Passé-partout voor gebruik van Gemeentelijke sportcomplexen r Me Me Beeldengroep „De Springers" van Otto Schouten op de speelweide op de Eng R0F 50 jaar geleden in Soest Bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker Artishock organiseert ,,Open Dag" bij begin van kursusseizoen Milieubelasting-weigeraars worden aangepakt Kinderboerderij „De Vrije Teugel" gaat weer open maaswinkel KINDERMIDDAG GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN MAASWINKEL MEUBELEN STEITNER TAPIJTEN Kleine bezwaren tegen broodfabriek (Laanstraat) J Voorstel aan deelnemersvergadering sportstichting: Bekijk de „nieuwe maatstaf" voor perfektie bij Gebr.Van Kooij. Vleesverkoop Hondje weg? Hondje terug! Onderzoek restauratie van wandschildering in Weth.de Haanscliool Hinderwetzittingen: 17 september 1926 m Socster Courant van donderdag 16 september 1976 De in december 1974 door het bestuur van de Sportstichting ingestelde commissie „tariefering sportakkomodaties", beveelt aan over te gaan tot fundamentele wijzi ging van het tarieven-systeem door invoering van een passe-partout. Daaronder moet volgens de commissie verstaan worden: „Een door de gemeente-sportstichting afgegeven persoonsgebonden toegangsbewijs, dat de eigenaar ervan recht geeft ge durende een bepaalde termijn, in verband van een vereniging die is aangesloten bij een bij de Nederlandse Sport Federatie aangesloten bond, het daartoe geëigende gebruik te maken van de daarvoor bestemde sportakkomodaties op de tijden dat deze akkomodaties aan de vereniging zijn toegewezen". De vereniging dient aange sloten te zijn bij de sportstichting Soest. De kantines vallen buiten deze regeling. De commissie werd indertijd ingesteld om te bezien op welke wijze een regeling te treffen was om iedere gebruiker van een gemeentelijke sportakkomodatie een gelijke bijdrage te laten betalen aan de gemeente. Het tot nu toe gehanteerde systeem is uitgegaan van het beginsel dat per groep van sport een vast percentage betaald wordt. De commissie is van oordeel dat zo sprake is van een ongelijke" behan deling van de sportbeoefenaren. De ongelijkheid wegwerken door de com plexen om niet beschikbaar te stellen, acht de commissie niet juist. Men is van mening dat de sportgebruiker een rede lijke bijdrage moet betalen in de kosten van de stichting c.q. gemeente voor het gebruik van akkomodaties. De commissie is ook geen voorstander van het systeem als basis voor de ta- riefering te laten betalen voor het ge bruik van gas, water en elektra. Het zal bijzonder moeilijk zijn die kosten per groep vast te stellen in geval van meer dere gebruikers van één akkomodatie. Dit afwegende kwam men tot een sy steem van een vast bedrag per sport beoefenaar; te innen via de invoering van een passe-partout. Het voordeel is dat het eenvoudig hanteerbaar is, goed controleerbaar en bovendien eenvoudig bij te stellen aan de budgettaire positie van de gemeente en aan de politieke opvatting in de gemeenteraad. Het bestuur deelt deze opvatting van de commissie al is het er zich van bewust, dat verschillende zaken, die nauw ver band houden met de aan de vereniging in rekening te brengen bijdrage in de kosten van de stichting voor het gebruik van een gemeentelijke sportakkomoda tie, nog een nadere regeling behoeven. Het wordt echter van belang geacht dat de visie van de commissie wordt gerea liseerd opdat de onderlinge verschillen in de tarieven van sportakkomodaties worden weggenomen. Officieel dealer Mercedes'Benz voor het Gooi, Amersfoort en omstreken. Amersfoort, Balladelaan 208 Tel: 033-26844 Hilversum, Lage Naarderweg 38 Tel: 02150-16057 Naarden, Cort v.d. Lindenlaan 46 Tel:02159-43525 Zoals