P.V.O.-gebouw aan Rembrandtlaan feestelijk in gebruik genomen Wilgenknotterplastiek voor Chris Uiterwijk Scholencomplex in Overhees nu ook „officieel" geopend Waar blijft dan de solidariteit Burgemeester leidt forum over natuur en landschap van Soest Werkgroep „Leefmilieu Soest" schakelt gemeenteraad in Zonnebloem wedstrijd 1976 Vijf diefstallen uit auto's opgelost Laatste stand Donderdag 14 oktober 1976 55e jaargang no.9 SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 Foto Herman van Dam Bij de ingebruikneming van het PVO-gebouw: v.l.n.r. PVO-voorzitter K. v. d. Molen, de burgemeester met in haar hand het geschenk van de gemeente, de schuiftrombone; ere-gast Hannes Staal, wethouder Plomp en wethouder mevrouw Van Stiphout. De gemeentelijke voorlichtingsambtenaar Van Os heeft onschatbare diensten be wezen aan de Soester Harmonie P.V.O.zo bleek zaterdag bij de officiële ingebruik neming van het eigen gebouw van de muziekvereniging aan de Rembrandtlaan. Hij werd er enige malen voor in het zonnetje gezet en ontving in dankbaarheid uit handen van oud-voorzitter K. Jaarsveld een antieke handgemaakte tromknots. Een andere gewaardeerde gast was oud-lid Hannes Staal (80) die uit zijn tegenwoordige woonplaats Koekange in Drente was overgekomen om de feestelijkheden bij te wonen en tenslotte werd de leider van de drumband, de heer R. Roeten onder scheiden in verband met zijn 121/2-jarig lidmaatschap van PVO. De officiële openingshandeling bestond uit twee delen; het onthullen van een ko peren naamplaat in de voorgevel van het gebouw èn het openen van de voordeur. De burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften, nam beide taken op zich. Zij was in gezelschap van de wet houders mevrouw M. van Stipthout-Croo- nenberg en de heren J. Ebbers en G. Plomp en gemeentesecretaris H. Bor- reman. Het gezelschap was afgehaald bij het ge meentehuis door het complete PVO. Bij het gebouw aan de Rembrandtlaan sprak voorzitter K. v. d. Molen welkomswoor den. Hij merkte daarbij ondermeer op, dat de muziekvereniging op het gebouw attent gemaakt was door voorlichtings ambtenaar Van Os. Nadat de burgemeeester de koperen naam plaat onthuld had kreeg zij van de vereni ging een melkbus aangeboden, beschilderd door de heer J. C. Jaarsveld met een af beelding van de Kerkebuurt en o.a. het eer ste repetitie lokaaltje van de vereniging. In haar toespraak memoreerde de burge meester de oprichting van PVOdat had alles te maken met de kroningsfeesten in 1898. De toenmalige burgemeester Lothen van Doelen Grothe vond heteen dure en zedelijke plicht van een gemeente een muziekkorps te hebben, omdat muziek maken beter was dan kienen en kaarten", onthulde de burgemeester. Het huidige college had niets tegen kienen en kaaarten, maar was wel gelukkig met het bestaan van PVO. Zij wees daarbij op de tachtigjarige Hannes Staal en de puppyrettes en zij dankbaar te zijn dat PVO een steentje bijdroeg aan de mu zikale opvoeding van de jeugd. Vervolgens liet zij de repetitie-lokalen uit de voorbije 77 jaren de revue passeren; de school aan de openbare weg waar men uit gezet werd; het atelier van de kunste naar Jac van Looy; het St. Josephgebouw; een lokaal aan de Talmalaan en een ge bouwtje aan de Korenweg dat voor 500 gulden gekocht werd. Na de oorlog werd het lokaal aan de Beetz- laan betrokken, maar daar was men uit gegroeid. Zij feliciteerde de vereniging met de nieuwe behuizing en sprak haar bewondering uit voor de vele manuren die de leden aan de restauratie besteed hadden. Zij bood namens het gemeente bestuur een