Clubkampioenschappen Sportschool Pouw geslaagd Me Me Officiële mededelingen BENIDORM Reisbureau Gerth „1% norm is politieke norm" VOOR AL UW SPORTEN Agenda raadsvergadering 21 oktober a.s. MET RAAD EN DAAD maaswinkel A. van der Weerd Bekendmaking Bekendmaking Viering 30-jarig bestaan Datim v.a. f 469,- p.p. Inschrijven voor premiekoop woningen in Overhees 2 Gecombineerde commissie vergadering Amnesty werkmap voor scholieren Hondje weg? Hondje terug! Drs. Nijpels bij J.O.V.D. Soest: Najaars vergadering Soester Gemeenschap Soester Courant van donderdag 21 oktober 1976 Foto Herman van Dam Eén van de vele judo-wedstrijden om het clubkampioenschap van Sportschool Pouw. Ruim 200 deelnemers zorgden zondag in sporthal Beukendal voor een 8 uur durende strijd, afgewisseld met enkele spectaculaire demonstraties. Nadat de clubkampioenschappen officieel waren geopend door wethouder Plomp, voerden Joop van Diermen en Hans Fugers een demonstratie Kime-no-kata uit. Daarna begonnen de wedstrijden voor de jeugd, die veel publiek trokken. Er werd op 3 matten gejudoot, om het grote aantal deelnemers, (jongste 5 jaar) te verwerken. Uitslagen waren als volgt: Tot 25 kg: 1. Pjotr van Wuyckhuyse, 2. Henk-Jeroen Ouwehand, 3. Peter Tak, 4. Erwin v. d. Beek. Stljlprljs: Peter Tak. HORLOGER JUWELIER OPTIEK SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 SOEST van de Gemeentehof. Behandeling Gemeentebegroting 1977 Burgemeester en wethouders van de gemeente Soest brengen ter openbare kennis dat de ontwerpbegrotingen voor het dienstjaar 1977: a. van de plaatselijke inkomsten en uitgaven b. voor het openbaar slachthuis; c. voor het woningbedrijf; d. voor het bedrijf gemeentewerken; e. voor het grondbedrijf; f. voor de gemeentelijke sociale dienst en g. voor het gasbedrijf en de centrale antenne-inrichtingen aan de gemeenteraad zijn aangeboden en vanaf heden voor een ieder ter secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Voorafgaande aan de openbare behande ling op 6, 8 en 9 december 1976 zullen deze begrotingen door de twee afdelin gen van de raad worden onderzocht in openbare vergaderingen. Deze vergaderingen vinden plaats op 2 en 3 november a.s. om 08.45 uur in de kantine van het bedrijf gemeentewer ken, Lange Brinkweg 77, alhier. Sofest, 20 oktober 1976. Burgemeester en wethouders van Soest, De secretaris, H. Borreman. De burgemeester, Mr. J. M. Corver-Van Haaften. De burgemeester van Soest maakt be kend dat burgemeester en wethouders van de gemeente Soest voornemens zijn op een daartoe strekkend verzoek op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verle nen aan: 1. N. Kortekaas, Van Lenneplaan 49 te Soest, ten behoeve van het verbouwen en uitbreiden van een woonhuis op een terrein, gelegen aan de Birkstraat 91, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie C, nummer 2933. 2. D. H. W. Santbrink, Willem de Zwij- gerlaan 24 te Soest, ten behoeve van het verbouwen en uitbreiden van een woon huis op een terrein, gelegen aan de Willem de Zwijgerlaan 24, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K, num mer 1275. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf vrijdag 22 oktober 1976, eventuele bezwaren schriftelijk bij bur gemeester en wethouders in te dienen. De op de verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn tijdens de kantooruren (09.00-12.00) ler gemeentesecretarie, afdeling 1, ter inzage. Soest, 20 oktober 1976. De burgemeester voornoemd, Mr. J. M. Corver-Van Haaften. Tot 30 kg: 1. Erik v. d. Dijssel, 2. Roy Eysbach, 3. Ronald van Velzen, 4. Jeroen Weerdenburg. Stijlprijs: Peter de Brau- wer. Tot 35 kg: l. Wim de Haas, 2. Geerard de Groot, 3. Gerrit-Jan Pronk, 4. Erik Mer- tens. Stijlprijs: Toonie Hooft. Tot 40 kg: l. Christiaan Steusel, 2. Marcel de Boer, 3. Bas Uyland, 4. Rudie Fugers. Stijlprijs: Christiaan Steusel. Tot 45 kg: 1. Paul van Manen, 2. Jan v. d. Berg, 3. Cees Paul, 4. Erik Allard. Stijl prijs: Paul van Manen. Tot 