Torenstraat is weer 'n gemoderniseerd pand rijker HÖF KINDEREN Co van Rossum één van de weinige echte meubelmakers vraag je jeaf. waar haalt zo'nkind 't vandaan? MUcL*YlQr boekhandel ^ecT^iecDuinov<} Na 15 oktober: jgaeagau. Zie pagina 4 BERKHOF Ml NEEM GERUST UW MEE! Krediet voor vierde hockeyveld in de raad Antiekshow in restaurant,, Soestdijk": Het oog gericht op het Britse pond foto hesman van 6am m ffeiti Voor Soester Dierentehuis 13.800 gulden waar kleren kiezen kinderwerk is Wat betekende ,La Reine Boeuf'? 1 kinder boeken week de boeken weekvoorde jeugd 13 t/m 230kt PvdA afd. vergadering Honsbergen in het teken van „De Zonnebloem" vanaf morgen werken Demmers en De Wolff vanuit 'n hoofdkwartier dat beter bij hen past bij Demmers en De Wolff slaat u de spijker op z'n kop We hebben net weer gestofzuigd, dus u kunt weer komen neuzen (en kopen) zonder stof er in te krijgen. Leden tentoonstelling in Artishock CLAN&I-HARTOG0 Chauffeur onder invloed rijdt wielrijder omver Ledenvergadering Zakenkring Soester Courant van donderdag 14 oktober 1976 ..Toen de premier zijn rede begon," zo noteerde een Britse journalist vorige week bijtend, „was het pond nog 1 66 waard. Toen hij aan het eind van zijn toespraak ging zitten, was de waarde intussen verminderd tot 1,64." Die uitspraak karakteriseert duidelijker dan wat ook de trieste situatie waarin de Engelse economie is beland. Een econo mie waarin de wereld haar vertrouwen heeft verloren en die zich met vallen en opstaan tracht te herstellen van de klap pen die haar treffen. Zoals vorige week de spectaculaire val van de Britse munt eenheid, die in een tijd van een dag vier dollarcent minder waard werd doordat iedereen van zijn pondreserves af wilde. Enig herstel werd daarna weer geboekt nadat bekend was geworden dat Enge land bij het Internationaal Monetair Fonds een bedrag van tien miljard gul den zou gaan lenen, waarover de komen de weken ongetwijfeld hard overleg zal plaatsvinden. Het valt te verwachten dat het IMF niet mis te verstane voorwaar den aan Londen zal stellen voordat het bereid is deze geldinjectie aan de Britse economie te geven, met name op het gebied van de overheidsuitgaven. Het bedrag dat de Britten vragen brengt hen namelijk aan een plafond: meer kan Engeland niet meer van het IMF lenen. De recente waardevermindering van het Britse geld betekent dat het pond sinds december 1971, toen een algemene her ziening van de wisselkoersen tot stand werd gebracht, met bijna 45 procent is gedaald. Voor de Nederlandse toerist houdt dat bijvoorbeeld in dat hij nu 100 gulden betaalt voor 25 pond, terwijl hij «daar vijf jaar geleden bijna het dubbele voor moest neertellen. Natuurlijk be tekent dat niet dat die toerist er nu ook het dubbele mee kan doen: ook in Enge land zijn de prijzen omhoog gegaan. Het ironische van de ongetwijfeld ern stige situatie waarin de economie van onze overzeese buren is geraakt is dat een linkse regering in feite gedwongen wordt een „rechts" beleid te gaan voe ren. Op het congres van de Labourparty dat in Blackpool werd gehouden is dat ook zonneklaar gebleken. Minister van financiën Dennis Healy moest zijn partij, waaronder de sterke linkervleugel, kei hard vertellen dat de overheid haar uit gaven zal blijven beperken, dat de levensstandaard omlaag zal moeten, dat er harder moet worden gewerkt, dat de industriële produktie omhoog zal moeten en dat de inflatie bestreden zal worden. Dat zijn geen leuke geluiden voor Labourafgevaardigden die bestedings beperking een vloek vinden en natuurlijk een grotere werkloosheid niet aan hun achterban kunnen verkopen. Maar Healy waarschuwde zijn partijgenoten voor oppositie tegen de regeringsplan nen: „Eén onverstandige resolutie, één onhandige verklaring, en