gebruikelijk, bij de start van een nieuw kursusseizoen, houdt Artishock een „Open Dag" op zaterdag 18 september a.s. van 10.00-16.00 uur. De bedoeling van deze dag is: de bevolking van Soest informatie te ver strekken over het kursuspakket 1976/77, terwijl kinderen en volwassenen ook prak tisch bezig kunnen zijn met diverse technieken en materialen, en zodoende een voorproefje kunnen nemen van wat er allemaal in het komende seizoen gaat ge beuren. Aktiviteiten die de gehele dag door lopen zijn: het bakken van keramiek in een buitenoven; spinnen van wol; wol verven; batikken; grafische technieken; tekenen/schilderen; maken van een totempaal en poppen maken. De docent fotografie zal deze dag als straatfotograaf funktioneren. Foto's kunt u dan 's middags om half vier op halen. Daarnaast vinden op bepaalde tijden demonstraties plaats. 11.00 uur: demonstratie emailleren; 14.00 uur: vertoning film gemaakt door kursisten van het vorig seizoen; 15.00 uur: demonstratie edelsmeden; 16.00 uur: onthulling totempaal welke op deze dag is gemaakt. Iedereen is welkom. tWf\ FASHIONGARDEN SOEST-ZUID De provincie Utrecht gaat de hardnekkige weigeraars van de milieubelasting aan pakken. Er zal binnenkort over gegaan worden tot het leggen van beslag op in boedels en openbare verkoop van huisraad. Datum en uur van verkoop worden via openbare aankondigingen bekend gemaakt. Voor de weigeraars, die nog tot 20 september a.s. respijt hebben, kunnen de totale kosten van de verkoop oplopen tot circa 165 gulden. De provincie heeft over de jaren 1973 tot en met 1976 nog een bedrag aan milieu belasting in te vorderen van bijna negen miljoen gulden. Het wordt onaanvaard baar geacht, dat een groep hardnekkige weigeraars anderen voor de kosten van schoner water laten opdraaien. Omdat met loon-, giro- en bankbeslag, zoals de provincie dat onverminderd blijft toe passen, de achterstallige belasting niet bij alle weigeraars is in te vorderen, heeft men nu besloten over te gaan tot beslag op huisraad en openbare ver koping daarvan. Wanneer tot verkoop van roerend goed wordt overgegaan, zijn alle achterstallige termijnen van de mifieubelasting terstond opeisbaar. Hoge kosten en veel lasten kunnen weigeraars zich nog besparen door achterstallige milieubelasting vóór 20 september a.s. te voldoen. Na die datum volgt onherroepelijk het zogenaamd „herhaald bevel" door de deurwaarder; bij niet betaling ogenblikkelijk gevolgd door beslag en betekening. Na een lang, vermoeiend maar zeer geslaagd zomervakantieprogramma is kinderboerderij „De Vrüe Teugel" enige tÜ'd dicht geweest. Deze ttfd was nodig om de boerderij op te knappen; vakantie te nemen en nieuwe plannen voor het komend seizoen te maken. Woensdag 15 september ging de kinder boerderij weer open voor alle kinderen in de leeftijd van 4-12 jaar. Deze kinderen Nu ook fly jackets in navy met bontkraagje nu f 65, Leuk op een hoge spijkerbroek van Bobos met smalle pijpen. Bij busstation waar het zo ge makkelijk parkeren is. TELEFOON 11636 Zaterdagmorgen, negen uur, vindt aan het slachthuis vleesverkoop plaats aan alle houders van groene kaarten. zyn welkom vanaf 13.30 uur tot 17.00 uur. In de komende weken wordt tevens begonnen met de aktiviteiten voor peu ters; de volwassenenavond en de avond voor de jongeren in de leeftijd van 13-15 jaar. Binnenkort komt er een brochure uit met vermelding van alle aktiviteiten, openingstijden etc. Voor deelnemers in de leeftijd van 4-12 jaar geldt: de boerderij is dinsdagmiddag, woensdagmiddag, don derdagmiddag, vrijdagmiddag en zater dagmiddag open. Woensdags van 13.30 tot 17.00 uur, de andere dagen van 14.00 tot 17.30 uur. De zaterdagochtend is