Enthousiaste ontvangst van Sint Nicolaas van de Verenigde Naties. PvdA-Soest gaat praten over beruchte resolutie 30 jaar Unicef Partij van de Arbeid/PPR Ontstemming over vermeende uitbreiding rijweg in „Soest-Midden" Schakel voor opstellen overheidsplannen ook bedrijfsleven in Waar ligt de onderste steen? Geen bouwvergunning zonder grondafstand Geen spreekuur Misverstanden winkelbestemming „Soest-Midden" VVD-Open Huis Afdeling komt met drie amendementen t Donderdag 25 november 1976 55e jaargang no. 14 SOESTER i COURANT Abonnwient per Kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal 110,-. Verschijnt iedere donderdes UitgaveDrukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Bijzonder hartelijk en enthousiast is Sint Nicolaas zaterdag j.1. weer in Soest binnen gehaald. De regie was als vanouds: welkomswoorden namens het Sinterklaascomité door de heer J. Brouwer; een optocht „achterlangs" met ruiters en de Soester muziekvereniging PVO, compleet met puppyrettes en majorettes; de Sint in een rijtuig en de Zwarte Pieten „goed doend" er om heen. De route was goed bezet en bij de Smits hof was er zelfs geen doorkomen aan. Toch vorderde men gestaag en niet eens zoveel achter op het schema werd het gemeentehuis bereikt. Ook daar was een aanzienlijke kinderschare, verge zeld van ouders samengestroomd. Zij waren vanaf 2 uur aangenaam bezig gehouden door drumband en majorettes van De Springbokken, die het ene inge wikkelde patroon na het andere op het wegdek „legden". Hun optreden werd afgewisseld met vrolijke sinterklaaslied jes via de luidspreker. De Sint werd bij aankomst op het bordes welkom ge heten door loco-burgemeester Ebbers. De heer Ebbers verving de burgemees ter, die op vakantie is. Aangenaam moet de Sint verrast zijn door het zang-optre den van de „loco", die met forse stem en dito moed het „Zie ginds komt de stoomboot" niet alleen inzette, maar ook tot het einde toe meezong. De Sint beloonde dat achteraf met een welver diende taart. Sint Nicolaas dankte de kinderen voor de fijne ontvangst. Hij spoorde hen aan vooral hun leeftijdgenootjes in het zie kenhuis en andere tehuizen niet te ver geten en hen te verrassen met een leuke kaart. Hij stelde vervolgens zijn jongste Pietje voor: Mandolino, de opvolger van Pietje Marcelino, die jaren geleden de Sint begeleidde. Nadat nog een Sinterklaaslied gezongen was, trok het gezelschap zich terug in het gemeentehuis, vanwaar uit de Sint later zijn bezoeken aan diverse instellingen begon. Op het bordes van het gemeentehuls was ook de wethouder van cultuur, mevrouw M. van Stiphout-Croo- nenberg en gemeentesecretaris H. Bor- reman. Soesterberg Ook in Soesterberg werd de Sint binnen gehaald en daar nam wethouder Plomp de honneurs waar. De Sint arriveerde op een schimmel, voorafgegaan door de drumband en majorettes van AGAVS. Wethouder Plomp merkte tijdens zijn welkomswoyd op dat Soesterberg wel blij mocht zijn met het vliegveld, anders was het de Sint nooit gelukt op tijd per helicopter te arriveren. Ook de actualiteit van de verkeerspro blemen en oversteekplaats op de rijks weg kwamen aan de orde en het deed de Goed Heilig Man kennelijk veel ple zier, dat de gemeente Soest haar best deed om de problemen opgelost te krijgen. In Soesterberg mocht Piet „Pedro" mee voorop lopen en in het officiële ontvangst gezelschap bevond zich de heer J. Luyf. De muziekvereniging Odeon zorgde vóór de komst van de Sint voor de muzikale noot. De Sint met Pietje Mandolina tijdens de