Volkskers tzangdienst trok veel belangstelling Kerstgeschenk voor de Soester Missionarissen 40.165 inwoners Leerlingen Prins Willem Alexanderschool brengen kerststukjes in Nieuw-Mariënburg Soest startte 1976 met Inspraakgroep Albert Cuyplaan-plan gereed met eindverslag Betaling abonnementsgeld 1977 3 buitenlandse kerststallen in R.K-kerk Nieuwerhoek In 1975 werd 12 ha. cultuurgrond en 6 ha. bosgrond opgeofferd voor woningbouw e.d. Donderdag 23 december 1976 55e jaargang no. 18 SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal f 5,00. Buiten Soest per kwartaal f 10,-. Verschijnt iedere donderdag Uitgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 foto Herman van Dam Ook dit jaar gaat katholiek Soest aan de uit Soest afkomstige Missionarissen een kerstgave sturen. Het is een blijk van waardering en steun voor de moeilijke taak, die zij vrijwillig op zich genomen hebben. Een bloemlezing uit hun brieven, die in de loop van dit jaar binnen kwamen, laat u zien hoe dankbaar zij zijn voor het daadwerkelijke medeleven van hun vroegere plaatsgenoten. 1. ANTOON v. d. BREEMER, Philippijnen: Verrassend was natuurlijk het nieuws van het grote bedrag dat ik nu weer tegoed heb, dankzij de vrijgevigheid van mijn dorpsgenoten. Het schijnt wel dat uw vrijgevigheid toeneemt met de jaren. Er moeten b.v. nieuwe schoolgebouwen komen, om de oude houten te vervangen. En bouwen is tegenwoordig duur. Het geld van Neder land gebruik ik echter voor kleinere projecten, die er ook genoeg zijn. 2. KOOS HOUDIJK, West Irian: Mijn hartelijke dank aan allen, die elk jaar tonen dat ze de Missie een goed hart toedragen en vooral dat ze zien, dat het werk wat gedaan wordt de moeite waard is. 3. FRANS LIESHOUT, West Irian: Het heeft me plezier gedaan dat de klas van de kweekschool, die nu gaat afzwaaien, zich zo goed heeft ontwikkeld, daar komen goede men sen voor het land uit voorteen stel goede onderwijzers. 4. PIET MAJOOR, Brazilië: Het geld van de Kerstactie wil ik weer besteden voor die groep, die nu nog in moeilijkheden zit, namelijk de blinden. Ons doel is om een gesloten bezemmakerij aan het draaien te krijgen. En met de Kerst- gift van mijn geboortedorp kunnen we genoeg materiaal kopen, om een begin te maken, zodat er voor de verschillende blinden uitzicht is op geregeld werk, en ze in hun onderhoud kunnen voorzien. Ik geloof wel dat het geld zo goed besteed wordt, niet als een aalmoes om wat honger op te lossen, maar als werkgelegenheid voor mensen, die anders juist zouden moeten bedelen om te blijven leven. 5. JOHAN NARON, Kameroen (thans studerend in Nijmegen) Het gaat om het salaris voor één jaar van 2 meisjes, die helpen bij de verzorging in twee crèches. In die crèches worden kinderen tussen de 1% en 3 jaar opgevangen gedurende de tijd, dat de moeders op het land werken. De moeders hebben door een dag werken in de week in drie jaar tijd het huis kunnen bouwen. 6. KEES SMEELE, Zaïre: Wij gaan door om werkloze jongeren tussen 17 en 24 jaar een vak te leren. Ze staan te dringen bij de deur om binnen te mogen. Vandaar dat we dit jaar weer een nieuwe afdeling begonnen zijn van metselen en betonbekistingen te maken. Met uw bijdrage gaan we boeken en gereedschap kopen. 