Opening van nieuw P.V.O.- gebouw door burgemeester Twee maquettes van Centrumweg-alternatieven Belangstelling Open-dag boeren laat op gang Vragen van beroepencommissie bleven onbeantwoord Om tegenstanders te overtuig en: Argumenten van bezwaarden moeten redelijk zijn Kersvers raadslid Menne biedt drollenschepje aan Ook komend jaar een zomerfestival in Openluchttheater Kom niet aan verworvenheden Betaling abonnements geld Zaterdag a.s.: Aansluitend open huis tot 21.00 uur Bedrijf schitterde door afwezigheid Voorzitter Festen in beroepencommissie: Nieuwe stand Zonnebloem - wedstrijd Ontevredenheid over accountants-onderzoek Donderdag 7 oktober 1976 55e jaargang no. 8 [Foto Herman van Dam SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Het zal allemaal een beetje minder moeten in Nederland. De jaren van maar steeds stijgende economische wel vaart zijn voorbij. En geen enkel politiek optimisme brengt die welvaart in b.v. het komend decennium weer terug. De internationale omstandigheden zijn, wat ongemerkt voor de gewone man, inmid dels zodanig aan het veranderen, dat zeker voor West-Europa blijvend op een verminderde welvaart moet worden ge rekend. In ons hart beginnen we daar eigenlijk wel min of meer overtuigd van te geraken. Maar de ellende is, dat we het eigenbelang niet of maar moeilijk willen inruilen tegen een nationaal belang. Ja, ja, we zien langzamerhand wel in dat ei hier en daar bezuinigd moet worden maar dan toch zeker vooral op zaken die ons persoonlijk niet zo raken. De uit de zestiger en begin zeventiger jaren stam mende welvaart heeft ons rechten en mogelijkheden verschaft, die men ons nu niet mag afpakken. Dat zijn verwor venheden"! En wie daaraan durft te tornen is een vuige reactionair en kapita list, die de vooruitgang remt en verbete ring van de maatschappij in de weg staat. Dat maakt het voor een regering, die de uit welvaart geboren ideeën van vooruit gang en hervorming zelf zo heeft gepro pageerd, natuurlijk wel moeilijk om de nu noodzakelijk geworden vermindering van uitgaven en kosten ingrijpend ge noeg door te voeren. Vermindering van de uitkeringen uit sociale voorzienin gen? Hoor eens, dat gaat niet, dat zijn „verworven-rechten"! En voor een so cialistisch ingestelde regering past het dus zeker niet om daar iets van terug te nemen. Te wapen!, werknemers, ze morrelen aan uw rechten! Als die uitga ven slechts één procent per jaar zouden mogen stijgen, de natuurlijke trend dus niet zouden blijven volgen, dan wordt ons tekort gedaan. Zoek het dan toch bij de werkgevers! De pensioenrechten van de ambtenaren een beetje meer gelijk trekken met die van de werknemers in de particuliere bedrijven? Te wapen!, broeders en zu i ters van de ABVA! Verworven rechten. Afblijven. Haal het maar ergens anders. Vermindering van uitgaven voor jeugd zorg, voor wetenschappelijk- en ander onderwijs en daarmee vermindering van arbeidsplaatsen in die sectoren? Een onverantwoorelijk beleid. Dat kan ge woon niet. Bezuinig toch ergens anders op- En als de regering dan toch ook maar weer het met graagte bereden stok paardje van óók bezuinigen op de defen- siekosten gebruikt, door b.v. de op komstleeftijd van de dienstplichtigen met een jaar terug te brengen, waardoor ze voor de soldaten met een lager minimumloon kan volstaan, dan is dat natuurlijk ook wel weer een schande, waar de VVDM dan ook beslist geen genoegen mee kan nemen. Zo zijn er nog talloze ingrepen op de uitgaven meer naar voren te brengen, die stuk voor stuk door de daarbij betrokken belangengroepen met veront waardiging van de hand worden gewe zen. Van nationale solidariteit, hoezeer ook met de mond beleden, kan geen sprake zijn wanneer er aan de eigen rechten wordt getornd. We hebben niet