Me Me Prijsuitreiking Verkeerskwis lakboek LAMMY JACKS Het verdwenen KLEUR PASFOTO Het is nog steeds KINDERBOEKENWEEK Boekhandel I.V.N.-Eemland wil aanstelling schoolbioloog In memoriam Notaris M. v. Veeren WEIGHTÖ WATCHERS FOTO-KOPIEËN Bazar '76 voor inventaris jeugdgebouw HAARVERZORGIIMG Het oog gericht op Spanje in de E.E.G. Qwww Het plakboek van nuu3 als spannend leesboek voor maar f2,75 als je een kinder-of jeugdboek koopt Soesterbergsestraat 53 Tel. 12419 Steenhoffstraat 13 Tel. 10115 Centrumweg-tracéeerstinventariseren Wel eens van WeightWatchersj gehoord orgelezen? Kunstwerken bij scholen en gymnastieklokaal St. Nicolaas-aktie Soester winkeliers Afspraken voor Sint Nicolaas kinderserie's mogelijk voor half nov. Commissaris van de koningin opent congres over Eemland Auto tegen gevel; bestuurder uitgezaagd Vragenhalfuurtje vervallen Politiek café „Proest" over woonerven Soester Courant van donderdag 21 oktober 1976 Kodak Als er één schaap over de Korte Ossendam is volgen er meer. [Foto Herman van Dam In Spanje staan de politieke richting wijzers nog steeds naar een onzekere toekomst. Sinds de dood van generaal Franco is de sociale en politieke onrust in het land toegenomen en is er stellig sprake van een zekere mate van liberali sering in het bewind, maar niettemin hebben de behoudende krachten, die dic tator FRanco door dik en dun steunden nog altijd een grote macht. Nochtans zijn er recente tekenen, die wijzen op een zekere verandering van politieke koers. Zo is de benoeming van de 64-jarige luitenant-generaal Manuel Gutierrez Mellado tot nieuwe vice-premier door de oppositie-politici met tevredenheid be groet. Sommigen noemen deze benoe ming zelfs de belangrijkste politieke ge beurtenis sinds de dood van Franco. Mellado vervangt de conservatieve generaal de Mendivil, die zich altijd af kerig heeft getoond van een ontwikkeling naar een democratisch bestel en hij heeft onder meer het vertrouwen van de 35-jarige Felipe Gonzalez, de bekwame leider van de Spaanse socialistische ar beiderspartij. In de komende maanden zal moeten blijken, of de nieuwe vice- premier zijn links-liberale reputatie door daden kan waarmaken, anders zal de machtige oppositie de regering van Adolfo Suarez zeker het verwijt maken dat ze alleen maar een liberaal in het kabinet heeft opgenomen om de positie te lijmen. De benoeming van Mellado komt in een tijd, dat Spanje geplaagd wordt door een grote mate van arbeids onrust, die zich onder meer manifesteert in grootscheepse stakingen bij talloze bedrijven en zelfs bij de post- en telefoon dienst. Vandaar dat het vermoeden ge wettigd is dat de regering Suarez door de benoeming van een liberaal tot vice- premier hoopt de strijdvaardige vak organisaties en oppositiepartijen wat meer op de hand te krijgen, waardoor de sociale onrust mogelijk zal verminderen. De Spaanse regering heeft ook verkie zingen in uitzicht gesteld, die in 1977 zou den moeten worden gehouden. Dat lijkt op een serieuze aanzet tot meer demo cratie. Het zou tevens een gezond making betekenen van de binnenlandse politieke verhoudingen. Niettemin dient men de situatie in Spanje op grond van deze op zichzelf veelbelovende feiten met enige argwaan te bezien. Niet ver geten mag worden, dat in Spanje de be houdende krachten nog altijd een grote macht hebben, die zelfs door verkiezin gen niet zomaar kan worden wegge vaagd. Zo zal het heel wat tijd vergen om appa raten als leger en de politie om te vor men tot meer humane instituten en de wijze waarop de huidige Spaanse rege ring de politie meermalen heeft gebruikt om politieke en sociale onlusten te be teugelen wekt nou ook niet direct groot vertrouwen. Daar komt dan nog bij, dat de oppositie onderling verdeeld is, zulks tot grote voldoening van de reactionaire groepering, die niets nalaat om de diver se oppositiegroepen tegen elkaar uit te spelen. Het getuigt niet van boerenachterdocht maar juist van realiteitszin om de demo cratische bedoelingen van de regering Suarez vooralsnog met reserve gade te slaan. Het