Hof leverancier Joh. Mets 110 jaar oud c®) Fakkeldraagsters groep Soest organiseert 'gezellige kermis' Me Me Inspreekavond over nieuw wijkdienstencentrum voor Smits veen, Klaarwater en Overhees 3EEP 6$) ötè SKI-CONDITIETRAINING iiMfefei Oudste kruideniervan Soest viert uniek jubileum maaswinkel „Kruukje Melm" herontdekt Officiële mededelingen Contactlenzen Ringenoldus A.s. zaterdag: Wie weet oprichtingsdatum in de twintiger jaren? Ledenvergadering „Peters Baan" Zonnebloem „verkopingen" A.s. maandagavond: Overdekte bushalte bij medisch centrum Zaterdagmiddag concert Utrechtse Domkerk Nostalgische kruidendrank op Manifestatie geïntroduceerd Bekendmaking Heeft U oppasproblemen? Lees dan even verder! GE0RGIA MEIDIERS - Oppas voor los en vast In de Soest er duinen: Soester Coutant van donderdag 23 september 1976 voH "rtö De wijd en zijd bekende Wijnkoperij en Delicatessenzaak Joh. Mets viert morgen, vrijdag 24 september, een, zeker voor Soest, uniek jubileum. Op deze dag is het precies 110 jaar geleden dat de „eerste" Jan Mets het allereerste levensmiddelen* bedrijf in Soest opende. De officiële viering: vindt volgende week woensdag, 29 september, plaats in restau rant „Boerderij 't Hoogje" aan de Neerweg, met een exclusief „Chapitre du Con frérie des Vinophiles Pays Bas". Dat „wijn" daar een hoofdrol zal spelen is niet zo verwonderlijk, want Mets „doet daar al zo'n 75 jaar in". Reeds in 1900 immers was men al depothouder van de „Hilversumse Wijnhandel", en die „handel" is steeds grootser voortgezet en maakt nu een apart deel van het bedrijf uit. Hoe anders was dat in 1866. Mets betrok toen een pand aan het Kerkpad n.z. 20 en de „omzet in lampetkannen en spenen- zalf was bevredigend", dat jaar. Soest telde toen drieduizend inwoners. In 1891 werd het zilveren jubileum ge- verzorgd door uw gediplomeerde Opticiën - Contactlensspecialist Lid A.N.V.C. - Lid O.V. Uitsluitend op afspraak vierd en Mets verhuisde naar het huidige pand, dat ooit als gemeentehuis huisves ting verleende aan een handjevol ambte naren. Met de paardetram kwam men langs de winkel en parkeerproblemen deden zich niet voor. Het gouden jubileum werd in 1916 ge vierd en ondanks de oorlog '14-'18 groeide de zaak gestaag. De omzet steeg; de lampetkannen waren al geruime tijd uit het assortiment verdwenen. Soest telde 10.000 ingezetenen. In 1926 ging de gemeenteraad akkoord met de verbouwing van het pand. Het was naar de mening van onze vroede va deren „zeer in het belang van het ver keer en de verfraaiing van de gemeen te". Er was evenwel één probleem: gra tis werd de hoek grond voor het perceel afgestaan en toch verlangden burge meester en wethouders een bedrag van 378 gulden voor de aanleg van een trot toir. Dat was de raad te erg en men be sloot Mets 200 gulden te geven voor de afgestane grond. Het 75-jarig bestaan werd in 1941, tijdens de oorlogsjaren '40-'45 herdacht. De al gemene toestand leende zich niet voor uitbundig feest. Het pand werd meerma len aangepast aan de eisen des tijds en kreeg in de loop der jaren zijn huidige aanzien. Soest telde 20.000 inwoners. In 1950 werd Mets „hofleverancier" en dan in de letterlijke zin van het woord. Bij Paleis Soestdijk wordt wekelijks „ge hoord en bezorgd' In 1964 wordt ook „Drakesteyn" in de klantenkring opgenomen. In 1966, tijdens de viering van het 100- jarig bestaan krijgt Mets het bericht dat nu ook het predikaat „Hofleveran cier" gevoerd mag worden. Soest telt inmiddels 30.000 inwoners en de wijnaf deling trekt allengs steeds meer belang stelling. Er wordt binnen het pand een aparte afdeling voor gecreëerd. Fameus is ook de delicatessen-afdeling en Mets is een speciaalzaak, die zijns gelijke in de omgeving niet kent. Met de wijnverkoop steeg bij Mets ook de „inte resse" in wijnen in het algemeen. Er volgden heel wat studiereizen naar Frankrijk en het resulteerde in 1969 in de installatie van de huidige eigenaar als lid van de „Confrérie des Vinophiles Pays Bas". Dit exclusieve lidmaatschap brengt verplichtingen mee, waaraan Mets ten volle voldoet. In 1971 vindt nogmaals een ingrijpende verbouwing plaats en krijgt de zaak de huidige indeling. Mets groeide als steeds met zijn tijd mee; uiterlijk maar ook op zijn specialistisch terrein van delicates sen en wijnen. Het is „de" waarborg voor nog vele jubilea in de toekomst. Mets maakt een deel uit van de „ge schiedenis van Soest". 