kinder- Balanstotaal Rabobank Soest in 1975 ruim 85 miljoen gulden boekhandel Driseen winkel waar kleren kiezen kinderwerkis 50 jaar geleden in Soest „DE SPiEKERSJOP" V.V.V.-nieuws Nieuwbouw bij hoofdkantoor voorjaar 1977 in gebruik maaswinkel Jeugdtheater in ,Be Open Hor groot sekses Officiële in gebruikneming kleuterschool ,,'t Klimrek" Afscheid van hoofdleidster waar kleren kiezen kinderwerk is 29 October 1926 Afspraken voor Sint Nicolaas kinderserie's mogelijk voor half nov. GGXIZ7L HF TT I Bromfietser kreeg geen voorrang 't Stunfje van de week Wrangier spijkerbroekf 55,— Kinder spijkerbroek f29,90 Legerhemden f 17,90 SMALLE BEURS?? GEEN PUNT. WIJ HEBBEN OOK BROEKEN met SMALLE PIJPEN. Het oog gericht op Suharto TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Soester Courant van donderdag 28 oktober 1976 Op vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 november 1976 is in Lips Autotron te Drunen om 10.00 uur de Lips Autotron Antieke Automobielen ruilmarkt. Deze dagen is de ruilmarkt uitgebreid tot het gebouw „De Langstraat". De entree kaartjes geven toegang tot de twee markten. Op zaterdag en zondag pendelt er een gratis busdienst tussen beide markten. Er zijn meer dan 400 automo bielen vanaf 1900 tot 1960 te ruil of te koop, o.a. Rolls Royces, Mercedessen, Fords, maar ook een antieke stoom- carrousel. een antieke locomobiel en een antieke woonwagen. Entree: ƒ5,- voor volwassenen, 2,50 voor kinderen. Openingstijden: 10.00-18.00 uur. „Miel Cools zingt" in Gooiland te Hilver sum op vrijdag 5 november a.s. om 20.00 uur. Hij wordt hierbij gesteund door Leo Goudriaan bas en Klaus Flen- ter gitaar. Toegangsprijs: ƒ7,50, C.J.P. en Pas 65 5,50. Kaarten aan ons kan toor. Het tweede concert van het U.S.O. in de serie B vindt plaats in Tivoli in Utrecht op 8 november a.s. De dirigent is Paul Hupperts, solist: Maurits Bosman, viool. Uitgevoerd worden werken van Haydn, Mozart en Dvorak. Losse kaarten aan ons kantoor verkrijgbaar 3 dagen van tevoren. Heb je ons gezien?" is de titel van een kleinkunstprogramma door Liselore Gerritsen, Laurens van Rooyen, Niels Wdlen en Leo Wijnkamp. Het wordt ge bracht in De Blauwe Zaal te Utrecht en de aanvangstijd is 20.30 uur. Prijs 12,-. C.J.P. en 65+ 7,50. In hetzelfde theater op zaterdag 31 oktober om 15 uur een kinderkabaret door Potvoordrie. De titel hiervan is: Ikke, ikke, ikke en de rest. De toegangs prijs is 2,50. (De Blauwe Zaal) bevindt zich op de tweede verdieping van de Stadsschouwburg te Utrecht, Lucas Bol werk 24, maar is voor iedereen pro bleemloos te bereiken, ook gehandicap ten in rolstoel). Vanavond, 28 oktober kunt U in Baarn naar De Speeldoos, Rembrandtlaan 35, waar Joost Nuissl en Zo optreedt met een programma getiteld: Liedjes en ver telseltjes. Het Poppentheater Toermalijn te Amers foort geeft op zaterdagochtend 11 uur een kindervoorstelling: De verdwenen maan. 's Middags om 3 uur kunt U er ook naar toe. Iets heel anders is, een Hondenshow, welke gehouden zal worden in de Markt hal te Amersfoort op zondag, 31 oktober van 8-18 uur. Deze show is georganiseerd door de Schotse herdershondenclub. De .Jacht achter de meute" kunt U gadeslaan te Zeist op 6 november a.s. Om 11 uur wordt hiervoor verzameld op het Stationsplein; om 11.45 uur worden de jagers door het V.V.V. ontvangen, om 12.45 uur worden de fox-hounds ge presenteerd en wordt gestart voor de „Meet" terwijl om 15.15 uur de ,,kill" plaatsvindt bij de zandafgraving aan de Krakelingweg. Ten behoeve