swoners wijken Klaarwater, ►verhees, Smitsveen akkoord •ouwplan dienstencentrum ouders! Me Me '\foor mij waren al die spaarrentepercentages één pot nat. "Ibtdat ze me bij de NMB wegwijs maakten! J. LUSTENHOUWER MENINGEN VAN LEZERS MENINGEN VAN LEZERS Poppentheater in Open Hof Sinclair and Valentine in nieuw kantoor De NMB denkt met u mee. Probeer t. lerzet tegen „overbodige" vijvers R.K. Uitvaartverzorging „St. Barbara" voor Soest, Soestdijk en Soest-Zuid Begrafenissen - Crematies - Transporten tfANDAftt Jeugdtheaterfestival: Zaterdagmiddagconcert Utrechtse Domkerk Bekendmaking Bekendmaking Openbare bekendmaking Milieubelasting Het Slangenbosje Regenten Soester Courant van donderdag 30 september 1976 e vragen op een hoop gooiend constateerde wethouder mevrouw M. van Stiphout- lonenberg maandagavond, dat de problemen rond het te bouwen dienstencentrum Ln de Wiliartstraat in Overhees, wat de toekomstige gebruikers betrof, zich vooral [^spitsen op verkeersoverlast en de waterhuishouding. Voordien had zij al vast gesteld dat de bar in het centrum, geen kroeg-functie zou krijgen en dat er geen Lprake kon zijn van een restaurant. Verkeer en water krijgen serieuze aandacht en jjmet al meende de wethouder te mogen vaststellen dat de bezoekers aan de infor- ïatie-avond zien konden verenigen met de indeling van het toch wel forse gebouw, n verwacht begin 1977 met de bouwwerkzaamheden te kunnen starten. |]e bezoekers, zo'n honderd in totaal, wieken hoofdzakelijk uit de wijk Over lees te komen, hoewel ook Smitsveen I n Klaarwater vertegenwoordigd waren. |fon inbreng was échter zeer matig. Uien kregen een uitleg van de inde- jig van het gebouw, waarover namens ie architekt Kalfsbeek uit Borger, de :eer Heineman sprak. Aan de hand van iia-praatplaatjes (er stond ook een ma quette zette hij de weldoordachte inde ling uiteen. De penningmeester van het Stichtings bestuur, de heer v. d. Haar, vertelde iets over de financiële haalbaarheid, waarin met name de bowlingbaan een belangrijke rol gaat spelen. Daarna kwa men de vragen los, waarbij vele zaken aan de orde gesteld werden. Vrees bleek er, vooral bij ouderen, te be- Kolonioweg 10 - Soest - Telefoon 02155 - 12327 b.g.g. UITVAARTVERZORGING F. BRANDSEN Lsngegrecht 39 - Amersfoort - telefoon 03490-17893 staan dat het wandeldomein misbruikt zou gaan worden door fietsers en brom fietsers. Er zouden in het gebouw te wei nig toiletten komen en rond het gebouw te weinig parkeerplaatsen voor auto's; er waren te weinig kleine zalen en de bar was te klein, dit vooral met het oog op uitvoeringen in de grote zaal, die bezocht kunnen worden door 250 man. Groot was het verzet tegen de geplande waterpartijen rond het centrum; dat was veel te gevaarlijk voor de kinderen en dat mede met het oog op de aangren zende scholen. De oppnerking van de as sistent van de architekt dat het gevaar verminderd kon worden door een lang zaam glooiende helling, terwijl het water toch maar 40 cm tot één meter diep was, werd niet geaccepteerd. Toen bleek dat de vijvers niet voor de waterhuishouding nodig waren, werd voorgesteld er speeltuinen van te maken, ondanks de opmerking dat daar toch ook de kinderboerderij voor was. Met nadruk werd vervolgens van de auto-overlast gesproken en er werden vragen gesteld over de exploitatiewas het gebouw niet te groot in verhouding tot het aantal mensen dat er gebruik van zou gaan maken? Moest ook geen reke ning gehouden wprden met het straks vlakbij gelegen, nieuwe dorpcentrum en de voorzieningen die de gemeente daar gedacht heeft. Met het oog daarop moesten bovenwijkse voorzieningen, waar