ontvangst op het bordes van het gemeentehuis. Rechts, bij de microfoon, loco-burgemeester Ebbers. [foto Herman van Dam] Tijdens een bijeenkomst in café Soestdijk hebben de bewoners van de rijksweg, wonend binnen het bestemmingsplan „Soest-Midden" duidelijk gemaakt dat zij met hun huidige leefsituatie vrede hebben. Voor hen behoeft de rijweg, noch het fietspad en het trottoir verbreed te worden, zoals het nieuwe bestemmingsplan aan geeft. Met niet mis te verstane voorbeelden werd overigens aangetoond dat de ge meente in sommige gevallen huiseigenaren chanteerde. Een aantal mensen stond onder dwang grond aan de gemeente af en dat hield verband met b.v.het realiseren van garagebouwplannen. Het afstaan van een stuk grond was voorwaarde voor het krijgen van de bouwvergunning. De bijeenkomst had soms, vooral in het begin een chaotisch karakter. Met name wond men zich danig op over de „lijnen in het plan", die de verbreding aanga ven en waardoor veel bewoners afstand van enig grondbezit zouden móeten doen. Men vreesde waardevermindering en de organisator van de avond, de heer A. van der Drift, wilde nagegaan zien welke mogelijkheden er in de wet geboden werden om een schadeloosstelling te krijgen. De heer v. d. Drift meende dat verbre ding van de rijweg, ook méér verkeer zou gaan betekenen: „We vragen niet om het verkeer stil te leggen, maar we moeten het ook niet gaan stimuleren en dat gebeurt wanneer de plannen worden uitgevoerd. Laat het gemeentebestuur in plaats daarvan maar eens zeggen daar kunnen we onze inwoners niet ver der mee belasten", aldus de heer v. d. Drift. Hij pleitte voor herstel van de inmid dels in de loop der jaren goeddeels ver dwenen bomenrij en hij hoorde van de heer B. J. van Os, als bewoners van de rijksweg ook aanwezig, dat dit binnen kort gaat gebeuren. Overigens verklaar de de heer Van Os tot geruststelling van velen, dat op de plankaart abusievelijk een wegbreedte van 7.50 meter is aange geven; de weg blijft zoals hij nu is, dus 6.80 meter. Wel zou in verband met aanpassing van de voetpaden aan de geldende normen een aantal mensen een stukje van hun voortuin moeten afstaan. Het voetpad wordt dan van 1.20-2 meter breed, maar uit de vergadering werd al direct opgemerkt dat 1.20 meter voldoen de was gelet op het weinige gebruik dat van het voetpad wordt gemaakt. Door de uitleg van de heer Van Os waren de meeste bezoekers in zoverre tevreden gesteld, dat de ergste somberheid ver dween. Toch zullen zij het gemeente bestuur hun mening kenbaar maken over het ontwerpplan. De bestaande si tuatie mag voor hen blijven, zoals hij nu is. Chantage In de vergadering van de commissie Ruimtelijke Ordening heeft de heer K. de Wilde (PvdA) inmiddels vragen ge steld naar aanleiding van de chantage- beschuldiging. Hij wil uitgezocht hebben of deze aantijgingen terecht is. Ook stelde hij een vraag over de verkeerde wegbreedte en de heer J. van Poppelen (CDA) adviseerde de gebruikte kaarten te vervangen door andere „zonder fou ten". Er zaten er meer in, wist hij. De commissie ging niet akkoord met de op merking van gemeentezijde, dat het juist om niet-difinilleve kaarten ging. Men wil een betere voorlichting voor de belang hebbenden. In de Tweede Kamer-debat over de zaak Menten heeft minister Van Agt o.a. gezegd, dat al moest de onderste steen boven komen er zal worden uitgezocht waarom Menten niet bijtijds in hechtenis is genomen en kans kreeg aan zijn be rechting te ontsnappen. Of die onderste steen boven zal komen