is zeker niet onmogelijk dat de Spaanse regering een stuk democra tische gezindheid poogt te suggereren, niet alleen ten opzichte van de verdeelde oppositie, maar ook en vooral ten opzich te van het buitenland. Spanje wil im mers lid van de EEG en de NATO wor den, maar dit streven ondervindt krach tig verzet van diverse EEG-landen, Nederland voorop. Spanje kan pas met succes dingen naar een plaats in de EEG, wanneer het bewind vergaand wordt ge democratiseerd en bovendien alle men senrechten, die tot de dag van vandaag met lompe voeten worden vertreden, zijn hersteld. Het zit er in dat de regering Suarez met zijn aankondiging om verkiezingen te houden de EEG-lidmaten heeft willen paaien, maar gelukkig heeft met name de Nederlandse regering laten weten met zo'n aankondiging alléén niet tevre den te zijn. Er zal eerst in Spanje funda menteel iets moeten veranderen, willen de EEG-landen een lidmaatschap van Spanje serieus overwegen. En die ver anderingen zullen zich verder moeten uitstrekken dan alleen een benoeming van een liberale vice-premier en aankon diging van verkiezingen. De komende maanden zal moeten blijken, of de demo cratische gezindheid van het Spaanse re giem oprecht is, kortom of de libera liseringstendens" meer is dan een poli tieke truc. KANTMAN Wij brengen in uw VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917 De boekenweek van de jeugd, met talloze attrakties zoals: Nog volop KINDERBOEKENFEEST bij: Drie deskundige sprekers hebben dinsdagavond anderhalf uur lang, tè lang want tenslotte waren korte inleidingen" aangekondigd, zo'n veertig belangstellenden verteld van hun visies op de relatie van natuur landschap en milieu en het Soester ontwikkelingsplan. De relatie zal niet iedereen duidelijk geweest zijn, maar wel werd door het uitlopen van de inleidingen, de discussie danig beïnvloed. De tijd ervoor was te kort, ook al omdat gewoontegetrouw de vragenstellers traag op gang kwamen. Toch was het, gezien het belang van het onderwerp, een door het publiek ondergewaardeerde avond. Van de raadsleden waren twee CDA-ers, één PvdA-er en Jan Visser van Progressief Soest aanwezig en de burgemeester leidde het forum en de discussie. Inleiders waren de heren Ing. P. Veen, Drs. P. Kant en Ing. H. Kampf. De heer Veen gaf een historisch overzicht van de ontwikkeling van Soest, toegespitst op bodemgebruik en inrichting. Hij vond dat het landschap stiefmoederlijk be deeld was in de raamstruktuur en hij pleitte voor een algemeen beheersplan. Kant lichtte zijn inleiding toe met dia's van Soest. Ook hij daalde in de historie af en gaf aan hoe de randgebieden zich ontwikkeld hadden. Deze overgangsge bieden, van stedelijke bebouwing naar natuurgebieden, bleven noodzakelijk en hij drong aan op het opstellen van zeer flexibele bestemmingsplannen. Hij ook wilde op de Eng een door de gemeente te exploiteren boerderij. Kampf tenslotte zette het werk van het IVN uiteen: de milieu-educatie. Hij be nadrukte de sterke achteruitgang van de natuur door menselijk ingrijpen in nau welijks vijftig jaren. Kampf vond dat natuureducatie ook een taak van de overheid was, waarbij hij overigens graag behulpzaam wilde zijn en drong aan op het aanstellen van een schoolbio loog. Kampf meende ook dat aan het ontwikkelingsplan een hoofdstuk natuur beschermingseducatie toegevoegd moest worden Bij de vragenstellers bleek vooral het Centrumweg-tracé erg in de belangstel ling te staan, vooral ook omdat de heer Veen duidelijk gemaakt had dat het gekozen tracé niet zo onschuldig was, het Eng-massief danig aantaste en op het hoogste punt doorsneed. Aangedrongen werd op inventarisering van de flora en fauna van het gebied om tot een biologische waardering te ko men. Gevraagd werd ook hoe economi sche en ecologische belangen bij elkaar te brengen waren en of ecologie op economische basis te bedrijven was. 7 Oktober overleed op 75-jarige leeftijd oud notaris M. van Veeren. Sinds januari 1924 heeft hij in Soest het notariaat gediend, eerst als kandidaat bij notaris Dammers. Na