voor niets georganiseerde vakbonden en andere belangengroepen. En de be- stuurderen daarvan zouden geen be stuurders kunnen blijven als ze niet voor de belangen van hun groep op de bres gingen staan en met hand en tand de „verworvenheden" zouden beschermen. Het is bepaald niet gemakkelijk te leven in en met een teleurstellend economisch klimaat, de maatschappij dan toch nog te blijven „hervormen" en de gunst van het volk te behouden. Een volk dat men zo verwend heeft, toen dat allemaal nog kon. Daarom durft deze regering niet flink in te grijpen. Laat zij het bij wat rommelen in de marges. Temeer omdat er verkiezingen voor de boeg staan. Dat de inflatie en het aantal werklozen er beduidend door zal teruglopen, is een te vergeten illusie. Maar dat is niet de eerste zorg van de diverse belangengroe pen. Op 1 oktober is 't moment weer aangebroken, dat de betaling van 't abonnementsgeld voor het vierde kwartaal 1976 a ƒ5,- moet plaats vinden. Echter zeer velen hebben aan ons verzoek voldaan en hebben het ge hele jaar uit betaald. Er zijn er echter ook, die tot op heden het derde kwartaal niet voldeden en aan die abonnee's verzoeken wij beleefd, doch dringend bij de be taling van het vierde kwartaal, het derde kwartaal toe te voegen, dus totaal 2 x 5,- 10,- per giro te voldoen. U kunt uw betaling voldoen aan ons kantoor, Van Weedestraat 29 of op onze postrekening 126156 of op onze rekening bij de Ned. Midden- standsbank N.V. te Soest rek.nr. 68.43.10.805 of op onze rekening bij 'de Rabobank te Soest rekeningnr. 3599.20.950. Zij, die gewend zijn automatisch te betalen behoeven' geen enkele handeling te verrichten. Voor uw medewerking zeggen wij U hartelijk dank. ADM. SOESTER COURANT Zaterdagmorgen om tien uur, zal de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver- Van Haaften, het nieuwe PVO-gebouw aan de Rembrandtlaan officieel openen. Zij zal daartoe een koperen plaat onthullen, die in de voorgeven van het gebouw is aangebracht. Aansluitend is het PVO-hui9 dan gedurende de gehele dag voor het pu bliek geopend. Dit Open Huis gaat gepaard met een bazar. Met de opening is een eind gekomen aan jaren van behelpen door dit bijna 80 jaren bestaande Soester muziekgezel schap. Aanvankelijk was de Harmonie „Patientia Vincit Omnia" goed geholpen met het repetitielokaal aan de Beetzlaan. Door de enorme uitgroei met drumband, majorettes en enkele jaren terug met de puppyrettes werd het gebrek aan een forse repetitie ruimte acuut. Op diverse plaatsen moest geoefend worden en dan nog was het dikwijls improviseren om dat de ruimte niet voldeed. Toen men begin vorig jaar attent ge maakt werd op het leegstaande gebouw aan de Rembrandtlaan, waar vele jaren de kleuterschool Hummelhonk in geves tigd was, leek het leed spoedig tot het ver leden te zullen gaan behoren. De ge meente garandeerde rente en aflossing van het koopbedrag, 82.000 gulden, al hoewel er een lening werd afgesloten van 110.000 gulden. De herstelwerkzaamheden werden met veel elan ter hand genomen door de seniorleden, maar een en ander stag neerde toen de reparaties veel grotere vormen aannamen dan gedacht en ge hoopt werd. Ondermeer moest het gehele dak vernieuwd worden en ook de cen trale verwarmingsinstallatie bleek uit de tijd te zijn. Dankzij veel belangrijke giften slaagde men er enigszins in fi nancieel rond te komen. Het oude kleuterschooltje is niet meer te herkennen; er is een bijna volwaar dige concertzaal gecreëerd, die plaats biedt aan 300 man. Het is, zoals oud voorzitter en grote motor achter het plan, de heer K. Jaarsveld zegt „de mooiste zaal van Soest, misschien zelfs van heel de provincie, zover het dan muziekver enigingen betreft". Zaterdag a.s. kan iedere Soester dit fraaie geheel komen