Drie doden en acht gewonden M'76 halfweg al een groot sukses Trieste balans van verkeersongevallen in het afgelopen weekend Meer dan 7500 bezoekers yasseerden reeds de kassa Uitdienen is het parool Visser tegen autocross- wedstrijden in natuurgebied A.s. zaterdag weer heideveldjes schonen Betaling abonnements geld Subsidie achteraf voor restauratie „De Drie Ringen" Foto Herman van Damj Foto Herman van Dam] Foto Fred van Dijk Zo zag de nieuwe auto eruit nadat de drie mee over de iFoto Fred van Donderdag 23 september 1976 55e jaargang no. 6 SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderde Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest jel_ 14152 - Postgiro 126156 Verkeersongevallen in het afgelopen weekend hebben het leven gekost aan drie jeugdige inwoners van Soest, en hebben bovendien nog eens acht gewonden opgele verd. Vrijdagavond kwam de 17-jarige William van de Heuvel om bij een ongeval op de Maarschalkersteeg, achter het restaurant De Korte Duinen aan de Birkstraat. De twee medeinzittenden werden ernstig gewond. Zondagmorgen overleed in het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg de 3-jarige Albert Noordhoek Heg. Hij zat achter op de fiets bij zijn moeder, toen zij op de over steekplaats op de rijksweg te Soesterberg, bij de kruising met de Montgomeryweg, werd aangereden door een automobilist. Ook mevrouw Noordhoek Heg werd in het ziekenhuis opgenomen. Zaterdagavond overleed de 18-jarige Pim van Haastrecht na een botsing van de auto, waarin hij als passagier meereed, op de Soesterbergsestraat tegen een boom. De drie medeinzittenden werden gewond naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. Tenslotte werden twee Amerikanen gewond bij een botsing met een tegenligger op de Soesterbergsestraat. Het ongeluk dat het leven kostte van de 17-jarige William van de Heuvel, had vrijdagavond plaats tegen 10 uur. Op dat moment sloeg de gloednieuwe auto op de Maarschalkersteeg over de kop, waarin het slachtoffer gezeten yas met "de 16- jarige D. A. en de 15-jarige D. van de G. beiden uit Soest. De jongens werkten bij Avia's pompsta tion aan de Birkstraat, waar zij onder meer gloednieuwe auto's schoonmaak ten. Reeds eerder op de dag hadden zij met een wagen op de Maarschalker steeg gereden. In het donker werd op nieuw een ritje gemaakt en toen de auto over de kop sloeg zat de 15-jarige v. d. G. achter het stuur. Vermoedelijk raakte hij een bermpaaltje, waarna de wagen over de kop ging. Van de Heuvel werd uit de auto geslingerd en was vrijwel op slag dood. De twee anderen werden ernstig gewond maar slaagden er toch in alarm te slaan. Zij werden met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De auto werd zwaar bescha digd. Met het voertuig was nog geen 25 kilometer gereden en het had ook nog geen nummerbord. Zaterdagmiddag, even voor half drie, werd op de oversteekplaats in de rijks weg te Soesterberg, op de kruising met de Veldmaarschalk Montgomeryweg, mevrouw F. A. Noordhoek Heg (43) aan gereden door een auto, bestuurd door de heer J. van B. (28) uit Ermelo. Mevrouw Noordhoek Heg en het bij haar achterop zittenden zoontje Albert werden door de auto geschept. Zwaar gewond bleven zij beiden liggen. Met twee ambulances werden zij naar het ziekenhuis De Lich tenberg te Amersfoort gebracht, waar het zoontje zondagmorgen overleed. Volgens getuigen reed de autobestuur der door groen licht. Hij kon de plots op de oversteekplaats fietsende moeder en kind niet meer ontwijken. Het derde slachtoffer van dit weekend viel zaterdagavond even voor 12 uur. Toen botste een personenauto, bestuurd door de 19-jarige J. van G. die met hoge/ snelheid uit de richting Soestduinen over de Soesterbergsestraat reed, even voor Necklenburg, tegen een boom. Van de vier inzittenden, werden de chauffeur en de achter hem zittende 17-jarige mej. I. A. M. V. uit Baam, uit de wagen ge slingerd. Het voertuig zwiepte van de rechts van de weg staande boom, naar de linker zijde van ae weg en kwam daar met de achterzijde van de wagen tegen een boom tot stilstand. De naast de bestuur gezeten Pim van Haastrecht moet op slag dood