diens overlijden in 1950 heeft de heer Van Veeren de volle ver antwoordelijkheid gedragen voor het kantoor dat zich in de loop der jaren sterk heeft uitgebreid. In 1968 smaakte hij de voldoening het werk aan zijn zoon te mogen overdragen. Jarenlang heeft de heer Van Veeren op velerlei gebied een belangrijke inbreng in onze Soester gemeenschap gehad. Zeiden of nooit deed men tevergeefs een beroep op hem. Zijn grote persoonlijke belangstelling voor de medemens, ge dragen door zijn sterke geloofsovertui ging dat wij met en voor elkaar verant woordelijk zijn, stelde hem in staat naast zijn drukke notariële plichten vele ne venwerkzaamheden te vervullen. Lange jaren was hij bestuurslid van de V.V.V., penningmeester van de T.B.C Vereniging, in 1928 mede-oprichter van het Van Lennep's sportpark. In 1940 werd hij belast met de evacuatie leiding van Soest naar Wervershoof in Noord-Holland.Terugin Soest was hij lid van de I.K.V. Commissie voor de voed selvoorziening. Van 1941 tot juni 1955 was de heer Van Veeren voorzitter van de plaatselijke afd. van de Nederlandse Protestanten bond. Als zodanig heb ik persoonlijk nauw met hem mogen samenwerken en hem bijzonder leren waarderen. Dit geldt ook voor onze gezamenlijke inspan ning om tot de oprichting van het Bejaar den Centrum Braamhage te komen. Niets was hem te veel, met zeer grote kennis van de financiële problemen en de inzet van zijn gehele persoon kwam het in 1956 tot een realisering; een bijzonder grote voldoening voor hem. Jarenlang was hij president-commisa- ris. Hoewel de heer Van Veeren zich lang zaam aan steeds meer terugtrok, daar toe gedwongen door zijn minder worden de gezondheid, bleef hij tot het laatst toe geïnteresseerd in veel dat de Soester samenleving betrof. Voor velen onverwachts is hij weggeno men, allen die hem gekend en gewaar deerd hebben met weemoedige dank baarheid achterlatend. C.E. JOLLES. Opvallend was dat de inleiders zich niet waagden aan stellingname en juist voor democratische afweging van de belan gen waren. Kampf, voorzitter van het IVN-Soest, zei geen aktiegroep te willen zijn, mogelijk wel toekomstige aktie- voerders op te leiden. Ook hij kon overigens geen antwoord geven op de alles beheersende vraag: Wat is de natuur u waard? Het zal altijd moeilijk blijven te berekenen wat de gevolgen zijn van aantasting van de natuur. Met een boeket bloemen en een boekje voor de burgemeester werd de avond beslo ten. Wcicht Wuiihcrs is dc kbkhmc inlcrnam «riuiusalic» ilic milinencn tier-.i'tHjn heeft udccrd tim slank Ie wnrdcn en Ie blijven. )»k iels vuur u? Bel mij dan vimr meer infi MevT. E. Pelgrim, Speenkruidstraat 17, Soest Tel. 17339, b.g.g. 02150-30797 VoorSlankblijwrs VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917 FASHIONGARDEN SO EST-ZUID De Bobos overall, sportief en toch gekleed, opvallend mooi. Een fantastisch^ pasvorm. U kunt kiezen tussen spijker en corduroy. In de kleuren blauw, grijs, zwart en bruin. Bij busstation waar het zo ge makkelijk parkeren is. TELEFOON 11636 De culturele commissie zal het college van burgemeester en wethouders advi seren voor de versiering van het gym nastieklokaal bij de Van der Hucht- basisschool een ontwerp-opdracht te ge ven voor een wandrelief aan de kunste naar Jan de Melker te Elburg. De commissie voelt er alles voor het door de school gesuggereerde motief ,,De Stier" over te nemen, gezien de ligging van de school aan de Paulus Potterlaan. Er werd met de gedachte gespeeld ook het gymlokaal de naam „De Stier" te geven. Het hoofd van de openbare Mavo-school zal van de commissie een uitnodiging ontvangen mee te gaan op werkbezoek naar het winkelcentrum te Amstelveen. Daar zijn werken opgesteld van de Haagse kunstenaar Jan Snoeck, die ke ramische bedden en stoelen maakt. Naar een dergelijk kunstwerk gaat de voorkeur van de commissie uit en, zoals bleek, ook die van de leiding van de Van der Hucht Ivo-Mavo. Men hoopt het openbaar onderwijs over te halen en af te brengen van hun voorstel een non- figuratief omhoogstrevend kunstwerk