Nederlands Genootschap van wijnvrienden pas 65 voor wie, wat, hoe, waar Maatschappelijk Werk FOTO STRIP. VER HAAL «Plftl SVV/Stam-dames langs SEC Emmen Agenda Soester Gemeenschap Uitstekend weekend voor waterpolo-teams De Duinkikkers Vleesverkoop N a jaarsverkeer s- telling met speciale aandacht voor fietsverkeer Inbraken en diefstallen Haarproblemen KAPSALON HANS WEWER Heren verloren kansloos trouwcirculaires trouwkaarten Drukkerij Smit 65+ De slanke lijn. Ook voor u. WEIGHTi WATCHERS Pompbediende stak opbrengst in eigen zak Schoorsteen brandje Soester Courant van donderdag 21 oktober 1976 Ook Nederland kent, evenals Frankrijk, zijn Wijnconfrérie. Ruim 5 jaar geleden gaven 2 enthousiaste wijnliefhebbers in Maastricht de stoot tot de oprichting: de heren H. J. A. Zeguers en L. V. M. Jamin. Zij verzamelden uitsluitend amateurs om zich heen met het doel de waardering voor het natuurprodukt wijn te ver breiden via lezingen, becommentariëerde wijnproeverijen en excursies naar de diverse wijngebieden en de goede geest der leden onderling te bevorderen. Momenteel zijn er balliages in Limburg, Noord-Brabant. Groningen. Gelderland. Utrecht en Zeeland. Elke baillage heeft zijn eigen bestuur, dat geheel uit ama teurs bestaat. Geen enkele wijnhande laar heeft zitting in dit bestuur. Dat het niet alleen blijft bij genoot schapsavonden, proeverijen. lezingen, Afgelopen zaterdag heeft het 2e heren- team zijn eerste wedstrijd winnend af gesloten. Dit jeugdige team. aangevuld mét oud eerste zevental-spelers, w.o. Frans Kingma, Han Vreeken en good old Jan Vrakking, speelde een nogal enerverende wedstrijd tegen Zeist 2. Daar men nog niet geheel op elkaar was ingespeeld, vielen er nogal wat ga ten in de achterhoede, waardoor Zeist een 1-0 voorsprong kon nemen. Door Ronnie v. d. Plaats werd het spoe dig l-l, maar Zeist liep uit tot 3-1. Nog in de eerste periode konden Han Vree- ken en Jan Vrakking de achterstand in lopen en deze op gelijke voet stellen: 3-3. Het spel liep erg goed en het werd zelfs 3-5 voor de Duinkikkers. In de derde periode werd Erwin Nijstad gewisseld voor de talentvolle Cees Thie. Deze snelle speler maakte er dan ook in korte tijd 3-6 en 3-7 van. Zeist kwam toen nog even terug en het werd 4-7. Een korte rust was goed voor de jongens en coach Nighting had iets voor de jon gens in petto, als de 10 werd volgemaakt. Door vereende krachten werd de 10 in derdaad behaald, zodat het een klinken de overwinning voor Duinkikkers 2 werd. De dames speelden zondagavond een thuiswedstrijd tegen Aquaryn, van wie veel tegenstand mocht worden verwacht. De Soester dames lieten er echter geen twijfel over bestaan wie de sterkste was en via een 3-0 stand in de eerste periode, werd het aan het eind van de 2e periode 5-0. In de derde periode liepen de Duin- kikkers-dames zelft uit naar 7-0. Door een verdedigingsfout wist Aquaryn de achterstand te verkleinen tot 7-1. De Duinkikkers bepaalden uiteindelijk de eindstand op 9-1. Een fraaie overwinning. De heren van Duinkikkers speelden ook zondagavond te Baarn tegen het zeven tal uit Heemstede. Handicap was dat keeper Harry van Dorrestein wegens ziekte verhinderd was. Gerard Vet, die 3 jaar niet gekeept had, deed het uitste kend. Door een 6-4 overwinning hebben de Duinkikkers nog steeds de kop in het klassement. In een stevig duel namen de Duinkik kers al spoedig een 1-0 voorsprong. In de 2e periode zag Heemstede kans ge lijk te komen. Daarna liepen de Duin kikkers uit naar 3-1. In de 3e periode scoorde zowel Heemstede als Duinkik kers ieder één doelpunt, zodat met een stand van 4-2 aan de laatste periode werd begonnen. In deze