1 d«n blieklaan 35 soast tal. 13991 of 14550 MACHTIG GUSEN PUUB MATUUR Zaterdags geopend van 10-17 uur De Fakkeldraagstersgroep van Scouting Nederland te Soest organiseert a.s. zater dag, 25 september in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat een „Gezellige Kermis". Bij alle gemanifesteer in Soest in deze dagen is het toch wel aardig voor deze padvindstersgroep, indien ook hun Manifestatie flink wat belangstellenden trekt. Met de organisatie werd reeds in april gestart en zoals dat meer gaat, veel later kwam men er pas achter dat men gelijk met de Manifestatie '76, en dan nogwel op de zaterdag voor de jeugd, de Gezellige Kermis georganiseerd had. Van uitstel kon geen sprake zijn in verband met de bespreking van de zalen in het Verenigings gebouw. Donderdag 30 september, aanvang 20 uur, wordt in het clubgebouw aan de Eemweg, de jaarvergadering gehouden van de IJsvereniging „Peters Baan". De agenda telt 12 punten, waaronder de gebruikelijke jaarverslagen van secre taris en penningmeester; het verslag van de kascontrolecommissie en een be stuursverkiezing. Aftredend en herkies baar zijn de heren K. Mohrmann, Th. Kok en G. Wassenaar. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. van Wijngaarden, wordt door het be stuur voorgesteld de heer C. de Bruin. Aan de orde komt ook de vaststelling van de contributie voor het nieuwe sei zoen. De verkoping van Zonnebloem welfare- werk in Nieuw Mariënburg heeft het aardige bedrag van 1560 gulden opge bracht. De verkoping werd in augustus gehouden en was alleen opengesteld voor bewoners van het tehuis, familieleden en kennissen. De verkoping in Honsbergen wordt op dinsdag 5 oktober a.s. gehouden en dan van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. De verkoping in Molenschat vindt plaats op vrijdagavond 12 november van 19 tot 21 uur en zaterdag 13 november van 's morgens 10 uur tot 's middags 3 uur. Aansluitend vindt de trekking plaats van de verloting. De te koop aangeboden artikelen zijn allen vervaardigd door de deelnemers aan de Welfare-aktiviteiten. Geen moeite heeft men gespaard om de kermis echt gezellig te maken. Er valt, zoals dat hoort, van alles te beleven: sjoelen, tafeltennis, ballen gooien, tv- tennisspel, een rad van avontuur, waar zegster en poppenkast 'Grote' mogelijk heden zijn er voor verflustigen en dan is er een creatievehoek ingericht waar men ondermeer kan weven. Er zijn „koop-dingen" zoals „jam uit eigen keuken", plantjes, instant foto's, een winkel van sinkel, cake naar-eigen- recept, ijslandse pannekoekjes, worst en zure bommen. Het is een aktiviteit van de Fakkeldraag sters, die meer georganiseerd werd. Steeds voor hetzelfde doelde inrichting en verfraaiing van dé clubhuizen. De groep heeft er twee en tot haar grote, spijt moet nogal eens geconstateerd wor den, dat ongrijpbare en ongeorganiseer de jeugd ze nogal eens gebruikt om verniellust op bot te vieren. Zo werden kort geleden 2 nieuwe closetpotten gron dig in elkaar geslagen. Het zijn niet aflatende zorgen, die verlicht kunnen worden door een forse opbrengst van de Kermis. Oprichting De Fakkeldraagstergroep bestaat naar alle waarschijnlijkheid al vanaf de twin tiger jaren. „Waarschijnlijk", omdat een juiste stichtingsdatum niet bekend is. Wel werd in het mei-nummer van het in 1919 verschijnende blad „Jong Meis jes Leven" vermeld dat