bij de school te plaatsen. Opvallend in de discussies was de angst bij de scholen voor vernieling van de kunstwerken. Daarom wilde de Van der Huchtschool aan de Paulus Potterlaan een wandrelief en denkt men bij de mavo aan de plaatsing op een binnenterrein. Een commissie bestaande uit de heren J. ter Horst, A. Wijnands en G. Verkade, organiseert een St. Nicolaas-aktie voor het totale winkelbestand in Soest. Deze aktie wordt anders dan die van vorig jaar, omdat deze naar de mening van de commissie te klein van opzet was. Het is de bedoeling dat dit jaar de klant voor iedere vijf gulden die besteed wordt, een lot ontvangt tegen betaling van vijf centen. Dit bedrag wordt ln een bus gestort ten bate van een of meerdere goede doelen in Soest. Als hoofdprijzen in de aktie wordt gedacht aan een luxe-auto, vliegreizen, ski-uitrusting, fietsen enz. De trekking zal plaatsvinden op dinsdag 7 december. -tónder-- lotograal VARI WEEDESTRAAT 17 SOEST TELEFOON 13917 Met een toepasselijk woord reikte maandagavond aan het begin van de tweede cursusavond, de voorzitter van de afdeling Soest van Veilig Verkeer Nederland, Je heer A. v. d. Born, de prijzen uit aan de winnaars van de verkeerskwis, die op de M'76 gehouden werd. Van dé 2149 deelnemers beantwoordden slechts 18 de zes vragen goed. Alle 18 wer den met een prijs bedacht. De koffer set kreeg de heer H. L. van Hall, Koe- koeksweg 12; de grill ging naar Wygert Verstoep, Gerrit v. d. Veenstraat 107; de wekkerradio was voor de heer H. A. Prior, Gust. Gelderhof 2; het horloge voor de heer J. F. C. de Groot, Scal- meijerpad 31 en de autoplaid voor mevr. C. E. Frank-Kropff, Nieuwstraat 14B. Cadeaubonnen kregen C. A. H. Kok, Kerkpad NZ 6; Yvonne van Beek, Thor- beckestraat 9; Gerald Bosboom; Burg. Grothestraat 60; mevr. G. A. Groart- Schipper, Anna paulownalaan 13; Loekie v. d. Breemer, Vosseveldlaan 21; A. M. Jansen, Joh. Poststraat 96; mevr. La- mers, Smitsweg 187; M. Buist, Van Hamelstraat 88; Rinza Kleter, Noorder- weg 19; mevr. W. P. J. Strumpel-Van Litzenburg, Pijperpad 4; mevr. Huisma, Valeriaanstraat 43 en J. C. Spruit, Nieu- weweg 60. De prijsuitreiking werd bijgewoond door de bestuursleden van de afdeling dames Korte en Verkade. De cursus trok deze tweede lesavond zeven bezoe kers meer, zodat er nu 19 cursisten aan deelnemen. Uitreiking van één van de vijf hoofd prijzen van de verkeerskwis van Veilig Verkeer, v.l.n.r. mevr. Korte; de prijs- winnares mevr. Van Hall, de heer v. d. Born en mevr. Verkade. Het congres over de toekomst van Eem land, dat de vereniging Vrienden van Eemland op zaterdag 6 november a.s. in Spakenburg organiseert, zal geopend worden door de commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, mr. P. J. Verdam. Het congres begint om half 10 en kent naast een viertal inleidingen een forum onder leiding van tv-presentator Koos Posthuma. De inleiders zijn Ir. J. L. F. Overbeek, de hoofddirecteur-ingenieur landinrichting van de provincie Utrecht; mr. H. P. Gorter, directeur van de Vereniging tot Behoud van natuurmonumenten; drs. A. F. Vermeer, burgemeester van Amers foort en drs. F. van der Ven, lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Het congres wordt gehouden in Hotel restaurant De Mandenmaker en duurt tot omstreeks 15.00 uur. Voor uw Op de Burg. Grothestraat raakte de 33-jarige R. N. B. om onverklaarbare redenen de macht over zijn stuur kwijt. Hij kwam uit de richting Nieuwerhoek, draaide dwars de weg over, raakte een boom'om daarna tegen de pui van de baby- en kleuterspeciaalzaak Teddynet- te tot stilstand te komen. Uit de zwaar beschadigde wagen moest de bestuurder door de brandweer bevrijd worden. Hij werd met een gebroken arm en gebroken bovenbeen naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Ook het bekende (schommel) olifantje heeft de botsing niet overleefd. Vrijdagavond 5 november a.s., vanaf 19.00 uur en zaterdag 6 november vanaf 14.00 uur, wordt in het Jeugdbebouw bij de Emmakerk aan de Regentesselaan een bazar gehouden, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan Je jeugdclubs die van het gebouw gebruik maken. staan wij nü de gehele week voor U klaar. Dus ook op dinsdag, 's Zaterdags tot 2 uur. stands, eet- en drinktoestandjes enz. Bovendien wordt er zowel op vrijdag als op zaterdag een extra loterij geor ganiseerd. Daarvoor zijn leuke geschen ken en geschenkjes nodig en die te ver garen zijn plaatselijke bedrijven bena derd. Ook wordt.een beroep gedaan op particulieren hierbij behulpzaam te ziin. Men kan daarvoor contact opnemen met mevrouw G. van Amerongen-Van Kleef, Van Straelenlaan 13, tel. 16818; de heer J. de Oude, Theresiastraat 15, tel. 14622 en met de heer J. Vreugdenhil, Colenso 38. tel. 15371. Andere adressen waar men zijn bijdrage aan de Bazar '76 kan inleveren zijn: fam. Boekesteyn, Margrietlaan 9; fam. Harmers, Korteweg 15; fam. de Heus, Stadhouderslaan 25C; fam. de Kleuver, Willem de Zwijgerlaan 21; fam. Pol, Jan Steenlaan 5; fam. Pronk, Valeriaan straat 82", fam. De Ruiter, Schrikslaart 46 en fam. Slotboom, Troelstrastraat 49. Het vragenhalfuurtje is uit de raads- agenda geschrapt; het experiment is voorbij. Omdat begin dit jaar besloten werd tot en met de maand september er mee door te gaan, had eigenlijk toen in de raadsvergadering een beslissing over het al dan niet doorgaan genomen moe ten worden. Bekend is dat CDA en WD er niet veel voor voelen, maar PvdA en Progressief Soest zijn een andere mening toegedaan. Het vragenhalfuurtje, zoals dat gehou den werd, had weinig zin en was nauwe lijks het beluisteren waard. De WD- fractie maakte er niet één keer gebruik van, waarschijnlijk omdat het spontaan stellen van vragen en reageren op heel aktuele gebeurtenissen, niet mogelijk was. De vragen moesten tweemaal vieren twintig uur voor de vergadering schrifte lijk ingediend zijn, zodat het college zijn antwoord geheel kon voorbereiden. „Le vendig" was het halfuurtje, dat overi gens praktisch geen enkele keer het halfuur volmaakte, nooit en wat dat betreft is er sprake van tijdwinst. Moge lijk kan er een korte rondvraag voor in de plaats komen. Steenhoffstraat 53 Telefoon 12842 In het jeugdgebouw van de Emmakerk aan de Regentesselaan bestaan al gerui me tijd enkele jeugdclubs die, gezien het aantal kinderen dat er wekelijks komt, duidelijk in een behoefte voorzien. De groei van het ledental is verrassend en het enthousiasme van kinderen en lei ding is groot. Omdat het echter voor de leden onmo gelijk is om alles wat voor verantwoord jeugdwerk nodig is, zelf te bekostigen, is het initiatief genomen een bazar te houden op 5 en 6 november. De op brengst zal besteed worden voor de aan schaf van materialen, nodig om de jeugd zinvol bezig te houden. De Bazar kent alle attracties die men op zo'n festijn tegen komt; schiettent, bal- lengooien, rad van avontuur, verkoop- In het politiek-café „Proest" van Pro gressief Soest spreekt maandagavond 1 novembera.s. Steven Schepel over „woonerven". „Proest" wordt dit keer gehouden in Hotel Van de Brink aan de öoesiemergsestraat en begint om 20.00 uur. Wóonerven, waar voetgangers, auto's en fietsers precies dezelfde rechten hebben, zouden een ideale oplossing kunnen vor men voor de verkeersveiligheid ook in verschillende Soester wijken. Zoals mis schien bekend, worden deze woonerven volgend jaar toegepast in de nieuwbouw wijk Overhees 2, maar ook in oudere wijken zouden diverse straten veranderd kunnen worden in woonerven. Steven Schepel uit Delft is studiesecre taris van een werkgroep ingesteld door de ministeries van Verkeer en Ruimte lijke ordening. Deze werkgroep publi ceert binnenkort het eindrapport „Ver- keersleefbaarheid in steden en dorpen". Aan de hand van een serie dia's zal de inleider zijn verhaal houden. Na een pauze bestaat er gelegenheid voor discussie. Gespreksleider is Letdje To massen. Gerichte uitnodigingen voor deze bijeenkomst zullen verstuurd wor den naar de plaatselijke politieke partij en. inspraaltgroepen, onderwijsinstel lingen en culturele groeperingen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 3