ondermeer de toneelzaal toe zou behoren, niet gerealiseerd worden. Het geheel resulteerde echter in de con clusie van wethouder Van Stiphout, dat het bouwplan voor de bezoekers van de avond aanvaardbaar was. Zij zegde toe dat ieder bij de verdere invulling van het pand, weer mocht meepraten. Tot slot een verkeerde schoenmaat kan bij uw kind blijvend voetklachten veroorzaken Sluit dat risico uit. Laat ons mede-verantwoor delijk zijn voor de ge zonde groei van kinder voeten. Dankzij BUNNIES Groei vorm-meter stellen wij met drievoudige zekerheid de juiste schoenmaat vast. Ook voor u kontro- leerbaar meten wij LENGTE. BREED TE en INHOUD. Sta op zekerheid, Sta op Bunnies- groeivorm-meter Beniamino deale v SCHOENEN TASSEN vroeg de wethouder steun voor het bijeen brengen van de 75.000 gulden die uit de bevolking moet komen. De avond werd ook bijgewoond door wethouder Hoekstra en de gemeente raadsleden mevrouw A. Greefhorst-Van Overdam en de heer R. van Logtenstein van het CDA; mevrouw P. Oranje- Entink van de WD en mevrouw J. van Gelder-Cornelissen van de PvdA. Op dinsdag 19 oktober a.s. wordt in De Open Hof in Soest het VNTJ-Jeugdtheater- festival 1976 gehouden. Een feestelijke jeugdtheaterdag met drie verschillende voorstellingen voor kinderen van 5 tot 15 jaar. De Vereniging van Nederlandse Theatergezelschappen voor de jeugd organiseert dit festival in de maanden septem ber, oktober en november in 33 plaatsen in Nederland om te laten zien wat voor ver schillende soorten jeugdtheater er zijn. Het is niet de bedoeling dat alleen een jeugdig publiek door dit festival kennis maakt met de huidige positieve ontwik kelingen van het jeugdtheater, maar ook dat schouwburgen, overheidsinstanties en beleids-organisaties gestimuleerd worden om zich blijvend voor deze zaak in te zetten. De VNTJ wil dit jeugdtheaterfestival niet tot een éénmalig incident beperken, maar er een jaarlijks terugkerende ma nifestatie van maken, als blijvend terug kerende staalkaart van de ontwikkelin gen van het jeugdtheater in Nederland, De jeugdtheaterdag begint 's morgens om 10.00 uur met het bekende poppen theater van Francine Abbing en Theo Terra uit Amsterdam. Zij geven een voorstelling van het schitterende poppen spel ..Kapers op het Pinkstereiland'" waar kinderen van 5 tot 12 jaar met geweldig veel plezier naar zullen kijken. Het verhaal gaat over de werkeloze kapitein Krelis die van een papegaal heeft gehoord dat een schat ligt begra ven op het geheimzinnige Pinkstereiland. Na allerlei verwikkelingen slaagt de ka pitein er in zich meester te maken van de schat. Om l4.oo uur staat een voorstelling van Theatergroep PSSSTT op het pro gramma, voor kinderen van 4 tot 12 jaar. 's Avonds om 19.00 uur brengt de be kende pantomimespeler Rob van Reyn een pantomime voor de jeugd van 6 tot 14 jaar ,,Het mysterie van Prof. Palet". De toegang per voorstelling bedraagt 3.50. Per twee voorstellingen 6,- en per drie voorstellingen 7.50. Sinclair and Valentine neemt vandaag met enig vlagvertoon haar nieuwe europese kantoor te Amersfoort officieel in gebruik. Vanuit dit kantoor worden de aktivi- teiten van de twee europese drukinktfabrieken, één in Soest/Holland en één in Fric- kenhausen bij Stuttgart/Duitsland gecoördineerd en geleid. Bovendien verkoopt men hier vandaan de produkten van de onlangs van Time Inc. overgenomen offsetrubberdoeken- en meermetaal-offsetplatenfabrieken. De onder het etiket „Sinvalco" verkoch te doeken en platen vinden reeds een goede aftrek. Het nieuw gestichte europese kantoor is gehuisvest in één van de beroemde Amersfoortse