bekijken en door het bezoeken van de bazar, de vereniging steunen. Het wordt een ouderwetse bazar met verkoopstands en zaken als een Rad van Avontuur, balgooien, schieten enz. Het Open Huis begint om 11.00 uur, na het officiële gedeelte. Tot 's avonds 9 uur kan men er terecht. De zaal is gedurende alle weekdagen voor oefening van de leden van de har monie in gebruik; maandag het groot- orkest, dinsdag de majorettes, woens dagmiddag de puppyrettes, donderdag de drumband (individueel en in groeps verband), vrijdag de drumband (groeps les) en zaterdag het leerlingen orkest. Vrijdag 19 en zaterdag 20 november zal in het gebouw een donateursconcert gegeven worden. Eind van deze maand, zaterdag 30 oktober wordt onder aus piciën van Anum Midden Nederland (Alg. Ned. Unie Muziekvér.) een solistercon cours georganiseerd waarvoor zich reeds 54 deelnemers aanmeldden. De bij oud-Soester overbekende „Rem- brandtzaal", waarin de twintiger jaren kamermuziek uivoeringen gegeven wer den door leden van het Concertgebouw orkest; waar toneelspelers als Frits Bouwmeester optraden, is weer in ere hersteld. De zaal heeft nog wel zijn bal kon, maar is verder aangepast aan de eisen des tijds. Daarvoor werd gewerkt naar het ontwerp van een van de leden Er bestaat een redelijke kans dat de Soesterbergse firma Jonkers Import BV zich zelf ernstig te kort heeft gedaan door zonder meer weg te blijven van de zitting van de beroepschriftencommissie, die maandag j.1. gehouden werd. Commissie-voorzit ter Festen had enkele vragen, die slechts door het bedrijf te beantwoorden waren. Festen ging het daarbij vooral om de wetenschap of de uitbreiding, die gevraagd en geweigerd was, noodzakelijk was voor de instandhouding van het bedrijf. Met wet houder Hoekstra was hij van mening dat de afwezigheid nu niet direct een blijk was van grote interesse. Op 9 juli van dit jaar kreeg de firma van burgemeester en wethouders te ho ren dat de gevraagde vergunning voor het uitbreiden van een kantoor/maga zijn geweigerd moest worden, omdat er strijdigheid bestond met het geldende bestemmingsplan. Het perceel is be stemd voor woningbouw. De heer Festen was het met de wei- geringsgrond in zoverre niet eens omdat daardoor het voortbestaan van het be drijf in gevaar kon komen. Hij stelde zich op het standpunt, dat, nu het bedrijf eenmaal een vestigingsvergunning ge kregen had, weliswaar met gebruikma king van artikel 19 van de Wet Ruimte lijke Ordening, dan ook de uitbreidingen moesten worden toegestaan. In tegenstelling tot wethouder Hoekstra wilde de heer Festen, de niet wettelijke argumenten, zoals het voortbestaan van het bedrijf, wel laten meegelden bij het nemen van de beslissing. Hij vond dat daarvoor de wet „opzij" gezet moest worden en wees daarbij op Kroon-uit- spraken, die hem in het gelijk stelden. Commissielid Menne wilde wat voor zichtigheid betrachten met het oog op precedentwerking. Menne wees evenwel op de betere kansen voor het bedrijf, indien het nieuwe bestemmingsplan „Amersfoortsestraat" gereed zou zijn. Naar zijn mening zou uitbreiding dan haalbaar zijn, omdat b. en w. reeds mee deelden, dat dan met de verlangens van het bedrijf rekening gehouden zou worden. Wethouder Hoekstra maakte de commis sie er nog op attent dat er op het mo ment weinig anders dan weigeren opzat, omdat het bestemmingsplan uitbreiding niet toestond en een nieuwe art. 19- procedure eerst mogelijk zou zijn, als een nieuw bestemmingsplan ter visie lag. Daarop was echter nog geen uitzicht. Zoals gezegd, de discussie liep vast, om dat het bedrijf het liet afweten. Daarbij kwam ten overvloede nog, dat het be zwaarschrift een dag te laat binnen kwam en bovendien niet aan de raad, maar aan het college van burgemeester en wet