lijkt echter zeer de vraag. Er moet na tuurlijk, nadat minister Van Agt naar Roemenië was vertrokken, in justitiële- of politionele kringen iets gebeurd zijn, waardoor de over vele relaties beschik kende Menten nog net de tijd kreeg om te vluchten. De ontwikkeling van deze onverkwikke lijke zaak werpt meer vragen op dan alleen: hoe heeft Menten geweten dat hij juist en pas op maandagmorgen in hechtenis zou worden genomen? Waarom heeft, nadat het besluit tot zijn arrestatie genomen was, de uitvoering ruim 4 dagen moeten wachten? Waarom werd zijn wo ning vanaf het moment niet in de gaten gehouden? Waarom wilde men wachten op het In handen hebben van het aller laatste bewijs voor zijn vermoede schuld aan oorlogsmisdaden in Polen en op hui dige Russisch grondgebied eer hem in hechtenis te nemen? Het komt toch vaker voor dat tijdens de voorlopige hechtenis nog naar verdere bewijzen wordt gezocht. Vooral intrigeert ons de vraag: waarom en waardoor speelde dit justitiële spel zich juist af tijdens de da gen dat Van Agt, zoals men wist, in het buitenland zou zijn? En daarop aan sluitend de vraag: waarom moest de dag na zijn terugkomst de minister reeds in de Kamer ter verantwoording worden ge roepen, in welke korte tijd hij zich na tuurlijk onmogelijk volledig had kunnen oriënreren en doen informeren over de toedracht van alle feiten. IX december 1946 keurde de algemene vergadering van de Verenigde Naties, op aan beveling van de economische en sociale raad, de resolutie 57 [1] goed, waarin besloten werd tot oprichting van het Kinderfonds der Verenigde Naties: Unicef. Het Fonds gaat gebruikt worden om hulp te verlenen aan kinderen en jongeren in de landen die werden aangevallen, om hun wederaanpassing te verzekeren; om hulp te verlenen aan de kinderen en jongeren van de landen die tot nu toe geholpen werden door de UNRRA .en om te zorgen voor het welzijn van de jeugd in het algemeen. Op 1 januari 1947 benoemt Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N., Maurice Pate tot directeur-generaal van de Unicef en dan zet UNICEF zich aan het werk met 121 personeelsleden. Werk is er volop en zal er ook wel i blijven.Er leven meer dan een miljard I kinderen op onze wereld en drie van de j vier leven in economisch onderontwik kelde landen; arme landen, waar hon ger, ziekten en onwetendheid het wel zijn van het kind van alle kanten bedrei gen. Om hen te helpen is geld nodig en dat is er in 1975 voor 78,3% gekomen van regeringsbijdragen; voor 9,5% van gif ten en donaties van individuele personen of groepen; voor 6,2% van de opbrengst van de wereldwijde Wenskaartenaktie en nog voor 6% van andere inkomsten. Unicef is echter geen liefdadigheid. De landen worden gesteund volgens een help-u-zelf-systeem, dat permanente verbetering van het welzijn van kinde ren waarborgt. De hulp van Unicef moet aangevuld worden met materiaal en mankracht, die ter plaatse beschikbaar zijn. Zo komt het dat landen, die hulp ontvangen, gemiddeld 2% maal zoveel besteden aan een project als Unicef. De zorg van Unicef is langzamerhand uitgegroeid tot een zorg van de wieg tot het ogenblik, waarop het kind ophoudt kind te zijn en zijn eigen weg kan gaan De behoeften waarin Unicef tot dan moet voorzien liggen op het terrein van de gezondheid, de voeding, het maatschap pelijk welzijn, het onderwijs, de beroeps keuze en de opleiding tot een beroep. Unicef werkt heel nauw samen met het Bureau voor Sociale Zaken van de V.N. met de Voedsel- en Landbouworgani