50 kg: l. Hans Schol, 2. Robin Re- nooy, 3.Peter v. d. Dijssel, 4. Anton Meyer. Stijlprijs: Robin Renooy. Tot 60 kg: 1. Bas de Haas, 2. Jan Suik, 3. Aart-Jan Dijkstra, 4. Tom v. d. Mast. Stijlprijs: Aart-Jan Dijkstra. Tot 70 kg: 1. Vincent Kruyt, 2. Willem Brugman, 3. Rob Wijnhoff, 4. Fred Breul. Stijlprijs: Vincent Kruyt. Boven 70 kg: 1. Kees van Essen, 2. Dirk jan de Bree, 3. Hans Fugers, 4. Bert de Bree. Stijlprijs: Kees van Essen. Uitslagen Meisjes: Tot 40 kg: 1. Ria v. d. Hoef, 2. Inge Slin gerland, 3. Karin Keizer, 4. Maica v. d. Berg.'Stijlprijs: Angelique v. d. Hoef. Boven 40 kg: 1. Barbara Ros, 2. Sonja Bakker, 3. Marjan Schippers, 4. Eveline Laseur. Stijlprijs: Annemarie Schouten. Om half 3 was er een- demonstratie Taekwo-do, van de heer R. de Bruin met zijn leerlingen. Gelijktijdig met het seniorenjudo waren de bokswedstrijden, waar de heer B. Admiraal zorg voor droeg. Uitslagen: Lichtgewicht: 1. Eddy Derksen, 2. Ries Logtenstein, 3. Tino van Dijk. Half zwaargew.: 1. Rob Admiraal, Jan Dorresteyn, 3. Rob Vernet. Het grote enthousiasme en de sportieve inzet gaf 's-middags bij het senioren judo een prachtige strijd om de ere titel clubkampioen. De eerste plaats behaalde Co Limburg, met als tweede Sjaak de Vries, derde plaats was voor Hans Walet en de vierde plaats voor Joop Leyenhorst, die tevens de stijlprijs in de wacht sleepte. Op vrijdag 29 oktober a.s. zal het 30-jarig bestaan gevierd worden van het Depot Algemeen-Technisch en Intendance-Ma terieel: Datim. Dit legeronderdeel is gevestigd aan de Beaufortlaan te Soest- duinen. Het programma begint om 09.30 uur met een buitengewone vlaggenparade en toe spraak van de commandant. Om 10.00 uur wordt een tentoonstelling geopend van ondermeer Datim-produkten en de historie van het kamp van Zeist. Om 11.45 treedt een tamboerkorps op en 's avonds om acht uur wordt in het Casino aan de Kampweg te Soesterberg een concert gegeven door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. Alle feestelijkheden vinden plaats in het kamp van Zeist. Reistip 8 dagen HOTEL DON PANCHO Volpension Inlichtingen: Soest Tel. 02155-12683 Tot 4 november a.s. kan men zich bij de gemeente laten inschrijven als ge gadigde voor één van de 255 premie koopwoningen die volgend jaar gebouwd worden ln de wijk Overhees 2. Inschrijving is mogelijk voor inwoners van Soest en voor hen die economisch aan Soest gebonden zijn. Bovendien kunnen ook inwoners van de regio Eem- land zich laten inschrijvan. Voor aanmelding kan gebruik gemaakt worden van inschrijfformulieren die ver krijgbaar zijn in de bodekamer van het gemeentehuis. Allen die reeds van b. en w. van Soest een bericht ontvingen, dat zij als gegadigden genoteerd staan, be hoeven die inschrijving niet te herhalen. A.s. /maandag, 25 oktober, wordt in de dependance bij het gemeentehuis een gecombineerde vergadering gehouden van de commissies onderwijs, openbare werken en financiën. Het agendapunt is het voorstel van burgemeester en wet houders bij de Wethouder De Haan- school een noodlokaal te plaatsen. Deze gezamenlijke vergadering begint om 15.30 uur. Het is het sluitstuk van de vergadering van de onderwijscommissie, die om 14.05 uur begint, en waarschijnlijk het eerste agendapunt van de vergadering van de commissie openbare werken. Voor deze keer wordt de vergadering van- openbare werken in dependance gehouden, omdat men anders de bijeen komst zou moeten onderbreken voor verplaatsing naar het gebouw van ge meentewerken. Dinsdag 26 oktober vergadert in de dependance de commissie ruimtelijke ordening en donderdag in het zelfde gebouw de commissie financiën. Al deze vergaderingen zijn openbaar. De Werkgroep Amnesty International te Soest heeft voor dit cursusjaar weer een documentatiemap samengesteld voor de leerlingen uit de hogere klassen van het voortgezet onderwijs. Zij verschaft een allereerste informatie over Amnesty zelf en degenen voor wie de organisatie zich inzet: politieke ge