In Kamp van Zeist vierde DATIM dertigjarig bestaan 50 jaar geleden in Soest Openbaar begrotingsonderzoek niet zó interessant Artishock moet zich niet bezighouden met cursussen voor jeugdleiders stunaafis, boekhandel mm rsné boekhandel Em feil' 30% OPGELET! SPIEKERSJ0P Meningen van lezers GEEF ACHT Nieuw fondue- en Gourmetrestaurant PI BT ^Dc^icHhiinciv^ jEs| - 5 November 1926 Diefstal uit berging Knapen mishandelden leeftijdgenoot Waar Jape hangt te wachten. Aktuele boeken Aan de 10 tot 20 hondeëigenaren die mijn tuin hebben uitgekozen Vleesverkoop LEGERJURKEN LEGERSHIRTS BROEKEN MET SMALLE PIJPEN Guldens vallen als bladeren op alle Spijkerbroeken Spijkerjurken Spijkerjacks korting Vouwwedstrijd voor de jeugd Stichting Jeugdzorg Soest niet eens met B. en W. Voordracht over ,JB mesting t an Stadstuinet 4 dec OERROSSirxf oan. irr t n m r it ny'_ r 4 29 autoradio's gestolen Soester Courant van donderdag 4 november 1976 Foto Herman van Dam msm Het DATIM, het Depot Algemeen-Tech nisch en Interdance-Materieel van de Koninklijke Luchtmacht, vierde vorige week vrijdag het 30-jarig bestaan. In het Kamp van Zeist werd de feestdag ge opend met een buitengewone vlaggen- parade waarbij de kolonel H. J. de Graaf, commandant van het onderdeel, in het kort de geschiedenis van het DATIM de revue liet passeren. Vele malen onder ging het DATIM een gedaantewisseling en kwam van Ypenburg via Amersfoort en Weesp in Soestduinen en in het Kamp van Zeist terecht. Café „De Gouden Ploeg" ook bekend als „Tante Jans" in volle glorie, enkele jaren geleden afgebroken na de Soesters vele diensten te hebben bewezen. Nu rest ons op die plaats op de kruising Torenstraat- Middelwijkstraat-Kerkstraat een kale vlakte. PAS OP: Tegen verschillende per sonen is deze week procesverbaal opgemaakt wegens het berijden van een rijwiel zonder belasting plaatje. HOOFD VAN HET GEZIN: Ver leden week maandag werd er te Amsterdam een vergadering ge houden van de Vereeniging van Staatsburgeressen. Daar werd de vraag behandeld: Moet de man gehandhaafd blijven als hoofd van het gezin? Dr. P. H. Ritter Jr. vond, dat het zoo maar blijven moest. Het Vrijzinnig-Democra tisch Kamerlid Mr. P. J. Oud evenwel oordeelde, dat daar nu maar eens een eind aan moest komen. We denken, dat de Staats burgeressen nu binnenkort wel bijeen zullen komen en de ge wichtige vraag behandelen „of de kinderen zoo maar moeten toe staan, dat zij onder het gezag van hun ouders staan ONTSIERING OF VERSIERING: Men meent dat er gevaar van ont siering dreigt, wanneer er achter het nieuw aangelegde plantsoen tusschen Torenstraat en Stations- weg enkele huizen worden ge bouwd. Wij meenen, dat het ge meentebestuur goed gezien heeft, een gedeelte van het vrij gekomen terrein, door afbraak van de tram remise, voor bouw van huizen be schikbaar te stellen. Wanneer de ontworpen of de te ontwerpen plannen een afsluiting van het daar staande huizencomplex zul len vormen, zal men de omgeving daar zeker niet ontsieren, maar versieren. De inkijk bij de achter tuinen van de thans bestaande ge bouwen, alsmede het aanzicht van de zijgevels van die huizenis verre van fraai. Bovendien speelt onge twijfeld het geldelijk voordeel voor de gemeente ook een rol en terecht houdt het gemeentebe stuur daar ook rekening mee. Dat het nu juist winkelhuizen zullen worden is buiten de beslissing van den Raad, wat ongetwijfeld ook niets ter zake doet. LICHTING 1927: Door den Com missaris der Koningin in deze Provincie, is het aandeel, dat deze gemeente in de lichting 1927 moet dragen, vastgesteld op 38 per sonen. UIT de