periode voor kwam Gerard Vet door fraaie reddingen menig doelpunt. Toch wist Heemstede nog 2 treffers te plaatsen, maar de Duinkikkers deed dat ook en zo kwam het einde van deze zware ontmoeting met een 6-4 eindstand. Zaterdagmorgen negen uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vin den aan de houders van groene kaarten, genummerd van 251 tot en met 320. excursies, moge blijken uit diverse ak- tiviteiten zoals voorlichtingsavonden op scholen en bedrijven, kontakten leggen' met buitenlandse wijnbroederschappen en Franse-, Duitse- en Oostenrijkse wijn boeren. Het genootschap richt zich niet tot een selecte groep, die over ruime financiële middelen beschikt, maar tot alle lagen van de bevolking. Ook de jonge genera tie is goed vertegenwoordigd. Men onderhoudt kontakten o.a. met de Confrérie St. Etienne uit de Elzas met de Orde des Coteaux de Champagne, met de Jurade de Saint Emilion. En zo viert dit eerste officiële Neder- lands Genootschap van Wijnvrienden zijn eerste lustrum. In maart j.1. was de eerste driedaagse wijnpresentatie in Maastricht. Wijnen vanuit Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk werden d.m.v. proeverijen onder de aan dacht gebracht van leden en introcucés. De grootste lustrumfestiviteit was echter Volgende week begint weer een zes weken durende najaarsverkeerstelling in Soest. Speciaal zal bij deze telling, die ook weer nodig is in het kader van het Ontwikkelingsplan Soest 1976, aandacht besteed worden aan het fiets- en brom- verkeer. In het totale verkeerscirculatie plan zal zowel het snelverkeer (kreeg bij vorige gelegenheden de grootste aan dacht) als het langzame verkeer ver werkt worden. In de afgelopen dagen is op diverse plaatsen ingebroken. Uit het leegstaande paand aan de Van Weedestraat 43 ver dween een gaskachel en een gasgeiser. W. K. uit Woudenberg deed aangifte bij de politie. Ingebroken werd in het restaurant van de sporthal Beukendal. De onbekende dader kwam binnen via het dak en een bovenlicht van een keukenraam. De sigarettenautomaat werd opengebroken en daaruit werd voor een bedrag van 250 gulden aan sigaretten en shag meege nomen alsmede 25 gulden wisselgeld. Ook de kantine van de voetbalvereniging Soest kreeg ongewenst bezoek. Er wordt wel niets vermist. Slechts werd lichte schade veroorzaakt door het wegnemen van een ruitje uit de keukendeur. In de Molensoos aan de Molenstraat werd ingebroken via een plat dak. Daar moest een plank verwijderd worden, die voor een raam gespijkerd"was naar aan leiding van een eerder gepleegde in braak. Uit de automaten werd wissel geld weggenomen. Laat het onze zorg zijn KONINGINNELAAN 9 SOEST - TELEFOON 12882 Outdoor Girl Cosmetica Manicure Coyon en Barber artikelen Dinsdags gesloten. Van de topteams van de volleybalvereniging SW/Stam heeft alleen het le dames team een overwinning weten te behalen. Dames 2, debuterend in de 3e divisie, ver loren met 3-1 van Chicopae/AEC 4 uit St. Antonis. Het le herenteam tenslotte ging met 3-1 ten onder tegen het bepaald niet imponerende WA. Dames SVV/Stam 1 speelde in Emmen niet haar beste wedstrijd van dit nog korte seizoen. De Stam-dames grepen moeizaam de setwinst met 12-15. In de 2e en 3e set hanteerde SEC een snel aan- valstype wat door het SW-blok maar ten dele gecompenseerd kon worden (15-6,16-6). Tempoversnelling en een be keken aanval leverden 6-15 winst op. In de beslissende 5e set werd SEC weg gespeeld op conditie (2-15). SVV 1 heeft nu 9 punten uit 4 wedstrijden. en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd Uitgebreide collectie! yjï lil r '6' Klassiek en modern Van Weedestraat 29 - soest Telefoon 02155 - 14152 De dames van het 2e team hadden het niet makkelijk tegen het sterke Chicopae/ AEC, koploper in deze divisie. Echter een 7-14 stand in de le set voor SVV leek een regelrechte sensatie in te houden. SVV 2 verzuimde echter door te drukken en moest de set aan de tegenstander laten (19-17). De volgende set waren de Soester dames aangeslagen (15-9), het geen in de 3e set volledig werd hersteld (10-15). SVV gaf in de 4e set het initiatief uit handen en liet Chicopae uitlopen tot een te grote voorsprong (15-9). Dames SVV 3 is nog steeds ongeslagen. Ditmaal was het Wilhelmina 1 uit Amersfoort het slachtoffer. Het nog zon der puntenverlies zijnde team van SSS 2 uit Barneveld heeft haar eerste neder laag geleden tegen SVV 4 dames. 15-13, 8-15,15-6). Alleen in de 2e set toonde SVV 6 dames haar normale kracht tegen Limvio 2. In de beide andere sets werd de pass slecht verzorgd. Het eerste herenteam verloor kansloos van een niet optimaal spelend WA, De le set ontglipte de Soester heren met 15-13. Daartegenover stond 6-15 winst in de 2e set voor SVV. De Soester ploeg liet zich overrompelen in de resterende sets en verloor verdiend met 3-1. Ondanks hun inzet en enthousiasme kwam heren 2 niet verder dan een 0-3 nederlaag tegen WA 2. Volledig geconcentreerd verschenen de oudgedienden van SW 3 binnen de lijnen om voorgoed met de slechte indruk van de le 3 wedstrijden af te rekenen. In deze thuiswedstrijd werd SSS 2 van het kastje naar de muur gestuurd, waardoor SVV gemakkelijk de punten binnenhaalde. SVV 6 speelde tegen SVV 5. Eerstge^ noemde greep met 15-10, 15-7 en 15-8 de volle winst. SVV 8 verloor van BG SV 4 in een niet op bijzonder hoog peil staande wedstrijd. Wedstrijdprogramma deze week: Vanavond spelen dames 1 om 21.00 uur in Rotterdam tegen Gerard de Lange voor de beker. De heren treden zaterdag voor de beker aan tegen plaatsgenoot Olympia 1, om 18.30 uur in de Bunthal. wel het wijnfeest op 15 en 16 mei j.1. op kasteel Vaeshartelt in Maastricht. Wanneer U kennis wilt maken met het Nederlands Genootschap van Wijnvrien den kan dat door de eerste proeverlj in Midden Nederland bij te wonen, welke zal worden gehouden op dinsdag 26 ok tober 1976 in het restaurant „De Oude Tol", Soestdijkseweg 492N te Bilthoven. De kosten bedragen 10,- per persoon en U kunt zich opgeven bij de bailly voor Midden Nederland G. Heijkamp, telefoon: 02155-13226. Vt'ili u if vcraniwinrJe wilZc slank w.tJi en Milten' WeishlVGicher. heeft meet J jn M i«r en jriiic hele wereld Heeft telen tan u ccMr», Bel nm t.-r m informatie en over de vpcetale redukuc voor Mevr. E. Pelgrim, Speenkrukistraat 17. Soest Tel. 17339, b.u-9- 02160-30797 VoorSlaitkblijrers T/m 14 november: Expositie in het Ar-\ tishockgebouw met werk van leden; dagelijks van 14 tot 17 uur. Steenhoff- straat 46. 21 oktober: Openbare gemeenteraads vergadering in de Brandweerkazerne, Lange Brinkweg; aanvang 19.30 uur. Kledingbeurs onder auspiciën van de Raad van Kerken, in De Open Hof, Veenbesstraat/hoekDalwegaanvang 14 uur. 25 oktober: Openbare vergadering on derwijscommissie in de dependance van het Gemeentehuis; aanvang 14 uur. Openbare vergadering commissie openbare werken aanvang 16 uur. 26 oktober: Openbare vergadering com missie ruimtelijke ordening in de dependance van het gemeentehuis; aanvang 19.30 uur. 28 oktober: Openbare vergadering finan ciële commissie in de dependance van het gemeentehuis; aanvang 19.30 uur. Bijeenkomst van de gespreksgroep van het Humanistisch Verbond; aan vang 20 uur. Inlichtingen bij de heer J. de Leede, tel. 12843. Oriënteringskursus Gezinshelpsters bij bejaarden. Thema: „Omgang met