houders was gericht. Wethouder Hoekstra sprak van; „uiterst lankmoedig geweest"; de commissie gaat het advies voor de raad opstellen. De voorzitter van de beroepencommissie, de heer J. Festen, is niet van zins door de knieën te gaan voor bezwaren die geen steek houden. Hij maakte dat duidelijk in de vergadering van de commissie tijdens de behandeling van het bezwaarschrift van mevrouw J. H. E. Hutjes. Haar werd een vergunning geweigerd voor het uitbreiden van haar woonhuis aan de Beetzlaan omdat het bouwplan niet in overeenstemming was met het geldende bestemmingsplan. Het ging daarbij vooral om een uitbrei ding van een keuken die 25 centimeter dieper werd dan mocht, maar waar door óók een strook grond werd be bouwd, die volgens dat bestemmingsplan open diende te blijven. Mevrouw Hutjes en haar architect, de heer P. Beekman, wezen de commissie op het feit dat deze bepaling tegenwoor dig niet meer gehanteerd werd. In de nieuwe bestemmingsplannen Soest-Zuid en Soestdijk, komen ze niet meer voor; een en ander als een gevolg van nieuwe visies op de inrichting van keukens. Minimaal moet daarin moderne keuken- apparatuur geplaatst kunnen worden. Wethouder Hoekstra beaamde dit en voegde daaraan toe, dat van het bestem mingsplan wordt afgeweken, „mits de buren van de aanvrager willen meewer ken". Een dergelijke verklaring kon echter door mevrouw Hutjes niet worden overlegd. Mevrouw Hutjes stelde vast dat de buren meer zon zouden krijgen, omdat de nok van een bestaande schuur zou worden afgebroken, maar de buren verklaarden ter zitting dat zij „opgesloten zouden worden tussen 2 hoge muren". In hoeverre dit argument redelijk is, zal de commissie bekijken en haar bevin ding zal te lezen zijn in het advies dat voor de raad opgesteld moet worden. Om de PvdA-raadsfractie alsnog in het kamp te halen van de voorstanders van het op 23 juni aangenomen Centrumweg-tracé, zullen twee maquettes gemaakt worden van de beide mogelijkheden waarover indertijd de meningen uiteen liepen. Dit in democratische zin uiterst ver doorgevoerde besluit, werd dinsdagavond genomen in de vergadering van de commissie voor Ruimtelijke Ordening. De gemeenteraad sprak zich immers in juni 1.1. in meerderheid uit voor een bepaald tracé van de Centrumweg. Slechts PvdA en Progressief Soest waren tegen, omdat naar hun mening de argumenten tégen het andere tracé niet zwaar genoeg waren. Men sprak toen af er nog eens over te zullen praten en dan met wat steviger bewijsmateriaal op tafel te komen. bouwen dorpcentrum. Ook dit detail zal waarschijnlijk in de maquette te zien zijn. Het besluit om twee maquettes te laten maken viel vrij vlot, toen de directeur van gemeentewerken veronderstelde dat daar slechts enkele duizenden guldens mee gemoeid zouden zijn. Daar is het wachten nu op, al gaan inmiddels de werkzaamheden voor het bestemmings plan dorpscentrum gewoon door. Ook in 1978 zal in het openluchttheater een zomerfestival gegeven worden. Aan alle daarvoor in aanmerking komende verenigingen is gevraagd uiterlijk 26 oktober op te geven of zij daadwerkelijk zullen meedoen. deelnemende verenigingen 3600 gulden; vervoer 500 gulden; verzekering 100 gulden; drukwerk 150 gulden; konsump- ties enz. 500 gulden en onvoorzien 800 Tijdens een in Hotel v. d. Brink gehouden vergadering met de deelnemers aan het Festval 1976, gaf de voorzitter van de Soester Gemeenschap, de heer E. Hol- trop, zijn visie op het gehouden evene ment. Naar zijn mening was het, behou dens wat schoonheidsfoutjes, geslaagd. De foutjes waren een gevolg van de te korte voorbereidingstijd en vandaar dat men reeds nu de organisatie ter hand nam. Besproken werden de tegenvallende pu blieke belangstelling („neem volgende keer zoveel mogelijk eigen