«HOF Me Me Meubelfabriek Oisterwijk 50 jaar geleden in Soest de nieuwste mode bij Joppers OQ50 en vlak na de Tweede Wereldoorlog Afd. Soest van PvdA gaat ledenwerving ter hand nemen de Meubelmakers uit het zuiden des lands Leesbaar verhaal van militaire operaties in het Verre Oosten aan het eind van Kinder-zeiljoppers Haarproblemen vV.ev»_efore voor lichtdrukwerk en stikkers PIEDRO - BUIM NI ES RENATA Boeken en tijdschriften verkoop in de Bibliotheek Dr. S. G. Looyen voor de NCVB-Soest-Zuid Net over zandbak voor het Bovenste Beste Goed A. van der Weerd JL Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. Afsluiting stuk Merelweg Op de koffie bij „Soest for Christ" Fancy-fair voor Baarnse Waldheim-Mavo „Morotai" van de in Soest wonende auteur C. Giebel: KAPSALON HANS WE WEU Het gasbedrijf in de maanden juni en juli 8 October 1926 Soester Courant van donderdag 7 oktober 1976 HARTMANLAAN 30 SOEST TEL 02155-16941 KORREKTIESCHOENEIM SPECIAAL SCHOENHANDEL Winkelpromenade Laanstraat 95 BAARN - Tel. 02154 -13387 Maandags gesloten In mei van dit jaar verscheen bij de uitgever T. Wever te Franeker het boek „Morotai" van de auteur C. Giebel. Het gaat over de bevrijding van de Grote Oost en Borneo, die de schrijver als militair van nabij meemaakte. Giebel's militaire car rière eindigde in 1950. Hij was toen vijftig jaar oud en commandant van de Lucht macht. Hij vestigde zich in Soest na een zwervend leven, dat hem over de gehele wereld voerde. De bijzonder aimable figuur, die Giebel nu is, heeft hem er niet van weerhouden zijn visie op het krijgsgebeuren in de Verre Oost op schrift te zetten en wel op een dusdanige wijze dat het mogelijk controversieel genoemd zou kunnen worden. Zelf zegt hij daarvan: „Ik ben een subjectief schrijver, maar afgegaan op feiten die mij bekend waren. Daar heb ik mij objectief tegenover gesteld". In mei 1940 vertoefde de KNIL-officier Giebel toevallig in Nederland. Hij maak te de inval van de Duitsers meeweiger de zoals de meeste KNIL-officieren de erewoordsverklaring te tekenen en ging in krijgsgevangenschap. Dat bracht hem op 17 juli 1940 in het Duitse Soest, waar hij met vele anderen de eerste drie maanden als krijgsgevangene door bracht. Hij belandde uiteindelijk in Colditz, maar wist daar als één van de weinigen te ontsnappen. Via Zwitser land, Portugal en Zuid-Afrika belandde hij in januari 1942 in Batavia. Een paar dagen voordat het KNIL op Java capi tuleerde week hij in opdracht uit naar Australië. Vandaar ging hij naar Ame rika. Als lid van de Nederlandse delegatie nam hij deel aan de conferentie in het Canadese Mont Tremblant. Vrijwel on voorbereid op deze taak ging hij mee praten over het einde van de koloniale verhoudingen in Azië, als de oorlog ge wonnen zou zijn. Over de samenstelling van de delegaties zegt Giebel: „Wellicht ten overvloede zij hier nog vermeld, dat de leden van de Amerikaanse delegatie allen blank waren, van onvervalst Euro pese afkomst, Indianen waren er niet bij enevenmin negers. Wat er met deze min der fortuinlijke vertegenwoordigers der mensheid na de oorlog stond te gebeuren, was op deze conferentie geen onderwerp van bespreking". Hij zegt ook dat de Ver. Staten „kolo niale boter op het hoofd hadden". In de 19e eeuw hadden de blanke kolonisten immers de helft van de autochtone be volking uitgeroeid. Het aantal indianen was teruggebracht van vier tot twee miljoen. In 1940 waren er dankzij reser vaten toch weer tien miljoen, maar de vier miljoen Javanen van de 19e eeuw, waren dankzij Nederlands „koloniaal" bewind, uitgegroeid tot 40 miljoen. N4et overal zal de opmerking ge- aprecieerd worden, maar Giebel zegt beslist niet anti-Amerikaans te zijn. Hij vermeldt slechts feiten. Dat doet hij ook als hij vertelt over de merkwaardige gezagsverhouding tussen de militair en het burgerlijk bestuur. Als wij burgers denken dat in oorlogstijd de „samenwerking voor het goede doel" de boventoon zal vieren, dan