7. GERARD SMEELE, Brazilië: Inderdaad, het cadeau komt juist op tijd aan. Ik heb via de gemeente een lijst gekregen van de schooltjes in het binnenland. Ik ben zeer benieuwd om ze te bezoeken en er te werken. SERAFINA WANTENAAR, Brazilië: Ik denk nu aan de vele kinderen, die nog niet in het gemeenteregister opgeschreven zijn, omdat de ouders het niet betalen kunnen. Kinderen die niet geregistreerd zijn hebben geen rechten, en kinderen die niet naar school kunnen hebben geen toekomst. Deze kinderen wil ik helpen. MAGDALEEN WESTERVELD, Brazilië: Brazilië is een ervaring tot nog toe. Je durft de ellende van de mensen haast niet te fotograferen. Je schaamt je voor je welvaart en je mooie fototoestel, dat toch een symbool is van je achterland. Tijdens de nachtmissen en op de eerste kerstdag worden de collectes in de Soester R.K. kerken voor dit doel bestemd. Bij het plaatselijk parochieblad „Kruispunt" wordt een girobiljet gevoegd voor degenen, die er de voorkeur aan geven per giro of via hun eigen Bank te betalen. Het gironummer, waarop eveneens gestort kan worden is 35.80.168, ten name van Interparochiëel Missie-Comité Soest. Vlak voor het afsluiten van het jaar 1976 is het „boekwerk" met statistische gege- De inspraak-werkgroep, die zich enige vergaderingen heeft bezig gehouden met het Albert Cuyplaan-plan heeft een eindverslag uitgebracht, waarin naast de eenslui dende meningen ook minderheidsstandpunten zijn opgenomen. Dit laatste betreft de bouw van premiekoopwoningen, die volgens de minderheid daar niet nodig zijn. Zij wil dit deel van het plan toevoegen aan het gedeelte waar meergezinswoningen (flats) worden gebouwd. De meningen liepen voorts ook uiteen bij de oplossingen van de verkeerssituaties. Eensluidende gedachten heeft men ge had over de bouw van de meergezinswo ningen voor bejaarden. Die flat mag niet hoger worden dan twee woonlagen, zon der onderbouw, terwijl de Talmalaan- zijde van het plan, woningen van één laag (eventueel met kap) gebouwd mo gen worden. Bij dat alles moet sterk ge dacht worden aan het uitzicht vanuit de woningen; ook de onderste bouwlaag moet een vrije doorkijk hebben. De werkgroep is akkoord met de gedachte dat de Stichting Groot Engen- daal zelf het plan ontwikkelt (in overleg met de bewonerscommissie en de toe komstige bewoners) dat gerealiseerd moet worden binnen het gedeelte dat door de gemeente aan de Stichting wordt toegewezen. Wel wil men voor het gehele plan één architect. Een deel van de werkgroep is niet tegen de bouw van de premiekoopwoningen, al wil men wel, dat deze huizen een ge heel vormen met de te bouwen bejaar denwoningen. De achtertuinen moeten overal op het zuiden komen en de voor tuinen dienen aan 'n padenplan" van een „woonerf" komen te liggen. De goot- hoogte van de premiekoopwoningen dient te worden teruggebracht tot drie meter. Een deel van de commissie wil, zoals ge zegd, deze premiekoopwoningen niet bou wen. Eensluidend zijn de gedachten wel over de invoering van de status „woonerf" en over de afsluiting van de Soesterengweg (vanaf de Talmalaan én vanaf de Molen straat) voor gemotoriseerd verkeer, bij de (doorgetrokken) Dalweg. Voor het langzaamverkeer denkt de werkgroep aan „zelfbedleningsstoplichten". maar anderzijds is men sterk bevreesd voor geluidshinder van stoppend en optrek kend verkeer. Sterk uiteen lopen de meningen voorwat betreft de verkeersregeling in het ge bied. De volgende meningen werden ge noteerd: a. Éénrichtingsverkeer op de Albert Cuyplaan; b. De Albert Cuyplaan bij de Dalweg afsluiten aan beide zijden c. Zelfbedieningsstoplichten voor voet gangers en d. Normale verkeerskrui- singsbeveiligingen. De beplanting laat de werkgroep over aan de gemeentelijke plantsoenendienst, zij het dat er suggesties gedaan worden om door beplanting met doornige strui ken het