M'76 sloot met 14.588 bezoekers Hockeyclub dreigt opnieuw bos ingestuurd te worden lrf.% meer dan in 191k 910,- voor de fakkeldraagsters „Voorlopig geen herverkaveling Slangenbosje" Gewoon optimist blijven vierde hockeyveld verschoven: Betaling abonnements geld Raadslid K. de Wilde: Auto onder trein Doorrijder Oud-raadslid Gerth uit Progressief Soest Foto Herman van Dam jFoto Herman van Damj 'Foto Herman van Dam! Donderdag 30 september 1976 55e jaargang no. 7 OESTER COURANT lonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. jtgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 De organisatoren van de M'76 na sluiting van de suksesvolle manifestatie. Zaterdagavond heeft de M'76 haar poorten gesloten en met 14.588 bezoekers, ruim 44% meer dan M'74 te verwerken kreeg, kan men wat dat betreft van een enorm en voor Soest ongekend sukses spreken. Ook de standhouders waren tevreden en meerderen lieten direct al blijken ook de volgende keer van de partij te willen zijn. Of dat in 1978 het geval zal zijn, staat te bezien. De organisatoren beraden zich over een Manifestatie een jaar later en dat dan in verband met de viering van het 950-jarig bestaan van Soest. Reeds vorige week woensdag meldde zich de 7500-ste bezoeker. Dat was mej. A. Verwey, Van Lenneplaan 74, die uitge breid in de bloemen gezet werd. De 10.000- ste bezoeker passeerde een dag later en weer was het een dame; mej. N. Kapel uit Soest. Ook zij werd gehuldigd. Tevreden kunnen de organisatoren ook zijn over alle festiviteiten die de Mani festatie omringden. Het podium was veel vuldig ,,in gebruik"; het restaurant was aanzienlijk groter dan de vorige keer; de wandkleden tentoonstelling mocht er wezen en de hondenshow weer een suk ses. Wat dit laatste betreft; zaterdag meld den zich zo'n 50 hondebezitters. De keu ring werd verricht door een jury be staande uit de dierenarts Komijn; de inspecteur van de dierenbescherming Van Geet; de heer 't Hart voorzitter van de afdeling Soest van de dieren bescherming en het hoofd van het Soester dierentehuis. De eerste prijs was voor Roland van Deursen met zijn hond Woempie. Claudia Greidanus mocht de 2e prijs in ont vangst nemen voor Heidi en Zita van Carolien Stork werd beloond met de derde prijs. In totaal werden voor de aanvang van de Manifestatie 50 wandkleden ingezon den. De eerste prijs van de deskundige jury ging naar mevrouw Busse-Haukes uit Bussum. Hoe goed de jury haar werk deed, bleek wel toen ook het publiek het wandkleed van de winnares met de eerste prijs beloonde. Voor de tweede prijs liepen de beoor delingen uiteen: de jury bedacht mevr. Manders uit Soest; het publiek mevrouw Van Vliet-Knap eveneens uit Soest. Bij de derde prijs was de beoordeling weer eensluidend. Die ging naar mevrouw Hasseloo uit Soest. Het solistenconcours van de firma Schoe- maker uit Laren werd gewonnen door Margaret Sukking uit Soesterberg. Met haar eigen compositie voor gitaar blonk zij volgens de jury uit. De tweede plaats was voor Carola Cuypers uit Soest; zij speelde altsaxofoon. De derde plaats werd behaald door de zusjes Annelies en Tanja Verkruisen, met dwarsfluit en gitaar. Een eervolle vermelding kregen de Happy Sisters, drie meisjes van elf jaar, die een lied over „Wonen in Soest" zongen. Er waren in totaal 14 deelnemers. Van de Amerikaanse verkopingen, die op enkele dagen na, iedere dag georga niseerd werden, profiteerden de Raad van Kerken, het Bentickfonds, de Aros, de kinderboerderij, de Zonnebloem, de Blauwe Vogel aan de Bosstraat, de inva- lidensoos, het jeugdwerk in Soest en Soesterberg, dierenbescherming, de Paardenkamp, de Lindehof aan de Van Weedestraat, het Rode Kruis, de EHBO, Veilig Verkeer en een aantal padvinders- groepen. De opbrengst per avond was steeds vele honderden guldens. Enkele avonden werd de verkoping door de organisatoren van het programma ge schrapt. Een groot sukses waren tenslotte ook de kindermiddag, zowel op woens dag als op de zaterdag. Goed, wij weten het nu voor de zoveelste maal, de regering