leert „Morotai" ons anders. De burgerrege ring in Melbourne is het niet eens met Giebel als hij, ter plaatse in het bevrijde Nieuw-guinea aanwezig, anders handelt dan de „instructies" luiden. Het moest zó, gezien de omstandigheden, maar Melbourne nam dat niet. „Zij vonden", aldus Giebel, „dat zij (Melbourne) zich buiten mij om, rechtstreeks met de Nica- detachementen (burgerbestuur) konden verstaan. Voor hen zou ik slechts een liaisonfunctie hebben en als een soort brievenbus moeten fungeren tussen het 6e leger (Amerikanen), Melbourne en de Nica-detachementen, die er, na Hol- landia, in Sarni, Biak, Noemfoer en de Vogelkop zouden worden geplaatst". Giebel verkeerde in de veronderstelling dat de Nica onder de bevelen zou staan van de militaire commandant van de be vrijders, zoals het practisch ook was. Hij schrijft ook over „het verraad van Roosevelt" en doelt daarmee op de resultaten van de conferentie van Jalta, waar het oostelijk deel van Europa werd „uitgeleverd" aan Stalin. Grote bewondering heeft hij overigens voor generaal MacArthur, die hij een uitmuntend strateeg noemt en de „groot ste generaal van deze oorlog". Wat hij erg in hem bewondert is het feit dat MacArthur naar anderen „luisterde" en raadgevingen aannam. Na het einde van de strijd komt Giebel ondermeer, in een voor militairen hoogst eigenaardige situatie, dat de comman dant van de mariniers, de kolonel De Bruyne, weigerde onder hem (Giebel) te dienen. Wat in het leger als ongeoor loofd wordt beschouwd, het weigeren van een dienstbevel, blijkt in de leger leiding te kunnen. Giebel „verloor" uit eindelijk dit prestigeduel. Giebel verhaalt ook van zijn moeilijk heden met generaal Spoor en van de „ontevredenheidsbetuiging" die hij, eenmaal terug in Nederland, nog van de Luitenant-Gouverneur-Generaal, Dr. van Mook, kreeg nagezonden. Niet in dank zal zijn opmerking over de oorlogsvrijwilligers worden afgenomen. Hij zegt dat het voorbeeldige jongelui waren, waar ons volk terecht trots op mocht zijn: „maar", schrijft hij, „ik kon niet aan de indruk ontkomen dat ze naar Indië waren gekomen om daar nu ook eens met scherp te kunnen schieten en tegenstanders uit de weg te ruimen". Zoals ieder jaar zal ook nu weer een verkoop van boeken en tijdschriften plaatsvinden in de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. De mogelijk heid daarvoor is woensdag 13 oktober a.s. tijdens de openingsuren van 14.30 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.30 uur. Voorzover er dan nog over is, bestaat er de volgende dagen gelegenheid boeken te kopen. Een generaliserende opmerking, die zeker voor het gros van de vrijwilligers ver bezijden de waarheid is. Hij zegt evenwel tot deze conclusie te zijn ge komen na „tientallen gesprekken" met de vrijwilligers. Aan het slot van zijn boek praat hij over „goede dictaturen en koloniale stelsels". „Als we uit alle mogelijkheden moeten kiezen, dan moeten we niet kiezen uit drie, maar uit zes. Als het gaat om een keuze tussen een goede dictatuur en een slechte democratie, dan geef ik de voor keur aan dictatuur. Minder eenvoudig is de keuze tussen een goede dictatuur en een goede democratie. De keuze wordt echter gemakkelijk als men er zich rekenschap van geeft dat het goede altijd wordt gekenmerkt door een ge stage evolutie naar het betere. Ingevolge deze evolutie bewegen een goede dicta tuur en een goede democratie, evenals Outdoor Girl Cosmetica Manicure Coyon en Barber artikelen Dinsdags gesloten. een goed kolonialisme, zich gedrieën naar een punt, waar ze elkander de hand kunnen reiken", aldus de luit.