Ds. M. Wilschut benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau „Wanneer is een nieuw hockeycomplex bespeelbaar Dr. Th. Holleman draagt voorzittershamer over aan de heer F. Lafeber Kinderpostzegelverkoop in het postkantoor Vrouw uit Baarn in Soest ontvoerd Onenigheid in de PvdA-top Zes raadsleden op bezoek bij de hockeyers 99 Bestuurswisseling schoolraad: Vanaf 16 november in Soest: Wijkevenementen in Overhees nederland 45+20c Voorwaardelijke celstraf en ontzegging voor dode lijke aanrijding op de A. P. Hilhorstweg Extra luchtmacht oefening Daders mishandelingen opgespoord V -I nderdag 11 november 1976 55e jaargang no. 13 50ESTER B COURANT >onrMfn«nt per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. JitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 e burgemeester in gesprek met de gedecoreerde ds. Wilschut. [foto Herman van Dam] Tijdens de overweldigend drukbezochte receptie, die ds. M. Wilschut en zijn vrouw zaterdag j.1. aangeboden kregen, heeft de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver Van Haaften de benoeming van de met emeritaat gaande predikant, tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau bekend gemaakt. Zij speldde hem de versierselen behorende bij deze onderscheiding, op In haar toespraak dat het met emeritaat gaan, het uitgediend zijn. in dit geval slechts een relatieve betekenis toege kend moest worden. Al hoefde het dan rliet meer na 15 november; zij veronder stelde dat hij nog menigmaal de kansel zou beklimmen. In het kort liet mevrouw Corver de levensloop van de dominee de revue pas seren en zij vond dat hij er tien jaar geleden verstandig aan gedaan had het beroep naar Soest te aanvaarden.,,Soest is de beste plaats om te dienen, om uitgediend te raken en om er te blijven wonen", aldus de burgemeester. Zij schetste zijn vele verdiensten en inzet in breed kerkelijk verband en zijn bijdrage aan het behoud van waardevolle overtui gingen Blij zei zij te zijn met zijn bemoeienissen rond de oprichting van de Raad van Kerken Soest: een organisatie waar het voor het gemeentebestuur prettig mee is samen te werken. ,,U heeft de veertig jaren volgemaakt; u heeft veel huisbezoeken gebracht, veel problemen helpen oplossen en u heeft in breder verband gewerkt. Maar juist voor het afdalen tot de noden van de individuele mens mag ik uw benoeming bekend maken tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau", aldus burgemeester Corver. Ds. Wilschut dankte voor de hoge onder scheiding: ,,lk sta niet dikwijls met de mond vol tanden, maar dat is nu wel het geval". Ondanks anders luidende berichten hebben zes raadsleden, 2 van de PvdA; 2 van het CDA, één van de VVD en de vertegenwoordiger van Progressief Soest, positief gere ageerd op de uitnodiging van de hockeyers, om de problemen rond het vierde speel veld en nieuwe hockeyaccommodatie elders in Soest, door te praten. Dat nam enige uren in beslag, waarbij niet eens in de historie gedoken werd. Uiteindelijk bleek de levensgrote en niet definitief te beantwoorden hamvraag: Wanneer is een nieuw hockeycomplex bespeelbaar? Nauwelijks interessant was in dat stadium w&ar dat complex zou komen; alleen, wanneer kunnen de nieuwe velden bespeeld worden! Duidelijk werd wel, dat het gebruik van het krediet voor het vierde "veld, sterk zal afhangen van het antwoord op die vraag. Overigens bestaat de mogelijkheid, dat de hockeyers vanavond weten waar de velden aangelegd zullen worden, want vandaag nog hebben zij een gesprek met wethouder Plomp. Volgens hockey-voorzitter Stro band, kan er alleen maar, wat de aanleg van de nieuwe accommodatie betreft, een goed bericht komen, omdat de hockeybestuurders