Prachtig concert van de Soester Orkest Vereniging Me Me Muziekvereniging Odeon te Soesterberg slachtoffer van zalennood „Politie zou welzij nsins telling kunnen zijn" STRIP. m C A SUPERSTUNT TAS Drughandelaar aangehouden De hoogste waarde voor uw piek SHOP: Optreden P.V.O.- leerlingenorkest in Van Arkel Instituut Soesters in Heeze aangehouden De Premie- koopwoningen in Overhees 2e fase Politie uw beste vriend Hij onze bisschop Hulp mag niet lang uitblijven PPR-kamerlid Van Winkel in Proest: Funeste invloed van t.v. Geen Soester muziekschool Inbraken opgelost Soester Courant van donderdag 2 december 1976 foto Herman van Dam Dinsdagavond gaf de Soester Orkest Vereniging in de Petrus- en Pauluskerk haar eerste najaarsconcert in het seizoen 1976-77. De leiding was wederom in handen van dirigent Willem de Vries, die het vorige seizoen, wegens een langdurig verblijf in het buitenland, de leiding moest overgeven aan de heer Herbert Slegers, die dat overigens op uitstekende wijze deed. De SOV bestaat nu plm. 5 jaar, en als men het programma openslaat, dan bemerkt men direkt, dat men het zich niet ge makkelijk gemaakt heeft. Het bleek ech ter al ras, dat dirigent Willem de Vries, keihard met de SOV gewerkt moet heb ben om tot dergelijke goede resultaten te komen. Zowel de Ouverture B-dur van joh. Chr.' Bach, als de Choreae Hungaricae, Tanze des ungarischen Barock van Ferenc Farkas (wat minder van uitvoering), en de Petite Symfonie van Ignaz-Joseph Pleyel werden met veel elan uitgevoerd. Mooie verklankingen en een ronde or kestklank vooral in de cello en bassen met voortvarende tempi en een" gezonde dynamiek en nuancering kregen genoem de werken. Ik zou enige opmerkingen kunnen maken, zoals een paar twijfelachtige inzetten en hier en daar een zweving in de stemming, maar waarom, 't is geen grammofoon plaat, maar een zo goed mogelijke ver tolking van plm. 35 amateurs, die hard gewerkt hebben en die zich met volle overgave op de zeker niet gemakkelijke werken hebben geworpen. Daarom mijn compliment! Voor de pauze nog de hobo-solist Bas Prinsen, die het Konzert G-moll van Georg Friedrich Handel op uitstekende wijze ten gehore bracht. Bas Prinsen, nog studerende, heeft behoorlijke vorde ringen gemaakt en gaat ongetwijfeld een veelbelovende toekomst tegemoet. Na de pauze een minder geslaagde uit voering van de Fantasie on „Greens- leeves" van R. Vaughan Williams. Er waren te veel oneffenheden en een min dere goede stemming. Tot besluit de met koper versterkte ..Unvollendete" van Franz Schubert. We waren benieuwd, maar onze verwachtin gen zijn verre overtroffen. Voor dillet- tanten een mooie uitvoering met prach tige momenten. Ook mindere, met af en toe een niet geheel reine stemming, maar met 'n uitstekende clarinettist en fluitist. De hoboïst was niet altijd even gelukkig met enige inzetten en de stem ming. Ook in dit werk weer vooral in de celli, fagotten en contrabassen een prach tige klank. Wat dit register betreft is de SOV vooruitgegaan. De staande ovatie, die het talrijke pu bliek (zeker 350 personen) aan dirigent en orkest bracht, was meer dan verdiend. Soest kan trots zijn op het bezit van deze SOV! C.S. Hoogwaardige kwaliteit polvin. Advies prijs 59,90 CARNI- PRIJS Help u zelf Bi en verdien tientallen nynC pieken VAN WEEDESTRAAT 14-16 In verband met handel in drugs werd door de politie in zijn woning aan de Varenstraat aangehouden de 29-jarige ex-Amerikaanse militair L. J. M. In zijn Zaterdag 27 november j.1. 