Begrotingsbehandeling zoals nu, niet zinvol College is het eens met fracties Interlinde Artists Managements bestaat 1 jaar Hinderwetvergunning voor 2 jaargaslevering 10 jaar Liefdadig heidsfonds vliegbasis bedenkt drie inrichtingen Tot het heerlijk avondje dan! Kortgeding Almere kreeg twee contracten: Donderdag 2 december 1976 55e jaargang no. 15 SOESTER COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-- Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt iedere donderdag Tel. 14152 - Postgiro 126156 TT.*ii--i. van de Enkele weken geleden werd gedurende twee dagen In het openbaar gesproken over gemeentebegroting voor het jaar 1977. De raadsleden stelden honderden vragen (en dat n&dat de begroting hoofdstuksgewijs ook de diverse commissies aan de orde geweest was), die niet allen direct beantwoord werden. Er bleven er nog 199 onbe antwoord over: 73 van de eerste dag en 126 van de tweede dag. Van de begroting van 1975 resteerden Indertijd nog 168 vragen en vorig jaar 206 stuks. Geen schokkende wijziging derhalve, maar toch Is het college het waarschijnlijk met alle raadsleden eens, dat deze wijze van begrotingsbehandeling ,,niet zinvol" is. Dat antwoord het college tenminste op één van de openstaande vragen. Het college zegt voorstander te blijven van de behandeling van de begroting in openbare com missievergaderingen en wil daarvoor totaal 2 dagen of een aantal avonden of een combinatie van beide, uittrekken. Dat zou kunnen betekenen dat voor die gelegenheid alle commissievergaderingen „openbaar" worden, danwel dat voortaan alle com missievergaderingen openbaar zijn (met eventueel een besloten gedeelte). Hoe het ook zij; vaststaat bijna wel, dat het niet meer zal gaan, zoals het dit jaar gegaan is. Het college gaat zich ook bezinnen over de vraag „hoe men het moet aanpakken om het raadslidmaatschap nog te kunnen uitoefenen". Die vraag werd gesteld en omdat er niet een rechtstreeks antwoord op gegeven werd, mag men aannemen dat het college zich inderdaad gaat be zinnen. Gelijktijdig wordt dan meegeno men de vraag of ambtenaren uitsluitend dienstverlenend zijn aan burgemeester en wethouders óf ook aan de raadsleden. Het college zegt in eerste instantie „het van zelfsprekend te vinden dat ambte naren ook ten dienste staan van de raads leden", maar men wil er toch nog eens over nadenken. Dat zal dan ongetwij feld te maken hebben met de werktijden Een uniek bedrijf in Soest bestond vorige week een jaar. Op de grappige bit- nodiging voor de daarbij behorende party nodigde direkteur Pim ter Linde (35) zijn gasten zo uit: „Onze jonge en toch reeds besloten vennootschap bestaat nu bijna een jaar en het leek ons een voortreffelijke gedachte om dat te vieren met een jeug dig en onstuimig drankje wat past bij zo'n miniem mijlpaaltje. Dat drankje was de Beaujolais Primeur 1976 en op de druk bezochte receptie werden talloze „fruitige" glazen geheven. Interlinde Management is een bedrijf wat exclusief de belangen behartigt van een aantal bekende Nederlandse arties ten, zoals Saskia Serge, Don Mercedes, Bonnie St. Claire, Riny v. d. Lee en Ciska Peters. Voor deze „topkrachten", zoals Pim ter Linde ze aanduidt, worden niet alleen het management en de boekingen De asfaltfabriek Almere, tijdelijk gevestigd aan de Koningsweg, kreeg maart 1974 een tijdelijke hinderwetvergunning, met een looptijd van twee jaren. Gelijktijdig sloot het gemeentelijk gasbedrijf een contract af dat loopt tot 31 december 1984; tien jaar derhalve. Almere Investeerde in de Soester vestiging voor bijna 7 ton en dat, zo werd in het kortgeding dat vorige week voor de president van de Utrechtse