nog datzelfde jaar werd een bazar gehouden voor de inrichting van het jeugdgebouw. Ook toen was de opbrengst boven verwachting groot. Nu, tien jaar later, wordt opnieuw een bazar georganiseerd om spelmaterialen en knutselwerktuigen en -materialen voor handearbeid aan tekunnen schaf fen. Er is heel wat nodig om de jeugd groepen van goed materiaal te voor zien. Méér dan honderd kinderen, en dit aantal groeit gestaag, bezoeken wekelijks het jeugdgebouw en het voldoet daarmee optimaal aan het doel waarvoor het 12 jaar geleden gesticht werd. Om de bazar weer een suksesvolle af loop te geven, wordt andermaal gere kend op de hulp van inwoners van Soest. De organisatoren doen een beroep op hen om artikelen, die geschikt zijn voor een bazar. af te geven op één van onder staande adressen: Van Straelenlaan 13 Van AmerongenMargrietlaan 9 Boe- kjesteijnKortweg 15 HarmersStad houderslaan 25c (De Heus); Willen de Zwijgerlaan 21 De KleuverJan Steen laan 5 PolValeriaanstraat 82 Pronk I Schrikslaan 46 (De Ruiter); Troelstra- straat 49 (Slotboom) en Colenso 38 (Vreugdenhll). Verder wordt het Soester bedrijfsleven aangeschreven, worden folders verspreid en zal t.z.t. iedereen d.m.v. affiches geattendeerd worden op de „Bazar '76". Dc Magicr Swami Singh. Bezoekers die op zaterdagavond de Manifestatie Soest 1976 bijwonen staat een bijzondere verrassing te wachten. Dc Stichting voor Culturele Samenwerking [Sticusa], die ook met een stand op de manifestatie aanwezig is, en dc aandacht op Suriname en de rond Soest wonende Surinamcrs wil vestigen, heeft een drietal artiesten uitgenodigd om het geheel op te vrolijken* Uit Den Haag komt daarom Alma Gar- dcslen, die met Surinaamse folklore en in traditionele kottomissiedracht haar land zal vertegenwoordigen. Alma heetf met succes in de televisie-serie „Klaverweide" vele kijkers met haar dans en liedjes geboeid, en is bij de Surinamers hier een geliefd persoon. Anders van aard zal het optreden van de Hindu Magicr en danser Swami Singh zijn, die een uur langde toeschouwers met zijn dramatische magic-show zal boeien. De show die hij brengt berust op yoga en hij zegt dc knepen van het spektakel in India bij zijn oud-oom. die uit een generatie van yogi's stamt, geleerd te hebben. Hij is ondermeer in staat om een touw in de lucht tc laten staan, en dit door een jongen te laten beklimmen. Hij loopt ongeschoeid door hooglaaiende vlammen en steekt messen en stalen priemen door zijn bruine lichaam. Zaterdag zal hij traditiegetrouw gaan liggen op vlijmscherpe spijkerbedden. Het publick mag daarbij op het bovenste bed plaats nemen. De spectaculaire magic-show. die overal veel bekijks heeft, begint om 19.00 uur. Het programma van Swami Singh wordt begeleid met een trommel. Alles in traditionele klederdracht. Er zal een wandeling door het gehele gebouw gemaakt worden, om dc aandacht van de aanwezigen tc trekken. Geheel kompleet met wierook dansende magiër en trommelaar. Alle insprekers, die aktief waren by het opstellen van het raamstruktuurpian voor het Soest van de niet zo verre toekomst, zyn uitgenodigd voor een bijeenkomst met het gemeentebestuur op donderdag 23 september a.s. Men gaat dan van gedachten wisselen over opzet en verloop van de inspraakprocedure vor het definitieve ontwikkelingsplan. De heren J. L. Roos, drs. W. Zweers en mr. M. van der Werf, gedrieën de werkgroep Leefmilieu Soest vormend, willen meedoen echter onder voorbehoud. Dat voorbehoud is niet minder dan een openlijke schuldbekentenis van burgemeester en wethouders (de heren spreken van een ,,amende honorable"] dat