's morgens om 10 uur trad het leerlingenorkest van PVO op in de „feestzaal" van de Kwikstaart- school van het Van Arkel Instituut. Het ochtend concert was bestemd voor de jongens en meisjes die op het Instituut wonen. Het programma vóór de pauze was afgestemd op de jongste toehoorders. Er werden toen een mars en enkele korte, lichtvoetige muzikale stukken ten geho re gebracht. Na de pauze kreeg de muziek voor de oudere kinderen een ander karakter; o.a. een Ouverture en „The Beatles in Concert". Het enthousiasme, waarin het hele muzi kale gebeuren die ochtend plaatsvond was opmerkelijk! Velen klapten op het ritme mee en inspireerden het orkest zo, dat de dirigent, dhr. Wilderdijk, het aandurfde tot 3 keer toe een kind naar voren te halen om zijn dirigentstokje over te dragen. Toen de jongens en meisjes ook op deze wijze nauw betrokken waren geraakt bij zowel orkest als muziek, kon het musi ceren af en toe worden onderbroken, om over de muziekinstrumenten zelf het een en ander te vertellen. Hetgeen de heer Wilderdijk dan ook graag deed en bij de toehoorders een stille aandacht vond. Een zeer geslaagde ochtend van een muzikaal genoegen en samenspel van orkest en toehoorders. woning werd 200 gram ha9h aangetrof fen. De man is ingesloten. Het gaat om een klein-handelaar, die vermoedelijk slechts kleine hoeveelhe den inkocht genoeg voor directe verkoop aan zijn afnemers. Die afnemers bleken Amerikaanse militairen te zijn, waarvan er twee door de politie onderschept werden. De woning werd geruime tijd door de politie in de gaten gehouden en dinsdag avond werd in samenwerking met het regionaal drugteam, besloten een inval in de woning te doen. Om kwart voor elf werd aan de woning aangebeld, maar de deur werd, na even geopend geweest te .zijn, direct dichtgegooid. De deur werd vervolgens ingetrapt, maar in die tijd zag M. kans zijn voorraad op een lager gelegen dak te gooien. Daar werd het door de politie afgehaald, waarbij de ladderwagen van de brandweer goede dienst deed. Ook bij de twee kopers, die werden aangehouden, werd een geringe hoeveel heid hash aangetroffen. Deze twee Ame rikaanse militairen zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Gebleken is overi gens dat M's afnemers voornamelijk Amerikaanse militairen waren. De han del moet al enige jaren plaats hebben gevonden en vermoedelijk zijh er vele kilo's door gegaan. Drie Soesters, de 18-jarige T. van T. en de ongeveer even oude meisjes H. B. en A. S. zijn door de politie van het Brabant se Heeze aangehouden in een in Baarn gestolen auto. Het veelbelovende gezel schap is na verhoor inmiddels weer op zijn basis teruggekeerd. De Soester Orkest Vereniging tijdens ie uitvoering j.1. dinsdagavond in de Petrus- en Pauluskerk. FASHIONGARDEN SO EST-ZUI D Heeft u onze collectie T-shirts met lange mouw en onze pulli's al gezien? Nee? Kom dan even langs. Vanaf 14,95. In alle kleuren. Bij busstation waar het zo gemakkelijk parkeren is. TELEFOON 11636 Degenen die zich in de afgelopen maan den hebben aangemeld om in aanmer king te komen voor een premie-koopwo ning in de 2e fase van Overhees en die na de aanmelding een schrijven van het college van burgemeester en wethouders hebben ontvangen, waar in staat dat zij als gegadigden genoteerd staan, hebben één dezer dagen van het college een vervolg-brief met formulier gekregen. Tot uiterlijk 10 december a.s. kunnen zij dit formulier volledig ingevuld retourne ren. Na die datum begint het college aan de voorselektie. Wanneer na 10 decem ber het formulier niet is terugontvangen, wordt aangenomen dat men niet meer geïnteresseerd is in een premie-koopwo ning in Overhees 2e fase. Het bovenstaande geldt niet voor hen die zich na de advertentie eind oktober in de krant, zich vóór 4 november door het invullen van het speciale formulier heb ben aangemeld. Van hen zijn alle nood zakelijke gegevens voor de te houden voorselektie bekend. Wel krijgen zij binnenkort een bevestiging dat hun