„Leven en werken van de kabouter" Verkeerscursus Veilig Verkeer Nederland Boscommissie nam eigen werkterrein in ogenschouw Thema dit jaar „Je eigen taal" mmümm NIEUW! B.T.W. tabellen Mode-winkel geopend bij Honsbergen boeltade] Uitslag Aros- manifestatie prijsvraag TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Vrachtauto doelwit van vernielers NA AANHOUDEND VERZOEK! Alle tien boeken van WILLEM ELSSCH0T nu weer in één band! Rien Poortvliet's vijfde boek: een tientje „cadeau" Boekhandel Soesterbergsestraat 53 Tel. 12419 Steenhoffstraat 13 Tel. 10115 Man krijgt laadklep op het hoofd Contactlenzen Ringenoldus BLEYLE HANRO CALIDA tel. 03404-25734 Kinderboekenweek van 13 t/m 23 oktober: Kamermuziekmiddag in Artishock-gebouw najaarsmode 4% 18% Soester Courant van donderdag 7 oktober 1976 Wist u dat mosselen gelijk met de R in de maand komen. HET INSTITUUT VOOR EFFEKTIEVE TALENSTUDIE ENGELS FRANS DUITS - SPAANS ITALIAANS NEDERLANDS geniet meer van uw vakantie wees in staat uw schoolgaande kinderen te helpen begrijp uw buitenlandse collega's mis niets op internationale congressen wordt bij zakelijke besprekingen niet in beslag genomen door taalmoeilijkheden. SPREEK DE VREEMDE TAAL Door te studeren op het talenpraktikum, leert u de vreemde taal het snelst verstaan en spreken. Voortdurend hoort u de vreemde taal; het hele lesuur lang moet u hardop oefenen. U werkt individueel aan uw eigen les op uw eigen niveau op tijden die u zelf het best uitkomen, maar altijd met des kundige begeleiding. KURSUSSEN VOOR BEGINNERS, GEVORDERDEN EN VER-GEVORDERDEN. INTENSIEVE KURSUS 20 WEKEN Voor nadere inlichtingen: (033) 2 90 97 De boscommissie van Soester raadsleden is j.1. zaterdag op pad geweest om het eigen „werkterrein" in ogenschouw te nemen. De commissie vergadert altijd ln beslotenheid, (al zal daar spoedig verandering in komen), maar gaat zo nu en dan op excursie om een algemene indruk te krijgen wat er aan het beheer van de Soester bossen gedaan wordt. De tocht bracht de fietsende commissie, bestaande uit wethouder D. Hoekstra en de raadsleden mevrouw Van Gelder en de heren Hilhorst, Van Logtenstein en Van Poppelen, onder de deskundige leiding van de heren A. v. d. Broek van de plantsoenendienst en Van Laar van de Heide My, door de bossen achter het zieken huis Zonnegloren, maar ook bij de trimbaan en het „geschoonde" heideveldje aan De Zoom. Tijdens de onlangs gehouden Manifesta tie '76 konden de bezoekers van de AROS ziekenomroep-stand hun geluk met een prijsvraag beproeven. In een grote plastic ton was een aantal „muziekspoeltjes" gedeponeerd, waar van het aantal geraden kon worden. Dat het raden ervan moeilijk was bleek uit de nogal uiteenlopende aantallen. Het juiste aantal spoeltjes in de ton was; 372 De gelukkige winnaars zijn: ie prijs (fotoartikelen): VanDriel, Bree- land 20 te Hoogland. 2e prijs (levensmid delen): W. Broerze, Laanstraat 58 te Soest. 3e prijs (uit eten): Jaarsveld, Laanstraat 9 te Soest. 4e t/m 10e prijs (langspeelplaat)Bert Brand, Beetzlaan 99, Soest. Pelle Suringa, Ereprijsstraat 109, Soest. Bakker, Smitsweg 213, Soest. D. v. 