zy op bepaalde punten niet juist heeft gehandeld. „Wy willen weten", aldus mr. v. d. Werf namens de werkgroep, ,,of de cijfers, welke de werkgroepen hebben aangedragen, eigenlijk wel serieus zyn genomen, en als dat zo is waarom ze dan niet zyn gebruikt". Het antwoord van de gemeente zal bepalend zijn voor bun verdere deelneming aan de inspraak. Mr. van de Werf zegt de uitnodiging voor de tweede inspraakperiode erg op prijs te stellen, al heeft hij een aantal klachten en nog een groter aantal vragen over de gang van zaken tijdens de eerste ronde. Hij merkt op dat het de werkgroepen toen niet altijd makkelijk gemaakt werd: „Hoewel de geldmiddelen ervoor beschik baar waren gesteld, heeft de administra tieve hulp van de kant van de gemeente te wensen overgelaten. Ook het beroep, door de werkgroep bevolking en woningbouw op de gemeente gedaan om van de ambtenaar van het bureau Huisvesting in een vergadering persoonlijk uitleg te ontvangen betreffende de registratie van woningzoekenden, werd niet gehono reerd", aldus de heer Van der Werf. Een gemis noemt de werkgroep het verder dat er nooit kontakt geweest is tussen de werkgroepen van de inspraakprocedure en de gemeentelijke werkgroep. „Het lijkt wel of men een persoonlijke confrontatie heeft willen vermijden". Daardoor is de kans gemist om de verschillende opvattin gen aan elkaar te toetsen. Die verschillen zijn daardoor blijven bestaan en de werkgroepen hebben, althans naar de mening van de drie heren, het gevoel gekregen „tegen een muur te praten". En niet alleen dat; bij het opstellen van het raamsruktuurplan is op een aantal punten fundamenteel afgeweken van de conclusie van de werkgroepen. Met uit zondering van de werkgroep (winkelvoor zieningen, is voor de overige werkgroepen volstaan met een gemeenplaats waaruit dan zou moeten blijken dat ook acht is geslagen op de versalgen van de werkgroe pen. Als voorbeeld haalt de heer Van der Werf het in eerste instantie weglaten van het door de werkgroep opgevoerde alternatie ve tracé voor de Centrumweg. Het kwam pas te elfder ure, maar op een moment waarop de meningsvorming het stadium van het fractieberaad al gepasseerd was en zo invloed van derden, anders dan van gemeentelijke deskundigen, werd uitge schakeld. Het zwaarst tilt de heer Van de Werf aan het feit dat de gémeente continu is door blyven gaan op verouderde statistische cyl'ers. Het scheelt tot 1991 zo'n 700 a 900 woningen „ofwel de omvang van hetzy O verhees 3 en 4, hetzij de Boer enst reek, hetzy Klein Engendaal, waar dus geen bebouwing nodig is", aldus mr. Van der Werf. Hij neemt het kwalijk dat de gemeente „zonder ook maar een enkel woord te wijden aan de alternatieve prognoses van de werkgroep" blijft doorgaan op haar eigen cijfers. En dat, terwijl die aantallen „door alle deskundigen op dit punt" als verouderd en onbruikbaar worden be schouwd. „En dat is nu de basis geworden waarop de Raad zijn beslissing heeft gefundeerd om Overhees 3 en 4 en Klein Engendaal (met als eerste reserve terrein de Boeren- streek) toch maar voor woningbouw te bestemmen en zelfs de Stadhouderslaan in reserve te houden", aldus de heer Van der Werf namens zijn collegae. De werkgroep wil antwoord op de vragen en meer duidelijkheid, vooraleer zij be sluit verder mee te werken. Voor de M'76 die van 17 september t.m. 25 september gehouden wordt, kan men in de voorverkoop voor 2,- kaartjes kopen bij de vier Rabo-banken in Soest. Aan de ingang van de Manifestatie kosten de toegangskaarten 2,50. Voor de jeugd is de toegangsprijs bepaald op 1,-. Ook voor de speciale