bejaarden". Inleider: mevr. Eyhuisen. In dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat; van 13.45 tot 15.45 uur. Het Nut-Soest organiseert een avond met prof. van Praag over: „Spiritis- me/Excorcisme/Hypnose". In De Open Hof, Veenbesstraat/hoek Dal- weg; aanvang 20.15 uur. 29 oktober: Literair café-chantant in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46; aanvang 20.30 uur. 30 oktober; Jaarlijkse feestelijke Prijs uitreiking Postduivenhoudersvereni- ging „De Vriendschap", in het club gebouw aan de Nachtegaalweg. I november: Politiek café Proest. Spre ker: Steven Schepel uit Delft. Onder werp; „Woonerven". In Hotel v. d. Brink, Soesterbergsestraat 122; aan vang 20 uur. 3 november: Schrijven voor gevangenen door de Schrijfgroep van Amnesty International. Geïnteresseerden zijn welkom in het Amnesty Centrum, Middelwijkstraat72 (zij-ingang); aan vang 20 uur. - f Openbare vergadering Soester Gemeen schap ten huize van Trudie Bijlenga, Weegbreestraat 80; aanvang 20.15 uur. 4 november: Openbare vergadering commissie maatschappelijk werk' in de dependance van het gemeentehuis; aanvang 19.30 uur. Bijeenkomst van de vrouwengespreks groep van het Humanistisch Verbond. Aanvang 14 uur. Spreekster: riievr. Vonhoff-Luyendijk. Onderwerp: „niet trouwen, niet scheiden" (prof. Hoef nagels). Inlichtingen bij mevr. L. Bec- ker, tel. 1 48 89. Oriënteringskursus Gezinshelpsters bij bejaarden. Onderwerp: Omgang met bejaarden. Gespreksleiding: mevr. Eyhuisen. In dienstencentrum Hons bergen, Wiardi Beckmanstraat; aan vang 13.45 tot 15.45 uur. 6 november: Koffieconcert door jeugd orkest PVO. Toegang gratis voor iedere bewoner van Honsbergen en omgeving. In dienstencentrum Hons bergen, Wiardi Beckmanstraat; aan vang 10.30 uur. 9 november: Bijeenkomst Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer A. Wunderink houdt een voordracht over: „Bemesting stadstuinen". In de zaal van het Medisch Centrum, Nieuwe- weg; aanvang 20 uur. Het Humanistisch Verbond afd. Soest- Baarn en de Amnesty Werkgroep Soest organiseren een gezamenlijke avond over de Doodstraf. Spreker: de heer J. K. C. Postema te Soest. De avond wordt gehouden in café-restaurant Darthuizen, Prins Hendriklaan 1, Soest; aanvang20 uur. II november: Oriënteringskursus Ge zinshelpsters bij bejaarden. Onder werp: Levensvragen. Gespreksleiding: mevr. Eyhuizen. In dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat: aanvang 13.45 tot 15.45 uur. Dia-avond over Honsbergen, Soest en omgeving, verzorgd door de heer J. Turksma. Toegang gratis voor iedere bewoner van Honsbergen en omgeving. Wiardi Beckmanstraat; aanvang 19.30 uur. 12 november: Dia-, film- en foto-avond NIVON, in De Rank, Soesterbergse straat 18: aanvang 20 uur. Inlichtingen over alle NIVON-aktiviteiten bij de heer H. F. Rutgers, Lange Brinkweg 10. tel. 1 42 70. Verkoping Zonnebloem-welfare in be jaardencentrum Molenschot, Albert Cuyplaan 101van 19 tot 21 uur. De goederen werden vervaardigd door zieken en bejaarden thuis. 13 november: Verkoping Zonnebloem welfare in bejaardentehuis Molen schot, Alb.Cuyplaan 101; van 10 tot 15 uur. Om 15 uur trekking van de lo ten door een ambtenaar van de Soes ter politie. 16 november: Ledenvergadering Alge mene Bond voor Bejaarden tevens Feestelijke bijeenkomst. In dienstencen trum Honsbergen, Wiardi Beckman straat: aanvang 14 uur. Toegang al leen voor aangesloten leden. 