Soester plannen inbouwen in prevalerende rijksplannen Stichting Jeugdzorg nu met eigen bus Prins Teun I leidt Karnaval 1977 St. Nicolaas- route a.s. zaterdag Geen zorgen voor de toekomst CDA-soos met Tweede Kamerleden: Barokconcert in Baarn Scherp toezicht op vuurwerk-verkoop [foto Herman van Dam] donderdag 18 november 1976 55e jaargang no. 14 SOESTER S COURANT bonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Het CDA-forum met van links naar rechts drs. D. F. v. d. Meigespreksleider J. Zwaanenburg, fractievoorzitter J. van Poppelen en mevrouw A. M. C. V. Groensmit-v. d. Kallen. [foto Herman van Dam] Na de CDA-soos die maandag in Soest in gebouw De Open Hof gehouden werd, zal menig gemeenteraadslid zich kunnen afvragen waar hij, wat de ruimtelijke indeling van Soest betreft, eigenlijk mee bezig is. Het Tweede Kamerlid, mevrouw A. M. C. V. Groensmit-v. d. Kallen, die samen het haar collega drs. D. F. v. d. Mei, als verlengstuk op hun werkbezoek aan de provincie Utrecht, de soos bezocht, gaf duide lijk te verstaan dat de gemeentelijke plannen ingebouwd moeten worden in de meer jarenplannen van andere overheden. Omdat de verstedelijkingsnota, naar mevrouw Groensmit verwachtte, mei volgend jaar in de Kamer aan de orde komt, zou een vraagteken gesteld kunnen worden bij de Soester aktiviteiten rond het ontwikke lingsplan. Dit temeer, omdat mevrouw Groensmit geen blijk gaf kennis te hebben van de hier circulerende geruchten, dat de 3000 tot 6000 woningen voor Soest en Baarn, niet gebouwd behoeven te worden. In tegendeel; zij zette uiteen hoe moeilijk het wel lag, nu de gemeente Amersfoort zegt geen kans te zien de haar toebedeelde 10.000 tot 15.000 huizen te bouwen en de Kamer van Koophandel te Amersfoort aan dringt op steeds meer woningen, in verband met de werkgelegenheid. Naar haar mening werd het in de regio Amersfoort tijd, dat de in het samenwerkingsorgaan samenwerkenden gemeenten, één lijn trekken. In dat verband was de opmerking van CDA-voorzitter K. Buwalda waardevol, dat het mogelijk ook tijd werd, dat de diverse CDA-raadsfracties in de regio wat meer en nauwer contact gaan onderhouden. De avond leek aanvankelijk een wat zin loos verloop te krijgen. Dat kwam door dat de beide Kamerleden nogal afwim pelend wat vragen beantwoorden: dat was nu eenmaal zo; een zuiver plaatse lijke situatie, waar wij niet mee op de hoogte zijn; enz. Die antwoorden kreeg de heer G. Ver kade, voorzitter van de Soester Onder nemer op zijn vragen of er sprake zou kunnen zijn van financiële schadeloos stelling aan ondernemers, die door over- heidsplannen in de moeilijkheden geko men waren; of er niet iets gedaan kon worden tegen een of tweemans bezwaar schriften, waardoor plaatselijke belan gen in de vernieling gingen en of door deze aktiës niet de landelijke economie op de rand van de afgrond was gebracht. Verkade hoorde kort en goed dat er van schadeloosstelling nauwelijks sprake kon zijn. Ook werd naar de mening van de heer v. d. Mei, de rand van de afgrond niet bereikt door dergelijke akties; het was een internationaal probleem, en de heer Verkade kreeg de raad zichzelf ook niet maar de afgrond toe te praten". Mevrouw Groensmit zei wel dat het CDA de wet Ruimtelijke Ordening, juist op het punt van de bezwaarschriften had willen veranderen. Helaas was de Raad van Advies het met die visie niet eens. De heer H. Teeuwen trachtte vervolgens met een vraag over de ordening van de ruimte en de ordening van de bestuurs- chaos, de