bestemd voor deelnemers die aan verschil lende werkgroepjes willen meedoen. Voorgesteld wordt een overgangsrege ling te treffen, waarbij de bijdrage per verenigingslid jaarlijks met maximaal vijf gulden tariefsstijging c.q. tariefsda ling wordt aangepast, terwijl voorts een inflatiecorrectie zal worden toegepast. Uitgangspunt daarbij is. dat de huidige inkomsten van de stichting op niveau blijven. Na verloop van enkele jaren zal dan „Iedere" gebruiker van een sport akkomodatie een „gelijke" bijdrage aan de stichting respectievelijk de gemeente gaan betalen. De financiële consequenties van dit voorstel zijn nog niet in de ontwerp-begroting voor 1977 opgenomen. Tijdens de deelnemersvergadering van de sportstichting op woensdag 22 sep tember zal het voorstel behandeld wor den. De vergadering is openbaar; wordt in de zaal van de brandweerkazerne gehouden en begint om 20.00 uur. I d«n blicklaan 35 aoaat tal. 13901 of 14550 MACHTIG EIKEN PUUR MATUUR Zaterdags geopend van 10-17 uur op woensdagmiddag 22 september op de MANIFESTATIE '76. kunnen worden afgehaald bij Den Blieklaan 35 en Lange Brinkweg, tegenover het gasbedrijf. VERMIST: 11-9. Reu, bastaard poedel, zwart, groot, staart gekruld over rug, 9 jr; Rous, Jol 9, 'Loosdrecht, tel. 02158-1745. 6-9. Teef, bastaard herder, gladharig, lichtbruin met wit, donkerbruin bij de oren, lange staart, 10 jr; halsband; Barnstein, Soestdijkerstraatweg 110, Hil versum, tel. 02150-50642. 10-9. Kater, zwart; Janssen, Kerkpad 112, tel. 16651. 8-9. Kater, zwart met witte borst en buik, 1 jr, groen halsbandje en vlooienbandje, „Thomas"; gecastreerd; Veenendaal, Korte Brinkweg 8, tel, 12483. 8-9. Kater, cypers, littekens op neus en achter rechteroor, gecastreerd; Plekke- poel, Parklaan 23, tel. 13704. 6-9. Poes, zwart, witte snoet, borst en voetjes, steriel, 6 jr, „Tobberd"; Bilder- dijklaan 19, tel. 13713. GEVONDEN: 12-9. Katje, 9 weken, overwegend wit/ grijs, kapotte plek in de nek; Nagtegaal, Verhoevenstraat 84, Amersfoort, tel. 033- 33193. 10-9. Katjes, drie stuks, twee cypers/wit, een zwart/wit, 8 wk; (Stadhouderslaan). 10-9. Kat, lapje, (Birkstraat). 9-9. Kat, zwarl/wit, (Haverweerd); Die rentehuis, KI. Engendaalweg, tel. 13583. Deze opgave wordt wekelijks opgemaakt door de post Soest van de (landelijke) Stichting Avimedi, die zich bezig houdt met opsporing van zoekgeraakte huis dieren d.m.v. registratie van vermiste en gevonden dieren. Dit in samenwerking met het Dierentehuis Soest, de gemeen tepolitie Soest en instanties voor dieren bescherming in de omliggende gemeen ten. Het verdient aanbeveling steeds vermis sing en vondst van huisdieren zo spoedig mogelijk te melden bij de politie, het Dierentehuis en/of Avimedi. Telefoonnummers zijn: Politie 19444. Dierentehuis 13583 en Avimedi 10667. De kulturele kommissie zal een onder zoek laten instellen naar de mogelijk heid de wandschildering in de Weth. de Haanschool te Soesterberg, van de lan delijk beKende kunstschilder Stokhof de Jong te laten restaureren. Naar de mening van de leden van de com missie is er sprake van een té belangrijk werk om het zo maar te laten „onderkal- ken". De wandschildering is aangebracht in de hal van de oorspronkelijke hoofdin gang. Het kunstwerk werd ontdekt bij herstelwerkzaamheden.Vastgesteld kon worden dat men er in het verleden niet al te zuinig mee was omgesprongen; er was al een kalklaag over aangebracht en bovendien werden er ooit gaten in gehakt om radiotoren van de centrale verwar ming op te hangen. Het commissielid mevrouw L. Zegers- Zondag heeft inmiddels uitgezocht dat men te doen heeft met een werk van een bekende kunststenaar, die lang in Soest woonde en hier ondermeer