-generaal b.d. C. Giebel. Ook dat zal lang niet iedereen met hem eens zijn. Het is een boek vol met „inside-infor- mation", dat bijzonder prettig „leest". Giebel vult er „enige blanco bladzijden" mee in, van de nog niet op schrift gestelde oorlogsgebeurtenissen in het Verre Oosten. Zoals bekend zal ook dr. L. de Jong daar nog aandacht aan be steden. In hoeverre „Morotai" de visie van dr. De Jong gaat dekken, zal de tijd ons leren. „Morotai" is bij de boekhandel verkrijg baar; de auteur is uigenodigd voor de le den van 't Nut een lezing te houden. Die vindt evenwel eerst volgend jaar op 21 april plaats. Frans Kingma, de nieuwe voorzitter van de PvdA (afdeling Soest), heeft zijn leden opgeroepen zich aktiever voor de partij in te zetten. Dit vooral met het oog op de a.s. verkiezingen voor Eerste- en Tweede Kamer. Ook zal ledenwerving ter hand genomen worden. Kingma zei van mening te zijn, dat zonder aktief werkende leden, het bestuur zijn taak niet kon verrichten. Hij constateerde dat de vrijblijvende bijeenkomsten van de afdeling beter bezocht werden dan de werkvergaderingen en daaruit meende hij te mogen concluderen dat de onderlinge contacten verbeterd dienden te worden. Zijn opmerking sloot goed aan op de dis cussie rond het „vrouwenwerk". Dat Stagneerde in Soest en uit gesprekken die her en der gevoerd werden, bleek dat de belangstelling voor de „Rooie Vrouwen" in Soest miniem was. Het bestuur stelde daarom voor bij het hoofdbestuur dispensatie aan te vragen De afdeling Soest-Zuid van de Neder landse ChristenvrouwenBond houdt woensdagavond 13 oktober a.s. om 20.00 uur haar ledenvergadering in De Rank. Dr. S. G. Looyen, chirurg van het ziekenhuis Zonnegloren, behandelt het onderwerp: „Eerlijkheid tegenover de patiënt". Bij wijze van proef is deze week over de zandbak van de openbare kleuterschool De Bengelenbak aan de Duinweg een net geplaatst. Gehoopt wordt om op deze manier een afdoende oplossing te hebben gevonden tegen de vervuiling van het zand in de zandbak door honden en katten. Tot nu toe moest de gemeente zeer vaak het zand verversen van de verplichting een bestuurslid spe ciaal met vrouwenwerk te belasten. De 7 dames die de jaarvergadering bezochten, verzetten zich daartegen en met sukses. Drie van hen gaven zich spontaan op om het vrouwenwerk alsnog in Soest van de grond te krijgen. Ze gaan aller eerst de vrouwen van de leden overhalen lid van de partij te worden, indien ze dat nog niet zijn. Overigens werd de opmerking gemaakt door een van de mannelijke bezoekers, dat het een denkfout van de partij was, te veronderstellen dat vrouwenwerk ge organiseerd moest worden in deze ge- emancipeerde wereld. De 25 leden van de afdeling die de ver gadering bijwoonden, hadden geen be zwaar tegen financieel verslag en begro ting. In het bestuur kozen zij Frans Kingma als voorzitter: Hans Hansen als secretaris; Piet de Roos als penning meester en de leden Kim en Hans Ham burger; Mick Leyendekker; Betty Klei- negris; Martin de Jong en Daan Wamers. De aftredende bestuursleden, voorzitter Raymond van Gelder; sekretaris Cees Strobosch en Ab Hooijer werden vrien delijk toegesproken en bedankt voor hun werkzaamheden door het gemeente raadslid Joop van den Brakel. De vergadering hield zich verder bezig met kandidaatsstellingen voor het ge west, de partijraad en de kongresafge- vaardigden. HILVERSUM AMERSFOORT ZEIST In Hilversum en Zeist vrijdagavond geopend Maat 44 t/m 56 Maat 122 t/m 176. Prijs maat 122 kl.stp.tr>. FASHIONGARDEN SOEST-ZUID Wij zijn niet groot, maar wel fijn en hebben u heel wat te bieden. Kom eens langs en bekijk onze collectie lange lakjassen als de donkere regenmaanden weer voor de deur staan, voor f 79,-. Bij busstation waar het zo gemakkelijk parkeren is. TELEFOON 11636 HORLOGER JUWELIER OPTIEK SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 - SOEST Verliefd zijngaan verloven. Briljante momenten. Geluk dat goud waard is. Liefde die a een bezegeling vraagt, 'n CONSTANTring. Wij hebben een rijke collectie Constant ringengladdefantasie :t briljant. Ook de nieuwste Tri-set. Liefdevol gecreeerdc modellen - die ook Uw liefde rond maken! Loop eens bi| ons binnen..... Wij tonen U de CONSTANT collectie graag. CONSTANT Eetkamers. slaapkamers. woonkamers en vele