for mulier binnen is en dat zij op de lijst van gegadigden geplaatst zijn. Nogmaals wordt er op gewezen dat aan het plaatsen-op-een-lijst geen rechten ontleend kunnen worden op toewijzing van een woning in Overhees 2e fase. Vorige week belde midden in de nacht, om 01.30 uur, enigszins in paniek, me vrouw P. de politie op met het verzoek haar naar de huisarts te willen brengen. Zij was onder de hoogtezon in slaap ge vallen en had pijn aan haar ogen aan over gehouden. De politie voldeed uiter aard aan het verzoek en hoorde toen, dat mevrouw P. haar echtgenote niet voor het ritje durfde wakker maken, omdat zij een forse schrobbering vreesde. Ook zonder het instituut „wijkagent" gaat dat allemaal best met de politie in Soest. Hij onze bisschop komt ons tegemoet, de goed-heiligman, zo heilig als goed, en stopt ons maar vol, zo vol als maar kan, die lieve sint-niklaas, die goed-heiligman. Wat zal hij je geven, waarop is je hoop, een nietig geschenk dat is te goedkoop, geen knikkers, geen stuiters, geen pop en geen beer, geen kleurkrijt, want zo iets dat krijg je niet meer. Er komt nu een fiets, een electrische trein, een knaap van een pakhuis, vooral niet te klein, en om te kamperen een machtige tent, je wordt met een pick-up en meer nog verwend. Waar blijft nu de bromtol, en waar blijft het spel, en ben je nog dankbaar, ben je dat nog ivel de heilige bisschop, gezeten te paard, en is het geringe je nog wel wat waard Ik doe als je 't goed vindt hier aan de moraal, de sint krijgt de schuld, want hij geeft 't allemaal, maar dat is niet waar hoor, hij, heilig en goed, hij zit verslagen bij zo'n overvloed. De Soesterbergse muziekvereniging Odeon zit het aan alle kanten tegen en dat nog wel in het jaar dat het muziekgezelschap promoveerde naar de „uitmuntendheid"- klasse. De bestuursleden Lensink en v. d. Berg hebben dat, op uitnodiging van het gemeenteraadslid mevrouw J. Greefhorst-Van Overdam (CDA) („Ik heb nu al maanden niets meer gehoord over deze kwestie!") uiteen gezet in de vergadering van de culturele commissie. Het gaat om een eigen verenigingsgebouw, waarvan de bouw nu 140.000 gulden gaat kosten en dat is veel meer dan de vereniging kan opbrengen. Enkele jaren terug was dé oplossing gevonden: het r.k. kerkbestuur zou grond afstaan, waarop de vereniging een gebouw mocht zetten. Maar omdat de grond geen eigendom werd! werkte de gemeente niet mee en daarom, zo vond, voorzitter Lensink, had de gemeente nu de plicht Odeon te helpen. Voorzitter Lensink was uitermate blij met het initiatief van mevr. Greefhorst. Mogelijk kwam er nu weer schot in de vrij hopeloze situatie. Nieuwbouwplan- nen, zoals die er nu lagen, voor een bedrag van 140.000 gulden, kon de ver eniging niet uitvoeren. Uitzichtloos was het allemaal, nu het college duidelijk gemaakt had, dat van de kant van de gemeente geen geld te verwachten was. Men maakte' nu voor repetities onder meer gebruik van het clubgebouw van de korfbalvereniging KVO, maar ook daar aan dreigde een eind te komen. Voor KVO wordt een nieuw gebouw gezet aan het sportpark Kerklaan en van voor zitter Verheus (lid van de CDA-gemeen- teraadsfractie) had hij, Lensink, ge hoord, dat het nu in gebruik zijnde ge bouwtje, direct gesloopt zou worden, als het nieuwe onderkomen gereed was. „Dan kunnen ze de muziekvéreniging gelijk meeslopen", zei voorzitter Lensink. „De politie zou de grootste welzijnsinstelling kunnen en moeten zijn die er in het land te vinden is. Daarom ben ik voorstander van het scheppen van meer raakvlak ken politie-welzijnsinstellingen, bijvoorbeeld door het maken van stages bij elkaar". Dit zei het PPR-Tweede Kamerlid Michel van Winkel in café De Rode Haan, het nieuwe onderkomen van het politiek