recht bank diende naar voren gebracht, zou geen enkel bedrijf in Nederland doen voor een termijn van 2 jaren. De vraag van de president, prof. mr. V. J. A. van Dijk, of Almere ook nü nog aan de gemeente Soest leverde, werd door de vertegenwoordiger van het college, de heer J. van Dommelen met „ja" beantwoord. De president dacht duidelijk aan een com promis, maar omdat die zo .moeilijk overeen te komen zijn met „ambtenaren", stelde hij de uitspraak vast op vrijdag 3 december, 10.00 uur. De ambtenaren van Soest speelden een hoofdrol in dit kortgeding. Almere's ver dediger, mr. J. M. Bosnak. stelde dat zijn cliënt voornamelijk geyaren was op toezeggingen van ambtenaren. De „tij delijkheid" van de hinderwetvergunning werd door ambtenaren verklaard met „het kan niet langer", maar ook met de 'mededeling dat „verlenging mogelijk was". Bovendien wees mr. J. M. Bosnak op het gasleveringscontract, waarde bepaling dat het contract een looptijd had van drie jaar, veranderd werd in tien jaar tot 31 december 1984. Mr. Bosnak zei dat Almere bereid was te vertrekken, zodra dat mogelijk was. Contacten zijn en waren er met 13 ge meenten in Nederland; In sommige ge vallen werd reeds een afwijzend ant woord ontvangen, diverse gesprekken liepen nog. Hij filosofeerde over de vraag welk belang Soest kon hebben bij de ont ruiming van de huidige vestigingsplaats en meende ondermeer dat Soest „bij oplevering in de oude staat", zoals was afgesproken, aan „grasland" toch geen behoefte kon hebben. Overigens bestond er bij de gemeente, zo wist hij, plan nen het terrein de bestemming „indus trieterrein" te geven. De asfaltfabriek was een „bijzonder schoon" bedrijf, waartegen nog geen enkele klacht was Ingediend bij de arbeidsinspectie. Hij noemde het bedrijf dan ook „niet-mllieu- vijandig". Mr. Bosnak vestigde er vervolgens de aandacht op dat Almere mede op ver zoek van de gemeente naar Soest geko men was. Een en ander hield verband met de wegenaanleg in de wijken Klaar- water en Overhees. Soest had geprofi teerd van „goedkope levering", die weer gebaseerd was op afschrijving van de investering over 5 jaar. Vervolgens wees hij op het aspect werk gelegenheid; 60 a 80 werknemers én de werknemers bij de toeleveringsbedrijven en het transportbedrijf. Hij concludeerde tenslotte dat aan de eis van de gemeente, ontruiming van het terrein, niet tege moet gekomen moest worden. 2 a 3 jaar De advocaat van de gemeente, mr. F. M. Vermeulen, wees in tweede instantie (van de eerste gelegenheid had hij geen gebruik gemaakt) op een brief van Al mere, d.d. 11 december 1973, waarin een „tijdelijk vestigingsplaats voor 2 a 3 jaar" gevraagd werd. Van een anders luidende toezegging van ambtenaren was niets bekend, terwijl anderzijds wel vastgelegd was, dat van verlenging geen sprake kon zijn. Hij sprak dan ook van een „simpele zaak". Èr was sprake van een onrechtmatige situatie, waarvoor overmacht niet gold en wat de werkgelegenheid betrof kon Almere haar aktiviteit als „wegenbou wer" voortzetten zij het dat dan mis schien het asfalt van een ander betrok ken zou moeten worden. Zakelijk gezien had Almere gelijk een poging te wagen in Soest te blijven, maar dat was niet mo gelijk, omdat de termijn van de tijde lijke vestiging afgelopen was. In tweede instantie wees mr. Bosnak nog op de bepaling in het contract met de gememte. dat het gebruik verlengd kon worden indien aan de gemeente nog as falt geleverd moest worden. Dat was no/ zo; óók in november 1976. /imere had vertrouwd op toezeggingen van ambtenaren en bovendien ook zich steeds bereid getoond aandacht te beste den aan het landschappelijk aspect. Men 'had voorgesteld bomen rond het bedrijf te plaatsen en zelfs de gele kleur van de installatie te veranderen. Soest was er niet op Ingegaan. Op een vraag van mr. Van Dijk of Al mere nog andere soortgelijke installaties in het land had, antwoordde een func tionaris van het bedrijf bevestigend. Het waren „schone bedrijven", die onder meer model gestaan hadden in een t.v.