vangenen. De inhoud van de map kan de basis zijn voor een spreekbeurt, discus sie, werkstuk of scriptie en wijst de weg voor een verdergaande bestudering door middel van een literatuurlijstje. Omdat het ontstaan van politieke gevangenen nauw samenhangt met de situatie van een land als geheel (politiek, econo misch, militair, godsdienstig enz.) geeft de map ook enkele praktische wenken voor „beginners". De map, waarvoor de kleine vergoeding van 1,50 wordt gevraagd, is te verkrij gen op het informatiecentrum van de werkgroep, Middel wijkstraat 72, Soest, wo. 19.00-21.00 uur en za. van 10.00-12.00 uur, alsmede bij mevr. M. Sluis-Spaan, Banningstraat 7, Soesterberg, tel. 03463- 1940. Deze opgave wordt wekelijks opgemaakt door de post Soest van de (landelijke) Stichting Amivedi, die zich bezig houdt met opsporing van zoekgeraakte huis dieren d.m.v. registratie van vermiste en gevonden dieren. Dit in samenwerking met het Dierentehuis Soest, de gemeen tepolitie Soest en instanties voor dieren bescherming in de omliggende gemeen ten. Het verdient aanbeveling steeds vermis sing en vondst van huisdieren zo spoedig mogelijk te melden bij de politie, het Dierentehuis en/of Amivedi. Telefoonnummers zijn: Politie 19444. Dierentehuis 13583 en Amivedi 10667. VERMIST: 11-10. Reu Boxer, geel, 2Vé jr„ bruin leren halsband, (Birkhoven); Oostenga, Hogeweg 15h, Amersfoort tel. 033-26298. 15-10, Kater, zwart, drie witte sokjes, één witte kniekous rechts achter, 7 jr., gecastreerd, vloolenbandje en geel leren bandje, „Augustus"Van Duyn, Soester- bergsestraat 125, tel. 20671. 12-10. Poes, rood/bruin/wit met wat zwart, IVfc Jr., steriel, „Nousky", langge rekt met een klein kopje, schuw; Bos, Weegbreestraat 333, tel. via Van Doom 20036. GEVONDEN: 17-10. Teef Greyhound, grijs/bruin ge marmerd. 12-10. Kater, zwart/wit (W. de Zwijger laan). Sept. Poes, cypers/wit, pas gejongd, (Kerkpad). 15-10. Kat, zwart/wit, (Nieuwerhoek- plein). Dierentehuis Klein Engendaalweg, tel. 13583. 17-10. Poes, zwart met roestkleurige vlekken, o.a. op neusje, 10 weken; (Den Treek); Hennephof, Frans Halslaan 15, tel. 19615. Dinsdagavond hield de J.O.V.D. afd. Soest e.o. haar drukbezochte jaarvergade ring. Tijdens eep kort huishoudelijk gedeelte gaf de secretaresse o.a. een overzicht van de afdelingsactiviteiten in het afgelopen jaar. Verder vonden bestuursverkie zingen plaats. Aftredend en niet herkiesbaar was Hans Bloem. Deze plaats werd opgevuld door Hans Louwen. Het afdelingsbestuur ziet er nu als volgt uit: Pieter de Graad, voorzitter; Herman van Konkelenberg, vice-voorzitter; Marianne Vermeer, secretaresse; Carly Hohner, penningmeesteresse; en Hans Louwen als 5e bestuurs lid. Na het huishoudelijk gedeelte gaf oud- landelijk J.O.V.D.-voorzltter, drs. Ed Nijpels een boeiende inleiding over de landelijke politieke situatie. Ed Nijpels, die één van de VVD-kandidaten bij de ko mende tweede Kamerverkiezingen is, had o.a. zware kritiek op de door Dui- senberg gepresenteerde 1%-norm. Nijpels betoogde dat deze 1%-norm een politieke norm is, die een onaanvaard baar hoog werkloosheidscijfer en infla- tiepercentagen veroorzaakt. „Het kabinet had eerst haar standpunt moeten bepalen over werkloosheidscij fers, inflatiepercentage en begrotings tekort, en aan de hand daarvan een oordeel moeten geven over de stijging van de collectieve uitgaven en niet an ders om", aldus Nijpels. Nijpels riep op het einde van zijn be toog de aanwezige jongeren op om alle zeilen bij te zetten bij de komende verkiezingen. „Het gaat niet alleen om de vrijheid van nu, maar vooral om de vrijheid van morgen", besloot de zuidelijke WD- kandidaat zijn inleiding. Hierna volgde een levendige discussie. FASHIONGARDEN SO EST-ZUI D Wij hebben korte winterjassen binnen gekregen van grote klasse. Zij zijn vervaardigt van nylon, dus wind- en kou bestand. Staat reuze goed op onze Bobos spijkerbroek met ritszakken. Diezelfde broek hebben we ook in corduroy. Dus slagen