anders niet uitgenodigd zouden zijn voor een onderhoud. Het gesprek vrijdagavond werd bijge woond door de raadsleden K. de Wilde en H. Goote van de PvdA; mevrouw A. Greefhorst-van Overdam en de heer G. Oldenboom van het CDA; de heer W. Blaauw van de WD, die overigens niet ..officieel" zijn fractie vertegenwoordig de en Jan Visser van Progressief Soest. Het niet officieel" verschijnen van de heer Blaauw had te maken met het standpunt dat zowel de VVD als het CDA aanvankelijk innamen dat zij het ge sprek, nadat de gemeenteraad het kre diet voor de aanleg van het vierde veld beschikbaar stelde, niet meer zo dringeed vonden en liever het verdere verloop van alle gesprekken rond de nieuwe accomodatie wilden afwachten. Het CDA stelde voor, de vergadering uit te stellen ,,tot een moment dat er zich eventueel ongewenste ontwikkelingen voordoen"; de VVD schreef van mening te zijn ,.het in principe onjuist te vinden dat raadsfracties door belanghebbenden worden uitgenodigd bij hen hun visies en standpunten toe te'lichten. Dit kan er na melijk licht toe leiden, dat uitspraken en toezeggingen worden gedaan, die in een later stadium, wanneer over vol ledige informatie kan worden beschikt, weer ingetrokken zouden moeten wor den", aldus de fractie van de VVD in een brief aan het hockey-bestuur. Zowel WD als CDA deelde dit stand punt schriftelijk mee, terwijl de PvdA berichtte te zullen komen. DEZE 3 brie ven las voorzitter Stroband bij het begin van de avond, die overigens slechts door 25 hockeyclubleden werd bijge woond, voor. Stroband zei niet op het voorstel, de vergadering uit te stellen, te hebben kunnen ingaan omdat de leden om de vergadering gevraagd hadden. Mogelijk was het uitstel wel zinnig ge weest omdat", zoals hij zei, ,,de broe dende kip eieren ging leggen", daarmee doelend op de onderhandelingen die de gemeente voerde. Stroband stelde verder begrip te kunnen opbrengen voor de raadsvisie, dat het krediet voor het vierde veld daar besteed zou worden, waar het nieuwe complex zou komen. Hij merkte er echter bij op, dat dan wel voldoende grond aanwezig moest zijn, om het complete complex aan te leggen, zodat niet later opnieuw situaties van verspreid liggende velden zou ontstaan. De raadsleden waren met deze positieve stellingname van Stroband zeer ingeno men en verklaarden unaniem dat ,,het zo (zonder vierde veld) niet langer door kon gaan en dat de hockeyclub nu snel geholpen diende te worden". Daarbij benadrukten zij dat de onderhandelingen rond de grondaankoop positief verliepen, zodat het einde in zicht kwam. De heer D. de Wilde (PvdA) zette nog eens uitvoerig uiteen, dat niet alléén de gemeente, maar zeker óók de hockeyclub met verplaatsing van de gehele accomo- *datie gediend was. Aan de Schrikslaan was niet voldoende grond beschikbaar om er 5, laat staan meer velden aan te leggen. En zoveel velden had de hockey club in de nabije toekomst toch nodig? Wel sprak de heer De Wilde zijn ver wondering uit, dat alles bij elkaar er zo'n 10 a 12 jaar mee heen gegaan waren. Als één van de mogelijke oorzaken daar van noemde hij de onduidelijkheid die er op het gebied van de ruimtelijke ordening in Soest bestaan had. Mevrouw Greef- horst (CDA) stelde vast dat de kwestie in de vergaderingen van de sportstichting door haar herhaaldelijk aan de orde ge steld was. Na wat gefilosofeer over de misver- standen ten aanzien van de mogelijk heid toch aan de Schrikslaan te kunnen blijven, ontstaan door tweeërlei opvat tingen in het college van burgemeester en wethouders, draaide de discussie rond de vraag; waar en wanneer wordt het vierde veld aangelegd. Komt dat vierde veld alsnog op de Schrikslaan, bestaat er dan kans