RAADSVERGADERING: Aanvrage eener machtiging tot het benoemen van ambtenaren en bedienden met uitzondering van de hoofden van de takken van dienst. Goedgekeurd. Adres van het Comité voor het houden van openluchtspelen ver zoekende overname van den op stal van het openluchtspel-theater aan de Soesterbergschestraat. Behandeling uitgesteld. STRAATNAAMWIJZIGING: Op voorstel van Burgemeester en wethouders wordt de verbindings weg tusschen Birktstraat en Van Lenneplaan, Hartmanlaan; het verlengde gedeelte van den Heet Akkerweg tot Klaarwaterweg: Wijnand Toplaan. De naam Heet Akkerweg waarvoor ook Wijnand Toplaan wordt voorgesteld, blijft ongewijzigd. UIT DE RAADSAGENDA: Vast stelling van een ontwerp-instructie voor den gemeente-accountant; een ontwerp besluit waarbij Burg. en Weth. de bevoegdheid gegeven wordt de opname van boeken en kas van den Gemeente-ontvanger op te dragen aan den Gemeente accountant. UIT DE ADVERTENTIËN: Juffrouw,. P.G., 20 jaar, met alle voorjc. bezigheden bekend, zoekt tegen l December eene haar pas sende betrekking bij kinderen of als hulp in de huishouding. Meer gelet op goede behandeling dan op hoog salaris. Te koop: een beste Handkar en een zoo goed als nieuw Dames rijwiel. Julianastraat 50a (achter). Kraamverzorgster gevraagd of Baker, le helft van Januari, of tijdelijke hulp in de huishouding. Gevraagd voor direct een dag meisje voor dag en nacht. Adres Oude Utrechtsestraat 2. Geen nuttiger St. Nicolaas-Cadeau dan een naaimachine. Bekende, solide merken van le klas firma, tegen gemakk. betaling. Ook voor dienstmeisjes. Oude ruilen wij in. Gegarandeerd vuurvast aardé- werk, merk V.V.A. in verschillen de decors. Alleen verkrijgbaar voor Soest en Soestdijk bij „De Kleine Bijenkorf", Veenhuizer- straat 9B, telefoon no. 207. Beleefd aanbevelend: Jac. Waal. Bodedienst C. J. van Breemen. Naarden, Huizen, Blaricum, Hil versum, Eemnes, Baarn, Soest en Amersfoort. Bestellingen te Soest worden aangenomen Hotel De Gouden Ploeg. Tel. 65. Hopman's Vischhandel: Nieuwer- hoek. Groote schelvisch 35-40 ct.; Bakschelvisch 20-25 ct.; Stoom- bokking 5 cent; Spekbokking 7-8 cent; Zoute Haring 6 cent; Fijne Mosselen p. potje 30-45 cent. Groote knoeierij met petroleum, hout, kolen en turf, is niet meer noodig, wanneer U zich aansluit bij get Gasbedrijf en GAS voor Uw gebruik neemt.'Het kantoor is gevestigd op het terrein van het Gasbedrijf, Lange Brinkweg, Te lefoon no. 161, alwaar ook alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Sprekend over de veranderingen zei de kolonel: ,,In het kader van het plan Gordium zal het Verzorgingsgebied Kamp van Zeist steeds meer gestalte krijgen en zullen de zgn. ondersteunings diensten binnen het conglomeraat Soes- terberg worden gecoördineerd. Wij allen zullen aan het toekomstige nieuwe ge zicht van het DATIM moeten wennen, hetgeen van ons allen wel enig aanpas singsvermogen vraagt", aldus kolonel De Graaf tijdens de buitengewone vlag- geparade. De feestelijkheden werder verder geken merkt door een mars door Soesterberg van het tamboerkorps van de Lucht machtkapel en een optreden in het Kamp van Zeist; een tentoonstelling, zowel in dè onder-officierskantine als in een werk- hal; een rëunie met oud-medewerkers; een concert in het Casino van de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht en een feestavond in het Kamp van Zeist. J. K., wonende aan De Akkeren deed bij de politie aangifte van diefstal uit de berging van zijn flat van een aantal boren en een vlakschuurstuk van een boormachine. De totale waarde is onge veer 90 gulden. De 17-jarige R. V. werd