van het Jeugdwerk wordt in de Emmakerk op vrijdagavond 5 november vanaf ,19.00 uur en op zater dagmiddag- en avond vanaf 14.00 uur een Bazar gehouden. Jeugdgebouw Emmakerk, Regentesselaan. Coevorden is de plaats, waar op 8 novem ber Ganzenmarkt gehouden zal worden. Op het Marktplein wordt dan eveneens „Miss Ganzenhoedster" gekozen. „Kijk op toen" is de titel van een expo sitie van historische diorama's vervaar digd door Dr. "W. G. L. Wleringa. Deze tentoonstelling gaat van 16 oktober t/m 9 januari 1977 in Museum Flehite, West singel 50, Amersfoort. Openingstijden zijn: dinsdag t/m zaterdag 10-12, 2-5 uur, zondag 2-5 uur, maandag gesloten. Prof. Dr. H. van Praag houdt Vanavond voor 't Nut een lezing over Spiritisme/ exorcisme/hypnose in De Open Hof, Dal- weg, hoek Veenbesstraat. Aanvang: 20.15 uur, entree ƒ3,50, C.J.P. en 65 2,50, Nutsleden gratis. In het Concertgebouw te Amsterdam treedt op 28 oktober om 8.15 uur op het Concertgebouworkest, dirigent Willem van Otterloo. Werken van Haydn, Men- delssohn en Holst. De solist is Igor Oistrach in het vioolconcert van Men- delssohn. Op 31 oktober, om 2.15 uur ('s middags) een optreden van hetzelfde orkest en eveneens Igor Oistrach als solist, maar nu met werk van Haydn, Holst en het vioolconcert van Bruch. Kaarten aan ons kantoor. In het Kultureel Centrum „De Speel doos" te Baarn, Rembrandtlaan 35, wordt voor de kinderen de film „De avonturen van Robin Hood" gedraaid. Het is een kleurenfilm. Vanaf 10 jaar. Op 6 november vertelt Otto Sterman Folkloristische verhalen voor kinderen in de leeftijd van 7-12 jaar. De voorstel lingen zijn op zaterdagmiddag en be ginnen om 3 uur. Toegangsprijs 2,-, terwijl jarigen gratis een kaartje aan de kassa kunnen afhalen. Op de goed bezochte algemene vergadering van de Coöperatieve Raiffeisenbank Soest hebben de leden de balans en de winst- en verliesrekening over het jaar 1975 goedgekeurd. In het bestuur werd de heer F. de Zoete herkozen en tot lid van de Raad van toezicht werd de heer J, Ph. Wassenaar benoemd. De vergadering had een bijzonder vlot verloop, al leverden vragen over de herwaarderingsreserve de nodige problemen op. In zijn welkomswoord merkte de voor zitter, de heer J. R. van Poppelen, op dat de Rabobank Soest nog steeds een sterk groeiende, rendabele, goed funktione rende bank was. Uit het jaarverslag bleek o.a. dat het balanstotaal in één jaar tijd met 15% gestegen was tot een totaal van ruim -85 miljoen gulden. Een en ander werd bereikt door het vertrou wen dat vele inwoners van Soest in de bank stelden. Hij was daar dankbaar voor. Overigens was 1975 geen gemakkelijk jaar geweest en dat mede door de onsta biele ontwikkeling van de rentevoet. Hoewel er een winst gemaakt werd van ongeveer 304.450 gulden, stelde hij dat men attent diende te blijven op voldoen de rentrabiliteit. „Met een duidelijke coöperatieve instelling hebben wij ge meend het rentebeleid zo te voeren, dat aan de gestelde eisen wordt voldaan, zonder een maximalisatie van de winst voor ogen te houden", aldus de heer Van Poppelen. Men diende overigens waakzaam te blij ven met het oog op de verdergaande inflatie en de problemen van de werk loosheid en verzwakking van diverse bedrijfssectoren. „Was er in de jaren 1974 en 1975 sprake van vertraging in het groeitempo, zo is het prettig u te kunnen mededelen, dat de Rabobanken in zijn totaliteit in de eerste acht maanden van dit jaar een gunstige ontwikkeling heb ben doorgemaakt, zo zei de heer Van Poppelen. Wat