avond wat meer in de richting van de Kamerleden te trekken en al hoewel hij uit het antwoord van mevr. Groensmit hoorde dat zij tegen de be stuurlijke indeling van Nederland in 24 provincies was en een voorstander van regionale gemeenten, kapte voorzitter Zwaanenburg de discussie af. Hij wilde op plaatselijke situaties doorgaan. Dat lukte nauwelijks, omdat de Kamer leden er in 't geheel niet mee op de hoogte waren; te verklaren overigens, omdat Soest landelijk niets voorstelt. Mevrouw Groensmit sprak in dit verband van een „komische situatie", dat tot bij de Kroon gelijk gezocht werd om woningen te mogen bouwen in Overhees 3 en 4. Vlak voor de pauze kwam er wat meer lijn in het gesprek, toen de heer A. v. d. Breemer informeerde naar alle verschil len in de rijks-, provincie- en gemeente plannen. CDA-fractie voorzitter, de heer J. van Poppelen, sprak van „duidelijke onduidelijkheid voor de gewone burger" en hij noemde, als het zo met de regio vorming doorging als nu, het een kwes tie van verspillen van geld. Mevrouw Groensmit maakte de proble men voor de Tweede Kamer duidelijk: tegen de verstedelijkingsnota waren dui zenden bezwaarschriften binnengeko men. De moeilijkheid bleef dat waar Amersfoort en Soest/Baarn grote aan tallen nieuwbouw woningen afwezen, de Kamer van Koophandel aandrong op bouwen van woningen. „Wat moet je in dit verband provinciaal gezien met re- klameborden van de gemeente Maars- senbroek - vestig u in onze gemeente -" merkte mevrouw Groensmit op. Over de verstedelijkingsnota werd na de pauze doorgepraat. De CDA-er Olden- boom kreeg op zijn verklaring, dat Soest er goed aan gedaan had het raam- structuurplan vast te stellen („een pri mair belang in Soest bekend te maken wat wij willen", aldus de heer Olden- boom) te horen dat Soest niet op een eiland leefde. Men moest hier niet ego centrisch denken en de Soester plannen dienden getoetst te worden aan het al gemeen belang. „Het is niet meer dan een Soester besluit", vond mevrouw Groensmit. Druk werd daarna gediscussieerd over het fenomeen van de „amenderende motie" en het verschil met een gewone motie; de onaanvechtbaarheid van de planologische kernbeslissingen, enz. Aandacht werd gevraagd voor de pro blemen van de agrariërs, in verband met het opdringen van de woonbebouwing en ook nog het bijzonder onderwijs. De 40 belangstellenden hoorden mevr. Groensmit tenslotte verklaren dat de CDA-kamerfractie nog niet aan denken over de verstedelijkingsnota toegeko men was: „wij verzamelen slechts gege vens". Zij zei bovendien dat de avond in Soest niet veel nieuws gebracht had („u heeft niet veel nieuws toegevoegd vanavond; alles was al bekend"). Daar mee kon men het wel doen en velen zullen teleurgesteld naar huis gegaan zijn. Voorzitter Buwalda voelde dat aan: „Leuk dat u geweest bent; onze vragen kwamen daardoor boven het normale soos-niveau. Toch zullen wij uit moeten gaan op wat intensiever CDA-contact in regionaal verband". De complete Raad van Elf van de Narre Knollen met Prins Teun I en de dansmariekes. Donderdag 25 november geeft de Christ. Oratorium Ver. Baarn een Barokconcert in de Pauluskerk op de Brink te Baarn. Aanvang 20.00 uur. Uitgevoerd worden o.a. Magnifisat van Vivaldi en Trauer- cantate van Telemann. Verder nog wer ken van Buxtehude en Handel. De vol gende solisten verlenen hun medewer king: Maryke Suurmond, sopraan; Ine Poels- ma, mezzo-sopraan; Peter Kooy, bas; Hans Cuypers, hobo; Peter van Dijk, orgel. De