schuiftrombone aan. Met de opening van de voordeur van het gebouw was de officiële ingebruikneming een feit. Het gezelschap, waarin zich ook de raadsleden de dames Greefhorst, Van Gelder en Korthuis en de heren Blaauw, Visser en Hilhorst alsmede de leden van de adviescommissie De Muynck, Rietveld, Breedeveld, Knaapen en de directeur van gemeentewerken de heer van Dussen be vonden, bezichtigde daarna het fraaie Zeer verrast was de initiatiefnemer van de Soester Bijltjesdag Chris Uiterwijk, toen hem op de Jaaravond van het Stichts Landschapsbeheer in het Slot Zeist de Wilgenknotter, een bronsplastiek van de beeldhouwer Jits Bakker, werd uitgereikt. De Wilgenknotter zal elk jaar worden uit gerekt aan diegene, die zich bijzonder heeft ingezet voor landschapsbeheer in de Provincie Utrecht. Chris Uiterwijk is de inspirator van de actieve Werkgroep Bijltjesdag, die zich in Soest en omgeveing beijvert voor het knotten van wilgen en schoonmaken van heidevelden. Op de Jaaravond bleek dat het nog niet een jaar bestaande Stichts Landschaps beheer zich in een grote belangstelling mag verheugen. Ook van boerenzijde wordt veelvuldig van de vrijwillige acti viteiten van Stichts Landschapsbeheer gebruik gemaakt. Zoals Ir Vollebrecht van het Landbouwschap als gastspreker signaleerde moet de inmiddels gemecha niseerde boer voor het vrijwillige hand werk van de stedeling als landsehaps- beschermer openstaan en trachten in goede harmonie begrip te kweken om ele menten van landschappelijke waarde zo goed mogelijk te beheren De FNV legde de regering weer een eis voor van 40,- per maand loonsverho gingvoor iedere werknemer als compen satie voor inmiddels gestegen prijzen voor levensonderhoud. Een stijging die hoofdzakelijk veroorzaakt wordt door hogere prijzen van grondstoffen, zowel op de wereld- als de nationale markten. De FNV wil de door de regering ingestel de loonstop doorbreken, en onderhande lingen over de loonontwikkeling zelfs niet afwachten. Die eis wordt gesteld terwijl we allemaal weten dat ons economisch klimaat er bijzonder slecht uitziet. Iedere week weer lezen we van bedrijven die de concurrentiestrijd niet kunnen volhou den. Vooral voor de kleine en middelgro te bedrijven blijken de hoge loonkosten fnuikend te zijn. Inkrimping en over de kop gaan zijn aan de orde van de dag. Er worden telkens weer werklozen aan het reeds zo lugubere aantal toegevoegd. En dan toch weer verhoging van de loonkos ten omdat anders de werknemers - maar zij natuurlijk niet alleen - niet volledig op hun verworven welvaartspeil kunnen blijven staan. Nu kan men menen dat de vakbonden er zijn om die welvaart te behoeden en zo mogelijk steeds te verbeteren, maar waar blijven ze dan met het ook zo aangeprezen solidariteits gevoel? Vinden ze die enkele tientjes per maand zoveel bealngrijker dan door versobering meehelpen de werkloosheid te doen verminderen? De psychische gevolgen die werkloos heid teweeg brengt, bij nu enkele hon derdduizenden van onze landgenoten, blijken bij de vakbondsbestuurderen maar weinig in tel te zijn. Dat euvel moet kennelijk maar door anderen, in de eerste plaats de regering, worden aange pakt en opgelost. De vakbondsbestuur deren blijven azen op het directe succes, op het eisen van meer geld nu, blijkbaar in de verwachting dat hun leden dat meer op prijs zullen stellen dan mee werken aan een verbetering van het economisch klimaat en daarmee gelèi- delijke vermindering van het aantal zonder werk rakende medeleden. Willen ze beslist daar geen eigen koffertje voor brengen?. Willen ze beslist dat het met de