- serie. Hij benadrukte dat Almere geen ruzie met Soest wenste, maar slechts tijd vroeg om te kunnen verstrekken. Deze opmerking ontlokte de president de opmerking dat deze bereidheid soms met „dwang" geëffectueerd moest wpr- den. Vervolgens werd nog gesproken over de situering van het bedrijf in Soest; het raamstruktuur- en het ontwikkelings plan (dat er meer industrieterrein komt is niet zeker en als het er komt. dan voor plaatselijke in woonwijken gevestig de bedrijven); de aankoop van nabijge- legèn gronden voor een hockeyvelden complex en de huur die Almere aan de gemeente betaalde voor het gebruik van de grond. Opgemerkt werd óók. dat de gemeente de installatie zag als een „bouwkeet bij een werk. die verdwijnen zou als het werk gereed was". Welnu de leveringen aan Soest, voorwat betreft de wijken Klaarwater en Overhees, wa ren achter de rug. De president bepaalde de uitspraak ten slotte op morgen, vrijdag 3 december om 10.00 uur. van de ambtenaren, omdat raadsleden hun taak alleen maar kunnen vervullen in „vrije tijd". Wat de 199 antwoorden betreft, komen allerlei zaken aan de orde. Soms blijkt tweemaal dezelfde vraag gesteld te zijn; zowel de eerste - als de tweede dag. Er wordt echter niet tweemaal een antwoord gegeven. Geïnformeerd werd ondermeer naar de startdatum van de aanleg van de centrale antenne inrichting. Dat zou volgend jaar mei kunnen zijn, indien er althans ver der geen overwachte vertragingen op treden. Die vertraging blijkt tot nu toe gezeten te hebben in de metingen voor de plaats van de antenne. De Kema doet dat, maar deed het uiterst traag, door vakantietijd en personeelsgebrek. Ook de onder de bevolking gehouden enquete blijkt nog niet te zijn afgerond en alles bij elkaar zal er een nieuwe tijdsplanning moeten worden gemaakt. Mei volgend jaar wordt echter al genoemd als start datum. Huizenverkoop Op een vraag over verkoop van wonin gen van het gemeentelijk woningbedrijf, zegt het college daar geen voorstander van te zijn. „Zodra een huurwoning verkocht is, is die woning bij eventueel leeg komen niet opnieuw voor toewijzing aan een woningzoekende beschikbaar, terwijl juist aan huurwoningen met een vrij lage huur nog steeds een grote be hoefte bestaat. Opgemerkt wordt daarbij dat in 1973, toen een dergelijk voorstel behandeld werd, slechts 17 huurders bereid bleken, onder bepaalde voorwaarden, hun huur woning te kopen. Het hadden er minstens 25 moeten zijn. Verkoop van woningwetwoningen, wordt verder gezegd, „is thans alleen moge lijk aan huurders met een inkomen in 1974 van maximaal 25.000 gulden. In dit verband is ook gevraagd hoe het- college denkt over het functioneren van het gemeentelijk woningbedrijf binnen de Stichting Samenwerking Woningbouw corporaties. Het college antwoordt zon der meer: het gemeentelijk woning bedrijf is een van de vier partners, die samen de SSW vormen. Het gemeente lijk woningbedrijf heeft binnen de SSW dezelfde rechten en plichten als èèn van de andere drie. Er is overigens wel Ciska Peters en haar man Pim ter Linde in hun woning aan de Gentiaanlaan te Soest. verzorgd, maar ook de promotie op radio en televisie. Op het feest waren echter niet alleen alle „eigen" artiesten aanwezig maar ook talloze anderen uit de wereld van de showbussines. Wij