zult u altijd! Bij busstation waar het zo ge makkelijk parkeren is. TELEFOON 11636 SPORTHUIS I. D. VAN VUGT NW. BAARNSTRAAT 39 - BAARN TELEFOON 02154 - 2490 Grootste sportzaak van 't Gooi De najaarsvergadering van de vereni ging De Soester Gemeenschap wordt gehouden op dinsdag 16 november a.s., aanvang 20.00 uur, in Hotel Van de Brink aan de Soesterbergsestraat. Twee pun ten staan op de agenda: de analyse van de kuituurnota van het ministerie van CRM en van de gemeentebegroting: een uiteenzetting van de nieuwe rechtsper soonlijkheid van verenigingen. De Soester gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen op donderdag 21 ok tober 1976, 's avonds om half acht, in de zaal van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg, ter behandeling van de navolgende agenda. 1. Notulen van de raadsvergadering van 16 september 1976. 2. Ingekomen stukken. a. Voorstel tot het voor kennisgeving aannemen van het besluit van gede puteerde staten van Utrecht inzake wijziging van hun eerdere beslissing over het bestemmingsplan Landelijk Gebied. b. Voorstel tot het voor kennisgeving aannemen van controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen, accountants kantoor van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. c. Voorstel tot beantwoording brief M. en J. Adema, Plesmanstraat 131 te Soesterberg inzake te betalen leges voor een bouwvergunning voor het bouwen van een dubbele woning aan de Gen. Spoorstraat te Soesterberg. d. Brief gedateerd 15 juli 1976 van het dagelijks bestuur van de Opleidings school voor Gemeentepolitie „De Bos kamp" te Leusden, waarbij worden toegezonden de rekening 1975, de wij ziging begroting 1976 en de begroting 1977, met voorstel deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. e. Brief van 13 september 1976 van me vrouw Eken, Buys Ballotlaan 37 te Soesterberg, betreffende de door de provincie Utrecht aangekondigde „harde" maatregelen ter invordering van de verontreinigingsheffing, met voorstel te antwoorden conform bij gevoegde concept-brief. f. Voorstel tot het voor kennisgeving aannemen van een koninklijk Besluit d.d. 17 augustus 1976, nummer 84, houdende beschikking op het beroep van de raad van Soest tegen het besluit van gedeputeerde staten van Utrecht tot gedeeltelijke goedkeuring van het bestemmingsplan Kerke- buurt. g. Brief d.d. 2 maart 1976 van de milieu groep „Soestdijk geen Stankwijk", handelend over klachten over het in dustrieterrein, in het bijzonder over de firma's Lindner, Menning en Al- mere, met voorstel de millieugroep conform de ter inzage liggende ont- werp-brief te antwoorden. h. Brief van J. Th. de Jager. Radema- kerstraat 15 te Soesterberg, waarin deze bezwaar maakt tegen het ver lenen van een bouwvergunning aan zijn buurman C. P. van Eyden, Ra- demakerstraat 13, met het voorstel deze brief ter afdoening in handen van het college van burgemeester en wethouders te stellen. i. Brief d.d. 30 augustus 1976 van de secretaris van de Raad van State, waarin de ontvangst wordt bevestigd van het beroepschrift tegen het be sluit tot gedeeltelijke goedkeuring van het bestemmingsplan Landelijk Gebied, met voorstel die brief voor kennisgeving aan te nemen. j. Brief d.d. 10 september 1976 van mevr. Van Es, Wieksloterweg 33 O.Z., met voorstel deze om advies in handen van burgemeester en wethouders te stel len. k. Brief van mevrouw J. Stiphout-Kubi- cek, Wiardi Beckmanstraat 36 te Soest d.d. 10 september 1976 inzake stank overlast met het voorstel deze in han den te stellen van het college van bur gemeester en wethouders om advies. 1. Brief van het bestuur van de Regio nale Muziekschool Amersfoort d.d. 26 augustus 1976, waarbij wordt toege zonden het rapport van de gemeente lijke accountantsdienst Amersfoort inzake de controle van de jaarreke ning 1973/1974, met voorstel deze stuk ken in handen te stellen van burge meester en wethouders om advies. 3. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de plaatsing van een abri. 4. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Verenlging„De School met den Bijbel" te Soest voor het verbouwen van de Groen van Prinste- rerschool voorg.l.o. 5. Voorstel tot wijzinging van de be grotingen 1974 en 1975. 6. Voorstel tot verhoging van diverse belastingen en rechten. 7. Voorstel tot wijziging van de rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van het ten behoeve van de Stichting Borgstellingsfonds voor de Gelderse Vallei gegarandeerde kapitaal 1.800,-. 9. Voorstel tot het voteren van een aanvullend krediet voor de bouw van een zevenklassige b.l.o.-school en een gymnastieklokaal bij het Van Arkel- instituut, Hellingweg 1, alhier. 10. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een extra krediet ten behoeve van de openbare lagere Rinke Tol- manschool ten behoeve van de aan schaf van didactisch verrijkingsma teriaal. 11. Voorstel tot het verdagen van een be slissing op het beroepschrift van de heer H. Verhoeff 12..Voorstel tot wijziging van de Bezol digingsverordening 1971. 13. Voorstel tot het geven van straat namen. 14. Voorstel tot onteigening van enkele perceeltjes grond, gelegen in het be stemmingsplan Soest-Zuld en wel aan de Birkstraat. 15. Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Weegbreestraat aan de heer D. Renooy, alhier, voor de bouw van een kantoorgebouw. 16. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding over het jaar 1975 op grond van: a. artikel 103, 2e lid van de Lager-on derwijswet 1920; b. artikel 191 besluit buigewoon onder wijs 1967; c. artikel 103 bis van de Lager-onder wijswet 1920 (vakonderwijs) d. artikel 75 van de Kleuteronderwijs wet. 17. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een gemeentelijke natriumverlichting aan de Birkstraat buiten de bebouwde kom en het aangaan van de betreffen de overeenkomst met het Rijk. 18. Voorstel tot goedkeuring van de jaar stukken 1975 van de Stichting open bare leeszaal en bibliotheek te Soest en tot vaststelling van de kostenver goeding over het tweede halfjaar 1975. 19. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een hockeyveld. 20. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet, groot 18.000,-, voor het instellen van een systematisch on derzoek naar de aanwezigheid van honden in de gemeente Soest. 21. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de be- drijfsrekening over 1972, tot goedkeu ring van de rekening van de stichting voor lichamelijke opvoeding en sport Soest en tot vaststelling van de reke ning van het Soester Natuurbad en het Openluchttheater. 22. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de verbouwing van het pand Kerkstraat 11 - 11a - 11b „De Drie Ringen' 23. Voorstel tot het verlenen van mede werking ex artkel 50 van de Kleuter- onderwijswet aan het bestuur van de Stichting Van der Huchtschool voor het aanvullen van spel- en ontwikke lingsmateriaal ten behoeve van cje nieuwe Van der Huchtschool, Paulus Potterlaan 15, alhier. 24. Voorstel tot verkoop van grond aan de Ferdinand Huycklaan aan de heer A. W. KuyeF. 25. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ter vervanging en voor de ombouw van de zend- en ontvang- apperatuur van de brandweer. 26. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van een fotogrammetische kaartering van de gemeente. 27. Voorstel tot goedkeuring van de be groting 1977 van de Stichting openbare leeszaal en bibliotheek Soest. ONWEERSBANEN. - Is het waar, dat onweer terugkeert bij heuvels en niet verder gaat over water? Antwoord: Tot de .iVOlksweerkunde" be horen veel rijmpjes en spreuken en uitspraken die eigenlijk in hoofdzaak be rusten op bijgeloof. In de uitspraken die u aanhaalt, berust dat bijgeloof op topo logische factoren, d.w.z. plaatsbepalende invloeden. De werkelijkheid is anders, want de weersprocessen spelen zich af op hoogten tussen de één en twaalf kilo meter boven de aarde en de duinen en heuvels in ons land komen