wil de inflatie wel met het woord, niet met de daad bestrijden. Dat laatste moet de internationale con junctuur maar doen. De regering heeft echter zo'n groot vertrouwen in de inter nationale handel en produktie, dat ze het gerust aandurft om het Nederlandse begrotingstekort te laten stijgen tot bij na dertien miljard. Om toch de ver wachte uitgaven te kunnen betalen moet ze, bij alle reeds bestaande schulden, nog eens negen miljard zien te lenen. Maar aangezien de regering zelf niet weet waar ze dat vandaan zou mi -»ten halen, zal er niet veel anders op? ten dan gewoon wat meer bankbiljetten te laten drukken. En die vermeerdering vermindert de waarde van de gulden natuurlijk. Dus sterker inflatie. Maar dat is een punt van later zorg. Zo iets wordt pas merkbaar in de loop van het volgend jaar. En wie dan leeft, wie dan zorgt. Daar staan nog verkiezingen tussen en met het oog daarop kon er echt niet meer bezuinigd worden. Bezuinigen werkt zeer impopulair voor de regerings partijen. Dat is dagelijks aan de uitingen van diverse belangengroepen te merken, want men heeft het toch al aangedurfd om hier en daar wat te snoeien. Daarom kon daar nu ook niet verder mee gegaan worden. Volgend jaar misschien, door die nieuwe regering. Zelfs als ook die weer onder het voorzitterschap van meneer Den Uyl staat. Dan kan er, ge zien de dan gerezen nationale nood, wel weer een sterker beroep worden gedaan op de solidariteit. Nu" zou dat teveel ge vaar opleveren voor de aanstaande zetelverdeling. Maar een kabinet dat weer vier jaar voor de boeg heeft kan zich wel wat meer impopulaire maat regelen veroorloven. De hockeyclub Soest dreigt opnieuw de dupe te worden van bestuurlijk geaarzel en geharrewar. Leek in de vergadering van de commissie openbare werken het tij ten goede gekeerd te zijn en de WD-er Hilhorst („ik heb geen bal met dat 12 jaar wachten van de hockeyers te maken") geen schijn van kans te maken met zijn nieuwe ver- tragingstaktiek, in de commissie ruimtelijke ordening kreeg hij unanieme steun ook van de CDA-ers en de beide vertegenwoordigers van de PvdA. In de commissie R.O. wil men het gevraagde krediet achter de hand houden tot dat bekend is waar het nieuwe sportcomplex voor de hockeyclub gerealiseerd zal worden. De mededeling van de voorzitter, wethouder Ebbers, dat de feitelijke in gebruikneming nog wel drie tot vijf jaar op zich zou laten wachten, deed hen niet van mening veranderen. In de commissie openbare werken stelde de heer Hilhorst (VVD) zich op het stand punt dat de in het voorstel genoemde termijn van 3 maanden (waarbinnen een definitieve oplossing gevonden moest zijn, anders zou tot aanleg van het vierde veld worden overgegaan) voor hem niet acceptabel was. Hij sprak van „een stok achter de deur". Hij kreeg slechts gedeeltelijke steun van zijn fractiegenoot Van Aalst, maar de CDA-er Stam maak te duidelijk dat, hoe dan ook, dat vierde veld zonder meer aangelegd moest wor den. Het aan het lijntje houden van de hockeyclub had lang genoeg geduurd. Van den Brakel (PvdA) was zo mogelijk nog duidelijker. Hij vond dat men niet langer om de hete brij moest blijven heendraaien en moest durven besturen. Er was zijns inziens sprake van nalatig heid van vorige bestuurders en de hoc keyers moesten nu maar eens op heel korte termijn geholpen worden. De CDA-er Verheus vond dat het vierde veld er vijf jaar geleden al had moeten liggen en hij had er begrip voor dat de hockeyclub nu eindelijk wilde weten waar ze aan toe was. Jan Visser (PS) liet weten het met Verheus eens te zijn. De stemming in de commissie Ruimte lijke Ordening was geheel anders. Una niem voelden de leden er niets voor nu akkoord te gaan met de gedachte dat over 3 maanden het krediet in ieder geval gebruikt gaat worden. De heer J. van Poppelen (CDA) wilde eerst de resultaten weten van de onder handelingen om de velden elders aan te leggen. Hoe verliepen de gesprekken rond grondaankoop aan de Ferd. Huyck- laan; hoe dacht men over aanleg in de omgeving van de