't Klooster, Ruijsdaellaan 60, Soest. Hoolwerf, v. Lenneplaan 86, Soest. W. Biemans, Oude Utrechtseweg 34, Soest. Engels, Valeriaanstraat 159, Soest. De ziekenomroep voerde tevens een aktie: „Stop, gooi niet weg!" Deze aktie stond in het teken van de oude grammo foonplaten, die niet meer gedraaid wer den en weggestopt, in de kast lagen. Het aantal grammofoonplaten, dat aan de AROS is gegeven, is boven verwachting. Dank aan de gulle gevers. Mochten er nog mensen zijn, die alsnog hun oude grammofoonplaten willen weggeven, dan kunnen ze kontakt opnemen. Tele foon 20420, na 20.00 uur. Elke avond zijn er een aantal medewerkers in de studio aanwezig. De in het weekend aan de Paralelweg ge parkeerde vrachtwagen van het bedrijf Mercurius is voor de derde achtereen volgende maal het doelwit geweest van vernielers, beschadigden zij de eerste keer de antenne en de tweede keer de verlichting, de derde maal lieten zij de banden leeglopen. Daarvoor werden de ventielen afgebroken. De chauffeur, de heer H., deed er aangifte van bij de politie. In de zandafgraving op het terrein van de waterleiding werd gezien hoe de door de Heide My uitgevoerde herbeplanting er bij stond; op de Vlasakkers werd het resultaat bekeken van de bespuiting van de vogelkers. De tocht bracht de commissie vervolgens bij de vrijwilligers die in de omgeving van het Monnikenbos een heideperceel aan het schonen zijn. Het bespaart, berekende men, de overheid vele kostba re manuren, maar niet alleen daarom werd de hulp toegejuicht. Even verderop kon de commissie waar nemen in een particulier bos, wat de ge volgen zijn van slecht onderhoud. Vervol gens werd een bezoek gebracht aan een door de Heide My uitgedund dennenbos een terrein met jeneverbesbomen; een perceel waar loofbomen werden geplant en de omgeving van het openluchtthea ter. Na 20 jaar observatie menen wij thans onze ervaringen en studies op papier te mogen zetten, uiteraard na toestemming Geconstateerd werd dat de trimbaan steeds een doelwit is gebleven van ver nielzuchtige passanten, wie dat dan ook mogen zijn en dat de door de school jeugd in deze omgeving geplante strui ken en bomen nogal van de droge zomer geleden hadden. Overigens zal de schade, zowel aan de trimbaan als aan de jonge aanplant, door de gemeentelijke plant soenendienst hersteld worden. De tocht eindigde na een bezoek aan het reeds geschoonde heideveld aan het eind van De Zoom op de grens met de ge meente Den Dolder. Zoals de heer Hoekstra opmerkte; het werk van de commissie zal aanzienlijk toenemen wanneer in 1978 zowel beheer als onderhoud van de gemeentelijke bos sen geheel in eigen beheer zal worden uit gevoerd. Men gaat dan werken volgens een meerjaren plan dat door Staatsbos beheer wordt uigewerkt. van een daartoe gemachtigde raad van kabouters, die echter vijf jaar nodig had om te beslissen", aldus „verantwoorden" Rien Poortvliet en tekstschrijver Wil Huygen zich. „Wij geloven dat dit boek in een leemte voorziet", zeggen de beide heren en wij geloven dat met hen. Het boek vertelt alles over kabouters te beginnen met een overzichtskaart van het „verspreidingsgebied". Opval lend is wel dat er geen kabouters leven in Frankrijk, Italië en Spanje. Weinig in Griekenland, maar des te meer in Skan- dinavië, in Schotland en ook Rusland. Zouden in Spanje en Frankrijk andere sprookjes opgeld doen? Wist u dat een kabouter 15 centimeter hoog was en dat de man 300 gram weegt en de kaboutervrouw 250 tot 275 gram? Poortvliet en Huygen vertellen u dat en Er is vaak gevraagd, wanneer het verzamelde werk van Willem