economische bedrijvigheid nog slech ter zal gaan? Want het gaat slecht met het economisch klimaat van ons land. We zijn bezig de belangstelling van buitenlandse inves teerders voor ons land te verliezen. In de eerste helft van dit jaar werd er door buitenlanders voor 722 miljoen in ons land geïnvesteerd, terwijl dat over het gehele vorige jaar 2.539 miljoen bedroeg. Omgerekend bijna de helft minder. Zo heeft minister Lubbers aan de Tweede Kamer meegedeeld. De belangstelling voor Nederlandse aandelen neemt bedui dend af, ten gunste van die van andere landen. Een duidelijk teken aan de wand dus. En dit deed zich voor in de periode dat de lonen hier grotendeels bevroren waren. Waar zal een nieuwe eis tot loonsverhoging toe leiden? Daar komt dan ook nog bij de eis tot vermogensaan- wasdeling, die het buitenland nog eens extra huiverig maakt om zich voor het Nederlandse bedrijfsleven te interes seren. Het is dan ook wel uiterst gevaarlijk om de loonkosten in Nederland op dit mo ment weer te gaan verhogen. Onredelijk bovendien, omdat de prijsstijging over het afgelopen halfjaar geringer is dan over dezelfde periode in de vorige jaren. Het kabinet streeft er naar om de loonkosten voor de rest van 1976 niet te doen stijgen, om daarmee te voorkomen dat het bedrijfsleven nog verder in de versukkeling raakt. Vermindering van de werkloosheid zal toch moeten komen uit betere winstmogelijkheden, uit een betere gang van zaken bij de onderne mingen. Als men dan zo graag in de overwinsten wil delen, zal men toch ook bereid moeten zijn om een offer te brengen als het slecht gaat voor de bedrijven. Dat betekent solidariteit! De FNV toont met haar tussentijdse eis tot loonsverhoging weinig gevoel te heb ben voor een gezamenlijke aanpak tot vermindering van de werkloosheid. En feitelijk zou dat toch in de éérste plaats van die kant moeten komen. Met elkaar een klein stapje laten schieten om voor talloze anderen de werkgelegenheid weer te doen verbeteren, zou de vakbon den zeker sieren. Dan zouden we weer vertrouwen kunnen krijgen in hun roep om sociale gerechtigheid, welk vertrou wen door dat maar steeds eisen van meer inkomen voor de nog aan het werk zijnden wel zwaar aan het afnemen is. richten op enerzijds het geven van een beeld van de waarden die het Soester grondgebied kenmerken voor wat be treft natuur en landschap en anderzijds op het aangeven van de mogelijkheden die er zijn om deze waarden te behouden en te beheren. De tweede inleiding richt zich op het facet bodemgebruik. Nage gaan wordt welke konsekwenties veran derend bodemgebruik (o.a. overgang landbouw naar nieuwbouwwijk) heeft op de gesteldheid van natuur en landschap. Positieve mogelijkheden bij deze veran deringen in bodemgebruik worden even eens aangegeven. De derde inleiding geeft een overzicht van het belang en de mogelijkheden van de milieu-edukatie; het is immers noodzakelijk - wil er van werkelijk behoud van natuur en land schap sprake zijn - dat een ieder inzicht heeft in de funktionering van natuur en landschap. De mogelijkheden hiertoe worden aangegeven. De serie inleidin gen wordt besloten met een toepasselijke diaserie. Ten behoevenvan de diskussie zal een forum gevormd worden, bestaande uit de inleiders en onder voorzitterschap van de burgemeester mevr. mr. J. M. Corver-Van Haaften. Inleiders zijn drs. P. Kant (bioloog), ing. P. H. Veen (ecologisch medewerker) en ing. H. Kampf (natuurtechnikus). De Zonnebloemwedstrijd 1976 wordt af gesloten met onderstaande stand; Hoogste plant: 1. familie H. Stoel, Thorbeckestraat 19 met 4.87 