dat de Hockeyclub weer in vergetelheid raakt? en wat gebeurt er indien de plannen tot grondaankoop alsnog falen? Het bracht de heer De Wilde tot de ver klaring dat de hockeyclub in ieder geval niet de dupe mocht worden van dit soort „overmacht". Hij wilde ook direct het be stemmingsplan (netje) opgesteld zien (met kleedkamers en clubgebouw) om zodoende te kunnen testen, of er bezwa ren tegen ingediend zouden worden. Mocht dat zo zijn, dan zou aanleg van het vierde veld aan de Schrikslaan df- rect ter hand genomen kunnen worden, omdat immers door een beroepsproce dure de aanleg van een nieuw complex dan wel in een zeer ver verschiet zou ko men te liggen. De Wilde sprak daarbij zijn voorkeur uit voor aanleg op een ter rein nabij de Koningsweg/hoek Dorre- steinweg. Uit de leden van de hockeyclub gingen daarna stemmen op het vierde veld dan toch maar direct op de Schrikslaan aan te leggen, omdat men zeker de komende seizoenen niet van een nieuwe accomo datie gebruik kon maken. In dat licht bezien werd ook opgemerkt dat de af schrijving van het krediet (105.000 gul den) over 4 a 5 jaar zou moeten plaats vinden. Dat was immers de tijd die er stond voor het bespelen van nieuwe velden. Dat bracht de vergadering in het stadium van de niet te beantwoorden vraag: hoe lang duurt de aanleg, nog afgezien van mogelijke milieu-protesten, van een nieuw complex. Omdat niemand daar n exact antwoord op had, werd de bij eenkomst toen besloten. In de vergadering van de schoolraad, die maandagavond gehouden werd, heeft voorzitter Th. Holleman zijn taak overgedragen aan de heer F. Lafaber. De heer Holleman deed dat na ruim 5 jaar, vanaf de oprichting, de leiding in handen te heb ben gehad. Hem werden door onderwijs wethouder Plomp enkele cadeaus aangebo den, terwijl, ook de heer W. Burgerhout, voorzitter van de vereniging voor openbaar onderwijs In Soest, hem met een geschenk bedacht. fii zijn toespraak prees wethouder Plomp de voorzitters-kwaliteiten van de heer Holleman, die er borg voor stonden dat er steeds voldoende stof voor een ge sprek werd aangedragen. Vooral de be ginjaren waren moeilijk, maar steeds was de heer Hollemen er in geslaagd een zodanig niveau te constitueren, dat ieder in gesprek raakte. Dat Soest een schoolraad kreeg, in tegenstelling tot zoveel andere gemeente waar een der gelijke wettelijk voorgeschreven instel ling nog steeds niet functioneert, was voor een groot deel te danken aan de inzet en het enthousiasme van de nu scheidende voorzitter. Plomp had hem steeds gezien als een idealist, die overi gens ook teleurstellingen niet gespaard gebleven waren. Als een daarvan noem de de heer Plomp het niet van de grond komen van de samenwerkingschool voor VWO/Ha vo. De wethouder dankte de heer Holleman voor de grote impulsen die hij Soest gegeven had in onderwijszaken en sprak de hoop uit dat nog vele zaken die bij zowel gemeenteraad als schoolraad leef den, zouden worden gerealiseerd. Zijn dank onderstreepte de heer Plomp met enige boeken en het (grammofoonplaten) koffertje van Wim Kan. Eerder had reeds mevrouw Oranje, ver tegenwoordiger van de gemeenteraad, de heer Holleman toegesproken. Zij bracht hem dank voor de aangename leiding van de vergaderingen, waardoor de sfeer altijd prettig geweest was. Naar haar mening had de heer Holle man het onderwijs in Soest en vooral het meepraten van de ouders een enor me stoot gegeven. In zijn dankwoord liet de heer Holleman de voorbije jaren de revue passeren. Hij constateerde dat er goede vooruit gang geboekt was en maakte daarbij de vergelijking met het jaar 1972. Toen werd de schoolraad door de toenmalige onderwijswethouder slechts geïnfor meerd over de