kleir*neubelen. waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten. Geloogd Massief Eiken W eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen #12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Exposities in toonzalen Amsterdam, Leidsekade 102 (naast Lido, vlakbij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur, donderdagavond tot 21.30 uur. (Jtrecht, Hollantlaan 26 Kanaleneiland (bij afslag E36, Ütrecht-Centrum/Nieuwegein) tel. 030-883762. Ma t/m za 9-18 uur, donderdagavond tot 21 uur. Deze week heeft de dienst gemeentewer ken een begin gemaakt met het onttrek ken van een gedeelte Merelweg dat ligt tussen de Nachtegaalweg en de Schriks- laan. Dit stuk Merelweg liep door het plantsoen. A.s. vrijdag start het interkerkelijke team Soest for Christ met een drietal „Kom eens op de koffie"-avonden. Deze avonden zijn het gevolg op het tentweek end op de Eng. De mogelijkheid bestaat ook om hierover nog wat na te praten. Enige medewer kers met ervaring in koffiebarwerk heb ben een leuk programma in elkaar gezet met o.a. een soort keuzespel, wat in kof fiebars altijd erg leuk overkomt. Al met al belooft het geheel een gezellig ontspannen karakter te krijgen. Voor degenen, die graat aan een bijbel- gesprekskring willen meedoen kunnen de teamleden van Soest for Christ ook de nodige inlichtingen geven. Verder is er een al lang bestaande wens dat er een permanente koffiebar komt. Om de organisatoren in dit streven te be moedigen zou het goed zijn eens een be zoek aan deze „Op de koffie-avonden" te brengen. Iedereen is hartelijk welkom a.s. vrijdagavond 8 oktober. Verder op 15 en 22 oktober in de Open Hof, hoek Dal- weg-Veenbesstraat vanaf 8 uur. A.s zaterdag 9 oktober wordt in het oude gebouw van de Waldheim-Mavo aan de Parkstraat te Baarn een Fancy- Fair georganiseerd. Alle lokalen zijn voor dit doel in gebruik. Men vindt er kramen met speelgoed, kleding, kera miek, grammofoonplaten, boeken, een „flower-shop" en verder de „beproefde spelen" als balgooien, schieten, sjoelen, grabbelton enz. Ook is er een Rad van Avontuur en een soort Waterlooplein met allerlei apparaten, meubilair en alles wat er thuishoort. Voor de inwendige mens wordt gezorgd en men kan er terecht voor koffie en zaken als een broodje en poffertjes. Er is nog veel meer en dat alles ten bate van de inrichting van de nieuwe school. De fancy-fair is geopend van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.15 uur. Aansluitend vindt dan de restanten-ver- koop plaats. Vrijdagavond, 8 oktober is een auto-puz- zelrit georganiseerd met na afloop een bingo-avond. De start van de auto-puz- zelrit is om 19.00 uur bij de mavo aan de Parklaan; de bingo wordt gehouden in de gemeenschapsruimte van de K.W.S.- school aan de Dalweg 11 te Baarn. Laat het onze zorg zijn KONINGINNELAAN 9 SOEST - TELEFOON 12882 De gasafgifte in de maand juni was 1,759.493 m3. Ten opzichte van 1975 is dat een daling van 13,33 procent (270.707 m3). De gasafgifte in de maand juli was 1.205.680 m3. Ten opzichte van 1975 is dat een daling van 2,98 procent (37.078 m3). In juni 1974 was de gasafgifte 1.798.048 en in juni 1975 2.030.200 m3. In juli 1974 was de gasafgifte 1.584.210 en in juni 1975 1.242.758 m3. Het aantal verbrui kers is in de maanden juni en juli gestegen van 12.741 naar 12.805. Was de verhuur van warmwaterinstalla ties per 31 mei 6569, per 31 juli was dat 6559. Een deel van de Van Weedestraat 50 jaar geleden ter hoogte van de apotheek (links) en garage Alblas (rechts) HET GASBEDRIJF: Naar ons wordt medegedeeld, is de ambte naar voor het gasbedrijf in functie getreden en is men druk bezig met de voorbereidende werkzaam heden van het nieuwe bedrijf. Wij gelooven wel, dat de meesten en vooral de dames, de levering van gas in onze gemeente met vreugde zullen ontvangen, daar dit zeker een in alle opzichten groote ver betering in de huishouding met zich brengt. Naar wij verder ver nemen, zal er