sig naleerden o.a. Peter Koelewijn, Ronnie Tober, Harry van Hoof, Corrie, Piet Souer, Nico Haak, Hans van Hemert, Ad Visser en Gerrit den Braber. Dat de Heer en Mevrouw Ter Linde fervente paardensport-enthousiasten zijn was ook duidelijk te zién aan een grote delegatie van de Jachtvereniging Soest- dijk. Interlinde artists Managements BV, zoals de firma officieel heet, is gevestigd aan de Gentiaanlaan in Soest-Zuid en werd opgericht door Pim ter Linde, ge trouwd met één van zijn „eigen" arties ten: Ciska Peters. Hij' heeft 12 jaar in de platenindustrie gewerkt voor ver schillende firma's, waarvan de laatstë jaren als Hoofd Promotie radio en tele visie van Phonogram, de grootste pla tenmaatschappij van Nederland. Gevraagd naar de redenen waarom hij zo'n prima positie opgaf om voor zich zelf te beginnen zei hij; „Mijn vader had ook z'n eigen winkeltje en het bloed kruipt enz. Inmiddels gaan de zaken zóNgoed met dit jonge bedrijf dat ter assistentie wordt gezocht naar een „pientere representa tieve jongedame", maar meer daarover elders in deze krant. De vele bezoekers op de zeer geanimeer de party kregen nog een andere „pri meur" te proeven. Er werd een band gedraaid van de nieuwe plaat van Bon nie St. Claire. Deze werkelijk fantastische single komt in de loop van deze week uit en is een gang naar één van de Soes ter platenwinkels werkelijk de moeite waard. Het liefdadigheidsfonds van de vlieg basis Soesterberg, het „Basis Goodwill Fonds" zal in verband met de Sint Nicolaasviering surprises uitreiken aan de bewoners van een drietal inrichtingen in de regio. De Christophorus Stichting te Bosch en Duin, een tehuis voor gehandicapte kin deren krijgt vandaag twee ponies; het verpleegtehuis „De Lichtenberg" te Amersfoort, een tehuis voor chronische zieken, ontvangt een groot aantal gezel schapsspelen boeken, puzzels en gram mofoonplaten en tenslotte krijgt het kindertehuis Kinabu te Soesterberg slaapzakken, fietsen, steps enz. Met deze aktie is een bedrag gemoeid van totaal 5000 gulden. De aanbieding van de geschenken zal geschieden door kolonel W. van Gastel, commandant van de vliegbasis. zorg over 'de „algehele leiding" van de SSW". Gevraagd werd ook, hoe het staat met de oprichting van een bouwwinkel in Soest en het antwoord erop luidt, dat nog niet alle gevraagde adviezen zijn verwerkt om met een voorstel te kunnen komen. Men hoopt dat in het begin 1977 wel te kunnen doen. Gevraagd is ook het „budgetterings systeem bij gemeentewerken, alsmede naar verbetering van het kostenbesef bij de mensen". Het antwoord is: „Door het aanschaffen van een office-computer kan de administratie van gemeente werken thans op elk moment op een zeer bevredigende wijze gegevens verschaf fen over de stand van zaken ten aanzien van de beschikbare budgetten. De bij gemeentewerken met de kostenbewaking belaste ambtenaren kunnen doordoor hun taak ongetwijfeld beter uitvoeren. Ten aanzien van het kostenbesef merken wij op dat dit, juist bij gemeentewerken in ruime mate aanwezig is. Dit is mede een gevolg van het feit dat bij die dienst de bestede tijd (en geld) moet worden verantwoord", aldus het college. Sport Er is door de sportstichting een commis sie in het leven geroepen, die gaat onder zoeken op welke wijze het behoefte-on derzoek of Soest een groot overdekt zwembad nodig heeft, moet gebeuren. Er blijkt ook* een overeenstemming in het verschiet te liggen voor de verhuur van het restaurant bij het natuurbad. Gevraagd werd ook naar de lange wacht lijst voor zwemlessen. Dat klopt: er is een wachttijd van pim. 9 maanden en als hoofdoorzaak wordt genoemd „dat er voor watergewenning