café Proest van Progressief Soest. Daarin kwam ook het instituut wijkagent aan de orde. Het raadslid Jan Visser noemde Soest met ruim 40.000 inwoners en volgend jaar 70 politiemensen, rijp voor minstens rayon-agenten. Van Winkel gaf hem daarin gelijk, wijzend op een gemeente als Heemstede, waar het instituut van de rayon-agent ook bestaat. Maar hij onderkende de moeilijkheden die met het aanstellen van rayon-agenten gepaard gaan, niet het minst voor de betrokkenen zelf: „Maak van een auto-agent maar eens een wijk agent, dat valt niet mee", zei hij. Jan visser, zei dat de commissaris als tegen-argumenten aanvoerde de vorm van de gemeente met Soesterberg, en het feit dat een aantal van 70 politie mensen te weinig is om wijk- of rayon agenten aan te stellen. Visser twijfelde hieraan. „De heer Adema staat er weliswaar niet negatief tegenover, maar houdt vast aan historische schema's en vastgeroeste beginselen. Dan is het moeilijk een korps om te bouwen", aldus Visser. De „ge wone" agent kan hier nauwelijks wat aan doen, meende Van Winkel. Één van de bezoekers zag een gevaar schuilen in het bestaan van een wijk- of rayon-agent: „Als bijvoorbeeld in Soest mensen met akties bezig zijn, bestaat de kans dat in een wijk 90% van de mensen op zó'n goede voet staat met de wijkagent, dat zij de aktievoerders erbij lappen". Van Winkel meende, dat de wijkagent in zulke gevallen de informa tie niet aan het politieapparaat moest doorgeven, behalve als dit tot ernstige situaties zou kunnen leiden, „maar dat is de taak van elke burger' De politie in het algemeen zou meer welzijnswerk kunnen en moeten doen in plaats van werk te verrichten voor de verzekeringsmaatschappijen bij een aan rijding, aldus Van Winkel. Één van de bezoeksters was het hier van harte mee eens. Zij maakt deel uit van een over leggroep in Soest. Zij had ervaren, „dat de politie er echt mee zit als er iemand belt in depressieve toestand. Dan ge-, beurt het, dat wij worden gebeld en ons wordt gevraagd wat men ermee aan moet". Visser merkte in dit verband op, de verhoudingen wel erg scheef te vinden: 65 politiemannen, van wie de meeste administratief werk doen, tegen 5 maatschappelijk werkers in Soest. Gespannen Na de inleiding door gespreksleider Jan Uit den Boogaard, die opmerkte dat de groei van Soest ertoe zou kunnen leiden dat de gemeente door toenemende balda digheid, ruzies en criminaliteit minder leefbaar zou kunnen worden, hield Van Winkel een inleiding. Daarin constateer de hij, dat veel mensen eerder op ge spannen dan op vriendschappelijke voet met de politie staan. Toch blijkt 80% van de werkzaamheden van de politie te vallen onder hulpver lening. Daarbij kan men constateren dat er bij de politie een groep is, die neigt havik te zijn, en een andere groep die neigt duif te zijn, aldus Van Winkel. Hij vroeg zich af of het bestrijden van de criminaliteit niet effectiever zou kun nen gebeuren door preventief optreden. Wat de rayon-agent betreft zei Van Win kel, dat deze zou moeten meedoen in besturen, comité's en zelfs aktiegroepen. Tenslotte constateerde hij, dat de poli tieman in Nederland wel leert een auto snel in elkaar te sleutelen, maar niet leert sleutelen aan intermenselijke ver houdingen. Dat is bij de politie maar een onderontwikkeld gebied. Daarna ontspon zich een discussie, waar in Jan Visser onder meer constateerde, dat de politie in Soest nog niet zo dichtbij het idee van het welzijnswerk staat gezien de stijging van de post munitie op de begroting 1977 van 6.000 naar 11.500 gulden. Hij verzuimde er echter bij te vermelden, dat het aantal verplichte schietoefeningen voor de po litie is toegenomen. Twee knapen, de 18-jarige N. J. S. en de 15-jarige H. H. L. werden door dé politie gehoord in verband met het vervaardi gen van „molotovcocktails". Ze gebruik ten het zelfvervaardigde spul op de Larixlaan en omwonenden waarschuw den de politie. De jongens vertelden op het idee gekomen te zijn naar aanleiding van t.v.