binnen een minuut kan dat weer een kwart miljard pond van de reserves afhalen of het levensmiddelenpakket een kwart pond duurder maken." Engeland zal het zuiniger aan gaan moeten doen. Premier Callaghan zei het vorige week ook in onbedekte termen: „We hebben veel te lang op de pof ge leefd." Het geld dat het IMF aan de Britten leent zal niet worden gebruikt om de consumptie te stimuleren, in tegendeel, het is alleen bedoeld om het industriële beleid te beschermen tegen speculaties in het pond. Samen met de zwakke positie van de Italiaanse lire en de stringente beste dingsbeperkingen die de Franse premier Barre in het vooruitzicht heeft gesteld bieden de economieën van de negen landen van de Europese Gemeenschap een somber beeld. Alleen West-Duits- land steekt met kop en schouders boven de andere landen uit, en er wordt dan ook rekening gehouden met de mogelijk heid dat de waarde van de D-mark bin nenkort kunstmatig zal worden ver hoogd. Dat zal betekenen dat Neder landers meer zullen moeten gaan be talen voor de Duitse munt. Op het ogen blik krijgt men voor honderd gulden ongeveer 93 mark, maar met dat geld kun je in Duitsland voor ongeveer 110 gulden aan goederen of diensten kopen. Dat houdt dus in dat de mark eigenlijk te goedkoop is. Dat op dit moment derge lijke verschillen bestaan markeert de onzekere toestand waarin de econo mieën van West-Europa verkeren. KANTMAN BuuiösRepoRtaqe filmRepoRtAQe kinöeRseRie stuöio-, peRS- en BeöRIjfSfOtOQRAflè De laatste weken was het wat rommelig rond het oude pand aan de Torenstraat 17. Metselaars, timmerlieden, schilders en inrichters liepen af en aan met alle moge lijke materialen. Om het gebouw geschikt te maken voor de nieuwe bewoners: Demmers en De Wolff, adviseurs in verzekeringen, hypotheken en makelaarszaken. Demmers en De Wolff hebben hiermee de spijker op de kop geslagen. De samen- menwerking van de beide Soester dienst verleners, de één op 't gebied van assu rantie, de ander op 't gebied van hypo theek en makelaardij, bleek in de prak tijk succesvol. Dat is duidelijk te zien aan de resul taten die uit de samenwerking sinds april dit jaar zijn voortgevloeid. Zoals verwacht groeiden de werkzaamheden dusdanig dat de akkomodatie in het oude kantoor aan de Vredehof straat 9 in Soest al zeer snel onvoldoende bleek. Passende ruimte werd gevonden aan de Toren straat nr. 17. Een zeer grondige verbouwing paste het uiterlijk aan aan de moderne sfeer die de firma Demmers en De Wolff uit straalt; bijdetijds, zakelijk en zonder poespas. PIEDRO - BUIMIMIES RENATA KORREKTIESCHOEIMEN SPECIAAL SCHOENHAIMDEL Winkelpromenade Laanstraat 95 BAARIM - Tel. 02154 -13387 Maandags gesloten De dit jaar gehouden collecte voor het dierentehuis aan de Klein-Engendaal- weg heeft het bedrag van 13.800 gulden opgebracht. Nog nooit eerder was het resultaat zo hoog. Vorig jaar was de opbrengst 11.167,37. Collectanten en gevers worden door het bestuur van de afdeling Soest van de Dierenbescher ming hartelijk bedankt voor hun mede werking. In het Soester dierentehuis worden ook de aangebrachte zwerfdieren goed ver zorgd. Voortdurend is men doende een tehuis voor hen te vinden, maar lukt dit niet, dan worden de dieren in Soest niet afgemaakt. Zij mogen er blijven totdat zij een natuurlijke dood sterven. Met het oog daarop alleen al is uw gift goed besteed. Is het Bas of Tineke, zo'n 10 jaar en van die echte leuke moderne kleren? Dan is de kans heel groot dat 't bij MIKIMO vandaan komt Want dddr hebben ze die prima uitziende btoeisterke kleren van Dombo, Louis London, Absorba en OHy. Hangend op kijk&keur-hoogte, zomaar voor 't kiezen. En meestal voor prijzen die 't moeder- en vaderschap ook nog weer even verlichten. BABY