te weinig ondiep water is". Er is ook gevraagd naar de grote ver schillen in de ramingen voor het onder houd van de sportvelden. Het antwoord is: De verschillende sportveldencomple xen zijn alle verschillend in oppervlakte, materiaal, accomodatie enz. en het is daardoor onvermijdelijk dat ook ver schillen in de onderhoudskosten ontstaan. Al het mechanische onderhoudswerk is overigens uitbesteed aan een daartoe gespecialiseerd bedrijf (maaien,-dres- sen, prikrollen, mesten enz.). Personeel Uit antwoorden blijkt dat t.z.t. voor het personeel aan „loopbaanplanning" ge daan zal worden. Dat kan straks als de gegevens uit de systematische perso neelsbeoordeling beschikbaar komen. Die gegevens kunnen worden aangevuld met wensen en verwachtingen van de medewerkers. Interessant is het antwoord op de vraag hoe niet-georganiseerd personeel toch aan het georganiseerd overleg kan deel nemen. „Wij zien geen mogelijkheden om deze groep aan het georganiseerd overleg te laten deelnemen", aldus het college. In het voorbije jaar is het niet gelukt een „bedrijfmaatschappelijk werk(st)er aan te stellen. De noodzaak daarvan werd vorig jaar onderkend. Er is ook een vraag hoe het college denkt over het vervullen van bestuurs- fucties door gemeente-ambtenaren in besturen van instellingen, waarbij ver menging van funkties onontkoombaar is. Het college stelt voorop dat „ambtena ren ook gewone burgers zijn en als zo danig alle bestuursfuncties van vereni gingen, organen, stichtingen enz. kunnen vervullen, „tenzij dit om formele rede nen niet mogelijk is' Geconstateerd wordt door het college dat de gemeente-ambtenaren zich als „gewone" burgers gedragen en derhalve ook bestuursfunctie vervullen. „Wij ver heugen ons daarover, omdat hieruit blijkt dat onze ambtenaren temidden van de gemeenschap staan en hieruit mag wor den afgeleid, dat zij ook in de'uitoefe ning van hun functie, zich als lid van die gemeenschap zullen gedragen en niet als lid van een bepaalde kaste' Ten aanzien van de politie wordt gezegd, dat samenwerkingsvormen, zoals daar van thans sprake is, mede dienen om de tekortkomingen in de huidige politie organisatie te kunnen wegnemen. Ze strekken zich uit op het gebied van de recherche, in Mobiele-Eenheid verband en op het terrein van de assistentiever- lening bij calamiteiten. Er bestaan dien aangaande afspraken met de omliggen de gemeenten, gebaseerd op de huidige Politiewet. Aangetekend wordt daarbij Duidelijke aanwijzingen, dat Soest be hoefte heeft aan vormen van samenwer- King buiten de huidige Politiewet om, zijn nog niet gesignaleerd. Invoeren van het instituut „reinigings- politie met transaktiebevoegdheid" zit er zo direct niet in. In 1974 werd dat door de leden van de commissie open bare werken en van de politiecommissie afgewezen. Toen was er evenwel een an dere raad „werkzaam" en daarom is het college bereid de kwestie nogeens aan de orde te stellen in de genoemde commis sies. Een afzonderlijke portefeuille voor milieuzaken, lijkt het college „wat zwaar". Het feit van de „raakvlakken" levert in de praktijk geen moeilijkheid op. Er is ook een vraag gesteld over de verkeerssituatie Ossendamweg-Soester- bergsestraat-Oude Utrechtseweg en uit het antwoord blijkt duidelijk dat de op lossing van de „verkeersdeskundigen" niet werd overgenomen door de „des kundigen van de commissie openbare werken". Ergo: het bleef zoals het was Er is een vraag gesteld wat nu precies de regionalisering van de brandweer inhoudt. Het antwoord omvat liefst 16 punten, waaronder ook: het regelen van onderlinge bijstand in regionaal en inter- re^onaal verband; het opstellen van