gemeentekwekerij; hoe over de Wieksloot. (Later bleek dat te gaan over een terrein aan de Ko ningsweg, waar nu de asfaltfabriek van Almere is gevestigd). Op 1 oktober a.s. is 't moment weer aangebroken, dat de betaling van 't abonnementsgeld voor het vierde kwartaal 1976 a ƒ5,- moet plaats vinden. Echter zeer velen hebben aan ons verzoek voldaan en hebben het ge hele jaar uit betaald. Er zijn er echter ook, die tot op heden het derde kwartaal niet voldeden en aan die abonnee's verzoeken wij beleefd, doch dringend bij de be taling van het vierde kwartaal, het derde kwartaal toe te voegen, dus totaal 2 x 5, 10, per giro te voldoen. U kunt uw betaling voldoen aan ons kantoor, Van Weedestraat 29 of op onze postrekening 126156 of op onze rekening bij de Ned. Midden- standsbank N.V. te Soést rek.nr. 68.43.10.805 of op onze rekening bij 'de Rabobank te Soest rekeningnr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven geen enkele handeling te verrichten. Voor uw medewerking zeggen wij U hartelijk dank. ADM. SOESTER COURANT Daarbij kwam nog dat wethouder Eb bers, die de burgemeester verving, aan het begin van de discussie verteld had, dat er niet 80.000 maar 105.000 gulden no dig zou zijn voor de aanleg van het vier de veld. Deze aanmelding lag de heer K. de Wilde (PvdA) bijzonder zwaar op de maag. „Was er toch-niet een veld aan te leggen voor 80.000 gulden?", vroeg hij. „De hockeyers willen zelf ook wat doen!" De Wilde constateerde dat de gemeente in haar besluitvorming niet „al te vlug" was geweest, gezien de tijd dat het probleem nu al sleepte. Overigens ging zijn voorkeur uit naar aanleg bij het in dustrieterrein (Wieksloot). Van Poppelen (CDA) nam De Wilde's opmerking over de trage besluitvorming niet. Hij meende dat de verplaatsing van de hockeyvelden een logisch gevolg was van een indertijd aangenomen bestem mingsplan (weg over de Eng), waaraan ook de toen zittende PvdA-fractie haar goedkeuring gegeven had. Al prevaleerde tegenwoordig de natuur boven het verkeer, toch wilde hij (Van Poppelen) de velden van de hockeyclub aan de Schrikslaan achter de hand heb ben, om zonodig te gebruiken voor af voeren van verkeer dat nu door de woon wijk 't Hart ging. Van Poppelen wilde wel rekening houden met de wensen van de hockeyclub, maar vond ook dat andere verenigingen gehol pen moesten worden. Hij dacht daarbij aan de atletiek afdeling van de S.O. Soest, vergetend dat de hockeyclub al langer aan het lijntje gehouden wordt, dan de atletiek bestaat. In de discussie, die geheel in de lijn lag van „afwachten met gebruik van het kre diet tot we weten waar het nieuwe com plex komt" mengden zich ook de heren Goote van de PvdA en Van Logtenstein van het CDA. De mededeling van wethouder Ebbers dat er nog wel zo'n vijf jaar mee heen zouden gaan, veranderde daar niets aan. Wel wilde men op korte termijn horen hoe de onderhandelingen over aankoop van gronden verliep. Hilhorst was blij met de steun en vond dat de raad nu toch „druk bezig was". Zijn fractiegenoot Blaauw daarentegen merkte op dat er de laatste 10 jaar wei nig gedaan was. Overigens vond Blaauw dat ook de hockeyclub schuld had. Niet altijd was men daar duidelijk geweest; niet altijd was bekend wie bestuurder was of namens wie gesproken werd. De heer De Wilde stelde nog vast dat hij zich zou houden aan het eenmaal inge nomen standpunt, dat de hockeyvelden van de Schrikslaan moeten verdwijnen. Het was een weloverwogen beslissing waar hij niet meer van af wilde wijken; ook niet onder druk. Hij wilde ook niet voorbijgaan aan de noden van de hockey- vereniging, maar behield zich het recht voor de beslissing van het krediet pas goed te keuren na de uitslag van het onderzoek naar andere vestiginsplaat- sen. Het leek hem dienstig contact met de hockeyers op te nemen en met hen het alternatief aan de „Wieksloot" te gaan bespreken. Tot dat overleg met de hockeyers wera besloten. De heren J. Olthuis en A. van Leuveren zien de M'78 reeds duidelijk zitten. Gemeenteraadslid K. de Wilde van