begeleiding is in handen van het Utrechts Kamerorkest. Het geheel staat onder leiding van Jos van Veldhoven. De toegangsprijs bedraagt 5,-. Bejaarden paspoort 4,- en jeugdkaarten 2,50, uitsluitend aan de kerk. Kaarten ver krijgbaar bij de Boekhandel. WV en Fa. Schuyff, allen te Baarn, mevr. A. M. Spil-Beeke, Weteringstraat?, Baarn. Het was erg vervelend dat nu uit een kabinet steunende partij die aandrang kwam om de defensiebegroting te verho gen. Dat heeft in het kabinet wel weer wat interne moeilijkheden veroorzaakt. Die motie van de ARP zou in de Kamer een meerderheid hebben verworven, dus een nederlaag voor de regering. Maar voor 150 miljoen kun je toch, vlak voor de eindstreep, terwijl niemand al klaar is voor de verkiezingsstrijd, het op een regeringscrisis laten aankomen! Raar moest dus een oplossing voor gevonden worden. Met over en weer praten kwam er dan ook zoiets uit de bus. Er is nog een compensatiepotje voor loon- en prijs stijgingen, daar had de defensie eigen lijk niet evenveel als de andere departe menten uit toebedeeld gekregen, om vooral maar de goede wil tegenover de linkse achterban te tonen. Welnu, de uitkering uit dat potje zou dan wat verhoogd worden. Dat zou dan uiteindelijk neerkomen op bijna dat geëiste bedrag van 150 miljoen. Maar dat was natuurlijk niet als aanzet voor de vervanging van die vliegtuigen, doch om andere kostenfactoren wat te verbe teren. En de eerst zo hoog van de toren geblazen hebbende ARP ging met die teozegging akkoord, het snoepje van de week was voor hen voldoende om zich verder maar geen zorg meer te maken over de kracht van onze defensie. Maar straks in de verkiezingsstrijd zal men waarschijnlijk nog hoog opgeven van de wil die de ARP dan toch maar bezield om de defensie nog zo goed mogelijk op peil te houden. Zo gaat dat in de politiek. Om dezelfde redenen dat dit kabinet naar de eindstreep gesleurd moet wor den, maakt het grootste deel van de regeringspartijen er ook geen bezwaar tegen om het in Angola oorlog voerende Cuba 15 miljoen zogenaamde ontwikke lingshulp te blijven geven. Als dat Angola niet, dankzij de communistische hulp, een links georiënteerde regering had gekregen, maar een van de andere partijen daar de overwinning had be haald, dan zou het land dat deze partij hielp door onze pogressieven zeker uitge sloten worden van alle Nederlandse ontwikkelingshulp. Nu echter niet Men beweert doodleuk, dat die hulp voor medische doeleinden bestemd is en dus niet ten goede komt aan de Cubaanse strijdmacht in Angola. Neen, daar zou. hét ook zeker te weinig voor zijn. Maar zo wordt ons geld dan verkwist aan oorlogvoerende naties, als die maar van linkse signatuur willen zijn. En ook via dat Angola en vervolgens Rhodesië en Zuid-Afrika wordt de kracht van de westelijke defensie dan stukje voor stukje afgebroken. Het principe van zelfbeschikking voor de inheemse volke ren is natuurlijk juist, maar die theorie heeft ook een praktische uitwerking op onze eigen toekomst. Bij een geleidelijke ontwikkeling van die zelfstandigheid zou veel strijd en communistische invloed voorkomen kunnen worden. Maar juist daarom schijnt men haast te willen maken met die zogenaamde „bevrij ding", want dat is gunstig voor een uiterst links georiënteerd bestuur in die gebieden. Hoeveel mensenlevens dit dan ook moge kosten en hoeveel vrijheid daardoor tenslotte verloren gaat. Doch daarover doordenken getuigt van een frusterende rechtse mentaliteit. Hoe durft iemand zo de