oprichter was van de volksuniversiteit. De heer Stokhof de Jong overleed in 1966 Het in het kader van de BKR vervaardigde kunstwerk „De Springers" van de Soes- ter kunstenaar Otto Schouten, moet volgens de visie van de kulturele commissie ge plaatst worden op de speelweide op de Eng. Het is een beeldengroep, voorstellende een polsstokspringende man in de drie fasen van de sprong. Maquette van Otto Schouten's beeld „De Springers". Het beeld krijgt een hoogte van vier meter en een lengte van circa vijf meter. De 3 figuren zijn levensgroot; de pols stokken hebben 'n lengte van 4 meter. Het beeld is door de gemeente aangekocht, na een positief advies van de Utrechtse (BKR)-adviescommissie. Het zal in brons uitgevoerd worden. Men zou het ook een afbeelding van het friese fierljeppen (met een polsstok over een sloot springen) kunnen noemen en gezien de afmeting en de duidelijke voor- Tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan de broodbakkerij aan de Laanstraat van de heer B. J. C. Rademaker, zijn enkele bezwaren ingediend. Tijdens de zitting in het gemeentehuis verklaarde mr. M. v. d. Werf namens de heer F. A. van Mil, dat hinder ondervonden werd door en van luchtverontreniging, nachtelijk lawaai van slaan met rubberhamers op meelsilo's en gebruik van het erf als parkeer plaats. De heer R. van Mil had last van het af- en aanslaan van de pomp die bij de silo gebruikt werd. *Een gedeelte van de bezwaren bleek slechts van tijdelijke aard te zijn of geweest te zijn. De bedrijfsleider van de heer Rademaker, de heer P. Salentijn verklaarde dat het slaan met rubberha mers tothet verleden behoorde, omdat het door herstel van een constructie fout overbodig geworden is. Het zou de laatste twee maanden ook niet meer voorgekomen zijn. PIEDRO - BUNNIES RENATA KORREKTIESCHOENEN SPECIAAL SCHOENHANDEL Winkelpromenade Laanstraat 95 BAARN - Tel. 02154 -13387 Maandags gesloten Wat het parkeren betrof was ook die overlast van voorbijgaande aard. Na de verbouwing zou het geheel tot het ver leden behoren. Salentijn vroeg de stank overlast nader te preciseren. De be zwaarden spraken van een zoete weeë lucht, wat volgens Salentijn niet van de broodfabriek kon zijn. Het wordt uitge zocht. Howson Tegen een hinderwetvergunning voor het bedrijf Howson Algraphy B.V. verzet zich de aktiegroep „Soestdijk geen stank- wijk". De dames E. Rademaker-Beuken en Cl. Wessel-Grimbergen, waren de woordvoerders. Hun bezwaren waren meer bedoeld als „stok achter de deur". Men had in het verleden overlast gehad en om te voor komen dat het nog een s zou gebeuren, stelde men alvast een beroep op de Kroon veilig. Men vertrouwt er enigszins op dat de voorwaarden, die de gemeente gaat stel len aan het bedrijf, dusdanig zijn. dat van overlast nooit meer sprake zal kun nen zijn. Maar omdat je nooit kunt weten, diende de aktiegroep toch maar het be zwaar in. dat men bang was en bleef voor ontsnappende gassen. De torenstraat, gezien vanaf de Kerkstraat en wel wat langer dan „vijftig jaar geleden", toen er nog sprake was van rooilijnen. Daarover had men het pas in september 1926. Niet bekend is of toen door onze vroede vaderen, met vooruitziende blik, de „huidige" rooilijn al werd vastgesteld. Uit de „KRONIEK VAN DE WEEK": In Hengelo bij de „Hee- maf" wordt gestaakt. De loonrege ling is slecht, dat erkent zelfs de directie. Maar zij beroept zich er op, dat zij de loonregeling niet kan verbeteren, omdat zij op de buiten- landsche markt moet concurree- ren. En de uitvoer wordt bemoei lijkt door de hooge invoerrechten, die andere landen heffen. De fa briek heeft in 1925, naar zij offi cieel mededeelt, 300.000 gulden aan invoerrechten in