doorlopen vanaf de speelweide en de Engweg (door het woonerf) langs de klandestiene paadjes te voorkomen. Ook is men voorstander van het plaatsen van banken. Wat de LTS-plannen betreft, rekent men op nieuwe inspreekmogelijkheden, als die plannen definitief aan het worden zijn. vens over het Soest van 1975 verschenen. Daarin zijn ondermeer aardig wat gege vens verwerkt die de burgemeester reeds bekend maakte bij haar nieuwjaarsrede in de raadsvergadering van 15 januari. Hoeweler zijn wat verschillen. Zo zei de burgemeester: „Het zal u wellicht verwonderen dat het aantal inwoners op 31 de cember 1975 40.123 bedraagt. Maar nadat de computer de achterstand verwerkt heeft omdat het enige tijd duurt voordat inwoners komende uit een andere plaats ook feitelijk geregistreerd zijn, blijkt na verloop van enige weken pas het exacte aantal". En dat had te maken met het feit dat de komst van de 40.000ste Soester op 30 decem ber 1975 op feestelijke wijze was gevierd. Uit het boek dat nu verschenen is, blijkt dat de computer nog wat doorgewerkt heeft en dat we op 31 december 1975 exact 40.165 inwoners telden. Vandaar dat het toch goed is dat het boek verschijnt. In het boek lezen we ook, dat de gemeen te géén grond heeft geannexeerd; wij blijven met z'n allen wonen op 4614 hec taren. Wel is er minder cultuurgrond vergeleken met 1974; nu nog 1477 ha., toen 1489 ha. Ook aan de bossen is ge knabbeld en wel van 1404 ha. naar 1398 ha. „Wegen met bermen" zijn niet toe genomen; 82 ha.; maar weer wél de op pervlakte voor woonkernen: 829 ha. op 31 december 1975 en een jaar daarvoor 810 ha. waler, breder dan 6 meter, bleef op 18 ha.; zo óók „parken en plantsoenen", 6 ha.; begraafplaatsen 3 ha.; industrie terreinen 36 ha.; spoor- en tramwegen 33 ha.; vliegvelden 397 ha.; zandverstui vingen duinen 122 ha.; heide 180 ha. Wel kwam er 4 ha. sportvelden méér en dat ging ten koste van „overige oppervlak ten" dat met 5 ha. verminderde. Aan sportterreinen hebben we nu 13 ha. en aan „overigen" nog 20 ha.. Er woonden op 31 december 1975 meer vrouwen dan mannen in Soest; exact vol gens de laatste computergegevens 947 méér. Toen waren er 20.556 vrouwen tegen 19.609 mannen. Met elkaar woon den we in 13.101 huizen, waarvan er 11331 in Soest stonden en 1770 in Soesterberg. Volgende week is het zover, dan is het jaar weer voorbij. 1977 breekt dan aan. Een nieuw jaar voor U en een nieuw jaar voor de Soester Courant. Gezamenlijk hopen we er het komende jaar weer iets van te maken. Onvermijdelijk verbonden met het begin van een nieuw jaar is de be taling van het abonnementsgeld voor onze en uw Soester Courant. Per 1 januari verwachten wij van U de betaling van het eerste kwartaal 1977, groot 5,-. Evenals voorgaande jaren doen wij echter een beroep op uw mede werking om ons veel onnodig werk te besparen, door meerdere kwartalen tegelijk te willen voldoen. Het meest ideale voor ons is 20,- voor een jaa rabonncmcnt. (Een kwartaal is 5.-; twee kwartalen (half jaar) is 10.- en drie kwartalen is 15,-). Betalen kunt U als volgt: CONTANT aan ons kantoor. Van Weedestraat 29; per GIRO door overschrijving op rekening 126156 Per BANK door storting op onze rekening 68.43.10.805 bij de Nederl. Middenstands Bank N.V. te Soest of op onze rekening 3599.20.950 bij de Rabobank te Soest. Dit betalingsverzoek geldt uiteraard niet de abonnees, die automatisch overschrijven. Voor uw medewerking zijn wij U zeer dankbaar. Wij maken tevens van deze gelegenheid gebruik al onze lezers prettige feestdagen toe te