toekomst te beschou wen! Verder kijken dan je neus lang is, past niet in een wil tot hervorming. In de periode van 27 t/m 31 december mag vuurwerk verkocht worden aan personen van 18 jaar en ouder. Men is wel eens de mening toegedaan, dat zgn. klein-vuurwerk, zoals rotjes e.d., wel aan personen jonger dan 18 jaar verkocht mag worden. Dit is echter niet juist. Alleen de verkoop van ammorcestroken (klappertjes) is niet aan een leeftijd gebonden. Het afsteken van vuurwerk is uitsluitend toegestaan op 31 december na 18.00 uur tot 1 januari 01.00 uur. Ook dit jaar zal de politie scherp toezicht houden op de ver koop en het afsteken van vuurwerk. Bij overtreding zal zonder pardon proces verbaal worden opgemaakt. De handela ren lopen het risico, dat hun hele vuur- werkvoorraad in beslag wordt genomen. Rob van Dijkhorst algemeen jeugdleider van de Stichting Jeugdzorg Soest, heeft vorige week in gezelschap van zijn me dewerkster mej. I. Brand, bij garage Stam een tot bus omgebouwde Renault- Saviem bestelwagen in ontvangst geno men. De bus gaat als trekker fungeren voor de grote caravan waar de Stich ting wekelijks op 5 plaatsen in Soest een standplaats kiest ter uitbreiding van haar aktiviteiten. Ook aan de bus zelf is bij deze aktiviteiten een plaats toebedeeld. Ze gaat fungeren als extra werkruimte. Op maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag van 14 tot 17.30 uur en 's avonds van 19 tot 20.30 uur; op woensdag van 14 tot 17 uur en 's avonds van 19 tot 20.30 uur wordt de bus met caravan op een vaste plaats geparkeerd. Maandag in Klaarwater op het parkeerterrein bij Honsbergen; dinsdag op de Eng nabij de Rubenslaan; woensdag in Colenso; don derdag op het parkeerterrein bij de Smitshof en vrijdag in de wijk 't Hart op de Groen van Prinstererstraat. De stichting beschikt over de jeugd huizen Vangrail en Praatpaal en de 2 caravans Span en Oekoe bij het pension Het Witte Huis aan de Birkstraat. A.s. zaterdag 20 november doet Sint Nicolaas Soest aan. Hij arriveert met de trein die om 13.27 uur stopt bij station Soest-Zuid. Daar worden welkomswoor den gesproken en vervolgens wordt in een open rijtuig een tocht door Soest gemaakt, die om circa 14.40 uur, eindigt bij het gemeentehuis. Daar wordt de Sint ontvangen door de burgemeester. De Heilig Man wordt ook dit jaar weer vergezeld door tientallen zwarte pieten. In de stoet lopen en rijden mee PVO, vier ruiters van de ruitersportvereniging Soest, een „snoepauto" en diverse ande re personenauto's beschikbaar gesteld door garage Stam. De route is als volgt: N.S.-station Soest- Zuid, Eikenlaan, Buntweg, Schouten kampweg, Ossendamweg, Nieuweweg, Eigendomweg, Weegbreestraat, Dal- weg, Beukenlaan, Beetzlaan, Waldeck Pyrmontlaan, Nassaulaan, Nassau- plantsoen en via de Van Weedestraat naar het gemeentehuis. Natuurlijk liep het weer met een sisser af, die aandrang van de ARP om de defensiebegroting met 150 miljoen te verhogen. Die eis was eigenlijk bedoeld als een eerste aanzet tot vervanging van de Neptune-verkenningsvliegtuigen, kis ten die nodig vervangen moeten worden, omdat ze langzamerhand niet veel meer zijn dan een stuk verouderd speelgoed. Maar de vervanging ervan zou min of meer neerkomen op een versterking van ons defensie-apparaat en dat past nu eenmaal niet in de politieke gedachten- gang van de radicale progressieven. Zolang we dan nog lid moeten blijven van de NAVO dienen andere leden van dat bondgenootschap maar op te draaien voor de verkennings- en