meter; 2. familie H. van Roomen, Nieuwstraat 40 met 4.80 meter. Breedste bloem: 1. Evert Westerveld, Nieuwstraat 42; 50.4 centimeter (nieuw record); 2. familie J. van Doorn, Ferd. Huycklaan 3; 49.1 centimeter. Meeste bloemen aan één plant: 1. fami lie Schalkwijk. Vinkenweg 24; 86 stuks; 2. familie Weyermars, Vermeerlaan 27; 75 stuks. In november zullen tijdens een avond van de imkers, de beschikbaar gestelde prijzen uitgereikt worden. Daarover vol gen nog nadere mededelingen. Het I.V.N. en het Ontwikkelingsplan: Dinsdagavond 19 oktober a.s. belegt de afdeling Eemland van het Instituut voor natuurbeschermingsedukatie een openbare diskussieavond over natuur en land schap in Soest. De avond wordt gehouden in de Rank, Soesterbergsestraat 18, te Soest. Speciaal wordt stilgestaan bij de relatie tussen behoud en beheer van natuur en landschap en het thans in voorbereiding zijnde ontwikkelingsplan van Soest. Gezien het stadium waarin dit plan verkeert, komt het I.V.N. alleszins zinvol voor speciaal de aandacht te richten op de natuurwetenschappelijke waarden en de landschappelijke gesteldheid, die op het Soester grondgebied aanwezig zijn. Voorafgaand aan de diskussie zal in een bodemgebruik en natuur/landschap en drietal korte inleidingen achtereenvol- milieu-edukatie. gens gesproken worden over: natuur/ In deze inleidingen staat dus steeds landschap en het ontwikkelingsplan, na- nattur/landschap centraal. Uitgaande tuur/landschap en het (veranderend) van dit thema zal de eerste inleiding zich pand. Met récht kan hier gezegd worden dat het een van de fraaiste muziekrepe- titielokalen is in de provincie Na de rondgang bood oud-voorzitter Jaar- veld de heer Van Os de tromknots aan. Hij merkte daarbij op dat een vereniging dikwijls bestond ,,bij de gratie van gek ken. Ze moeten doof en half blind zijn" dacht hij om met enthousiasme te kunnen blijven werken. Jaarsveld was bijzonder blij dat het nu zover gekomen was en erg trots op wat de leden gepresteerd hadden. Tenslotte kreeg de heer R. Roeten uit handen van de afgevaardigden van het gewest Midden Nederland van de Alg. Ned. Unie van Muziekverenigingen de on derscheiding opgespeld behorende bij het 13%-jarig lidmaatschap van de vereni- ging- De rest van de dag, tot 's avonds negen uur, stond het gebouw open voor belang stellenden. Daar werd druk gebruik van gemaakt vooral tijdens de eerste uren. De gelijktijdig gehouden bazar bracht het leuke bedrag van ruim 2700 gulden op en dat was een waardig slot aan de feeste lijke dag voor PVO. Met de aanhouding van de Amersfoor- ters R. C. V. [20] en J. D. S. [18] zijn vijf in de maand september in Soest gepleeg de diefstallen uit auto's opgelost. Boven dien bleken de knapen de op 21 septem ber van het parkeerterrein aan de Veen besstraat verdwenen Mercedes, met in de koffer een dure racefiets, gestolen te hebben. De Mercedes, die een waarde had van 38.000 gulden, werd in Utrecht op de automarkt verkocht voor 2000 gulden. De diefstallen uit auto's betroffen twee schapevachten uit een op de Veenbes straat geparkeerde wagen; 280 gulden uit een bij Mondileder aan de Amers- foortsestraat te Soesterberg geparkeer de wagen; een radiocassette-recorder en een electrisch klokje uit een wagen die aan de Smitsweg stond en nog eens twee schapevachten uit een eveneens aan de Smitsweg geparkeerde wagen en tenslot te een verrekijker, een zwarte hoes en een monsterkoffer met schakelmateri aal uit een wagen die aan de F. C. Kuijperstraat stond. Een deel van de buit is terecht. De heren drs. W. Zweers, J. L. Roos en mr. M. van der