satie; met Unesco de opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organi satie van de V.N. en met de Wereldge zondheidsorganisatie. Dit garandeert dat een plan technisch goed in elkaar zit, alvorens er geld aan besteed word. Bovendien kan technische hulp op ver zoek geleverd worden bij het voorberei den en uitvoeren van zo'n Unicef-project Unicef kan geholpen worden door het overmaken van een gift op postrekening 7515 t.n.v. Unicef Den Haag, maar óók door het kopen in deze tijd van het jaar van wenskaarten, agenda's en bouw platen. In Soest kan men terecht bij het VW- kantoor aan de Steenhoffstraat; firma De Ster, Winkelcentrum Van Weedestr.; Ton Beuken, Soesterbergsestraat 51a; Mevrouw Weitzel, Van Straelenlaan 44; mevrouw Van Zoest, Sparrenlaan 4; me vrouw Vermeulen, lnsp. Schreuderlaan 4 en de Ned. Credietbank, Torenstraat 47. De burgemeester is verhinderd dinsdag 30 november spreekuur te houden. En aangezien hij ook de lijsttrekker is voor het CDA kwam deze kwestie erg goed van pas voor het pololitieke verkie- zingsspel. Is daarom Menten soms tijdens Van Agt's afwezigheid getipt? Dat op de ze lijsttrekker alle schuld en verant woordelijkheid voor Menten's ontsnap ping kon worden geschoven, kwam juist op dit moment natuurlijk wel erg goed uit. Dat er ondanks de pogingen van links tot verhindering ervan toch een CDA tot stand is gekomen ligt in progressieve kring niet zo lekker. In '73 had men al verwacht, dat door de verwerkte twee spalt tn de christendemocratische partij en zij niet meer een sterke en beslis sende factor in de politiek zouden kunnen worden. Nu Opinipeilingen ook nog aan duiden dat het toch gevormde CDA mis schien zelfs de grootste groepering dreigt te worden, komt een ontluistering van de lijsttrekker ervan wel erg goed van pas. Mede gezien het haastige debat in de Ka mer zou het ons niet verwonderen als er onder de zaak Menten ook een zuiver politieke steen ligt. Maar die zal wel nooit opgegraven en zeker niet herkend worden. In het concept-bestemmingsplan „Soest- Midden" is voor de Steenhoff straat (van af de Raadhuisstraat) en de Middelwijk straat een woonbestemming opgeno men. Dat houdt echter niet in dat de bestaande winkels (die ln het plan ook een woonbestemming gekregen hebben) op stel en sprong moeten verdwijnen. In tegendeel, zij kunnen blijven tot in lengte van jaren, mits het „wlnkelgebruik" niet veranderd wordt. Men kan dergelijke panden dus ook als „winkel" doorverko pen en de branche mag dan uiteraard veranderd worden. Wel is het zo, dat er, indien het bestem mingsplan eenmaal aangenomen is, be perkte uitbreidingsmogelijkheden zijn, en óók, dat wanneer er van een winkel een woonhuis is gemaakt, men er daarna niet opnieuw een winkel in kan vestigen. Er bestaat voor de deelname aan de inspraakgroepen, die zich met het plan gaan bezighouden, vrij grote belangstel ling. Meer dan vijftig mensen hebben zich al opgegeven. Ieder die zich heeft aangemeld, krijgt over enige weken van de gemeente een uitnodiging voor de eerste bijeenkomst en daar zal nader uiteen gezet worden hoe het verdere verloop van de Inspraak gaat. In een zeer genoegelljke sfeer is maandagavond in het VVD-Open Huis, dat in Hotel van de Brink gehouden werd, gediscussieerd over een aantal specifiek gemeente lijke zaken. Met name werd de mening van de VVD-raadsleden gevraagd over de bouwwinkel en de schoolgrenzen; lang werd stil gestaan bij het verwachte effect van dc functie-waardering van het ambtenarencorps en