duikbootbestrij- dingstaak van dat deel van de marine luchtvaart. En minister Vredeling kreeg het van zijn eigen partijgenoot Dankert op z'n boter ham, dat hij nog geen succes had ge boekt ten aanzien van die taakafschui- ving. Als de Nederlandse linksradicalen zoiets willen, dan dienen de andere leden' van de NAVO daar toch aan toe te geven! Vredeling kon er alleen maar op antwoorden, dat hij er echt wel z'n best voor deed, maar dat hij in deze bleef als een roepende in de woestijn. De anderen willen niet. De overdracht van de bus aan jeugdleider R. van Dijkhorst. V.l.n.r. de heer J. Stam, mej. I. Brand en de heer R. van Dijkhorst van „Jeugdzorg" en de heer G. Stam sr. Zaterdagavond was het dan zover. Prins Teun I van het Soester Karnaval heeft zich aan het Soester publiek gepresenteerd. De Soester Karnavalsvereniging „De Narre Knollen" organiseerde zaterdagavond in het restaurant van het Soester Na tuurbad het traditionele Prinsenbal, waarop uitsluitend leden van de vereniging met hun dames toegang hadden. Dat velen op de karnavalsavond van het nieuwe seizoen het bekend maken van de nieuwe prins wilden mee maken, bleek, toen om ongeveer 9,30 uur, het tijdstip waarop de prins zijn opwach ting zou maken, zeker zo'n 250 karna- vallisten in huis waren. Ook op dit tijdstip heette de voorzitter van „De Narre Knollen" en voormalig Prins Wulf I, de heer Frans Bosman, de aanwezigen hartelijk welkom, waarna de dansmariekes met medewerking van de Boerenkapel uit Soesterberg een leuke dansshow opvoerden. Aansluitend hierop riep de voorzitter de leden van de nieuwe Raad van Elf bin nen, waarbij gelijktijdig prachtige kari katuur-tekeningen van deze heren wer den getoond. Deze wel bijzonder goed gelijkende tekeningen werden op ver schillende plaatsen in de zaal opgehan gen. Naast deze nieuwe Raad van Elf traden als nieuwe adjudanten naar vo ren voorzitter Bosman hun onderschei ding, die zij tijdens het komende karna val zullen dragen. De heer Verweij verzocht de Raad van Elf de nieuwe prins bij zijn entree te hel pen en te begeleiden. Dit was ook wel nodig, want de prins was „verpakt" in 2 op elkaar geplaatste biervaten, waar uit hij snel werd bevrijd. Nadat de prins zich nog even geheel had gekleed, bleek al snel, wie de nieuwe prins voor het komende Karnaval zou worden. Het was de heer Toon van de Linden, eigenaar van de bekende slijterij aan de Soesterbergsestraat, die zich het gehele Karnaval Prins Teun I zal noe men. De nieuwe prins, die al jaren lid is van de Raad van Elf is feitelijk het karnaval- vieren met de paplepel ingegeven. Zijn vader „Ben" heeft al sinds de eerste karnavalsfeesten, zo'n 20 jaar geleden, al dienst gedaan als adjudant en lid van de Raad van Elf. Na het welkomstwoord door de voorzit ter dankte Prins Teun I tijdens een toe spraak het bestuur van de vereniging en de leden van de Raad van Elf voor zijn verkiezing, terwijl de bestuursleden nu ook de gebruikelijke onderscheiding ont vingen. Na dit officiële gedeelte werd er o.l.v. de Prins en de Raad van Elf met mede werking van het muziektrio Siem Haas winkel een groot dansfeest gehouden, dat tot in de kleine uurtjes duurden. Dat na afloop van het feest de gebrui kelijke borrelbus klaar stond, werd door vele bezoekers bijzonder gewaardeerd. De voormalige Prins Wulf op het moment dat hij de nieuwe Prins Teun I de versierselen, behorende bij zijn waardig heid, gaat omhangen. [foto Herman van Dam]

Soester Courant | 1976 | | pagina 1