'l8 november: Openbare gemeenteraads vergadering in de brandweerkazerne, Lange Brinkwegaanvang 19.30 uur. 19 november: Bingo-avond ln diensten centrum Honsbergen. Toegankelijk voor iedere oudere bewoner van Hons bergen en omgeving. Wiardi Beckman straat; aanvang 20 uur. Zonnebloem-aktiviteiten Iedere donderdagmorgen in „Hondsber- gen" van 9.30 -11.30 uur iedere donderdagmiddag in „Molenschot" van 14.00 -16.00 uur Iedere vrijdagmiddag in Nieuw - Ma- riënburg" vanaf 14.30 uur handwerken, kaarten, dammen, domino enz. Hierbij is iedereen van harte welkom. Invaliden of ouderen kunnen eventueel gehaald en gebracht worden. Opgeven bij Mevrouw Westerveld, Bilderdijklaan 22, tel. 15329. Iedere woensdagmiddag van 14.00 uur - 16.30 uur in het gebouw aan de Paralel- weg: Bejaardensociëteit. Ook hier is ieder een van harte welkom. Invaliden en ouderen kunnen gehaald en gebracht worden. Opgeven voor Soestdijk: Mevr. Hilhorst, tel. 15227, voor Soest: Mevrouw Hom, tel. 18072 en voor Soest-Zuid: Mevr. Kandelaarr, tel. 16741. A. D. (21) pompbediende bij een benzine station in Soest heeft bekend een gedeel te van de opbrengst uit de verkoop van sigaren, sigaretten en dergelijke zaken uit de shop van het station, in eigen zak gestoken te hebben. Naar zijn mening gaat het om een bedrag van circa 4500 gulden. De verduistering kwam aan het licht bij een accountantscontrole. Toen bleek dat ln de periode maart-augustus er een tekort was van 8000 gulden. Omdat men vermoedde dat het tekort werd veroorzaakt door niet afgedragen verkoopopbrengst uit de shop, werd D. aan de tand gevoeld. Tot grote vreugde van de heer V. d. B., wonende aan de Ferd. Huycklaan 42, ontdekte de bemanning van een surveil lance-auto van de politie tijdig de brand in de schoorsteen van zijn woning. De brandweer was snel ter plaatse en doof de het vuur. De rook afkomstig van de brand, hing boven het kruispunt Soesterbergse straat, Kerkstraat en Birkstraat. De politie moest enig speurwerk verrichten voor ontdekt was, waar deze vandaan kwam. De bewoner, die van de brand niets gemerkt had, verklaarde voor het eerst deze winter zijn open-haard ge- brand te hebben. ie*Oo,r-/ PAS 65: Voor wie, wat, waar, hoe? Wellicht is het voor alle duidelijk* heid nog eens nuttig drie vragen rond de PAS 65 naar voren te halen: Vraag 1Wie kan de PAS 65 krijgen? Antwoord: Alle bejaarde inwoners van Nederland, dat wil zeggen alle 65+-ers die in een Nederlands Be volkingsregister zijn ingeschreven, en hun huwelijkspartner, mits deze tenminste 60 jaar is. Vraag 2: Waar haalt men de PAS 65? Antwoord: de enige instantie die de PAS 65 kan uitgeven is de Ge- I meente, afdeling Bevolking, waar I men is ingeschreven in het register van de Burgerlijke Stand. Voor het verkrijgen van de PAS 65 is een goedgelijkende pasfoto nodig. Men moet persoonlijk naar het Ge meentehuis gaan, want de handte kening moet geplaatst worden. De PAS 65 hoeft niet meer vernieuwd te worden, maar blijft altijd geldig. De uitreikingskosten zijn normaal f6,50. Vraag 3: Welke faciliteiten en mogelijkheden biedt de PAS 65? Wat kun je ermee doen? I Antwoord: De volgende voordelen I gelden in het hele land: Openbaar vervoer per tram, bus of metro, ongeveer 50% korting, dus 'halfgeld' op enkele reis- en retour- j biljetten. Voor het stadsvervoer zijn alleen meerrittenkaarten ver krijgbaar met PAS 65-reductie; in de grotere steden kan men deze meerrittenkaarten uitsluitend ko pen op de voorverkoopadressen. Voor dit stadsvervoer kan men ook gebruik maken van de nationale vierrittenkaart PAS 65, die momen teel f 1,30 kost, op de stations van de Ned. Spoorwegen verkrijgbaar is, en geldig is op alle stadslijnen in geheel Nederland. Vooral als men slechts een enkele keer in een be paalde stad reist, zal deze Nationa le 4-rittenkaart PAS 65 veel prakti scher zijn. (Let bij stadsvervoerop: 1. Men krijgt geen PAS 65-reductie op enkele reis- en retourbiljetten die U bij de chauffeur/conducteur koopt; 2. tijdens de 'spitsuren' in Den Haag, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht geldt de PAS 65-reduc tie niet.) Stichting Openbaar Kunstbezit (Ruysdaelstr. 