de verbouw van het hoofdkantoor betrof deelde hij mede dat de nieuw bouw in het voorjaar in gebruik ge nomen zou worden. Het zou een aanzien lijke verbetering van de werksituatie gaan betekenen en ook de bezoekei's van de bank ten goede komen. Er kwamen voldoende spreekkamers, een nieuwe receptiebalie en een aparte gelegenheid voor de reizenverkoop. Bovendien zou door het in gebruik nemen van een nieu we telefooncentrale, waarop ook alle bij kantoren aangesloten zouden worden, de service verhoogd worden. Kom eens rondsnuffelen in VAN DE VEN'S leuke en aparte cadeautjeswinkel APARTE KALENDERS EXCLUSIEVE WENSKAARTEN MINIATUURBOEKJES MINI PUZZELS GEDULDSPELLETJES BETSY CLARK PAPIERWAREN HOLLIE HOBBY ARTIKELEN MEMOBORDEN ADRESBOEKJES MODIEUZE NOTITIEBLOCS Soesterbergsestraat 53 Telefoon 12419 Aan de vermeerderde belangstelling voor de kadobon, merken we dat er veel jarigen zijn of dat het Sint-Nikolaasfeest nadert. Het is dan ook een ideaal ge schenk, waarmee men alle kanten uit kan, wat betreft de zaken waar hij te be steden is, niet wat betreft de woonplaats, want deze bon is uitsluitend voor onze woonplaats bestemd. Verkrijgbaar in de waarden ƒ5,-; ƒ10,-; 15,-; 20,- en 25,-, en combinaties hiervan. Nooit weg zo'n winkel. Want er zijn nu eenmaal peuters en kleuters die al verdraaid goed weten wat mooi staat en lekker zit en wat niet Zo'n eigen willetje hoeft helemaal niet lastig te zijn. Want wat kleertjes kopen betreft kunnen ze spelenderwijs uit de voeten bij M1K1MO. Daar mag je overal aankomen. Daar hangen die stoeisterke prachtkleren van Olly, Dombo, Louis London en Absorba. Voor groeigrage kinderen tot 15 jaar. Op kijk&keur-hoogte, zo voor 't kiezen. En meestal voor prijzen die 't moeder- en vaderschap ook nog weer even verlichten. BABY EN KINDERKLEDING KERKSTRAAT 7 SOEST. TEL 02155-16206 De heer Van Poppelen besloot met dank te brenegen aan de leden voor het ge steld vertrouwen; aan zijn mede bestuursleden en de raad van toezicht voor de samenwerking en aan het per soneel voor hun inzet. In zijn toelichting op de balans vond de directeur, de heer F. Knaapen, dat weliswaar met een zekere tevredenheid teruggeblikt kon worden, maar dat an derzijds er minder reden tot juichen was met het oog op de negatieve gevolgen van de economische ontwikkeling. „De aanhoudend sterke groei van de col lectieve sector, gepaard aan pen een zijdige omslag van de lasten op de rende menten van geïnvesteerd vermogen en de inkomens van zelfstandige onder nemers, vormen een ernstig gevaar voor onze economie", aldus de heer Knaapen. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 15 tot 16 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting in Hotel van der Brink, Soesterbergse straat 122 alhier. Hij stelde vast dat herstel van bedrijfs winsten een hoge prioriteit verdienden, omdat alleen dan de investeringen weer zouden toenemen en daarmee de werk gelegenheid. Hij noemde het verheugend dat ook binnen de werknemersorganisa ties in gezien werd dat water in de wijn gedaan moest worden om de machine lopende te houden. „Wij zijn er niet met te constateren, dat het aantal bedrijven dat arbeidsverkor- ting aanvraagt, afneemt. Het aantal be drijfssluitingen neemt helaas nog on evenredig toe", aldus directeur Knaapen. Ook hij meende dat alle aandacht be steed zou moeten blijven aan het op peil houden van de rentabiliteit, nodig om de kostenstijgingen te kunnen opvangen. Hij constateerde verder dat het uitzet tingspercentage bij