zijn geweest. De vierde in zittende, de 18-jarige M. W. E. uit Soest werd evenals de bestuurder en het meisje met ambulanceauto's naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. Van G. werd aan het gezicht gewond en het meisje had schaafwonden en een pijnlijke voet. Zij konden beiden het zie kenhuis vrij spoedig verlaten. Het derde slachtoffer hield aan de botsing een ge scheurde spier over. De auto werd totaal vernield. Volgens een verklaring van de bestuur der reed hij met een snelheid van boven de 100 km p.u. Door de regen was het wegdek glad en raakte hij de macht over het stuur van zijn wagen kwijt. Het ongeval, waardoor twee Amerika nen gewond raakten, gebeurde evenees op de Soesterbergsestraat. Daar raakte de 24-jarige Amerikaanse militair S. D. S. op de linker rijbaan, toen zijn 1-jarig zoontje Matthew hem plots aan de haren trok. Van de twee tegenliggers, kon de eerste de wagen van de Amerikaan ontwijken; de tweedè, bestuurd door de heer M. A. van den B. (20) uit Soester berg, slaagde daar niet in. Hij raakte de auto van de Amerikaan aan de achter zijde, waarna deze tegen een rechts van de weg staande boom botste. S. en zijn naast hem zittende echtgenote werden gewond. Beiden werden naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Hun zoontje kwam met de schrik vrij. Mevr. S., die verwondingen in het gezicht en aan armen kreeg, kon na behandeling naar huis. Haar man kreeg hoofdletsel en werd later naar het ziekenhuis Dr. A. Mat- thijsen in Utrecht gebracht. De auto werd zwaar beschadig. Het aantal doden ten gevolge van dit jaar plaats gehad hebbende verkeersongeval len is hiermee de gestegen tot elf. A.s. zaterdag, 2b september, om negen uur worden alle natuurvrienden weer verwacht op het terrein dat gelegen is achter het pension Het Witte Huis aan de Birkstraat, op de grens met de gemeente Amersfoort. Dan zal doorgegaan worden niet het schonen van de heide, waarmee veertien dagen geleden door en groep van 23 vrijwilligers begonnen werd. Er wordt gewerkt van 9.00 tot 13.00 uur. Zagen en bijlen zijn aanwezig. Voor inlichtingen kan men terecht in de stand van het IVN Eemland op de M '76 of bij Chris Uiterwijk, Kerkpad NZ 49, tel. 11381. Het restant van de auto waarmee op de Soesterbergsestraat met volle vaart tegen een boom werd gereden. De miljoenennota is. intussen geopen baard. De laatste beleidsnota van dit kabinet. De inhoud gaf nog weer eens de- compromissen aan die de progressieven en de christendemocraten hebben moe ten doen om samen met dit beleidsstuk voor den dag te kunnen komen. In het laatste halfjaar van zijn bestaan zal het, kabinet alsnog willen pogen om enige van de oorspronkelijke programma punten verwezenlijkt te krijgen. Doch de tegenstand ertegen zal, mede met het oog op de aanstaande verkiezingen ster-j ker zijn dan ooit. In de eerste plaats is het al zeer de vraag of het ingediende ontwerp voor een vermogensaanwas- deling nog in deze zittingsperiode zal kunnen worden behandeld, want aan bei de zijden is men nu wel gaan inzien, dat hieraan zoveel mankeert en dat de in voering zoveel economische problemen zou veroorzaken, dat een afdoening van ook dit zo omstreden onderwerp nauwe lijks mogelijk lijkt. En de miljoenennota zal zeker meer controversiële punten laten zien, voor, beide coalitiegroeperingen. Waarom het nog helemaal niet zo erg zeker is, dat dit kabinet zijn leven tot het vastgestelde tijdstip kan rekken. Het kon één van bei de groeperingen weieens heel goed uit komen een bepaald beleidspunt aan te grijpen om het kabinet toch nog vóór de eindstreep ten val te brengen. O ja, want er zijn wel tekenen van een regressie te bespeuren. En hoe meer de stembus- nadert, hoe sterker die aan de dag zullen treden. De burgemeester tijdens de rondleiding over de M'76, met naast haar mevrouw Meier en de heer Knaapen van het organisatiecomité. Jan Visser, het gemeenteraadslid voor de politieke combinatie van PPR, D'66 en de PSP, Progressief Soest, vraagt burgemees ter en wethouders de natuur te vrijwaren van crosswedstrijden en alle bospaden af te sluiten voor motorvoertuigen. Visser wil