aanvalsplannen; het voorbereiden van de coördinatie van de gezamenlijke ram- penbestrijdingsacties; het instellen en in stand houden van een regionale brand weeralarmcentrale voor het in ontvangst nemen en verwerken van meldingen, het alarmeren van personeel der deel nemende gemeenten en het onderhouden van verbindingen. Soest is wel een „verkeersonveilige" gemeente. Daar waren ook vragen over gesteld, of dat „bewezen" kon worden. De cijfers liegen er niet om Lichte schade: '74-272; '75-316; '76-390. Zware schade: '74-129; '75-128; '76-156. Licht letsel: '74- 60; *75- 82; '76-112. Zwaar letsel:'74- 69; '75- 58; '76- 61. Doden: '74- 5; '75- 4; '76- 11. Alle cijfers gelden voor de periode ja nuari t/m oktober. Gezegd wordt ook dat Soest werkt „aan de invulling van het rampenplan' Bestemmingsplannen Met andere „plannen" is Soest ook nog druk doende. Het revisieplan Soest-Mid- den is gereed en wordt besproken; voor de voorbereiding van het plan Soest- dijk-'t Hart zijn definitieve standpunten op grond vdn het ontwikkelingsplan in zake de wegen en verkeersstructuur nodig; de revisieplannen Smits veen en Soestduinen zullen „vermoedelijk!pas na 1976 aan de orde komen; voor de aanpassing van het plan Soesterberg is ook inzicht in de verkeersproblematiek nodig en de revisie van het plan Amers- foortsestraat kan pas aanvangen als inzicht bestaat in de afwikkeling van het verkeer vanaf de nieuwe rijksweg 28 (Utrecht-Amersfoort). En met voortva rendheid wordt gewerkt aan het bestem mingsplan Centrum en Centrumweg. Daardoor ontstaat overigens wel vertra ging voor alle andere plannen. Onderwijs Over het onderwijs zijn heel wat vragen gesteld. Uit een van de antwoorden blijkt dat Soest wat de uitgaven per leerling betreft bij het kleuteronderwijs voor 1977 aan de kop gaat met 93 gulden (A'foort 90,15; Hilversum 91,-; Nij- kerk 77,50 en Baarn, Bunschoten, Hoe velaken, Leusden 56,95). Wat het open baar lager onderwijs betreft is de po sitie anders: Soest 336,-; Hilversum 408,50; Amersfoort 340,18; Baarn 339,82; Hoevelaken 333,15; Nijkerk 351,10; Leusden 301,90 en Bunschoten 287,65. Wat Soest zelf betreft zijn de onderstaan-» de cijfers interessant. Het gaat over het bezoek aan de scholen van de diverse richtingen: (inclusief Soesterberg) Kleuteronderwijs 1976 - openbaar 441 (32.9%); prot. christ. 393 (29.4%); r.k. 444 (33.2%) en bijzonder neutraal 60 (4.5%). In 1971 waren de percentages openbaar 28.1% - prot. christ. 32.1% - r.k. 35.4% en bijz. neutraal 4.4%. Bij het lager onderwijs zijn de aantallen voor 1976: openbaar - 1083 26.7%); prot. christ. 1317 (32.5%); bijz. neutraal 172(4.3%). In 1971 waren de percentages: openbaar 24.8%; r.k. 38.8% en bijz. neutraal 4.6%. Wat het MAVO betreft in 1976: open baar 196 leerlingen (16.3%); P.C. 343 (28.6%); r.k. 466 (38.8%) en bijz. neutraal 197(16.3%). In 1971 waren de percentages respec tievelijk: openbaar 13.9%; P.C. 27.1%; r.k. 39.6% en bijz. neutraal 19.4%. Er werden vragen gesteld over experi menten in verband met integratie kleuter en basisschool; de onderwijsadviesdien- sten; een schoolbioloog; overblijven tus sen de middag; bijscholingscursussen voor onderwijzend personeel en ook of do politie een taak heeft voorlichting over drugs te geven aan de schoolkinderen. Nou dat is niet zo; al is de politie bereid in voorkomende gevallen de voorlich ting te verzorgen. Een vraag van welke leeftijd af dat moet gebeuren kan (uiter aard) niet concreet beantwoord worden. Bibliotheek Uit één van de antwoorden blijkt dat het boekenbezit van de bibliotheek in de afgelopen 5 jaar aanzienlijk is toegeno men. Eind 1971 - .55.816 stuks; 1972 - 57.903 