de Rabobank iets boven het gemiddelde van de banken in de kring Utrecht-Noord lag en óók boven het landelijk gemiddelde. Het uitzet tingspercentage bedroeg thans bijna 70%. Hij merkte tenslotte op dat het aantal leden steeg tot 2369; het aantal reke ningen van klienten steeg met 900 stuks; er ruim 500.000 mutaties voor de klienten werden verwerkt, 60.000 meer dan in 1974. Het aantal kashandelingen bedroeg 180.000, wat betekende dat dagelijks 720 klienten aan de kassen van de kantoren in Soest kwamen. Met voldoening con stateerde hij dat de groei van de bank over de verstreken maanden van 1976 boven het gemiddelde van de Rabo- organisatie was en hij bracht dank aan zijn bestuur en medewerkers voor hun inzet en prettige samenwerking. Het Nieuwerhoekplein 50 jaar geleden met links de toenmalige Veenhuizerstraat, thans Koninginnelaan. De „autobus" van Geerestein was toen de opvolger van de paardetram en Reijer van Zuilen had bij de halte een vaste standplaats voor zijn „ijsco-karretje". PLAATSELIJK BELANG: In April van dit jaar heeft de plaat selijke vereeniging „Plaatselijk Belang", een algemeene ver gadering gehouden, bij welke ge legenheid het bestuur een en an der over hun doen en laten in het voorafgaande heeft medegedeeld. Sindsdien is van deze vereeniging geen teeken van leven meer ge hoord... of ja, laatst vermeldden de plaatselijke bladen, dat het be- stuul* een request aan den Raad had gezonden over de geldlening, die eenigen tijd geleden door ons gemeentebestuur is aangegaan. Dit stuk is lang niet malsch ont vangen in den Raad. Niet één raadslid heeft er een lans voor ge broken en het is dan ook voor kennisgeving aangenomen. Min der kon het al niet. Men zendt een verzoekschrift aan den Raad en krijgt daarop niet eens antwoord. Een vereeniging, die de publieke meerling op zijn hand wil krijgen, moet in de allereerste plaats open lijk voor den dag durven komen. En bovendien, de leden van „Plaatselijk belang" willen ook wel eens weten wat het bestuur doet. We willen eindelijk wel eens weten of het bestuur werkelijk de Plaatselijke Belangen dient. OPSTIJGING VAN EEN LUCHT BALLON: Zondag j.1. steeg te Utrecht de luchtschipper Van Pottum met zijn luchtballon op. Vanuit den lucht liet hij met tus- schenpoozen een groot aantal klei ne ballonnetjes neer. Deze ballon netjes waren bedrukt met een globe in kleuren, hetgeen een bij zonderheid is, daar het tot dusver niet gelukt was ballonnetjes ge heel in het rond te bedrukken. Hiervoor werd een speciale ma chine geconstrueerd van Neder- landsche vinding. GASAANLEG: Met den aanleg van gasbuizen in onze gemeente is men reeds begonnen. Geregeld worden wagons buizen aange voerd. BIJENSUIKER: Elk jaar wordt door de regeering een partij ac cijnsvrije suiker ter beschikking gesteld voor de imkers. Tot nu toe hebben alle afdeelingen op één na, aangesloten bij de Vereeniging tot Bevordering van Bijenteelt in Nederland een zekere hoeveel heid, die ten hoogste 7,5,K.G. per opzetter mag bedragen, besteld. Tot heden is afgeleverd 2700 zak ofwel 270000 K.G. suiker, dat is 500 zak meer dan verleden jaar. Dit jaar was de heidedracht bijzonder rijk. Verleden jaar minder goed. De afdeling Soest bestelde en ont ving dit jaar ruim 500 K.G. suiker, een bewijs dat hier nog al wat bijen worden gehouden. DE GOEDE TOON: Het bewaren van den goeden toon is een eerste voorwaarde om iets schoons of meeningen vertegenwoordigd zijn, bijv. in een raadsvergade ring. Een voorzitter, die de gaven