niet hoger dan 110 meter (in Zuid-Limburg). Bijgevolg kennen wij geen enkele „berg" waarvan ook maar de geringste invloed op het weer zou kunnen uitgaan. VENETIË. In Amsterdam zijn destijds grachten gegraven om verdedigingsgor dels aan te leggen. Maar waarom heeft men in Venetië al die smalle water tjes tussen de huizen aangelegd en geen gewone straten? Antwoord: De stad Venetië is gebouwd op 118 eilandjes. De huizen zijn dus noodgedwongen langs en gedeeltelijk in het bestaande water tussen die eilanden opgetrokken. Op de eilanden zijn wel degelijk straten aangelegd, maar die bleven smal omdat men weinig ruimte had en men ten tijde van de stichting van deze stad alleen rekening hield met voet gangers. De smalle straatjes zijn door meer dan 400 bruggen met elkaar ver bonden. Voor het vrachtvervoer ging men boten gebruiken. RARE NAAM'? - Iemand kan de achter naam Varke(n)visser dragen, maar hoe heeft men ooit varkens met vissen kun nen combineren? Hoe ontstond zo'n naam? Antwoord: Dit is streektaal. In Scheve- ningen heette de schelpenvisser in de volksmond „varkevisser" en elders wer den de bruinvissen of zg. tuimelaars als varkens aangeduid. De familienaam Varkevisser komt daardoor in onze vis sersplaatsen veelvuldig voor. DE KROEZEBOOM. - Wat kostte de res tauratie van „De Kroezeboom"? Antwoord: De vermaarde achthonderd jaar oude eik in Tubbergen, die als de Kroezeboom bekendheid verwierf, is be handeld door middel van boomchirurgie. Dit kostte in totaal dit jaar 8.800,-. Er wordt nu afgewacht in hoeverre de chi rurgische ingreep resultaat heeft gehad. EEUWJAREN. - Is het jaar 2000 een schrikkeljaar? Ik heb vroeger geleerd, dat eeuwjaren uitzonderingen waren en nu hoor ik, dat men van 2000 wél een schrikkeljaar gaat maken. Antwoord: De schrikkeldagen eens in de vier jaren zijn ingevoerd, omdat onze kalender anders teveel afwijkt van de werkelijke duur van de omloop van onze aarde om de zon. Die duurt namelijk niet 365 dagen, maar 365,2422 dagen. Dat is ook geen 365,25. Dus met die volle dag om de vier jaar corrigeren we in feite teveel. Daarom is bij de vaststelling van onze huidige kalender (4 oktober 1582) bepaald, dat alle schrikkeljaren op een vol eeuwtal dat niet door 400 deelbaar is, komen te vervallen. Daarom was 1900 geen schrikkeljaar en zal 2100 het ook niet zijn. Maar 2000 is wél deelbaar door 400 en is dus een normaal schrik keljaar. De kalender die u zag voor bereiden, zit derhalve goed in elkaar. ZELVERPRIJS. - Ik hoor zoveel rare verhalen over de waarde van onze gul dens en rijksdaalders. Is het waar dat het omsmelten van oude munten zoveel oplevert? AntwoordDe oude rijksdaalder bevatte 15 gram a 0,720 fijn zilver, dus 10,8 gram. De gulden 6,5 gram a 0,720 4,68 gram fijn zilver. De zilverprijs draaide begin september om de 36 cent per gram en be doelde munten zijn dus resp. rond 3,75 en 1,70 waard. Het zijn als regel juwe liers die ze opkopen en verzamelen voor de maatschappijen die ze weer versmel ten. Ook zij moeten er natuurlijk wat aan overhouden. De hoge prijzen van onge veer een jaar terug, die tot 1,90 voor een gulden zijn opgelopen, kunnen nu niet worden gehaald. SCHATVINDER. - Ik heb het vrucht gebruik van een huis. Nu vind ik bij het spitten in de tuin een vaas met oude munten. Mag ik die verkopen of hoort die schat aan de huiseigenaren? Antwoord: Als vruchtgebruiker bent u geen eigenaar van deze grond. U hebt als vinder echter recht op de helft van de waarde. De andere helft komt toe aan de gezamenlijke huiseigenaren. Deponeer de vondst veiligheidshalve eerst bij een notaris! SCHILDERIJ. - Ik zend u een foto van een schilderij. De ondertekening is be schadigd, maar lijkt op Vermeulen. Mijn grootouders kochten het in de vo rige eeuw. Van wie is dit? Antwoord: De door u verstrekte foto en nagetekende handtekening doen ons ver moeden, dat het hier gaat om een werk van de schilder Abraham Adrianus Ver meulen. De voorletter A is op het schil derij