ochtend, dinsdag 21 september van 10 tot 12 uur, voor de bejaarden en gehandicapten, is de en treeprijs 1,-, zij het dat men voor deze gulden ook een kopje koffie krijgt. Voor de wandkledenwedstrijd is de jury inmiddels bekend. Mevr. F. Kruis wijk, mevr. S. Fugers en mevr. C. Jaars veld zullen de verschillende inzendingen op alle facetten bekijken en de prijs winnaars vaststellen. In een speciale stand op de Manifestatie kan men de werkstukken bezichtigen. Morgen, vrijdag 17 september, om half 12 wordt door de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, de M'76 geopend. Dat gaat gepaard met wat aardig heden zoals de onthulling van een schilderijen-galerij. Druk zijn de 70 standhouders deze week in de weer geweest met de opbouw van hun expositieruimten en het zal allemaal nog mooier en interessanter worden dan twee jaar geleden op de M'74. Met het oog daarop wordt door de organisatoren op een groter aantal bezoekers gerekend dan in 1974, toen ruim 10.000 belangstellenden de kassa passeerden. De entreeprijs is 2.50 in de voorverkoop bij de Rabo-banken ƒ2, Er zijn een flink aantal attracties ge pland. zoals iedere avond een Ameri kaanse verkoping; het optreden van een kottamissie en van een Indiase magiër, zo'n man die op een spijkerbed gaat lig gen: muziek; een'hondenkeuring op de sluitingsdag zaterdag 25 september (zie de advertentie elders in deze krant) enz. Iedere standhouder heeft wel iets te bie den. In de stand van Veilig Verkeer Ne derland vindt dinsdagavond om 20.00 uur de uitreiking plaats van de twee hoofd prijzen aan de winnaars van de kwis, die Veilig Verkeer hield tijdens de Open- Dag van de Luchtmacht op 19 juni 1.1. Frapant is wel dat 20.000 brochures waar in de kwis stond werden uitgereikt en dat slechts 25 goede oplossingen werden ont vangen. De winnaars van de hoofdprijzen komen uit Hilversum en Woudenberg. Het volledige programma van aktivitei- ten ziet er alsvolgt uit: Vrijdagavond 17-9 7.45 uur Jong Beatrix Amersfoort 8.00 uur Springbokken demonstratie 8.30 uur Prijsuitreiking schilderijen scholen 9.00 uur Springbokken, rad v. avontuur 9.45 uur Amerikaanse verkoop Zaterdagmiddag 18-9 4.00 uur Optreden Springbokken en jeugdgroep Zaterdagavond 18-9 7.15 uur Springbokken Majorettes 8.00 uur Magische show Suriname 8.30 uur -9.00 uur Modeshow De Bedstee Van Dam, Brilcentrum 9.15 uur Rad van avontuur Springbokken (in stand) 9.45 uur Surinaamse dansen 10.00 uur Amerikaanse verkoop Maandagavond 20-9 7.45 uur P.V.O. 8.00 uur Springbokken 9.00 uur Springbokken, rad v. avontuur 9.45 uur Amerikaanse verkoop Dinsdagavond 21-9 8.00 uur Springbokken, Majorettes 8.30 uur-modeshow De Bedstee Van Dam Brilcentrum 9.15 uur Accordeonver. Animato 9.30 uur Springbokken, rad v. avontuur 9.45 uur Amerikaanse verkoop Woensdagmiddag 22-9 4.00 uur Springbokken, jeugdgroep 4.30 uur Prijsuitreiking kleur- wedstrijd kleuters Woensdagavond 22-9 7.30 uur Springbokken 8.00 uur P.V.O. 8.30 uur Dansschool Slingerland 9.00 uur Springbokken, rad v. avontuur 9.45 uur Amerikaanse verkoop Donderdagavond 23-9 8.00 uur Springbokken 8.30 uur -9.00 uur Modeshow De Bedstee Van Dam, Brilcentrum 9.15 uur Springbokken, rad v. avontuur 9.45 uur Amerikaanse verkoop Vrijdagavond 24-9 7.30 uur Springbokken 8.00 uur Soester Boerendansgroep afw. met Friese Folkloristische dansgroep 9.30 uur Springbokken, rad v. avontuur 10.00 uur Amerikaanse verkoop Zaterdagmorgen 25-9 9.00 uur -12.00 uur Hondenshow Zaterdagmiddag 25-9 3.00 uur Puppy's P.V.O. ritmegroep 4.00 uur Springbokken, jeugdgroep

Soester Courant | 1976 | | pagina 1