muurhuizen. De oudste fundering stamt uit de twaalfde eeuw. Het onderhavige pand is in gebruik ge weest als tabaksopslagplaats en laatste lijk als woonruimte. In nauwe samen werking met Monumentenzorg is het on langs door de eigenaar gerestaureerd. Het als kantoorruimte ingerichte gedeelte werd daarna door Sinclair and Valentine gehuurd. Sinclair and Valentine heeft internatio naal in 1976 een goed jaar. Mede door een sterk autonome groei hoopt men binnen kort een 100 miljoen dollar onderneming te zijn. Zij behoort tot Wheelabrator Frye Inc. FASHIONGARDEN SOEST-ZUID Heeft u onze nieuwe Bobos broeken al gezien? Een hoog model met ritszakken, nee? Nou kom dan even langs. De broek is leuk te combineren met onze nieuwe legerblousen. Bij busstation waar het zo gemakkelijk parkeren is. TELEFOON 11636 Op zaterdagmiddag 2 oktober a.s. om 3.30 uur ziet het programma van de Domkerkmuziek er als volgt uit: ,,Ach, Herr" uit opus 110, van Max Reger en Fünf Stücke, van Paul Hindemith. Het geheel staat onder leiding van Maar ten Kooy. De toegang is vrij. SOESTERBERGSESTRAAT 2 van de Gemeentehof. De burgemeester van Soest maakt ter uitvoering van artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 1 october 1976 ter gemeente secretarie, afdeling I, (geopend iedere werkdag van 09.00 - 12.00 uur) voor ieder ter inzage ligt het bestemmingplan „Kerkebuurt" voor gronden, gelegen na bij en in de verdere omgeving van de Oude Kerk in de gemeente Soest, vastgesteld bij raadsbesluit van 21 juni 1967, afdeling I, nummer 6007, gedeeltelijk goedgekeurd bij besluit van gedeputeerde staten van 24 juli 1968, afdeling 5, nummer 1386'67/R. 0/2083 en gedeeltelijk goedgekeurd bij K.B. van 17 augustus 1976, nummer 84, welke laatste goedkeuring onherroepelijk is geworden. Soest, 29 september 1976 De Burgemeester voornoemd, Mr. J.M. Corver-van Haaften. De burgemeester van Soest maakt ter uitvoering van artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 1 october 1976 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, afdeling I (geopend iedere werkdag van 09.00 tot 12.00 uur) in de hulpsecretarie te Soester- berg, Dorpsplein 1, alsmede in de Open bare Leeszaal en Bibliotheek, Albert Cuyplaan 202 en in de filialen daarvan te Soest-Zuid, Schoutenkampweg 4a en - Soesterberg aan het Dorpsplein, voor een iedw-ter inzage ligt de door de gemeente raad bij zijn besluit van 16 september 1976, afdeling I nummer 9789 vastgestel de wijziging van de op bedrijfsterreinen betrekking hebbende voorschriften van de bestemmingsplannen ,,Soestdijk-'t Hart" ,,Amersfoortsestraat", „Rijksweg" en - ,Soesterberg-Dorp" De gemeenteraad heeft bij de vaststelling geen wijzigingen ten opzichte van het ontwerp aangebracht. Degenen, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen gedurende genoemde termijn van één maand bij gedeputeerde staten van - Utrecht te Utrecht bezwaren tegen het plan indienen. Soest, 29 september 1976 De Burgemeester voornoemd, Mr. J.M. Corver-van Haaften. Burgemeester en wethouders van Soest;- gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens; maken bekend, dat hun college heeft besloten de verkeersmaatregel d.d. 31 mei 1976, afdeling I, nummer 9431, ten aanzien van de Weegbreestraat te Soest zodanig te wijzigen dat deze van kracht is tot des donderdags 16.00 uur, telkens wanneer op donderdag markt wordt gehouden. Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van 30 dagen na heden Het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch ingediend bij de Commissaris der Koningin van deze provincie te Utrecht. Het besluit is in afschrift toegezonden aan gedeputeerde staten der provincie Utrecht de hoofdingenieur-directeur van Rijks waterstaat in de provincie Utrecht te Utrecht, de Koninklijke Nederlandse Automobielclub K.N.A.C. te 's-Graven- hage, de Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B. te 's-Gravenhage, de Koninklijke Nederlandse Motorrijdersver eniging te Arnhem, de commissaris van politie te Soest en de directeur van gemeentewerken te Soest. Soest, 29 september 1976 Burgemeester en wethouders van Soest, De burgemeester, Mr. J. M. Corver-Van Haaften. De secretaris, H. Borreman. De milieubelasting is de laatste tijd weer veel in het nieuws. Wat is er aan de hand? De provincie heeft nooit de principiële weigeringsargumenten kunnen weerleg gen. Dit is zeer duidelijk gebleken tijdens het openbaar debat tussen het MAN en de provincie. De weigeraars blijven daarom volhouden dat de milieubelasting onrechtvaardig is en de aandacht afleidt van de echte problemen waar weinig aan gedaan wordt. Daarom is de milieubelasting uitgegroeid tot de grootste aktie van burgerlijke onge hoorzaamheid van na de oorlog (een récht volgens de grondwet). Zo'n dertigduizend Utrechtse gezinnen weigeren nog steeds de milieubelasting van 1973 te betalen, ondanks alle dreige menten. Per 24 augustus 1976 was het de provincie gelukt om bij 2700 van de 30.000 wei geraars loon- of bankbeslag te leggen, zoals uit officiële papieren blijkt. Veel van deze mensen weigerden direct weer door, zodat de provincie er weinig verder mee kwam. Het moet een grote schok voor de provin cie zijn geweest te ontdekken, dat niet alleen veel weigeraars na een beslag direct doorgingen met weigeren, maar dat bo vendien steeds meer gezinnen gingen mee- weigeren. Uit officiële cijfers van de provincie zelf blijkt, dat het aantal weigeraars in 1976 bijna het dubbele bedraagt t.o.v. 1973. Er weigeren nu al wel meer dan 50.000 mensen mee. Om hier iets tegen te doen heeft de provincie een milieukrantje uitgegeven. Kortgeleden heeft ze bovendien een pers campagne geopend om aan te kondigen dat bij de mensen de meubeltjes verkocht gaan worden. De meeste kranten en ook de radio nieuwsdienst A.N.P. nemen direct alle provincie-bulletins over. Van het pers communiqué van het MAN is in de lan delijke en regionale pers niets terug te vinden. Dat geeft te denken. Zeker, omdat het beslist niet zo is dat de provincie zomaar de meubeltjes kan weg slepen. Er moet eerst officieel „betekent" worden. Daarna hebben de weigeraars dagen de tijd om in overleg met het aktie- komité maatregelen te nemen. Door een simpel beroep bij de Kroon kan de zaak in ieder geval op de lange baan geschoven worden. Goede akties zijn dus mogelijk. Ook kan er na al dat voor de provincie tijdrovende oponthoud in „moeilijke" gevallen altijd nog betaald worden, waar na direkt weer doorgeweigerd kan wor den. Landelijk gezien zijn boedelbeslagen voor milieubelasting vaker mislukt dan gelukt. We mogen daarom vaststellen, dat niet het boedelbeslag, maar de angst en de slechte informatie het gevaarlijkst zijn voor de aktie. De provinciedeurwaarders weten dat en maken daar gebruik van. Zo kunnen wij bewijzen, dat zij door het uithoren van mindeijarigen, door het overdonderen en zelfs beledigen van men sen hun werk menen te moeten doen. Daarom geeft het aktiekomité „Weiger de Milieubelasting" als advies, niet met de deurwaarders te praten, de deur dicht te houden of zo gauw mogelijk weer dicht te doen. Verder kunt u gewwon doorweigeren en kunt u altijd even kontakt opnemen met het aktiekomité als u denkt dat er iets aan de hand is. Tot