-uitzendingen. Ze kregen uiter- aard een proces-verbaal wegens overtre ding van de vuurwapenwet. Hij zag het dan ook allemaal niet meer zitten. Toch bleek later dat men contact had met ondermeer een systeem-bouwer en dat er een offerte was voor een prefab gebouwtje van rond 65.000 gulden. Maar mocht dat wel gebouwd worden en waar dan? Wethouder mevr. Van Stiphout vond het weinig zinvol om over besluiten uit het verleden te gaan praten, maar geschrokken was het college wel van het feit dat Odeon niet in staat was een sluitende exploitatie voor een eventuele nieuwbouw rond te krijgen. Op hulp van CRM hoefde men niet te rekenen; de kraan was daar helemaal dichtgedraaid en bovendien zou Odeon nooit aan de norm van CRM.(224.000 gulden) kunnen voldoen. Wat restte was alsnog te proberen de zaak exploitabel te maken en de afde ling financiën van de gemeente stond klaar om Odeon de helpende hand te bieden. Duidelijk maakte de wethouder verder, dat'Odeon niet op extra steun van de gemeente kon rekenen, omdat dan precedenten geschapen werden, waarvan de gevolgen niet te voorzien waren. Het argument van de heer Len sink, dat de huidige maatschappij toch juist opkwam voor de zwakkeren in de maatschappij, kon uiteraard voor dit geval niet opgaan. Lensink merkte ver der op, dat zijn vereniging zich zeer nadrukkelijk bezig hield met jeugdwerk, maar ook dat hielp hem niet. Lang stond men stil bij het zoeken naar een oplossing en de bijdrage van het Soesterbergse Wijkraadslid, de heer J. Veenendaal, lijkt waardevol. Hij stelde voor het leegkomende koetshuis, dat in het plan Egghermonde staat, voor Odeon te gaan inrichten. Of dat haalbaar is, wordt nu uitgezocht. Uitgezocht wordt ook waarom KVO het Zoals de zaken nu staan, zal Soest niet makkelijk aan een eigen muziekschool komen. Beter is het te blijven gebruik maken van de regionale muziekschool Amersfoort. Wel staat Soester-ouders een enquete te wachten met als hoofd vraag: waarom laat uw kinderen geen muziekonderricht geven? Daaraan voor af gaat nog een kleinere enquete onder ouders van leerlingen van de Amers- foortse muziekschool met de vraag hoe zij denken over de huidige situatie van het lesgeven. Een en ander werd in de vergadering van de culturele commissie meegedeeld en duidelijk werd gemaakt dat wat Soest betrefter sprake is van „ruimte gebrek" voor goed plaatselijk muziekonderwijs. Leusden werd als voorbeeld aangehaald vqn een eigen muziekschool, die niet goed functioneert. Met dien verstande, dat het lessenpakket te klein is, de lesgelden bijna even hoog zijn als van regionale muziekschool en die lesgelden hoger zullen worden als Leusden niet meer met vrijwilligers maar met be roepskrachten gaat werken. En die be roepskrachten (directeur en administra teur) zijn nodig, wil men voor CRM- subsidie in aanmerking komen. Met de aanhouding van twee 17-jarige jongens zijn een aantal diefstallen en inbraken opgelost. Het betreft 3 inbra ken in de sporthal Beukendal, éénmaal in de Molensoos, éénmaal in de LTS, een inbraak bij de firma Brandsma aan de Soesterbergsestraat en bij de fam. Z. aan de Soesterbergsestraat. Bij Brands ma werd een klokradio weggenomen; bij de familie Z. rookwaren. De jongens bekenden verder ook diverse voorwer pen uit auto's weggenomen te hebben. Er owrden nog meer arrestaties ver wacht. met de aanhouding van de 23-jarige E. J. K. is een inbraak enige maanden in een woning aan de Van Goyenlaan gepleegd opgelost. K. nam daar een antieke