tenslotte werd de suggestie gedaan om de hockeyclub met spoed niet één maar aan drie velden te helpen. Wat de bouwwinkel betreft, werd gewe zen op de mogelijkheid van doublure, vooral omdat een aantal ambtenaren voortreffelijk in staat is gebleken goede en accurate informatie te geven. En daar stond tegenover dat een insider verklaarde dat bijvoorbeeld de archi- tectwinkel in Utrecht niet zo'n succes was. De schoolgrenzen, zo werd in de discus sie duidelijk, zijn of worden iq theorie opgeheven. In de praktijk zal echter steeds het kind dat in de naaste omge ving van een school woont, bij plaatsing op die school voorkeur krijgen. Gewezen werd in dit verband op de verkeerssitua tie in Soest en de veiligheid van de kin deren. op planningsproblemen rond de scholenbouw, op de theoretische moge lijkheid van enerzijds leegstand van lokalen en anderzijds overbezetting van één school. Bij de discussie rond de functiewaarde ring van ambtenaren werd door een van de bezoekers aan het Open Huis de zeer openhartige opmerking gemaakt: „Alsu deze waardering door een ambtenaar laat opstellen, dan wordt het resultaat nooit dat er ambtenaren teveel zijn. De opmerking werd gemaakt nadat de raadsleden uiteengezet hadden dat voor dit werk één yan de ambtenaren een extra opleidingscursus gevolgd had. In dat verband, maar ook in het alge meen, werd door de bezoekers gepleit voor inschakeling van het bedrijfsleven bij het opstellen en uitvoeren van ge meentelijke plannen. Opgemerkt werd dat met name voor het opstellen van bestemmingsplannen, iedere gemeente haar ambtenarencorps uitbreid; amb tenaren die tot in lengte van jaren in dienst gehouden moeten worden, ook als hun specifieke werk voltooid is. Als voorbeeld van een andere werkwijze werd Rotterdam genoemd, waar parti culiere bedrijven zich met dit werk bezig houden in opdracht van de gemeente. Voor de hockeyclub werd tenslotte een lans gebroken om de vereniging nog vóór haar 25 jarig bestaan, volgend jaar te helpen aan drie velden mét club- en kleedaccomodatie op het nu aangekoch te complex aan de Koningsweg, hoek Dorresteinweg. J fl "SI ^èn van de PrachtiSe kaarten, die in het M eTll^k/>i/W9T/\M/aOi kader van de kinderpostzegelaktie, te II" 1/ KJLIIlIt5I IUIIII» koop zijn; „SungVo-Dinh" (Vietnam) Dit was eigenlijk onbehoorlijk, hoezeer het gebeurde dan ook weer vele emoties in ons volk had losgeslagen. Waarom dus werd niet Menten overvallen maar wel minister Van Agt, die op de uitvoe ring van het genomen besluit tot in hechtenisneming van Menten geen ken nis drpeg en er geen invloed op had gehad. Juist vanwege zijn verantwoordelijkheid voor het gebeurde ware het fatsoenlijker geweest hem de tijd te gunnen zich er geheel over te oriënteren en exacte antwoorden te vinden op de te verwach ten vragen. Die exactheid ontbrak nu grotendeels bij zijn verdediging in de Kamer. Hij stond er als een overrom pelend, hulpeloos mens, die nog onmo gelijk kón weten waar de fout precies lag. Dat die fout gemaakt is, heeft hem on getwijfeld net zo gefrusteerd als dat met iedereen het geval was. We kunnen ons dan ook niet aan de indruk onttrekken dat hierbij ook poli tieke machinaties in het spel zijn ge weest. Tijdens Van Agt's afwezigheid werd hij ad-interim vervangen door mi nister-president Den Uyl. Het mislopen van de in hechtenisneming van Menten gebeurde dus tijdens diens beheer van het departement van Justitie. Maar we zagen minister Van Agt tijdens het debat in de Tweede Kamer gans alleen achter