slot nog een opmerking over de „harde akties" die er de laatste tijd tegenóver provinciechefs ondernomen worden. Zoals in sommige kranten heeft gestaan, keurt het MAN deze akties af. Ook wij in Soest vinden het jammer. Wij kunnen begrijpen, dat weigeraars woe dend op de deurwaarders worden, gezien hun kwalijke praktijken. „Harde indivi duele akties" doen echter afbreuk aan het principe van onze weigeraktie. We weige ren met zóveel mensen, dat de provincie het steeds moeilijker krijgt. Wij kunnen de aktie als we met z'n allen altijd maar door en opnieuw weigeren, zeker winnen. Daarom zijn bovengenoemde akties on juist. Nu spelen ze alleen de provincie in de kaart, omdat zodoende de verkeerde indruk wordt gegeven, alsof de provin ciemaatregelen zo bedreigend zouden zijn en alsof wij niet op een open eerlijke manier onze aktie kunnen winnen. Aktiekomité .Weiger de milieubelasting' VAN VEEN Albert Cuyplaan 40, Soest. Het verslag in de Soester Courant van 23-9 inzake het Slangenbosje is conform de bespreking op 17 t.v. te Braamhage, die ik van begin tot einde heb bijge woond. Déze echter was, gelijk ver wacht, éénzijdig subjectief geladen. 1. Zo werd gememoreerd, dat in 1973 door actie van bewoners Menkolaan en enigen van Braamhage, Ged. St. het bouwplan van toen hadden verworpen: de door dézen opgegeven redenen wer den niet genoemd. Zij nl. zeggen in juni '73, zonder enige verwijzing naar of noe men van de actie-voerenden, dat met name „de onzekerheid of aan de behoef te aan woonruimte van de categorie bejaarden, waaraan B. en W. van Soest met betrekking tot dit tehuis hebben ge dacht, zal kunnen worden voldaan, daar voorshands waarschijnlijk niet op finan ciële steun van rijkswege kan worden gerekend voor de bouw van dit tehuis," tot het nemen van hun besluit heeft ge leid. Een „zegevierend Menkofront", gelijk het huisorgaan schreef? Een paskwil! 2. Genoemd werd de aanwezigheid van de bioloog Dr. J. Voute. Verzwegen werd, dat door publicatie bekend was, dat deze heer o.m. heeft gewezen op het feit, dat de begroeiing ter plaatse niet anders was, dan overal elders in ons land ook voorkwam. Het ballonnetje der bewering, als zou het bouwplan een bedreiging betekenen voor ondergang van „zeer zeldzame planten", was hiermede geknapt. 3. Wat betreft de bewering, dat de ge meente later regelmatig vrachtwagens ter beschikking stelde ter afvoering van uit het bos gehaald hout, het volgende. Kort voor het sluiten der vergadering zei de voorzitter, na het gesprokene tégen de gemeente toch nog even iéts vóór haar te willen zeggen: zij had wat uit het bos gehaald hout een paar maal door vrachtwagens laten weghalen. Dat er ook degelijk gezorgd is voor degelijke toe- en uitgangsmogelijkheden Op 'n dag, toen ik wat geld van m'n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMB Spaarautomaat gaat zoiets zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan, hoe hoger de rente wordt die je kunt krijgen. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen, maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening.Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van 10% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle spaarrentepercentages één pot nat zijn. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK aan het bosje, alsmede voor een behoor lijk aantal zeer goede en gemakkelijke banken, is... misschien?... hierbij ver geten. De wijze overigen, waarop één der actie-helden zich tegenover mij heeft uitgelaten over de burgemeester in verbeten woede, was ronduit laster en noem ik alleen ter accentuatie van hun subjectief gericht ageren. En schoon water in het bosje. Een utopie H. M. LOEVEN Iedere ochtend fiets ik op een milieu vriendelijk fietsje naar mijn boterham en pleeg daarbij de Parklaan te bezich tigen, ingevolge een ter plaatse vigeren de politieverordening. Dit omweggetje voert mij niet slechts langs een verruk kelijk stukje ongeordend Soest, maar stelt mij tevens in staat om de sloop- zucht van onze gemeentelijke boven beden van nabij te volgen. Beperkte men zich kortgeleden nog tot het neerhalen van onbewoonbaar verklaarde wonin gen, sinds kort verslindt het gemeente lijk sloopmonster ook woningen die enig woongenot niet bij voorbaat uitsluiten. Waartoe deze haast, vroeg ik mij af. Toen herinnerde ik mij iets. Was er vorig jaar niet het een en ander te doen geweest over de bouw van een „stads centrum" daar in de buurt? Zeker, maar had de Soesterbevolking niet ondubbel zinnig te kennen gegeven daar niets voor te voelen? Dus dat kon het niet zijn. Wat zou dan wél de reden kunnen zijn van de gemeentelijke voortvarendheid. Nu verruimt een dagelijks fietstochtje in verheugende mate het denkvermogen. En zo werd mij dan ook op een ochtend een haast bovennatuurlijk inzicht ver gund in de gemeentelijke drijfveren. Een simpele oplossing lag binnen hand bereik. De gemeente was teruggekeerd van haar dwaalwegen en had nu eens het oor te luisteren gelegd bij de bevolking. Natuurlijk! Geen twijfel mogelijk! Ons gemeentebestuur maakt daar alles met de grond gelijk om dat gebied weer een agrarische bestemming te geven. Weer wat akkerbouwgrond dus. Het kan toch ook wel eens andersom. Hè, gelukkig. Even had het mij toegeschenen, dat ons gemeentebestuur de volkswil aan zijn laars lapte, dat onze gemeenteraad be stond uit een aantal knikkebollende ja broers, ja, dat er in plaats van een „stadscentrum" met gemeentehuis en politiebureau een winkelcentrum op wijkniveau met gemeentehuis en politie bureau (in de gemeentelijke dictionaire een synoniem van stadscentrum) zou komen. Kortom, ik dacht even, dat ik in een gemeente woonde waar het regen tendom de touwtjes in handen heeft. Maar nee, akkerbouw, een gezonde mestgeur, vogeltjes etc. Wat een opluch ting! P.S.Kort nadat ik dit stukje geschreven had, ontving ik een brief van de gemeen te. Ik heb het stukje maar gelaten zoals het was. Het leek mij illustratief voor de wijze waarop een simpele dorpsbewoner kan ruiken wat er op een bepaald mo ment in de bestuurlijke lucht hangt. De brief had als onderwerp het bestem mingsplan Zuidereng. Mij wordt mede gedeeld dat mijn bezwaarschrift des tijds tegen het plan Zuidereng niet in behandeling zal worden genomen, om dat het bestemmingsplan Zuidereng niet meer in behandeling genomen wordt. Ik citeer nu verder: „De gedachte dat er een hoofdwinkelcentrum in Soest moet worden gerealiseerd is thans verlaten. Wij (d.i. het gemeentebestuur) (achten) het wel gewenst dat onze gemeente een tweede winkelcentrum krijgt van onge veer de grootte van het bestaande win kelcentrum aan de Van Weedestraat. Dit nieuwe centrum zal worden gesitueerd in een gebied waarvan de grenzen glo baal als volgt kunnen worden aan gegeven (volgen met enige wijzigingen de grenzen van het voormalige Zuider- engplan). In dit gebied zullen tevens ruimten worden gereserveerd voor enkele centrale voorzieningen, zoals een gemeentehuis, een politiebureau, een busstation, een marktterrein e.d. Lust u nog peultjes! Daar is in essentie het Zuiderengplan weer, alleen het beestje heeft een andere naam gekregen. Soesterregeerders met pruiken op. Dus toch! H. BLOM

Soester Courant | 1976 | | pagina 7