graag geïnformeerd worden waar, waneer, hoeveel en hoe vaak in de Soester natuurgebieden cross-wedstrijden georganiseerd worden. Hij vraagt of het waar is, dat de Soester politie bij deze wèdstrijden het verkeer in de bossen regelt en of het jyist is dat na afloop van zo'n wedstrijd de vervuiling van de natuur groot is. ..Bent u van mening met de natuurwacht, dat de aftakeling van de natuur in de zandafgravingen in Soest, onrustbarend groot begint te worden?", aldus vraagt Visser. Ook de burgemeester keek met grote interesse naar de broedmachine in de boerenstand. Nog drie avonden en de zaterdagmiddag is de M'76 open, ipaar reeds nu kan gezegd worden dat het een geweldig sukses is geworden. De M'78 zal zeker georganiseerd worden; dat lijkt ons geen voorbarige conclusie. Het is dit keer, meer nog dan in 1974 een echte manifestatie van het „Wonen, Leven en Werken in Soest". Mogelijk komt het werken er het slechts af, maar Soest is daarvoor een forensengemeente. De opening door de burgemeester werd door een groot select gezelschap bijge woond. De genodigden werden met de nieuwste Renaults „aangevoerd vanaf de brandweerkazerne. Garage Stam ver leende daaraan haarmedewerking. De openingsceremonie bestond dit keer Op 1 oktober a.s. is 't moment weer aangebroken, dat de betaling van 't abonnementsgeld voor het vierde kwartaal 1976 a 5, moet plaats vinden. Echter zeer velen hebben aan ons verzoek voldaan en hebben het ge hele jaar uit betaald. Er zijn er echter ook, die tot op heden het derde kwartaal niet voldeden en aan die abonnee's verzoeken wij beleefd, doch dringend bij de be taling van het vierde kwartaal, het derde kwartaal toe te voegen, dus totaal 2 x 5,— 10,— per giro te voldoen. U kunt uw betaling voldoen aan ons kantoor. Van Weedestraat 29 of op onze postrekening 126156 of op onze rekening bij de Ned. Midden- standsbank N.V. te Soest rek.nr. 68.43.10.805 of op onze rekening bij de Rabobank te Soest rekeningnr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Voor uw medewerking zeggen wij U hartelijk dank. ADM. SOESTER COURANT uit de onthulling van een drietal teke ningen van evenzoveel scholen. Binnen volgden wat toespraken: van de heer Knaapen als voorzitter van het werk comité en van de burgemeester om de Manifestatie „geopend" te verklaren. Zij zei te hopen dat de M'76 er één zou zijn van een lange reeks. „Soest is een mooi dorp; laten we met z'n allen zorgen dat het mooi blijft en dat het goed is te leven, wonen en werken", aldus dé burgemeester. Zij kreeg een zilveren lepeltje met M'76- embleem als aandenken. Daarna volgde een rondleiding die uren in beslag nam. Sindsdien stroomt 's avonds het publiek naar de grote tenten op de Eng, waarin de Manifestatie is ondergebracht. Opvallend is de belangstelling die overal bestaat voor kwissen. want geen zich respecterende standhouder, of hij heeft wel iets te „raden". Er is direct al geen doorkomen aan bij de stand van Veilig Verkeer en er recht tegenover, bij de stand van het gasbedrijf. Aan beide kan ten is wat „in te vullen" en de deelname daaraan is enorm. Er is buitendien veel nuttigs op te steken en leerzaams mee te nemen. Zo laten bijvoorbeeld de stands van brandweer en politie aan duidelijkheid niets te wensen over. De Aros doet ook niet vergeefs een beroep op steun en niet tevergeefs staan er ongetwijfeld ook de EHBO, het Roode Kruis en de Zonne bloem. De Springbokken trekken iedere avond de aandacht met een show en het Rad van Avontuur, terwijl PVO met een ta melijk provocerende tekst, closetrollen aan de man poogt te brengen. Een grote trekker is de „boerenstand" met de kalfjes, de kuikens' en vooral de broed machine. De kaasverkoop floreert, na een aarzelend begin, redelijk, terwijl de muziek van Schoemaker uit Laren en de veelvuldige shows van Van Dam tal loze bezoekers trekken. Er zijn mogelijk vergeleken met de vorige beurs wat minder snacks te krijgen, maar bakker Van Brummelen doet grootse zaken. Een tegenvaller voor sommige bezoe kers zal zijn dat er niet iedere avond modeshow is, maar vanavond kan men daarvoor weer wel terecht. Vrijdagavond treedt de Soester Boerendansgroep op en ook uit Friesland afkomstige Folklo ristische dansers. Zaterdagmorgen wordt de hondenshow gehouden, waaraan slechts met huisdie ren kan worden deelgenomen. Het gaat om de trouwe huisvriend en niet om ras honden die meedoen aan landelijke keu ringswedstrijden. Zaterdagavond, de sluitingsavond, tre.