wensen, alsmede een voorspoedig 1977, met veel lees plezier door middel van de Soester Courant. Administratie SOESTER COURANT 9360 huizen zijn particulier bezit; 2378 van de gemeente (dus van ons allemaal), en 1363 van woningbouwverenigingen. Bij ons „in" woonden: 392 Amerikanen, 464 Turken, 111 Britten, 94 Duitsers, 41 Italianen, 46 Marokkanen en 43 Belgen. Maar ook 2 Tsjechen, 6 Zwitsers, 9 Span jaarden, 15 Fransen en 18 Chinezen. In totaal 1381 vreemdelingen. In 1975 vestigden zich in Soest 730 gezin nen, waarvan slechts één met 8 (of meer) kinderen; twee met 7 kinderen; zes met 6 kinderen; negen met 5 kinderen; ne gentien met 4 kinderen; vierenzestig met 3 kinderen; honderdachtentachtig met 2 kinderen en honderdvierenzeven tig met 1 kind. En dan kwamen er ook nog 268 gezinnen zonder kinderen. Op 31 december 1974 was het inwonertal 38.769. In januari kwamen er 22 bij; in februari 65; in maart 18; in april 36; in mei 163; in juni 91; in juli.266; in au gustus 170; in september 97; in oktober ook 97; in november 55 en in december 116. Er vertrokken er in dat jaar ook wel wat, waaronder een gezin met 8 (of meer) kinderen, het grote gezin dat zich vestig de, kwam in september. Het boek ver telt niet of dat zelfde gezin in december weer vertrok. Er vertrokken ook drie ge zinnen met zeven kinderen en één met zes-; vier met vijf- en veertien met vier kinderen. De geboorte- en sterfte-tabel „per 1000 inwoners" laat zien dat in Soest 13,5 (per 1000 inwoners) kinderen geboren werden en 7,4 mensen overleden. Voor de provin cie Utrecht en voor Nederland zijn deze cijfers 13,0 en 8,3. Dat geeft een geboor teoverschot van 4,7 en in Soest van 6.1. Er overleden in dat jaar 293 inwoners; 160 mannen en 133 vrouwen. 167 overle denen werden in Soest begraven; 29 el ders en 96 werden er gecremeerd. De percentages zijn 66,9 begraven en 32,8 cremeren. Landelijk zijn die percenta ges 73,7 en 26,3. In 1966 was liet percen tage dat begraven werd nog 90,6 en voor crematie 9,4. Aansluitend hierop: er wonen in Soest en Soesterberg samen 14.329 katholieken; 9834 hervormden; 3328 gereformeerden; 1105 andere gereformeerden; 545 mo hammedanen; 1923 „overigen" en 9092 „onbekend of geen". E r werden in 1975 237 huwelijken geslo ten, waarvan 10 zowel man als vrouw ouder waren dan 50 jaar. Er werden dat jaar ook 41 echtscheidingsakten inge schreven. Gezondheid Het aantal verpleegdagen in Zonneglo ren nam toe voorwat betreft het „zieken huis" (52.319 in 1974 en 52.525 in 1975) maar nam af voor het sanatorium-ge deelte. (12.451 tegen 10.257). De bezet tingsgraad van het ziekenhuis is 84,15% en van het sanatorium 70,25 (een toena me van 0.33 en afname met 15.03 Het aantal bezoeken aan de polikliniek daalde van 33890 naar 32644. Wat de kruisverenigingen betreft telde het Wit-Gele Kruis 2899 leden; het Groe ne Kruis 2569 en het Oranje-Groene Kruis 2526 leden. Nutsbedrijven Aan het slachthuis werden 4053 dieren geslacht; 1800 runderen, 40 kalveren, 5 nuchtere kalveren, 2140 varkens, 29 scha pen en lammeren, 7 geiten, 16 paarden en 16 biggen. Sinds 1971 (3196 slachtin gen) is er sprake van een constante stij ging in het gebruik van het slachthuis. Het gebruik van gas, water en elektri citeit stijgt ook. In 1968 bijvoorbeeld 18.926.243 m3 gas; 1.874.624 m3 water en 63.103.000 kWh. elektriciteit. Dat was eind vorig jaar opgelopen tot 60.970.403 m3 gas; 2.556.590 m3 water en 92.773.405 kWh. elektriciteit. Het aantal telefoonaansluitingen ver dubbelde vergeleken met 1967. Toen in Soest 4613 aansluitingen en in Soester berg 776: eind 1975 in Soest 9537 en 1453 in Soesterberg. (in Soest staan 11331 huizen en in Soesterberg 1770). toto Herman van Dam Leerlingen van de P.W.A.