aanhang mee", verzocht de heer Holtrop); de reclame voor het festival en de outillage in het openluchttheater. Er is inmiddels een voorlopige begroting opgezet, die er als volgt uitziet: onkosten gulden. Het organiserende team zal gaan be staan uit mevrouw Bleeksma en de heren Van den Berg, Van Beek en Lustenhouwer (onder voorbehoud). Daarnaast worden helpers gezocht voor ondermeer de publiciteit. De uitvoeringen zijn gepland op de zaterdagen 5, 12 en 19 juni, met een uitloopmogelijkheid naar 26 juni. Ook is gedacht aan uitvoeringen op de zonda gen als in verband met omstandigheden de zaterdagen niet haalbaar zijn. De bijeenkomst werd door afgevaardig den van tien verenigingen bijgewoond. aanpassing; de aantasting van het groen; de grondwerving; de kost en de veilig heid van de weg. Alles viel uit in het nadeel van de weg dicht langs de spoorlijn. Er zat een hiaat in en dat was de moeilijke land schappelijke aanpassing (in de Eng) van het voorkeurs-tracé van de raad. Dat werd door de heer K. de Wilde aan gegrepen en dat resulteerde uiteindelijk in het besluit om van de twee mogelijk heden, maquette's te maken. Alle commissieleden betreurden het dat er zo weinig nieuws te voorschijn was gekomen sinds de juni-vergadering van de raad. Maar voor de heer Van der Dussen was dat logisch, omdat zijn be toog toen ook goed doordacht was. De discussie tussen de leden ging voor namelijk over de problemen van de af sluiting van de Kolonieweg en of het tracé van de aan te leggen Centrum veiliger zou worden zonder bochten, dan wel juist mét bochten. Voor de een gold een bocht als een extra veiligheid; voor de ander verhoogde de bocht juist het gevaar. De CDA-er Olden- boom meende bovendien dat de weg „uit nodigend" moest zijn, om verkeer van elders (in Soest) aan te trekken en de heer J. van Poppelen (CDA) sprak in dat verband van de onhoudbare verkeerssi tuatie op Ossendamweg en Van Weede straat. De Van Weedestraat was ook al door de heer P. Lange (WD) genoemd. Hij zag bovendien de Centrumweg als afslui ting van de zuidelijke Eng-helling. Lange vroeg ook wat meer inzicht in de ver binding van Centrumweg met het te Er is alsnog een wijziging gekomen in de stand van de Zonnebloemwedstrijd 1976. Die wijziging betreft niet de hoogste plant, noch de grootste bloem, maar het aantal bloemen aan één plant. De coördinator van de wedstrijd, Chris Uiterwijk, heeft 82 bloemen geteld aan één plant die bloeit bij de familie Schalk wijk, Vinkenweg24. De tweede plaats in deze categorie wordt ingenomen door de familie Weyermars aan de Vermeerlaan 27 met 75 bloemen. In de categorie „hoogste plant" staat op de eerste plaats de familie H. Stoel, Thorbeckestraat 19 met 4.87 meter en op de tweede plaats de familie H. van Roomen, Nieuwstraat 40 met 4.80 meter. In de categorie „grootste bloem" werd dit jaar een record gevestigd. Bij Evert Westerveld, Nieuwestraat 42, werd een bloem gemeten met een diameter van 50.4 centimeter. De tweede plaats wordt hier ingenomen door de familie J. van Doorn, Ferd. Huycklaan 3 met 49.1 centimeter. Al wie nog meer, hoger of breder denkt te hebben, moet nog deze week contact opnemen met Chris Uiterwijk, Kerkpad 49 N.Z., telefoonnummer 11381. Afgelopen zaterdag was de eerste van de twee Open- Dagen, die vier Soester boeren organiseren. De belangstelling ervoor was bevre digend, zij het dat ze laat op gang kwam. Rond elf uur leek het nog nergens naar, maar een half uur later stond bijvoorbeeld bij Van Rossenberg aan de Insinger- straat de loods waar zo'n 8000 kippen zijn ondergebracht, behoorlijk vol. Van Rossenberg kreeg het meeste bezoek te verwerken; circa 70 a 80 man. Bij Zonneveld aan de Torenlaan, op de grens met Baarn was de belangstelling tegen vallend en