beschadigd. Hij is geboren op 18 oktober 1817 te Utrecht. Hij schilderde corner- en winterlandschappen, alsmede stillevens. Hij hield tentoonstellingen, o.a. in Zwolle in 1840 en 1848. Uw in Zwol le wonende grootouders kunnen daar dus een doek van hem gekocht hebben. KIND UITZOEKEN. - Bestaan er foto albums waaruit je een weesje kunt uit zoeken bv. uit Viëtnam, voor adoptie? Antwoord: Gelukkig niet. De Vietna mese regering laat geen wezen meer weghalen. En het is de vraag of wij er verstandig aan doen, kinderen weg te grissen uit andere werelddelen en ze te gaan opvoeden naar onze normen, ge woonten en in onze welvaart en in ons klimaat. Wij' raden u aan een Neder lands kind te adopteren. CATACOMBEN. - Waar komen al die skeletten vandaan in de Parijse onder aardse gangen en wie huisden daar dan vroeger? Antwoord: In vele steden zijn in de loop der eeuwen de volle kerkhoven opge ruimd, omdat ze op plaatsen lagen, waar men liever nieuwe stadswijken wilde bouwen. De beenderen werden dan vaak verbrand, maar daartegen rees protest van kerkelijke zijde. Ook werden ze in sommige landen overgebracht naar een groot massagraf en daar bouwde men dan rustig huizen overheen. In Parijs besloot het stadsbestuur in 1784 de zes miljoen skeletten van het Cimetière des Innocents (begraafplaats van de onbe kenden) over te laten brengen naar de onderaardse steengroeven uit de Ro meinse tijd. Dat zijn de gangen die u be doelt. Het transport duurde zo'n vijftien maanden. De ingang voor het publiek be vindt zich aan het begin van de Avenue du Général Leclerc in een paviljoen dat deel uitmaakt van de vroegere ringmuur om Parijs. Circa 11.000 m2 zijn tegen be taling opengesteld voor het publiek, maar dat is nog maar 7 van de totale ruimte in de catacomben, waar de been deren zijn opgestapeld langs de wanden. Als u daar een kijkje wilt nemen, moet u zich wel dik aankleden en een zak lantaarn meenemen. Het dichtstbijzijn de métrostation is Denfert-Rochereau, BOEKENKIST HUGO DE GROOT. Nu heb ik een vraag, waarop u het antwoord niet zult weten: waar is de boekenkist van Hugo de Groot gebleven, waarmee hij ontsnapte uit fort Loevensteyn? Antwoord: Hugo de Groot ontsnapte op 22 maart 1621 met de hulp van rijn vrouw Maria van Reigersberch en rijn dienst meisje Elsje van Houweningen uit Loe- vestein in een boekenkist van zijn broer Willem, die getrouwd was met een Alida Graswinckel. Dit paar kreeg de gebruik te boekenkist netjes terug. De kist en een aantal schilderijen van deze De Groot werden geërfd door hun oudste zoon Johan en na diens dood door zijn dochter Maria, die in 1677 gehuwd is met Fre- derik Wolphert van Overschie, een der regenten van „Die Hoefgens van Gra tiën" te Delft. In dit hofje zou de boeken kist met een aantal geërfde schilderijen terechtkomen, want een zoon van laatst genoemd echtpaar, mr. Franfois Jacob van Overschie, die in 1710 huwde met Johanna Magdalena Ingelby, werd eerst de eigenaar van de waardevolle erfenis, die hierna toeviel aan hun dochter Anna Maria. Deze trad op haar beurt in het huwelijk met mr. Barthout, baron van Slingelandt en doordat hun dochter Elisabeth Christina een huwelijk aan ging met David Graswinckel kwam de vermaarde boekenkist, nog altijd gevuld met belangrijke brieven van Willen en Hugo de Groot en andere historische documenten uit die tijd, aan de leden van het geslacht Graswinckel. De oudste zoon van David en Elisabeth, mr. Joan Willem, bepaalde bij rijn testament hoe het verder moest gaan. Zijn weduwe heeft alle schilderijen en de zorgvuldig bewaarde kist veiligheidshalve onder gebracht in het eerdergenoemde Hofje van Gratie, want daarvan werd zij re gentes na zijn overlijden. Na het ver scheiden van haar zoon Gijsbertus Jaco- bus was deze familietak uitgestorven en zo verviel in 1862 rijn complete nalaten schap aan Christiaan Willem Johan Cornelis, baron van Boetzelaer, con form het testament van mr. J. W. Gras winckel. Het enige kind van de