EN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16286 Vrijdagmiddag is er een receptie voor genodigden, zaterdag 16 oktober van 10.00-16.00 uur is iedereen welkom tij dens het „open house". Om eens te zien hoe het er allemaal uit is gaan zien, om eens kennis te maken met de nieuwe akkomodatie, om een glaasje te drinken op de gezondheid van de firma en om een spijker in te slaan op het originele „openingsbord". Want, zoals direkteur W. A. Demmers zegt: „Bij Demmers en De Wolff slaat u de spijker op z'n kop". Twee deelnemers aan de M '76, René for Fashion van de Korte Ossendam 52 èn kapsalon Henry van de Koninginnelaan 25a, vroegen passanten: wat betekent „La Reine Boeuf". Vijfendertig man slechts vond de goede oplossing en dat geeft te denken. Is het Frans dat wij in zovele uren op school geleerd hebben nu echt niet voldoende geweest om dit raadseltje op te lossen? René en Henry deelden circa 1500 formu liertjes uit en kwamen uiteindelijk tot het volgende resultaat. De gratis kle- dingset en gratis kapbehandeling is ge wonnen door mevrouw Schuller, Pijper pad 35 in Overhees. Zij schreef het volgende rijm: „De Ossenkoningin" Koning Harry barstte op een dag; Uit in een schaterende lach; Want wat gebeur de! René, de Os; Kwam binnen als een sluwe vos. Eindelijk was 't hem gelukt deze dag; De Koning te krijgen tot een volle lach; Deze had zorgen, en 't klinkt wel raar; Hij zat iedere middag met z'n handen in iemands haar! Als dank werd de os, je raadt het al; Onderscheiden, 't gebeurde op een bal; „Koninklijk" kwam er voor te staan; Z'n naam? „La Reine Boeuf" heet hij nu voortaan. Het nieuwe kantoorpand aan de Torenstraat 17. Soesterbergsestraat 53 - Soest Telefoon 12419 Vanavond, donderdag 14 oktober, aan vang 20 uur, vergadert in Hotel v. d. Brink aan de Soesterbergsestraat de afdeling Soest van de PvdA. Onderwerp van bespreking zal zijn „het nieuwe be ginselprogra mma" Weken, ja maandenlang hebben de be woonsters van Honsbergen gewerkt aan het vervaardigen van prachtige artike len en voorwerpen, voor De Zonnebloem. Afgelopen dinsdagmiddag was het zo ver, dat alles tentoongesteld was en het plaatselijke comité, met mevrouw Snij ders aan het hoofd, in afwachting was of er kopers of koopsters zouden komen. De gehele zaal van het dienstencentrum en zelfs de lange muren, kon men alles keurig bezichtigen. Er was voor „Elk wat wils", zoals wandkleden, schorten, doeken, lampen, spreien, feitelijk teveel om op te noemen. Om precies twee uur, sprak de leider van Honsbergen, de heer A. F. v. d. Genug- ten het welkomswoord. Hij had de dames van Honsbergen bewonderd voor hun doorzettingsvermogen, want er is veel werk verzet voordat het zover was. Hij hoopte, dat er veel kopers (sters) zullen komen, want De Zonnebloem heeft veel nodig. Met deze woorden verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. De dames achter de stands behoefden niet lang op de koopsters te wachten, ze werden woordelijk bestormd. Overal blijde gezichten, want de een had dit gekocht en een ander weer iets anders. De verkochte artikelen waren van goede kwaliteit. 's Avonds om negen uur, toen de kas werd opgemaakt, bleek, dat de dames van het comité bijzonder tevreden wa ren, want er was voor precies ƒ2415,- verkocht. Ook de gehouden verloting bracht nog de nodige centen bij elkaar. Alles bij elkaar een geslaagde expositie. De naam van de pop was „Sonja", die niemand had geraden, maar de pop ging naar mevrouw v. d. Werf uit Honsber gen, die de 34e inschrijfster van de lijst was. Dit nummer werd later uitgetrok ken. Prijzen afhalen in Honsbergen, flat 217. De uitslag van de loterij was als volgt: macramé-lamp op nr. 100, sprei: no. 535, tafellaken: no. 560, kussen: no. 586, kerstlopertje: no. 896, kussen: no. 