Elsschot weer in één boekdeel komt - alles handig en mooi bij elkaar. Welnu het komt - mooi gezet, mooi gedrukt en mooi gebonden, met een juweel van een stofomslag. „Ik heb tot mijn verwondering gehoord, dat er mensen rijn, die nooit een kabouter hebben gezien. Ik kan niet nalaten medelijden met die mensen te hebben. Ik ben er zeker van, dat er iets aan hun gezichtsvermogen hapert". Aldus een citaat van Axel Munthe in Rien Poortvliet's nieuwe boek „Leven en werken van de Kabouter", het is het vijfde boek van Poortvliet na „Jacbttekeningen", „Een van Ons", „De vossen hebben holen" en „Te hooi en te gras". Al deze boeken hebben dit gemeen; ze zijn subliem. Subliem van tekeningen en subliem van teksten. Iedere keer kan men zich afvragen hoe Poortvliet er steeds maar weer in slaagt zulke excellente tekstschrijvers te vinden. Of is het andersom en maakt de tekstschrijver gebruik van Poortvliet's excellente tekenkwaliteiten. VILLA DES ROSES EEN ONTGOOCHELING DE VERLOSSING LIJMEN HET BEEN KAAS TSJIP DE LEEUWEMTEMMER PENSIOEN HET TANKSCHIP HET DWAALLICHT VERZEN De prijs van dit geweldige (cadeau)boek is tot de ver schijningsdatum uitzonderlijk laag X OQ slechtsI VW|"™ Na verschijnen kost het f 49,- {Ook nog goedkoop voor een boek met 784 bladzijden) Wie veel van Elsschot houdt en NU een exemplaar reser veert krijgt dus (De losse uitgaven van Elsschot boeken kosten tezamen f 115,-) Elsschots verzameld werk verschijnt pl.m. 15 oktober. Bel even voor het reserveren van Uw exemplaar naar; De afdeling Soest van Veilig Verkeer Nederland organiseert de komende weken een verkeerscursus onder het motto: „Zorg dat je erbij blijft". Dit motto is voor meerdere uitleggingen vatbaar, zoals: „kijk uit en zorg dat je blijft leven" en ook „zorg dat je op de hoogte blijft met de verkeersregels". Juist dat laatste wordt mogelijk gemaakt met de verkeerscursus. Tijdens de M'76 is wel erg duidelijk gebleken dat de ken nis van deze regels, van de borden enz. in doorsnee niet op zo'n hoog peil stond. In de stand van de Soester afdeling bestond de mogelijkheid een aantal vra gen te beantwoorden aan de hand van gefotografeerde verkeerssituaties. 2149 bezoekers aan de Manifestatie '76 vulden het vragenlijstje in, maar het aantal geheel goed ingevulde formuliertjes mag bedroevend genoemd worden. Veel invullers namen zich op dat moment voor de „herhalingscursus" van WN te gaan volgen. A.s. maandag 11 oktober start men met de eerste les. De cursus duurt tot en met 15 november, steeds de maandagavonden van 20.00 tot 22.00 uur. De lessen worden gegeven in de dependance van het po litiebureau aan de Steenhoffstraat 5, vlak bij bushalte (Raadhuis) en het NS- station Soestdijk. Voor deze cursus kan men zich opgeven bij het secretariaat van de afdeling: Duinweg 3 te Soest, telefoonnummer 13960. De zes lessen kosten ln totaal 10 gulden; voor leden van WN 8^ gulden. - Foto Herman van Dam Bij het dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat in de wijk Klaarwater, werd zaterdagmorgen zon der al te veel vertoon een modezaak, die de leuke naam ,,'t Winkeltje" draagt, geopend. Op de eerste verkoopdag was I de belangstelling van het kopend publiek I bijzonder groot. De jeans-collectie deed het naar verwachting erg goed. De nieu we wijk Klaarwater zal Annelies, die in ,,'t Winkeltje" de scepter zwaait, niet in