andere landen moeten betalen. Deze directie verklaart hier dus, dat zij de invoerrechten in andere landen betalen moet. Niet de ver bruiker dus, maar de producent, de Nederlandsche firma en daarom moet zij de eischen van haar arbei ders afwijzen. Nu heeft men altijd betoogd, dat een invoerrecht den prijs voor den consument verhoogt. Mr. Van Gijn c.s. noemde het een dwaasheid te veronderstellen, dat de buitenland- sche importeur, teneinde zijn afzet gebied te behouden, het invoer recht voor zijn rekening zou ne men. Maar „Heemaf" moet die dwaasheid toch volbrengen. Als er iets dwaas is, dan zijn dat de theorieën van de vrijhandelaars. Uit de RAADSZAAL: Vaststelling van rooilijnen voor de winkelstra ten Torenstraat en Rademaker- straat, werd niet becritiseerd, ter wijl een adres van vergunninghou ders om verlaging van hun aanslag geen genade kon vinden, wijl het tweetal dat er voor in aanmerking zou komen, na herhaald verzoek, in gebreke was gebleven de noodige gegevens te verschaffen. In 't Vosseveld zal bij de wijziging der Bouwverordening rekening worden gehouden met de wenschen om kleinen bouw te voorkomen. Adhesie zal worden betuigd bij de spoorwegraad aan het schrijven van den heer H. Arkes, over wijziging der spoortarieven Soestdijk- Utrecht. Over KOLONIËN: Als men in ge zelschap of werkplaats, kantoor of beurs, in den trein of op straat de gesprekken hoort welke over kolo niën en koloniaal bezit handelen, slaat men dikwijls de handen ineen over de kant noch wal rakende argumenten, die aangevoerd wor den om het bezit van koloniën te bestrijden of te verdedigen. De een beweert, dat alle koloniaal bezit van diefstal afkomstig is en dus zoo spoedig mogelijk, liefst vandaag nog, moet worden opgegeven, ter wijl anderen betoogen, dat het de plicht en 't recht is van elke mo gendheid zoveel mogelijk land en koloniën te annexeeren... AANBESTEDING: De uitslag der aanbesteding voor den bouw van een kantoorgebouw met meterhuis, woning en het maken van een onderbouw voor den gashouder te Soest voor rekening van de ge meente Soest, is als volgt: Prins, Soest, 16.769,-; Alders, Hilver sum, 21.732.-; Hornsveld, Soest, 24.155,-; Rademakers en Dorre- steijn, Soest, 24.475,-; Klein en De Kruijff, Soest, 24.497,-; He mels Co, A'foort, 24.898,-; J. Mets, Soest 25.141,-; De Bruin, Soest, 25.999,-. BALLONVAART: De Burgemees ter dezer gemeente maakt bekend, dar op 19 september a.s. vanuit Münster (Duitschland) een wed strijd met vrije ballons wordt ge houden, uitgeschreven door het „Deutsche Luftverband". Over eenkomstig den wensch van de Duitsche Regeering, worden de ingezetenen verzocht om, voor het geval een ballon in deze gemeente mocht landen, aan de inzittenden zoo mogelijk wel de noodige mede werking te willen verleenen. AUTO-ONGELUK: Woensdag middag kwam te Soesterberg de vrachtauto van den heer K., door dat de wagen in het mulle zand reed, tegen een boom terecht. De inzittenden werden gewond en wer den met de auto van den heer Stam naar Amersfoort gebracht, alwaar zij door een dokter werden verbon den. De auto is geheel vernield. UIT DE ADVERTENTIES: HUIS TE HUUR, voor klein gezin 5,- per week. Te bevragen Schoutenkampweg 23, Soest. MEVROUW BATENBURG (se cretaris), ,,'t Donkje", Van Wee- destraat, vraagt tegen 15 Oct. een net tweede meisje van 15 tot 18 jaar. R.K. HEROPEND de paarden- en var kensslagerij R. Bokma, Beuken laan 20B, Soest. Uitsluitend le kwaliteit Varkensvleesch. Concur- reerende prijzen. NIEUWE BESSESAP van Zwaar demaker, per halve flesch 0.30; Frambozensap, p. heelefl. 