vermoedelijk aan ieder, die aan het voorioopig te leggen buizennet woont, een invul lingsbiljet worden gezonden voor aansluiting op het net. Het kan toor van het gasbedrijf, waar alle gewenschte inlichtingen te ver krijgen zijn, is voorioopig geves tigd in het Gemeentehuis. VRUCHTBAAR: In den tuin van den Heer B. aan den Nieuwen weg dragen de frambozen voor de tweede maal volop mooie rijpe vruchten. Eeveneens is dit het ge val met de aardbeien. DE WINDHOND: Eenigen tijd ge leden maakten wij melding van het voornemen van den Heer Mulders, om den molen „de Windhond", staande op den Eng aan de Molenstraat voor afbraak te verkoopen. Er zijn toen pogin gen, ook vanwege den Burge meester aangewend, om den molen te behouden, als schoon heidsmonument voor de omge ving. In hoeverre deze pogingen gelukt zijn, is ons niet bekend, maar wel constateerden wij Don derdag, dat de twee beneden deuren uit hun hengsels waren ge licht en op den grond lagen, een bovendeur openstond, de trap naar de eerste verdieping op den grond lag, een meelbak een eind- weegs van den molen in het gras lag, een muurtje in den molen was gesloopt enz. Wie er voorbij komt zal met ons denken, dat men met de afbraak is aangevangen. Bij informatie bleek ons gelukkig, dat dit echter nog niet het geval was, althans niet vanwege den eigenaar, maar dat dit het werk is van onze lieve Soester jeugd. De eigenaar of de politie zal spoedig moeten ingrijpen, want anders zijn er zeker ongelukken te ver wachten. TYPHUS: In Breda en omgeving komen thans vele gevallen van de besmettelijke ziekte Typhus voor. Ook in andere plaatsen van ons land, o.a. Arnhem en Hengelo komt reeds een enkel geval voor. Men zij op zijn hoede. Zindelijk heid op alles wordt ten zeerste aanbevolen. Ook de melk dient vooral gekookt te worden. ROODE KRUIS COLLECTE: De Roode Kruis-collecte, deze week in onze gemeente gehouden, heeft opgebracht te Soest 381,60 en te Soesterberg 132,40, in totaal dus 514,-. NED. HERV. KERK: De kerke lijke ontvanger houdt zitting a.s. woensdag van 10 tot 1 uur. UIT DE KERKBERICHTEN: Le ger des Heils; zondagnamiddag 3.30 uur openluchtmeeting aan de Groote Kom te Baarn, geleid door kapiteine Venus. UIT HET WERELDNIEUWS: Chamberlain is eens met Mussoli- ni wezen praten en nu hij weer terug in Londen is zei hij: „Ik heb met Mussolini over vraagstukken, waarbij Italië en Engeland be trokken waren, gesproken en over kwesties van ruimer beteekenis op het gebied van de Europeesche politiek. Ik merkte zonder verba zing, maar met veel voldoening de groote gemeenschappelijkheid van inzichten tusschen ons over de kwesties van grooter beteekenis' Ziezoo, nu is de koe tenminste ge molken. Nu moet Mussolini ook nog eens praten met Briand en Stresemann. UIT DE ADVERTENTIES: Iedere dag een warm middag maal voor 4 Gld. per maand, voor een gezin van 6 personen klaarge maakt, is slechts mogelijk, indien U op GAS kookt en een gasfornuis of comfoor gebruikt, zooals deze binnenkort in de gemeente-toon- kamer voor gas zullen worden ten toongesteld. Sluit U dus ook aan bij het gasbedrijf, want door U allen aan te sluiten, kunt U den gasprijs verlagen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den ambtenaar van het gasbedrijf. Te koop: groote MANGEL. Ferd. Huycklaan 31, Baarn. Nu is het tijd: Pioenrozen, rood, rose, wit 0,20; de witte Madonna Lelie 0,15; kerstden, extra mooi 0,75; douglasdennen, 2 meter hoog 1,75. Zij die voor herfst- ievering vruchtboomen bestelden, kunnen deze vanaf heden komen uitzoeken. J. Wolff, Kweeker, Koudhoornweg4, Soest. Ze is er weer de echte prima Gel- dersche Rookworst met loodje van Stegeman. Alleen verkrijg baar bij Het Zuivelhuis, J. C. van Haarlem, Van Weedestraat 45, Soestdijk. Meisje-Alleen gevraagd voor Nov., te Amersfoort, klein gezin; loon 30,- per maand. Persoonlijk of per brief aan te melden. Van Lijndenlaan 11 te Soestduinen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 10