scholenbouw in de wijk KI aarwater; er was sprake van een vol dongen feit, terwijl de schoolraad vanaf het begin mocht mee spreken met de scholenbouw in de wijk Overhees. Er lagen naar zijn mening nog wat problemen zoals de schoolgrenzen en de verkeersveiligheid, maar hij beval die zaken in de aandacht van de nieuwe schoolraad aan. Hij betreurde met de heer Plomp dat de samenwerkings VWO/ Havo er niet gekomen was, maar ook dat de besturen van de bijzondere scholen het experiment van een samenwerkings lagere school in Overhees niet aange durfd hadden. Hij besloot met zijn op volgers te verzoeken met advisering aan het gemeentebestuur, nooit overhaast te werk te gaan. Tijdens de vergadering werd ook af scheid genomen van de schoolraadleden mevrouw Van Zutphen en de heren Vol gers, Buist en Hesse. Voorzitter Holleman dankte hen voor de prettige samenwer king en zeer speciaal de heer Hesse. met wie hij in het dagelijks bestuur gedurende 4 jaar had samengewerkt. De vergadering ging tenslotte akkoord met de voorgestelde samenstelling van het Interim-dagelijks bestuur. Daarin heeft de heer F. Lafeber zitting als voor zitter en verder de heren M. Brekel- mans en G. Stekelenburg. .VY -,i;JM((ntn Herman van Dam] Met een ferme handdruk werd de bestuursoverdracht bezegeld: links de scheidende voorzitter van de schoolraad, de heer Th. Holleman; rechts zijn opvolger, de heer L. Lafeber. Vanaf dinsdag 16 november a.s., 's morgens om negen uur, zal in de hal van het postkantoor aan de Steenhoffstraat, weer het kraampje bemand zijn door de vrij willigers van de plaatselijke UW voor de verkoop van kinderpostzegels. Op 18 no vember komen daar de Kerst- en Nieuwjaarskaarten en de Pro-Juventute-kalender bij. Wie schrijft, correspondeert, wie groet, wenst op papier, komt attent, zichbaar over. Zijn of haar persoonlijke gebaar - hetzij in de privèsfeer, dan wel in de zakelijke sector - wordt gewaardeerd. Daarom is er die verhoogcfe postale aktiviteit rondom de hoogtijdagen van het jaar, die - nationaal en intematio- Gistermorgen, woensdag 10 november, om kwart over tien, is de 34-jarige mej. A. C. uit Baarn in Soest ontvoerd. Zij fietste op de P. C. Hooftlaan, op weg naar naailes, toen naast haar een grijze Morris Minor stopte. Daar werd zij on der hevig verzet en gillen ingesleurd, waarna de auto met grote snelheid ver dween. Één en ander speelde zich zo snel af, dat omwonenden geen kans kregen hulp te bieden. De bestuurder van de auto is door de politie geïdentificeerd als de 32-jarige Marokkaan M. E. H. N. H.. waarmee de uit Italië afkomstige vrouw enige tijd omgang heeft gehad. Zij verbrak deze relatie en vermoed werd dat de Marokkaan op wraak uit was. Naar de auto en de bestuurder werd in de wijde omgeving uitgekeken. Dat leverde om half 3 's middags re sultaat op. De auto werd in de omgeving van Maartensdijk gesignaleerd, waarna even Jater de aanhouding op de Biitse- weg volgde. Aan de snelle ontknoping werkten vele politiekorpsen mee en ook een helikop ter van de luchtmacht werd ingezet. Volgens een verklaring van de vrouw heeft haar ontvoerder, die haar overigens al eerder bedreigd had, de gehele tijd met haar rondgereden. Ondermeer wa ren zij in Leiden geweest, vanwaar uit zij haar werkgever mocht opbellen. De werkgever nam direkt kontaktop met de politie. De man wordt vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie. Voor de bewoners van de wijk Overhees staat op 20 november een wijnfeest op stapel met medewerking van het Amers- foortse dansorkest de Berwios. Op 1 de cember bezoekt St. Nicolaas de wijk en op 22 december wordt op het school plein gezamenlijk de kerstboom opge tuigd. Kerstboomverbranding