baron, Johanna Geertruida Elisabeth barones se van Boetzelaer heeft de kist en de portretten in 1925 geschonken aan het Delftse gemeentemuseum en nu staat de enige echte boekenkist in Het Prinsen hof aan de Oude Delft 185 (telefoon 015- 133111) te Delft. De portretten van leden van de families De Groot en de familie Graswinckel bleven in het Hofje van Gratié aan de Van der Mastenstraat in Delft en de waardevolle brieven en an dere documenten uit de kist werden in 1911 overgebracht naar het Algemeen Rijksarchief in Den Haag na onder zocht te zijn door prof. dr. Colenbrander, die er een uitvoerig rapport over schreef. 1 d»n bliaklaan 36 so*«t «•I. 13001 of 14550 MACHTIG EIKEN PUUB NATUIIB Zaterdags geopend van 10-17 uur HONDEN IN DE TUIN. - Er komen via het garagepad geregeld honden in mijn tuin, die de coniferen en 't gazon doen verbruinen. Is daar een middel tegen? Antwoord: Als u geen hek kunt of wilt plaatsen, kunt u in dieren (speciaal )- zaken zg. reppers kopen. Ze bestaan in twee uitvoeringen. Reppers mollies kunt u in de tuin vooral bij de coniferen plaatsen en bij andere bomen die grote aantrekkingskracht op de honden uit oefenen. De reppers geven een lucht af die u zelf niet of nauwelijks opmerkt, maar waaraan honden en katten zo'n hekel hebben, dat ze er ver vandaan blijven. LIDCACTUS. Waarom zou mijn lid cactus deze zomer niet gebloeid hebben? Ik handel precies volgens de voorschrif ten. Antwoord: Een lidcactus vormt alleen veel bloemen als de temperatuur tot circa tien graden C. daalt. OPLICHTENDE ZEE. Hoe ontstaat het blauwe schijnsel bij avond op zee? Antwoord: U hebt de interferentie- kleuren gezien van een lichte veront reiniging der golven met olie. Dit is uitsluitend te zien als de lichtbron (on dergaande zon) tegenover u staat. BLOEDVINNEN. Ik ben geboren met ongelukkige voeten en daar zitten bloed vinnen onderaan. Krijg ik die terug als die eruit worden gehaald? AntwoordU bedoelt waarschijnlijk be paalde rode wratjes. Hiervoor moet u bij de dokter zijn, die zonodig een voet specialist inschakelt. Die kan aan de hand van het onderzoek uitsluitsel geven. SAGETA. - Ik stuur u hierbij een foto van een vreemd vliegtuig, dat ik in 1955 in Bangkok fotografeerde, en nergens ter wereld gezien heb. Wat is het, hoe vloog het en wat betekenen die letters SAGETA? Dat heeft nog niemand mij kunnen vertellen. Antwoord: Uw foto toont een Frans ver keersvliegtuig van het type Sud-Est SE- 2010 Armagnac, dat gebruikt werd op internationale lijnen. Toen Frankrijk in 1953 betrokken was in de oorlog in Indo- China, vormden de Franse luchtvaart maatschappijen op aandringen van de regering een onderneming, die de naam „Société Auxilliare de Gérance et des Transports Aériens", afgekort SAGETA, kreeg. Die maatschappij kreeg tot taak het onderhouden van een geregelde be- voorradingslijn van Frankrijk naar Saigon en Hanoi. B.V. Mijn belastingconsulent raadt mij aan, mijn eenmanszaak om zetten in een besloten vennootschap. Kunt u mij de voordelen daarvan uiteenzetten? Antwoord: De voordelen kunnen groot zijn als de zaak belangrijke winsten gaat maken, doordat de vennootschapbelas ting lager Is dan het toptarief van de in komstenbelasting. In het sociale vlak is er het aanwijsbare voordeel, dat de oprichter/eigenaar als directeur, dus als werknemer, in dienst treedt van de eigen onderneming en profiteert van kinder bijslag en van alle sociale werknemers verzekeringen. De wettelijke aansprake lijkheid wordt beperkt, doordat men bij een gesloten vennootschap alleen met het in die zaak gestoken geld aansprake lijk is voor schulden en bij een eigen zaak zijn gehele vermogen (inclusief huis en inboedel) kan verspelen. Ten slotte is de verdeling bij erfkwesties ge makkelijker, doordat men dan de aan- delenportefeuille(s) kan uitsplitsen en niet tot verkoop van het gehele of ge deelten van het bedrijf of de persoonlijke boedel behoeft over te gaan.

Soester Courant | 1976 | | pagina 15