op de Gerrit van der Veenstraat zonder aanwijsbare re den aangevallen door vier knapen van 16 a 17 jaar V. kreeg het zwaar te verduren en hield aan de botsing diverse blauwe plekken en schrammen over. STEENHOFFSTRAAT 66 2,,Nieuwe" Verkade albums Blonde duinen De bonte wei Met plaatjes om zelf in te plakken f 19,50 Max Taileur- Geen geintjes Een nieuwe bundel boordevol moppen f 10,90 Agatha Christie Moord uit het verleden f 12,50 Rusland Hoe het was Een merkwaardige verzame ling foto's 1852-1932 f 19,50 Dr. L. de Jong Nederland in de 2e W.O. Deel 7 mei '43-juni '44. Dubbeldeel f 59,- Haal gratis de nieuwe „Boekenmolen" een cadeaugids boordevol ideeën en bovendien 8 voordeelaanbiedingen. Voor onze voordeelverkoop zie pagina 4. Soesterbergsestraat 53 Telefoon 12419 Een gezond hondje presteert heel wat in een week. Ik kan me voorstellen dat U zo gek bent op uw beest, dat U het wel lust met peper en zout. Maar wij onder gaan dat iets anders. U hebt er geen idee van waar dat hoopje kan belanden, via de schoenzolen van de ca. 10.000 patiënten per jaar. die het spreekuur bezoeken. Wilt U het ook eens van deze kant be kijken? Het riool is toch niet te min. Uiteindelijk gaat dat van de mensen ook die weg. Neemt U anders uw eigen tuin. E. Borst Paulus Potterlaan - Albert Cuyplaan - Prins Bernhardlaan Zaterdamorgen, 9 uur. vindt aan het slachthuis vleesverkoop plaats voor hou ders van alle nummers. Rechts (of Links) omkeerd. Zo uit PARIJS Voor het eerst wordt in Soest het onderzoek van de begroting door de twee afdelingen van de gemeenteraad in het openbaar gehouden. Twee dagen, dinsdag en woensdag, was men daarmee bezig en het is voor de publieke tribune niet zo'n prettige „bezig heid". Bladzijde voor bladzijde, en dat zijn er zo'n 550, passeren de begrotingen van de bedrijven en instellingen en van de inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1977 en per bladzijde kunnen de raadsleden vragen stellen over de begrote posten. Soms wordt teruggegrepen op de aanbiedingsnota van het college, waarin de visie op sommige zaken werd vastgelegd, maar merendeels betreffen de vragen randzaken, Bij bar ,,'t Juk": Vanmiddag om 17 uur, openen Harry en Hilda Rebel (met een receptie tot 19 uur) hun nieuwe fondue- en gourmetrestaurant boven bar „'t Juk" in het gebouwencom plex Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. Het is een unicum voor Soest en het wordt een eetgelegenheid, vooral voor gezinnen, van de eerste rang. Harry Rebel toverde samen met een vriend de ruimte boven de bar, om in een gezellige en smaakvolle eetgelegen heid, waar óngeveer 40 personen tegelijk terecht kunnen. Door een ballustrade aan te brengen in dit „boven"-restau- rant, ontstond een leuke verbinding met de ,,beneden"-bar. In het restaurant heeft elk tafeltje zijn eigen elektrische fonduepan met afzuig- kapje; geen geknoei derhalve met spi ritus e.d. en wel steeds een constante temperatuur. De fondue gaat geserveerd worden met zes verschillende sausen en een uitgebreid garnituur. Wijnkenner Harry Rebel schenkt er een zeer goede „Vin du Patron" tot aan een exquise Bourgogne bij. „Gourmet" dat letterlijk „fijnproever" betekent, is een nieuw eetritueel, waar bij de bezoeker zelf alles klaarmaakt aan zijn tafel, met vlees, vis, uiten, pa prika, champignons en sausen. De keuken is dagelijks geopend van 17 tot 22 uur; de bar van 17 tot 01.00 uur. (Vrijdag en zaterdagen tot 02.00 uur en maandags is de zaak gesloten). Voor gezelschappen en zakenparty's is het ver standig tijdig te reserveren (tel. 15359), „Bar 't Juk" is gevestigd in de