wordt ge organiseerd op 6 januari. naai - tot een zinvolle traditie is gewor den. Wensen voor goede feestdagen, voor een voorspoeidg nieuwjaar aan familie, ken nissen, zakenrelaties zijn een bekend, populair verschijnsel geworden. Met daarbij de kinderpostzegels'op-brieven, wenskaarten (die zijn ook een uitgave van het Nederlands Comité voor Kinder postzegels), op postpakketten en voor verzending van kalenders, agenda's, re latiegeschenken, kortom een bonte en feestelijke reeks. Dat alles betekent: postzegels kopen, op plakken en verzenden. Dat laatste liefst tijdig! Niet dat de zegels uitverkocht zouden raken en zeker de kinderzegels niet, die zo bij uitstek passen in het postale verkeer van hartelijkheid, kon- takt, belangstelling. Daarom: aksentueer, onderstreep Uw goede bedoelingen rondom de gezellige dagen, gebruik kinderzegels! Erg zinvol, want daarmee wordt hulp geboden, kun nen in vele gevallen noodzakelijke ex tra's worden verwerkelijkt op het terrein van de jeugdbescherming, in de sociaal maatschappelijke- en ook medische sec tor, in rijk geschakeerd hulpverlenings- werk aan jongeren, kortom daar waar gemeenschapsgelden ontbreken dan wel ontoereikend zijn. Vorig jaar heeft het Comité met 7Vx miljoen gulden kunnen helpen, overwe gend in eigen land en voor een deel in het buitenland. Dank zij de verkoop van kinderzegels en -kaarten, die er weer heel aantrekkelijk uitzien. Dat de zegels - de vijftigste uitgifte - jubileren is niet het belangrijkste, wél dat er opnieuw aan de verschijning een werkelijkheid wordt verbonden, die van de daad Hulp aan jongeren, die in de schaduw zijn beland, zal er altijd nodig zijn om dat de samenleving onveranderd mense lijke tekorten zal opleveren. Daarom - maar voor nog veel méér - is de kinder postzegel er, zijn er de wenskaarten. De officier bij de Utrechtse rechtbank heeft een gevangenisstraf van 10 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. een geldboete van 750 gulden en de ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar geëist tegen de 35-jarige cultu reel werker D. V. d. B. uit Soest. Van de B. veroorzaakte op 17 augustus j.1. een aanrijding op de A. P. Hilhorst weg waarbij de heer A. G. Hilhorst, oud-directeur van de r.k.-mavo. het le ven verloor. Naar de mening van de officier reed Van de B. aanmerkelijk onvoorzichtig, onoplettend en onoordeelkundig. De uitspraak is op 19 november. In partijbestuur en kamerfraktie van de PvdA heerst onenigheid over het te voeren politieke beleid. Er was een lange nacht voor nodig eer men zich in het partijbestuur neerlegde bij een wat ge matigder vorm of uitleg van de befaam de resolutie met de PPR over de voor waarden tot deelname aan een nieuwe regering na de verkiezingen. Premier Den Uyl had er al zijn tactische gaven en overredingskracht voor nodig om de bereidheid tot regeringsmedewerking te behouden ook zonder de eis te stellen dat de progressieven de meerderheid van de 2eteis in het kabinet dienen te bezetten. Zo mogelijk wil men met het CDA een nieuw kabinet vormen. Dan moeten de ministerposten daarin gelijk verdeeld worden, 8-8, maar dient Den Uyl premier te blijven. Die eis handhaaft men dus ook als het CDA als de grootste partij uit de bus zou komen en dus eigenlijk in aanmerking zou komen om de post van de eerste-minister te bezetten. En dan is het nog de vraag of het eind januari te houden partijcongres zich wel bij deze minimale afzwakking van de resolutie zal willen neerleggen. De radi cale vleugel zal zeker z'n best doen om de oorspronkelijke uitleg van de resolu tie te doen handhaven, tegen alle waar schuwingen van de gematigden in. En de PPR, die in de samenwerking zo'n grote