er in Soest en Soestdijk „belangstelling bestond voor de padvinderij". In de december-num- mer van datzelfde jaar werd in het blad opgenomen dat Soest „inlichtingen vroeg over de oprichting van een afde ling". Dat zijn echter alle gegevens waarover men beschikt van de vooroor logse jaren. Wie helpt de groep aan meer informatie uit de oprichtingsti jd? Van de jaren na de oorlog is veel meer bekend. Begin '60 huisde men op het terrein van Zonnegloren, nadat in de ja ren daarvoor de groepen Soest en Soest dijk waren samengevoegd. In 1966 vond de fusie plaats met de groep Soesterberg en al die fusies waren een gevolg van een gebrek aan leiding. Daar kampt men ook nu nog mee en ook daar bij kan men de groep helpen. 't Is de vraag waar de groep het meest mee ingenomen zou zijn: een grote op brengst van de Kermis of aanmelding van enkele leidsters? Met beiden zou men wel heel erg gebaat zijn. De groep telt momenteel bijna 70 leden. In 1958 waren er dat 61; in 1962 zakte de be langstelling terug tot 42, om daarna ge leidelijk aan weer te klimmen tot in 1968 91. In 1972 waren er daarvan 63 over nu neemt de belangstelling weer toe. De groep kent „kabouters" (van 7 tot 10 jaar)„padvindsters" (van 10 tot 13 jaar) en „sherpa's" (van 13 tot 17 jaar). Daar na zou het leidsterschap moeten volgen, maar omdat veel meisjes een middel bare schoolopleiding volgen, verlaten zij op 17-jarige leeftijd de groep om el ders te gaan studeren. Inlichtingen over de aktiviteiten van de groep worden gaarne gegeven door mevrouw Vogt, Larixlaan 1 te Soest. Daar kan men ook terecht met alle in formatie over de beginjaren. FASHIONGARDEN SOEST-ZUI D Dit is het helemaal! Stappen in een Bobos spijker broek met strakke of wijde pijp f 72,50. En als u daarop onze nieuwste flanellen ruitjesblouse draagt zal iedereen u benijden f 25,00. Alles in te gekke kleuren. Bij busstation waar het zo ge makkelijk parkeren is. TELEFOON 11636 De op 20 september uitgestelde inspreekavond voor de bewoners van Soest's nieuwe wijken, Smitsveen, Klaarwater en Overhees over het aan de Willaertstraat te bou wen wijkdienstencentrum wordt a.s. maandagavond, aanvang 20 uur, gehouden in het gebouw De Open Hof aan de Veenbesstraat, hoek Dalweg. De avond is duidelijk voor de bewoners van de „drie" wijken bedoeld en zij kunnen niet alleen kennis nemen van de plannen en de vorderingen die daarmee gemaakt zijn, maar wel dege lijk ook wensen kenbaar maken. Via het stichtingsbestuur zijn inmiddels geformeerd een beheerscommissie, een statutencommissie en een financiële commissie. Daarin zijn nog plaatsen open voor vertegenwoordigers van de wijken Smitsveen en Klaarwater. Er is ook een bouwteam geformeerd en een publiciteitscommissie startte dezer da gen met haar werkzaamheden. Zij zullen ondermeer zorgen voor affiches, die de hoorzitting van a.s. maandag nogeens onder de aandacht brengen en verder een wijkorgaan gaan uitgeven. Overigens moet uit de bevolking 75.000 gulden bijeengebracht worden voor het dorpshuis. Het is een voorwaarde van CRM, waaraan evenwel geen beperkin gen wat de geldgevers betreft, zijn ver bonden. In het stichtingsbestuur zijn ideeën gelanceerd hoe dit bedrag bij een te brengen. In De Open Hof zullen maandagavond uitgewerkte tekeningen tezien zijn. Het geheel is echter „bespreekbaar". De avond begint om 20.00 uur en staat onder voorzitterschap van de wethouder mevrouw Van Stiphout. De ambtelijke verkeerscommissie heeft voorgesteld een abri, een overdekte bus halte, te plaatsen bij het Medisch centrum aan de Nieuweweg. De kosten daarvan bedragen 7700 gulden en daarvan neemt busonderneming Tensen de helft voor haar rekening. r ■ry- JEEP STAAT ER OP RENé TREKT 'T U AAN Op zaterdagmiddag 25 september a.s. om 15.30 uur is er weer muziek in de Domkerk. Het programma ziet er als volgt uit: Clavecimbelconcert f moll en fluitconcert D dur