nieuwe wijk Klaarwater en de Wiardi Beek manstraat is een zijstraat van de Beu kenlaan. In Restaurant De Korte Duinen wordt de maand november een vouwwedstrijd voor de jeugd georganiseerd. Ieder kind dat met zijn of haar ouders in het restaurant komt, ontvangt enkele vouw blaadjes, waarmee ze aan de slag. kun nen. Alle vouwkunstwerken worden in het restaurant opgehangen, voorzien van naam en leeftijd van het kind. Er zijn drie leeftijdscategoriën: 4- en 5-jarigen; 6- en 7-jarigen en 8- en 9-jarigen. Er is nog een extra categorie: 40- tot 80-jari gen. De prijsuitreiking vindt plaats tij dens het bezoek van Sint Nicolaas aan het restaurant op zaterdag 4 december om 16.00 uur. A.s. dinsdagavond, 9 november, aan vang 20.00 uur wordt in de zaal van het Medisch centrum aan de Nieuweweg, hoek Smitsweg een lezing gehouden over bemesting van stadstuinen, door de heer A. Wunderink. Het is een avond van de afdeling Soest van Oe Koninklijke Maat schappij Tuinbtuw en Plantkunde. klassering van onze beroepsstaf. Men zegt zich ervan bewust te zijn dat ook andere instellingen zich in Soest bezig houden rpet jeugd- en jongerenwerk, maar Artishock's taak dient in dit geval beperkt te blijven tot het verlenen van medewerking aan de door de Stichting Jeugdzorg georganiseerde cursussen. De Stichting Jeugdzorg Soest is het niet eens met het standpunt van het college van burgemeester en wethouders dat aan de kunstenaarsvereniging extra subsidie moet worden gegeven in verband met de door de vereniging georganiseerde speciale cursussen voor beroepskrachten en vrijwillige medewerkers in het jeugd- en jonge renwerk en het buurt- en clubhuiswerk. De Stichting meent dat het niet op de weg van Artishock ligt om dergelijke cursussen te geven en dat dat het terrein is van de eigen beroepsstaf van de Stichting. Het bestuur van de Stichting schrijft een en ander aan de raad naar aan leiding van de passage in de aanbie dingsnota, waarin gezegd wordt dat de vrijgekomen ruimte in de begroting (door de stijging van de rijkssubsidie ten be hoeve van het bibliotheekwerk) bij prio riteit gebruikt zal worden voor een ver hoging van de gemeentesubsidie aan in stellingen die hebben aangetoond extra middelen nodig te hebben. B. en W. me nen dat daarom Artishock in aanmerking komt. De Stichting zegt: „Alhoewel wij momen teel de grootste instelling in Soest zijn, die zich met dit werk bezighoudt en hiertoe beschikt over een organisatie met zes fulltime beroepskrachen en cir ca 65 vrijwilligers, is ons van een derge lijke speciale cursus van Artishock niets bekend en is hierover met ons geen enkel overleg gepleegd". Indien de gemeente Artishock toch extra subsidieert voor deze cursussen, dan, zo stelt het bestuur van de Stichting, is er sprake van een niet-gefundeerde de- De Stichting heeft zich ook in een verga dering, welke geleid werd door wethou der Plomp, bereid verklaard opnieuw, zoals in het verleden, de training te ver zorgen van de vrijwilligers van de Stichting Jeugdwerk Soesterberg. In de brief zegt de Stichting verder, dat ondanks achterblijven van de over heidssubsidie ten opzichte van de kosten stijging, toch naar .aktiviteiten zal uit breiden met de aanschaf van een mo biele eenheid. Dat is mogelijk door in komsten uit verschillende financiële ak- ties, zoals de jaarlijkse rommelmarkt, alsmede door de inzet van een groot aantal vrijwilligers. m^is1 )ZJm^c eos oa ue kc*ke Kind, „«v BIRKSTRAAT 108 SOEST. 