stuks; 1973 - 66.070 stuks; 1974 - 72.277 stuks en 1975 - 84.013 stuks. Voor het aanschaffen van nieuwe boeken in 1977 is een post in de begroting van de bibliotheek opgenomen van 179.500 gul den en dat is ruim 35.000 gulden meer dan in het nu lopende jaar. Na de bibliotheek komt de sector cultuur en maatschappelijk werk aan de orde en daaruit het antwoord op de vraag over de behuizing van de muziekschool. Die werd schandalig genoemd door de vraag stelster. „Wij zijn het met vragen steller eens", zegt het college. „Wij stellen alles in het werk zo spoedig mogelijk een oplossing te vinden". Er is een vraag gesteld over de win kelsluiting en de Soester-chaos. Komen de plaatselijke regelen te vervallen bij de nieuwe Winkelsluitingswet. Het antwoord: Bij het in werking treden van de nieuwe yet vervallen alle be staande verordeningen, die vrijstelling van de verboden op grond van de Win kelsluitingswet 1951 inhouden (v.b. ver ordening koopavond; ontheffing verbod opening winkels in buurtschap Soest duinen). De verordening op de halve dagsluiting en de verordening omtrent de vakantieregeling zullen moeten wor den aangepast". Een vraag welke maatregelen genomen worden om te komen tot uniforme winkel sluiting krijgt tot antwoord: In het ver leden is de regeling van winkelsluiting overgelaten aan de Soester middenstand, welke regeling door uw raad werd be krachtigd. Helaas is er sprake van een weinig uniforme regeling, waardoor mis verstanden gemakkelijk voorkomen. Wij zullen in het kader van verplichte aan passing van de betreffende verordening aan de nieuwe wetgeving, trachten een betere regeling te krijgen. Vragen (en antwoorden) zijn er tenslotte ook over subsidies (Artishock; muziek verenigingen; Landelijke Vrouwenraad; Jeugdwerk enz.); over de bushalten en een apotheek in Soesterberg. Gedeeltelijk zal men mogelijk bij de al- Ik zie dat u allemaal braaf zo ongeveer driekwart van uw inkomen aan vadertje staat afstaat. Dat is heel mooi van u, lieve Nederlandertjes. Zoals u weet hul dig ook ik, uw goede oude Sint Nicolaas, het heilig woord „Het is beter te geven dan te ontvangen." Schenk uw verdiende geld maar aan uw vadertje. Die kan en wil er zoveel goed mee doen, dat ge hem nooit genoeg kunt geven. Dat zal hij u trouwens ieder jaar ook wel duidelijk maken. U weet, ik word een oud man. Na zoveel eeuwen ga$t elk jaartje tellen. Het valt me steeds moeilijker om ieder jaar weer naar Nederland te komen en de goed- heiligman uit te hangen. Mede met het oog daarop ben ik dan ook reeds jaren geleden eens met uw regering gaan praten en heb gevraagd of die mijn taak niet min of meer zou willen overnemen. Aanvankelijk werd daar niet zo voor ge voeld, maar toen ik de heren ministers voorhield hoeveel liefde dit teweeg brengt bij het volk, begonnen ze er toch wel animo in te krijgen. Ze begonnen meer en meer in te zien, dat ze het daar toch van moesten hebben, wilden ze lang genoeg minister kunnen blijven. En dat wilden ze. Zo ben ik dan na lang onder handelen, want in Den Haag gaan die zaken niet zo vlug, tot overeenstemming met uw regering gekomen. Zij zou een steeds groter deel van mijn taak op zich nemen, vertrouwende daarmede, net als mij ten deel viel, de ware liefde van het volk te veroveren. Een moeilijk punt was uiteraard de financiering van een en ander. Ik be schikte altijd over eigen fondsen voor mijn goede daden. Hoe ik daar nu aan kom doet er niet toe. Niemand heeft er nog ooit over gepeinsd om daar een commissie voor in te stellen en er door zo'n driemanschap een rapport over te laten uitbrengen. Maar uw heren in Den Haag bleken in elk geval niet over fond