990. Modern, zakelijk en zonder poespas. Dus beter geschikt voor de dienstverlenende zaken van verzekeringen, hypotheken en makelaardij. Zaterdag bent u welkom tijdens het 'open house', van 10.00-16.00 uur. Om kennis te maken met de nieuwe akkomodatie, om 'n heildronk uit te brengen op de firma. En om een spijker op het 'openingsbord' te timmeren. Want: Demmers en De Wolff b.v. Verzekeringen - Hypotheken - Makelaardij Torenstraat 17 - Postbus 230 Soest -Tel. 02155-15451* Vrijdagavond 15 oktober om 20.30 uur wordt in het Artishockgebouw in Soest de ledententoonstelling „Artishock "76" geopend. Het is een overzichtstentoon stelling van recent werk van bekende en minder bekende Artishockkunstenaars. Het is al weer geruime tijd geleden dat een dergelijke expositie werd gehouden. In het verleden genoten deze leden tentoonstellingen veel belangstelling en bekendheid vanwege de vele originele kunstwerken. Het Is van grootbelang dat de kunstenaarsvereniging Artishock, die zich voor allerlei aktiviteiten in de ge meenschap manifesteert, ook haar eigen gezicht laat zien. Er is veel moois te zien. Het fascineren de van deze tentoonstelling is de grote verscheidenheid van het ingezonden werk van 22 deelnemende kunstenaars. Tevens is er weer volop gelegenheid tot aankoop van een aantal geëxposeerde werkstukken. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur en duurt tot en met 14 november. De toegang is gratis. AUTOBEDRIJF LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 0215S -15963 /fiFciriAl DEALERN V GASAPPARATUURy Op de Soesterengweg werd de 51-jarige wielrijder J. M. R. door een passerende automobilist omver gereden. R. hield er wat schaafwonden aan over. De chauf feur van de wagen, C. v. d. B. (24) bleek niet geheel alcoholvrij te zijn. De blaas- proeven wezen dat uit, zodat ook een bloedproef werd genomen. 't Is toch gezellig om met uw kinderen uit eten te gaan? Dat kan. In Soest. In een ongedwongen sfeer waar ze zich thuis voelen. RESTAURANTmr ^11? BIRKSTRAAT 108SOEST. 02155-17224,4 h „Om de Mixed Hockey Club „Soest" niet in het ongewisse te laten en de groei van de hockeysport niet te belemmeren, zal er een termijn gesteld moeten worden, waarbinnen een oplossing is gevonden. Wordt deze oplossing niet binnen een termijn van drie maanden gevonden, dan zal noodgedwongen een 4e veld aan de Schrikslaan aangelegd moeten worden", aldus het voorstel van burgemeester en wethouders aan de raad. Het voorstel komt volgende w.eek don derdag aan de orde. Gevraagd wordt een krediet van 105.000 gulden dat echter pas besteed mag worden, na nader overleg met de commissies financiën en ruimte lijke ordening. B. en w. zeggen in het voorstel dat de leden van de commissie openbare wer ken, ruimtelijke ordening en financiën zich daarmee kunnen verenigen, behou dens de hoogte van het krediet. Men is in de comissies van mening dat het veld voor 80.000 aangelegd kan worden. De Soester Zakenkring houdt dinsdag 26 oktober a.s. in restaurant ,,'t Zwaantje" te Soesterberg de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Op de agenda staat ondermeer de jaarrede van voorzitter de heer A. H. Hoegeh-Dijkhof. De vergade ring begint om 20 uur „Wij staan echter op het standpunt", aldus het college, „dat als een veld moet worden aangelegd, dit moet voldoen aan de eisen die aan een hockeyveld gesteld worden. Dit houdt in dat een krediet van 80.000 gulden ontoereikend zou zijn". In het voorstel wordt verder gezegd dat er onderhandelingen gaande zijn over de verwerving van gronden „van het voor malig VVZ-terrein" aan de Ferd. Huyck- laan en ook „dat de commissies ruimte lijke ordening en financiën adviseren de oplossing op lange termijn te bespoedi gen". Daar is ook het college het mee eens, want