van Joh. Chr. Bach. Clavecimbel: Jan Jansen; fluit: Ingrid Dey. Het geheel staat onder leidng van Maarten Kooy. De toegang is vrij. Bü de in stijl opgetrokken stand van slijterij/wijnhandel Van der Linden zal de aandacht van velen getrokken worden op de naam „Kruukje Melm", waaraan in de stand uitvoerig zorg wordt besteed. Met nadruk zegt het stichtingsbestuur dat de bewoners van Klaarwater en Smitsveen uitgenodigd zijn, omdat hun inbreng tot nu toe minimaal was. Over hees daarentegen nam van het begin af deel aan de vergaderingen en hoewel hun visie zeer wel overeen kan komen met die van de twee andere wijken, zal men toch graag daarvan op de hoogte zijn. Het wijkdienstencentrum wordt welis waar in de wijk Overhees gebouwd, maar dient voor alle bewoners van deze drie wijken. Voor hen komen immers in het gebouw, dat over twee etages verdeeld een bruto vloeroppervlak heeft van 4071 vierkante meter, voorzieningen als: een bibliotheek, het R.K. pastoraat, de maat schappelijke dienstverlening en Artis- hoek. Er komt ook een peuterspeelzaal in en een sportzaal, waarin men moge lijk een op Overhees gericht doel kan zien. Dan komt er nog een dorpshuis gedeelte met een bowlingbaan dat ook duidelijk moet voorzien in een behoefte voor de drie wijken. Daarover kan maandagavond gesproken worden, want in feite is het zo dat er nog steeds sprake is van een schets- plan. Dit schetsplan is uiteraard afge stemd op overheidseisen, maar aan de andere kant hebben de insprekers theo retisch de mogelijkheid het plan onderste boven te kerenwijzigingen aan te bren gen in de indeling, participanten te we ren of zelfs in en extreem geval, het gebouw kleiner te maken. De inspraak is deze avond beslist geen loze kreet, al zal men a. binnen de begro ting van vijf miljoen moeten blijven en b. de voorgestelde alternatieven inpas baar moeten zijn. Aan de totstandkoming van het ontwerp plan werkten mee de bibliotheek, het R.K. pastoraat, de stichting peuterspeel zalen, maatschappelijke dienstverlening, Artishock, de sportstichting en een fysio therapeut. Aanvankelijk zaten in het stichtingsbestuur twee bewoners van de wijk Overhees, die zich echter niet ge dekt wisten door een achterban. Daarin kwam een wijziging toen de wijkvereni- ging Overhees van de grond kwam. In het stichtingsbestuur hebben ook zit ting twee vertegenwoordigers van de Vereniging de Soester Gemeenschap. Zij De voorzitter van de commissie voor beroepschriften maakt ter uitvoering van artikel 9 van de Verordening voor de Commissie voor de Beroepschriften be kend, dat op maandag 4 oktober 1976 te 15.00 uur In het gemeentehuis van Soest een openbare vergadering van de commis sie zal worden gehouden, waarin de volgende beroepsschriften worden behan deld: 1. Het beroepschrift van Jonker s Import B.V.. Amersfoortsestraat 105-107 te Soes terberg tegen de weigering van een bouw vergunning voor het uitbreiden van een kantoor/magazijn op een terrein, gelegen aan de Amersfoortsestraat 105-107; 2. het beroepschrift van de heer J. H. E. Hutjes, Beetzlaan 8 te Soest tegen de weigering van een bouwvergunning voor het uitbreiden van een woonhuis en het plaatsen van twee dakkapellen op het perceel Beetzlaan 8; 3. het beroepschrift van de heer H Verhoef, Foekenlaan 4 te Soest tegen de weigering van een vergunning voor het bouwen van 12 paardeboxen op een terrein, gelegen aan de Birkstraat 122b. Soest, 22 september 1976. De voorzitter voornoemd, J. J. J. M. Festen. De schets van het wijkdienstencentrum met dorpshuis, zoals het gebouwd moet worden aan de Willaertstraat. Het wordt een complex met twee etages (gedeel telijk) waarvan de goothoogte van het 'hoogste gedeelte (de sportzaal) elf meter is. vertegenwoordigen min of meer de „rest van de Soester bevolking". Het voorzit terschap van het Stichtingsbestuur wordt bekleed door de wethouder mevrouw M. van