de steek laten, hoewel de collectie „boven wijdt»" is afgestemd en mode-bewust Soest de weg naar het gezellige zaakje ook wel zal weten te vinden. Bij Lindner aan de Koningsweg heeft de 46-jarige M. K. uit Amersfoort de laad klep van een vrachtwagen op zijn hoofd gekregen. De man liep een hersenschud ding op en werd met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren ge bracht. De vrachtwagen behoorde toe aan het expeditie-bedrijf B. te Nieuw Vennep. De laadklep bleek niet goed vergrendeld te zijn. verzorgd door Alle boeken zijn voor deze uitgave nog eens grondig ge controleerd om te voorkomen dat er fouten van tientallen jaren en talrijke herdrukken in zouden blijven. Elsschots Verzameld werk telt maar eventjes 784 bladzijden en er staat dan ook alles in - de tien boeken die hij gedurende zijn lange leven met grote zorg en soms lange tussenpozen heeft geschreven. Elegante onderkleding f in wol en katoen. Uw garantie vindt u in de kwaliteit van deze merken. Tot ziens bij uw modehuis. *AU3 I I Slotlaan 130, Zeist, uw gediplomeerde Opticiën - Contactlensspecialist Lid A.N.V.C. - Lid O.V. Uitsluitend op afspraak De R van René De R van Razendgoede Kruip uit uw schelp en kom eens kijken. nog veel meer. Over de lichaamsbouw; het spierenstelsel (7 maal zo sterk als de mens); de reukwereld; de ziekten; de verwondingen; de veroudering en de soorten (bos-duin-tuin-huis-boerderij- en Siberische kabouters). Ook over het hu welijk en de voortplanting; de woning bouw; de „dag"-indeling; de huisvlijt en alle andere werkzaamheden; zijn om gang met de dieren; zijn taal en zijn spelletjes en ook over zijn kwelgeesten. Dat zijn dan de kobolden en de trollen, die kabouters „pesten" door ze met hun voetjes boven een snijbonenmolen te houden of met hun bipsen op een slijp steen. In negen stuks „handelingen der ka bouters" (echte voorlees verhalen) wordt van de vele werkzaamheden verteld en alle problemen waar rij voor komen te staan en oplossen. Het boek sluit men „een gesprek met Tomte vraagt nog één hoofdstuk aan het ters met wie wij vaak gesproken hebben is de nu driehonderdnegenenzeventig- jarige Tomte Haroldson. Hij woont op de Vlasakkers bij Amersfoort". Tomte vraagt nog één hoofstuk aan het boek, dat bijna gereed is, toe te voegen: Hoofdschudden der Kabouters. Het is een pracht verhaal geworden. Het is ook een prachtig boek dat ln het bezit hoort te zijn van alle ouders en van oma's en opa's, die graag met hun jongsten een gezellig uurtje willen doorbrengen. Een echt kijk- en leesboek! En als u dan helemaal niet meer ln ka bouters gelooft, dan nog hoort het boek in uw boekenkast thuis vanwege de fan tastische tekeningen. U slaat van zelf aan het lezen en uw geloof ln kabouters zal hersteld worden. „Ik heb tot mijn verwondering gehoord, dat er mensen zijn, die nooit een ka bouter gezien hebben", schreef immers Axel Munthe. het vervoer van gewonde kabouters. Wat de aankoop betreft; ook dit jaar werden weer gouden en zilveren griffels en een gouden penseel uitgereikt aan Ne derlandse auteurs en een illustrator. De gouden griffel was voor Guus Knljer voor het beste Nederlandse kinderboek van het jaar '76 „Met de poppen gooien". Het Is een momentopname uit het leven van drie jonge kinderen die ln dezelfde straat wonen en veel met elkaar optrek- A.s. zondagmiddag, aanvang 14.00 