zij constateren dat het clubhuis van de hockeyclub in de bestaande toestand verkeerd gesitueerd is en dat het aanbe veling verdiend een geheel nieuw hoc keyveldencomplex aan te leggen. Dat zal dan een accomodatie worden met 6 speelvelden (waar de club nu al behoefte aan heeft) met daarbij behorende oefen- velden. Tot een van de onherroepelijk uitstervende beroepen behoort het ambacht meubel maker. Meubels zullen er altijd wel gefabriceerd worden, maar meubels „maken" als ambacht, gaat verdwijnen. Soest is nog een echte meubelmaker rijk; een man die verstand heeft van meubels en ze ook echt kan „maken", „repareren" wel te verstaan. Die man is C. van Rossum, 32 jaar oud en zo'n 18 jaar full-time in het vak. Ne gen jaar duurde het, voor hij durfde te zeggen dat hij zijn vak beheerste. En daarmee bedoelt hij dat hij op het gebied van restaureren van antieke meubels zijn weetje nu wel weet. Veel, bijna alles leerde hij van zijn vader, die hem ook de liefde voor het vak bijbracht. „Had ik dat niet, dan was ik er allang mee gestopt". Van Rossum heeft de tijd mee. De be langstelling voor oude meubelen is er altijd wel geweest, maar tegenwoordig beschikt men over meer geld en dan komt men er eerder toe om de belang stelling voor antiek om te zetten in aan koop. Daar hoort ook het laten herstellen bij en op dat terrein is Van Rossum een kei. Hij is de enige in Soest en ook in de verre omtrek. Hij weigert te „rommelen" en levert uitsluitend vakwerk af. Daarvoor gebruikt hij de originele materialen: veren, linnen, singelband. De aanschaf van de originele stoffen is dikwijls een probleem, maar er is nog aan te komen. Dat het een vrij kostbare geschiedenis is, laat zich begrijpen. Niet alleen is het tijdrovend dat oude materiaal op te zoe ken; ook de stoffen die met het oude des sin geweven worden, zijn duur. Dan wordt nog buiten beschouwing gelaten de tijd, die het herstel kost. „Als ik tegen uurloon moest werken", zegt Van Ros sum, „dan werd het onbetaalbaar voor iedereen. Dat hij toch volop werk heeft, komt omdat hij daarmee schippert. De liefde voor het vak, de schik om iets moois te herstellen en weer als nieuw af te leveren, zijn >zijn voornaamste drijf veren. Niemand hoeft meelij met hem te heb ben; zijn boterham is aardig belegd. Maar voor het zover was, zijn er vele jaren overheen gegaan. Voordat hij van de diverse stijlen op de hoogte was, vóór hij het vak ambachtelijk onder de knie had, hij echt van namaak kon on derscheiden, zijn er heel wat uren, da gen en jaren voorbij gegaan. Nü is hij in staat de waarde van antieke meubelen op de gulden af te bepalen; nü is hij ook in staat de reparatie vakkundig te verrichten. Nü heeft hij het ook wel zo druk, dat er slechts op „afspraak" werk aangenomen wordt. Zijn werkdagen zijn onbeperkt, maar dat hindert hem, noch zijn vrouw, die dezelfde interesse heeft, niet. Al jaren staat hij ingeschreven bij de vakschool voor de opvang en begeleiding van leerlingen; nog nooit is er een leer ling gekomen. „Ze willen allemaal di rect en dadelijk veel verdienen; een vak leren, zo dat je er alles van weet; de vak literatuur doorworstelen en eerst leren, is er blijkbaar niet bij", aldus Van Rossum. Hij is jong genoeg om zich nog geen zorgen te maken over het voortzetten van het bedrijf, maar het zal hem niet verwonderen als hij een van de laatste echte meubelmakers is. Tweemaal per jaar houdt hij een antiek show, van mooie en vooral originele stukken. De najaarsshow is dit keer van 25 oktober tot en met 31 oktober in de bovenzaal van Café-Restaurant „Soest- dijk" aan de Vredehofstraat. Men kan er van 10.00 tot 22.00 uur terecht. Co van Rossum bezig met het moeilijke capitonneren. Foto Herman van Dam C

Soester Courant | 1976 | | pagina 3