mogelijk was in deze omge ving de concurrentie van de TV het sterkst. Wim van Hofsloot aan de Birk- straat 114 kreeg 35 bezoekers en Johan van Hofslot aan de A. P. Hilhorstweg ongeveer 25 kijkers. In het algemeen waren de vier initia tiefnemers toch wel tevreden. A.s. zater dag 9 oktober wordt, weer van 09.00 tot 12.00 uur, de tweede Open-Dag gehouden. Voor alle duidelijkheid: Johan van Hof slot, A. P. Hilhorstweg 10 heeft een rund veehouderij Arie Zonneveld, Torenlaan 88 en Wim van Hofslot, Birkstraat 114 hebben een varkensfokkerij en Gerrit Rossenberg, Insingerstraat 56a heeft een pluimveehouderij Op de Open-Dag van vier Soester boeren trokken de biggen bij Wim van Hofslot aan de Birkstraat 114 de speciale aan dacht van de jeugd. De leden van de financiële commissie verwachten veel van het onderzoek naar niet geregistreerde honden. Hun voorbeeld was Baarn waar zo'n onderzoek 600 illegale viervoeters „opleverde". Het gevraagde krediet van 18.000 gulden zal wat de leden van de commissie betreft, beschikbaar gesteld worden. Het nieuwe CD A-raadslid Menne, vierde zijn entree in de commissie met de aan bieding van een, in dit verband, actueel presentje een zogenaamd „drollenschep je". Het is een inschuifbaar schepje, waarmee de milieu bewuste hondebezit- ter de uitwerpselen van zijn huisdier, die op een minder gelukkige plaats' zijn terecht gekomen, kan opruimen. Wethouder Ebbers zegde toe voor ge paste reklame van het schepje te zullen zorgdragen. Hoorbaar wond de commissie zich op over de eerst nü aangeboden rekening van gemeente en gemeentelijke diensten van het jaar 1972. De CDA-er Storimans concludeerde min of meer dat er een „suikerzakjesteller" aan de gang was en hij vond dat de gemeente behoefte had aan een „echte" accountant. Ook de heer K. de Wilde (PvdA) vond dat het weinig zin had nu nog eens te gaan praten over de rekening van '72. Hij wilde weten waarom het verificatie bureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten zo traag werkte. Wethouder Ebbers was het met de pro testerende commissieleden eens. Ook hij vond het een „idiote situatie" en zei bereid te zijn op een snellere werkwijze van de accountants aan te dringen, ook al had een accountant „een heel eigen manier van werken" De werkzaamheden aan het dak van het PVO-gebouw tijdens de herstelperiode. van de harmonie, de architect Lotze. Het is begrijpelijk dat de trotse voorzit ter van PVO, de heer K. v. d. Molen, zaterdag op veel bezoek rekent. Dinsdagavond was het dan zover. Er be stond van de kant van de bevolking aardig wat belangstelling voor en de commissiekamer in het gemeentehuis was overvol. De directeur van gemeen tewerken, de heer H. van der Dussen, gaf een uitleg aan de hand van tekenin gen van de beide tracé's. Van de route langs de spoorlijn, waar voor aanvankelijk PvdA en P.S. opteer den, somde hij de nadelen op; zoveel dat later de heer K. de Wilde (PvdA) het zo ongeveer „niet eerlijk" noemde. Dit temeer, omdat van het door de raad gekozen tracé (op ruime afstand van de spoorlijn), geen enkel nadeel werd ge noemd. Breekpunt in het eerst genoemde voorbeeld werd de afsluiting van de Ko lonieweg en de sluiting van de daar liggende overweg. De bewoners van de 14 daar staande huizen, alsmede van het internaat „De Nieuwe Weg", zouden Soest-Zuid niet meer, dan via een omweg kunnen bereiken. Later bleek weer, dat dat mee zou kun nen vallen, omdat een kleine tunnel voor voetgangers en fietsers vrij eenvoudig aan te leggen was. Geen van de raads leden vroeg of met een iets bredere tuimel dan ook het autoverkeer hersteld kon worden. De heer Van der Dussen behandelde achtereenvolgens het terreingebruik (de benodigde grond); de landschappelijke

Soester Courant | 1976 | | pagina 1