Werf, samen vormend de werkgroep „Leefmilieu Soest" hebben in een brief aan de gemeenteraad gevraagd om alsnog hun zeven vragen te beantwoorden, die zij stelden aan het college van burgemeesterm en wethouders in verband met de voortzetting van de inspraak procedure. De heren verlieten de bijeenkomst op 23 september j.1., waar deze zaak aan de orde kwam, toen naar hun mening bleek dat zij niet hoefden te rekenen op garanties voor een serieuze begeleiding van de inspraakprocedure en een serieuze verwerking van de resultaten daarvan. Met de brief van 14 september stelden de heren van de werkgroep een zevental vragen aan het college, die zij graag behandeld zagen tijdens de bijeenkomst van 23 september. Die vragen betroffen de administratieve hulp voor de in- spraakgroepen; het beroep op een amb tenaar om informatie; het niet beschik baarstellen van cijfermateriaal; het ont breken van systematisch contact tussen de inspraakgroepen en de gemeentelijke werkgroep ontwikkelingsplan; het ont breken van de mogelijkheid commen taar te geven op de ontwerpen van de ge meentelijke werkgroep; het ontbreken van een motivering waarom de gemeen telijke werkgroep is afgeweken van de conclusies van de inspraakgroepen èn de twijfel of de door de inspraakgroepen aangedragen cijfers wel serieus geno men zijn en als dat zo is, waarom ze dan niet gebruikt werden. De werkgroep wilde garanties, dat het tijdens de volgende fase van inspraak beter zou gaan. Antwoord op de vragen werd niet gegeven, „ook niet toen wij ter vergadering naar antwoord vroegen", aldus de leden van de werkgroep in de brief aan de raad. „Onze vraag naar het antwoord op onze brief was voor de leiding der vergade ring het sein, om, in stede van zich alsnog uit te spreken en mee te delen met welke garanties de inspraakprocedure zou worden omringd, ter vergadering een staatje te verspreiden van de diverse bevolkingsprognoses welke zijn af te leiden uit de bevolkingsprognoses van een aantal verschillende instanties, wat echter op zichzelf niets en niemendal te maken had met het onderwerp waarvan ter vergadering van gedachten zou wor den gewisseld: de inspraakprocedure zelf; noch met de uitspraken welke wij van gemeentewege haden verwacht en nog verwachten", alsdus de werkgroep. Naar hun mening bevatte het staatje, dat verspreid werd, dezelfde gegevens als het lijstje dat een der leden van de werkgroep op 17 september aan de ambtenaar Hulsbergen had overhandigd „te zijner persoolijke informatie". Ge gevens daaruit werden samengevat; niet ter zake doende gegevens waren toe gevoegd, maar de essentie was wegge laten en dat alles zonder hun voorkennis. In aansluiting op de „bijzonder onver kwikkelijke discussieJ', zode werk groep schrijft, hebben zij de vergadering verlaten, „omdat wij meenden er onze tijd en energie te verdoen". Aan de gemeenteraad wordt nu ge vraagd „het daarheen te willen leiden, dat men zich van gemeentewege alsnög uitspreekt op de punten welke onze brief (van 14 sept.aan de orde heeft gesteld". Het verzoek gaat vergezeld van het door de werkgroep vervaardigde overzicht „Cijfers natuurlijke groei in van de bevolking". „Wij hebben graag", zo besluit de brief dat dit gebruikt wordt, maar dan met de bijbehorende toelich ting, en niet zonder en zeker niet bij ver rassing". Het scholencomplex in de wijk Overhees, bestaande uit twee aan elkaar gebouwde complete scholen (basis en kleuterschool), is dinsdagmiddag in aanwezigheid van het voltallige college van burgemeester en wethouders, onderwijs inspecteur Verburg, leden van de onderwijscommissie