02155 -17224,4 Voor dit jaarlijkse onderzoek in de afde lingen is de raad in tweeën gesplitst, iedere afdeling heeft een wethouder als voorzitter. Dit jaar zijn dat de heren Hoekstra en Ebbers. Woensdagmorgen om kwart voor 9 be gon wethouder Hoekstra met zijn taak in aanwezigheid van 3 raadsleden. Dit aantal liep uiteindelijk op tot 7, maar hoger kwam het niet. Het onderzoek vond plaats in de kantine van het nieuwe gebouw van gemeente werken en soms was voor de paar vrij willige en de 2 beroepshalve aanwezige bezoekers het prachtige uitzicht op de Eempolder het enige vreugdevolle ge beuren. De vragen van de raadsleden betroffen dikwijls, zoals gezegd randzaken: is er aan gedacht dat ook in Overhees een stemlokaal moet komen; hoe staat het met de nieuwbouw van de Da Costa- school; hoever staat het met de aanleg van een persleiding voor de riolering van Soesterberg; komt er ook een urnenhof op de algemene begraafplaats aan de Veldweg; hoever zijn we met de kabel-tv. Soms worden de vragen direct beant woord, maar ook gebeurt het dat de raadsleden erop staan dat hun vraag schriftelijk wordt beantwoord. „Dan ligt het maar vast", is de gedachte daarbij. Zo wilde mevrouw Korthuis (WD) we ten of er ooit aan de hockeyclub belof ten werden gedaan voor een ander com plex, toen het hoofdveld werd afgestaan aan de tennisclub. En de heer Olden- boom (CDA) wil nog horen waarom voor het maaien van het gras van de twee velden van de voetbalvereniging Hees bijna 20.000 gulden is uitgetrokken. Dat is bij zo'n 40 keer maaien per jaar, 500 gulden per keer. De heer Goote (PvdA) informeert naar het overdekte zwembad en mevrouw Van Gelder (PvdA) gaat dieper in op het personeelsbeleid. Waar blijft de chef binnendienst bij de sociale dienst en heeft deze dienst aan de uitbreiding met 3 man personeel wel voldoende? De heer Verheus (CDA), die opvallend veel te vragen heeft en bovendien als secretaris van de afdeling, ook alle vra gen nog moet noteren, wil weten of hij als lid van een stembureau voortaan ook een warme maaltijd kan krijgen. Een opvrolijkertje is het antwoord van wethouder Hoekstra op de vraag van mevr. Van Gelder (PvdA) waarom „het boekje aan 18-jarigen" niet meer ver strekt wordt. Mevrouw Van Gelder vindt het boekje toch maar nuttig, zo met het oog op de verkiezingen. Maar daar weet de wet houder raad mee. „Ze krijgen tegen die tijd voorlichting genoeg, die niet op onze begroting drukt' Mevrouw Korthuis (WD) constateert plots dat de bijhouding van en verkrij ging van gegevens uit het geautomati seerde bevolkingsbestand in 3 jaar tijds bijna 9 maal duurder geworden is: van 8207 gulden in 1974 nu liefst voor 70.000 gulden begroot in 1977. En dan te beden ken dat mevrouw Korthuis nooit iets gevoeld heeft voor dat automatische bevolkingsregister: te gevaarlijk leerde de geschiedenis ons. Mevrouw Korthuis vraagt ook hoe de niet georganiseerde ambtenaar aan het geor ganiseerde overleg kan deelnemen. Daar blijkt de verordening voor veranderd te moeten worden, maar dat kan blijkbaar niet zonder goedkeuring van de geor- ganiseerden. De heer Verheus (CDA) heeft vragen over de „doorstroming" en hij legt de vinger op de zere plek, dat beleggings maatschappijen te grote invloed hebben bij de toewijzing van woningen. Uit het antwoord blijkt overigens dat de ge meente aan de beleggingsmaatschap pijen verzocht heeft zich a.u.b. te houden aan het urgentieslijstje van de gemeente. De heer Goote (PvdA) wil onderzocht zien of invoering van woonerven in be staande wijken wel gewenst is. Mevr. Korthuis (WD) zegt het „niet prettig" te vinden dat ambtenaren zitting hebben in het bestuur van een woningbouw vereniging. Dat werkt frusterend voor de bewoners, die met hun