bezit daaraan goede leiding te ge ven, kan van te voren reeds ver zekerd zijn van een vruchtbare vergadering. De raadsvergade ringen in Soest hebben het bewijs daarvoor voldoende geleverd en we mogen ons gelukkig achten, dat wij weer op het goede pad zijn en de onvruchtbare vergaderin gen van de laatste jaren, hopen we, voorbij te zijn. De gemoede lijke. en meër welwillende toon wordt meermalen beluisterd en de Gemeentebelangen kunnen daar door alleen worden gediend. Een ander gevaar echter komt nu soms om den hoek gluren, n.1. het belachelijk maken van sommige personen. Ieder slaat op zijn tijd een blunder, geeft wel eens aan leiding, dat allen eens hartelijk lachen om een gemaakte bok, en de persoon in kwestie lacht mede en 't is uit en niemand ergert zich of is beleedigd. Anders is het, wanneer iemand in ernst bezig is, naar zijn inzicht en beste weten, een of ander belang te bepleiten en men begint dan schouder ophalend, smalend lachend, zoo iemand af te maken. Zoo iets krenkt meer, is grievender dan een scherp woord en kan niet na laten een verhouding te doen ont staan, die zich wreekt door een geest van wantrouwen. Dit te voorkomen verdient alle aan beveling. UIT DE ADVERTENTIES: Vrouwenkiesrecht, groote verkie zing! Nu kan U toonen, dat U van Uw KIESRECHT gebruik weet te maken, door allen eenparig GAS voor Uw gebruik te kiezen. STEMT GAS voor verwarming en alle andere doeleinden. Pathéfoon met platen te koop. Adres te vernemen bureau van dit blad. STOFZUIGERS te huur, merk Excelsior, 20 cent per uur. Juli- anastraat6c, Soestdijk. Schoolschriften, het laagst in prijs, het beste in kwaliteit. 40 bladzijden 5 ct; 80 bladz. 9 ct. Kerkstraat 20 A. Aanbesteding: Op 10 november 1926 zal worden aanbesteed: Het bouwen van een dubbel winkel huis op het hoekterrein, Veenhui zerstraat en Nieuwerhoekstraat te Soest. Bestek en teekeningen te verkrijgen ten kantore Heuvel- weg 22 A 10,- per stel (hetwelk aan inschrijvers wordt geresti tueerd) P. Beekman, Architect. Een aangenaam tehuis vindt U in het Rusthuis der Chr. Ver. „Bui tenzorg". Inlichtingen bij het Bestuur. Hedenavond van 7.30-10.45 uur,- Harmonica-concert door den kampioen van Nederland (C. F. goeds tot stand te brengen. Dit Losscher). Dirk Radstok, Café geldt op allerlei gebied en zeker Centrum, Veenhuizerstraat. Toe- niet het minst in eeh vergadering, waar verschillende richtingen of gang vrij; geen verhoogde con sumptieprijzen. El VAN WEEDESTRAAT17 SOEST TELEFOON 13917 Op de Amersfoortsestraat te Soester- berg botste de 22-jarige bromfietser J. H. N. tegen de personenauto, bestuurd door mevrouw S. v. d. L. (39) uit Soest. De bromfietser werd met een pijnlijke rechterknie per ambulance naar het ziekenhuis De Lichtenberg in Amers foort gebracht. Het ongeluk gebeurde op het fietspad ter hoogte van Mondileder, waar de autobestuurdster de doorgang niet vrijliet voor de bromfietser. I den blieklaan 35 soest tel. 13991 of 14550 MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR Zaterdags geopend van 10-17 uur STEENHOFFSTRAAT 66 SOEST - Telefoon 10880 (Waar Japie buiten hangt, U weet wei waar Dat het jeugdtheater een stormachtige artistieke ontwikkeling doormaakt, is duidelijk bewezen bij het jeugdtheaterfestival op 19 oktober j.1. in De Open Hof. Het zal, zowel de plaatselijke organisator Artishock als de Vereniging van Nederlandse Theatergezelschappen voor de Jeugd, veel voldoening hebben gegeven dat er een zo grote belangstelling van de Soester jeugd