de PvdA, adviseert het college van burgemeester en wethouders voorlopig af te zien van herverkaveling van het bouwterrein rond het Slangenbosje. De Wilde is van mening dat het herverkavelingsplan geen goed keuring van gedeputeerde staten zal verkrijgen, zolang de beslissing van de Kroon over het bestemmingsplan Soestdijk niet bekend is. De Wilde gaf dit advies dinsdagavond De „Gezellige Kermis" van de padvind- stergroep de Fakkeldraagsters, die za terdag j.1. in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat gehouden werd, heeft netto 910,- opgebracht. Dit bedrag zal besteed worden aan de verbetering van de clubgebouwen aan de Bosstraat. Het was ook buiten de opbrengst een zeer geslaagd feest, dat veel bezoekers trok. Aardig is het te vermelden in aanslui ting op de aankondiging in onze krant van vorige week, dat een oud-leidster van padvindsters uit Amsterdam, zater dag spontaan assisteerde op de kermis en ook dat er nogal wat informatie uit de na-oorlogse jaren van de groep werd aangedragen. Omdat de groep vermoe delijk al in de twintiger jaren werd op- Groot was de belangstelling voor de kermis van de Fakkeldraagstersgroep. gericht, wil men graag contact met men sen, die zich dat kunnen herinneren. Mevrouw Vogt. Larixlaan 1 te Soest, tel. 12834 is blij met iedere aanwijzing. tijdens de vergadering van de com missie Ruimtelijke Ordening, waar de brieven van G.S. met betrekking tot het Slangenbosje op de agenda stonden. Daarin zetten G.S. uiteen om welke redenen de gevraagde verklaring van „geen bezwaar" werd geweigerd. Dat had te maken met het beroep bij de Kroon èn de ernstige aantasting van het Slangenbosje. G.S. adviseerde een ander verkavelingsplan te maken waarop eventueel wel de vereiste verklaring (van geen bezwaar) gegeven zou kunnen worden. Echter werd door G.S. ook op gemerkt dat ook de urgentie van de bouwplannen in hun beoordeling betrok ken zou worden en dat er aan deze ur gentie getwijfeld wordt. De heer De Wilde baseerde zijn advies op dit laatste standpunt van G.S. en ook op zijn achtjarige ervaring als lid van provinciale staten. Overigens verklaar de de heer De Wilde met genoegen ge lezen te hebben dat G.S. van mening is, dat er van de zijde van de gemeente Soest geen sprake is geweest van mis leiding van bezwaarden, noch van strij dig handelen met een goed bestuur", zoals door bezwaarden werd gesugge reerd. In tegenstelling tot de heer De Wilde vond de CDA-er Van Poppelen dat de gemeente ook op diende te komen voor de belangen van de gedupeerden, i.c. de adspirant-kopers van de kavels en toe komstige bewoners van de geplande bungalows. Hij verzocht het college bij G.S. te informeren wat nu wel en wat nu niet gebouwd mocht worden. Ook de heer Blauw (VVD) dacht er zo over. Het bracht de heer De Wilde tot de verklaring dat hij, en mogelijk ook zijn fractie, zich zal verzetten tegen een eventueel voorstel toch een nieuwe ver klaring van „geen bezwaar" aan te vragen. Wethouder Ebbers zegde toe met G.S. te zullen gaan praten, al was hij bang, dat de heer De Wilde het gelijk aan zijn kant zou krijgen. Bestuurder ernstig gewond Maandagmorgen om kwart voor 12, is de 38-jarige kantonnier van rijkswater staat, L. P. C. uit Soest met zijn vracht wagen op de overweg in de spoorlijn Soest-Zuid—Den Dolder in botsing geko men met een passerende trein. C. werd met ernstig hoofdletsel naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. De auto werd vernield; de trein moest worden weg gesleept. C. reed, komende vanaf de Zoom, bij de Wieksloterweg O.Z. de overweg op, om, zoals hij verklaarde, zijn voertuig aan de andere zijde van de spoorlijn te repare ren. De trein, uit Soest-Zuid vertrok om vier over half twaalf, hij had deze niet opgemerkt. Met volle snelheid botste het voorstel tegen de linkerachterkant van het vrachtwagentje. Met C. erin werd de auto 30 meter weggeslingerd. Hij slaag de er zelf in, zich uit de volkomen ingedrukte cabine te bevrijden. Met een gebroken jukbeen en gekneusde ribben werd G. naar