klok weg. De klok is door de politie in beslag genomen. oude gebouwtje beslist wil afbreken: kan dat niet blijven staan. Volgens de heer Lensink, „hoort men dan 10 jaar niets meer van de muziekvereniging, althans wat de zalennood betreft". Odeon en de gemeente zullen verder ook rondkijken of niet ergens in den lande een demontabel noodlokaai beschikbaar komt en verder zal bekeken worden of planologische mogelijkheden bestaan om het Koetshuis in takt te houden. Hoe moeilijk het leven soms is vertelde de heer Lensink met zijn „geschiedenis van de Soester mobiele muziektent". Odeon had gevraagd deze muziektent in Soesterberg te plaatsen in verband met het bezoek van een Duits muziekgezel schap, afgelopen zomer. Daar bestond van Soester zijde geen bezwaar tegen, maar dan moest Odeon, (de toch al straatarme club) wel 1100 gulden neer tellen. Dat kon natuurlijk niet, maar het kostte wel heel wat moeite om het eenmaal draaiende ambtelijk apparaat stil te leggen. Anders was de tent gewoon bezorgd. Achteraf bleek dat men in Noord Brabant voor heel wat minder geld zo'n muziektent had kunnen huren en met het oog daarop gaat de culturele commissie zich interesseren voor de verplaatsingsprijs van de Soester tent. Eerder al had de heer Lensink, bij een ontwerp dat gemeentewerken voor een nieuw clubgebouw maakte en dat dan 205.000 gulden zou gaan kosten, opge merkt: merkt: „Als gemeentewerken zich er gens mee gaat bemoeien, dan is het net zelfrijzend bakmeel". wij zoekerreen pientere representatieve JONGEDAME (17-22 jaar) om ons te helpen bij het behartigen van de belangen van onze artiesten. Interesse in muziek, vaardigheid in engels en duits en prima typewerk is nood zakelijk. INTERLINDE MANAGEMENT don mercedes INT "ER LINDE MANAGEMENT saskia serge INTERLINDE MANAGEMENT ciska peters INTERLINDE MANAGEMENT riny v/d lee INTERLINDE MANAGEMENT bonnie st.claire ARTISTS MANAGEMENTS BV GENTIAANLAAN 7 SOEST TELEFOON 02155-17141-17145 praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Fotograferen is leuk, zeggen veel van mijn kennissen. Maar - hoor ik nog wel eens - ik weetniet wat ik op de foto moet zetten. Voor die "ikweetnietwatters" heb ik een goed idee: maak 's een fotoserie. Dat klinkt een beetje ingewikkeld, maar het is dat niet. U hoeft er alleen maar voor om u heen te.kijken in uw eigen huis. Wat gebeurt er? Waar zit een bepaalde opvolging van handelingen in, die leuk genoeg is om er een serie foto's van te maken? Zo'n fotoverhaal moet natuurlijk wel iets vertellen. - Ik heb een voorbeeld gemaakt van een gewone, alledaagse gebeurtenis. Het werd een serie van zes fpto's, waarvan ik er in dit stripverhaal, jammer genoeg, maar drie kon gebruiken. *!.&k .V De eerste plaat laat dochter Berdie zien, die voor het slapen gaan haar tanden poetst. Omdat het hele ver haal zich in huis afspeelt, heb ik de foto's wel geflitst. Misschien is nu de vraag: wat is dit nu voor een onderwerp: tanden poetsen? Dan is het goed te be denken, dat zo'n plaatje voor later een grote waarde heeft. Dan zegje waarschijnlijk tegen je dochter: dat was nog die nachtpon met die rare vogels, weetje nog wel? En wat een ouderwetse wasbakken zeg. Die hebben we al lang niet meer! De tweede foto laat Berdie zien als ze op het punt staat om onder de wol te kruipen. Pluto, de favoriete speelgoedhond, is present. Plus het konijn. Op de derde foto is de kleine woelwater uitgeteld: omgeven door hond en konijn ligt ze heerlijk ontspannen te slapen. Einde van een klein fotoverhaal.' Eén van de vele, die in elk gezin wel te vertellen zijn met de fotokamera. Voor later jaren zijn dit soort fotoseries érg waardevol voorde hoofdpersoon van zo'n plaat- jesverhaal.

Soester Courant | 1976 | | pagina 7