de regeringstafel de meute van veront waardigden te woord staan. Geen steun hierbij van zijn vervanger en minister president! Dat maakte niet bepaald een indruk van samenwerking. Eerder dat de vice-ministerpresident bewust de woestijn was ingestuurd, wetend hoe men zou trachten hem daar te verscheuren. wij wel moeten trachten om zoveel mo gelijk van ons program in het kabinets programma opgenomen te krijgen. Dit is echter nauwelijks te formuleren zon der bij bijvoorbaat onze onderhande laars teveel te binden". De afdeling spreekt daarbij haar ver trouwen uit in de kapaciteiten van Joop den Uyl als onderhandelaar en zijn ge bondenheid aan het programma. Op voorstel van de afdeling moeten de kern groep en partijraad uiterlijk i juni 1977 bijeenkomen om aan de hand van de verkiezingsuitslag advies te geven aan de frakties van PvdA en PPR. Bij dit advies tellen de stemmen van de par tijraad en de kerngroep in dezelfde ver houding als de percentages uitgebrachte stemmen tijdens de verkiezingen. Naar de mening van de afdeling zijn er meerdere mogelijkheden om de invloed van de partij in een kabinet zo groot mogelijk te laten zijn. Of die invloed groot genoeg wordt, hangt af van de ver kiezingsuitslag. „Daarom is het beter", aldus het mededelingen blad, „af te wach ten in plaats van nu al een stellingname te kiezen, die ons vrijwel zeker buiten spel zet. Voor de afdeling blijft wel dat Joop den Uyl de „logische nieuwe minis ter-president" is. De amendementen, die op de afdelings vergadering worden behandeld, zijn in gediend door het afdelingslid Marcel van Dam, als staatssecretaris lid van het huidige kabinet. De vergadering in Hotel v. d. Brink begint om 20.00 uur. Tijdens de openbare ledenvergadering die de afdeling Soest-Soesterberg van de PvdA op 9 december in Hotel v. d. Brink gaat houden, komt ondermeer de beruchte PvdA/PPR resolutie, betreffende het deelnemen aan een volgende regering, aan de orde. Er werd over deze resolutie reeds gesproken tijdens de afdelingsvergadering die op 9 november in de Open Hof gehouden werd, maar omdat het geen agenda punt was, werd toen besloten de échte discussie uit te stellen tot de december- vergadering. De afdeling diende toen wel een amende ment op de resolutie in en wel wat be treft de verhouding (in de regering) PvdA/PPR, waar volgens de afdeling de weegfaktor 12; 2 moet zijn. Deze verhou ding baseert de afdeling op de percenta- gesw uitgebrachte stemmen bij de ka merverkiezingen van 1972: PvdA 27,3 en PPR 4,8 Van belang is voor de af deling ook, dat recente opiniepeilingen enige winst te zien geven voor de PvdA en daarentegen verlies voor de PPR. „Het is duidelijk", aldus staat in het me dedelingenblad van de afdeling, „dat de voorkeur van de kiezers uitgaat naar de PvdA. Wij zouden de kiezers rechteloos maken en hun duidelijke uitspraken ne geren, wanneer wij een zo grote invloed als in de konsept resolutie is voorge steld aan de PPR geven". De afdeling wil ook in de resolutie ge schrapt zien, dat bij uitblijven van winst, niet aan een volgende regering wordt deelgenomen. „Wanneer", aldus weer het mededelingenblad. 30 a 35% van de kiezers progressief stemt, is nog niet aan de gestelde voorwaarden voldaan. Het is verraad aan deze grote groep kiezers om bij het uitblijven van winst (en daar kunnen de mensen die wel op Marcel van Dam ons stemmen ook niets aan doen) de macht in ons land in handen geven van rechts. In de onderhandelingen zullen

Soester Courant | 1976 | | pagina 1