Stiphout-Croonenberg, terwijl na mens de gemeenteraad, de heer R. van Logtenstein eveneens een bestuurszetel bezet. Wat in totaliteit ontbreekt zijn vertegen woordigers van en uit de wijken Klaar water en Overhees. Inmiddels is er van uit de wijkvereniging Overhees contact met de bewonersverenigingen van de Veenbesstraat, de Weegbreestraat en de Varenstraat. Men heeft enige verwach ting dat dat contact zal resulteren in afvaardigingen in het stichtingsbestuur. Vooruitzichten op kandidaten uit de wijk Klaarwater zijn miniem, omdat Klaar water weliswaar een buurtvereniging kent, maar men zich vandaar uit niet geroepen voelt voor de gehéle wijk zit ting te nemen in het bestuur van de stichting voor het wijkdienstencentrum. Men hoopt evenwel dat daar maandag a.s. verandering in komt. „omdat", zoals wethouder mevrouw Van Stiphout stelde „het duidelijk gaat om een diens tencentrum met dorpshuisvoorziening voor de drie wijken". Men zal zich afvragen: „Wat is dat?" „Kruukje Melm is een heerlijke kruiden drank, die voor het eerst gestookt werd in de tijd, dat de eerste auto's de Soester dreven onveilig maakten. Gestookt in het café „Tramhalte" (tegenwoordig Burg. Grothestraat 6) waar doorJan en Neel van der Linden voor de eerste maal een kruidendrank werd getrokken. In een aardewerk kruik werd een aantal kruiden en zaden, onder andere kalmoes wortel, jeneverbes, kruizemunt en ge kweekte dovenetel, getrokken op brande wijn. Zo ontstond met veel toewijding en kennis het kruidenbitter „Kruukje Melm". De reizigers, die met de paardetram van Soest naar Baarn gingen, namen bij de laatste halte in Soest (Café Tramhalte) een opkikkertje in de vorm van deze oprechte Soester Kruidenbitter. Met het verdwijnen van de Paardetram raakte „Kruukje Melm" in de vergetel heid. Bij toeval echter werd dit jaar het originele recept teruggevonden. Natuur lijk heeft men toen deze voortreffelijke kruidendrank in ere hersteld. Juist in een tijd, dat kruidendrankjes zo geliefd zijn. „Kruukje Melm" heeft een heilzame en opwekkende werking en kan behalve puur gedronken ook gebruikt worden als mix drank voor longdrinks. „Kruukje Melm" is niet op de Manifesta tie verkrijgbaar doch uitsluitend te koop bij Slijterij/wijnhandel Van der Linden, Burg. Grothestraat 6, Soestdijk en Soes- terbergsestraat 49, Soest-Zuid. Soest - toch al niet verwend met originele souvenirs - heeft hier misschien zijn „Deventer koek" in handen. Hoort u, moeder van Soest, ook tot die vrouwen die wel eens een keertje alleen, zonder de kinderen, boodschappen willen doen; of was u van plan weer eens voor halve dagen te gaan werken? Of hoort u tot die groep van verstandige moeders die vinden dat hun kind alvorens naar de kleuterschool te gaan eerst maar eens moeten leren spelen met leeftijdgenootjes? U allen bent hier welkom u heeft in ieder geval één groot voordeel, u hoeft uw kind hier niet in te schrijven voor één heel jaar, de hoeveelheid keren maakt uzelf uit. Bel even op voor een kennismakingsafspraak. Wiardi Beckmanstraat 505 - Soest Telefoon 2 04 77 Door de enorme belangstelling van het vorige jaar zal in de komende wintermaanden wederom een speciale ski-conditietraining worden gehouden. Ook nu weer zal de training geschieden onder leiding van de bekende internationale ski-leraar Otto Zoetelief uit Soest. uitstekende trainingsmogelijkheden biedt. De trainingen zullen gehouden worden "vanaf eind oktober op de zaterdag, zon- Voor de plaats van handeling is, evenals vorig jaar, gekozen voor de Soester- duinen omdat dit heuvelachtig terrein dag- en de dinsdagochtend, tot ongeveer eind december, begin januari wanneer dan de lang verwachto kunstskibaan te Soesterberg hopelijk gerealiseerd zal zijn. Aanmeldingen voor deze ski-conditie training kunnen geschieden bij Reisbu reau Gerth, Laanstraat 66 te Soest, tel. 12683 - 10653.

Soester Courant | 1976 | | pagina 3