0.60. J. Mets, Van Weedestraat 46, tel. 98, Soestdijk. stelling mag het ons inziens een meer in het oog lopende plaats krijgen. Bij het gymnastieklokaal aan de Paulus Potterlaan wordt een kunstwerk in de vorm van een speelobject geplaatst. Na het uit de wegruimen van enig misver stand zijn personeel en het bestuur van de Van der Huchtschool bereid gevonden over de vorm van het kunstwerk mede te adviseren. Het misverstand berustte op de veronderstelling bij het schoolbestuur dat zij in de kosten moest bijdragen. Toen dat niet het geval bleek te zijn, was men maar al te bereid mede te adviseren. De Staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft besloten, dat een bevolkingsonderzoek naar kanker aan de baarmoederhals zal worden opgezet in een 3-tal rayons, te weten Nijmegen, Rotterdam en Utrecht. De gemeente Soest wordt gerekend tot het rayon Utrecht. Dit onderzoek wordt door het rijk gesubsidieerd en zal worden verricht bij vrouwen van 35 tot 55 jaar met een herhalingsonderzoek om de drie jaar. Het onderzoek om vat dit jaar de vrouwen die geboren zijn in de jaren 1941 1838 1935 1932 - 1929 1926 1923 en 1922. In Soest zal echter ook (en tegelijkertijd) een aanvullend onderzoek plaatsvinden. De reden daarvan is, dat in deze ge meente het onderzoek naar baarmoeder halskanker reeds een aantal jaren heeft plaatsgevonden bij vrouwen van 25 tot jaar. Zou het rijk geen experiment zijn gestart, dan had dit (plaatselijke) onderzoek gewoon doorgegaan. Op grond daarvan worden de vrouwen van 25 tot 35 jaar en van 55 tot 60 jaar ook in de nieuwe opzet in de gelegenheid ge steld aan het onderzoek te blijven mee doen. Dit jaar heeft dat dan betrekking op de vrouwen die geboren zijn in 1950 - 1947 - 1944 -1920 en 1917. In de jaren 1977 en 1978 zullen de vrou wen van de niet-genoemde geboorte jaren worden opgeroepen, zodat in een periode van 3 jaar de gehele vrouwelijke bevolking van 25 tot 60 jaar een uitnodi ging voor het onderzoek heeft ontvangen. Uit statistische gegevens blijkt, dat in Nederland ongeveer 400 vrouwen per jaar overlijden aan deze vorm van kanker. STEENHOFFSTRAAT 47 TELEFOON 02155-18252 Deze aandoening kan in het allereerste begin, wanneer de vrouw nog geen klachten heeft, ontdekt worden door middel van het maken van een strijkje. In het geval dat er bij het onderzoek een afwijking wordt gevonden, kan een be handeling volledige genezing brengen. Voor die vrouwen, die aan de baarmoe der zijn geopereerd, is het toch raad zaam aan de oproep gehoor te geven. De uitstrijkjes zullen worden afgenomen door een daarvoor speciaal opgeleid team van het Centraal Bureau voor Keuringen te Den Haag. Het afnemen van het uitstrijkje duurt slechts enkele minuten. Het uitstrijkje gaat voor cel- onderzoek naar het universitaire labora torium Cyt-U-Universitair te Utrecht. Dit onderzoek neemt enige tijd in beslag. De uitslag van elk onderzoek wordt aan de huisarts medegedeeld. Aan elke onderzochte vrouw wordt een stencil uitgereikt waarop vermeld staat op welke wijze het bekend worden van de uitslag zal plaatsvinden. Aan dit onderzoek zijn voor de opgeroe- penen van 35 tot 55 jaar (de deelneem sters aan het zogenaamde rijksonder- zoek) geen kosten verbonden; de op- geroepenen van 25 tot 35 jaar en van 55 tot 60 jaar zijn een eigen bijdrage van 15,- verschuldigd. Een grote opkomst is niet alleen van belang voor de opgeroepen vrouwen zelf, maar zal ook een stimulans zijn om van overheidswege een bevolkingsonderzoek naar kanker van de baarmoederhals te blijven subsidiëren en wellicht uit te breiden. Het onderzoek in Soest wordt gehouden van 25 oktober tot en met 5 november. In de eerste helft van oktober worden de vrouwen die hiervoor in aanmerking komen opgeroepen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 9