uit de gemeenteraad en vertegenwoordigers van de respectievelijke schoolbesturen, officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde ruim een half jaar nadat met de lessen in de eerst opgeleverde school begonnen werd, maar nauwelijks één maand nadat ook de tweede school gereed gekomen was. De heer Verburg sprak met recht van een „unieke school, óók in zijn inspectie" en doelde daarmee op het feit dat in de twee scholen vier „richtingen" zijn onder gebracht; het openbaar onderwijs, het protestants-christelijk onderwijs, het r.k. onderwijs en de Van der Huchtschool. Inspecteur Verburg sprak de wens uit dat de huidige samenwerking zou voortduren. de integratie van kleuter en basisonder wijs, die in dit complex werkelijk ge stalte gekregen had. Hij sprak de wens uit de samenwerking optimaal zou blij ven en bood de vier schoolhoofden ieder een bezem aan „om uw eigen straatje schoon te vegen' Nadat de heer J. de Jong dank gebracht had voor de belangstelling en daarbij een speciaal woord van dank gesproken had aan het adres van de gemeentelijke plantsoenendienst, (voor de geleverde bloemstukken), volgde de openingscere monie. De bestond ditmaal uit het open knippen van 'n door de kinderen vervaar digde papieren paddestoel. Vervolgens moesten de genodigden door wat papie ren herfstdraden wandelen, om tenslotte het glas te kunnen heffen op het nieuwe scholencomplex. Met een rondleiding werd het officiële gedeelte daarna beslo ten. Bij de opening van het scholencomplex in Overhees „knipte" wethouder Plomp een paddestoel open. Hoe goed de samenwerking wel was, werd tijdens de opening meermalen be wezen. Het hoofd van de openbare school, de heer J. de Jong heette de genodigden welkom namens zijn vier collega's; de heer Kok, voorzitter van het prot. chr. schoolbestuur, sprak namens 3 besturen en de heer Minderop, voorzitter van de vereniging voor openbaar onderwijs had voor alle vier hoofden eenzelfde cadeau. Onderwijs wethouder Plomp vond het prettig weer een school te mogen openen. Hij memoreerde enkele feiten uit de voor geschiedenis en onder andere het ,,pa- niekbezoek" aan Den Haag om de tij dige bouw van de tweede school te ver zekeren. De beide scholen voldeden aan alle eisen des tijds en met een toespe ling op dergelijke openings-situaties zo'n 100 jaar geleden besloot hij zijn toe spraakje met een gedichtje van Tollens. Inspecteur J. Verburg, sprekend ook na mens de inspectrice van het kleuter onderwijs, was vol lof over de samen werking. Hij hoopte dat deze zou blijven bestaan, met behoud van eigen identi teit, maar dat de aantrekkingskracht toch weer niet zó groot zou zijn, dat andere scholen zouden leeglopen. De beide scholen waren nog niet vol bezet, dacht hij, maar een verdere uit groei van Soest, die hij het gemeente bestuur toewenste, zou daarin wel ver andering brengen. De inspecteur felici teerde zowel gemeente als personeel, kinderen en de ouders met de fraaie scholen. Hij had aan de tot stand ko ming graag zijn medewerking verleend al was het maar om bouw van nood- lokalen te voorkomen. Namens de besturen van het R.K.-, het Prot. Christ.- en het Van der Hucht- onderwijs sprak de heer Kok. Hij wees op de prettige samenwerking van het begin af aan en op de prachtige inrich ting van de scholen. Naar zijn mening moest het een plezier zijn voor kinderen en personeel om in de school te „mo gen" werken. Ook de voorzitter van de vereniging voor openbaar onderwijs, de heer Min derop was blij met de samenwerking èn i f Foto Herman van Dam

Soester Courant | 1976 | | pagina 1