uur, wordt in de tentoonstellingszaal van het Artishock-gebouw aan de Steenhoffstraat een kamerconcert gegeven. Daaraan werken mee de fluittist Adriaan Bonsel, de cellist Hans Bonsel en de pianist Bauke van der Meer. Zij zullen werken uitvoeren van Joseph Haydn (trio in G. Ferdinand Ries (sonate in es voor fluit en piano); Dimitry shostakowich (sonate voor cello en Piano en Gabriël Pierné (Sonate da camera). Nu halen bij: Soesterbergsestraat 53 - Tel. 12419 Steenhoffstraat 13 Tel. 10115 Dit jaar wordt de kinderboekenweek gehouden van 13 t/m 23 oktober. Het thema is: „Je eigen taal" en de speciale uitgave die daarop aansluit heet: „Het verdwenen plakboek". Bovendien is er een kindercabaretprogramma dat op 13 oktober in Am sterdam in première gaat en dat dan verder in enkele plaatsen in het land te zien zal zijn; het dichtst bij Soest, op 21 oktober in Apeldoorn. Wat Soest betreft organiseert de bibliotheek juist op de eerste dag, op woensdag 13 oktober, een verkoop van boeken en tijdschriften. De tijden waarop men daarvoor in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan terecht kan, zijn van 14.30 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.30 uur. Eventueel de daaropvolgende dagen, voorzover er nog over is. Deze boekenverkoop in Soest mag origi neel lijken, maar is meer een toeval ligheid. Met de speciale Kinderboeken week-uitgave „Het verdwenen plakboek", zal menigeen in zijn schik zijn. Het hoofdgegeven is: informatie-overdracht in de meest brede zin; niet alleen van het gesproken of geschreven woord, maar ook van andere communicatievormen, die tussen mensen mogelijk zijn. Er wordt aandacht besteed aan het feit dat iedereen zijn eigen taal heeft, zoals bijvoorbeeld de taal van het gevoel, van het gebaar, gehoor of gezicht. En niet alleen Nederlands komt aan de orde, maar ook Engels of Marokkaans en Chi nees met de daarbij behorende schriftte kens. Lichtbakens en tekens als richtingaan wijzers, vlaggeseinen, rooksignalen, ver keersborden enz. kunnen bij de informa tie-overdracht een even belangrijke rol spelen als taal; liplezen, maar ook lachen, blozen, dansen en muziek zijn vaak welsprekender dan woorden. De kinderen krijgen door het boekje een leuk en leerzaam kijkje over de grenzen van hun dagelijkse communicatiemiddelen. De prijs van het boekje Is 2,75 bij aankoop van een kinder- of jeugdboek. Griffels en Penseel ken in de complexe en verwarrende wereld. Het gaat om twee meisjes en een jongen; één van de meisjes is een lei dersfiguur, terwijl de jongen juist vaak bang of verlegen is. De verhaaltjes zijn 2 tot 3 bladzijden lang en hebben vaak een open einde. Zilveren Griffels werden toegekend aan Jantien Bulsman voor „Kees en Keetje"; aan Diana Lebacs voor „Nancho van Bonaire" en aan Anke de vries voor „Het geheim van Mories Besloer". Eveneens werd en Zilveren Griffel toe gekend aan de volgende vertaalde boe ken: Max Bolliger, „De Kleine reus"; Paula Fox, „Duvelstoejager op een sla venschip"; Lynn Hall „Maak me niet kapot"; Russell Hoban, „Hoe Tom won van kapitein Najork"; Eduard Klein, „Severino" en F. K. Waechter en B. Eilert, „De kroondieven". De Gouden Penseel kreeg Lidia Postma voor haar illustraties in het boek „H. C. Andersen Sprookjes en Vertellingen". Guus Kuijer, de schrijver van „Met poppen gooien"

Soester Courant | 1976 | | pagina 3