sen te beschikken waaruit zij al mijn taken zouden kunnen financieren. Ze wilden echter wel van die fondsen gaan vormen. Omdat ze echter vanwege enige afkeer tegen mijn Spaanse afkomst, het niet het St. Nicolaasfonds wilden noe men, hebben ze voor hun fondsvorming wat anders verzonnen en hebben het ge heel onder de naam „sociale voorzienin gen" gepresenteerd. Nou ja, dat moes ten ze zelf weten. What's in a name, zeg ik dan maar als het doel op hetzelfde neerkomt. Enfin, onze overeenkomst kwam er op neer, dat de regering zou overgaan tot een uitkering in geld aan al die Neder landers, die daarnaar verlangden omdat ze, door welke oorzaak dan ook, wat kort bij kas dreigden te komen te zitten. En ik zou dan eens per jaar met mijn ge bruikelijke verrassingen blijven komen, om de mensen toch ook nog de vreugde te geven van iets te ontvangen waar zij geen „recht" op hadden en toch zo maar kregen. Ik heb ervaren dat zoiets altijd nog de grootste vreugde en liefde voor de gever teweeg brengt. Zo slim ben ik dan ook wel weer om dat deel van de taak voor mijzelf te reserveren. Ja hoor, reken er maar 'n beetje op, ik kom wel weer, met mijn zakken vol. Het is natuurlijk wel jammer, dat uw ministers het overige deel van mijn taak niet uit eigen zak konden en wilden betalen. Ze hebben nu een, overigens lumineus, plan moeten opstellen om het benodigde geld ervoor eerst bij u te ha len, om het vervolgens weer aan u, althans een belangrijk deel van u, te doen toekomen. Daarmee wordt in ieder geval de werkgelegenheid gediend, want u begrijpt, eerst al dat halen ep dan ween min of meer rechtvaardig uitdelen, dat vergt nogal wat administratie en dus1 heel wat werkkrachten. Och ja, zo helpt de ene hand de andere. Maar het doet mij deugd, dat u er in ge trapt bent en zo van ganser harte, al thans algemeen, aan de Haagse fonds vorming voor het spelen van Sinterklaas uw bijdrage schenkt. Ook al is die dan nu gedwongen, het is toch plezierig dat u ertoe hebt meegewerkt. Zo zelfs dat uw regering nu net kan doen alsof de fond sen onuitputtelijk zijn. Zijn ze natuurlijk niet, maar voorlopig weten ze nog wel het ene gat met het andere te stoppen, waardoor toch velen van u nu zelfs het hele jaar door het gevoel kunnen hebben dat het elke dag Sinterklaas is. En dank zij die overeenkomst met de regering kan ik nu, ondanks de dure tijden, toch gewoon zo tegen 6 december mijn deel van de taak blijven uitvoeren. Dag lieve Nederlandertjes. Tot mijn heerlijk avondje dan! ST. NICOLAAS gemene beschouwingen al horen ot ae raadsleden (de fracties) met deze ant woorden akkoord zijn gegaan, vooral als dit principiële zaken als bijvoor beeld een reinigingspolitie betreft. Ver der komen de antwoorden ongetwijfeld nogeens aan de orde (als men het er niet mee eens is) tijdens de (derde) be- handeling van de begroting die donder dagavond 9 december (al dan niet) goed gekeurd moet zijn. En die goedkeuring komt er; daar kan men van op aan. Geen van de fracties is bij machte of heeft er zin in, danig in de begroting te gaan huishouden. Behoudens wat „gescharrel in de marge", een subsidietje wat hoger of wat lager, is men de laatste jaren niet gekomen. Wat dat betreft hoeft de jaarlijkse mara thon-vergadering niet gehouden te wor den. Na de algemene beschouwingen, maandagavond en de re- en duplieken op woensdagavond, kan de hamer best di rect nog één keer vallen, om. gezien de weinige kritiek die er in de beschou wingen op het besteden van het geld ge geven werd, de begroting ongewijzigd aan te nemen. Dat zou een hoop tijd besparen en ook tijd is geld.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1