stem kreeg dankzij die radicalen, in een verhouding van 12-7, wenst aan de eis van grootste groepering en meerderheid vast te houden. En samenwerking met het CDA dan nog alleen als die partijen in de komende maanden tonen akkoord te gaan met de nog openstaande politieke verlangens van het progressieve blok. Mochten ze dat afwijzen, dan ook geen verdere samenwerking met ze. In een uiterste poging om, ondanks de malaise, toch nog wat progressieve verlangens binnen te halen, is het: alles of niets. Het is overigens niet de enige controver se die zich in de PvdA-top voordoet. Bij de behandeling van de begroting van defensie trad ook een duidelijk menings verschil aan den dag tussen PvdA-minis- ter Vredeling en een deel van zijn eigen fraktie onder aanvoering van Dankert Een meningsverschil dat uiteraard ook sterk merkbaar is in het partijbestuur. Theorie en praktijk leiden tot groot verschil van mening over het te voeren beleid. Men wil voorlopig dat er een beter taakverdeling komt tussen de landen van het NAVO-bondgenootschap, zodat Nederland minder taken te verrichten krijgt en dus wat meer krachten en materieel kan afschuiven. Maar ook in de NAVO is ieder scheepje en ieder vliegtuigje er één en men voelt daar meer voor de gezamenlijkheid, zoals een bondgenootschap behoort te zijn, dan dat één bondgenoot niet meer in staat zou zijn om noodzakelijke taken mee te helpen vervullen. En nu kreeg Vredeling op z'n kop, dat hij die socialistische eis (nog) niet heeft kunnen verwezenlijken. De arme man is er kapot van en gelooft het eigenlijk verder wel. Hij is bepaald niet van plan om in een nieuw kabinet wederom de taak van defensieminister op zich te nemen. Hij hoopt Lardinois in Brussel te kunnen opvolgen. Er lag bovendien ook de eis van CDA en WD om voor defensie 150 miljoen meer uit te trekken. Ook al zo'n moeilijk punt dus voor een straks voort te zetten samenwerking met het CDA. In het licht van de aanstaande verkiezin gen treden conflicten in de PvdA steeds sterker naar voren. Eigenlijk is dat geen wonder, want het progressieve beleid komt onder steeds hogere spanningen te staan, doordat de economische toestand eerder tot matiging van de socialistische eisen dwingt dan tot 'n verdere uitbrei ding ervan. Al die verlangens kosten de gemeenschap of groepen daarvan weer grote financiële offers en de welvaart krimpt zodanig in, dat er nauwelijks nog iets af kan. Deskundigen voorzien boven dien dat we de bodem van de put nog niet hebben bereikt. Sinds maandag 8 november j.1. wordt op de vliegbasis Soesterberg een niet tevo ren aangekondigde internationale oefe ning gehouden ter beproeving van de taakverdeling. In het kader van deze oefening zijn er deze dagen verhoogde luchtaktiviteiten, waarbij de vliegtuigen de basis in andere richtingen en op andere hoogten overvliegen, dan gebrui kelijk. De dichtbevolkte gebieden zullen echter zoveel mogelijk worden gemeden. Deze vluchten zijn gepland in de oefe ning en worden gecontroleerd, zodat de eventuele overlast voor de omwonenden tot een minimum wordt beperkt. Met de aanhouding van J. J. W. (16)H. J. D. (16); J. G. M. van B. (19) en R. W. (17) allen uitSoestzijn de daders bekend van de mishandeling van de 17-jarige R. V. op de Gerrit vander Veenstraat. Het bjeek achteraf gegaan te zijn om de beslechting van een andere ruzie. De 18-jarigen A. J. van den B. en T. S. van T. hebben aan de politie bekend de 17-jarige G. K. mishandeld te hebben. K's poncho werd door hen aan flarden gescheurd en zijn bril werd kapot gesla gen. De schade zullen de knapen vergoe den. Aanleiding voor de vechtpartij: een vlaag van baldadigheid. t

Soester Courant | 1976 | | pagina 1