klachten dan vastlopen. Mevrouw Van Gelder (PvdA) vraagt of het college bereid is financiële steun te geven (als daarom gevraagd wordt) aan de vrijwilligers die de heideveldjes schonen. Zij werken met eigen materiaal en als dat stuk gaat, dan Wethouder Hoekstra zegt erg blij te zijn met dat vrijwilligerswerk, zodat de steun wel in het vat zal zitten. Mevrouw Korthuis (WD) en mevrouw Van Gelder (PvdA) voelen alles voor de aanstelling van reinigingspolitiedaar schijnt men in andere plaatsen succes mee te hebben. De heren Goote (PvdA) en Verheus (CDA) willen een nadere uitleg over de passage in de aanbiedingsnota: De snelle wijzigingen in het maatschappelijke le ven manifesteren zich ook in het onder wijs. Duidelijk komt naar voren, dat het onderwijs in het verleden te veel is losgeraakt van de ontwikkelingen in ons maatschappelijk bestel. Het is dan ook noodzakelijk, dat het onderwijs alle gelegenheid krijgt zich aan te passen aan de veranderde omstandigheden, opdat de verhoudingen tussen onderwijs en maatschappij weer zoveel mogelijk in evenwicht wordt gebracht. De heren zeg gen het „verstoorde evenwicht" niet te begrijpen, laat staan de losraking". De heer Goote wil bovendien wel eens weten hoe de onderwijs-zuilen zich ont wikkeld hebben de laatste 5 jaren. Hoe is de stand van zaken bij het openbaar, en bij het bijzonder onderwijs? Bij het hoofdstuk cultuur, vraagt de heer Oldenboom (CDA) hoe het nu is met het boekenbestand in de bibliotheek. Buiten boeken voor kinderen van 10 tot 14 jaar lijkt het (volgens het antwoord) wel zo ongeveer in orde te zijn. Mevrouw Korthuis (WD) spreekt van de „schandelijke huisvesting" (in Soest) van de muziekschool. Daar moet nu met spoed verandering in komen! Al naar de dag vordert, gaat het onder zoek sneller, zonder dat de „nauwkeu righeid" uit het oog verloren wordt. Dinsdag om 17 uur kon wethouder Hoek stra zijn afdeling bedanken voor de vlotte afwerking. Wethouder Ebbers begon woensdagmor gen precies op tijd met 12 man: 5 WD- ers, 4 CDA-ers, 2 van de PvdA-fractie en de vertegenwoordiger van Progressief Soest. Op de tribune had het oud-raadslid van de PSP, de heer K. Levinga plaats genomen. De hele sessie begon weer van voren af aan: eerst het slachthuis (de outillage is slacfittechnisch gezien voldoende, de gebouwen zijn wel erg oud, maar mo gelijk gaat het over enkele jaren dicht) dan het gasbedrijf (volgend jaar 1 mei mogelijk weer een prijsverhoging met 3 cent) en zo maar verder, de kabel tv; de riolering Hoe laat het geworden is, voor de heer Ebbers ook zijn afdeling kon bedanken was bij het afsluiten van deze krant nog niet bekend. Een inbraak in het magazijn van het bedrijf Klöckner Bamaco aan de Ko ningswegheeft de onbekende daders een buit opgeleverd van 29 auto-radio's als mede een aantal omvormers en speaker sets. De waarde wordt geschat op 4000 a 5000 gulden. Om binnen te komen ver- nielden de inbrekers een hangslot, waar zij in het pand enige deuren intrapten. DE ONGELOOFLIJKE MAAR DROEVIGE GESCHIEDENIS VAN DE ONSCHULDIGE ERENDIRA EN HAAR HARTELOZE GROOTMOEDER door Gabriel Garcia Marquez achter deze fantastische titel gaat een fantastisch boek van een toonaangevend Zuid- Amerikaans schrijver schuil. Boeken zoals we er meer in huis hebben. Boeken en schrijvers waarvan U ongetwijfeld zult zeggen: „Wat geweldig goed". Ontdek de wereld van de Latijnsamerikaanse schrijvers. Kom eens rondkijken en haal voor slechts 75 cent een informatieboekje over de Moderne literatuur uit Latijns-Amerika. Soesterbergsestraat 53 Telefoon 12419

Soester Courant | 1976 | | pagina 3