het ziekenhuis gebracht. Het treinverkeer lag een uur stil. Het beschadigde treinstel moest naar Utrecht worden gesleept. De heer F. de L. deed bij de politie aan gifte van beschadiging van zijn auto. Het voertuig stond op de berm voor zijn woning aan de Birkstraat geparkeerd. Er bleek een auto tegenaan gereden te zijn, maar de bestuurder van dat voertuig reed door. Het oud-raadslid voor D '66, de heer H. Gerth, heeft de politieke combinatie Progressief Soest, waarin D '66 samen gaat met de PPR, de rug toegekeerd. Gerth stond bü de laatst gehouden ge meenteraadsverkiezingen op de vierde plaats op de kandidatenlijst van P.S. Hij is het niet eens met het feit dat de vertegenwoordiger van P.S. in de gemeen teraad, Jan Visser, in sommige gevallen ook spreekt als vertegenwoordiger van de P.S.P. Met de gedachtengang van deze partij kan hij zich in i het geheel niet verenigen. Gerth noemt de PSP „politiek irreëel. Hij is bovendien van mening dat Visser in de gemeenteraad het beleid positief-kri- tisch moet benaderen en niet, zoals hij nu doet, negatief-kritisch. Natuurlijk zal de regering tot zolang proberen om toch in ieder geval de werkloosheid wat terug te dringen. Daarvoor zal zij dan ook meerdere miljarden beschikbaar stellen, direct als indirect. Dat zal weliswaar voor de conjunctuur niet zoveel helpen, doch voor de struc tuur misschien wel. En dat is dan een mooie aanzet om het Nederlandse be drijfsleven een meer nationale inslag te verlenen, met wat meer invloed van de staat. Ook dat blijft een doel waar aar wij streven. Met die ingepompte maar den, plus natuurlijk de hulp van de inter nationale conjunctuur, hoopt de regering dan het aantal werklozen terug te drin gen tot zo'n 150.000. Er echter van uitgaande dat het nu circa 230.000 zou bedragen. Dit is helaas niet zo. Bij dit getal komen nog de tien duizenden die men uit de werkloosheids voorziening heeft gehaald en o.a. naar de wet op de arbeidsongeschiktheid heeft overgeheveld, voor vervroegd pen sioen in aanmerking laat komen, enzo voort. Als we die er allemaal bij reke nen, komen we zeker op een aantal van ruim 350.000 werklozen maar nog wel werkmogelijke arbeidskrachten. Wat nu alleen onder de WW valt is dan zo'n 240 (men schrijft 230) duizend man en vrouw. En als dat nu, dankzij de plannen van de regering, binnen afzienbare tijd wordt teruggebracht tot zo'n 150.000, dan is dat toch een mooie prestatie, van de regering. Daarvoor moet er dan wel een heleboel gebeuren wat we niet zo precies in de hand hebben, maar daar rekent de re gering op. Hoop doet leven. Dan moeten o.a. de nog werkende werknemers er genoegen mee nemen dat hun vrij be steedbaar inkomen er in de komende jaren niets of bijna niet op vooruit gaat. Dan moeten we de kosten van alle socia le voorzieningen zoveel mogelijk druk ken. In de plaats hiervan moet er dan wel een vermogensaanwasdeling ko men, meer zeggenschap in de onder nemingen en een grotere greep op de in vesteringen. En of dat nu allemaal de werkgelegenheid weer nadelig zou beïn vloeden, dat verwacht de regering ge woon niet. Dus zullen we ons allemaal solidair aan de regeringsplannen onder werpen, zal de conjunctuur ons helpen en daalt zodoende het aantal werklozen met zo'n honderdduizend. En als je dan ook nog weet dat de in komens openbaar zullen worden en steeds meer aan elkaar gelijk, dan ben je toch gedwongen te erkennen dat dit kabinet de zaken prima geregeld heeft. Het papier heeft zich geduldig laten bedrukken met deze verwachtingen, waarbij zelfs het oogmerk tot Inflatie- beperking. Dus geen aanleiding tot mop peren of pessimisme. Het optimisme (van het kabinet) zal alle moeilijkheden overwinnen. Als de kamermeerderheid dat vertrouwen nu ook maar op wil brengen, dan gaan we gewoon op dezelf de voet voort. Maar owee als de conjunc tuur en de solidariteit niet doen wat er van hen verwacht wordt! Dan moet u maar niet terugschrikken voor de ge volgen, want 't zat in de lucht.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1