- den de PVO-puppy's op; enkele groepen van de Springbokken, de Eemlander blaaskapel en wordt, net als alle an dere dagen een Amerikaanse verkoop ge houden. Om kwart over acht zal de prijs uitreiking plaatsvinden aan de inzenders van de wandkleden. Er is een prijs van de jury en een prijs van het publiek. Het juiste aantal bezoekers wordt ge schat tot en met dinsdagavond op circa 7500. Een exact aantal is niet op te geven, omdat er veel toegangskaarten in de voorverkoop verkocht werden. Overigens hebben de standhouders de Soester bejaarden en gehandicapten een bijzondere dienst bewezen met de extra openingsuren op dinsdagmorgen. De vrij willigsters van het UW waren ter plaatse voor hulpverlening. De gemeente wil, weliswaar achteraf 85.810 gulden subsidie geven voor de reeds voltooide restauratie en verbouwing van het pand „De Drie Ringen" aan de Kerkstraat. Dit bedrag is 30% van de totale subsidia bele kosten, die een som bedragen van 286.034,05. Ook CRM stelde 30% van dit bedrag beschikbaar. Tegen deze over heidssubsidies bestaat geen bezwaar mits het gebouw waarvoor het gegeven wordt op de Monumentenlijst staat. Dat is hier het geval. Hoewel er al jaren wordt aangedrongen op een nieuwe abortuswetgeving, er in de Tweede Kamer nu twee initiatief- ontwerpen voor in bespreking zijn ge weest, is het hoogst twijfelachtig dat een nieuwe wet op de abortus nog in de zit tingsperiode van dit kabinet in de staats courant zal verschijnen. Met de nu in de Kamer besproken ontwerpen, enerzijds van PvdA en WD, anderzijds van de christendemocraten, werd ten langen leste nog voldaan aan een punt uit het regeringsprogramma van 1973. Daarin werd aangekondigd dat men voor dit penibele punt op een initiatief uit de Kamer zelf zou wachten, het dus niet van de regering zou komen. In dit kabinet lagen de tegenstellingen ten aanzien van het in meer of mindere mate toestaan van abortus al precies ge lijk als die in het parlement en voor dit onderwerp wilde men geen kabinetcrisis riskeren. Om aan het regeringspro gramma te voldoen moest dan nu toch wel, vóór het scheiden van de markt, een eventuele nieuwe wetgeving nog vanuit de Kamer ter sprake worden gebracht. Dat heeft dan nu uiteraard geleid tot een wederzijdse herhaling van de reeds lang bekende standpunten. Het enige opmer kelijke daarbij was misschien dat minis ter Van Agt onverwacht nog eens kwam verkondigen, dat hij er zich nog niet over wilde uitspreken of hij een eventueel aangenomen wetsontwerp ook de vereis te ministeriële signatuur zou geven. Dat zou dan, gezien zijn bekende standpunt, zeker gelden ten aanzien van het WD- PvdA ontwerp. Men verweet de minister nu, dat hij met die verklaring de Kamer leden wilde beïnvloeden. Maar dat was ten onrechte, want die1 bedenking had de minister al vóór zijn befaamde brief aan de Kamer tot uiting gebracht. Neen, het politieke spel wordt tot het einde toe volgehouden. Ook wan-i neer Tweede en Eerste Kamer het libe ralere initiatief van PvdA en WD in, meerderheid zouden aanvaarden, dan zal men waarschijnlijk, zowel met die afdoening als met de verder vereiste gang van het ontwerp naar de Raad van State èn de benodigde ministeriële on dertekening, zo lang traineren, dat dit kabinet nog net het vaststaande finish- punt haalt, zonder zijn vingers eraan te hebben gebrand. Mag het volgende kabi netsvorming weer bemoeilijken. Zal zo- iets wel wéér een tijdlang in de ijskast komen te liggen. En blijft men dus, onder aller stilzwijgendheid, de bestaan de abortuswet van 1914ontduiken. De in ons democratisch stelsel nu eenmaal vereiste coalitievorming laat immers ook in de naaste toekomst geen andere mogelijkheid over, wat voor- zowel als tegenstanders vaA abortus nu ook zou den willen bereiken.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1