96 te Amsterdam- 1008) geeft reductie aan PAS-65- houders. De meeste openbare bi bliotheken hebben een speciale lidmaatschapsprijs. Alle Rijksmu sea en veel particuliere musea ge ven korting op de toegangsprijs. Bij bioscoopbezoek op bepaalde dagen/tijden krijgen 65+-ers toe gang tegen gereduceerde prijs. Veel leraren in stijldansen en volksdansen kennen een speciaal bejaardentarief. De Ned. Bond van Correspondentieschakers heeft een gereduceerde lidmaatschapsprijs voor PAS 65-houders. Bij actieve en passieve sport worden kortingen gegeven op de normale prijzen. De vormingscentra en volkshoge scholen geven voor bepaalde acti viteiten/cursussen korting aan de PAS 65. Wanneer U geld moet wis selen, doen de Grenswisselkanto ren dit voor PAS 65-houders zon der omwisselingskosten te bereke nen. Door veel instellingen is de PAS 65 erkend als legitimatiebewijs, bijv. door de PTT en de banken in Ne derland (uitgezonderd wanneer een door die instelling uitgegeven documentatiebewijs vereist is, bijv. giropas of bank-betaalpas). Naast deze landelijke faciliteiten zijn er nog veel meer regionale en plaatselijke, die door de Gemeen ten en het Particulier Initiatief ge boden worden aan de PAS 65-hou ders, zoals bijv. bij toneel, muziek, sport, hobby, vakantiehuisjes, hen gelsport, taxivervoer, discotheek en artotheek, dierentuin, rondvaar ten, schaken, bridgen enz. Deze mogelijkheden verschillen van plaats tot plaats. Voor Uw woon plaats kunt U informeren op het Gemeentehuis, afdeling Voorlich ting of Welzijnszorg/Maatschappe lijke Dienstverlening. Elders is het raadzaam de PAS 65 dikwijls te to nen en te vragen of er speciale faci liteiten gegeven worden. Lét op: Om moeilijkheden te voor komen dient U altijd eerst Uw PAS 65 te tonen, en dan pas Uw deelna me/toegangskaart te bestellen. Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Soest. Afdeling gezinsverzorging en bejaarden hulp. Burg. Grothestraat 51. Soest, tel. 19004, Spreekuur: maandag t/m vrijdag 9-10 u. Afdeling algemeen maatschappelijk werk: Spreekuur: maandag t/m vrijdag 9-10 uur; donderdagavond 19.00-19.30 uur. Spreekuur te Soesterberg in het Dorps huis aan het Dorpsplein.- iedere donder dagmorgen 9-10 uur, afd. gezinsverzor- ging en bejaardenhulp. 10.30-11.30 uur afd. algemeen maatschap pelijk werk. Maatschappelijk werk Protestants Sociaal Centrum. Maatschappelijk werk, gezinsverzor ging en bejaardenhulp voor Amersfoort en omgeving. Telefoon 033-10441. ADRESSEN TE SOEST: Afdeling maatschappelijk werk: Kantoor Braamweg 34, tel. 02155-18140. Spreekuur van mevr. E. Kamper; dins dag t/m vrijdag van 9-10 uur en volgens afspraak. Afdeling Gezinsverzorging en bejaardenhulp: Kantoor: Braamweg 34 - tel. 02155-18140. Spreekuur van Mej. A. Braggaar: iedere dinsdagmiddag van 14.00-14.30 uur. Gemeentelijk Sociale Dienst: afdeling maatschappelijk werk: Kantoor: Lange Brinkweg 79, tel. 16744, toestel 322. Spreekuur maatschappelijk werkenden, maandag t/m vrijdag 8.30 tot 10.00 uur. Soesterberg, dinsdag 14.00-15.00 uur hulpsecretarie Dorpsplein. Moeders voor moeders: Mevr. G. van Behthem-Aartsen, Spoor straat 9, Baarn, tel. 02154-5802. OPEN BEJAARDENWERK Uitgaande van de Stichting Federatieve Raad van de Bejaardenwerk, Middel- wijkstraat 36, Soest. Spreekuur: dinsdag t/m vrijdag 9-10.30 uur. Projektleidster: mevr. J. I. Hukema, telefoon 19289. „De Drie Eiken" Dienstencentrum: Dorpsplein, Soesterberg, tel. 03463-1402. Spreekuur maandag t/m vrijdag 10.00- 12.00 uur. Leidster mej. A. H. Frankena. „Honsbergen" Dienstencentrum: Wiardi Beckmanstraat 475, Soest, tel. 10607. Spreekuur maandag t/m vrijdag 9.00-10.30 uur A. F. v. d. Genugten. Warme maaltijdenvoorziening: Informaties bij de navolgende contact adressen: Centrale administratie: Mevrouw M. O. Mulders-De Klerk, Kerkpad Nz. 54, tel. 13662. „Honsbergen": A. F. v. d. Genugten, leider dienstencentrum, W. Beckman straat 475, tel. 10607. Soestdijk: Mevrouw G. Mick-Luypen, Nassaulaan 4, tel. 15592. Soest-midden: Mevrouw M. A. Jansen- Moesenbroeck, Kerkpad N.Z. 57, telef. 15588. Soest-zuid: Mevrouw S. Steendijk-Geer- lings, Bartolottilaan 16, tel. 16389. Soesterveen: A. van Scherpenzeel, Veen besstraat 430, tel.14782. Soesterberg: Mevrouw N. van Dijk-De Waal, Moerbessenberg 7, tel. (03463)-2322, b.g.g. (03463)-1710. Hulpdienst Soesterberg: Telefoon 1789 - 1768 - 1777 - 1636 - 1280 op werkdagen van 8.00 tot 10.00 uur. Be jaarden wacht Soest: Bereikbaar via de telefoonnummers: 15127 - 12947 - 13202 - 14782. Ook voor informatie betreffende pedi- curedienst, koffie-ochtenden, zangkoor, zwemuur, gymnastiekcursussen, soci ëteiten, kaart middagen, kegelen. Telefonische hulpdienst 't Gooi: telefoon 02150-45555.24 uur per dag. Hulpcentrale Soest: tel. 19999 's morgens tussen 9 en 12 uur. Stichting rechtswinkel, Amersfoort, Bergstraat 25, Amersfoort Geopend: maandagavond 19.00-21.00 uur, donderdag 15.00-21.00 uur. Meezorgende gesprekshulp: F. J. Wertwijn, cur.-psycholoog. Spreek uur volgens afspraak. Walraven van Hallhof 26, tel. 02155-10923. Vertrouwenspersoon Stichting organisatie Gescheiden Mensen, Soest Spreekuur volgens afspraak. Walraven van Hallhof 26, tel. 02155-10923. Nieuwe- weg-hoek Smitsweg, van 20.00-21.00 uur. praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik mmsmmmm' m Hebt u dat nu ook? Dan verbeeld jeje, datje van bepaalde dingen wel een Die foto links is goed mislukt. Dat komt nou door die pietsje verstand hebt. Dan hoor je plotseling een paar echte kenners met fatale trillingsonscherpte. Tijdens het maken van de elkaar praten en ben je nergens. Zo ging het mij toen ik, op 'visite bij opname beweegt je hand. En dus het toestel. Alles vrienden, een paar jongelui over fotograferen hoorde praten. Dan luister staat er wazig op. Niet om aan te zien! Om dit te je al gauw met aandacht naar zo'n gesprek. Ze bekeken een paar foto's, voorkomen moet je tijdens het afdrukken de kamera De ene deugde niet door bewegingsonscherpte. En de andejrehad last van doodstil houden. Als 't even kih - zeker bij opnamen trillingsonscherpte. Mijn oren klapperden en ik vroeg hun wat precies het van I60e sekonde of langer ellebogen steunen op verschil was. Even later waren we met z'n drieën aan het praten en vergat een stoel of hek. Nog beter: een statief gebruiken. En ik de hele visite. Maar ik heb er wel iets van opgestoken en dat wil ik u anders: kamera stevig tegen het voorhoofd drukken met1 een paar foto's graag even laten zien. en in de spreidstand gaan staan. Die tweede foto lijkt geslaagd. Toch staat de honde- kop er onscherp op omdat hij die net bewoog tijdens de opname. En dat heet dan: bewegingsonscherpte. Komt vaak voor bij snelle bewegingen. Als je een kamera hebt met instelbare sluitertijden, kun je een kortere sluitertijd nemen, bijv. 1 /125e of l/250e se konde. Kassette-kamera's hebben meestal één vaste sluitertijd en dan is het verstandig te wachten tot er maar weinig of bijna helemaal niet wordt bewogen. En dat heb ik bij de derde foto gedaan. 4

Soester Courant | 1976 | | pagina 9