uitging. Kinderen vanaf de leeftijd van 5 jaar bezochten voorstellingen van een drietal soorten jeugdtheater: het poppentheater van Francine Abbing, en Theo Terra, het kindertheater PSSSTT en het pantomimetheater van Rob van Reyn. Gezien de enorme opkomst, ongeveer 650 kinderen hebben De open Hof bezocht, was deze dag een geslaagde demonstra tie van alle mogelijkheden die het kin dertoneel heeft te bieden. Zeker ge slaagd voor de VNTJ, die aktie, diskus- sie, stimulans en organisatie tot een landelijke eenheid probeert te bundelen, met als belangrijkste doel een brede en serieuze belangstelling te wekken voor de verschillende facetten van het jeugd theater in Nederland van toneel tot mime, van dans tot poppenspel, van amuserend tot vormend, zowel binnen als buitenschools. Hier ligt een braakliggend terrein voor de gemeentelijke overheid om dergelijke vormen van jeugdtheater binnen haar kultuurbeleid te steunen door middel van een redelijk subsidie-systeem. De VNTJ ijvert niet alleen voor een erkenning van overheidswege - de meeste groepen moe ten nog steeds op basis van een bestaans minimum hun produkties maken - maar ook voor kontinuïteit in de uitvoeringsfa ciliteiten. Wat de theatergroepen ten tonele voer den met betrekking tot hun repertoire, vormgeving, techniek en werkmethoden was van buitengewoon hoog gehalte. Kinderen en volwassenen hebben dat met eigen ogen kunnen aanschouwen. Met zeer eenvoudige middelen slaagden Francine Abbing en Thea Terra er in de kinderen een uur lang te boeien en enthousiast te maken met hun poppen spel „Kapers op Pinkstereiland". Vervolgens was er 's middags het kin dertheater PSSSTT dat een soort vor mingstoneel opvoerde waarin de kinde ren geheel werden betrokken en alle maal aan meededen. Aan het eind van het stuk „Piccolo en de zwartmaker", dat de milieuproblematiek behandelde, kregen de kinderen de gelegenheid hier over te praten en een gezamenlijke lijst van punten op te stellen in een brief aan de regering. 's Avonds was er voor de wat oudere kinderen het pantomimetheater van Rob van Reyn met het stuk „Harlekinade". Ook hier zagen we een werkmethode om de kinderen in het stuk te betrekken. Het was jammer deze laatste voorstelling van iets te korte duur was. Als totaalbeeld was het echter een bij zondere jeugdtheaterdag, die zeker niet tot een eenmalig incident in Soest moet worden beperkt. Het zou tot aanbeveling strekken om er een jaarlijkse terugke rende manifestatie van te maken, als blijvende terugkerende staalkaart van de ontwikkelingen van het jeugdtheater in Nederland. Zowel in CORD als in JEANS. Vorige week werd Indonesië, het land dat sinds een jaar of tien een redelijk stabiele indruk maakte op de buiten wereld, opgeschrikt door de mededeling van de regering dat er een samenzwe ring was ontdekt om het regime van president Suharto omver te werpen. Die bekendmaking leek echter bij nader in zien wel een beetje overdreven: de „samenzwering" kwam erop neer dat een aantal documenten, waarin kritiek werd geuit op de huidige politiek van de regering, en waarin de president werd gevraagd om af te treden, waren onder tekend door enige hooggeplaatste en ge zaghebbende figuren uit het Indonesi sche maatschappelijke leven, onder wie door de vroegere vice-president, de ook in Nederland vroeger zèer bekende Mohammed Hatta. Het feit dat de regering zo overgevoelig heeft gereageerd op de onvrede die er onder vooraanstaande Indonesiërs heerst over het regime - en die op zich zelf