-school met hun kerststukjes voor de deur van Ma- riënburg. 51 Leerlingen van de vijfde en zesde klas van de P.W. Alexanderschool aan de Beetzlaan hebben de prachtige Kerstre sultaten van de handarbeidles aangebo den aan de bewoners van Huize Nieuw Mariënburg aan het Nieuwerhoekplein. Voor de Kerstvacantie begon togen zij in een lange rij met hun keurig verpakte kerststukjes Mariënburg-waarts waar zij met veel vreugde begroet werden. In de recreatiezaal overhandigden zij hun geschenken, die met zichtbaar veel ple zier door de bejaarde bewoners van het tehuis in ontvangst genomen werden. In de R.K. Kerk op Nieuwerhoek zullen dit jaar, van 19 december tot en met 12 januari, drie kerstkribben getoond wor den uit de verzameling van mevrouw M. E. Houtzager uit Utrecht. Het is een Zwitserse kerstgroep, een kerstgroep uit Noord-Tirol en één uit Zuid-Tirol. Bij het toch wel in zwang zijnde „kribje kijken" mag dit jaar de kerk opvNieuwerhoek niet overgeslagen worden. De Zwitserse stal heeft een puntig dak en een grote hooizolder. Maria zit naast de kribbe met het Kind: Jozef staat en de os en de ezel liggen achter het Kind in het stro. Daarboven op de hooizolder twee engelen en een duifje. Er staan twee herders, waarvan de jongste op een fluit speelt en de oudste diep neerbuigt. De drie koningen zijn in aantocht: zo ook twee kinderen en een grootmoeder. De figuren zijn met waterverf licht gekleurd. De kerstgroep uit Noord-Tirol is onder gebracht in een echt Tirols huisje met een wat afgeschuind dak, dat verzwaard is met stenen. In het huisje het intieme en huiselijke tafereeltje van het Kind in een wiegje en Maria, een eenvoudige boerevrouw, zittend op een bankje. Jo zef. een stevige boer, leunt op een stok. naast een devoot knielende herder. Ook hier een wat oudere herder; een nieuws gierig meisje dat om de hoek kijkt en de drie koningen, echter zonder pracht en praal. In de Zuid-Tiroolse groep bevindt zich Maria met het Kind en Jozef weer in een stal. Van alle kanten komen herders aan zetten, sommigen luidkeels schreeuwend om de Blijde Boodschap te verkondigen. Hierbij zeer rijk geklede koningen met een dienaartje dat van één van de neer knielende koningen, de kroon op een kus sen draagt. De kerk is de beide kerstdagen de gehele dag open. foto Herman van Dam In de overvolle Julianakerk is zondag avond weer de jaarlijkse volkskerst- zangdienst gehouden. Daaraan werkten dit jaar muzikaal mee de organist Gert Muts, de Soester Harmonie PVO onder leiding van Herman Wilderdijk; het Christelijk Gemengd Zangkoor „Juli- ana" onder leiding van Carel van de Camp en het kinderkoor van de Petrus en Paulus parochie onder leiding van Gerard van de Schepop. Er was dit jaar weer bijzonder veel ruimte in het programma gelaten voor samenzang en verder was de regie als vanouds: de inleiding door de voorzitter van het organiserende comité de heer D. Hoekstra: de schriftlezing dit jaar door ds. G. S. Alma; de medidatie dit jaar door pastor E. P. van Wijk terwijl het Kerstevangelie voorgelezen werd door de burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften. Het slotwoord werd gesproken door ds. Alma, waarna gezamenlijk het „Onze Vader" gebeden werd. Met een magi straal samen gezongen „Ere zij God" werd deze vijf kwartier durende dienst besloten.

Soester Courant | 1976 | | pagina 1