heus niets nieuws is, ook niet voor de regering - is wel een duidelijk teken van de groeiende onzekerheid waarin het Indonesische bewind verkeert. Die onzekerheid kwam ook al tot uiting toen de president een brief geschreven bleek te hebben aan ministers en andere leiders van regeringsinstanties, waarin werd gezegd dat Suharto op geen enkele manier toestaat dat hij of zijn familie leden wegens hun positie worden begun stigd. Die brief was een erg ongebruike lijke, maar bovendien erg ongeloof waardige poging van de president de dagelijkse praktijk in Indonesië mooier voor te stellen dan zij is. Voor elke Indonesiër is het namelijk zo klaar als een klontje dat de familie Suharto behoorlijk profiteert van haar hoge positie. De vrouw van de president, mevrouw Tien Suharto, heeft er zelfs een bijnaam aan te danken: „Tien Procent", omdat zij van elke transactie die er door haar toedoen wordt gesloten dat per centage vraagt. Er zijn nog andere redenen waarom de regering zich niet meer zo zelfverzekerd kan voelen als enkele jaren geleden het geval was. Vorig jaar kwam in Indonesië de „Pertamina affaire" aan het rollen, een kwestie die een loodzware belasting vormt voor de economische ontwikke ling van het land. Het vorig jaar open gebarsten schandaal kwam erop neer dat de Indonesische staatsoliemaat schappij Pertamina zoveel leningen op lange en korte termijn had gesloten voor allerlei tamelijk onnodige prestige objecten in het land dat zij de aflossin gen niet meer kon betalen. Tien miljard dollar bedraagt volgens de laatste schattingen de schade die daar uit is ontstaan en waarvoor de Indone sische schatkist in de bres moest sprin gen. De regering is daardoor financieel aan handen en voeten gebonden en dat juist voor de verkiezingen die volgend jaar mei moeten worden gehouden. Ten slotte, en dat zal ook een belangrijke oorzaak zijn van de nerveusiteit van de autoriteiten, is daar de kwestie-Timor. Nog niét zo lang geleden gaf president Suharto toe dat er nog steeds gevochten wordt op Oost-Timor, de vroegere Por tugese kolonie die Indonesië vorig jaar annexeerde. In het leger, een van de pijlers van de regering, moet grote on rust zijn ontstaan omdat de militaire actie om Oost-Timor te veroveren, veel minder glad is verstreken als wel was gedacht. Door al die factoren heeft het prestige van president Suharto een flinke knauw gekregen. Gevreesd moet daarom worden dat hij elke uiting van oppositie met nog grotere kracht zal proberen te onderdrukken dan in zijn land toch al het geval was. KANTMAN Speciale cursussen: Enqlish in management English in marketing English in computing English in banking Francais dans Ie domaine du management Francais èconomique et commercial Wirtschaftsdeutsch Inlichtingen 033 - 2 90 97 Na ruim 8 jaar als hoofdleidster aan de kleuterschool 't Klimrek verbonden te zijn geweest, neemt mevr. M. Strietman -de Bruin afscheid van haar school. Op vrijdag 29 oktober a.s. zal er, na de officiële in gebruikneming van de nieu we Chr. Kleuterschool 't Klimrek en de uitbreiding vah de Min. de Visserschool, 's avonds van 19.30-21.30 uur een af scheidsreceptie zijn in de nieuwe ge meenschapsruimte van de Min. de Vis serschool aan de Oude Utrechtseweg te Soest. Alle ouders en belangstellenden zijn van harte welkom om van mevr. Strietman afscheid te nemen als hoofdieidster. Er bestaat tevens de gelegenheid om de nieuwe kleuterschool en de Min. de Visserschool te bezichtigen.

Soester Courant | 1976 | | pagina 3